Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Primeraná zodpovednosť

33
reakcií
439
prečítaní
Tému 10. júna 2019, 14:58 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
29. 06. 2009
10
02. 08. 2009
30
09. 01. 2012
85
24. 05. 2010
73
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   10. 6. 2019, 14:58 avatar
Ohľadom dobra a zla v morálnom, právnom, spoločenskom a duchovnom zmysle existujú asi dva extrémy: 1) Tvrdenie, že človek (ako taký, žiadny človek) nemá vôbec slobodnú vôľu, takže keď urobí niečo zlé, nie je za to zodpovedný. Ale tak by to asi nefungovalo, lebo by sa potom všetko zlo ospravedlňovalo, vrátane páchateľov zla, zločincov, vinníkov a zodpovedných rôzneho druhu. Napr. keby vás niekto cudzí okradol alebo keby zbil vaše dieťa, nemohli by sme mu toto zlo vytýkať, lebo podľa názoru, že nemáme žiadnu slobodnú vôľu, on to vlastne musel urobiť alebo nemohol to neurobiť. Nebola by teda ani žiadna zodpovednosť. Existencia ľudského rozumu, svedomia, poznania vecí a miera psychického zdravia dáva človeku určitú slobodu a vedie ho k primeranej zodpovednosti.
2) Opačný extrém by bolo dávanie nadmernej či neprimeranej zodpovednosti človeku za určité veci. Človeka totiž predsa len ovplyvňujú aj nejaké okolnosti, faktory a teda jeho správanie nemusí byť vždy úmyselné a vedomé v plnej miere. Nie vždy človek robí nejaké viac-menej zlé veci pre svoj nedobrý charakter, pre svoje zlé úmysly, zlú vôľu. Zvlášť to platí o prevažne slušných ľuďoch s pomerne dobrými morálnymi hodnotami, charakterom. Taký človek sa preto môže aj brániť, keď sa stane niečo, čo on nechcel, čo ho však negatívne ovplyvnilo, takže urobil (pod vplyvom toho) do určitej miery nedobrú vec; aby sa určila primeraná zodpovednosť. Napr. sa s niekým pohádal a povedal pritom aj nejaké urážlivé slová so zvýšeným hlasom. Lenže čo keď ho ovplyvnili okolnosti mimo neho alebo čo ak ho niekto vyprovokoval? Človek sám to zrejme nechcel, ale keďže je len nedokonalý, ním nezavinené negatívne okolnosti ho môžu občas ovplyvniť k nejakým reakciám. Samozrejme, keď sa niečo také stane a keď už pominie tá nepríjemná situácia, mal by sa akosi vrátiť k tým normálnym dobrým hodnotám a vec nejako napraviť z jeho strany. Predsa len určitú mieru zodpovednosti, hoci len sekundárnu tam asi má a aj slušnosť káže...


2.
označiť príspevok

Krištof
   10. 6. 2019, 15:01 avatar
Podobne je to i s hriechmi podľa Cirkvi. Existujú dokonca i tzv. smrteľné hriechy. Aké sú však ich podmienky?
KKC:
1857 Smrteľný hriech predpokladá súčasne tri podmienky: „Smrteľný je každý hriech, ktorého predmetom je vážna vec a okrem toho je spáchaný s plným vedomím a uváženým súhlasom.“
1859 Smrteľný hriech predpokladá plné vedomie a plný súhlas. Predpokladá poznanie, že čin je hriešny, že je v rozpore s Božím zákonom. Zahŕňa v sebe aj dostatočne uvážený súhlas, aby to bola osobná voľba. Predstieraná nevedomosť a zatvrdnutosť srdca nezmenšujú, ale naopak, zväčšujú dobrovoľný ráz hriechu.
1860 Nedobrovoľná nevedomosť môže znížiť, ba aj zrušiť pričítateľnosť ťažkého previnenia. Ale o nikom sa nepredpokladá, že by nepoznal zásady morálneho zákona, ktoré sú vpísané do svedomia každého človeka. Citové popudy, vášne môžu takisto oslabiť dobrovoľný a slobodný ráz priestupku, podobne ako vonkajší nátlak alebo patologické poruchy. Najťažší je hriech spáchaný zo zlomyseľnosti, z uváženej voľby zla.


