Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Tradície Vianoc a vianočných symbolov u nás a vo svete

29
reakcií
1342
prečítaní
Tému 20. decembra 2013, 23:00 založil Sphynxinatorix.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Sphynxinatorix muž
   20. 12. 2013, 23:00 avatar
Prechod od pohanských zvykov ku kresťanským

Vianoce sa v kresťanskom svete začali oslavovať v 4. storočí. Tento sviatok pripadol na deň zimného slnovratu. Pôvodné pohanské zvyky cirkev zmenila na kresťanský sviatok. Boli to vlastne oslavy zrodu nového života, keď sa zimná príroda začína pripravovať na jarný rozkvet. Preto sa vo vianočných želaniach často spomína bohatá úroda, plné stoly a stodoly. Oproti pohanským orgiám a magickým úkonom dala cirkev oslavám Vianoc iný zmysel. Je to radosť zo spásy, ktorú ľudstvu poslal boh vo svojom synovi, čím obdaroval všetkých ľudí. Z tejto skutočnosti sa vyvinul pekný zvyk vzájomného obdarovávania sa.

Súčasnosť

K súčasným Vianociam patrí niekoľko neodmysliteľných vianočných symbolov. Jedným je aj vianočný stromček. Prvá písomná zmienka o zdobenom vianočnom stromčeku pochádza z Aljašky z roku 1507. V roku 1915 sa stromček objavuje v Poľsku, v roku 1817 v Rakúsku, v roku 1819 v terajšom Maďarsku, v roku l828 v Anglicku, v roku 1833 v terajšom Taliansku a v roku 1837 vo Francúzsku. Tradícia vianočného stromčeka sa však viaže až k oslavám zimného slnovratu v Ríme, teda nevyplýva z biblie ani z kresťanstva.

Na našom území

- sa stromčeky objavujú koncom 18. storočia. Na východnom Slovensku sa objavuje až medzi prvou a druhou svetovou vojnou. Nie je známe, prečo sa používal ihličnatý stromček. Tento sa vešal buď v strede, alebo v rohu miestnosti, vrcholcom k zemi. V ľudových obradoch však zeleň znamenala zrod nového života. U nás, v ľudovom prostredí, sa vianočné stromčeky zdobili ovocím, zväzkami strukovín, alebo koláčikmi. Dnes je zvykom umocňovať vianočnú náladu vo veľkých mestách veľkými osvetlenými stromčekmi na námestiach – tak je to aj v Košiciach.

Zvyky

Stromček nebol prvou rastlinou, ktorou si ľudia v čase zimnej rovnodennosti zdobili príbytky. Už dávno v histórii bolo zvlášť obľúbené imelo biele, ktorému pre jeho odolnosť a stále zelenú farbu starí Kelti pripisovali čarovnú moc. U germánskych kmeňov bolo symbolom priateľstva. V Anglicku dodnes vešajú imelo na dvere, lebo Angličania veria, že imelo dokáže zmieriť aj najväčších nepriateľov.

Medzi novodobé zvyky patrí výroba vianočných jasličiek, ktorých pôvod spadá do ll. storočia, keď v kostoloch a kláštoroch boli vystavované obrazy s motívom narodenia Krista. V roku 1223 František z Assisi postavil prvé naozajstné jasličky s voskovým dieťaťom v životnej veľkosti. Ich súčasťou boli aj živý vôl a somár. Odvtedy sa rozšírili do celého kresťanského sveta jednoduché divadelné predstavenia narodenia Krista. Do dnešnej doby si ľudoví tvorcovia vyrábajú drevené jasličky doma.

Jedným z najznámejších symbolov dnešných Vianoc je aj vianočná pieseň Tichá noc. Text piesne zložil v roku 1816 duchovný Mariánskej fary v rakúskom Lungau Joseph Mohr. Dňa 24. decembra 1818 k nej zložil melódiu organista z Oberndorfu Franz Xaver Gruber .Ešte v ten deň sa hrala na polnočnej omši. Mala obrovský úspech, postupne bola preložená do ďalších jazykov a dodnes je už neodmysliteľnou súčasťou Vianoc na celom svete.

