Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Vyhlásenie zo stretnutia komunistických a robotníckych strán krajín Európskej ún

5
reakcií
2906
prečítaní
Tému 23. apríla 2008, 11:33 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 4. 2008, 11:33 avatar
Vyhlásenie zo stretnutia komunistických a robotníckych strán krajín Európskej únie

V Aténach sa v dňoch 14. - 16. marca 2008 uskutočnilo stretnutie 23 komunistických a robotníckych strán z 20 členských a kandidátskych krajín EÚ na tému: "Nová zmluva, procesy v EÚ a boj národov." Niektoré strany, ktoré sa stretnutia nemohli zúčastniť, zaslali vyhlásenia o podpore. Na stretnutí boli pozitívne zhodnotené mnohé spoločné iniciatívy, kampane, činnosť a spoločné vyhlásenia z predchádzajúceho roka. Bol ocenený význam zvýšenia spoločných a blízkych iniciatív a väčšej koordinácie v rôznych hnutiach a inštitúciach a tiež hnutie za širšie spájanie sa strán s ponechaním samostatnosti každej strany.

Účastníci stretnutia si vymenili názory o výsledkoch jarného stretnutia Rady EÚ, ktoré naznačujú posilňovanie smerovaní lisabonskej stratégie. Vo vzťahu k vytvoreniu "Stredozemneho spoločenstva" konštatovali, že dôsledky je potrebné hlbšie preskúmať.
Bolo zdôraznené, že EÚ - to je voľba vládnucich síl a západoeurópskeho kapitálu. Ten presadzuje neoliberálne opatrenia koncentrácie a centralizácie kapitálu v prospech monopolov. Nemôže sa stať protiváhou USA v prospech národov EÚ. Zmluvou o reformách sa v EÚ prijímajú nové kroky v štruktúre EÚ ako imperialistického ekonomického, politického a vojenského bloku, ktorý je namierený proti záujmom pracujúcich a národov. Ešte viac sa narúša suverenita a nezávislosť národov a štátov. Účastníci stretnutia odsúdili prijatie reformy "za chrbtom" národov. Bolo tiež odsúdené jednostranné osamostatnenie sa Kosova od Srbska a vyjadrené znepokojenie nad následkami.
V mene "modernizácie", "konkurencieschopnosti", "ziskovosti" kapitálu, "pružnej ochrany" sa zosilňujú útoky na pracovné a odborárske práva. Neprijateľné súdne rozhodnutia ohľadom prípadov "Laval" a "Viking" musia byť rázne odmietnuté, pretože smerujú proti právam na štrajk a proti odborovým právam. Stále viac pracujúcich je znepokojených situáciou, ktorá sa vytvára v pracovných vzťahoch, vo vymeriavaní miezd, dôchodkov; sú znepokojení drahotou a zvyšovaním cien tovarov bežnej spotreby, situáciou vo sfére sociálneho poistenia, vzrastom nehôd na pracoviskách. Uskutočňuje sa odovzdávanie systému vzdelávania, zdravotníctva a sociálneho zabezpečenia veľkému kapitálu. Zvyšuje sa vykorisťovanie, nezamestnanosť, ochrana kapitálu, potláčanie národov a tiež represívne opatrenia proti migrantom. Úder je smerovaný na neveľké poľnohospodárske podniky, živnostníkov, malovýrobcov a obchodníkov v prospech monopolistických skupín. Rozširujú sa antidemokratické opatrenia, dvíha hlavu antikomunizmus, ktorý sa mení na štátnu politiku, rasizmus a xenofóbia. Zvlášť ťažké sú dôsledky pre pracujúcich nových štátov - členov EÚ vo východnej Európe.
Pracujúci vyjadrujú znepokojenie v súvislosti s agresivitou EÚ vo vzťahu k štátom Stredozemia, Blízkeho Východu a Latinskej Ameriky. Presadzujú sa antinárodné opatrenia v krajinách - kandidátoch do EÚ. Prehlbuje sa militarizácia EÚ a jej spolupráca s NATO a USA v imperialistických vojnách a vmiešavaní sa do vnútorných záležitostí štátov. Posilňuje sa zbrojenie, zriaďuje sa "protiraketový štít" a opäť je zaznamenávaný návrat k doktríne prvého jadrového úderu.
Procesy prebiehajúce v EÚ sú dôkazom pravdy tých síl, ktoré vystúpili proti Maastrichtskej zmluve, Nize, Amsterdamu. Tých, ktorí povedali NIE ekonomicko-finančnej únii EÚ, Schengenskej zmluve, Euroústave. Tých, ktorí aj dnes pokračujú vo vystupovaní proti EÚ veľkého kapitálu, proti diktátu veľkých neoliberálnych a militaristických síl. Takýmto spôsobom sme pomáhali a budeme pomáhať zosilneniu národných protestov proti EÚ, za rozšírenie odporu, uchovanie existujúcej nádeje na inú perspektívu.
Dnes sú očividné slepé ulice neoliberálnych politických smerovaní. Nie sú možné riešenia v prospech ľudu, ak nebude spochybnená Maastrichtska zmluva a 4 "slobody" kapitálu - slobodný pohyb kapitálu, tovarov, služieb a pracovnej sily! Sociálna demokracia a jej spojenci - "ľavocentristi" - boli podrobení skúške. Národy získali významnú skúsenosť a pochopili, že tieto smery nie sú východiskom pre uspokojenie ich záujmov.
V súčasnosti ešte naliehavejšie vyvstáva nevyhnutnosť alternatívnych riešení v protiváhe veľkému kapitálu a imperializmu. Riešenia s otvoreným horizontom na rozchod s procesom európskeho kapitalistického zjednotenia, za socialistickú perspektívu. Možnosť formovania inej situácie - Európy rovnoprávnej spolupráce, ekonomického a sociálneho progresu a mieru - sa zreteľne prejavuje vo významnom zápase robotníckej triedy a antiimperialistického hnutia.

