Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Prvá republika -era-

47
reakcií
559
prečítaní
Tému 22. mája 2019, 20:42 založil Xty factor.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
23. 10. 2018
18
09. 11. 2020
6
04. 04. 2020
3
24. 03. 2020
15
27. 04. 2019
6
04. 09. 2018
13
 
 


1.
označiť príspevok

Xty factor žena
   22. 5. 2019, 20:42 avatar
Prvá republika. Kde bolo Československo medzi dvomi vojnami?

Československu sa nikdy úplne nepodarilo ekonomicky odpútať od bývalej monarchie a vybudovať podľa plánov pri vzniku štátu ekonomicky najsilnejší krajine v Európe. V rozhovore s ČTK to uviedla česká historička Antonie Doležalová pôsobiaca na Inštitúte ekonomických štúdií Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity a Robinson College Cambridge University.

„V štatistikách typu počet porážok dobytka alebo počet zamestnancov štátnych dráh Československo v prvom dvadsaťročí po získaní samostatnosti síce ukazovalo Rakúsku chrbát, ale v štatistikách, ktoré sú kľúčové pre hodnotenie ekonomickej kondície a vyspelosti krajiny, ako je počet udelených medzinárodných patentov alebo výška národného dôchodku na hlavu, za Rakúskom zaostávalo,“ uviedla Doležalová.

Rakúsko podľa nej nikdy neprestalo byť jedným z najvýznamnejších obchodných partnerov Československa. A to nielen za prvej republiky, keď bolo druhým najväčším obchodným partnerom Československa hneď po Nemecku. „Neprestalo ním byť ani v čase socializmu, pri povinnej orientácii na krajiny RVHP, keď sa Rakúsko opäť spolu s Nemeckom vklínilo medzi Sovietsky Zväz, Poľsko, Maďarsko a NDR,“ uviedla.

Výška národného dôchodku na obyvateľa podľa Doležalovej radila Československo medzi štátmi Európy na 13. miesto. Medzi desiatimi najlepšími bolo Československo v medzivojnovom období v produkcii mlieka (4. miesto), elektrickej energie (9.-10. miesto), vo výrobe železa i ocele (6. miesto), vo výrobe automobilov (5. miesto) a výrobe umelého hodvábu (9. miesto).

Jediný zdroj, ktorý uvádza, že medzivojnové Československo patrilo medzi desať najrozvinutejších krajín sveta, je atlas vydaný v roku 1927 vo Viedni (Geographische-Statistischer Universal Atlas profesora Hickmann). V ňom je krajina na desiatom mieste v roku 1924 v štatistike národného dôchodku na hlavu, kde je hodnota uvedená v nemeckých zlatých markách.

„To je možné práve len pre rok 1924, keď Československo prekonalo ťažkosti povojnovej obnovy, zatiaľ čo Rakúsko ešte nie. Už v roku 1925 je na tom Rakúsko lepšie. Pravdou je, že súčasná česká historiografia sa zatiaľ s touto otázkou nevysporiadala,“ upozornila Doležalová. V databáze pri univerzite v holandskom Groningene je uvádzaná pre ČSR v medzivojnovom období ako najlepšia 19. pozícia.


7.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   24. 5. 2019, 10:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 5. 2019, 20:52 avatar
Ale to samozrejme je známa vec ako i absolutne svetové mená značiek a firiem .

Po vojne nám bola 2 roky poskytovaná gigantická pomoc UNRRA a po nej bol ponuknutý Marshallov plán.

v Európe, ktorá sa postupne rozdelila železnou oponou na ekonomicky vyspelejší Západ a zaostávajúci Východ. Generál Marshall bol za svoju celoživotnú prácu ocenený Nobelovou cenou za mier.

Práve tento plán definitívne rozdelil Európu na dva mocenské bloky (Západ a Východ). Štáty, ktoré plán hospodárskej pomoci odmietli, ostali v mocenskom bloku Sovietskeho zväzu. Minister zahraničných vecí ZSSR Molotov už začiatkom júla 1947 zamietol plán a predpovedal budúcu konfrontáciu s krajinami, ktoré sa stali alebo stanú spojencami USA a označil ich za nepriateľov ZSSR.

Trumanovu doktrínu označovanú aj ako koncepcia „zadržovania komunizmu“, ktorú prezident Truman verejne predstavil 12. marca 1947. V rovnakom roku prišli USA aj s ponukou ekonomickej obnovy zničeného európskeho hospodárstva.
Súhlasí Xty factor, Lemmy


3.
označiť príspevok

Xty factor žena
   22. 5. 2019, 21:44 avatar
ved Oka, ale -era- mal recht


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 5. 2019, 22:24 avatar
era si dá dva pivá
Súhlasí Xty factor, -era-


5.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   23. 5. 2019, 19:58 avatar
2/ Ekonomicka ci materialna pomoc od USA??? Pozicali nam tlaciarenske stroje na peniaze???))