17.
označiť príspevok

kntsz muž
   10. 6. 2019, 17:17 avatar
1-2-
vnímaš to veľmi zložito.
Pokiaľ sa nezačneme baviť o svedomí definovanom napr. C.G.Jungom, tak sa stačí zoznámiť napr. s mojou nebohou babkou (iste je takých veľmi veľa), ktorá bola stelesnením dobra a viery v Boha.
Pritom však mala len 6 ľudových (či ako sa to volalo) a myslím, že za svojho života sa nedostala ani do hlavného mesta. Vystačila si s dedinou v ktorej žila, pracovala a starala sa o domácnosť.
Napriek tomu veľmi presne vedela rozlíšiť čo je to dobro a čo je zlo a veľmi presne vedela kedy niekomu inému a čím, môže ublížiť. 


19.
označiť príspevok

havran
   10. 6. 2019, 17:29 avatar
kntsz- predstavil si veľmi zjednodušený a idealizovaný model. Aj moja starký s dedom pokojne žili v malej malebnej dedinke, až kým im pán farár nesiahol na role a ich 6 detí nemalo z čoho žiť. Tiež to asi nebola idylka. Ako tá cirkev prišla na to, že popri spínaní ruk za božiu slávu treba zhrňať majetky? A robili to odjakživa. Prečítaj si prekrásny román od EUGENE SUDA s názvom "večný žid" Je to super čítanie ako katolícka cirkev päť storočí prenasledovala jeden bohatý rod a nakoniec ho o ten majetok olúpila. Urobili to veľmi čisto: Postupne rod zdecimovali intrigami a nakoniec majetok zdedil kňaz, ktorý už vopred potvrdil. že majetok ktorýn zídka vlží do božích rúk, teda Vatikánu.


21.
označiť príspevok

kntsz muž
   11. 6. 2019, 13:01 avatar
19-
miešaš hrušky s jabĺčkami.
Na jednej strane máme svetonázor - ideológiu, ktorý obyčajne pretrváva sto až tisícročia a na druhej strane máme človeka, alebo aj skupinu ľudí, ktorí dokážu v mene tých "najčistejších" ideálov robiť najhroznejšie zverstvá.
V Kristových evanjeliách nikde nenájdeš nejaké zlo - násilie - či všeobecne zverstvo. Naopak - stojí tam opis Krista takto:
"Nebude sa škriepiť, ani kričať nebude a nikto nepočuje jeho hlasu po uliciach. Trstiny nalomenej nedolomí a knotu dymiaceho neuhasí, kým neprivedie právo k víťazstvu a v jeho mene budú dúfať národy."
Nevylievaj vodu z vaničky aj s tým najcennejším - dieťaťom.

Nezatracuj Boha len preto, že "vlk v rúchu baránka" ublížil vašej rodine.

Netreba ani do histórie chodiť. Pozri sa čo urobili s hlboko veriacim v Boha s arcibiskupom Bezákom.
Čo má s tým Boh, keď dokonca oficiálne Vatikán znemožní dobrého človeka?


22.
označiť príspevok

havran
   11. 6. 2019, 13:09 avatar
kntsz - kto písal tie zvästi o Kristovi? Len tie najkrajšie farby však? Naväčšia hlúposť je veriť tým vyprodujovaným hlúpostism RKC veď aj Bibliu sbolili a kompilovali 800 rokov, kým sa im podarilo ako tak zosmaliť, čo malo potvrdiť ich opodstatnenie šaliť ľuďom mozgy. Tak že, prestaň už tárať ty teliatko , dávno vieme čo si za motáka.


24.
označiť príspevok

-era- muž
   11. 6. 2019, 13:28 avatar
22. Havran, nenávisť nikdy nepomáhala pravdivému pohľadu na veci života okolo nás.
Súhlasí kntsz


23.
označiť príspevok

Scarletta žena
   11. 6. 2019, 13:24 avatar
21. kntsz, zaregistruj sa aj sem diskusie.slovakforum.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


25.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   11. 6. 2019, 13:32 avatar
Tam som mal zivotnost jeden prispevok  


26.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   11. 6. 2019, 13:36 avatar
Mal si sa zaregistrovať ako peter67.     
Doteraz by si tam žil.  


