Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Prečo hlúpejší ľudia veria mainstreamu?

37
reakcií
209
prečítaní
Tému 13. apríla 2020, 23:51 založil auxiliarius.

podobné témy:1.
označiť príspevok

auxiliarius
   13. 4. 2020, 23:51 avatar
Koľko percent týchto ľudí bez kritického myslenia je v populácii?


2.
označiť príspevok

Kacír muž
   13. 4. 2020, 23:52 avatar
Po kokot ich jesto.


3.
označiť príspevok

auxiliarius
   13. 4. 2020, 23:52 avatar
Takých 30%?


4.
označiť príspevok

Kacír muž
   13. 4. 2020, 23:53 avatar
Pridaj !!


5.
označiť príspevok

auxiliarius
   13. 4. 2020, 23:54 avatar
Nebuď pesimista


6.
označiť príspevok

Kacír muž
   13. 4. 2020, 23:56 avatar
To teda nie som, veď si zober vezmi tu príklad z nášho fóra, je nás tu dvadsať a z toho pätnásť prijebaných, tak to bude aj v populácii !!!!!!!!!!!!!   


7.
označiť príspevok

auxiliarius
   13. 4. 2020, 23:59 avatar
Presne, na fórum to sedi, ale v realite je to hádam lepšie.


8.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 4. 2020, 00:09 avatar
Ale nie o moc, je to o taký malý moč.  


9.
označiť príspevok

auxiliarius
   14. 4. 2020, 00:12 avatar
Budem optimista
Súhlasí Kacír


10.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 4. 2020, 00:13 avatar
Jes ser.  
Súhlasí auxiliarius


12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 4. 2020, 06:10 avatar
Máš klam, nie sú hlúpejší. Je totiž múdrejšie čítať Pravdu, SME, Denník N, ako Zjem vlek či Pohlavné správy.
Súhlasí Osvietený


15.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2020, 06:45 avatar
Je mudrejsie čítať Zem a vek čo Hlavne správy ako Denník neandertálcov či SMEti


24.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 08:37 avatar
Poďme sa pozrieť čo je to tá alternatíva pravdy

na zopar hovnometov

HLAVNÉ SPRÁVY

Fungovanie Hlavných správ, nemá žiadnu editorskú spätnú väzbu a žiadne overovanie faktov

Hlavné správy spolupracujú s občianskym združením Slovensko-ruská spoločnosť Jána Čarnogurského.

Hlavné správy sú kritizované za poskytovanie priestoru na šírenie konšpiračných teórií, zaujaté spravodajstvo,dezinformácie, vojnovú a prokremeľskú propagandu.

Denník šíri aj dezinformácie ohľadom slovanskej kultúry, napr. že je staršia ako v skutočnosti alebo lepšia ako ostatné kultúry. Táto forma ovplyvňovania prostredníctvom kultúrnej identity je súčasťou ruskej informačnej vojny.

V roku 2016 napríklad recyklovali hoax, že „Putin vytláča dolár zlatým rubľom“, pričom tvrdili, že Rusko ako odvetu za západné sankcie prestane robiť obchody v dolároch, čím zasadí tvrdý úder Američanom. Tento hoax šíril už dva roky predtým dezinformačný Aeronet.cz a bol medzitým vyvrátený.

Hlavné správy šírili lživú správu, že pozorovatelia OBSE potvrdili na Ukrajine nelegálne transplantačné stanice; článok po kritike vymazali (podozrenia vyvrátila aj ruská agentúra RIA), avšak opravu nikdy neuverejnili

Z českých médií prebrali správu, že cudzinci v Plzni zabili správcu ubytovne, avšak zamlčali v tom čase známu informáciu, že útočník podľa polície pochádzal z Lotyšska. Namiesto toho článok podfarbili fotkou, na ktorej policajti odvádzajú arabsky vyzerajúceho muža

V apríli 2017 šírili dezinformácie ohľadom chemických útokov v Sýrii. Tvrdili že útok bol nafingovaný organizáciou "Biele Prilby", aby vytvorili zámienku pre medzinárodnú intervenciu západnej koalície pod vedením USA. Opierali sa o tvrdenia predstavenej katolíckych rehoľníčok napriek tomu že BBC s nimi nesúhlasí.

V novembri 2018 sa ukázalo, že od 2015 pre Hlavné správy pod pseudonymom Eugen Rusnák píše Rus Jevgenij Paľcev, ktorý udržiava kontakty s pracovníkmi ruskej mediálnej skupiny Rossija Segodňa (Rusko dnes, kam patrí aj agentúra Sputnik), financovanej Kremľom. Návštevy Sputnika potvrdzujú fotografie Miloša Zverinu z januára 2018, podľa ktorého Paľcev „preberá články z týchto médií“. Európsky parlament pritom agentúru Sputnik označil za jeden z nástrojov, cez ktoré sa Kremeľ snaží „spochybniť demokratické hodnoty, rozdeľovať Európu, získavať domácu podporu a vytvárať dojem zlyhávajúcich štátov vo východnom susedstve EÚ“.

Ako „akcionár“ Hlavných správ sa v komunikácii s Norbertom Bödörom, synom šéfa bezpečnostnej služby Bonul Miroslava Bödöra cez aplikáciu Threema v marci 2018 označil podnikateľ Marian Kočner, v roku 2019 obvinený z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka s partnerkou. Kočnerovo vyhrážanie sa Kuciakovi Hlavné správy v roku 2017 prezentovali v článku s titulkom „Kočner pohrozil presstitutovi z Aktualít: Začnem sa zaujímať o tvojich rodičov a rodinu“. Kočnerova komunikácia vyvoláva podľa Martina Hanusa z denníka Postoj podozrenie, že „Hlavné správy minimálne od istého času nenadržiavali Kočnerovi iba z plezíru“.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Starý chren muž
   14. 4. 2020, 04:47 avatar
Ja verím mainstremu a nie som hlupejší.
Súhlasí Lemmy


14.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2020, 06:43 avatar
Ľudia veria-vselicomu


13.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 4. 2020, 06:38 avatar
Problém je práve v tej viere. Určitý stupeň dôvery je síce v poriadku, ale slepá viera je vždy nebezpečná.


17.
označiť príspevok

Starý chren muž
   14. 4. 2020, 07:50 avatar
Kto hovoril o slepej viere? Okrem toho, táto téma je o mainstreame. Samozrejme, že je dobré brať názory z rôznych strán. Ja si napríklad čítam aj názory ĽSNS, alebo SMERu. Niekedy si vypočujem Slobodný vysielač. Ide o pravdu. Keď sa ale dokáže, že niektorá informácia je lož, tak prejjčo by som jej mal veriť? Ale aj tak ešte robím to, že si obetujem, či naozaj je to lož. Či tí, ktorí tvrdia, že je to lož, tiež neklamú.


18.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2020, 07:51 avatar
Písal si že veris mainstreamu


19.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 4. 2020, 07:56 avatar
Máš v tom hokej, pre čítaní správ z takých zdrojov ako je TASR alebo SITA dôverujeme správam, lebo sa to osvedčilo, že nezvyknú klamať čitateľov, na rozdiel od Zjem vlek, ktorý trpí paranoidnými scenármi.


27.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2020, 08:49 avatar
Vďaka za alternatívne media ktore informujú o tom čo mainstream zatajuje


38.
označiť príspevok

Starý chren muž
   14. 4. 2020, 17:24 avatar
Verím maestreamu, ale to neznamená, že čítam len maestream. Alternatíva sa tiež vo všetkom nemýli. Niektoré veci sa dajú čítať, len tu som opatrnejší, keď čítam niečo, čo sa mi nezdá pravdepodobné, tak sa to snažím najprv overiť aj inde, kým tomu uverím. Napr. to, že pán Kotleba má dve vysoké školy. Nemám dôvod tomu neveriť. Je to inteligentný človek. Škoda, že svoju inteligenciu používa na niektoré veci, ktoré ja osobne nedokážem akceptovať.


16.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 4. 2020, 07:04 avatar
Najmúdrejšie je čítať toho čo najviac, zo všetkých strán, a urobiť si vlastný úsudok podľa vlastného rozumu.


20.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 4. 2020, 07:57 avatar
A preto sa mainstream číta.


21.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 08:28 avatar
Prečo sú dezinformačné weby pre debilov

Diagnóza: konšpirátor

Sú medzi nami a je ich stále viac. Ľudia trpiaci zákernou civilizačnou chorobou, ktorá sa šíri rýchlejšie ako nový lament od Adama Ďuricu v slovenských rádiách. Jeden konšpirátor dokáže zasmradiť dovtedy úplne zdravú internetovú diskusiu, ba dokonca touto pliagou nakaziť aj ostatných. Ale kto títo ľudia sú, prečo to robia a ako s nimi bojovať?

Príčiny

Paranoia
Každý jav má svoju príčinu a tie zlé veci samozrejme tiež. Väčšinou tú, že ľudia sú dementi a robia zlé rozhodnutia. Ale priznať si, že som idiot a robím blbosti si vyžaduje väčšie gule, než tvrdenie, že existujú nejakí ONI, ktorí robia TO, a preto sa máme zle. A pocit, že som pre niekoho tak veľmi dôležitý, aby mi ubližoval je tiež na nezaplatenie. Inak existuje aj tzv. pronoia, ktorá by sa dala charakterizovať ako opak paranoie, t.j. že existuje nejaký vyšší plán tajomných mocností, ktoré neustále pracujú na tom, aby sme sa mali dobre. Ale konšpirátorov s pronoiou som ešte nestretol.

Pocit menejcennosti
Ste priemerný až podpriemerný trtko, ktorého neberie vážne ani vaša vlastná čivava a naposledy vás počúvali na domovej schôdzi, aj to iba päť sekúnd, kým vás neprekričali ostatní priemerní trtkovia? Pridajte sa ku konšpirátorom! Razom sa z vás stane rešpektovaný odborník na medzinárodné dianie a navyše člen elitného klubu zasvätených, ktorí disponujú prudko utajovanými informáciami, ktoré zostávajú bežným ľuďom skryté. A to z vás samozrejme robí oveľa lepšieho človeka, než sú ostatní. Niečo ako keď nepozeráte televízor

uda
Nedostatok činnosti spôsobuje, že ľuďom začne prepínať a prázdno v živote a v hlave treba niečím vyplniť. Nasávanie a šírenie konšpiračných teórií je preto vhodné a pritom nenáročné hobby. Case in point: ženy na materskej a rozmach antivakcinačných blábolov. Zvyšujúca sa kvalita života v civilizovanom svete na tom má tiež svoj podiel. Keby ste žili v plesnivej kartónovej krabici, na nohách mali namiesto topánok mŕtve vačice a na večeru by ste mali trojchodové menu pozostávajúce z dažďovej vody, hrsti hliny a kôry zo stromu, určite by ste nerozmýšľali, či za zlo tohto sveta môže Žid – rozsievač kúkoľa, Bodybuilderberg alebo kybernetickí nekroilumináti z Nibiru.

