Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Sme za odluku cirkví od štátu

24
reakcií
545
prečítaní
Tému 9. júla 2019, 12:01 založil Lemmy.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 12:01 avatar
Ak sa návrh zákona o financovaní cirkví a náboženských obcí, ktoré pripravilo ministerstvo kultúry, dostane do parlamentu, poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) ho nepodporia.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Krištof
   9. 7. 2019, 14:30 avatar
Čo sa týka tej finančnej odluky, v určitom zmysle "odluka" medzi štátom a cirkvou na Slovensku jestvuje už veľa rokov. Cirkev i štát si svoje záležitosti spravujú samostatne a vzájomne si do vlastných kompetencií nezasahujú. Réžiu kostolov, farských budov a život vo farnostiach si veriaci financujú sami. Na niektoré iné veci však finančne prispieva aj štát. Zo dva pohľady k téme: 

"Čítal som o téme odluky cirkvi od štátu mnohé články. Niektoré boli plytké až hrôza. Niektoré zaberali do hĺbky. Plytké články argumentovali takto: nech si cirkvi vydržiavajú len veriaci sami. Povedal som si: Áno? Potom môžeme ísť ale ďalej: nech si Národné divadlo a Slovenskú filharmóniu vydržiavajú len tí, čo ich navštevujú. Nech športové podujatia a športové školy financujú len športovci a najviac ak ich fanúšikovia. Nech všetky školy u nás financujú len tí, ktorých deti chodia do škôl. Nech nemocnice a zdravotnícke zariadenia financujú len tí, ktorí potrebujú nemocnice. Moji rodičia a niektorí príbuzní neboli v nemocnici nikdy za svojho života, ale platili nemocenské poistenie a dane.
To isté by mohlo platiť o múzeách či národných pamiatkach. Nech ich platia tí, ktorí ich navštevujú. 

No my máme povinné nemocenské poistenie a máme náročné zákony o udržiavaní pamiatok, teda i katedrál a umeleckých diel, zákony, ktoré musia dodržiavať i cirkvi. Prijímame tento právny a zákonný poriadok? Alebo poprieme celý civilizovaný a kultúrny poriadok národa chránený štátom? Vrátime sa do džungle primitivizmu?

O čom hovoria tí, ktorí chcú na Slovensku odluku cirkví od štátu? Odlúčiť svätcov a géniov sv. Cyrila a Metoda od našich dejín a od nášho národa? Potom odlúčme od národa aj Bernoláka a Hollého, aj Moyzesa a Kuzmányho, aj Hlinku a Rázusa, aj Majstra Pavla z Levoče, aj veriacich spisovateľov, básnikov a umelcov. Kto a čo sú cirkvi? Hierarchia? Duchovenstvo, stáročné rehole a kláštory Slovenska, ktoré skultúrňovali náš národ? Čo sú cirkvi? Katolícka charita a evanjelická Diakonia? Je potrebné odlúčiť ich od štátu? Ak sa na Slovensku prihlásila väčšina občanov k cirkvám, máme odlúčiť od štátu štyri milióny či viac občanov? 

Môžeme debatovať, a to aj nahlas, o usporiadaní našej spoločnosti, ale robme to bez vášní a bez urážok, vecne a zodpovedne. Cirkvi a veriaci sú integrálnou súčasťou národa i štátu, nášho Slovenska. Katolícka cirkev je na Slovensku tisíc rokov, Evanjelická tiež stáročia. Nerobme z vážnych vecí obchod. Nezneužívajme ani politickú, ani mediálnu moc. A nedovoľme odduchovniť, a tým odľudštiť Slovensko."
www.postoj.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Cirkev je aj ľudskou inštitúciou, vykonáva činnosť, ktorá má nejaké náklady. Má zamestnancov a spravuje stovky kultúrnych pamiatok, takže otázkam financovania nie je možné sa vyhnúť. ...
Odluka medzi štátom a cirkvou na Slovensku jestvuje už dvadsať rokov. Cirkev i štát si svoje záležitosti spravujú samostatne a vzájomne si do vlastných kompetencií nezasahujú. ...