27.
označiť príspevok

hokejis muž
   11. 6. 2019, 13:45 avatar
Všetci trolovia hor sa na diskusie.slovakforum.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


30.
označiť príspevok

kntsz muž
   12. 6. 2019, 10:31 avatar
23- Skarlett - už som sa viacej krát pokúšal vrátiť na toto fórum a stále mi to ESET zablokováva ako zavírenú podozrivú stránku. Ešte sa pokúsim, ale nech sa fotooon pozrie či to nemá zavírené.


31.
označiť príspevok

Scarllete žena
   12. 6. 2019, 14:36 avatar
30. kntsz mne to robi zase ked kicknem z nb na Df. asi zalezi ako to ktory vyhodnoti


20.
označiť príspevok

Krištof
   10. 6. 2019, 17:32 avatar
17. Je to zložité (1., 2., 13.)? Existujú podmienky pre zodpovednosť; určité okolnosti, faktory môžu mať vplyv na správanie človeka a teda aj na jeho zodpovednosť. Ale inak je to trochu tak filozoficky napísané
No hej, dobro a zlo aj jednoduchý človek akosi môže poznať, jednak zo spoločnosti, jednak podľa svedomia


32.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 6. 2019, 14:54 avatar
20,....až nato, že biblicky neškolené svedomie je ako pokazený kompas. Je ti nanič! A svedomie ide ľahko otupiť. Niekto "zabije človeka a myslí si že tým urobil službu Bohu".
Teda, prikláňam sa k osvedčenej NORME dobrého a zlého, k Biblii!


33.
označiť príspevok

Krištof
   13. 6. 2019, 11:29 avatar
Tiež si myslím, že biblická morálka je v tomto smere najlepšia. Biblia však rozširuje dobro a zlo aj na ľudí celkovo: "A keď pohania, ktorí nemajú zákon, od prírody robia, čo zákon požaduje, hoci taký zákon nemajú, sami sebe sú zákonom. Tým ukazujú, že majú požiadavky zákona vpísané vo svojich srdciach, čo im dosvedčuje zároveň aj ich svedomie, aj ich myšlienky" (List Rimanom 2,14-15).
"Sami sebe sú zákonom". Každý človek má v srdci vpísaný Boží zákon, ktorý sa ozýva hlasom svedomia a ukazuje, čo je dobré a čo zlé. Niekedy si človek svedomie zahluší alebo si ho nevšíma..." Komentár k tomu: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Takže už asi tým, že je človek stvorený na Boží obraz a najmä v minulosti a spoločnostiach, kde dominujú iné "náboženstvá", je možné, že niektoré osoby dobro a zlo (morálku) tam chápu a realizujú viac-menej objektívne, dobre v tom širšom zmysle. Osobne sa mi pozdávajú niektorí budhisti najmä v tej súvislosti čo uvádzam (minulosť, iné kultúry). Už v súvislosti s kresťanstvom by si asi mali zvoliť to, keby mali primeranú príležitosť, hoci súdiť ich napokon môže iba spravodlivý Boh.

Za čias, keď Ježiš chodil po tomto svete, kresťanská Biblia ako taká ešte nebola, bol iba Starý zákon. Už vtedy však on hovoril o existencii i dobrých ľudí: "Dobrý človek vynáša z dobrého pokladu svojho srdca dobro a zlý človek zo zlého vynáša zlo." (Lukáš 6,45)
Alebo napr. aj v Podobenstve o milosrdnom Samaritánovi: Lukáš 10,30-37. Taký kvázi dobrý človek, "milosrdný Samaritán" síce mohol byť ovplyvnený niečím zo Starého zákona, ale kresťanská Biblia ešte vtedy nebola


4.
označiť príspevok

gabriel pb
   10. 6. 2019, 15:36 avatar


8.
označiť príspevok

havran
   10. 6. 2019, 16:43 avatar
Dobro a zlo je príliš relatívna kategória viazaná na individualitu, avšak spoločenský význam kategórie dobra a zla je spravidla celkom iný ako to vidí jednotlivec. Preto si spoločnosť ustanovila zákony.


9.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   10. 6. 2019, 16:45 avatar
Ak sa ta individualita spoji s duchom svatym individualitou zostavas ale vies co je spravne aby si neublizoval ostatnym a sebe
Súhlasí havran


12.
označiť príspevok

havran
   10. 6. 2019, 16:58 avatar
PartOFgod-máš pravdu v tom, že individuálne spojenie s akýmkoľvek náboženstvom nikdy neprinieslo súlad v spoločnosti, lebo práve táto snaha vedie k spájaniu protikladov, nakoniec sa individualita snaží z toho vymaniť , čo vedie ku konečnému boju o vymanenie sa zo spoločenských pravidiel a zákonov.