Klinické prejavy

Neochvejná istota v názoroch
Ako povedal Coelho beatnickej generácie Kajo Bukowski: „Problém so svetom je ten, že inteligentní ľudia sú plní pochybností a blbci zase sebaistoty". Bukowski... hm, nebude to Žid? V každom prípade neexistujú rigidnejší a menej otvorení ľudia než konšpirátori. Ja si pokojne priznám, že viem veľké hovno o tom, ako svet funguje. Naproti tomu konšpirátori to vedia úplne presne. Často vám budú síce tvrdiť, že oni iba kladú otázky. Lenže problém je v tom, že na ne od vás nechcú odpoveď, ale iba potvrdenie svojho názoru.

Selekcia informácií
Vyberať si podstatné a legitímne informácie je veľmi dôležité. Lenže u konšpirátorov je táto činnosť zautomatizovaná a sprimitivizovaná a informácie nerozdeľujú podľa ich obsahu, ale podľa zdroja. A tie sú pre nich iba dva: mainstream a alternatíva. Ak pochádza správa z tzv. mainstreamových médií a môže byť sebalogickejšia a sebavierohodnejšia, automaticky ju odmietnu. Na druhej strane bez akýchkoľvek výhrad prijmú každý hoax, nezmyselnú chobotinu zo svojho obľúbeného slobodného protiprúdneho média alebo ničím nepodložený názor iného konšpirátora. Case in point: „boeing nemohli zasiahnuť raketou BUK, lebo tá vraj letí rovnako rýchlo ako to lietadlo!" (diskusia na topkách predvčerom) Spravodajská agentúra VRAJ je síce dostatočne hodnoverný zdroj, no odhliadnuc od toho, že zistenie rýchlosti BUKu je otázkou asi trojsekundového googlenia, tak sa skúsme len tak kondične na malú chvíľu, aby nám to príliš neublížilo, logicky zamyslieť, že prečo by niekto vyvíjal protilietadlovú raketu, ktorá nedosahuje ani rýchlosť zvuku. Hmmmm????
A najväčšia sranda na tom je, že konšpirátori toto celé volajú kritické myslenie! Muhaha!

Absencia rozmýšľania
To vyššie uvedené nie je jediný bizarný paradox kajšmentkátorov. Jednak si, napriek obrovskému rozsahu svojho kritického myslenia, nejako nechcú uvedomiť, že aj konšpirácie sú dobrý biznis. Gazilióny konšpiračných webov, trilióny filmových dokumentov a teratony tlačených publikácií, ktorých autori im ani sami neveria. Áno, konšpirácie normálne ľuďom zarábajú peniaze. Ale zase nemajú také zisky ako ten skurvený nenažraný farmabiznis. Preto netreba jesť drahé lieky, ale kúpiť si biorezonančné antirakovinové čípky len za 1200 éčiek alebo si dať päť procedúr organického feng-shui klystíru len po stopade. Penicilín by žrali iba neinformované ovce. A ďalej je zaujímavé, že čím dlhšie žijeme v tomto temnom orwellovskom svete otroctva a informačnej neslobody, tým ľahšie sa dá ku všetkým tým super tajným informáciám dostať. Ale to je taká malá záhada, ktorou sa konšpirátori zrejme nemajú čas zaoberať.

Liečba

Britskí vedci zistili, že presvedčiť konšpirátorov argumentáciou je takmer nemožné. Je to asi ako naučiť jesť opicu príborom. Chce to strašne veľa času a aj keď sa to podarí, tak to funguje iba chvíľu a keď na opicu nedávate pozor, tak ten príbor po čase aj tak odloží, banán hodí o zem podupe po ňom, oští ho, vzniknutú hmotu rozotrie po dlážke a zje banánovú šupku. Lebo je to tak pre ňu jednoducho prirodzenejšie. Ak to však napriek tomu skúsite, väčšinou narazíte na toto:

- podpora rôznymi autoritami, ako: to je predsa už dávno známe, že... / je veľa odborníkov, ktorí to tvrdia... alebo mám kamárata, ktorý má kamaráta a ten tam bol
- tvrdenie, že niektoré konšpiračné teórie sa v minulosti ukázali ako pravdivé, čo má asi vyvolať dojem, že nakoniec budú pravdivé všetky, alebo čo...
- obvinenia zo zaujatosti / brainwashu mainstreamovými médiami
- „chalan, ty si dobre mimo"

Môžete sa pokúsiť konšpirátorov ignorovať a tvrdiť, že vám je to jedno. Tým ale riskujete, že to pochopia ako výzvu na šírenie svojej „pravdy", lebo ako vám kurva môže byť jedno, že nám zatajujú, že Mesiac je hologram???

No ale čo s nimi? Najúčinnejšou metódou je zobrať im ich pocit výnimočnosti. Keď sa prestanú cítiť ako Níjo z Matrixu, možno ich to prestane baviť. Preto sa treba tváriť, že tie super nové a tajné informácie, ktoré vám hovoria už dávno poznáte a potom to prebiť ešte väčšou krávovinou. Konšpirácie sú totiž takou mierne retardovanou formou hipsterstva, a preto keď sa z nich stane mainstream (k čomu ich stále zvyšujúci sa počet zdarne prispieva), už to nebude ono. Treba však dávať pozor, aby to nevyznelo ako očividný výsmech. Napriek tomu, že detekovanie humoru nepatrí k povinnej výbave štandardného konšpirátora, niekedy motyka flašíková vystrelí a potom vám vyhodia na oči, že aj Galileovi sa všetci smiali, keď počas občianskej vojny v USA vymyslel internet. Alebo také niečo.

No a na záver – ako to s konšpiračnými teóriami skutočne naozaj pravdivo reálne je vám prezradia tí napovolanejší. Tvorcovia South Parku!


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 08:29 avatar
Feťákov spotrebiteľský test konšpiračných webov

Internet je plný kadejakých idiotských testov kvality výrobkov. Premotivovaných rodičov zaujíma, aby ich zasran jebal iba zdravé kečupíky z neplesnivých rajčín. Napichaní malomestskí sráči sa zas chcú v práci pomachrovať vegetariánskou šunkou v bio sendviči s eko syrom a fair trade análnym dildom z prírodného brazílskeho kaučuku v prdeli. V najčítanejšom slovenskom propagandistickom plátku minule bola recenzia na kancelársky noťas. Za 1500 eur. Aby sa vám z tých supa efektov v powerpointe neusmažila grafika, vy pózeri.

Ale slovami Jirku Paroubka – kto z vás na to má? Možno Bratislavčania, no ako všetci dobre vieme, Bratislava nie je Slovensko. Pre všetkých nezamestnaných, študentov, dôchodcov, mamičky na materskej, bezďákov, žebrákov, stokárov, tulákov, pustovníkov, askétov, východniarov a iné socky je tu konečne záchrana. Feťák vie, že nie sme takí bohatí, aby sme kupovali drahé veci a duchovná potrava je dôležitejšia než materiálne statky, takže prichádza s prvým spotrebiteľským testom určeným pre dolných päť miliónov.

Konšpiračné weby sú neodmysliteľnou kratochvílou každého krčmového filozofa. Na trhu je ich dostupných veľmi veľa. No, on to vlastne nie je tak celkom trh, lebo všetky sú zadarmo, ale o to ťažšie je si vybrať ten správny zdroj Pravdy.

Proti Prúdu

Slávny Prop kedysi vyvolal najväčší shitstorm paradoxne na diskusiach SME, keď to začalo cenzúrovať linky na jeho stránky. Toto samozrejme vzbudilo spravodlivý hnev v srdciach bojovníkov za slobodu grafomanstva, ktorí veľmi ťažko niesli skutočnosť, že svet je ukrátený o linky na konci ich walls of text, kde hlásajú zásadné životné pravdy každému, kto je ochotný tie šialenosti čítať a nestratí sa skôr ako v tretej vete litánie, ktorá je čo do obsahu síce nesúvislá, ale čo do formy súvislá až príliš.

Inak klasika – zlí židia, moslimovia, cigáni, EÚ, younameit. Dobrí Rusi. Je to tak nenormálne monotematické, že po chvílke ste ochotní odprisahať, že tie články píše rovnaký generátor textov, aký použil Hitler pri písaní Mein Kampfu.
Celkové hodnotenie 14.88 %

Beo

Prop v červenom. Reakcionárske orgie v plnej sile a, samozrejme, hlavnú úlohu hrá Rusko. Beo má svoje diskusné stránky, ktoré šialene spamuje akýsi m.s., ktorý má dostatočne dlhý názor na každú tému. Napadlo mi, či to nebude skratka mena istého mladého bratislavčana, ktorý má tiež názor na všetko, hlavne ak sa to týka MHD v Bratislave.
Celkové hodnotenie 14.88 %

Czech Free Press

Česká hviezda v oblasti konšpiračného spravodajstva ponúka multitematický obsah – ekonomika, Putin, jóga, kríza na Ukrajine, Putin, drogy, náboženstvo, Putin a mnohé ďalšie ako napríklad Putin. Web je bohato štrukturovaný – ponúka tematické seriály, správy, blogy, dokumentárne filmy, hudbu a ďalšie fičúry. Stránka nežije len vlastným obsahom, ale nehanbí sa ujebať prebrať aj Malíkovej blog z Pravdy. Negatívom je čiastočne spoplatnený obsah, čím autori podporujú kapitalistické otrokárstvo a tiež anglický názov, ktorý propaguje globalizáciu a svetovládu pod jarmom neslovanských národov.

Vyberáme článok: Nahrazujeme léky konopím
Celkové hodnotenie 78 %

Svět Kolem Nás

Tak tomuto už hovorím ľúbozvučný slovanský názov v zhode s obsahom – čo si myslí Rusko? Stránka by bola len bizarným propagandistickým plátkom, nebyť sekcie „kontroverzní realita“, kde možno nájsť také vypečené špeky ako „Tajná smlouva illuminátské elity“ alebo „Julia – neobjasněný případ posedlosti ďáblem“. Pripomína mi to dávne časy legendárnej Bosorky, ktorá v čitateľovi evokovala podobné dojmy ako lysohlávky.