Keď hovoríme o financovaní Cirkvi, nehovoríme o financovaní nejakého spolku, ale starobylej inštitúcie, ktoré je stáročia spätá zo životom slovenského národa. Stačí pohľad na moderné dejiny, a nie je možné prehliadnuť jej prínos a vplyv na život spoločnosti. Bez prispenia Katolíckej cirkvi by si Slováci nezachovali vlastný jazyk a nemali vlastný štát. Katolícka cirkev ako jediná inštitúcia uskutočnila kroky, ktoré doma i v zahraničí výrazne prispeli k porozumeniu, prijatiu a tvorbe slovenskej štátnosti. Tým prvým krokom bol vznik slovenskej cirkevnej provincie v roku 1977, druhým vznik Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme a tretím pokľaknutie blahoslaveného Jána Pavla II. po príchode do Bratislavy v roku 1990 a bozk slovenskej zemi. Nikto iný voči Slovákom takúto priazeň neprejavil.

Diskutovať o financovaní Cirkvi znamená prejaviť úctu voči inštitúcii, ktorá stáročia formovala obyvateľov tejto krajiny a viedla ich k láske k Bohu a k blížnemu. Predpokladáme, že Slovenská republika vidí prínos Katolíckej cirkvi pri formovaní jej obyvateľov v úcte voči človeku a jeho dôstojnosti.

Po roku 1990 bolo na Slovensku prijatých niekoľko reštitučných zákonov, vďaka ktorým sa cirkvám vrátila viac ako polovica zoštátneného majetku. Spravodlivosť však káže, aby akákoľvek diskusia o zmene financovania vzala do úvahy hnuteľný i nehnuteľný majetok, ktorý navrátený nebol. Nová legislatívna úprava by mala túto skutočnosť vziať v primeranej miere do úvahy.

Čo všetko vlastne platí štát cirkvám? Štát prispieva na platy duchovných a chod biskupských úradov. Réžiu kostolov, farských budov a život vo farnostiach si veriaci financujú sami. Štát prispieva aj na chod škôl, školských a sociálnych zariadení, ktoré zriadila Katolícka cirkev či na udržiavania kultúrnych pamiatok. Jedným dychom však treba dodať, že tieto zariadenia sú financované na základe iných princípov ako napríklad kňazi. Napriek tomu, že jestvujú normatívy na žiaka alebo klienta, v posledných rokoch dochádza k postupnej diskriminácii pri financovaní najmä školských a sociálnych zariadení, ktorých zriaďovateľom je Cirkev. ...

?Diskusiu o zmene financovania Cirkvi je potrebné viesť v dvoch rovinách. Tá prvá je rovina dohody so štátom. Tá druhá znamená hľadať taký model riadenia a hospodárenia s cirkevným majetkom, aby sme po zmene dokázali z vlastných zdrojov reálne zabezpečiť chod Cirkvi, jej ustanovizní, primeranú odmenu pre kňazov a ďalších jej zamestnancov. Ak príde zmena, tak len na základe dohody so štátom. Dovtedy treba podniknúť kroky, aby nás nová situácia nenašla nepripravených."
www.ziolkovsky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí kntsz


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 12:01 avatar
Mali by sa pridať aj ďalší politici.
Súhlasí Osvietený


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 12:02 avatar
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je za dôstojné a nezávislé postavenie cirkví v spoločnosti. Návrh ministerstva kultúry je však podľa liberálov na hony vzdialený tomu, na akom právnom základe majú fungovať cirkvi v európskom demokratickom štáte v 21. storočí.


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 7. 2019, 12:10 avatar
Odluka je rozumná. Všetko však zaleži od kvality zákona . Žiadna liečba šokom .


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 12:16 avatar
Už dávno je v parlamente zákon o finančnej odluke cirkví od štátu. Akurát politici majú strach to riešiť.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 12:21 avatar
Bola aj petícia, žiaľ s nízkym záujmom občanov.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

A z toho ťaží dnešná vláda, lebo si potrebujú maznať klérus. Od toho si SMER a spol. s r. o. sľubuje udržanie v politike.
Súhlasí Osvietený


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 7. 2019, 13:41 avatar
strach nemaju skôr pracuje iste lobby.


