Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Prečo som katolík?

14
reakcií
99
prečítaní
Tému 22. januára 2021, 19:27 založil Klein.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Klein muž
   22. 1. 2021, 19:27 avatar
Americký autor Peter Kreeft napísal v roku 2018 knihu s náznom 40 dôvodov, prečo som katolík. Kreeft bol pôvodne kalvínom, ale neskôr po zvážení všetkých dôvodov prestúpil na katolícku vieru.

Dôvod č. 1 Ježiš Kristus
Ježiš Kristus je hlavnou postavou, uholným kameňom, pevnou osou kresťanského náboženstva. Predkladá svojim učeníkom cestu, ktorá nie je jednoduchá, no vedie k životu. Kristus určite nepatrí k populistom, ak je to potrebné, je aj neobľúbený. Je zakladateľom Cirkvi, ktorá sa neskôr stane najmocnejšou a najvplyvnejšou (nielen) duchovnou silou v Európe. Ježiš Kristus nie je len obyčajným človekom. Rozhodne sa prehlasuje za Božieho Syna, za Boha, ktorý odhaľuje tajomstvo vzťahu Svätej Trojice.

Dôvod č. 2 Mariánska úcta
Úcta k matkám a ženám je v katolicizme silne zakotvená. Nebol som nijak zvlášť veľký mariánsky ctiteľ, až do chvíle keď som navštívil miesto mariánskych zjavení. To miesto dýcha niečím, čo človek nevie celkom presne popísať. Z Biblie však vieme, že Ježiš bol dokonalý človek a dokonale naplnil štvrté prikázanie Cti otca svojho a matku svoju. Aj preto je mariánska úcta biblická. Ježiš týmto učí svojich nasledovateľov úcte k svojej matke Márii. A Mária učí Ježišových učeníkov dôvere a odovzdanosti.

Dôvod č. 3 Biblické základy
Katolícka viera je pevne spojená s Bibliou, s Božím Slovom. Z Božieho slova vychádza a z neho čerpá. Biblia však nie je nejaký izolovaný prvok. Jej pôvod treba hľadať v Tradícii a v prostredí ranej Katolíckej Cirkvi. Z týchto dôvodov si myslím, že práve Katolícka Cirkev ponúka najspoľahlivejší výklad Biblie. Práve táto Cirkev je jej pevnou oporou a bráni ju proti svojvoľným výkladom.

Dôvod č. 4 Katechizmus
Ulf Ekman, katolícky evanjelizátor a bývalý protestantský pastor, povedal o Katechizme, že „je to najlepšia kniha, ktorú kedy čítal.“ Možno prekvapivé slová, keďže oficiálny Katechizmus Katolíckej Cirkvi nepatrí medzi ľahko čitateľné publikácie. No čítanie stojí za to - ide o hutný, presný, perfektne rozčlenený výklad katolíckej viery. Poriadok ako má byť. Niet divu, šéfom skupiny, ktorá zostavila tento Katechizmus bol kardinál Joseph Ratzinger.

Dôvod č. 5 Konzistentné učenie Cirkvi
Ježiš Kristus založil svoju Cirkev aj preto, aby strážila evanjelium a ponúkala hodnoverný výklad. Napriek tomu, že na čele Cirkvi boli rôzni ľudia, aj morálne zkazení, ani títo si nedovolili zmeniť náuku. Už 2000 rokov podáva Cirkev svojmu ľudu toto isté učenie - rozvíja a prehlbuje ho, no nemení ho. Neustupuje žiadnym kultúrnym a mediálnym tlakom a zachováva si svoju originalitu a vernosť jej Hlave.

Dôvod č. 6 Silný jednotiaci prvok v podobe pápežstva
Ježiš Kristus je zakladateľ a hlava Cirkvi. Cirkev je jeho tajomné mystické telo. Pápež je Kristov tajomník, služobník služobníkov, garant evanjelia. Pápežstvo si prešlo rôznymi turbulenciami a krízami, no stále tu je a zdá sa, že práve vtedy, keď je Cirkev navonok najslabšia, práve vtedy sú pápeži jej duchovnou a morálnou posilou. Hlavne 20. a 21. storočie je príkladom silných osobností v radoch pápežstva.