Vyberáme článok: Prezident Eisenhower byl v kontaktu s mimozemšťany, tvrdí bývalý poradce Kongresu USA
Celkové hodnotenie 83 %

Osud

Tak toto je čistá Bosorka reloaded. Kto toto píše, ten musí riadne fetovať. Pod heslom „pravda je na dosah“ sa dozviete všetko o reptiliánoch, vykopávkach mimozemšťanov a vôbec všetkých možných konšpiráciach, aké si viete predstaviť. Dokonca je tam aj obhajoba stalinizmu, čo je na mňa už celkom silná káva. Samozrejme, nechýba povinná dávka ruského vplyvu. Má to však jednu zásadnú chybu a totiž, že obsah je z veľkej časti platený. No nie je to škoda? Je, a veľká. Päťdielna séria o energetickom zložení ľudského tela totiž zostane navždy skrytá pred celým svetom okrem pár zasvätencov. Ale zadarmo sa aspoň dozviete, že milióny Afričanov sa menia na autistov pod vplyvom západných vakcín.
Celkové hodnotenie 80% (Keby bol obsah zdarma, tak je to za sto. Za takýto matroš sa snáď aj oplatí zaplatiť.)

Slobodný vysierač

Kto by nepoznal Alexa Jonesa a Infowars. Teda chcem povedať Norberta Lichtnera a Informačnú Vojnu. Čože, vy ste si mysleli, že vysierač nie je kopírka? Nechajte ma hádať - mysleli ste si, že celá slovenská konšpiračná scéna nie je bohapustou kopírkou? Vedzte, že tinfoil hats fičali v Emerike už pred desaťročiami.

Ale späť k téme. Chcel som napísať niečo v tom zmysle, že pointou vysierača je dať priestor obmedzencom, ktorí si myslia, že zožrali všetku múdrosť sveta (and got it all figured out!), aby vyjadrovali svoje názory na spoločenské dianie. Potom mi došlo, že vlastne píšem o SME. Nie je to zábavné, že napríklad medzi takou Mezenskou a Kernovou nie je v podstate až taký veľký rozdiel? Jedna verí na teleportáciu, druhá na mikiny s vlastnými, nezávislými politickými názormi. Obe sú ochotné obetovať svoju dôstojnosť, aby o svojich názoroch presviedčali verejnosť.

Čo vám budem písať. Toto je povinná jazda pre každého hľadača pravdy.
Celkové hodnotenie 86 %

Bonus: Vaského youtube channel

Dúfam, že tohoto človeka už poznáte, lebo inak je veľmi ťažké vysvetliť o čo sa vlastne jedná. Skúsim. Magor chodí na verejné akcie s politickou účasťou, prenasleduje prítomných a obťažuje ich svojimi teóriami, ktoré sa týkajú aj ale nie len: implantácie árijských embryí cigánskym ženám, revolúcie, obnovenia ČSSR, zavedenia bezúročnej ekonomiky, stalkovania Heleny Mezenskej.

Nič netušiace obete sú spravidla obšťastnené spŕškou vulgarizmov, pretože nepochopili Vaského geniálneho ducha. Vynadať folklórnemu súboru do kokotov a vysvetliť policajtom plán na umlátenie slovenskej vlády roxorovou tyčou na smrť je tak strašne cool. Pokiaľ vás o pár dní nezatknú za výtržníctvo, keď pred inauguráciou prezidenta hajlujete v kostole. Revolucionárstvo má svoje hranice a tie začínajú a končia v momente, keď ľudia demaskujú domnelého revolucionára ako úplne obyčajného kokota trpiaceho mesiášským syndrómom.

Má to aj svoje svetlé stránky. Stret viacerých kokotov rôznych smerov kokotizmu môže vyvolať osviežujúcu zábavu pre nezúčastneného diváka. V tomto prípade to skutočne stojí za to.

Takže. Tak.
Celkové hodnotenie 95 %

Drahí hľadači pravdy, bojovníci proti NWO, fanúšikovia dobrej zábavy a znalci dobrého toluénu, vedzte, že toto je len skromný výber z veľkého množstva konšpiračného spravodajstva. Nie je v ľudských a snáď ani reptiliánskych silách všetky tieto zdroje blahodárnej pravdy obsiahnuť v jednom článku. Preto vám odporúčam, aby ste sa sami vydali na cestu bádania a našli si to svoje. Aštar Seran s vami.


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 08:30 avatar
Prečo sú milovníci Putina na smiech?

Na prvý pohľad je verejná diskusia medzi podporovateľmi a odporcami Vladimíra Putina štandardným diskurzom, ako napr. odporcovia vs. zástancovia referenda či jednoducho pravica vs. ľavica. Lenže v niečom je to predsa len iné.

O kvalite spoločenskej diskusie na internete asi nikto nemá vysokú mienku. Avšak internet sa začína stávať dominantným mienkotvorným médiom a preto tamojšie vnímanie reality nemôžeme brať na ľahkú váhu.

Uplynulý rok asi nehýbala virtuálnou diskusiou iná téma viac ako to, či je niekto proruský,alebo proamerický a či má pravdu Putin, alebo Západ. (Dokonca aj problematika utečencov patrí do tejto množiny). Každý má právo na svoje politické presvedčenie a svetonázor. Avšak sú vzácne chvíle, keď ste jednoznačne presvedčený, že protistrana sa mýli, ba je priam mimo. Tak to je aj s obdivovateľmi Vladimíra Putina, ktorí sú doslova na smiech. Prečo?

Na základe opakujúcich sa symptómov som zostavil svoj skromný zoznam prejavov, vďaka ktorým milovníci Putina pôsobia komicky:

Majú zlý pravopis

V roku 2009 pred druhým kolom prezidentských volieb sme disponovali prieskumom, podľa ktorého voliči Radičovej sú v priemere vzdelanejší ako voliči Gašparoviča. Keď som sa pýtal svojho kamaráta národniara, voliča Gašparoviča (inak inteligentný, vysokoškolsky vzdelaný človek), že ako si vysvetľuje tento fakt, povedal: „Lebo Gašparovič je taký ľudový“. Prieskum týkajúci sa vzdelanosti odporcov a podporovateľov Putina na Slovensku asi v rámci politickej korektnosti vykonaný nebude, ale ten pocit je jednoznačný, už len z prejavu oboch strán. Podporovatelia Putina majú oveľa horší pravopis, o vetnej skladbe ani nehovoriac. Je to paradoxné, lebo oni sami seba považujú za pravých vlastencov a odporcov za vlastizradcov a zapredancov národa.

Nie sú dôveryhodní, zdieľajú konšpirácie a hoaxy

Správny milovník Putina vie, že VŠETKY mainstreamové média ovládajú Židia a Američania, ktorí sa tak snažia prepasírovať vlastnú pravdu. Milovník Putina preto vyhľadáva alternatívne zdroje informácii na internete, často z absurdných webov. Milovník Putina preto vie, že 11. september si Američania zosnovali sami, že sa nás snažia ovládnuť cez Chemtrails a počasie ovládajú zemetrasivou zbraňou (HAARP). Aktivista Juraj Smatana za uplynulý rok zostavil zoznam 42 konšpiračných webov, o ktorom sa čo to popísalo. Dnes už asi málokto spochybňuje prítomnosť ruskej propagandy v našom virtuálnom priestore. Jej cieľom je nie pretlačiť vlastnú pravdu, ale vytvoriť pocit, že klamú všetci a pravda teda neexistuje (resp. ako sa zvykne vravieť: „Pravda je niekde uprostred). Preto aj tá armáda platených internetových trollov, na ktorej vlne sa vezú bohužiaľ aj nezištní (neplatení) užitoční idioti.

Zdieľajú správy, ktoré vyvrátil čas

Niektoré konšpiračné teórie naozaj nie sú tak jednoznačné, veď aj o 11. septembri by sa dalo diskutovať hodiny a hodiny. Avšak milovníci Putina sú schopní zdieľať nezmysly a poplašné správy, ktoré sa naozaj vyvrátia do pár týždňov. Takou je aj projekt „Dvojhlavý orol“. Má ísť o Putinov projekt, prostredníctvom ktorého má byť zavedený zlatý štandard a americký dolár tak ďalej nebude rezervnou menou. Projekt má položiť ekonomiku EÚ a USA do dvoch týždňov! Táto správa bola zdieľaná v apríli roku 2014, avšak dolár doteraz nepadol a západné ekonomiky stále držia. Proruské konšpiračné weby (napr. Panobcan.sk) však tento nezmysel aj po bezmála dvoch rokoch stále nevymazali a nadšení putinofili ho na internete ďalej veselo zdieľajú.

Celý svet je podľa nich o spore USA vs. Rusko

Asi najvtipnejší prejav milovníkov Putina a rusofilov. Akúkoľvek výčitku voči pomerom v Rusku a jeho politike (úroveň demokracie, vojenské intervencie, likvidácia opozície) berú ako útok na ich vodcu a reagujú „Ale v Amerike je to ešte horšie!“). Spomínanú mentalitu výstižne vystihuje tento internetový vtip. Ich slepý obdiv k Rusku ako k vzoru morálnej čistoty a tradičných kresťanských hodnôt a Putinovi ako spasiteľovi je pre nich štandardom a myslia si, že tak uvažuje aj protistrana. Samozrejme, ako je Rusko po všetkých stránkach dokonalé, Amerika je zlá a vinná za všetko. Pritom odporcovia Putina takto čiernobielo rozhodne nepremýšľajú, ba pre mnohých z nich nie sú USA vysnívanou krajinou (na ktorej politiku pozerajú kriticky) a Obama už vôbec nie je ich vysnívaným lídrom. Taktiež odporca Putina väčšinou nie je posadnutý nenávisťou voči Rusku, lež práve naopak prízvukuje, ako obdivuje ruskú literatúru, umenie či hokejistov. Odporcom Putin naozaj vadí len Putin a jeho politika a nie Rusko ako také.

Nemajú zmysel pre humor

Slovenský internet je plný kvalitnej satiry, ktorá je za posledný rok výdatne živená skutočnými absurdnosťami. Reč je o Cynickej oblude, Moral banal či facebokoovým stránkam Prečo ľudom hrabe? A Slobodný vysierač. Najmä posledné dve menované veľmi trefne ironizujú produkty ľudskej hlúposti ako rôzne alternatívne liečiteľstvo, hnutia proti očkovaniu, rasizmus či práve proruskú propagandu. Protistrana však nechce zostať pozadu a založila si stránku Prečo amerikanofilom hrabe?. Jej hlavnou náplňou je však to, že zoberú všetok materiál, ktorý si robí srandu z Ruska a Putina a snažia sa ho preonačiť na protistranu. Aj snaha o vlastný humor dopadá pomerne trápne. Niekedy proste nestačí napísať do bubliniek k ústam politických oponentov nezmysly. O tom Cynická obluda a ani humor ako taký naozaj nie je. Ukážka humoru level slizoun.