9.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   9. 7. 2019, 14:53 avatar
Cirkvi a náboženské spoločnosti r. 2014
1 Apoštolská cirkev na Slovensku 380 897eur
2 Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike 0
3 Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike 295 477
4 Cirkev adventistov siedmeho dňa, Slovenské združenie 19 087
5 Cirkev bratská v Slovenskej republike 327 378
6 Cirkev československá husitská na Slovensku 103 139
7 Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní v Slovenskej republike 0
8 Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku 3 768 634
9 Evanjelická cirkev metodistická, Slovenská oblasť 272 204
10 Gréckokatolícka cirkev na Slovensku 3 868 808
11 Kresťanské zbory na Slovensku 0
12 Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia v Slovenskej republike 0
13 Novoapoštolská cirkev v Slovenskej republike 8 300
14 Pravoslávna cirkev na Slovensku 1 734 840
15 Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku 2 039 406
16 Rímskokatolícka cirkev v Slovenskej republike 22 026 360
17 Starokatolícka cirkev na Slovensku 105 701
18 Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike 125 968
Konferencia biskupov Slovenska 146 517
Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike 69 707
Konferencia vyšších predstavených ženských rehôľ na Slovensku 430 492
Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku 18 500
Slovenská katolícka charita 2 337 848
Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku 208 657
Ústredie diakonie Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovenku 26 555
Spolu € 38 314 475


10.
označiť príspevok

salbea žena
   9. 7. 2019, 17:41 avatar
platna zmluva s Vatikanom z cias meciarizmu nedovoli odluku od statu
zaviazaine do nekonecna


11.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 17:45 avatar
Nie z čias mečiarizmu, ale z čias dzurindizmu. Zmluvu podpísal Mikuláš Dzurinda. Pozri: www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Článok 17

Rozsah finančného zabezpečenia cirkevných zariadení z prostriedkov štátneho rozpočtu upraví osobitná zmluva podľa čl. 20 tejto zmluvy.


12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 17:46 avatar
A rozsah nemusí byť vyše 40 miliónov eur, ale dajme tomu 1 euro. Pozri: www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 21:11 avatar
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková zo Smeru prichádza s novým zákonom, podľa ktorého pôjde cirkvám zo štátneho rozpočtu o 4 milióny eur viac, než to bolo doteraz. Štatistika z minulých rokov ukazuje, že väčšina zo štedrej, takmer 50-miliónovej štátnej dotácie putuje na platy duchovných. Namiesto dlho diskutovanej odluky od cirkvi sa štát rozhodol ísť presne opačnou cestou a náboženským spoločenstvám sa rozhodol pridať - a to poriadne.

Biskupi si vymodlili od štátu 4 milióny navyše: Analytik tvrdo skritizoval nové financovanie cirkví

www.cas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

elemír muž
   10. 7. 2019, 07:21 avatar
To je smeť, proti tomu, čo sa rozkradne, treba sa radšej biť za odluku od štátu politikov, čo rokrádajú naše peniaze.
Súhlasí kntsz


15.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 7. 2019, 07:26 avatar
Nie. Stačí správne vybrať z kandidátov, je potrebné, aby voliči boli vzdelanejší, aby volili najlepších a najschopnejších z kandidátov. Rozkrádajú, lebo im to umožňujú občania. Inak, je to chybné porovnanie. Potom sa ohradzuj, že ešte menej, až nula eur, dáva štát na cirkusy, na platy cirkusantov. Kňazi svoju zábavku môžu financovať z členského. Dajme tomu, nejaké špecifické dotácie môžu dostávať, ako aj financujeme niektoré oblasti kultúry, pretože náboženstvá sú v kultúre zaradené medzi kult.


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 7. 2019, 07:28 avatar
V 21. storočí je hanebné platiť mzdy kňazom a jeptiškám. Je to zaostalý stredoveký zlozvyk. Tzv. desiatky.