Do dnešného dňa tiež prežíva zvyk posielať priateľom alebo známym pri príležitosti vianočných sviatkov vianočné pozdravy. Tento milý a pekný zvyk má pôvod v talianskej Perugii. Nicolo Monte Mellini v roku 1709 napísal svoje myšlienky na kartičky a rozoslal svojim blízkym. Po určitej dobe sa tento zvyk uchytil a vianočné pozdravy sa začali vyrábať hromadne. Dnešné Vianoce si bez pozdravov nevieme predstaviť a výroba a predaj pohľadníc tvorí jedno veľké priemyselné alebo umelecké odvetvie.

Tradičný je aj výber štedrovečerných jedál. U slovanských národov mal štedrovečerný stôl symbolizovať hojnosť. Pod obrus sa dávali peniaze alebo hrsť obilia, aby ich v budúcom roku bolo viac. Potraviny na Štedrý večer sa šetrili tak, aby večera mala aspoň deväť chodov. Počas Štedrého dňa sa však držal prísny pôst.

Výber jedál bol samozrejme ovplyvnený charakterom krajiny. Ako univerzálne jedlá sa u Slovanov podávali kapustnica s hubami, varený hrach, zemiaky, fazuľa, opekance alebo sušené slivky. Na Štedrý večer sa mal každý najesť dosýta. K vianočným zvykom patrilo, že aj dobytok v tomto období dostal lepšie kŕmenie. V islamskom svete je tradičným štedro-večerným jedlom jahňacina., v Anglicku a krajinách, kde sa zachoval anglický vplyv nesmie na štedrovečernom stole chýbať morka. Zaujímavosťou je, že aj v niektorých afrických krajinách zdobia stromčeky. Podľa ich tradícií sú to však palmy. Vo Vietname chodí Mikuláš na Štedrý deň, v Južnej Amerike alebo Egypte v tento deň chodia ľudia do kostola v nových odevoch.

Z pohľadu Európana je netradičné vianočné počasie v Austrálii, kde v tejto dobe nie sú výnimkou ani teploty nad 30°C. Santa Claus tak na plážach rozdáva darčeky zo záchranných lodí, alebo priamo zo surfu. V Mexiku k večeri pozývajú aj osamelých ľudí a bezdomovcov. Deti dostávajú darčeky až 6. januára, na sviatok Troch kráľov. Kresťania v Japonsku tvoria len 1% z počtu obyvateľov, aj tu však pretrváva zvyk zdobiť domy a obchody a obyvatelia japonských ostrovov si navzájom vymieňajú darčeky.

Je jedno, či v tomto období ľudia oslavovali zimný slnovrat, koniec starého roka, alebo narodenie kresťanského spasiteľa. V minulosti i dnes sú vianočné sviatky považované za oslavu priateľstva, pokoja a mieru ľudí dobrej vôle. Nuž teda šťastné a veselé vám praje Sphynxinatorix.

-Sphynxinatorix


2.
označiť príspevok

dodo...best muž
   20. 12. 2013, 23:03 avatar
...tu,v UK 24.december je n0rmalny den...az 25,je vian0cny,ci ak0)))...takze ja si davam stedr0veceru dva krat...)))


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 12. 2013, 23:04 avatar
Myslel som si, že v UK sa oslavuje Ramadán.


4.
označiť príspevok

dodo...best muž
   20. 12. 2013, 23:06 avatar
...n0 vidis,zas ras,si mudrejsi...
Súhlasí Lemmy


7.
označiť príspevok

Al_ice
   20. 12. 2013, 23:10 avatar
2. by ma zaujimalo,co jedavaju v UK na 1 a 2 sviatok vianocny.
tu sa tiez na stedry vecer nechysta,ani katolici,ti idu do kostola navecer,
alebo na polnocnu.