14.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   10. 6. 2019, 17:04 avatar
Taky je postup na konci doby temna po vsetkom tom utrpeni ktore nam priniesli nabozenstva sa ludia spoja s duchom svatym a budu vediet bez toho aby sa dohadovali


15.
označiť príspevok

Krištof
   10. 6. 2019, 17:12 avatar
Iste že jednotlivec, ktorý je zameraný akosi viac egocentricky, nevníma primerane spoločenský význam dobra a zla. Ale stačí spomenúť Zlaté pravidlo - "pasívna forma": čo nechceš, aby druhí robili tebe, nerob ani ty im; "aktívna": čo chceš, aby ti robili druhí, rob aj ty im. Napr. ak nechceš byť inými okradnutý, neokrádaj ani ty iných


13.
označiť príspevok

Krištof
   10. 6. 2019, 16:59 avatar
1. Ešte by som dodal k tým okolnostiam, čo majú vplyv na správanie človeka: predsa len by malo ísť o pomerne silné resp. mimoriadne "okolnosti", aby sa tá jeho "do určitej miery nedobrá" reakcia mohla vysvetliť aspoň sčasti nimi. Inak by sa však človek mal primerane ovládať, nepodliehať obyčajným okolnostiam, faktorom, ak má byť považovaný za normálneho, morálneho


16.
označiť príspevok

havran
   10. 6. 2019, 17:15 avatar
Krištovko- to je naivná detská túžba. Primerane sa ovládať je síce dobrý zámer, ale veľmi relatívny a závislý od relatívneho hodnotenia tých "primeraných okolností"


18.
označiť príspevok

Krištof
   10. 6. 2019, 17:21 avatar
Tak je to iba z pohľadu relativizmu. Avšak nie každý verí na relativizmus. Napokon aj ten relativizmus je relatívny


3.
označiť príspevok

Scarletta žena
   10. 6. 2019, 15:26 avatar
Krištof, práve - práve som sa tymto zaoberala ale ak máš záujem o kvalitnu diskusiu, daj to radšej sem diskusie.slovakforum.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Krištof
   10. 6. 2019, 16:51 avatar
Zaoberala si sa tým? No zatiaľ som to dal sem, ale nevylučujem že v budúcnosti by som prispieval aj na iné resp. konkrétne na to fórum


5.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   10. 6. 2019, 16:18 avatar
Radsej chodte klabosit inde o nezmysloch . Kedy ste nemali vybraty mozog zaslepeny peniazmi a ego jak eifelovka tak by ste sa aj vy mohli spojit s duchom svatym a podobna diskusia by sa stala bezpredmetna lebo by ste jasne vedeli co je spravne


6.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   10. 6. 2019, 16:34 avatar
Dosledkom prebudenia duchovnej sily ktora sidli v krizovej kosti kazdeho jedinca je ze zacne liecit a cistit nase energeticke centra a vy sa stanete svojim vlastnym majstrom budete vediet aj bez fararka aj bez biblie aj svedkov jehovovych co je spravne to je nepopieratelny fakt


7.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   10. 6. 2019, 16:42 avatar
Nebudete popierat ucenie ziadneho velkeho majstra ktory chodil po zemi no jejich nasledovnici vacsinou jejich ucenie vobec nepochopili a nabozenstva v jejich mene napachala na zemi tie najbrutalnejsie a najkrvavejsie zlociny v hystorii ludstva. Na zemi bude jedno nabozenstvo ktore vas bude ucit ako sa spojit s duchom svatym . Wishva nirmala dharma ciste poznanie o tom kym naozaj ste.


10.
označiť príspevok

havran
   10. 6. 2019, 16:50 avatar
Najväčším učencom a majstrom je životná skúsenosť získana z prírody. Veľmi jasne to dokazujú všetky živočíchy v prírode. Čím ďalej sa však odchyľujú od podstaty prírodného života o to viac chorejú. Najlepšie to demmoštruje príroda na človeku.
Teoreticky je možné, aby sa človek sám z nepochopenia prírody zaviedol na okraj vyhynutia.


