Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Princíp subsidiarity - vzájomnej podpory

3
reakcií
1207
prečítaní
Tému 18. septembra 2011, 13:05 založil Krištof.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Krištof
   18. 9. 2011, 13:05 avatar
Z článku Štefana Vragaša vyberám:

"Princíp subsidiarity (vzájomnej podpory, pomoci)... Tento princíp chráni ľudskú osobu, organizácie a miestne spoločenstvá pred nebezpečenstvom straty svojej vlastnej oprávnenej autonómie. Je princípom prednosti a zdôrazňuje právo a povinnosť vlastnej zodpovednosti a svojpomoci. Dalo by sa povedať, že ide o princíp "decentralizácie"...

Pojmom subsidiarity označujeme kompenzujúci zásah (pomocný zákrok) väčších sociálnych organizmov, na prvom mieste štátu, na prospech jednotlivcov alebo menších sociálnych skupín, napríklad rodiny. Je pravda, že princíp subsidiarity predpokladá princíp solidarity a spoločného dobra, no nestotožňuje sa s nimi. Ako sme už videli, princíp solidarity hlása, že ľudia závisia jeden od druhého, že jednotlivec zodpovedá za spoločenstvo a má voči nemu záväzky, práve tak ako spoločenstvo zodpovedá za jednotlivca a je mu zaviazané. A túto vzájomnú závislosť stavia do jasného svetla práve spoločné dobro. Oproti tomu princíp subsidiarity (vzájomnej podpory) predstavuje všeobecné pravidlo, všeobecný poriadok, podľa ktorého pomoc (podpora) môže a má vychádzať od vyššieho smerom k nižšiemu, t.j. od spoločenstva (štátu) k jednotlivcovi a od spoločenstva (štátu) k čiastkovým komunitám.

Klasickú definíciu princípu subsidiarity (vzájomnej podpory) nájdeme v encyklike Pia XI. Quadragesimo anno. Pápež tu formuloval ešte dnes platným spôsobom subsidiárnu pomoc, t.j. z rezervy poskytovanú pomoc tomu, kto ju bezprostredne potrebuje, takto: "Nie je dovolené odňať jednotlivcom a zveriť spoločenstvu to, čo môže vykonať vlastnými silami a vlastnou usilovnosťou. Súčasne je nesprávne preniesť na vyššie a väčšie spoločenstvá to, čo sa dá realizovať v menších a nižšie postavených spoločenstvách. Všetko toto znamená škodu a narúša spoločenský poriadok. Akákoľvek činnosť každej spoločnosti je svojou podstatou a povahou subsidiárna; má napomáhať členom spoločenského združenia, a nie ich zničiť a pohltiť."...
Princíp subsidiarity dáva odpoveď, kedy môže alebo musí spoločnosť prispieť svojou výpomocou a kedy nie. Ide tu o určenie kompetentnosti, akú má spoločnosť (štát) oproti parciálnym komunitám a jednotlivcom.

Nie je však úlohou štátu strhnúť na seba čo najviac kompetencie a centrálne spravovať celý spoločenský život. Práve princíp subsidiarity vyžaduje, aby vyššie spoločenstvo podporovalo iniciatívu nižších spoločenských združení a skupín. Princíp subsidiarity je všeobecno-spoločenský štruktúrny princíp každej slobodnej, ľudsky dôstojnej spoločnosti. Každé určenie kompetencie v štáte, v spoločnosti a spoločenských skupinách by sa malo riadiť podľa princípu subsidiarity, pričom majú prvé miesto menšie a nižšie postavené spoločenstvá a inštitúcie, po nich vyššie spoločenské organizmy a napokon štátna ustanovizeň.

Princíp subsidiarity nachádza svoj základ v slobode, dôstojnosti a vo vznešenosti ľudskej osoby, ako aj v štruktúre a povahe sociálnych skupín. Človek ako stvorená bytosť prevyšuje spoločnosť. Táto mu má napomôcť realizovať cieľ osobného života. Keď sa osvetľuje charakter tohto princípu, hovorí sa, že je princípom vecným, ontologickým, právnym, etickým, zaväzujúcim...

