Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Zahraničie skupuje už Slovenskú pôdu.

17
reakcií
1282
prečítaní
Tému 12. októbra 2013, 11:10 založil Mardo24.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
21. 07. 2007
1
23. 05. 2012
50
31. 12. 2009
5
 
 


1.
označiť príspevok

Mardo24 muž
   12. 10. 2013, 11:10 avatar
Slovenský trh s pôdou sa zahraničiu otvorí o osem mesiacov. Zahraničné firmy sa však k pôde dostávajú už dnes.

Ku koncu apríla 2014 končí viacerým členským krajinám, vrátane Slovenska, druhé prechodné obdobie zákazu nákupu pôdy cudzincami.

Poľnohospodárska pôda sa v tomto prípade dostáva pod pravidlá Únie o voľnom pohybe kapitálu. Podľa Andreja Králika zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku štáty podľa týchto pravidiel nesmú pri nadobúdaní pôdy diskriminovať na základe štátnej príslušnosti.

Slovensko si v roku 2003 pred vstupom vyrokovalo len dočasnú výnimku. Z obavy, že slovenskú pôdu začnú hromadne vykupovať cudzinci. Druhý raz žiadalo Slovensko o výnimku v roku 2011. ”Žiadne ďalšie už v Bruseli nezískame,” hovorí hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.
Hongkong na Liptove

Podľa jeho slov ani súčasné embargo nebolo príliš účinné. Nákup pôdy hatilo len fyzickým osobám. Zahraničným podnikateľom tak stačilo rokovať s vlastníkmi pozemkov prostredníctvom eseročky. Mohli nakúpiť toľko pôdy, koľko potrebovali.

Liptovskí poľnohospodári nedávno poukazovali na prípad spoločnosti, ktorá má majiteľov v Londýne a kapitálové pozadie z Hongkongu. V troch liptovských katastroch sa jej podarilo postupne nakúpiť 1300, 700 a 500 hektárov poľnohospodárskej pôdy.

Podľa Nemca vo svojej činnosti pokračuje, pričom sa obzerá aj po iných slovenských regiónoch.
Majú len sprostredkované informácie

O predajoch poľnohospodárskej pôdy má Ministerstvo pôdohospodárstva len sprostredkované informácie. Zvyčajne od susediacich farmárov.

“Nákup poľnohospodárskej pôdy je otázkou finančného kapitálu, a tým väčších investičných možností. Zahraniční investori sú kapitálovo silnejší ako domáci podnikatelia na pôde,” tvrdí hovorkyňa rezortu Zuzana Gulová. Pôdu podľa nej na Slovensku vykupujú investori z rôznych častí sveta. Od Dánov, Holanďanov či Talianov po Američanov, Číňanov a Izraelcov.

“Nikto nevie presne povedať, koľko poľnohospodárskej pôdy už doteraz odkúpili,” konštatuje Gulová.
Vlastnia desiatky tisíc hektárov

UniCredit Bank Slovakia odhaduje, že cudzinci už na Slovensku ovládajú 40- až 45-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, z čoho zhruba 25-tisíc hektárov aj priamo vlastnia.

Nemec tvrdí, že toto číslo môže byť ešte vyššie. ”Keďže žiadne oficiálne štatistiky sa v tomto smere nevedú, môžeme pracovať len s odhadmi,” upozorňuje.

S tými v tomto ohľade pracuje aj rezort pôdohospodárstva. Presný prehľad o cudzích investoroch nemá.

Podľa Gulovej je to preto, že cudzinci u nás nakupujú pôdu rôznymi spôsobmi.

“Priamo ako právnické osoby, ktoré na pôde hospodária. Ale tiež nepriamo cez iné tretie osoby, pričom môže ísť o využitie pôdy v budúcnosti aj na špekulatívne účely,” podotkla.

Podľa jej neoverených odhadov, kde môžu byť zahrnuté špekulatívne účely, sa objem nakúpenej pôdy na Slovensku pohybuje pri asi 60-tisíc hektároch.
Nákupy na Žitnom ostrove

Západná Európa dnes prejavuje na Slovensku záujem najmä o kvalitné pôdy. Na Trnavskej tabuli a Podunajskej nížine. Zvýšený dopyt po pôde evidujú okresy Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Topoľčany, Levice. A nielen oni. Vysoko atraktívna je aj pôda v okresoch východného Slovenska.