Sú označkovaní

Ako už bolo vyššie povedané, zástancovia západných hodnôt si nepotrpia na nejakom výstrednom prejavovaní svojho názoru. No s rusofilmi to je už iná káva. Ruská vlajka ako profilovka na Facebooku je priam povinnosťou. Taktiež aj meno napísane v azbuke má demonštrovať všemocné veľkoslovanstvo. No pri internete to nekončí, správny milovník Putina si kúpi tričko, šál či aspoň hrnček s Jeho podobizňou. Neviem si pritom predstaviť, že by niekto nosil na tričku fotku niektorého zo západných politikov, je to jednoducho nonsens. Pritom nejde len o slovenských putinoflov, každý návštevník Moskvy dá za pravdu, že celé hlavné mesto Ruska je posiate tričkami s jeho tvárou, Putin je jednoducho ako rocková hviezda. Otázne je, či to sú normálne pomery.

Veria propagande a kultu Putinovej osobnosti

Milovníci Putina proruskú propagandu nielen (chtiac-nechtiac) šíria, ale je aj slepo veria. Taktiež naplno podliehajú Putinovmu kultu osobnosti. Putina vidia ako všestranného chlapáka, hotové zosobnenie ideálov kalokagatie (rovnováha tela aj ducha). Putin sa ide len tak potápať, keď pritom náhodou vyloví starožitné amfory. Taktiež sa neváha vyzliecť do pol pása, ukázať svetu svoju vypracovanú hruď a jazdiť na medveďovi. Legendárne sú jeho športové výkony. Keď sa v uplynulom roku Putin zúčastnil exhibičného hokejového zápasu v Soči, kde skóroval sedem gólov, nadšené dvadsaťtisícové publikum bolo vo vytržení. Za normálnych okolnosti by to bol komický obrázok – ledva sa plaziaci šesťdesiatnik Putin (pred pár rokmi nevedel vôbec korčuľovať) dáva jeden gól za druhým hráčom, ktorí sa hokejom živili celý život. Nadšený dav – či už ten Soči, alebo za slovenskými klávesnicami - to však berie vážne.

Démonizujú oponentov

To je dôkaz, že rusofili nie sú schopní viesť normálny dialóg. Každý ich odporca je zapredanec Západu, bez vlastného názoru. Extrémom sú politickí oponenti Putinovho režimu. Ukrajinský prezident Porošenko je v ich očiach fašista a taktiež agent Západu. Len preto, že si si nenechal odtrhnúť polovicu svojej krajiny. V podstate celá ukrajinská garnitúra je fašistická, hoci sami rusofili sú plní antisemitských výrokov. Podľa ich predstáv teda Ukrajine vládnu fašisti, ktorých financujú Židia. Fašistom je však aj slovenský prezident Kiska, ak sa odváži čo i len trošku oponovať ruskej zahraničnej politike. Ak sa však zastane utečencov, zrazu je z neho slniečkár.

Vnímajú Rusko ako záchrancu prosperity a morálnych hodnôt

Na záver tiež jedná diskusná absurdita. Podľa putinofilov sa Západ rúti do záhuby ako morálne, tak aj ekonomicky, kým Rusko je v tomto ohľade vnímané ako záchranca Európy. Život v Rusku je obdivovaný, pričom táto argumentácia pláva na vode. Rusko zaostáva za Západom vo všetkých relevantných kategóriach – v životnej úrovni, úrovni korupcie, osobných slobodách, slobode tlače, úrovni demokracie, atď. Život v Rusku pri tomto pohľade nielenže nie je lepší ako život v Spojených štátoch, ale ani ako na Slovensku! Približovanie sa k ruským štandardom by tak pre Slovensko znamenalo paradoxne krok vzad. Apropo záchrana morálnych hodnôt. Rusofil vníma západ ako skazený, keď ustupuje LGBT loby. Hrdý Putin má zachrániť Európu pred dúhovou skazou, veď v Rusku aj propagáciu homosexuality zakázal. Nie je to však tak dávno, čo v Rusku hviezdilo spevácke duo Tatu, ktoré si zakladalo na lesbickom imidži. Vtedy sa ani Putinovi nehnusilo pozvať si ich na oslavu narodenín, a aj ten najväčší priaznivec Putina vtedy vlhol v rozkroku pri sledovaní lesbickej show. To bolo však v období, keď chcel byť Putin chrumkavý a so Západom sa chcel kamarátiť.

V intelektuálnych kruhoch sa takéto zovšeobecňujúce články veľmi nenosia, avšak keď vás niečo otravuje už dlhý čas, nemôžete si pomôcť.


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 08:44 avatar
PROTI PRUDU

Proti prúdu, Prop alebo Prop.sk je slovenská nacionálne orientovaná webová lokalita obsahujúca prevzaté, preložené a skrátené články tlačových agentúr, komentáre k takýmto článkom, vlastné články a diskusné príspevky. Podstatnú časť stránky tvoria konšpiračné teórie.

Na základe trestného oznámenia poslankyne za SaS Natálie Blahovej z mája 2010 začala polícia trestné stíhanie voči webovej lokalite. Skutok bol kvalifikovaný ako prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Niektoré príspevky spochybňujú historický fakt holokaustu, prípadne presviedčajú o existencii sionistického sprisahania s cieľom ovládnuť svet.

Časť príspevkov kritizuje obmedzovanie slobody slova v otázkach popierania holokaustu, aj keď v množstve iných príspevkov Prop.sk chváli diktátorské režimy so silnou cenzúrou.

Vznik totalitných režimov (fašizmus a komunizmus) v 20. storočí majú podľa prekladu článku od Henryho Makowa uverejnenom na webovej stránke Prop.sk na svedomí Židia

V preklade článku amerického neonacistu Harolda Covingtona „Čo je Nový svetový poriadok“ sa uvádza, že „biele krajiny zaplavuje teraz bahno tretieho sveta

Ďalšie príspevky zverejnené na webovej stránke Prop.sk vystupujú proti slobodnému trhu a kapitalizmu.

Napriek tomu, že niektorí autori na Prop.sk sa otvorene hlásia k rusofilstvu a volajú po vytvorení jednotného všeslovanského štátu

veľmi pozitívne je vykresľovaný aj vojnový slovenský štát, ktorý však spolu s Nemeckom zaútočil na slovanské Poľsko a Sovietsky zväz.

Pri príležitosti 60. výročia od popravy Jozefa Tisa, Prop.sk zverejnil článok o „hanebnej poprave nášho prvého slovenského prezidenta, martýra slovenskej slobody“, spolu s Tisovým politickým vyhlásením pred popravou, kde sa označuje za „protiboľševického“ bojovníka. Napriek úcte k Tisovi sa Prop.sk stavia na iných miestach na stranu komunistických alebo ľavicových diktatúr. Rovnako, napriek panslavizmu sa v článkoch na Prop.sk prejavuje silná averzia voči Česko-Slovensku.

Diktatúry a totalitné režimy
Časť textov zverejnených na tejto webovej stránke sa stavia veľmi pozitívne k súčasnému Rusku, alebo aj k ľavicovým diktatúram Alexandra Lukašenka v Bielorusku, prípadne Huga Cháveza vo Venezuele.

Prop.sk prinášal aj reklamu alebo celé znenie kníh, napríklad online verziu knihy komunistického ex-poslanca Karola Ondriaša „Všeobecné kecy, fakty a nezodpovedané otázky“, ktorá tvrdí, že svet ovláda „koalícia globálnych investorov“ a ako jediné možné riešenie vidí komunizmus.

Kniha „Koniec sveta alebo nový začiatok?“ od autorky Márie Sepešiovej

Autorka sa napríklad snaží presvedčiť o existencii jednotlivcov, „ktorí sú už od útleho veku krátkodobo unášaní inteligentnými bytosťami z UFO“. Rovnako ako Ondriaš odsudzuje kapitalizmus.

Podľa autorky „nič nemôže zabrániť, aby sme sa v budúcnosti“nevrátili ku komunizmu.

Webová stránka Prop.sk mala blízko k združeniu Slovenská pospolitosť (neskôr transformované na politickú stranu, ktorú Najvyšší súd Slovenskej republiky rozpustil, pretože jej politická činnosť bola v rozpore s Ústavou SR

Prop.sk zverejnil aj pozvánku na akciu organizovanú nacionalistickou Slovenskou ľudovou stranou a prosbu o „zapálenie svetielka v noci na 18. apríla“ pri príležitosti 60. rokov od popravy Jozefa Tisa. Prop-u je blízke aj nitrianske nacionálne orientované Slovenské Hnutie Obrody, pričom na svojich stránkach odporúča napríklad blog predsedu tohto hnutia a zároveň uverejňuje množstvo článkov od členov tohto občianskeho združenia.


26.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 08:48 avatar
Aeronet.cz

V jeho obsahu ovšem převažují těžko ověřitelné zprávy a spekulace. Bezpečnostní informační služba označila v roce 2014 ve svých zprávách Aeronet.cz za zdroj nebezpečné ruské propagandy

Ministerstvo vnitra České republiky vede Aeronet.cz na seznamu webových stránek šířících dezinformace.Příspěvky na těchto stránkách jsou většinou nepodepsané a jejich zdroje obvykle anonymní, ale jejich zaměření je většinou jednoznačně proruské. Není zřejmé, kým je tento web financován, k zakrytí financování používá řadu "bílých koní"

Server udává korespondenční adresu v nizozemském Eindhovenu, ale podle zjištění reportérů Respektu na adrese nesídlí. IP adresa domény je registrována v Bratislavě, kde rovněž není žádná kancelář zpravodajského serveru. Podle reportérů Respektu nikdo nereaguje ani na telefonáty na čísla uváděná na webových stránkách. Kontakt je možný pouze e-mailem s mluvčí webu nebo s šéfredaktorem Markem Pešlem, který vystupuje pod zkratkou VK nebo „vedoucí kolotoče“.

Většinu uveřejňovaných zpráv nelze nijak ověřit, často se jedná o spekulace a těžko ověřitelné zprávy popisující události z prokremelského pohledu.