Na jednej strane princíp subsidiarity chráni autonómiu a život jednotlivca a menších skupín (rodina) voči veľkým sociálnym organizmom. Na druhej strane zase je princíp subsidiarity synonymný s pojmom pomoci vyššie postaveného voči nižšie postavenému...
Pri princípe subsidiarity treba zachovávať vyváženosť, úmernosť medzi vyššie a nižšie postavenými spoločenstvami. Vyššie spoločenstvá majú pomáhať jednotlivým členom a parciálne spoločenstvá nemôžu bez subsidiárnej pomoci dosiahnuť to, čo sa od nich žiada pre dobro jednotlivcov, ako aj celku.
Prospešná pomoc zvonka nachádza svoje odôvodnenie a oprávnenie vtedy, keď to, čo treba vykonať, jasne prevyšuje sily jednotlivcov alebo parciálnych skupín. No na druhej strane nadradené spoločenstvo si nemá vyhradzovať a konať to, čo môžu bez nadmernej námahy vykonať sami členovia. Ak by vyššie spoločenstvo bezdôvodne odňalo iniciatívu nižšiemu spoločenstvu, nešlo by viac o pomoc, ale o bezprávie. Ak si teda nadradené spoločenstvo privlastní úlohu, ktorú môže splniť jednotlivec alebo nižšie spoločenstvo, vtedy sa nenapomáha, ale skôr znemožňuje rozvoj ľudskej osoby. Keď ide napríklad o takú spoločenskú zložku, akou je rodina, štát musí napomáhať a podporovať život rodiny, ak sa to ukáže potrebným, najmä organizovaním potrebného školského vzdelania. Štát si však nemá prisvojiť výlučné právo na výchovu detí.

Princíp subsidiarity neguje tak individualizmus, ako aj kolektivizmus. Individualizmus odmieta subsidiárnu funkciu spoločenstva, pričom hľadí výhodne využiť služby spoločnosti pre vlastné egoistické plány. Oproti tomu kolektivizmus si nárokuje všetku právomoc a vylučuje, pokiaľ to len ide, osobnú iniciatívu a zodpovednosť jednotlivcov. Kolektivizmus potláčaním osobnej iniciatívy poškodzuje celú spoločnosť, pretože spoločnosť ako taká môže len vtedy prosperovať, ak sa zodpovedná činnosť kompetentne rozdelí... Pravá usporiadaná spoločnosť a štátny poriadok sú nemysliteľné bez subsidiárnych(pomocných, podporných) štruktúr a organizácií a bez rozdelenia kompetencií. Na základe subsidiárneho princípu majú štát, spoločnosť a každá nadriadená autorita prispieť svojou pomocou podriadeným skupinám alebo jednotlivcom, ak nemôžu splniť svoje ciele vlastnými prostriedkami.
Princíp subsidiarity predpokladá, že nadriadené spoločenstvá rešpektujú iniciatívu podriadených skupín a jednotlivých členov.

Rozdelenie kompetencie v štáte, spoločnosti a spoločenských organizáciách sa má presne vykonať podľa princípu subsidiarity. Prioritu vždy majú najmenšie spoločenstvá a inštitúcie: rodina, obec, odbory, dobrovoľné spolky a pod. Správne použitie princípu subsidiarity účinne podporí usporiadaný život v spoločnosti a je najlepším prostriedkom proti centralistickým tendenciám... Sociálny poriadok je vtedy dobrý, ak zaručuje najvyššiu mieru náležitej slobody. Dovolávať sa princípu slobody vždy musí byť prejavom snahy po mravných hodnotách. Princíp slobody pramení v prirodzenom práve ľudskej slobody a kladie myšlienku slobody (adekvátnej dôstojnosti človeka) za ciel spoločenského poriadku. "Pravá sloboda je vznešeným znakom Božieho obrazu v človekovi. Dôstojnosť človeka si teda vyžaduje, aby konal na základe vedomej a slobodnej voľby, t. j. podľa svojich osobných vnútorných pohnútok, a nie z vonkajšieho donútenia" (Gaudium et spes, č. 17). Myšlienka ľudskej slobody sa podčiarkuje aj v úvodnej časti koncilovej deklarácie o náboženskej slobode Dignitatis humanae: "Rastie počet tých, čo sa dožadujú, aby ľudia mohli konať podľa svojho vlastného úsudku a požívali zodpovednú slobodu, teda, aby nekonali z prinútenia, ale vedení vedomím zodpovednosti"
(Dignitatis humanae, č. 1).