Aj samotné ministerstvo priznáva, že mu starosti robia najmä nákupy na Žitnom ostrove, kde má Slovensko zásoby pitnej vody – najväčšej strategickej suroviny krajiny. O pôdu je však záujem aj z hľadiska turizmu. Preto za pôdou investori mieria aj do oblasti Tatier.

“Cudzinci skupujú pôdu cez slovenské firmy. Parcely na predaj hľadajú rôzne právnické a realitné spoločnosti. Ich klienti sú z Holandska a USA a zaujímajú sa o poľnohospodársku pôdu. Niektorí z nich neplánujú na pôde podnikať, chcú ju len vlastniť a prenajímať,” tvrdí Gulová.
Zavetrili príležitosť

V tejto súvislosti si niektorí malí farmári na východnom Slovensku všímajú, že o pôdu sa začali zaujímať niektoré finančné skupiny. Napríklad v okolí rieky Topľa, kde pôda patrí k najúrodnejším.

Ceny najkvalitnejšej pôdy na Slovensku sú oproti niektorým krajinám Únie podstatne nižšie. Kupovať dnes za lacno tak môže znamenať predávať za drahšie.

“Máme jedno šťastie, že na Slovensku je veľké množstvo pozemkov v kolektívnom vlastníctve, čo je pre finančné skupiny nezaujímavé, pretože by museli rokovať s mnohými,” hovorí Štefan Straka zo združenia Svatobor.

Cena pôdy na Slovensku je podľa údajov ministerstva v úrodných oblastiach aj 23-tisíc eur za hektár. Cena pôdy v krajinách EÚ je vyššia. Komisia nám údaje o cenách pôdy v členských krajinách neposkytla.

Podľa starších štatistík – ešte z roku 2007 – sa napríklad priemerné ceny pôdy v Írsku či Holandsku pohybovali pri hodnotách nad 35-tisíc eur.
Zrno spálili

Aj Štefan Szabó zo združenia Sosna upozorňuje, že pôda sa na Slovensku skupuje už dlhší čas. Podnikatelia buď potrebujú investovať, alebo sa dostať k dotáciám Únie. V jednej z obcí pri Zemplínskej Šírave kúpil družstvo a pozemky nemecký podnikateľ.

“Na pozemkoch za dotácie pestuje len pšenicu. Zrno po vymlátení odvezie do Nemecka. A tam ho spáli ako ´biopalivo´,” hovorí sprostredkovane o jednom z prípadov podnikania Szabó.

V prípade Číny, ktorá ohlásila kúpu troch miliónov hektárov pôdy na Ukrajine, je to podľa neho inak. Tá nakupuje po celom svete, pretože ju už vlastná pôda, zasiahnutá intenzívnym poľnohospodástvom, nedokáže uživiť.

“Kto bude vlastniť pôdu, ten je pánom nad krajinou. Ten bude rozhodovať, či sa bude pestovať repka pre petrochemický priemysel, alebo zelenina pre ľudí,” podotýka Straka.

Reakcia zákonom

Vlastnú pôdu chránia aj okolité krajiny. Poliakom napríklad predaj štátnej poľnohospodárskej pôdy musí odklepnúť rada, kde majú zastúpenie farmári a obce. Prísne pravidlá predaja majú aj Maďari.

Nadobúdanie vlastníctva pôdy sa rámcovo snaží riešiť aj legislatívny zámer. Ten navrhuje viazať kúpu na vzdelanie. Z hľadiska európskej legislatívy by s tým podľa Nemca nemal byť problém. Komora nepredpokladá ani kolíziu s ústavou. Kúpa by sa mala viazať aj na trvalé bydlisko nadobúdateľa pôdy. Práve tento zámer vyvolal diskusiu.

Exminister Zsolt Simon upozorňoval, že pokiaľ by poľnohospodári, ktorí novým podmienkam nevyhovejú, museli predať svoju pôdu, jej cena by mohla významne klesnúť. A stala by sa lacným úlovkom vyvolených skupín.