Zpráva o extremismu ministerstva vnitra za 1. čtvrtletí roku 2015 uváděla Aeronet jako jeden z „rádoby zpravodajských portálů“, jejichž dlouhodobé působení mělo podstatný vliv na výskyt obrovského množství dezinformací

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


28.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2020, 08:51 avatar
Elfi trol-Edo ide! Zasa sem dáva masy dezinformacnych-splaskov


29.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 08:53 avatar
ZEM A VEK

jeho šéfredaktorom Tiborom Rostásom opakovane kritizovaný pre šírenie konšpiračných teórií, ruskej propagandy, faktografické zavádzanie, nekorektné narábanie so zdrojmi, ale aj podprahové nabádanie k nenávisti voči menšinám.

V októbri 2019 bol T. Rostás obžalovaný zo šírenia extrémistickych materiálov v súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia a prečinu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti

V novembri 2016 založili predstavitelia konšpiračných redakcií ZEM & VEK, Slobodný vysielač, Hlavné správy, Medzičas a Dav Dva Asociáciu nezávislých médií (ANM), ktorej úlohou má byť, okrem iného, ochrana členov pred útokmi mainstreamových médií

je zaradený medzi konšpiračné médiá.

Časopis spolu so šéfredaktorom bol opakovane kritizovaný za šírenie konšpiračných teórií, faktografické zavádzanie, nekorektné narábanie so zdrojmi ale aj podprahové nabádanie k nenávisti voči menšinám

Záznam zo stretnutia predstaviteľov časopisu na ruskom veľvyslanectve 26. mája 2014 rozšíril podozrenia ohľadom nezávislosti, relevantnosti deklarovaného spôsobu financovania a možného šírenia ruskej propagandy.

V júni 2017 bolo zverejnené začatie trestného stíhania pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti pre formulácie v článku „Klin židov medzi Slovanmi“, ktorý vyšiel v májovom čísle časopisu.

Počas prezidentských volieb 2019 použil Zem & Vek v niekoľkých článkoch fotografiu kandidátky Zuzany Čaputovej digitálne upravenú podľa antisemitských stereotypov - so zakriveným nosom a zväčšenými perami. Zem & Vek fotografiu stiaho

16. decembra 2019 súd uznal Rostása zatiaľ neprávoplatne vinného zo šírenia extrémistických materiálov a z hanobenia rasy, národa. Rostás dostal peňažnú pokutu 4 000 eur.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


30.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 09:00 avatar
Zvědavec

Obsah Zvědavce obvykle kritizuje USA a Izrael

Způsob kritiky bývá některými oponenty Zvědavce označován za antisemitský. Zvědavec se zabývá častou otázkou svobody slova, zastával se např. Ernsta Zündela a Davida Irvinga, trestně stíhaných za popírání holocaustu. Rovněž zveřejňuje různé konspirační teorie, zejména o snaze sledování lidí pomocí RFID čipů a kamer (tzv. čipová totalita).

ÚSTREDNÁ POSTAVA č.1

Ernst Christof Friedrich Zündel

neonacistický publicista a prodejce nacistických předmětů, byl odsouzený 15. února 2007 za popírání holokaustu v Manhaimu k maximálnímu možnému trestu pěti let vězení, propuštěn byl 1. března 2010.

Byl několikrát vězněn za šíření nenávistné literatury. Jím založené nakladatelství vydalo knihy a pamflety jako například Hitler, jehož jsme milovali a proč (Zündelovo autorství tohoto titulu však nebylo prokázáno) a Zemřelo skutečně šest miliónů?
cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

ÚSTREDNÁ POSTAVA č.2

David Irving

známý rasista, antisemita a popírač holocaustu.

V roce 2000 žaloval u britského soudu pro urážku na cti historičku Deborah Lipstadtovou a její nakladatelství Penguin Books, protože ho ve své knize označila za popírače holocaustu, antisemitu a falšovatele dějin.[3] Soud na základě podrobného studia Irvingových knih jednoznačně rozhodl, že David Irving záměrně zkresluje historické prameny, aby dokázal svoje sporné teze. dále rozhodl, že David Irving skutečně popírá holocaust, nemá pravdu, když popírá existenci plynových komor v Osvětimi-Birkenau, tzv. Leuchterova zpráva není věrohodným důkazem neexistence vraždění plynem v osvětimském táboře, manipuluje s fakty, falšuje je a uzpůsobuje svým ideologickým východiskům, ve vylíčení bombardování Drážďan používal falešné statistiky, lživě interpretoval výpovědi svědků, byl ve spojení s pravicovými radikály a vystupoval na jejich shromážděních.

V Rakousku byl Irving odsouzen a uvězněn pro zpochybňování holocaustu, je persona non grata v Německu, Rakousku, Itálii, Kanadě a Austrálii. Mezi jiným zpochybňoval také existenci plynových komor v Osvětimi,na což později (na základě studia sovětských archivů) přehodnotil svůj názor.
cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

atd cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


31.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2020, 09:01 avatar
Elfi trol-Edo opakovane kritizovany za-kopcenie dezinformacii


32.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 09:04 avatar
Prečo ľudia potrebujú konšpiračné bludy

Tento článok vychádza v tradičnom médiu, jeho autor má teda určite vymytý mozog, prípadne je dobre zaplatený vplyvnými kruhmi, aby nepríjemné pravdy prezentoval ako konšpiračné bludy. Veríte prvej vete? Ak áno, tak veríte autorovi, ktorému vlastne neveríte. Ale to nič.

Výskumy dokázali, že ľudia sympatizujúci s konšpiračnými teóriami dokážu dôverovať aj úplne protichodným tvrdeniam. V ére nových médií sa konšpiračným teóriám darí lepšie ako kedykoľvek predtým. Nepodliehajú im len nevzdelanci, vedia strhnúť aj rozhľadených. Prečo? Pretože ľudia ich jednoducho potrebujú.

Keď kognitívny vedec Stephan Lewandowsky z University of Western Australia minulý rok napísal pre magazín Psychological Science článok o konšpiračných teóriách, zmienil sa aj o dôvode, prečo im ľudia veria. „Je viac faktorov. Paradoxne, pravdepodobne najdôležitejší je ten, že dodávajú ľuďom pocit kontroly. My totiž nenávidíme náhodnosť. Máme hrôzu z toho, že náš život môžu zlikvidovať úplne náhodné okolnosti. Konšpirácie sú mechanizmus proti tomuto strachu. Už to zrazu nie je náhodnosť, zrazu môžeme niekoho obviniť,“ povedal austrálsky profesor v rozhovore pre Salon.com.

Nové médiá v tomto prípade konšpiračným teóriám pomáhajú hneď na niekoľkých frontoch. V prvom rade umocňujú spomínaný pocit náhodnosti. Pravda je taká, že strašné veci sa celkom náhodne stávajú každý deň. A ľudia sa nimi radi nechávajú deptať, dokonca si z množstva mediálnych kanálov zámerne vyberajú tie, ktoré im núkajú práve tento výsek reality. Po čase si však potrebujú zložitý a krutý svet nejako zjednodušiť alebo vysvetliť, a tak niektorí uveria konšpiračným teóriám. Internet im dnes pre každé domnelé sprisahanie neponúka jeden, ale hneď celú sériu článkov a stránok, ktoré ich utvrdzujú, že je to naozaj tak.

S nástupom sociálnych médií ich navyše v konšpiračnom presvedčení neuisťujú len články a weby neznámych autorov. Pod príspevkami sa môžu virtuálne potľapkávať po pleciach aj spolu so známymi, ktorí sa odvážia vyjsť so svojím presvedčením na verejnosť práve preto, že vidia, že to robia aj niektorí ich kamaráti na Facebooku. Keď potom dostanú konšpirácie z času na čas priestor aj v médiách, ktoré sú považované za seriózne (čo sa, žiaľ, občas deje aj na Slovensku), zistíme, že druhé desaťročie 21. storočia môžeme pokojne nazvať zlatou érou konšpiračných bludov.
Imúnne proti dôkazom

Aby sme sa vyhli nedorozumeniam. Čo je vlastne konšpiračná teória? Podľa jednej z definícií je to názor, že skupina ľudí alebo organizácií pracuje v utajení na nejakom (obyčajne skazonosnom) pláne. V 21. storočí sa vďaka ich rozmachu začalo venovať analýze údajných sprisahaní množstvo odborníkov. Veľká časť z nich sa zhoduje na tom, že človek, ktorý verí v jednu konšpiračnú teóriu, má tendenciu uveriť aj v iné, hoci spolu absolútne nesúvisia. Povedzme človek, ktorý verí, že teroristický útok z 11. septembra 2001 bol v skutočnosti dielom americkej vlády, skôr uverí aj teórii, že princeznú Dianu zabila britská tajná služba.

„Napriek tomu, že domnelými zosnovovateľmi činov boli iné subjekty, viera, že sa v takmer dokonalom utajení podarí zorganizovať jednu akciu, podporuje presvedčenie, že takéto činy sa podarí realizovať aj iným,“ píše sa v práci troch doktorandov psychológie na University of Kent vo Veľkej Británii. Michael J. Wood, Karen M. Douglas a Robbie M. Sutton spravili k svojej práci aj výskum, ktorý poukázal na to, že fanúšikovia konšpiračných teórií nemajú problém veriť súčasne aj absolútne protichodným tvrdeniam. Šesť týždňov po zabití Usámu bin Ládina skúmali napríklad názory na túto udalosť medzi 102 britskými študentmi.

Hoci značná časť študentov súhlasila s oficiálnou verziou, že ho zabili americké špeciálne jednotky v jeho dome v Pakistane, tí účastníci výskumu, ktorí podporili jednu z konšpiračných teórií, súhlasili aj s inou. Aj keď sa navzájom vylučovali. V prvej totiž autori projektu naznačili, že bin Ládin je ešte stále nažive, v druhej, že Usáma bol mŕtvy už predtým, než prebehla americká vojenská akcia v Pakistane. Britskí psychológovia z toho usudzujú, že ľudia pri konšpiračných teóriách neveria ani tak v nejaký konkrétny scenár, ale že ich viera je budovaná na nedôvere k oficiálnej verzii či na presvedčení, že nejaké sprisahanie predsa musí jestvovať.

