Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Pre trollov - O zaklínadle „Krym bol vždy ruským“

16
reakcií
226
prečítaní
Tému 14. apríla 2019, 19:10 založil Bijjou.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Bijjou žena
   14. 4. 2019, 19:10 avatar
Máme piate výročie ruskej okupácie Krymu. Vo februári 2014 Moskva po prvýkrát v povojnovej histórii Európy obsadila ??časť územia iného suverénneho štátu, čím destabilizovala európsky a globálny bezpečnostný systém.

Vtedy svet takmer jednohlasne odsúdil anexiu Krymu Ruskom a odvtedy nezmenil svoj postoj, aj keď Kremeľ bol presvedčený, že Krym mu bude skoro odpustený, rovnako ako Gruzínsko v roku 2008.

Všetci rozumní politici, analytici a právnici súhlasia s tým, že Moskva hrubo porušila medzinárodné právo, nikto nepochybuje, že z právneho hľadiska Krym patrí Ukrajine. A to je samozrejme veľmi dobré.

Zároveň však mnoho ľudí na svete verí tomu, že Putinov čin „čisto ľudsky“ možno pochopiť, pretože, ako niekedy počuli, „Krym bol vždy ruský“.

Je ťažké nájsť viac absurdný a menej nezmyselný mýtus, ale napodiv, on nechal svoje hlboké korene po celom svete a je schopný preniknúť do medzinárodného masového vedomia.

Pôvodní obyvatelia Krymskí Tatári

Dôvodom samozrejme je, že ruská propaganda začala pomaly spúšťať túto dezinformáciu bezprostredne po mierovom páde ZSSR, keď vojnu ešte nebolo ani cítiť. Ale keď prišla vojna, „neoficiálny“ medzinárodný názor bol už spracovaný.

V tomto článku by som chcel predstaviť historické fakty, ktoré vyvracajú tento mýtus a pravdivosť ktorých si môžete preveriť na Wikipédii alebo v akýchkoľvek iných objektívnych zdrojoch.

Takže, ako vyzerajú fakty.

Pôvodným obyvateľstvom Krymu sú Krymskí Tatári, ktorí mali svoj vlastný štát Krymského chána. Navyše, bol to silný a vysoko kultivovaný moslimský štát. Pokiaľ ide o Rusov, na polostrove ich nebolo, s výnimkou vojnových zajatcov.

Na začiatku 18. storočia, vďaka reformám Petra Veľkého, Moskovia (Moskovské veľkokniežatstvo, pozn. red) sa stáva Ruskou ríšou, získava silu a dobýja susedné európske krajiny.

Estónsko a Lotyšsko získala v roku 1721, Litvu a časť Poľska vrátane Varšavy - 1795, Fínsko - v roku 1809. Dnes sú to všetko suverénne národné štáty, členovia OSN, Európskej únie a NATO (okrem Fínska). A je nepravdepodobné, že by sa niekomu otočil jazyk povedať o tom, že „vždy boli ruské“.

Krymský chanát bol zaradený do zoznamu Moskvou dobytých štátov v roku 1783, čo je z historického hľadiska pomerne nedávno. Preto hovoriť o nejakej prvotnej patričnosti Krymu k Rusku je čistá absurdita. Je to jednoducho jedna z krajín, jeden z národov, ktorý si ruská ríša v tých časoch zotročila silou zbraní.

Ruský mini-mýtus

Jediný rozdiel Krymu od ostatných vyššie uvedených štátov je v tom, že po páde Ruskej ríše v roku 1917, Tatári neboli schopní obhájiť svoju nezávislosť. Krym, ako aj Ukrajina, bol zajatý boľševikmi a zostal ako súčasť toho istého ruského impéria, ale pod názvom ZSSR.

Avšak, v Sovietskom zväze Krym mal „šťastie“ ešte menej ako Ukrajina. Ukrajina sa stala „zväzovou republikou“ s formálnymi znakmi štátnej suverenity a na Kryme v roku 1921 boľševická Moskva povolila iba postavenie autonómie, dokonca Ruskej a nie Ukrajinskej zväzovej republiky.

Takéto rozhodnutie Kremľa vtedy odporovalo objektívnej realite, pretože krymský polostrov je geograficky súčasťou Ukrajiny a na Rusko nemá žiadne územné prepojenie. Administratívna afinácia s Ruskom z hľadiska územného pripojenia na Ukrajinu veľmi komplikovala hospodársky rozvoj polostrova, na ktorý sa dodávky prakticky úplne vykonávali z Ukrajiny.

Situáciu napravila tiež Moskva, ktorá bola nakoniec nútená uznať zemepisnú a geo-ekonomickú realitu. V roku 1954 Kremeľ inicioval odovzdanie Krymu z Ruska do Ukrajinskej republiky. (Kremeľ si nedokázal ani predstaviť, že Ukrajina sa niekedy stane nezávislou, a preto pre vedenie ZSSR Krym, rovnako ako celá Ukrajina, fakticky zostali ruskými).