11.
označiť príspevok

dodo...best muž
   20. 12. 2013, 23:14 avatar
...AL-ICE,sa mi nexce t0lk0 r0zpis0vat,ale dam ti 0dkaz,je t0 tak,ak0 t0 tam pisu...
zilina.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Al_ice


20.
označiť príspevok

Al_ice
   20. 12. 2013, 23:24 avatar
11. dost toho,co sa tam pise som vycitala v detektivkach od Agathy Christie
ona dost podrobne opisuje co je na stole.
ale prekvapila ma kombinacia ruzickoveho kelu s vlaskymi orechami a slaninou, moze byt;-)
dik za link.


23.
označiť príspevok

Linda žena
   20. 12. 2013, 23:26 avatar
ti prezradím, ale nepovedz nikomu..
tetka Betka II im uštedrí na prvý vianočný deň...oriešky s obzerancami..
na druhý deň vianočný...obzerance bez orieškov 


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 12. 2013, 23:07 avatar
A lesníci musia v týchto dňoch aj vo voľnom čase vykonávať zvýšenú pozornosť voči kresťanom zlodejom, ktorí kradnú z lesa stromčeky. Pritom ich použijú len účelovo ako dekoráciu, a o pár dní zahodia. A to zasa budú mať so stromčekmi starosti smetiari.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí dodo...best


8.
označiť príspevok

Al_ice
   20. 12. 2013, 23:12 avatar
nevedela som, ze vsetci,co maju doma stromcek, su krestania zlodeji;
Súhlasí Malá Zoe


9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 12. 2013, 23:14 avatar
Veď predsa všetci nekradnú. Sú aj takí, čo kúpia v obchode. Ale majú umelý.


12.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 12. 2013, 23:14 avatar
lemmy, ty nemáš stromček? :-)


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 12. 2013, 23:19 avatar
Na mne nezáleží. Tu ide o zlodejov. Ja nekradnem stromčeky. Počúval som v rádiu, ako sa sťažoval lesník, a že musia aj stromčeky "barbarsky" orezovať, len aby odradili zlodejov od kradnutia. Vieš, tak nejako to opísal: Príde do lesa zlodej, a pozrie sa na stromček, a vidí, že mu chýba niekoľko konárov, ej, to nie je dobrý, a neodreže ho. Tak sa lesníci snažia zachrániť aspoň kus lesa.


21.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 12. 2013, 23:24 avatar
niekde striekajú stromčeky nejakým svinstvom, ktoré sa uvoľnuje v izbovej teplote, aby zabránili ničeniu lesov ...len mi nie je jasné, ako to ten stromček zachráni, ked už je vyrúbaný ...
ja som za umelé. stromy patria do lesa a basta.
Súhlasí Lemmy


10.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 12. 2013, 23:14 avatar
a všetci smetiari, čo to musia upratovať sú ako inak ..ateisti :-))


14.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 12. 2013, 23:16 avatar
Ani nie. Prečo by kresťan nemohol upratať bordel po inom kresťanovi?

Inak, u smetiarov zatiaľ pre výkon práce nerozhoduje svetonázor.


17.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 12. 2013, 23:21 avatar
len som chcela poukázať na nezmysel, čo si tu napísal :-)


19.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 12. 2013, 23:22 avatar
Nevidím, kde je nezmysel?


22.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 12. 2013, 23:26 avatar
že kradnú len kresťania, všetci ľudia, ktorých poznám majú už umelé stromčeky, v podstate nepoznám už nikoho, kto by mal živý strom, naozaj.


24.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 12. 2013, 23:28 avatar
Jaj, tak to si chybne adresovala. Lebo túto logickú chybu spravila Al_ice, a nie ja. Ja v 5. nič také netvrdím.