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 15:51 avatar
Šrofo tvoja krčmová filozofia funguje znamenite . Čítal si o tlačení penazí a tak ťa napadlo že to funguje natlačením na tlačiarni     lebo tvoje myslenie presne tam končí

   

Ale poďme do reality začnem unrra pomocou

UNRRA: Na pomoc v najťažšej chvíli sa nezabúda

Víťazov zdobí štedrosť. Týmto heslom sa riadili vlády protihitlerovskej koalície, keď zakladali Správu Spojených národov pre pomoc a obnovu, známu pod skratkou UNRRA (United Nation Relief and Rehabilitation Administration).

Prvý vlak s potravinami a liekmi od tejto medzinárodnej humanitárnej agentúry dorazil do Bratislavy práve pred 70 rokmi. Na Orave a hornom Zemplíne pomohli dodávky zažehnať hroziaci hladomor. Pred prvými povojnovými Vianocami mnohé deti v Československu písali listy nie Ježiškovi, ale dobrej tetuške, víle alebo pani Unrre…

Podľa správy v Pravde zo 7. júna 1945 bolo v prvom transporte s pomocou aj 22 nových nákladných áut zo zásob kanadskej armády. Boli určené na rozvoz tovaru UNRRA, prevažne potravinárskeho, po Bratislave i celom západnom Slovensku. Už týždeň predtým priniesla Pravda informáciu o tom, že pomoc prichádza zo zámoria najprv loďami do rumunského prístavu Konstanca na pobreží Čierneho mora, odkiaľ sa k nám dostane buď riečnymi plavidlami po Dunaji (po odstránení prekážok na jeho toku), alebo vlakmi. "Lode aj vlaky sú vlastne sovietske vojenské transporty,“ oznamovali noviny.

Z iných zdrojov (práce historikov Georgea Woodbridgea, Karla Sommera, Slavomíra Michálka a i.) sa však dozvedáme, že prvá loď El¤Mundo s dodávkami pre Československo pristala v Konstanci už 8.¤apríla a prvý vlak s tovarom dovezeným touto loďou dorazil na Slovensko 2.¤mája 1945. Skončil však v Trebišove, tam sa tovar aj vyložil. Išlo o mäsové konzervy, šatstvo, obuv, lieky a zdravotnícky materiál.

Doprava na ostatnom oslobodenom území bola v tom čase veľmi sťažená alebo úplne paralyzovaná. Veď na strednom a západnom Slovensku sa ešte bojovalo, navyše chýbali aj dopravné prostriedky. S prvým transportom dorazilo preto do Trebišova aj 44 nákladných áut. Nemali však karosérie, ktoré zostali "visieť“ v skladoch v Konstanci. Východniari ich preto nahradili doskami, aby mohli rozviezť tovar do najpostihnutejších miest. Potom však začali pociťovať nedostatok pohonných hmôt, a tak americké autá museli merať dlhú cestu za benzínom až do rumunského prístavu. Veľmi problematická bola vtedy aj doprava vlakmi z Konstance. Prečo prvému transportu trvala cesta takmer štyri týždne? Úlohu zohrala vzdialenosť (vyše 2-tisíc kilometrov), ale najmä povojnové pomery. Nedostatok lokomotív, vozňov a uhlia v štátoch, ktorými prechádzala trasa.

Popri trati číhali lúpežné bandy, ktoré prepadávali vlaky. Transporty spočiatku sprevádzali vojaci Červenej armády, neskôr ich vystriedali strážne oddiely UNRRA. Piati ich príslušníci padli pri prestrelkách s týmito bandami, ďalších 26 bolo zranených. Pri takejto riskantnej preprave tovaru nejaká jeho časť zmizla počas cesty v dôsledku lúpeží alebo rozkradnutia. Straty však boli napodiv výrazne menšie, ako by sa dalo predpokladať. Podľa štatistík, zverejnených agentúrou, sa do polovice augusta 1947 z celkového počtu 6¤850 áut UNRRA prevážaných do Československa stratilo cestou iba 111 a zo 160-tisíc železničných vozňov nedorazilo do cieľa len 335.
Horský guláš a fialový hnus

Konstanca bola do septembra 1945 jediným námorným prístavom, ktorý prijímal lode s nákladom UNRRA pre Československo. Potom k nemu pribudli ďalšie: v Hamburgu, Brémach, Rotterdame, Amsterdame, Terste, Antverpách a tak ďalej. Všade tam zriaďoval Československý úrad pre hospodársku pomoc a obnovu svoje expozitúry.

