Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Prečo múdri ľudia nemajú veľa oblečenia? Prečo je zbytočne mať kopec šiat a oblečenia?

14
reakcií
1820
prečítaní
Tému 2. júla 2017, 22:22 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   2. 7. 2017, 22:22 avatar
Nezvyknem sa zaoberať módou, lebo už roky viem, že móda je totálny nezmysel a diktát. Móda robí z človeka neslobodného, oberá ho čas, peniaze aj o sebavedomie aj o normálne myslenie. V podstate Vám stačia v šatníku len zopár kúskov odev na každé ročné obdobie a detto aj oblečenie doma. Nemusíte mať 25 kusov tričiek, kraťasov, košieľ, svetrov. Snáď iba spodnú bielizeň a ponožky či pančuchy, nevadí, keď máte kopec za jednu krabičku či košík. Neviem ako som sa dostala na stránku o móde, ale s tým článkom čo budem tu dávať úplne súhlasím. A konečne nejaké normálnosť v nenormálnych a šialených článkoch o móde. Mne osobne sa veľmi páči štýl Marka Zuckerberga, zakladateľa Facebooku a milionára - modré rifle a totálne obyčajné sivé tričko. A čoraz viac sa mi hnusia značkové veci, človek chodí ako značka - taký človek je akoby vec, ktorá patrí značke a výrobcovi. Páčia sa mi veci bez značok. Značkové veci sú totálny nezmysel, len z vás vyťahujú výrobcovia a predajcovia peniaze a handra ako handra. Tiež sa mi páčia, ak človek má v podstate 3 -4 farby a všetko oblečenie je tak doladené. Ja osobne mám rada sivú, zelenú, modrú, ružovú, a klasika čierna a biela.
Súhlasí Wolfe, gabriel pb


15.
označiť príspevok

gabriel pb
   21. 10. 2017, 10:32 avatar


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   2. 7. 2017, 22:24 avatar
Poznáte výraz kapsulový šatník (capsule wardrobe)? Ide o fenomén postoja k módnemu priemyslu a konzumnému štýlu života, ktorý zastáva názor, že v šatníku je potrebné mať minimálny počet kusov ošatenia, ktoré človeku celoročne postačia.
Projekt 333

Priekopníčkou minimalistického šatníka je Courtney Carver, ktorá svoj preplnený šatník zredukovala na 33 kusov oblečenia, ktoré nosila 3 mesiace. V prípade, že si kúpila nové tričko alebo nohavice, musela ich vymeniť za jeden kus v šatníku, aby sa počet nezmenil. Tento pokus nazvala Projekt 333 - 33 kusov oblečenia po dobu 3 mesiacov.
Projekt 333 dal do pohybu vlnu minimalizmu a pragmatizmu v otázke potrebného množstva ľudského ošatenia a neustále sa rozširuje. Rýchlo sa meniaci módny priemysel si zaslúži istú dávku kritiky. Posadnutosť našej kultúry s neustále sa meniacimi módnymi trendami je umelo vytvorený zámer módnych výrobcov a dizajnérov, ktorí na nej profitujú.
Hnutie kapsulového šatníka je opakom hlavného prúdu módy. V poslednej dobe sa však dostáva do spoločenského povedomia vďaka veľmi úspešným osobnostiam, ktoré svoje šatníky minimalizujú podľa rovnakého princípu.
Veľa ľudí ostáva voči hnutiu skeptickými. Čudujú sa, prečo by sa niekto cielene rozhodol nosiť to isté oblečenie každý deň. Najmä v prípade, že majú finančné zdroje, ktoré ich k tomu nenútia.
Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí sa rovnako čudujú ľuďom, ktorí sa rozhodnú nosiť jeden typ oblečenia každý deň, alebo nebodaj sami podobné rozhodnutie zvažujete, pozrite sa na nasledujúcich 8 dôvodov, ktoré vám pomôžu sa rozhodnúť.
1. Menej rozhodovania

Únava z rozhodnutí vyúsťuje v menej kvalitný výber, ktorý človek urobí, keď mu dlho trvá rozhodnúť sa. Ľudia, ktorí cez deň rozhodujú o dôležitých veciach, tak uvítajú elimináciu čo i len jedného potrebného rozhodnutia, ako napríklad, čo si ráno obliecť, a získajú tak viac mentálneho priestoru na lepšiu produktivitu počas dňa.
Týmto argumentom vysvetľujú svoje limitované módne rozhodnutia aj Barack Obama a Mark Zuckerberg. Americký prezident tvrdí: „Vidíte, že stále nosím modré a šedé obleky. Snažím sa redukovať rozhodnutia. Nechce sa mi rozhodovať o tom, čo budem jesť alebo, čo si oblečiem, pretože je príliš veľa vecí, o ktorých musím rozhodnúť.“ Mark, povestný jednofarebným obyčajným tričkom a riflami, hovorí: „Keď odpadne jedno zbytočné ranné rozhodnutie, ostáva priestor pre lepšie rozhodnutia o veciach, na ktorých skutočne záleží.“
2. Menšia strata času