Účastníci zdôraznili nevyhnutnosť zosilnenia zápasu:
1. Za zosilnenie "NIE" Lisabonskej zmluve. Podpora "NIE" referendu v Írsku.
2. Za právo každého národa vyberať si svoju suverénnu cestu rozvoja, vrátane oslobodenia sa od ekonomicko-finančného združenia EÚ a NATO a tiež právo vybrať si cestu socialistického rozvoja.
3. Proti ďalšiemu rozširovaniu NATO. Za odchod všetkých amerických a natovských vojenských základní a za rozpustenie NATO. Proti zriadeniu "Protiraketového štítu USA", ktorý vracia atmosféru "Studenej vojny".
4. Proti "Bolkensteinovej smernici", proti "Pružnej ochrane", pružným pracovným vzťahom, za dôstojnú a stabilnú prácu s právami. Za 35 hodinový pracovný týždeň (7 hodinový pracovný deň - päťdňovka) a za za skutočné príplatky k platom a dôchodkom, ktorých kritériom sú potreby pracujúcich a nahromadené spoločenské bohatstvo. Proti logike ohraničenia požiadaviek na úrovní "minimálnych".
5. Proti privatizácii energie, dopravy, infraštruktúr, štátnych služieb. Za to, aby sa národy stali hospodármi prírodných zdrojov a strategických odvetví ekonomiky vlastných krajín.
6. Za všeobecné bezplatné štátne systémy zdravotníctva, zabezpečenia a proti privatizácii sociálneho poistenia. Za zníženie dôchodkového veku a za skutočné zvýšenie dôchodkov. Za skvalitnenie štátneho bezplatného vzdelania pre všetkých, proti Boloňskej zmluve o prenikaní súkromného kapitálu.
7. Za podporu chudobných a stredných roľníkov, za potravinovú bezpečnosť.
8. Proti Euroarmáde, "Spoločnej zahraničnej politike a politike obrany EÚ" a doktríne preventívnych vojen. Návrat všetkých vojenských jednotiek a uskupení, ktoré sa nachádzajú za hranicami, z imperialistických operácii (Irak, Afganistan,Balkán,Afrika).
9. Proti antikomunizmu, zákazu komunistických strán, prenasledovaniu komunistov a iných bojovníkov. Proti prepisovaniu histórie, ospravedlňovaniu nacizmu-fašizmu a existencii neprijateľnej situácie tzv."neobčanov" v Litve, Estónsku a Slovinsku.
10. Proti takzvaným "antiteroristickým opatreniam", proti mechanizmom potláčania a sledovania, proti obmedzeniu demokratických práv, odborovej a politickej činnosti. Proti takzvanej "Európe-pevnosti" a za uznanie plných práv pracujúcim emigrantom.
11. Za obranu socialistickej Kuby a za odstúpenie od "Všeobecného stanoviska vo vzťahu ku Kube". Solidarita s národmi Palestíny, Venezuely, Bolívie a so všetkými bojujúcimi národmi.
12. Proti nespravodlivým dohodám o voľnom trhu, ktorými sa EÚ usiluje obklopiť krajiny Afriky, Stredomoria a Latinskej Ameriky.