V Prahe pôsobila zároveň 15-členná misia UNRRA. Je zaujímavé, že ju celý čas viedol Piotr Ivanovič Alexejev zo sovietskeho ministerstva zahraničného obchodu (predtým pôsobil ako obchodný zástupca v Teheráne). Za šéfa misie si ho vybrala exilová československá vláda v Londýne ešte v januári 1945, ďalšími členmi misie boli britskí, americkí a kanadskí odborníci.

Misia úzko spolupracovala s československými úradmi, ministerstvami a (na Slovensku) s povereníctvami. Vo viacerých väčších mestách zriadila svoje odbočky, boli aj v Košiciach a Bratislave. Z diplomatickej korešpondencie tých čias vyplýva, že Američania a Briti spočiatku Alexejevovi nedôverovali, dokonca chceli odporučiť svojim vládam jeho odvolanie. Podozrievali ho napríklad z toho, že umožňuje predisponovať časť dodávok UNRRA jednotkám Červenej armády, ktoré sa nachádzali do neskorej jesene 1945 na území ČSR. Nakoniec sa však britský veľvyslanec v Prahe Philip Nichols o Alexejevovi vyjadril, že "mal dobrú vôľu a snahu urobiť čo najviac v ťažkej situácii, v ktorej sa ocitol“.

Povojnová situácia bolo naozaj mimoriadne ťažká a chaotická. Do polovice júna 1945 prišlo do ČSR takmer 18-tisíc ton tovaru zo zásob UNRRA, v oblastiach, kde najviac hrozil hlad a epidémie, sa to však neprejavilo. Pritom podľa dohody agentúry s československou vládou mali potraviny a liečivá smerovať do vojnou najviac postihnutých oblastí, predovšetkým do severných okresov Slovenska a na Ostravsko.

Alexejev osobne cestoval a hľadal trhliny v distribučnom systéme. Upozornil vládu na fakt, že kým v Prahe bol denný prídel chleba na osobu 300 gramov, na viacerých miestach Slovenska nedosiahol ani polovicu z tohto množstva. Po tejto inšpekcii šéfa misie vláda okamžite uvoľnila zo svojich rezerv 50 miliónov korún pre Oravu, kde bola situácia už katastrofálna.

Zvýšili sa aj celkové dodávky UNRRA pre Slovensko. Ako informoval Slovenskú národnú radu povereník pre zásobovanie Rudolf Fraštacký, do polovice septembra 1945 prišlo na Slovensko z Konstance 1¤686 ton mäsových konzerv (čo bolo takmer 51 percent z dovezeného množstva pre celú ČSR), 2¤741 ton tukov, 1¤959 ton cukru, 21 miliónov sušených vajec, 93 ton kávy atď.

Pamätníci aj dnes zažiaria, keď príde reč na konzervy so sušeným mäsom zo zásob americkej armády. "Bolo pre nás nevídanou atrakciou a malým zázrakom a výborne chutilo v kapuste.“ To je zo spomienok na mladosť maliara Rudolfa Krivoša, rodáka z Tisovca. Mnohí si však spomenú aj na tzv. horský guláš. Išlo o konzervy s nápisom Horse Meat – konské mäso, ktoré si našinec "preložil“ ako horské mäso. Obsah niektorých ďalších kaki konzerv však väčšina Slovákov nielenže nepoznala, ale im ani nechutil. Napríklad bravčové zaliate sladkou hruškovou alebo jablčnou omáčkou. Alebo tzv. fialový hnus. Takto pomenovali koncentrovaný prášok v polkilovej plechovke podľa jeho sfarbenia. Stačilo nasypať za lyžičku tohto prášku do pohára s osladenou vodou a vznikol skvelý nápoj hroznovej chuti. Ale kto vtedy vedel natoľko po anglicky, aby rozlúštil návod?

Alebo čo si mali dedinčania počať s dovtedy v našich končinách absolútne neznámym arašidovým maslom, s kakaom, ovsenými vločkami či s grapefruitovým džúsom? Ministerstvo výživy sa spamätalo dosť neskoro a až v roku 1946 vydalo brožúrku s názvom Ako používať tovar UNRRA. Neskoro, lebo mnohé z týchto exotických požívatín medzitým skončili v odpade alebo na čiernom trhu.

Kto z toho profitoval

V lete 1945 vládla v niektorých okresoch Slovenska nevýslovná bieda. Nemci pred príchodom frontu vraj odohnali dve tretiny dobytka. „Jediné, čo voľne bolo dostať na trhu, bola pukaná kukurica,“ spomínal oveľa neskôr spisovateľ Vladimír Mináč.