Po rozhodnutí zbaviť sa svojej posadnutosti takmer okamžite pocítime nový závan slobody a možností. Podobne, ako Projekt 333, ktorý je jednoduchý, život meniaci a vo viacerých smeroch prínosný, prináša rozhodnutie obmedziť množstvo vecí v šatníku najväčší dar v podobe času. Ranné obliekane tak bude rýchlejšie, jednoduchšie a efektívnejšie.
Súhlasí gabriel pb


13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   3. 7. 2017, 08:44 avatar
LP: Poznáte výraz kapsulový šatník (capsule wardrobe)? Ide o fenomén postoja k módnemu priemyslu…

Reč je o šatníkoch vo Vatikáne.


3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   2. 7. 2017, 22:25 avatar
3. Menej stresu

Matilda Kahl, umelecká riaditeľka v New Yorku, udáva ako svoj dôvod pre rozhodnutie nosiť ten istý outfit únavu z rozhodnutí a potrebu ušetriť čas, ktorý pôvodne venovala rannému chystaniu sa do práce. Pridáva však ďalšie: menej stresu počas dňa nad rozhodnutím, ktoré urobila v dopoludňajších hodinách. „Je to príliš formálne? Je to príliš uletené? Je tá sukňa príliš krátka? Takmer vždy som si ráno vybrala niečo, čo som ľutovala, akonáhle som prišla na nástupište metra.“ Ale teraz, v jej dizajnérskej hodvábnej bielej košeli a čiernych nohaviciach, má o jeden zdroj úzkosti počas dňa menej.
4. Menej vynaloženej energie

Christopher Nolan vytvoril niekoľko kriticky a komerčne najúspešnejších filmov z počiatku 21. storočia. Podľa New York Times, sa však rozhodol už dávno, že to bolo „plytvanie energiou znovu sa rozhodovať, čo si obliecť každý deň.“ Teraz nosí každý deň modrú košeľu s čiernymi nohavicami a nevýraznými topánkami.
Christopher hovorí o dôležitom rozdiele, keď sa spomenie „plytvanie energie.“ Nielen, že si veľké šatníky vyžadujú zložitejšie rozhodovanie, ale tiež si vyžadujú väčšiu údržbu, lepšiu organizáciu a viac času. Navyše, zatiaľ čo kapsulový šatník nemusí produkovať menej bielizne na pranie, určite má za následok ľahšie pranie aj skladovanie.
Súhlasí gabriel pb


4.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   2. 7. 2017, 22:26 avatar
5. Lepší pocit vnútornej rovnováhy

Pri rozhodnutí rozumne obmedziť veľkosť šatníka môžeme siahnuť práve po najobľúbenejších kúskoch, v ktorých sa cítime výborne, a ktoré nás vystihujú. Väčšina žien má v šatníku kúsky, ktoré sa nám na prvý pohľad páčili, možno sa nám páčili v časopise, alebo na inej žene a tak pribudli aj do nášho šatníku. Nikdy sme sa však do nich neobliekli, nenabrali sme odvahu, alebo na to nebola príležitosť. Každá však máme svoje outfity, ktoré sa nám páčia a aj ich rady nosíme. Práve tieto kúsky by určite mali byť v šatníku. Nielen, že by sme tak boli spokojnejší, že uskladňujeme veci, ktoré aj radi nosíme, ale naše vnútro by bolo vo väčšej rovnováhe so zovňajškom. Práve tento dôvod je jeden z najčastejších, prečo je hnutie minimalistického šatníka tak populárne.
6. Nájdete svoj štýl