Autor: Stanislava Harkotová
Súhlasí RighteousFred


2.
označiť príspevok

RighteousFred
   12. 10. 2013, 11:18 avatar
To ale nieje nic neocakavane. Zijeme v kapitalizme a teda prava tu maju v prvom rade majetni.
Skupenim zdrojov nutnych pre zivot si kupuju aj prava na zivot druhych/nemajetnych. V podstate je to feudalizmus, stav, kedy ma pan pod sebou poddanych, ktori su odkazani na jeho vlasnictvo.
Ved o to islo pri zamatovej.. Alebo s tym snad ludia neratali???!!
Súhlasí Al_ice


3.
označiť príspevok

Stalin muž
   12. 10. 2013, 11:37 avatar
V Manifeste komunistickej strany k otázke súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov čítame, že „charakteristickým rysom komunizmu nie je odstránenie vlastníctva vôbec, ale odstránenie buržoázneho vlastníctva. Avšak moderné buržoázne súkromné ??vlastníctvo je posledným a najúplnejším výrazom výroby a privlastňovania výrobkov, ktoré spočíva v triednych protikladoch, na vykorisťovaní jedných druhými. V tomto zmysle môžu komunisti zhrnúť svoju teóriu v jedinú vetu: zrušenie súkromného vlastníctva. (...) Desíte sa, že chceme zrušiť súkromné ??vlastníctvo. Ale v terajšej vašej spoločnosti je súkromné ??vlastníctvo zrušené pre deväť desatín jej členov; existuje práve preto, že pre deväť desatín neexistuje. Vyčítate nám teda, že chceme zrušiť vlastníctvo, ktoré predpokladá ako nevyhnutnú podmienku, že obrovská väčšina spoločnosti nemá vlastníctva. Skrátka vyčítate nám, že chceme zrušiť vaše vlastníctvo. Áno, to naozaj chceme“.

Prečo je konfiškácia buržoázneho majetku bez náhrady spravodlivým riešením, poľahky pochopíme po prečítaní prvého dielu siedmeho oddielu kapitoly 25 MARXOVHO Kapitálu: k vyvlasteniu totiž dochádza už v spoločnosti, v ktorej existuje súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov: „rozvoj spoločenskej produktívnej sily práce - kooperácia, deľba práce, užívanie strojov vo veľkom a t. ď. - je nemožný bez vyvlastnenia robotníkov a bez príslušnej premeny výrobných prostriedkov v kapitál. (...) Kapitalistický spôsob výroby a akumulácie, a teda aj kapitalistické súkromné ??vlastníctvo predpokladajú zničenie súkromného vlastníctva, založeného na vlastnú prácu, t. j. predpokladajú vyvlastnenie robotníka“.


4.
označiť príspevok

Anti-ruwolf muž
   12. 10. 2013, 12:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   12. 10. 2013, 13:01 avatar
4. Z toho sýty nebudeme.


13.
označiť príspevok

Anti-ruwolf muž
   13. 10. 2013, 06:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

Linda žena
   13. 10. 2013, 08:07 avatar
predsa z náboženskej slobody a slobody názoru.


16.
označiť príspevok

Anti-ruwolf muž
   13. 10. 2013, 13:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   12. 10. 2013, 12:54 avatar
1. Chorá spoločnosť, chorý vzťah k vlasti, mamon zaslepil zdravý rozum.


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   12. 10. 2013, 13:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

Al_ice
   12. 10. 2013, 13:09 avatar
prislo mi usmevne,ze sa vyjadril Zsolt Simon,minister za vlady M.Dzurindu,
ktory rozpredal, lepsie povedane dal skoro zadarmo pozemky nielen svojim sukmenovcom,ale
hlavne zlodejom a podvodnikom z vtedajsej koalicnej strany ANO;


10.
označiť príspevok

Linda žena
   12. 10. 2013, 13:36 avatar
keď už aj Zsolt
tak poďme rátať..vďaka komu?..a o koľko?..prišiel slovenský národ o miliardy???
www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Al_ice
   12. 10. 2013, 14:25 avatar
11. dik za link,urcite sa k tomu neskor vyjadrim,
litam s ........  


12.
označiť príspevok

Al_ice
   12. 10. 2013, 20:48 avatar
10. som si to dobre precitala,aj rozdiely.
iba ze v clanku sa pise o privatizacii,kym Meciar privatizoval,davali sa aj podniky za korunu,viem...
ale okrem tabakoveho priemyslu nepredal do zahranicia nic.
za Dzrurindovej vlady tam nie su vycislene sumy za rozpredaj statneho majetku,je tam iba spominana privatizacia.
a to je sakra rozdiel!
cize potom sa lahko mudruje kto ako hospodaril.
a navyse Meciar musel privatizovat podla zakonov,ktore este pocas federacie za ministra Jezka napisal Ivan Miklos.

pre informaciu-Ivan Miklos 1998-2002 podpredseda vlady pre ekonomiku
1991-1992 minister privatizacie

a este sa zabudlo na obdobie,ked bol predsedom vlady Jozef Moravcik,cize ten clanok na aktuality.sk je velmi zavadzajuci;


15.
označiť príspevok

Linda žena
   13. 10. 2013, 08:08 avatar
vraj veľmi zavádzajúci? ..
tiež odpoviem až mi čas dovolí!