Zároveň však prekvital čierny obchod s mnohonásobne predraženým nedostatkovým tovarom. „Bezočivosť kšeftárov išla v posledných dňoch tak ďaleko, že začali za enormne vysoké ceny uvádzať na trh rozličný tovar UNRRA z vylúpených skladov,“ písala 11.¤augusta 1945 Pravda. U priekupníka bolo dostať takmer všetko: gulášové konzervy (Horse Meat?), sušené mäso a vajcia, džem i mliečnu čokoládu.

Niečo bolo naozaj vylúpené zo skladov a vinníci boli zavše dokonca potrestaní. Veľa tovaru z UNRRA sa však dostalo na čierny trh inými cestami. "Mnohí špekulanti obchodníci skúpili ho, keďže mali dosť peňazí, tovar zadržali a predávali potom drahšie, na čierno.“ To je záznam z kroniky obce Raková (Horné Kysuce). Kronikár Filip Stančo ho urobil niekedy začiatkom roku 1946. V informácii pre poslancov parlamentu to v rovnakom čase tvrdil aj minister výživy ČSR Václav Majer. Čierny trh reagoval podľa neho na dodávky UNRRA najprv znížením cien, ale neskôr zase vyskočili. Na vysvetlenie treba uviesť, že časť dodávok smerovala podľa podmienok stanovených UNRRA do obchodov, kde sa tovar predával. Za ceny, ktoré mali byť prístupné najširším vrstvám obyvateľstva…

Ešte si povedzme, že okolo 45 percent dodávok tvorili potraviny, predovšetkým obilie a múka (kryli až 15 percent domácej spotreby), ďalej jedlé a umelé tuky (33 percent spotreby), sušené mlieko a ovocné šťavy. Ďalšími komoditami boli dopravné prostriedky, poľnohospodárske stroje, lieky a zdravotnícky materiál, suroviny pre chemický a textilný priemysel, odev, obuv atď. Napríklad 5.¤júna 1945 Pravda písala, že na východ republiky dorazil náklad UNNRA s 30-tisíc pármi topánok, ktoré sa budú predávať v rámci prídelového systému po 40 až 60 korún.

Čo však vtedy znamenalo pre obyčajného človeka 40 alebo 60 korún? "Obuvi bolo primálo a bola pridrahá,“ zapísal si kronikár Stančo. "Predávala sa na prídelové lístky, ale potreba sa nijako nekryla.“ Našťastie ďalšia časť potravín a iného tovaru z kvóty určenej pre ČSR smerovala priamo do škôl, nemocníc a zariadení sociálnych služieb. Išlo napríklad o bezplatné stravovanie školákov alebo o tzv. repatriačné kuchyne, čiže vývarovne pri pobočkách Repatriačného úradu, kde sa stravovali predovšetkým ľudia, ktorí sa vracali z nacistických koncentračných táborov. Im sa bezplatne poskytovalo aj ošatenie a obuv, keďže vo vojne prišli o všetko. To isté platilo aj o základných školách vo vojnou najviac postihnutých regiónoch. "Všetky deti školy boli obdarované z akcie UNRRA šatami, blúzkami, čiapkami a topánkami,“ čítame v kronike Základnej školy Tekovské Nemce.

Vráťme sa však k čiernemu trhu. Ako sme už spomenuli, "zásoboval“ ho i bežný spotrebiteľ, ktorému tovar UNRRA z nejakého dôvodu nevyhovoval. Podľa zistení historičky Jany Frydryškovej z Karlovej univerzity v Prahe sa to týkalo napríklad zrnkovej kávy. Hoci sa jej za dva roky doviezli do ČSR stovky ton, stále bola veľmi nedostatkovým tovarom najmä vo veľkých mestách. "Sociálne slabšie vrstvy v českých krajinách i na Slovensku len zriedka kupovali pred vojnou zrnkovú kávu, obľúbenejšia u nich bola tzv. melta,“ vysvetľuje historička. "Na druhej strane tu i tam boli vrstvy prevažne duševne pracujúcich, ktorým dodávané prídely nestačili a boli ochotní kupovať aj predražený tovar. Čierny trh sprostredkoval presun tohto tovaru od jednej skupiny k druhej.“

Kaviareň Grand v bratislavskom Manderláku viedol vtedy otec budúceho humoristu a komika. Dobré raňajky neboli možné bez amerických UNRRA konzerv, s ktorými kšeftovali šmelinári, spomínal po rokoch Julo Satinský. Napriek tomu rozsah predaja tovaru načierno nedosiahol u nás vtedy také rozmery ako v niektorých iných krajinách. "Nebude prehnané povedať, že každý muž, žena a dieťa v západnej Európe sú vo väčšej či menšej miere zapojení do rôznych typov ilegálneho obchodovania,“ hlásil britskému ministerstvu zahraničia regionálny šéf UNRRA.
Maják na ceste z biedy

Vďaka zásielkam UNRRA spoznali mnohé slovenské deti také dobroty ako figy, pomaranče, búrske oriešky, žuvačky. Ale napríklad aj rybí tuk! Pamätníkom sa pritom hneď vybaví jeho odporná pachuť, ale v otrasných povojnových podmienkach znamenal pre mnohých doslova záchranu.