17.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 7. 2019, 07:31 avatar
Inak, nejde o to, koľko dostávajú od štátu, ale o to, že kresťania spravili veľký podvod na Nežnej revolúcii z roku 1989. Študenti, Verejnosť proti násiliu, sa dožadovali úplnej odluky cirkví od štátu. Koľko rokov odvtedy ubehlo? Kresťania sú podvodníci. Keď im išlo o pád komunistického režimu, tak im bola odluka dobrá na boj proti komunistom. Keď sa kresťania dostali k moci, zrazu otočili, prevrátili kabáty, stali sa pokrytcami. Už nechcú úplnú odluku. A ty, Elemír, si jeden z takých kresťanov.


18.
označiť príspevok

Krištof
   10. 7. 2019, 08:11 avatar
Postoj Katolíckej cirkvi k novému návrhu zákona z ministerstva kultúry o financovaní cirkví.
"Otázky a odpovede

Aký je postoj Katolíckej cirkvi k novému návrhu zákona o financovaní?

Tento návrh má nahradiť pôvodný zákon, ktorý vznikol pred 70 rokmi, teda ešte za komunizmu. Nový návrh je výsledkom dlhých rokovaní: vzájomná dohoda medzi jednotlivými cirkvami a štátom sa hľadala viacero rokov. Jeho podobu pokladá KBS za prijateľnú a je dobrou správou, že má byť predložený do parlamentu.

Čo je obsahom nového návrhu zákona?

Obsahom nového návrhu zákona je podpora cirkví a náboženských spoločností na Slovensku zo strany štátu formou finančného príspevku. Zákon sa snaží spojiť princípy solidarity a spravodlivosti. Solidarita väčších s menšími znamená, že žiadna z cirkví a náboženských spoločností od 1.1. 2020 nedostane z celkového balíku menej prostriedkov ako doteraz - hoci môže mať omnoho menší počet členov, než aký by proporčne zodpovedal tej časti prostriedkov, ktoré jej v roku 2020 budú pridelené. Princíp spravodlivosti zasa znamená, že prípadné budúce zvyšovanie prostriedkov pre cirkvi a náboženské spoločnosti - v závislosti od inflácie a valorizácie miezd vo verejnej správe - sa už bude rozdeľovať proporčne, teda podľa aktuálneho počtu veriacich. To znamená, že ak podľa sčítania ľudu počet veriacich určitej cirkvi stúpne alebo klesne, štát jej upraví výšku svojho príspevku - smerom nahor alebo nadol. Dôležitým posolstvom nového návrhu zákona - na rozdiel od pôvodnej komunistickej legislatívy - je, že pôsobenie cirkví nemieni regulovať ani obmedzovať: štátny príspevok im poskytuje ako ocenenie ich spoločenského prínosu a dáva im autonómiu rozhodovať o jeho použití.

Prečo ste neurobili úplnú finančnú odluku cirkví od štátu?

Existujúca zmluva so Svätou Stolicou aj zmluva štátu s cirkvami predpokladá istú finančnú podporu zo strany štátu. Nový návrh zákona vychádza zo záverov expertnej komisie, ktorú založil ešte minister Krajcer, a existovala aj za ministra Maďariča. Táto komisia, v ktorej boli aj zástupcovia cirkví, po zvážení množstva alternatív odporúčala modifikáciu súčasného modelu. Treba však pripomenúť, že Cirkvi dnes hospodária ako samostatné subjekty, bez zásahu štátu, a štát im len pomáha tak, že prispieva na ich činnosť.
Tiež treba vziať do úvahy, že dnešná situácia vychádza z historického kontextu. Vzťah cirkví a štátu sa neutvára „na zelenej lúke". Majetky cirkví boli v 50tych rokoch 20. storočia násilne vyvlastnené. Štát vtedy zobral všetko: cieľom bolo ovládnutie a následná likvidácia náboženského života. Reštitúcie túto krivdu čiastočne napravili, ale jej dôsledky cirkvi pociťujú dodnes. Predovšetkým tie menšie zápasia s ekonomickými ťažkosťami. Ich činnosť nie je zisková, a ak by sa mali finančne celkom osamostatniť, bolo by to pre ne pravdepodobne likvidačné. Väčšie cirkvi by zasa museli ukončiť množstvo svojich aktivít, často verejnoprospešného charakteru.
Cirkvi a náboženské spoločnosti sa pre krajinu usilujú byť obohatením, tak na duchovnej ako aj kultúrnej rovine. Vo viacerých oblastiach konajú službu, ktorú by inak musel pokrývať štát. Navyše, ani západo-európske krajiny nemajú tzv. americký model, teda „úplnú odluku", nulové prepojenie financií štátneho a cirkevného sektoru. Existujú v nich rozličné modely asignácie dane platenej štátu. Samozrejme, pri príprave nového návrhu zákona sa aj v slovenskom kontexte analyzovalo viacero modelov. Avšak ukázalo sa, že nemecký či taliansky spôsob by u nás jednoducho nefungovali. Prípravná komisia, ktorej súčasťou bol tím odborníkov na ekonomickú oblasť, preto odporučila model, ktorý je úpravou súčasného stavu. Ten sa z hľadiska veľkosti krajiny a ekonomických ukazovateľov ukázal ako najprijateľnejšia a najschodnejšia alternatíva.