Na predchádzajúci dôvod bezprostredne nadväzuje ďalší. Predstavte si, že by ste si mali vybrať jeden obľúbený outfit, ktorý by ste mali týždeň nosiť každý deň. Pravdepodobne by ste najprv siahli po niečom, v čom sa cítite najviac pohodlne. Možno by ste však siahli po niečom, čo sa vám na vás najviac páči. Takým spôsobom by ste sa prepracovali k štýlu, ktorý vás najviac vystihuje. Rozhodnutie nosiť to isté oblečenie každý deň by z neho tak či onak spravil ikonický outfit vášho vyhraneného štýlu.
Typickým príkladom je Steve Jobs, ktorý nosil ten istý typ čiernych rolákov a košiel, modrých riflí a tenisiek. Svoj vyhranený štýl sformovala aj bývala redaktorka Vogue, Carrie Donovan, ktorá nosila výrazné okuliare, tmavé šaty a perly. Známy francúzsky architekt Jean Nouvell nosí v zime, na jar a na jeseň všetko čierne a v lete všetko biele. Kreatívna riaditeľka amerického Vogue, Grace Coddington, nosí iba čierne šaty. A v neposlednom rade dizajnérska ikona Karl Lagerfeld, má na sebe zakaždým čierny oblek s bielou košeľou, kravatou, čiernymi okuliarmi, čiernymi rukavicami a doplnkami.
Súhlasí gabriel pb


5.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   2. 7. 2017, 22:27 avatar
7. Ušetríte

Koľko žien má v šatníku nejaký kus oblečenia, ktorý nikdy nemali na sebe? Určite takmer všetky. Konzumný spôsob života, dostupnejšie ceny značkového oblečenia a nátlak módnych domov spôsobujú, že na oblečenie míňame viac a že v drvivej väčšine prípadov nakupujeme vtedy, keď niečo chceme a nie vtedy, keď niečo potrebujeme.
8. Máte väčší pokoj

Minulý mesiac, napísala herečka Drew Barrymore článok zdôrazňujúci jej novú etapu života a vzťah k oblečeniu. „Mám takmer 40 a šaty, ktoré som nosila v dvadsiatich už nedávajú zmysel. Po dvoch deťoch sa už nezmestím do oblečenia, ktoré som nosila, keď som mala tridsať. Som na módnej križovatke, čo je pre mňa bolestivé obdobie.“ Drew tak obmedzila svoj šatník a kupuje už iba zmysluplne a cielene. O niekoľko mesiacov neskôr, tak dosiahla, že jej šatník je „zdravý a šťastný.“ Obliekanie už nie je boj. A jej zmysel pre módu je „teraz pokojnejší a vyrovnanejší.“
Ľudia sa snažia svoje urýchlené životy zjednodušiť a zbaviť sa tak nadmerného stresu. Hľadajú slobodu a viac voľného času. Aj z toho dôvodu je hnutie minimalistického šatníku tak úspešné. Netreba si však striktne odriekať to, čo nás teší a čo nám robí radosť. Je potrebné nájsť rozumnú rovnováhu a míňať iba na tie módne kúsky, ktoré neostanú visieť v skrini. Vôbec sa však nemusíme za seba hanbiť, pokiaľ máme v skrini viac ako 33 kusov oblečenia. Dôležité je, že sme so svojím šatníkom spokojní a že nakupujeme rozmyslene a s mierou.
Pokiaľ sa však ráno neviete rozhodnúť, čo si obliecť, skrine máte zúfalo preplnené a nedokážete dať dokopy outfit, s ktorým by ste boli spokojní, možno je načase vyskúšať drasticky zminimalizovať váš šatník a zobrať si príklad z rýchlo sa šíriaceho Projektu 333.
Súhlasí gabriel pb


7.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   2. 7. 2017, 22:28 avatar
zdroj článku a viac aj s obrázkom tu:

www.moda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


6.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2017, 22:27 avatar
No, ja chápem, ako to myslíš, až na to, že bezdomovci majú zvyčajne iba jedny šaty - na sebe - a je to dosť poznať už na dialku... no ale možno je to minimalizmus, pravda...


8.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   2. 7. 2017, 22:32 avatar
Článok je o minimalizme, mať len zopár vždy aktuálnych nadčasových vecí a nie plnú skriňu. A môj úvodný vstup (téma) je o mojom názore na módu aj o hlúposti kupovať značkové oblečenia, topánky, pokiaľ nie ste boháči, len bežní, priemerní alebo podpriemerní čo sa týka úspor a príjmov. Ja som si všimla, že mnoho chudobných si kúpi značkové veci a potom berú pôžičku za pôžičkou, potom idú na nebankové inštitúcie a nakoniec skončia s množstvom exekúcií na krku. Pretože treba značkové tričko, botasky, ponožky a hlavne značkový dotykový mobil a najlepšie ten najdrahší a neváhajú do neho vraziť aj 1 či 2 výplaty.
Súhlasí gabriel pb


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   3. 7. 2017, 07:28 avatar
No s tým súhlasím, že ak na to niekto nemá, tak kupovať si drahé značkové veci napr. na pôžičku je hlúposť, ale ak má niekto peňazí ako šupiek, je lepšie, ak ich míňa takýmto čudným spôsobom, ako by mu mali ležať v trezori... dá tým prácu ľuďom a podporí ekonomiku štátu... ))