Dôvod č. 7 Sviatosti
Ako naše telo potrebuje pokrm pre normálne fungovanie, rovnako tak aj náš duchovný život potrebuje výživu. A Katolícka Cirkev je v tomto mimoriadne štedrá - ponúka sedem sviatostí. Zaujímavé svedectvo o Eucharistii podal americký protestantský kazateľ Benny Hinn: „Katolíci vďaka eucharistii zažívajú viac uzdravení než letniční kresťania.“

Dôvod č. 8 Životy svätých
Život Ježiša Krista sa veľmi silne odráža v životoch svätých. Ich dôvera v Božiu prozreteľnosť, odvážne prežívanie evanjelia a originalita ich života nás môže len inšpirovať. Životopisy svätých sú jednými z najsilnejších svedectiev v prospech katolíckej viery.

Dôvod č. 9 Katolícka Cirkev vybudovala západnú civilizáciu
Katolícka Cirkev po páde Rímskej ríše prevzala kultúrnu a intelektuálnu pochodeň. Vniesla silnú pečať západnej civilizácii. Hoci sa často hovorí o chybách a zlyhaniach katolíckych predstaviteľov, neraz sa zabúda na jej rozhodujúci dejinný príspevok. Cirkev bola a je duchovnou, morálnou a intelektuálnou autoritou. Jej vplyv môžeme badať v architektúre, kultúre, umení a vede.


2.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 1. 2021, 20:29 avatar
1, ...... všetky body ktoré si vymenoval sú nebiblické, nesprávne.
-------------------------------------------------------------------------------------
1, .... Ježiš je Boží syn, nie Boh syn!
2, ... Marianská úcta je v podstate uctievanie Márie a všetky dogmy ohľadom nej sú nebiblické!
3, .... 80-90% katolíckeho učenia nestojí na Biblii, ale na pohanskej filozofií a nebiblickej tradície!
4, .... A to presne potom platí aj na katechizmus.
5, .... Učenie RKC prebiehalo zmenami, ale to nie je problém, .... problém je v tom, že vdaka nebiblickej tradícií a pohanskej filozofií je totálne nekonzistentné!
6, .... A prvok pápežstva a hlavne jeho neomylnosť pôsobí rozdeľujúco!
7, .... A aj eucharistia je nebiblický prvok, tak ako aj to uzdravovanie! Odvolávanie sa na veľmi problematického kazateľa Benna Hinna je toho dôkazom.
8, .... A životy svätých majú ďaleko od života Krista! Nevyrovnanosť, fanatizmus, asketizmus Kristus nepreferoval.
9, .... Klein si len vypožičal názov jednej knihy, ale ani čierny humor nepatrí do kresťanstva!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stav dnešného sveta je toho dôkazom!       

Jeden DÔKAZ z mnohých:

Katolícky kňaz Jozef Porubčan v knihe "Apokalypsa". opisuje v 5 kapitole/str.19/ s názvom: "Takmer mŕtva cirkev,...." svoju cirkev týmito slovami: ....... "Ach Bože, - mŕtva cirkev. Navonok je všetko živé,ale ..... Nepripomína to vyzdobené hroby, o ktorých hovoril Ježiš? Nepripomína to aj náš vek, ked sa "život" kresťanov prejavuje len zápismi do matrík, prípadne akým - takým vonkajším kultom, s minimálnym znamením skutočnej lásky a nádeje nového života?"
Kňaz - Porubčan ďalej pokračuje/str.21/ ...... "Evanjeliová plnosť života, prefabrikovaná na biedne živorenie konzumnej spoločnosti. Vnútorná bieda, úbohosť, chudoba, slepota a nahota, maskovaná chválou materiálnej zbohatlosti, ľahostajnosti a nezáujmu. Papučové kresťanstvo bez každodenného kríža. Matrikoví alebo nanajvýš kultoví kresťania, ktorým už ani nenapadne, že sa majú vyznačovať tým, že sa vzájomne milujú. Až na zvracanie nechutné!"
To je z kapitoly č.7 - Taká nijaká cirkev, .... str.21
Aj preto pán Porubčan na strane 22 cituje: .... "To všetko čo videl apoštol Ján, vidíme aj my: Úpadok pôvodnej lásky, masy takmer mŕtvych kresťanov, masy vlažných, atď."
Alebo na strane 14 píše: .... ""Keď raz po dvoch tisícročiach vzdelaný kresťan vystúpi na obhajobu svojej cirkvi, už sa ani veľmi nepokúsi argumentovať láskou, ktorou táto zaplavila dejiny/ako by aj mohol/, ale skôr sa bude uchyľovať len k vyzdvihovaniu zásluh, ktoré mala táto na poli pokroku, umenia, vedy a kultúry".
Tento kňaz dal do zátvorky slová..."ako by aj mohol"?
A tak ak toto povedal, napísal katolícky kňaz pred viacerými rokmi, .... čo by napísal dnes? Nuž už by videl totálne , duchovne mŕtvu cirkev. A to nielen na Slovensku, ... ale celosvetovo! Tento kňaz používa aj silnejšie slová a aj iní katolícki kňazi, učenci, pisatelia!         