Ešte vzácnejšie boli dodávky penicilínu zo zásob UNRRA, ktorý sa vtedy v ČSR nevyrábal. „Už v júni 1945 prišli z Ameriky prvé jeho zásielky a stále sa zvyšovali,“ pripomína docent Štefan Šimko z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podľa jeho zistení rozdelila špeciálna komisia ešte do konca roku 1945 okolo 5,5 miliardy jednotiek penicilínu do jednotlivých regiónov s tým, že prednostne ho dostanú nemocnice a liečebné ústavy. Isteže, neušiel sa každému, kto ho súrne potreboval, a na čiernom trhu mal hodnotu zlata. Vláda sa preto rozhodla začať s domácou výrobou penicilínu. Potrebné zariadenie získala opäť prostredníctvom UNRRA z USA a Kanady, tam sa zaškoľovali aj československí experti. „Továreň na výrobu našich prvých antibiotík začala potom fungovať v českých Roztokoch, neskôr sa však výroba penicilínu premiestnila do Slovenskej Ľupče,“ dodáva docent Šimko.

Až dve tretiny všetkých dodávok UNRRA prichádzali z USA, najmä z rezerv tamojšej armády, zvyšná tretina z Kanady, Veľkej Británie, Francúzska a ďalších krajín. ČSR dostala tovar za viac ako 261 miliónov dolárov, čo bola šiesta najvyššia suma spomedzi všetkých prijímajúcich štátov. Za dodaný tovar sme neplatili nič, bolo treba uhradiť len dopravu od štátnych hraníc ČSR do jednotlivých veľkoskladov a nejaké administratívne trovy (celkove okolo 1 miliardy korún).

Čo urobil štát s peniazmi utŕženými za predaj tovaru UNRRA v maloobchode? Predovšetkým ich použil na úhradu rôznych sociálnych a zdravotných služieb. Podľa zistení Frydryškovej vydal na to takmer 18 miliárd korún získaných z predaja vyše pol druha milióna ton tovaru.

Málo sa však vie, že spoločný štát Čechov a Slovákov nebol iba prijímajúcim, ale aj darcovským štátom v rámci UNRRA. V roku 1946, vďaka dobrej úrode, daroval okolitým krajinám tisíce ton cukru, zemiakov a ďalších poľnohospodárskych plodín.

V júli 1947, keď sa akcia UNRRA už faktický končila, odoslala československá vláda generálnemu riaditeľovi agentúry telegram tohto znenia: "Na prácu UNRRA budeme vždy spomínať s pocitom vďačnosti. V ťažkých dňoch na konci najkrutejšej vojny UNRRA ako maják ukazovala ľudstvu cestu z utrpenia a biedy.“


6.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   23. 5. 2019, 20:19 avatar
5/ Takze americania nam dali dolare ktore sme zamenili za nasu menu za ktoru sme si kupili chleba???))


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 17:49 avatar
Vieš aký bol oficialny kurz amerického dolára v banke koncom 80 rokov ? 5 . 50 kčs za dolár a 3 kčs za 1 DM

Bolo to také žartovne ako napis na bonoch 1 tuzexova poukážka = 1 kčs


9.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   24. 5. 2019, 16:11 avatar
8/ Nechcelo sa mi googlit tak som ta podjebal!!!Diky!!!))


10.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   24. 5. 2019, 16:12 avatar
9/ Skus este porozmyslat na kolko percent je vyuzity pracovny potencial Slovenska???))


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 17:29 avatar
Grofik šrobik skoro na 100.
V Trenčíne je nezamestnanosť 1,7 %

Nezamestnanosť pod 4 % sa považuje za nulovú .

Taká nebola ani v roku 1989 vtedy sa pohybovala nad 5 %
Súhlasí Grofik šrobik


13.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 17:39 avatar
Dement Osvetielkovaný perlí
V r. 1989 bola viac ako 5 % nezamestnanosť


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 17:46 avatar
Nie 5 % ale ďaleko väčšia . Všetci veksláci , prevádzači , prostitutky , šmelinári , pouličný predajcovia digitaliek a kadečoho , alebo obchodníci čo mali na ceste rozložený kvazi brak tovar na novinách  , podvodníci variči perníku , pestovatelia travy , atď Ten odhad hovoril o 5 - 10 %


17.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:01 avatar
Osvetielkovaný ty len klamstvá a hlúposti tlačíš
Vekslák nebolo zamestnanie ani prostitútka
Ty nemáš hlavu na myslenie - varič perníku
Každý musel byť zamestnaný


18.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   24. 5. 2019, 18:01 avatar
Edo. Tí všetci mali v občianke pečiatku, že sú zamestnaní!! Poprípade boli na invalidnom dôchodku.
To isté je aj dnes. Súdruh JUDr. Viagra vyradil z evidencie ÚP a tým je oficiálna nezamestnanosť pod 5 % Skutočnosť je málinko iná.
Súhlasí Osvietený


19.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:02 avatar
Ten kto bol invalidný dôchodca tak nebol nezamestnaný bol invalid.