27.
označiť príspevok

Fotooon muž
   21. 12. 2013, 04:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

salbea žena
   21. 12. 2013, 07:44 avatar
deti mi cely byt gycovo vyzdobili a polepili vsetko co sa dalo,ale su stastne,co uz
mame Vianoce
aspon viem,komu sa mam podakovat po sviatkoch za nie vlemi prijemnu pracu,ktora uz patri iba mne
odzdobovanie
bohu Wotan
inac tieto sviatky uz nemusim,su aj tak pre siroke okolie ludi skor depresivne a melancholicke
nabudúce vypadnem niekam na dovolenku


30.
označiť príspevok

Fotooon muž
   21. 12. 2013, 19:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

dodo...best muž
   20. 12. 2013, 23:08 avatar
...inaaak,ja s0m krad0l str0mcek,v mene m0j0m...)))
Súhlasí Lemmy


13.
označiť príspevok

dodo...best muž
   20. 12. 2013, 23:16 avatar
...vlastne,v p0dstate,s0m uprav0val les,pret0ze s0m vyberal tak,aby sa dal0 p0medzi str0mky ch0dit...)))


18.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 12. 2013, 23:22 avatar
No vidíš, a lesníci také dobré skutky nazývajú zlodejinou.


15.
označiť príspevok

dodo...best muž
   20. 12. 2013, 23:16 avatar
...tu,v UK,mam,zial umely...


25.
označiť príspevok

Linda žena
   20. 12. 2013, 23:29 avatar
nenariekaj, aj ja mám umelý..
a nie som v UK  


26.
označiť príspevok

dodo...best muž
   20. 12. 2013, 23:48 avatar
...ja sa xvalim,l0b0 s0m 0chranca les0v...)))


29.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 12. 2013, 16:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:02,  Americká propagandistická televízia CNN umožnila vystúpiť aktivistovi, ktorý navrhujel,...
dnes, 11:56,  Gordulič je super
dnes, 11:54,  Tlačová agentúra SR (TASR) bude odhaľovať dezinformácie a hoaxy v spolupráci s...
dnes, 11:53,  Za r. 2019 policajti v USA zabili 588 belochov a 259 černochov.
dnes, 11:53,  Rusko ukazuje, že k dosiahnutiu svojich cieľov sa okrem použitia vojenskej sily dajú použiť...
dnes, 11:52,  Bývalý prezidentský kandidát Štefan Harabin vo svojom najnovšom videu konšpiruje o 5G...
dnes, 11:51,  Osvietený, veru nechapem ake si ty už spachal zločiny......*03*03*03
dnes, 11:50,  George Floyd chcel platiť v obchode falošnou bankovkou, preto bola zavolaná polícia, ktorá...
dnes, 11:49,  Pro-kremeľské médiá pokračujú v propagandistickej mašinérii zameranej proti Ukrajine....
dnes, 11:47,  Konšpiračný magazín Zem a Vek obviňuje slovenskú políciu z cenzúry a ich facebookovú...
dnes, 11:46,  Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala existenciu presvedčivých dôkazov o tom, že...
dnes, 11:46,  ja tam nevidím nič nenavistné....Ale v jednom ti davam za pravdu, v tvojom pohlade na...
dnes, 11:45,  Zhodnotili nafúknutú mediálnu bublinu ohľadom "zlých, bielych rasistov" v USA...
dnes, 11:45,  Sovietsky zväz má síce nepopierateľné zásluhy na víťazstve nad nacizmom, no nie také,...
dnes, 11:42,  Kasafran a prečo Rusko podpísalo Budapeštianske memorandum keď bol Krym Ruský ??? Prečo...
dnes, 11:38,  Keď im už robíš reklamu, mohli ste sa dohodnúť na nejakej forme potvrdeniek. Aby ste...
dnes, 11:37,  Policajt strčil do seniora, ten v nemocnici zomrel....
dnes, 11:35,  Pokiaľ by si povýšil živelnú charitu na serióznu, mohol by si ich zakupovať. V tomto...
dnes, 11:32,  Lemmy tých katolíkov je na Slovensku 3 500 000 . Aké zločiny som spáchal ??? Veď na DF...
dnes, 11:31,  Ondrej, práve mi priniesli dnešné jedlo....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Najväčším rozdielom medzi kráľovstvom a parlamentnou demokraciou je
pomer medzi bohatými a chudobnými. Kým v kráľovstve bol iba jeden kráľ, teraz je tých bohatých omnoho viac.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(134 396 bytes in 0,999 seconds)