„V zásade pri každej konšpirácii máme v prvom rade nejakú potrebu alebo motiváciu veriť jej. Z psychologického hľadiska je rozmýšľanie o nej iné ako pri klasickej analýze tvrdení na základe dôkazov. Konšpiračné teórie sú imúnne proti dôkazom. Ak sa aj nejaké objavia, sú pre človeka len signálom, že konšpirácia je širšia, ako si pôvodne myslel. A keď dôkazy odmietate alebo ich interpretujete tak, aby podporovali vašu teóriu, alebo ignorujete hromadu dôkazov a sústredíte sa len na jedinú vec, je pravdepodobné, že ste konšpirátor,“ pokračoval ďalej v rozhovore austrálsky kognitívny vedec.
Lovci šarlatánov

Lewandowsky vo svojej štúdii písal aj o tom, že konšpiračné teórie si svojich „pacientov“ nevyberajú. Veria im ľudia s vyššou inteligenciou i menej bystrí, rovnako pravičiari i ľavičiari… Existuje nejaká prevencia, ako im v dnešnom svete nepodľahnúť? Okrem množstva webov a článkov s konšpiračnými bludmi sa na internete dajú nájsť aj stránky rešpektovaných združení či organizácií, ktoré poukazujú na nedostatky konšpirácií. Skôr ako politickými sprisahaniami sa však zaoberajú vedeckými témami. Podobnú ambíciu mal na Slovensku portál Použime rozum, ktorý je však už rok neaktívny. Okrem oponovania konšpiračným teóriám sa venoval podpore kritického myslenia vo všeobecnosti.

Vlani však vznikol iný zaujímavý slovenský projekt, ktorý vám pomôže zorientovať sa v spleti (ne)odborných medicínskych článkov. Server Lovci šarlatánov založila najskôr ako stránku na Facebooku a neskôr aj ako samostatný web skupina kamarátov – končiacich študentov medicíny a farmácie či mladých lekárov. „Aj ľudia z nášho okolia často uverili skresleným medicínskym článkom. Keď sme im to následne vysvetlili, dali nám za pravdu,“ hovorí jeden z mladých medikov, autorov Lovcov šarlatánov, ktorý si však neželal zverejniť svoje meno pre obavy z kyberšikanovania (redakcia pozná jeho skutočné meno – čo môže byť lepšie pre článok o konšpiračných teóriách?).

Reakcie na Lovcov totiž neboli len pozitívne. Práve konšpirátori ich začali považovať za členov „sprisahania“. K najznámejším medicínskym konšpiračným teóriám patria tie o utajovaní „skutočného“ lieku proti rakovine či veľmi populárna téma o tom, že očkovanie populácie je buď neúčinné, alebo dokonca spôsobuje iné poruchy (autizmus). Konšpirátori za všetkým vidia tajnú dohodu farmaceutických spoločností. Aj autori Lovcov šarlatánov potvrdzujú, že najčastejšie poukazujú na nedostatky v článkoch na tieto dve témy. Dodávajú, že napríklad kritika očkovania nie je novou témou a jestvuje asi tak dlho ako samotné povinné očkovanie.

Lovci šarlatánov pritom nemajú nič proti odbornej diskusii o očkovacích metódach, poukazujú však na prípady, keď prichádza k dezinterpretácii vedeckých poznatkov. „Pri téme o očkovaní autori neraz preháňajú alebo vykladajú veci, ako by sa nemali. Pri článkoch, ku ktorým sa vyjadrujeme, je podľa mňa najväčším problémom to, že autori si neoverujú zdroje. My verejnosti robíme službu, aby laici nemuseli zdĺhavo študovať, čo je dôveryhodný zdroj a čo je šarlatánstvo. Nemám pocit, že by u nás ľudia dezinterpretovali informácie pre zisk. Môžem sa mýliť, ale podľa mňa u nás ide najmä o nevedomosť,“ dodal jeden z autorov projektu.
Konšpiračný biznis

Nie vo všetkých prípadoch sú šíritelia konšpiračných teórií len pomýlení alebo motivovaní jedine „odhaľovaním pravdy“. Robert Goldberg, autor knihy o kultúre konšpirácií Vnútorný nepriateľ, hovorí o takzvaných konšpiračných podnikateľoch. „Títo ľudia žijú z predaja videí či kníh o konšpiračných teóriách. Tak si zarábajú na živobytie. Oni sú potom závislí od toho, aby vznikali nové a nové konšpirácie, keďže verejnosť sa skôr či neskôr tých starých nasýti,“ vysvetľoval v jednom rozhovore. Konšpirační podnikatelia majú teda eminentný záujem na šírení bludov, keďže z nich naozaj žijú.

V Spojených štátoch je najznámejším konšpiračným podnikateľom Alex Jones, ktorého dve internetové stránky zaznamenávajú mesačne takmer 12 miliónov unikátnych návštevníkov, úspešnejší z nich je 390. najpopulár­nejším webom v USA. Ako si všimol publicista Alex Seitz-Wald, každé nové údajné sprisahanie návštevnosť jeho stránok raketovo zvýši. Naposledy sa tak stalo pri streľbe na škole Sandy Hook, pri ktorej zahynulo 28 ľudí, väčšinou detí. V Amerike zakrátko vznikla konšpiračná teória, že streľbu zorganizovala americká vláda, aby mohla následne sprísniť opatrenia proti legálnej držbe zbraní.

Americké konšpiračné videá sleduje celý svet, a tak ľudia dokážu zarábať len jednoduchým pozeraním dokumentárnych filmov na sieti YouTube. Necelý mesiac po tragédii v Sandy Hook malo napríklad konšpiračné video o tejto udalosti na najznámejšom videoserveri 8,5 milióna pozretí, čo jeho autorovi vynieslo nemalý zisk. Slováci takéto možnosti nemajú, no biznis s konšpiračnými teóriami sa už rozbehol aj tu. Napokon sú tu na to vhodné podmienky. Prieskumy verejnej mienky dlhodobo potvrdzujú pramalú dôveru Slovákov nielen v inštitúcie, ale aj navzájom – v interakcii medzi spoluobčanmi. Pre vieru v konšpiračné teórie priam ideálne podmienky.

Výsledok? Mainstreamové rádio pokojne vysielalo reláciu plnú konšpirácií, jej autor dokonca o tejto téme vydáva dobre sa predávajúce knihy. Nevinná či dokonca užitočná zvedavosť? Možno len do chvíle, kým si človek niektoré texty neporovná s tými, ktoré vychádzali v niektorých slovenských časopisoch pred druhou svetovou vojnou či takmer vo všetkých priamo počas nej. Téma celosvetového židovského sprisahania je napriek hrôzam holokaustu stále živá, v čase krízy vari ešte viac. Napokon o podobné konšpiračné teórie sa s radosťou aj dnes opierajú rovnako tak neonacisti, ako aj komunisti.
Užitočné konšpirácie?

Môžu byť konšpiračné teórie aj užitočné? Pokiaľ vychádzame z definície profesora Lewandowského, podľa ktorého ich definuje práve odmietanie či dezinterpretácia dôkazov, tak určite nie. Ako konšpiračná teória však začínala aj kauza Watergate, ktorá sa napokon ukázala ako pravdivá a pripravila o úrad amerického prezidenta Richarda Nixona. Vlaňajší škandál s rozsiahlym sledovaním ľudí po celom svete americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou dal zase za pravdu tým, ktorí tvrdili, že George Orwell mal v podstate pravdu a „,Veľký brat“ naozaj všetko vidí a sleduje.

Cieľom tohto textu teda určite nebolo spochybňovať spochybňovanie. Ale nebolo by zlé, keby napríklad školy venovali viac pozornosti tomu, aby naučili žiakov správne vyhodnocovať a overovať si fakty. Čo je asi príliš veľká požiadavka, keďže zatiaľ školstvo zlyháva aj v zabezpečení aspoň priemernej úrovne čitateľskej gramotnosti. Výborné bude aj to, keď bude pribúdať serverov, akým sú Lovci šarlatánov.

„Ocenil by som, keby sme inšpirovali naším projektom aj odborníkov v iných oblastiach,“ povedal na záver člen Lovcov. „Ja sám, keď čítam článok z inej oblasti, neviem, nakoľko môžem dôverovať zdrojom, keďže sa v tej problematike neorientujem. Väčšinou to riešim tak, že sa opýtam osobne nejakého kamaráta odborníka, ale nie každý má tú možnosť a čas. Je veľa oblastí, kde by sa hodilo takéto odborné poradenstvo, spomeniem povedzme ekonómiu.“ Konšpiračné teórie zaberajú skutočne celú škálu tém, takže triezvo zhodnotiť všetky nevie nik. Pokúsiť sa vždy aspoň overovať zdroje však môže každý. Ak ešte nejakému zdroju verí.
Najznámejšie konšpiračné teórie

Mimozemšťania v Area 51
Až do roku 2001 išlo vari o svetovo najznámejšiu konšpiračnú teóriu. O jej popularitu sa postaralo hviezdne osadenstvo. A to doslova – pri mestečku Roswell mala podľa konšpirátorov v roku 1947 stroskotať mimozemská vesmírna loď. Americká armáda ju následne mala skonfiškovať (vrátane samotných mimozemšťanov) a práve v prísne utajenom vojenskom objekte Area 51 robiť s loďou i mimozemšťanmi pokusy. V skutočnosti však tento priestor slúžil na testovanie experimentálnych zbraní a lietadiel, čo vysvetľuje spájanie si objektu s fenoménom UFO. Konšpiračné teórie neutíchli ani vlani, keď konečne zverejnili dokumenty o histórii a účele základne.

Odpálené dvojičky
Ak by pre konšpiračné teórie malo vzniknúť logo, tvorili by ho zrejme obrysy dvoch mrakodrapov, ktoré teroristi zničili v New Yorku 11. septembra 2001. Dodnes zrejme neexistuje konšpirácia, ktorá by priťahovala viac pozornosti, prípadne ktorej by verilo viac ľudí po celom svete. „Američania si to spravili sami,“ tvrdí škodoradostný svet. „Spravila to naša diabolská vláda,“ pridávajú sa paranoidní Američania. Konšpirátori poukazujú najmä na rýchle zrútenie budovy pri dvojičkách WTC, ktorá vôbec nedostala zásah, či na údajne žiadne či len minimálne trosky po lietadlách, ktoré nabúrali v Pennsylvánii a do Pentagonu.

Zostrelený Štefánik
Vari najznámejšia slovenská konšpiračná teória sa týka smrti Milana Rastislava Štefánika. Ten zomrel pri leteckom nešťastí v máji 1919. Podľa leteckých odborníkov zapríčinil haváriu silný nárazový vietor a po predchádzajúcich lejakoch rozbahnená pristávacia plocha. Mnohí ľudia sú však dodnes presvedčení (odovzdávaním presvedčenia z generácie na generáciu), že slovenského politika, generála a astronóma nechal z mocenských záujmov zostreliť Edvard Beneš. Túto teóriu živila aj propagandistická tlač počas vojnového slovenského štátu – ako si môžete všimnúť na karikatúre z roku 1944, ktorú uverejnil humoristický časopis Kocúr.

zurnal.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


33.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 09:07 avatar
Prečo ľudia veria v konšpirácie? Nemajú kontrolu nad vlastným životom

Človeka, ktorý má sklon ku konšpiráciám, môžete spoznať.