Čo s námietkou, že kvôli príspevku štátu sa cirkvi stávajú poplatné politickej garnitúre?

Nič také tento príspevok nespôsobuje. Rokovania sa vždy vedú s predstaviteľmi, ktorých si občania slobodne zvolili. A cirkvi demokratické voľby rešpektujú. Súčasťou dohody o financovaní však nie je nijaké područie cirkevných predstaviteľov. Konáme aj vyjadrujeme sa v úplnej slobode, a nik z politikov sa to nepokúša zmeniť, ani limitovať. Na nič také by cirkvi ani nepristúpili. Strany vznikajú a zanikajú, politické koalície sa menia. Avšak cirkvi sa neviažu na nijakú politickú stranu, ani si neosvojujú jednu politickú príslušnosť. Ich ciele sú v prvom rade duchovné. Samozrejme, aj na túto oblasť majú vplyv politické rozhodnutia. Preto sa z verejného života cirkevní predstavitelia nesťahujú a nárokujú si právo sa k nemu vyjadrovať. Cirkvi sa nikdy nebáli povedať svoj názor na chod spoločnosti: ak to robili za komunizmu, určite sa neboja robiť to dnes. Nemajú však ambíciu verejný život v demokracii riadiť: to je vec politických predstaviteľov a voľby občanov.

Nedokážete sa financovať sami?

Cirkvi sa - aj vzhľadom na historické okolnosti - dnes nedokážu financovať celkom samé. Túto situáciu uznala a zobrala na vedomie aj Expertná komisia Ministerstva kultúry SR, ktorej závery sú piliermi tohto návrhu zákona.

Načo vlastne potrebujete peniaze od štátu?

Peniaze štátu sú príspevkom najmä na platy duchovných a chod cirkevných ústredí.

Keď chcete peniaze od štátu, prečo nepredložíte súpis cirkevného majetku?

Štát disponuje všetkými údajmi o cirkevnom majetku. Sú verejne dostupné v katastroch a obchodnom registri.

Prečo sa na cirkvi majú skladať aj neveriaci?

Cirkvi primárne vychádzajú v ústrety duchovným potrebám občanov Slovenska. Tí, ktorí sa hlásia k cirkvám, tvoria viac než tri štvrtiny obyvateľstva. Nie je nezvyčajné, že štát svojím príspevkom podporuje inštitúcie, ktorých služby využíva značná časť obyvateľov. Na rovnakom princípe podporuje napríklad aj športové a kultúrne aktivity.
Konkrétny spôsob, ktorým štát rozdeľuje materiálne prostriedky, sa nedá priamo stanoviť podľa preferencií jednej časti obyvateľstva. Nie všetci chodia do divadla, nie všetkých zaujíma šport. Štát ale tieto oblasti pokladaná za prínosné, preto ich podporuje. Podobne je tomu aj v prípade cirkví. Navyše, ak si porovnáme čísla, zistíme že podpora pre cirkvi nie je v porovnaní s inými oblasťami vysoká."

financie.kbs.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


19.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   10. 7. 2019, 11:09 avatar
Šport a kultúra sú uchopiteľné, reálne veci, ktoré sú pre spoločnosť potrebné a prospešné. Čo sa o náboženstve založenom na viere v boha úplne povedať nedá. Detto ak si pozrieme históriu RKC. Náboženstvo, resp. viera v Boha je medzi človekom a Bohom.
Dá sa polemizovať aj o prospešnosti pre spoločnosť. Keby bola morálka Slovákov taká silná ako je počet veriacich, to by nám bolo sveta žiť.