24.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:17 avatar
Nezamestnaných žien ktoré žijú dodnes a prežili v komunizme celých 40 poznam niekolko a bezdetných .

Okrem toho veľa ľudi pracovalo v poľnohospodárstve zhruba polovica pracovníkov JRD sedela v zime doma bez práce a akejkolvek socialnej dávky .

V lete makali od svitu do mrku za menej ako 1000 kčs mesačne včetne pracovných sobôt .

K tomu boli samozrejme i dôchodky.

Dobove video

http://www.youtube.com/watch?v=4zdhN3k5zjo Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:04 avatar
A ak nebol niekto zamestnaný a zistili to išiel sedieť.


21.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:06 avatar
TY žerieš Osvetielkovaného kydy. 5 - 10 %
V Československu žilo 15 000 000 ľudí podľa tohto trola 750 000 ľudí až 1 500 000 bolo nezamestnaných


22.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   24. 5. 2019, 18:10 avatar
Ardzun.
Tentoraz si to doplietol ty.  
Skús ešte raz prečítať môj príspevok na Edov 14.  
Súhlasí Osvietený


26.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:18 avatar
Lenže Ardzun je shizofrenik zarata invalidov , deti , dôchodcov medzi 15 000 000 a následne sa tomu sám čuduje    


28.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:19 avatar
DEment Osvetielkovaný v 14 - Ten odhad hovorí o 5 - 10 %


32.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:25 avatar
V lete 5 v zime 10 i viac . Zhruba polovica všetkých družstevníkov sedela doma bez práce


37.
označiť príspevok

havran
   24. 5. 2019, 18:28 avatar
Osvietený- ako som poznal prácu tých ľudí, tak oni si odpracovali všetko za pol roka, dojičky celý rok začali už ráno o piatej. Si kokot, čo vie hovno o práci ľudí a neváži si nič.


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:11 avatar
Záhoráci zarátali aj kojencov deti a dôchodcov či invalidov . Hravá ruská matematika            

Zo 100 000 ruských okupantov malo prácu 100 000     ich manželky a rodiny tiež zväčša nepracovali čo nie je tajomstvo . Živili sme ich    

Ako povedla nad sestra naučíme vás trávu žrať
http://www.youtube.com/watch?v=eNCdw-nRCYs Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


25.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:17 avatar
Osvetielkovaný zasa potvrdil aký je dement.
5 - 10 % bolo nezamestnaných
V Československu žilo 15 000 000 ľudí podľa tohto trola 750 000 ľudí až 1 500 000 bolo nezamestnaných


27.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   24. 5. 2019, 18:18 avatar
Za socíku musel každý makať !!!!!!!!!!!!!!   


29.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:21 avatar
Presne, zamestnanie bolo povinné a Osvetielkovaný vypúšťa výgrcky o 5 - 10 % nezamestnaných


41.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:33 avatar
Troška sa nám opakuješ ty matematik    


45.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:38 avatar
Tak bolo 5 - 10 % nezamestnaných za socíku ?


30.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:23 avatar
Samozrejme veď niekto musel tu tvrdu menu predávať keď v banke nebola     aj tie skupiny vekslákov museli socialistickému človeku bony dopriať aby mal za čo v tej nekonečnej šore nakupovať     Lebo bony sa totiž legalne kupiť nedali ani predať     podobne po uliciach zastavovali pouličný predajcovia ludí ponukali walkmenov , kazetaky , digitalky atd atd     samozrejme doviesť im to museli pašeráci     na každom rohu sa hrali škrupinky   Na ulici si stretol gumaka alebo vietnamca ktorých to makalo 500 000 Ináš všetci tvrdo a statočne pracovali alebo sa tak tvarili  


33.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   24. 5. 2019, 18:25 avatar
Asi budeš premotivovaný a veľa pozeráš na film Bony a klid, ale realita bola trošku iná ako v tom filme.     


39.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:31 avatar
Ten film poukazoval iba na vekslákov a ich život .
Nie na družstevníka ktorý bol bytostne zavislá osoba od toho čo doma po praci vypestovala vychoval ináč by zdohol hladom v zime . Taká bola skutočnosť .
Šmelilo a korumpovalo sa všade všade sa kradlo a podvadzalo panovalo heslo kto nekradne okrada svoju rodinu . Taký to bol zlatý socík a preto nikto nenašiel odpoved na moju otazku


40.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   24. 5. 2019, 18:32 avatar
Veď aj ty si výlučne písal o vekslákoch.  