Pristálo ľudstvo na Mesiaci? Má na svedomí útoky z 11. septembra naozaj al-Káida? Vypúšťajú na nás lietadlá chemtrails? Konšpiračné teórie sú tu od nepamäti, ale v poslednom období naberajú naozaj na popularite.

Ľudia, ktorí im veria, majú jednu či dve veci spoločné. Na základe prvej sa dajú relatívne jednoducho rozoznať a druhá ukazuje, že sa im dá pomôcť iba veľmi ťažko. Navyše ani verejné označenie týchto tém za konšpirácie, nepomáha znižovať ich dôveryhodnosť.

V minulých týždňoch vedci z viacerých univerzít publikovali výskumy, ktoré sa problematikou konšpiračných teórií zaoberali. Rovnako tiež zistili, aké otázky položiť ľuďom, aby ste zistili, či majú nábeh veriť konšpiráciám.

Nemajú kontrolu

Prvý z nich hľadal odpoveď na otázku, čo majú ľudia veriaci konšpiračným teóriám spoločné. Profesor psychológie Jan-Willem van Prooijen z Amsterdamskej univerzity skúmal 119 ľudí, aby zistil, ktoré typy ľudí sú náchylné konšpiráciám veriť.

Jeho zistenia publikované v magazíne Applied Cognitive Psychology priniesli zaujímavý záver. Hlásatelia konšpiračných teórií trpia pocitom nedostatočnej kontroly nad vlastným životom.


34.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 09:10 avatar
Najbizarnejšie a najšialenejšie konšpiračné teórie, ktorým niektorí ľudia veria (2. časť)
Ďalšia dávka bizarných konšpiračných teórií, pri ktorých nevieme, či sa smiať alebo plakať.

Konšpiračné teórie sú všade, kde sa len pozrieš. Človeku sa často až zastavuje rozum nad tým, akým hlúpostiam sú niektorí ľudia ochotní veriť. Je im jedno, že ich teórie sa vzpierajú logike, vede aj obyčajnému zdravému rozumu.

Už v prvom článku na túto tému sme ti priniesli 5 šialených a absurdných teórií, ktorým niektorí ľudia (bohužiaľ) skutočne veria. Dnes ti prinášame ďalšiu várku konšpirátorských evergreenov, pri ktorých sa budeš zaručene chytať za hlavu.
1. Vlády majú k dispozícii zbrane, ktorými ovládajú počasie

Veľkým fanúšikom tejto teórie je „profesionálny konšpiračný teoretik“ (čítaj: magor) Alex Jones. O geoinžinierstve sa síce naozaj hovorí (najmä v súvislosti s klimatickou krízou a tým, ako ju odvrátiť či spomaliť), ale Jonesove tvrdenia, že americká vláda dokáže umelo vytvárať tornáda a následne ich presúvať rôzne po Spojených štátoch, je, pravdaže, totálny nezmysel.

Jonesovi to ale nebránilo v tom, aby vyhlásil, že ničivý hurikán Irma, ktorý sa okrem iného prehnal Malými Antilami, Portorikom, Bahamami, východnou časťou Kuby či časťou Spojených štátov a napáchal obrovské škody, bol umelo vytvorený práve prostredníctvom geoinžinierstva.

Ďalší fanúšikovia tejto teórie tvrdia, že nimi vláda vytvára zemetrasenia a práškuje nás kdejakým svinstvom. Žiadne technológie, ktoré by umožňovali meniť počasie, samozrejme, neexistujú. To však konšpirátorom neprekáža (ako inak).
2. Vo vode sú chemikálie, ktoré ťa zmenia na homosexuála

Ďalšia „lahôdka“, ktorá pochádza z dielne Alexa Jonesa. Oddaných priaznivcov si však našla po celom internete. Podľa tejto teórie vláda Spojených štátov (prípadne vlády na celom svete) vypúšťajú do vody chemikálie, ktorými ľudí menia na homosexuálov. Neskôr Jones svoju teóriu „upgradeoval“ – tieto chemikálie nemenia na gayov len ľudí, ale aj žaby. Áno. Žaby!

No, čo na to povedať? V tomto prípade by už zrejme pomohla diagnostika od školeného psychiatra. Pevne teda veríme, že Jones a armáda jeho ovečiek, ktoré tejto teórii veria, sa vyhýbajú vode ako čert krížu (a zrejme žijú len zo vzduchu).

3. Mesiac je len hologram

Vlastne tak nejako nechápeme, prečo by nejaké svetové vlády/ilumináti/jaštery z temných svetov tajili, že Mesiac neexistuje, a čo by z toho získali, ale na logické uvažovanie sa v konšpirátorských kruhoch nikdy nehľadelo. Skrátka, podľa zástancov tejto teórie Mesiac jednoducho neexistuje a hotovo.

To, čo vidíme na oblohe, je mimoriadne kvalitný hologram. Tak nám napadá, že tento hologramový fejk Mesiac musí stať obrovské prachy. Ale pre zlých svetovládcov asi ide o vhodnú investíciu alebo svojský koníček. No, každý máme niečo…

Mesiac je vôbec lákavým zdrojom všelijakých magorských teórií. Tak napríklad: môžeš sa dočítať aj to, že Mesiac síce existuje, ale nachádzajú sa na ňom mimozemské základne, prípadne stále žijúci Elvis Presley.

Evergreenom pochybných stránok ostáva aj rozprávka o tom, ako Američania nikdy na Mesiaci nepristáli, ale všetko sa to natočilo v americkom štúdiu (a režíroval to Stanley Kubrick, ak by si chcel vedieť).

4. Paul McCartney je mŕtvy a nahradený dvojníkom

Táto teória, ktorá je známa aj pod názvom Paul is dead, tvrdí, že kultový spevák a člen kapely Beatles Paul McCartney v skutočnosti zahynul pri autonehode v roku 1966, ale bol nahradený dokonalým dvojníkom.

Podľa zástancov tejto teórie je možné nájsť „dôkazy“ v samotných pesničkách Beatles, ale aj na rôznych fotkách. Tak napríklad: cover slávneho albumu Abbey Road zobrazuje McCartneyho ako jediného bosého, čo má naznačovať, že v skutočnosti ide o dvojníka.

Paul McCartney túto konšpiráciu sám niekoľkokrát vyvrátil. Napríklad už len tým, že sa ukázal na verejnosti živý a zdravý a poskytol nejaký ten rozhovor, ale to teoretikom nestačilo, ďalej boli presvedčení o svojej „pravde“ a prinášali ďalšie pseudo-dôkazy.

McCartney nie je jediným spevákom, ktorý sa stal obeťou podobnej hlúposti. Fanúšikovia totiž tvrdia, že aj speváčka Avril Lavigne zomrela v roku 2003 a nahradil ju jej klon menom Melissa. „Nespochybniteľné dôkazy“ sa, ako inak, mali nachádzať priamo v Avrilinej tvorbe.
5. Meghan Markle je robot

Od dvojníkov prejdeme k ťažšiemu kalibru. Jedna z čerstvých konšpiračných teórií totiž tvrdí, že bývalá herečka a súčasná vojvodkyňa zo Sussexu Meghan Markle je v skutočnosti robot! A nielen ona, ale aj princ Harry. Áno, čítaš dobre.

Prečo si to niektorí ľudia myslia? Zrejme to vychádza z krátkeho virálneho videa, ktoré má zobrazovať Meghan a jej manžela princa Harryho na finále známej show Británia má talent.

Internetovým teoretikom sa nepozdávalo, že Meghan a Harry len sedia a tlieskajú, ale ich tváre neukazujú žiadnu emóciu. Vlastne vyzerajú úplne ako masky. A je to jasné: Harry a Meghan sú roboti! Alebo nie?

V skutočnosti išlo len o trik, ktorý mal propagovať špeciálnu výstavu voskových figurín Madame Tussauds v Londýne. V hľadisku v skutočnosti Harry a Meghan vôbec nesedeli, išlo len o dvoch členov publika, ktorí mali ich masky.

V tomto prípade teda konšpirátorom môžeme uznať nejaké tie body, pretože mali pravdu v tom, že nejde o skutočných členov kráľovskej rodiny. Ale to by nebol internet, ak by jednoduchý propagačný trik nerozvinul do absurdnej teórie o robotoch, androidoch a ktovie čoho ďalšieho. Aspoň tu máme názorný príklad toho, ako málo konšpirátorom stačí na to, aby šírili a vymýšľali ďalšie bludy.

emefka.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 09:13 avatar
Najbizarnejšie a najšialenejšie konšpiračné teórie, ktorým niektorí ľudia veria
Absurdné konšpiračné teórie, ktoré asi len tak nevymrú. Bohužiaľ…

Konšpiračné teórie sa už stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Človeku sa až chce dodať: Bohužiaľ. V dobe internetu sa totiž rozmáhajú úplne šialené teórie, ktoré spochybňujú doslova všetko, čo sa udeje či udialo. Konšpirácie sú nanešťastie nedokázateľné a nevyvrátiteľné.

Pokiaľ niekto verí, že ho sleduje CIA, alebo, že všetko riadi George Soros, len ťažko ho môžete presvedčiť o opaku. Akýkoľvek racionálny protiargument si vždy zdôvodní tým, že sú proste všetci zaplatení a hotovo. Viera v tieto teórie môže byť až patologická a môže byť syndrómom regulérneho ochorenia, konkrétne paranoidnej schizofrénie.
Satirické hnutie Birds Aren’t Real (Vtáky nie sú skutočné) si robí srandu z konšpiračných teórií a ich priaznivcov

Nie je žiadnym veľkým tajomstvom, že priaznivcami konšpirácií sú najmä extrémisti, ktorí ich hojne využívajú v dezinformačných kampaniach. Niektoré z týchto teórií sú také bizarné a šialené, že si určite povieš niečo v zmysle: „Kto by tomuto už len veril?“ Ale ako nás každodenne presviedča internet, ľudská hlúposť je nekonečná.

V tomto článku sme pre teba vybrali 5 šialených konšpiračných teórií, ktorým niektorí ľudia (bohužiaľ) naozaj veria. O nejaký čas neskôr ti prinesieme aj pokračovanie, keďže podobne strelených teórií je naozaj obrovské množstvo.
1. Elvis žije

Legendárny spevák Elvis Presley zomrel v roku 1977, ale podľa konšpirátorov sú tieto informácie falošné (ako inak). V skutočnosti mnohí z nich zastávajú názor, že spevácka legenda žije ďalej. O rozšírenie podobných názorov sa postaral spisovateľ Gail Brewer-Giorgio, ale aj iní autori.