21.
označiť príspevok

kntsz muž
   11. 7. 2019, 19:23 avatar
Bol by si prekvapený ako uchopiteľná a reálna je viera v Boha a ako neuchopiteľný je napr. šport vedený takými ľuďmi ako Široký a spol. Tam tečú stá miliony € a nie nejakých 40 mil. pre cirkevné spoločenstvá......


23.
označiť príspevok

gabriel pb
   11. 7. 2019, 19:54 avatar
tristo hrmených z kadiaľ to vieš
http://www.youtube.com/watch?v=xgCJWNGKqak Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

elemír muž
   10. 7. 2019, 21:39 avatar
Lemmy, ak si nikdy neveril v boha, netušíš o čom hovoríš a načo je to dobré, lebo sa iba zhadzuješ, ak robíš idiotov z tých, ktorých si nepochopil.
Ľudie neveria v boha iba preto, že nedosiahli tvojej inteligencie, ale preto, že deň, keď sa modlia je iný a lepší. práve naopak, každý vrátane teba má možnosť toto pre seba využiť.
Keď ti tu napúíšem, že aj život vo veriacích rodinách je iný a lepší, ty hneď vyletíš, že poznáš tolko a tolko rodín, kde je pravý opak, lebo ty nevahľadávaš dobro, aby si si oprel život o dobré, ale ideš proti dobru, lebo ťa zaujíma iba zlo a teda patríš tomu druhému. A ten druhý neustále prenasleduje cirkev a kydá na ňo krv a špínu, aby takto ľahko odradil iných od viery, aby nepoznali, čo je dobro a čo je zlo a aby si ako idioti sami šľapali po dobre.
Samozrejme, že ani samotná cirkev nie je uplne čistá a svätá, ba dokonca je prekliata a kliatby sa nechce za žiadnu cenu zbaviť, lebo to je moc toho druhého, aby si uveril jemu a nie ježišovi.
Všimni si napríklad odluku od štátu, ktorá sa prevbiedla v nemecku,začali sa robiť chaotické veci v štáte a v cirkvi, s ktorými dovtedy nebol problém, ale ty máš pripravené argumenty, že to je všetko primitivizmus, samozrejme preto, že si sa ani nesnažil pochopiť podstatu veci.
Urobil si tým z veriacích idiotov ????? Chcel si sa zbaviť čierneho petra a ten sa ti vrátil v tom, že máš syndrom eisteinovej ženy, ktorá ho mala vždy za idiota, lebo si nevedel navariť, oprať a iné jednoduché domáce práce.
Yober si napríklad dnes Fica, tri mesiace pracoval tím špičkových odborníkov na zdravotnej reforme a on sa posadí s jedným dedkom pred kameru a povie: všetko zle ! A tak si každý vyberie podľa svojej inteligencie, kto je idiot. Každý z tých špičkových odborníkov, alebo on.Inteligentný človek si povie, nemá ani na jedného, ako si dovolí ich kritizovať a menej imnteligentní , čo často nechápu ani čo je inteligencia povedia: Nch idú do .......... všetci inteligenti, lebo náš predseda je macher a správne im to natrel.
A čo si myslíš o tom lemmy ty ????
Lebo ja neverím preto, že by bola cirkev ideálna, ale preto, že cítim pomoc, ktorú by som nikde inde nezohnal. Ja neprestanem veriť preto, že je cirkev zasvinená humusom a neprestanem veriť preto, že niekto bol debil a bil a mučil a zabil, to by som si opieral svoj osud o zlo, ale ja z cirkvi čerpám dobro a teda opieram svoj osud o dobro, lebo to som si z toho gulášu vybral, to ma naučil môj život a moja inteligenciaa som rád , že som dostal poznanie, ako si vylepšiť život už tu na zemi.
Súhlasí kntsz