17.
označiť príspevok

Linda žena
   13. 10. 2013, 16:03 avatar
nuž keď zavádzajúci, tak doložím ešte jeden link..
viem, že tvojmu oku nebude dvakrát lahodný..tobôž nie pravdivý, ale ON tu bol a nie málo rokov..
ako následky po ňom ostali?..každý kto tie roky pozná, pozná aj následky!..
no a pri mene: Jozef Moravčík pobavila som sa..čože už len ten nakradol, či sprivatizoval?..ani nie za jeden celý rok..
práve preto škoda ďalšieho komentáru
www.retromania.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


18.
označiť príspevok

Al_ice
   13. 10. 2013, 18:03 avatar
17. na tom nezalezi,ci bude lahodny,dolezite je,ze sme schopne dialogu:o)

v linku som sa docitala aj o unose Kovaca mladsieho,nechutna fraska,
ale nie iba mlady je hanbou rodiny,otecko bol este vacsi podvodnik a zlodej
stryko zase sachoval s dejinami Slovenska,skutocne podarena rodina.
*
necenzurovane.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
*

diali sa veci,len aby odstavili Meciara, ale kto dnes veri,ze Remiasa dal zavrazdit Meciar,alebo jeho ludia,
ved to nedava zadnu logiku,dalej spomeniem meno Serbin....ved to je este stale smiesne,
akym sposobom sa dostali modraci k moci,aj ked nikdy nevyhrali volby:o)
nic nie je skoda, aj ked s niecim nesuhlasim,alebo neverim,kazdopadne si to precitam
a vzdy si rada podebatujem s ludmi(s tebou urcite ano),ktori maju nieco v hlave;-)


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   12. 10. 2013, 13:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:47,  76. lemmy nevymyšlaj si, gabčíkovo slúzi ako prevencia pre ludí ktorí sa vracajú zo...
dnes, 18:43,  Vobec nie Lebo mna posle do pizdy aj svagrina aj brat aj sestra aj svagor aj ja ich a smejeme...
dnes, 18:43,  https://www.mojevideo.sk/video/31db2/panna_maria_sa_zjavila_na_oblohe.html
dnes, 18:41,  Divný humor nemyslíš ? *15*15*15*15*15
dnes, 18:37,  No ved vsetko je divne To je na tom najkrajsie *13 Hladas v tom vsetkom vyznam...
dnes, 18:34,  Divná zábava nemyslíš ? *15*15
dnes, 18:33,  Inak ťa dám do obrazu ty iq vlčiaka, muskatt je fotón ty kokot neučený !!!!!!!!!! *13*13
dnes, 18:33,  A co ked ta len spanuje podpichuje?*12*12*12
dnes, 18:33,  To zasa netvrdím. Zdravých chránime, začali sme chrániť tak, že sa všetci testujú, a...
dnes, 18:32,  prehod mod na nulaka ked si minule nestíhal z muskatta prepnuť nulaka nadrbaný na špinu to...
dnes, 18:32,  Ale prečo ? Veď ten kokot to praje aj iným, tak prečo mu to nedopriať ?
dnes, 18:31,  Nemusis ma prosit A poviem ti tajomstvo AJ ZA SLOVOM JE ESTE NIECO KRAJSIE
dnes, 18:31,  Nie ,,, maj zlutovanie
dnes, 18:31,  Prosím ťa netrep už toľko ;)
dnes, 18:30,  Keď kokot tak z Haluzíc z maringotky jak kokotky. *13*13*13
dnes, 18:29,  Zkovíduj ho !!!!!!!!!! *31*31*31
dnes, 18:29,  Dostal si sa do fazy ktoru vies odvovodnit ale SLOVO je o inom ,
dnes, 18:28,  keď hovädo tak vôl *13*13*13
dnes, 18:27,  Zdravých treba chrániť , ale ak je väčšina proti nepomôžu si .
dnes, 18:27,  Do žiadnej fázy SOM sa nedostal ;) SOM Kristus naveky ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muž zaplatí dvesto korún za stokorunovú vec, ktorú potrebuje.
Žena zaplatí sto korún za dvestokorunovú vec, ktorú nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(83 665 bytes in 3,227 seconds)