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
                           

A PRETO UŽ DNES NIE SOM KATOLÍK !!!   


3.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   23. 1. 2021, 03:07 avatar
Shagara naozaj si mohol vybrať si výrok jedného katolíckeho kňaza, a ignorovať výroky tisícok ostatných kňazov ktorí v RKC ostávajú a chvália ju ?

Neuveriteľne prekrúcaš, a extrémne nespravodlivo súdis.

No pamätaj, akým metrom budeš merať ty, takým sa namieta aj tebe.
Súhlasí domatio, J.Tull


10.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 1. 2021, 14:52 avatar
3, .... a ak sa bude možno za rok, dva oznamovať len súdne posolstvo, .... tak čo povieme Bohu: "My nepôjdeme, lebo J.Tullovi, Tomášovi a Domatiovi sa to nepáči?"
----------------------------------------------------------------
Uvedomuješ si, že JS boli poslaní Bohom s dobrým posolstvom, a že to za chvíľu skončí?
Alebo sa nenaplní Písmo, a tie "dvere" budú stále otvorené?
A to "súdne posolstvo" vynecháme?
Nech žije lacná tolerancia a interkonfesionalizmus!     ..... scontent.fbts4-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk    


4.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 1. 2021, 14:05 avatar
1, ..... scontent.fbts4-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
--------------------------------------------------------------------------------
1+1+1=1 .... je to blbosť, ale dnes už inak nemôžme hovoriť! 


5.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 1. 2021, 14:09 avatar
3, ..... ale ja ti nájdem desiatky ak nie stovky takých výrokov! 
Stále verím, že sú všade aj úprimní jednotlivci, ale ako celok platí to čo som napísal a čo tvrdil aj Porubčan a iní!
----------------------------------------------------
scontent.fbts4-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ..... STOP   MODLÁRSTVU !!!


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 1. 2021, 14:17 avatar
Shagara a prečo stop modlárstvu ??? Veď ked niekto chce byť modlár nech je ak niekto chce byť jehovista nemali by ho mučiť ani zatvoriť ako v Rusku .

Veď si ver jehovu iný zase iných bohov . Čo ťa na tom serie ?
Súhlasí -era-


7.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 1. 2021, 14:28 avatar
6, .... nuž len toľko, že "príklady tiahnu" a za modlástvo sa platí večným zničením!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Ale zbabelci, tí bez viery, nečistí a odporní, vrahovia, tí, čo sa dopúšťajú nemravnosti, tí, čo sa zaoberajú špiritizmom, ....... modlári ........ a všetci klamári budú hodení do jazera, ktoré horí ohňom a sírou. To predstavuje druhú smrť.“ Zjav.21,8

" Neviete vari, že nespravodliví nebudú dedičmi Božieho kráľovstva? Nemýľte sa! Ani smilníci, ani - modloslužobníci,- ani cudzoložníci, ani prostitúti mužov, ani ich súložníci, 10 ani zlodeji, ani lakomci, ani opilci, ani rúhači, ani vydierači nebudú dedičmi Božieho kráľovstva. " 1 Kor.6,9-10     

A ja chcem zachrániť katolíkov, lebo ich mám rád.  
Aj ja som bol 40 rokov katolík, .... a väčšina mojej rodiny sú katolíci!   


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 1. 2021, 14:35 avatar
Shagara a prečo ich chceš zachrániť ???

V Rusku chcú zachrániť rusov pred jehovistami a tak ich mučia väznia a vyhlasujú za teroristov .

U nás jehovisti chrlia oheň na západne krajiny kde im je umožnené normálne fungovať chvália východ kde ich potierajú .

Neviem či Rusko , Čina alebo Irán je ten dobrý východ


11.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 1. 2021, 14:52 avatar
Shagara - ty vlastne robíš tú istú prácu vo svojej oblasti, ako Osvietený vo svojej oblasti


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 1. 2021, 14:59 avatar
-era- ja si iba uťahujem z ľudskej hlúposti . Neťahám nikoho ani do nejakej strany ani spolku ani siekt či cirkvi ani ich nanabadam k extremistickemu ateizmu ako Lemmy . Ano poukazujem na to ak ľudia zo svojej hluposti bojujú proti vlastnej krajine . Ak pomocou stránok slúžiacich na zavádzanie a dezinformácie hlásajú bludy a to dokázateľné bludy . Nevyžadujem aby ich nešírili . I keď zakony našej krajiny ich definujú ako zločineckú činnosť .