42.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:35 avatar
škrupinkár , kurva , prevádzač , šmelinár , predajca šmejdov a digitaliek s 100 000 % priražkou ako i družstevník sediaci v zime doma bez koruny nie je vekslák


43.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:36 avatar
Osvetielkovaný tie tvoje dementné výplody


34.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:26 avatar
Osvetielkovaný vieme, že si blázon - v r. 1989 bolo 5 - 10 % nezamestnaných


31.
označiť príspevok

havran
   24. 5. 2019, 18:24 avatar
hokejis - ako vždy je to chudák , ktorý si vybrak aj tú foto na ktorej sa podobá- je to troska i duchovná.


36.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:27 avatar
havran na druhej strane by sme s ním mali súcitiť lebo príroda sa s ním dobre zahrala.
Súhlasí havran


38.
označiť príspevok

havran
   24. 5. 2019, 18:31 avatar
hokejis- asi by sme mu mali poďakovať za snahu nás pobaviť. No baviť sa na dementovi asi nebude celkom morálne.


44.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:37 avatar
havran máš pravdu baviť sa na bláznovi nie je veľmi morálne


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:26 avatar
Skutočnosť je samozrejme iná lebo obrovske množstvo ľudí pracuje na čierno


12.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   24. 5. 2019, 17:32 avatar
11/ Edo vsimni si dal som ti suhlas!!!))
Súhlasí Osvietený


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 17:47 avatar
Teším sa .


46.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 18:38 avatar
Vekslák je slovenské a české slangové označenie človeka, ktorý sa v komunistickom Československu venoval nelegálnemu nákupu a predaju cudzích mien (valút) alebo bonov, ktorými bolo možné nakupovať aj v predajniach Tuzex.

Dôvodom vekslovania bol nedostatok "tvrdej meny" v Česko-Slovensku (pozri devízový prísľub), čo spôsobovalo previs dopytu na trhu. Rozdiel medzi oficiálnym kurzovým lístkom a kurzom, za ktorý boli ľudia ochotní kupovať bol 4 až 5-násobný. Povinnosť pre cudzincov meniť určitú čiastku na každý deň pobytu v banke v nevýhodnom kurze ponúkala pre vekslákov široké možnosti im ponúkať výhodnejší kurz. Obchodná marža vekslákov (rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou) bola stovky percent, čo vyplýva z toho, že oficiálna predajná cena valút bola vďaka prirážke na rozvoj cestovného ruchu skoro štvornásobok oficiálneho kurzu pri ich nákupe. Ich "podnikanie" bolo vo vtedajšej dobe nie len zakázané ale trestné. Hrozili im postihy za trestné činy porušovanie predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou (§ 124 tr. zák.) alebo ohrozenie devízového hospodárstva (§ 146 tr. zák.). Postihu za trestný čin príživníctva (ten kto nepracoval bol príživník) sa bránili tým, že oficiálne boli zamestnaní napríklad ako noční strážnici a pod.

Napriek tomu, že v podstate okrádali štát, boli systémom vo všeobecnosti tolerovaní.

Veksláci získavali tvrdú menu (pozri Tuzex) alebo tuzexové bony nasledovným spôsobom[3]:

priamym dovozom valút zo zahraničia (zakázané),
výmenou valút priamo od turistov za koruny (zakázané, ale tak mali dvojnásobný zisk aj pri ich kúpe, aj pri pri predaji),
poskytovaním tovarov alebo služieb turistom alebo ich sprostredkovaním (tankovanie benzínu na pumpách, sexuálne služby a pod.),
od Slovákov pracujúcich alebo vycestovaných v zahraničí, ktorí doviezli valuty alebo získali bony a sami ich nechceli meniť,
od Slovákov, ktorí mali príbuzných v zahraničí a tí im buď nosili alebo posielali valuty,
kúpu od ďalších vekslákov.

Veksláci vymieňali najčastejšie peniaze (vekslovali) priamo na ulici a to tak, že oslovovali okoloidúcich. Buď po slovensky: "Nekúpiš bony?", po nemecky: "Geld wechseln?" alebo len "Wechseln?" alebo anglicky: "Change money." („činč many” alebo „čeňč many”odkiaľ je poľský názov cinkciarz [činkčař]).