9.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   2. 7. 2017, 22:39 avatar
Osobne sa idem zbavovať prebytočných vecí a nielen šiat. Čo počujem aj vidím, každý sa sťažuje, že má byť zaplnený zbytočnosťami(po našom lomami) či už skrine či už špajze, garáže. Dá sa mnoho veci posunúť tým čo potrebujú. A pamätám si časy, keď ľudia mali len pár handier, pár veci v domácnosti a ako ľahko sa upratovalo aj dýchalo. Človek sa nezaoberal módou ani či dačo potrebuje. To čo mal to stačilo a viac sa žilo, viac ľudia boli spolu, viac sa čítali knihy a celkovo viac človek bol s ľuďmi.
Súhlasí gabriel pb


10.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 7. 2017, 22:42 avatar
Ja som tiež zástancom "spartanského" prístupu k životu, ale rešpektujem, že ľudia sú rôzni - a každý z nás "blbne" iným spôsobom. Niekto rád pozerá športové prenosy, iný sa rád pozerá na vlastný plný šatník. niekto zbiera známky alebo servítky, iný má veľa rôzneho oblečenia.....
No problem.
Súhlasí lea_pragmaticka1


11.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   2. 7. 2017, 22:47 avatar
Ono je veľkou slobodou a výhrou, ak človek nepodlieha móde a neslúži veciam a neľúbi veci. Dnes už má každý toľko prebytočných vecí, že už je otrávený. A začína to deťmi, ktoré majú toľko hračiek, že nestačia rôzne odkladacie boxy a úložné krabice, ktoré mimo iné tiež treba kúpiť. Ľudia sú otravení vecami a ich ukladaním a staraním sa o ne. Dávno sme mali dva šuflíky hračiek, teraz majú deti toľko hračiek, že minimálne 4-5 banánových krabíc, ak by tam nahádzali hračky na 1dieťa. Aká je sloboda nekúpiť, ak môžeš, aká je to sloboda nekupovať každú blbosť a nepodliehať reklame a tlaku okolia.
Súhlasí gabriel pb


14.
označiť príspevok

peter67 muž
   3. 7. 2017, 11:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:24,  Evanjelium podľa Lukáša 5 : 1 - 10 "1 Keď raz stál pri Genezaretskom jazere, tlačil...
dnes, 00:56,  Naši odlúčení bratia protestanti tvrdia, že existuje len nebo a peklo a nič medzi tým. My...
dnes, 00:54,  V kategórií nákladných áut ide na Rely Dakar ruský Kamaz svoju vlastnú ligu. Z...
dnes, 00:20,  Tým, že odmietaš uveriť, že Donald Trump vyhral.
dnes, 00:18,  Jaj ale ja som písala o tých zadarmo, tie obsahuju 25 mcg. Zasa ale 100 g rybky asi by na...
dnes, 00:11,  Ako sa to pozná?
včera, 23:56,  To je ten fundamentalizmus. V tomto máš pravdu.
včera, 23:53,  https://www.youtube.com/watch?v=PTyd3uLZli8 Scarlet počúvaj.
včera, 23:52,  Popozeraj sa, čo sa tu kvôli nej deje
včera, 23:50,  Zakázal bibliu? Prečo?*21 V stredoveku ju zakazovala RKC bežným ľuďom čítať. *21
včera, 23:47,  Biden a spol.
včera, 23:47,  Niektorým by som ju na rok zakázal :)
včera, 23:47,  No tak to točili live. Nič to aj tak nemení na situácii. Sú tam obklopení plotom.
včera, 23:43,  A ak by ubzikol tak priamo do náručia vojska. Nikam inam.
včera, 23:42,  Cez leto si zvykol honit v koryte na zahrade, ibaze teraz v tej zime by si ho nenasiel. :-))))))))))
včera, 23:41,  37. uz zase odbavuješ na youlove ?
včera, 23:39,  ani nie, ja nefičím na konšpi *19
včera, 23:37,  16. tot má v profile videjko. ale nie je on - line . ale ona určo nevolila trumpa *19
včera, 23:37,  Scarlet keď si si pozrela to video a počúvala Trumpa v poslednom období tak ti to musí byť...
včera, 23:36,  Zbytočne sa snažíš nejako bibliu samovykladať, pretože stále platí, že stlp a opora...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Kľud je najlepší spôsob prevencie proti chorobe.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(90 049 bytes in 0,343 seconds)