Princíp participácie (účasti) hovorí o zodpovednej účasti všetkých členov spoločnosti na spravodlivom poriadku a spravovaní spoločnosti, ako aj na plodoch spoločenskej spolupráce. Inými slovami: Princíp hovorí o práve spoluúčasti, spolupôsobenia, spoluzodpovednosti v štáte, v Cirkvi, v hospodárstve a spoločnosti podľa daných špecifických možností."
ksn.frcth.uniba.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí J.Tull


2.
označiť príspevok

Krištof
   18. 9. 2011, 13:10 avatar
Takže to je niečo o princípe subsidiarity, čo je inak všeobecná téma, texty o nej možno nájsť v rôznych smeroch, nielen od katolíckeho autora Š. Vragaša, jeho článok však podľa mňa v podstate dobre vysvetľuje danú problematiku. Jednoducho je o vzájomnej podpore širších celkov a jednotlivých členov.

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.euroekonom.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   18. 9. 2011, 13:50 avatar
Som z teba subsidiárny a mám z toho participáciu a kontrakciu.


4.
označiť príspevok

Krištof
   18. 9. 2011, 14:05 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:02,  samozrejme že existuje.....jak nebo, tak peklo....Svedkovia jehovoví si to proste predstavuju...
dnes, 00:05,  23- nedúfaj, že ti niekto z roboty zaplatí absenciu spôsobenú tvojou zámernou neúčasťou...
včera, 23:44,  Toto bol rodokok. *21 *19
včera, 23:34,  A dneska malý Leo, že chce aj on si dať kvapky do nosa. Ja že to nemôžeš, to je...
včera, 23:23,  Aj nebo existuje, hoci to pre niektorých ľudí nie je spravodlive, prečo by človek za zopár...
včera, 23:16,  Kasafran, ale to si na tom rovnako, lebo aj ty si presvedčený o klamstvách, ktoré považuješ...
včera, 23:06,  (158) Mil@níčko, musím Ťa upozorniť, že sa mýliš, pretože Dosvietený je vždy...
včera, 23:05,  Vždy menšie riziko, ako sa nechať nakaziť pri nákupe v obchode.
včera, 23:00,  https://www.youtube.com/watch?v=xc4kxwdSras
včera, 22:56,  (3) Mil@níčko, vidíme, že obaja mali pravdu - aj Galileo Galileo tak povedal o našej...
včera, 22:47,  Tento druh zvedavosti v sebe nesie značné riziko. Ale nech si rád a poteší ťa to. *04
včera, 22:44,  Komunisti sa pomýlili o 12 000 rokov?
včera, 22:43,  Ja sa teším. Sám som zvedavý na priebeh vyšetrenia.
včera, 22:34,  Mám dôvodné obavy, ale nebojím sa. Nepôjdem.
včera, 22:29,  Varování Pyramid! Změna cyklu každých 12 000 let. Začátek katastrof!...
včera, 22:25,  Len sa neboj, a choď.
včera, 22:20,  Rúško nosím, riadim sa opatreniami, ale na test nepôjdem.
včera, 22:16,  Je zdravé opiť sa rožkom, ako sa nakaziť na COVID-19.
včera, 22:13,  SLOVACI, NEDAJTE SA OPIT ROHLIKOM! Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja...
včera, 22:12,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/122021646_165745918541668_19725971...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Mimoriadne situácie neexistujú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(61 171 bytes in 0,223 seconds)