22.
označiť príspevok

kntsz muž
   11. 7. 2019, 19:34 avatar
1-
Lemmy, čudujem sa ti.
Krištof aj elemír ti to slušne vysvetlili.
Ja len dodám, že problém nie je na strane napr. Katolíckej cirkvi, ale na strane štátu.
Pri úplnej odluke by štát len tejto cirkvi musel vrátiť majetky (mnohé veľmi lukratívne) a ešte zaplatiť za ich zničenie také peniaze, že tých 22 mil € by bolo predplatených možno na 500 rokov dopredu a na to štát nemá.
Keď už tu zakladáš takéto témy, tak si problematiku aspoň naštuduj a nemaj tu amatérske silácke reči.


24.
označiť príspevok

gabriel pb
   11. 7. 2019, 20:02 avatar
a keď slinky tečú, síl ubúda alebo pribúda


25.
označiť príspevok

kntsz muž
   12. 7. 2019, 10:46 avatar
odhadujem, že na tomto DF sú min. štyria diagnostikovaní schizofrenici.
Súhlasí Osvietený
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:47,  To som zvedavý, či dosiahnu aspoň 3 percentá.
dnes, 01:47,  Môžeš ďakovať predsedovi NR SR Dankovi.*13
dnes, 01:32,  Toto nebudu volby ale Slovenska narodna revolucia kde si prebudeny slovensky mierumilovny narod...
dnes, 01:26,  Vysledok volieb je zakomponovany uz v datume volieb 29.2.2020 2 + 9 + 2 + 2 + 0 + 2 + 0 = 17...
dnes, 01:14,  A takto maju vyzerat nove tvare v politike Monika Sofiya Sorocinova kandidatka za stranu Vlast...
dnes, 00:08,  Zdravý rozum káže: Neber vážne takéto hanopisy. Sú to ako toaletný papier.
dnes, 00:08,  K: abyste pochopili, že Američané na Slovensku hrají o všechno. Komouši už prechlastali...
dnes, 00:06,  Hlupák plače: protože Zuzana Čaputová pochází z neziskovky Via Iuris. Akože inak? Keby...
dnes, 00:04,  Nebudú voľby fraškou!!! Budú také ako predtým. Niektorí sa dostanú cez 5 %, a budú v...
včera, 23:46,  Budú voľby fraškou? Dátum: Tue, 18 Feb 2020 Sú naši spoluobčania už takí...
včera, 23:08,  Kasafran, škodíš komunistickému hnutiu, ako škodí Blaha sociálnej demokracii.
včera, 23:06,  Komunista Kasafran, prečo škodíš KSS (Komunistickej strane Slovenska), a všetkým komunistom...
včera, 23:02,  Požiare v Austrálii zakladajú vtáky - vedci prišli na to, čo Aboridžinci vedia desiatky...
včera, 22:47,  Vpád do Estónska Na jar 1940 sa vystupňovalo v Estónsku obviňovanie z protisovietskych...
včera, 22:47,  Karty sa ale nakoniec obrátili, Hitler pakt porušil, čím sa z Nemecka a Svietskeho zväzu...
včera, 22:46,  Najväčší spojenec Hitlera sa nenechal zahanbiť: Sovieti zahájili brutálny útok na...
včera, 22:37,  Kasafran ja len pravdu . Tie tri špinavosti sú len minimum z toho čo Rusko dokazalo voči...
včera, 22:35,  Návod: -Stlač Fullscreen -šípky vľavo vpravo, beh. -šípky vľavo vpravo + šípka hore,...
včera, 22:33,  Pavol Janík potrebuje lieky aspon take ako berie Kasafran
včera, 22:32,  Presne tak 5 naberačiek a hotovo ....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Deti nie sú zlé, ani neslušné. Deti sú iba odrazom spoločnosti, v ktorej vyrastajú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(118 060 bytes in 0,501 seconds)