29.
označiť príspevok

Shagara muž
   11. 6. 2019, 23:22 avatar
10,...opravím ťa. Ak človek nepochopí, že vesmír,....ľudstvo,...planéta zem ,....môže prežiť len ak akceptujeme isté hodnoty, tak naozaj hrozí vyhynutie. A tu sa dnes ľudstvo nachádza. A môže za to materializmus a odmietanie hodnôt Prvotnej príčiny-Boha. Gro Biblie, celé jej učenie je ,....... aby sa človek naučil kráčať po "všetko prevyšujúcej ceste lásky"!


34.
označiť príspevok

havran
   13. 6. 2019, 11:33 avatar
Shagara- hlavne tie bodky sú výrečnejšie ako ty sama, ale svedčí to hlbke a prudkosti tvojho myslenia. Nestratil si sa?


28.
označiť príspevok

Krištof
   11. 6. 2019, 22:40 avatar
V 1. a 13. píšem najmä o "pomerne slušných, morálnych ľuďoch", ale predsa len zrejme nie ktovieako duchovne silných, odolných, keďže ich občas určité, hoci pomerne silné okolnosti, faktory dokážu ovplyvniť k negatívnym reakciám. Naozaj duchovne odolný, vyzretý človek by mal vydržať omnoho viac, takže vnútorne ho rozrušiť či rozčúliť (v zmysle tejto témy) je veľmi ťažké, stáva sa to zriedka. Lenže takých ozaj odolných osobností je málo: do úvahy prichádzajú niektorí kresťanskí svätci, pustovníci, tzv. otcovia púšte a asi i niektorí budhisti (zdá sa že Budha taký tiež bol). Skrátka vyskúšaní, vycvičení ľudia
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 23:58,  Kráľovstvo Kuš: https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%BAbie#Kr%C3%A1lovstv%C3%AD_Ku%C5%A1...
včera, 23:55,  Asi 5 dní. Ale to už som padal z bicykla a mal vidiny ;)
včera, 23:53,  Bieli európania ešte behali po stromoch, keď černosi mali vyspelú kultúru v Núbii....
včera, 23:50,  Čakám kedy facebook scenzuruje Ľuboša Blahu, za to, že nie je politicky korektný.
včera, 23:48,  Paradna foto.
včera, 23:48,  (8) Mil@níčko, dobrú noc aj Tebe a nech sa tak stane všetkým Slovákom dobrej vôle...
včera, 23:46,  Čo sa týka tvojich predsudkov až klamstiev ktoré si napísal o výdobytkoch Arabskej...
včera, 23:46,  Potešenie z krásy Vysokých Tatier https://www.youtube.com/watch?v=_HJ4H_H59lM
včera, 23:43,  https://www.youtube.com/watch?v=uw-lObIW_uo
včera, 23:43,  Už si to tu minule písal o tom neexistujucom objektíve . S chuti som sa pobavil . Ty telo 100...
včera, 23:42,  ....a okrem toho paralelne s Egyptom existovala vyspelá Núbijská ríša s ktorou viedol Egypt...
včera, 23:40,  Myslíš že výsledok zvládneš skopírovať ? Ja si to nemyslím
včera, 23:39,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/88184703_2571998983059303_328643591750549504_n.jp...
včera, 23:37,  Nech sa stane vôľa tvoja, dobrú noc.
včera, 23:37,  V Omsku naši obetaví úradníci odmeňovali žiakov a študentov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
včera, 23:36,  (6) Mil@níčko, dopraj mu skôr dostatok vody, aby zo seba zmyl aspoň trošku tej...
včera, 23:34,  Jediný, čo tu šíri rasizmus, čiže všíma si farbu pleti, si ty. Ja narozdiel od teba...
včera, 23:31,  (7) Osvietený, ešte som si ho nerobil, keď tak spravím, dozvieš sa...
včera, 23:31,  Ja viem, ja mu to chcem len trošku osladiť, aby nevypadal ako kokot, ale ako sladký kokotko. *04
včera, 23:28,  (4) Mil@níčko, nechaj mu tú radosť robiť posmech zo seba samého. On je v tom predsa...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je dobré, keď ľudia dokážu tolerovať tých netolerantných.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(110 951 bytes in 0,514 seconds)