Atény 15.marca 2008


2.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 4. 2008, 11:35 avatar
Pokračovanie:

9. Proti antikomunizmu, zákazu komunistických strán, prenasledovaniu komunistov a iných bojovníkov. Proti prepisovaniu histórie, ospravedlňovaniu nacizmu-fašizmu a existencii neprijateľnej situácie tzv."neobčanov" v Litve, Estónsku a Slovinsku.
10. Proti takzvaným "antiteroristickým opatreniam", proti mechanizmom potláčania a sledovania, proti obmedzeniu demokratických práv, odborovej a politickej činnosti. Proti takzvanej "Európe-pevnosti" a za uznanie plných práv pracujúcim emigrantom.
11. Za obranu socialistickej Kuby a za odstúpenie od "Všeobecného stanoviska vo vzťahu ku Kube". Solidarita s národmi Palestíny, Venezuely, Bolívie a so všetkými bojujúcimi národmi.
12. Proti nespravodlivým dohodám o voľnom trhu, ktorými sa EÚ usiluje obklopiť krajiny Afriky, Stredomoria a Latinskej Ameriky.

Atény 15.marca 2008


3.
označiť príspevok

Kaonashi
   23. 4. 2008, 13:25 avatar
bla


4.
označiť príspevok

Kasafran
   23. 4. 2008, 14:20 avatar
Kaonashi,
bravó - Tvoja reakcia je až obdivuhodne empatívne prázdna!


5.
označiť príspevok

Kaonashi
   23. 4. 2008, 15:36 avatar
Kasafran,
to som len zhrnul to čo si ty povedal toľkými slovami. Empatívne...aký Hviezdoslav, vymýšľaš si nové slová.


6.
označiť príspevok

Degon
   24. 4. 2008, 11:28 avatar
Kasafran, ja si myslím, že by mal človek svoju inteligenciu a schopnosti zamerať takým smerom, ktorý je prospešný pre neho samotného, ale aj spoločnosť a nemal by ňou mrhať oživovaním mŕtvoly. Vieš, čo myslím tou mŕtvolou, pravda? Alebo si myslíš, že "diktatúra proletariátu" ešte dostane svoju šancu?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:13,  havran ty si ako sudruh majster slova nič nepovedania . Prekonáš i kôl v plote v debilite
dnes, 15:12,  Havran ja som svoje vzdelanie nikdy netajil mam uplné stredne vzdelanie s maturitou . Keď...
dnes, 15:05,  Zasa si hladný ?
dnes, 15:04,  havran ja som nepotreboval slaninu schovavať . Ja som si potraviny a nie len potraviny kupil v...
dnes, 15:04,  Aspoň elf zabáva
dnes, 15:03,  Edo a úvaha ? :)
dnes, 14:57,  Osvietený - to bolo "silné" ty "génius ducha" malomocných.
dnes, 14:57,  havran ty predpokladaš že kôl v plote nebol multimilionar ??? Prečo si to myslíš ???...
dnes, 14:55,  Osvietený - ty vieš prd o tom, kto sú moji súputníci. Tebe je však škoda niečo...
dnes, 14:54,  Príde mi to také humorné keď mi psychiatrický pacient kladie otázku ako Kasafran či Ty...
dnes, 14:52,  Havran tu maš svojich suputnikov a hakoveho SS ktorý ich denne glorifikuje...
dnes, 14:52,  Osvietený - máš to v tej hlavičke pomotané, keď nerozlíšiš otázku od argumentu. To sa...
dnes, 14:50,  Edo SS sa o nič iné ani vo svojej úbohej malodušnosti ani o nič iné nemôže snažiť.
dnes, 14:48,  Osvietený - ako richádzaš na takú debilnú úvahu?
dnes, 14:43,  Osvietený a to sami nepáči, keď tak "bohorovne" trieskaš výmysly. Keby bol taký...
dnes, 14:41,  Skoro :) Oslavovaný Hollywood :)
dnes, 14:40,  era k tomu spanku pred nabýtkom , čedokom , mototechnou , mäsnou , či tuzexom atď . Vystihol...
dnes, 14:39,  Poznate??? https://www.youtube.com/watch?v=OqQ_K6TQx8o
dnes, 14:38,  Kasafran tvoja argumentácia ma neprekvapuje a beriem ju ako ocenenie .
dnes, 14:37,  era inak je kontrolovaná hygiena pôvod potravín ich testovanie ba ani na kilo masa netreba...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Aj múdry sa stane hlúpym, keď na sebe prestane pracovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(63 726 bytes in 0,240 seconds)