Výmena bola spojená so značným rizikom, pretože vekslákom často nestačil zisk zo samotnej transakcie a používali rôzne triky ako podviesť zákazníka (ktorý sa tiež dopúšťal nelegálnej činnosti). Najčastejšie na konci transakcie si vekslák vypýtal bankovky nazad aby ich ešte raz akože prerátal a pri tom niektoré z bankoviek nepozorovane zobral alebo nahradil inými alebo papierom. Zákazníci, ktorí nepoznali bankovky, ktoré chceli získať od veksláka, naleteli na triky s falošnými bankovkami, bankovkami inej meny alebo bankovkami už stiahnutými z obehu. V Budapešti pracovali celé organizované skupiny, ktoré najprv zamenili peniaze a potom falošný policajt skonfiškoval všetku hotovosť ako pokutu za priestupok[5].

"Čašníci, recepční, taxikári a veksláci, to boli zárodky organizovaného zločinu," tvrdil Jaroslav Ivor, vtedajší vyšetrovateľ ministerstva vnútra

Po Nežnej revolúcii sa pre všetkých uvoľnilo obchodovanie so zahraničím a cudzími menami a vekslovanie prestalo byť atraktívne (registrované zmenárne mali menšiu maržu a museli platiť dane). Bony boli zrušené v roku 1992[6]. Potvrdili sa[7] tiež podozrenia, že veksláci v mnohých prípadoch spolupracovali s (tajnou) políciou. Niektorí veksláci a šmelinári využili peniaze a kontakty a stali sa významnými podnikateľmi[8], majiteľmi fabrík[4] a vplyvnými osobami. Máloktorí z nich sa chvália svojou nelegálnou minulosťou verejne a politicky aktívni ju popierajú[9].

Kultúrny fenomén veksláctva sa odrazil i v dobovej populárnej kultúre, napr. vo filmoch Bony a klid, Vekslák aneb Staré zlaté časy (1994) alebo v románe Rivers of Babylon.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


47.
označiť príspevok

hokejis muž
   24. 5. 2019, 18:45 avatar
No vidíš Osvetielkovaný zasa si púšťal výgrcky


48.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 5. 2019, 19:06 avatar
Komunistická polícia sa k šmelinarom vekslakom , škrupinkarom atd správgali ako výpalníci .

Platili im výpalne v našej sovietskej gubernii a následne ich tolerovali
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:40,  325. Dobre, to je ale čisto duchovne-duševná oblasť - byť vinný, objektívne vinný....
dnes, 16:40,  Tull, " aj pri interrupciách platí, že treba hľadať príčiny a odstraňovať tie a nie...
dnes, 16:34,  220- popravde na jednej strane s duchom tvojho príspevku nesúhlasím, ale na druhej strane...
dnes, 16:25,  22/ Ze by egocentrizmus??? Ved vies ako hovori Eno "ja som Boh...":)))
dnes, 16:24,  Patrick91, aj pri interrupciách platí, že treba hľadať príčiny a odstraňovať tie a nie...
dnes, 16:20,  4G 02 - SK O 20:59 Pani Kolikova .bud niekto klame Vam alebo ucelovo klamete Vy sama. Lucansky...
dnes, 16:13,  319. Tull, Je to asi dôležitejšie. Z pohľadu kresťanov je to zabíjanie miliónov detí...
dnes, 16:13,  -era-, pýtal som sa, či niekto môže byť vinný za čin, ktorý nespáchal... nie či je ho...
dnes, 16:11,  Ale to je len moj nazor...a nemusi byt dobry...pre ineho
dnes, 16:09,  V mysle pozeram na sa ineho ako na seba sameho... Alebo to co davam sebe dam kazdemu rovnako
dnes, 16:05,  To by sa musela zmenit štruktura...politicka.eticka.filozoficka...
dnes, 16:04,  317. Uznávam, takéto texty mi chýbajú. Ak sa však z teoretickej existencialistickej...
dnes, 16:00,  Patrick91, iba ak obrazne.... láska je vzťah živého tvora k niekomu, niečomu.... je...
dnes, 15:57,  Patrick91, netvrdím, že je to /len/ v rukách a v moci cirkvi. Ale môže v tejto oblasti...
dnes, 15:47,  Tak kňazi, to je zas iná kategória, to radšej nechcem riešiť
dnes, 15:45,  Patrick91, vôbec nie som proti tomu, aby sa deti učili pokore a láske k blížnemu... je tomu...
dnes, 15:44,  Nie je to jednoduché, nájsť správnu mieru, mnohé deti sú zahrňané láskou kňazov... *39
dnes, 15:44,  Čítal, čítal. Fakty ma vždy potešia. Ich interpretácie však občas nie.
dnes, 15:44,  Kierkegaard nebol katolíkom. Ale tiež sa snažil preniknuť do podstaty kresťanstva a...
dnes, 15:43,  Su to chulostive informacie.. Od minilosti po počiatok..nie cloveka Ale ešte pred tým......
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Veriť sebe samému je prvým krokom k úspechu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(163 293 bytes in 0,194 seconds)