13.
označiť príspevok

0svietený muž
   24. 1. 2021, 15:06 avatar
Prakokot, ty si predovsetkym tak sprosty ze ani netusis, " co cinis". :-)))))))))))))))) Si iba obycajne proislovenske hovado, nemal by si mat ani volebne pravo. Esteze tvoj mienkotvorny "vytlak" je nulovy.
Ty, " nasa krajina". :-)))))))))))))))))))))


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   24. 1. 2021, 15:28 avatar
Veď ani ho nemáš proislovenske hovado.

PRO I SLOVENSKÉ                             

Výtlak proislovenske

Koniec oznamu präsläväna


15.
označiť príspevok

0svietený muž
   24. 1. 2021, 15:47 avatar
Tak, aby si tomu rozumel, vidlák. Si iba obyčajné protislovenské hovädo. Sprostý, zakomplexovaný, frustrovaný primitív. :-)
Už si, dúfam, porozumel.
A teraz sa môžeš pochváliť, " kráľ lovu". :-))))))) Pastni sem to videjko, ako prevaľuješ svoj bachor a upotený bravčový ksicht. :-))))


9.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 1. 2021, 14:46 avatar
8, .... JS nechrlia oheň, ...... ale sa tešia na nový svet, .... a o tom hlavne hovoria!
Motivácia strachom /z pekla/ nezabrala ani u katolíkov, a tak my to nerobíme!   
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:27,  Dal by som sa na to . Ešte som to neskušal . Ja som slkal ludi nie palety
dnes, 01:25,  https://www.motors.co.uk/car-58596874/?i=0&m=sp Tu je za 1000libier
dnes, 01:19,  ...c0 si stlkal palety,s0m p0cul...*39*39*39
dnes, 01:18,  ...an0,pracujem v utajeni,na utajen0m afte...*39*39*39
dnes, 01:12,  No ved aký je to ročník ??? to je tajne ?
dnes, 01:11,  Ja som robil vo vychýrenom strip klube vyhadzovča . 60 000 bol zaklad k tomu som mal vstupenky...
dnes, 01:10,  ...svietit m0ze,ked menim battery v f0taku tak mi tam nabieha zly datum,t0 jak expert f0t0 vies...
dnes, 01:09,  Stale len o tých gumačkoch snívaš a vidliach ani po tých rokoch ta neprerobili čo ť tam...
dnes, 01:08,  Ale ja som masku videl obstarožitný vrak
dnes, 01:07,  d0d0...best sranda je že ten vrak máš od roku 2020 a na tej fotke svieti rok 2019. Veď...
dnes, 01:06,  ...chrun0 v gumak0ch,este raz si kuk masku a p0t0m plackaj)))
dnes, 01:05,  ...r0bil si v gy0ry ,z a 60 f0rint0v...*39*39*39
dnes, 01:03,  Odhadujem že to mohlo stať okolo 200 libier . Keď natankuješ plnu nadrž dvojnasobne stupne...
dnes, 01:02,  d0d0...best to si mal pekne . Ako biletár som bral 60 000 v roku 1994. Len v Trnave nedošlo...
dnes, 01:01,  ...trapk0 v 2001 ???..expert...asp0n si kukni 2001 masku ty trapk0...jaaaj,ty si fakt...
dnes, 00:59,  Tento vrak ??? Neblázni ??? Veď to je ročník 2001 *13*13*13 To u nás len na vrakovisku...
dnes, 00:57,  ...ked s0m 0dchadzal,b0li k0runy...36 000 mesacne v cist0m s0m mal...*39*39*39
dnes, 00:56,  Julius ja nie som tvoja mati . 50 kilový alkoholik a bezdak čo ma každodene chce zmlatit to je...
dnes, 00:55,  ...chrun0 v gumak0ch,mam h0 0d jari 2020,predtym s0m mal a4..*39*39
dnes, 00:53,  ...chrun0 v gumak0ch,ja s0m na sl0vakii nechal 4 izb0vy ,zariadeny d0m a audi v garazi...ty...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Zdraví majú tisíc prianí, chorí iba jedno.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(85 599 bytes in 0,398 seconds)