Podľa nich spevák proste nafingoval svoju smrť a žije si inkognito rôzne po svete. Na internete nájdeš mnoho „zaručene pravdivých“ svedectiev od ľudí, ktorí tvrdia, že Elvisa na vlastné oči videli, hoci už mal byť dávno po smrti. Iní tvrdia, že Elvis stále žije vo svojom slávnom sídle Graceland v Memphise.

Konšpirátori napríklad tvrdia, že Elvis sa objavil ako komparzista v kultovej rodinnej komédii Sám doma z roku 1990. Mali ho zahliadnuť v pozadí scény, ktorá sa odohrávala na letisku. Netreba snáď dodávať, že tvorcovia filmu tento nezmysel okamžite vyvrátili.

Ako správne poznamenal aj skeptický bádateľ Ben Radford: „Akú má logiku nafingovať vlastnú smrť a potom sa objaviť v populárnom filmovom hite? Ako to, že si Elvisa nevšimol nikto z hercov, štábu a ostatných komparzistov?“ Neskôr sa prišlo na to, že dotyčným komparzistom je istý Gary Richard Grott. Ako ale asi tušíš, konšpiračných teoretikov to ani zďaleka nepresvedčilo.
2. Zem je plochá

Človek by si myslel, že v 21. storočí už budú pavedecké nezmysly, akým je napríklad plochá Zem, len reliktom minulosti. Ale nie je tomu tak. S boomom internetu a najrôznejších viac či menej šialených konšpirácií prišla jedna z tých úplne najabsurdnejších. Áno, priaznivci tejto teórie naozaj veria, že Zem je v skutočnosti len placka. Vo vývoji vedy nás tak vracajú niekoľko storočí dozadu.

Tento archaický model tvaru Zeme pochádza z antiky a dominoval dobe bronzovej, dobe železnej a helenistickému obdobiu. Tieto stredoveké predstavy postupne zanikli okolo 17. storočia, keď ich nahradili iné, rovnako pseudovedecké koncepty tvaru Zeme. Začiatkom 19. storočia bola plochá Zem už len mýtom.

Priaznivci tohto nezmyslu sa však znovu vyrojili už v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Veľký rozmach však zaznamenali až s nástupom internetu približne v roku 2004. Konšpirátori tvrdia, že existuje sprisahanie vedcov, ktoré zakrýva skutočnú pravdu. Síce fakt nevieme, prečo by to vedci robili a čo by tým chceli dosiahnuť, ale na logické uvažovanie sa v týchto kruhoch nikdy príliš nehľadelo.
3. Stonehenge postavili mimozemšťania

Na Zemi nájdeme viacero stavieb, ktoré bádateľom zamotali hlavy. Sú to napríklad egyptské pyramídy alebo aj známy Stonehenge, ktorý sa nachádza vo Veľkej Británii. Vedcom trvalo dosť dlho, kým prišli na to, za akým účelom bol Stonehenge postavený a hlavne ako. To, samozrejme, poskytlo výživný materiál pre konšpirátorov.

Je pravdou, že bežný človek sa môže len čudovať, ako mohli ľudia bez modernej technológie postaviť Stonehenge, kde niektoré kamene vážia aj 50 ton. Tieto kamenné bloky boli podľa vedcov budované postupne a základy stavby boli položené zrejme približne v roku 3100 pred naším letopočtom.

Štruktúra je navyše postavená tak, aby slnko pri západe a východe svietilo priamo do jej stredu. Vedci si lámali hlavu aj nad účelom tejto nezvyčajnej stavby. Dnes to vysvetľujú tak, že išlo o jedny z prvých slnečných hodín, ktoré zrejme mali aj náboženský či rituálny charakter.

Konšpirátori však mali iný názor a tvrdili, že Stonehenge postavili mimozemšťania (alebo pri jeho stavbe aspoň pomáhali). Podobné teórie rozvíja vo svojich knihách aj populárny autor (a usvedčený podvodník) Erich von Däniken.

Je pravdou, že vedcom sa dodnes úplne nepodarilo objasniť, ako a prečo bol Stonehenge postavený, ale hypotéza s mimozemšťanmi je podľa nich úplne nezmyselná. Zdôrazňujú, že takýmito teóriami len zhadzujeme a podceňujeme našich predkov, ktorí toho síce nepoznali toľko ako my, ale boli mimoriadne schopní a učenliví.
4. Princ Charles je upír

No áno, princ Charles je podľa konšpirátorov pravý upír. Za túto absurdnú teóriu čiastočne môže sám Charles, keďže v minulosti oznámil, že je veľmi vzdialeným príbuzným neslávne známeho Vlada III. Ţepeşa, panovníka, ktorý poslúžil Bramovi Stokerovi ako inšpirácia pre jeho román Dracula.

Je skutočne pravdou, že Vlad III. bol inšpiráciou pre Draculu a dodnes sa zachovali zmienky o jeho mimoriadnej krutosti a brutalite. Jeho obľúbeným spôsobom popravy bolo napríklad kruté a bolestivé narážanie na kôl. Vraždil takto mužov, ženy aj deti, svojich politických oponentov či vojnových zajatcov.

Pripisujú sa mu aj ďalšie šialené a neľudské činy (svojich nepriateľov zaživa upaľoval, piekol deti do koláčov, ktoré nútil jesť ich matky, vyrezával plody tehotným ženám). Vlad III. však napriek všetkej barbarskosti, pravdaže, žiadnym upírom nebol (keďže upíri neexistujú, všakže).

Ale konšpirátorom vyššie uvedené fakty stačili a vyhlásili, že nielen Charles, ale aj celá kráľovská rodina sú upíri. Iní konšpirační teoretici, ako napríklad David Icke, tvrdia, že členovia kráľovskej rodiny (ale aj iní elitní svetoví lídri) sú mimozemskou rasou Reptiliánov, ktorí vedia meniť podobu, pijú krv a snažia sa ovládnuť svet.

Áno, Icke a jeho stúpenci tomuto naozaj veria. Tu asi nezostáva nič iné než si poklepať prstom po čele.
5. Fínsko neexistuje

Fínsko neexistuje, to ste nevedeli? Teda, aspoň to tvrdia konšpirační teoretici. Táto „teória“ v skutočnosti začala ako vtip jedného užívateľa na Reddite, ale ako sa dalo čakať, aj po takejto absurdite lačne skočili priaznivci všemožných sprisahaní. O rozšírenie teórie sa postaral najmä mladík menom Jack.

Podľa neho je Fínsko fiktívna krajina, ktorú vytvorilo Rusko a Japonsko v roku 1918. Do tejto konšpirácie sú, pravdaže, zapojené aj všetky ostatné štáty, ktoré (za tučné prachy, samozrejme) súhlasili, že pravdu neprezradia.

Dôvodom pre tento podvod má byť podľa teoretikov tajná ťažba ropy Ruska a Japonska v tejto oblasti. Keďže potrebovali, aby sa v ich biznise nikto nerýpal, vytvorili fiktívny štát. Hlavné mesto Fínska, Helsinki, podľa konšpirátorov v skutočnosti leží vo východnom Švédsku a ani jeho obyvatelia netušia, že žiadne Fínsko v skutočnosti neexistuje.

Jackovi a ostatným priaznivcom tejto teórie sa následne začali vo veľkom ozývať Fíni, ktorí ich pozývali na návštevu a zásobovali informáciami o histórii ich národa, aby dokázali, že naozaj existuje. Jack si svoj omyl napokon uvedomil a priznal, že sa mýlil. Mnohí však tejto bláznivej teórii stále veria.


36.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 4. 2020, 09:18 avatar
Ťažký týždeň: (Od faktov) nezávislé médiá

Mainstream je zapredaný a jednostranný, takže bežnému človeku nezostáva nič iné, iba získavať informácie inde. Ibaže by nie.

Čo ponúkajú alternatívne médiá, kto ich platí a kto za nimi stojí? A aký je rozdiel medzi alternatívou a mainstreamom? Do magického sveta tých, ktorých heslom je „nie je to pravda, ale mohla by byť“ nakukneme v novej epizóde Ťažkého týždňa s Janom Gorduličom.

Redakcia Aktuality.sk nezodpovedá za obsah a názory prezentované v relácii Ťažký týždeň s Janom Gorduličom.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


37.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2020, 09:21 avatar
Preto my súdni ľudia neverime mainstreamu
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:31,  Starý otec, dedko
dnes, 19:30,  JA si myslím, že Boha hľadajú len zúfalci, ktorí si nevedia poradiť so svojim životom ;)...
dnes, 19:30,  Starý chren, nehovoríme predsa o nemúdrych...*18 *21
dnes, 19:29,  ... dnes na Rtvs:1 o 20:30 jeho najznámejšia hudba Vtedy Na Západe... doporučujem vnímať aj...
dnes, 19:29,  Prečo myslíš? To spolu vôbec nesúvisí.
dnes, 19:27,  Aj nemudry človek vie, že konať nemorálne sa nemá. Zlodej vie, že kradnúť je nesprávne....
dnes, 19:25,  Keď potrebuješ k životu rozprávkovú postavičku z biblie ;)
dnes, 19:25,  Čo je to dedika?
dnes, 19:24,  Starý chren, múdrosť od Boha by, podľa mňa, mala... nehovoriac o tom, že nemusí byť ani...
dnes, 19:17,  Asi máš málo priateľov v reále ;)
dnes, 19:16,  Na život.
dnes, 19:16,  Zaiste :) čo-to. *19
dnes, 19:14,  To ti nezaručí ani rozprávková bytosť Jehova ;)
dnes, 19:12,  Múdrosť nezaručuje človeku, že bude konať automaticky morálne.
dnes, 19:12,  Ty načo potrebuješ Jehovu? ;)
dnes, 19:11,  Prichádzate k nesprávnym záverom. Vaša múdrosť je vám na nič.*40
dnes, 19:11,  Starý chren, ktokoľvek, hocikto, aj ten, koho si nevieme ani predstaviť, že existuje... *21
dnes, 19:08,  -era-, použil, ale v spojitosti s inými informáciami... v súvislosti s inými, predsa už čo...
dnes, 19:08,  Lebo veď keď si múdry, nepotrebuješ nad sebou nejakého pochybného Jehovu ;)
dnes, 19:06,  Alebo je to tak, že múdrosť mu velila vyprdnúť sa na Jehovu ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je smutné, keď je sobáš vlastne iba premenou partnerského vzťahu na obchodný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(177 358 bytes in 0,247 seconds)