Rád by som osobitne zdôraznil: prevod Krymu bol vykonaný v plnom súlade so zákonmi a postupmi ZSSR. Ruský mini-mýtus, že Krym Ukrajine samovoľne daroval hlúpy Chruščov – vulgárny vymyslel. V roku 1954 Chruščov nemal dostatočnú silu pre také amatérske rozhodnutie.

Zaklínadlo „Krym bol vždy ruským“

A tak sme prišli k pochopeniu, čo vlastne znamená zaklínadlo „Krym bol vždy ruským.“

Ukazuje sa, že ide o nie ani sto päťdesiat rokov v zajatí Ruskej ríše (1783 - 1917), pretože potom tieto nároky by sa mali dotýkať aj iných bývalých kolónií, teraz nezávislých štátov. Rozhodujúcim je tu fakt, že Krym bol súčasťou Ruskej sovietskej republiky od roku 1921 do roku 1954, teda len 33 rokov nedávnej histórie!

Zdá sa, že od pádu Sovietskeho zväzu sa ruskí vodcovia obávali, že ak by nebol rok 1954, Krym by zostal v Rusku. Ani ich neprivádzalo do rozpakov, že ak by nebol rok 1921, to on by bol súčasťou Ukrajiny, a nebyť 1783 – bol by to samostatný štát s nulovým percentom ruského obyvateľstva.

V roku 2014 cárska drzosť zvíťazila – Kremeľ otvorene obsadil Krym, tvrdiac, že sa opiera o medzinárodné právo, historickú logiku a spravodlivosť.

Ako vtip poviem Vám ďalší ruský mini-mýtus o Kryme, ktorý v roku 2014 osobne spustil ruský prezident. Povedal, že „pre Rusko Krym má posvätnú hodnotu, a že tam je duchovný zdroj ruského národa a štátu,“ pretože práve na Kryme prijal kresťanstvo knieža Vladimír, ktorý potom pokrstil celé Rusko.

Knieža Vladimír bol skutočne pokrstený v roku 988 na Kryme (aspoň tak uvádza historická kronika) a v tom istom roku pokrstil svoj štát. Ale on bol Kyjevské, a nie Moskovské knieža, a krstil Kyjevskú Rus, a nie Rusko. Pokiaľ ide o Moskvu, Rusko a samotnú ruskú etnickú skupinu, vtedy oni ešte neexistovali. V lesoch na tých miestach, kde je Moskva, vtedy dominovali ugrofínske kmene, ktoré iba o niekoľko storočí boli asimilované Slovanmi a stali sa jadrom moderného ruského národa.

Takže znova, absurd! Aj napriek tomu sa takýto historicky falošný mýtus teraz dostáva do medzinárodného informačného priestoru. Myslia si, že, ako vždy, nikto sa nebude pozerať na Wikipédiu.
www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61, kntsz, Osvietený


2.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2019, 19:11 avatar
zase hladas špinu a tupo kopirujes cudzie reakcie ?


3.
označiť príspevok

Scarletta žena
   14. 4. 2019, 19:30 avatar
ty tu vidis nejaku skopirovanu reakciu ?? teda okrem tej mojej, ktoru si skopiroval  
Súhlasí ondrej61


4.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   14. 4. 2019, 19:39 avatar
ruský trol sa proste vrtí.....    
Súhlasí Bijjou


5.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2019, 19:40 avatar


7.
označiť príspevok

Bijjou žena
   14. 4. 2019, 20:27 avatar
5. a ty kopirujes moju reakciu, co pisem. nie si ty pripeceny ??


8.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2019, 20:28 avatar
Uvedomuješ asi aké hlúposti píšeš ?


9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 4. 2019, 20:35 avatar
Hokejis, nie je pravda, že americký vojak zavraždil ženu?


10.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2019, 20:40 avatar
To bola reakcia na osôbku zvanú scarlet


11.
označiť príspevok

Bijjou žena
   14. 4. 2019, 21:08 avatar
8. mesuge ardzun, ty jediny si skopiroval nieciu reakciu , nie ja tupy kopirak, najskor si skopiroval reakciu z diskusie pod clankom, a potom sem moju . ty si uz asi senilny
Súhlasí ondrej61


12.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2019, 21:16 avatar
Neuvedomuješ asi aké hlúposti píšeš ?


13.
označiť príspevok

Bijjou žena
   14. 4. 2019, 21:18 avatar
12. vypadni a nespammuj .


14.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 4. 2019, 21:19 avatar
chuderka nemá čím chápať


6.
označiť príspevok

gabriel pb
   14. 4. 2019, 19:45 avatar
nepravda, tam ide o podzemné mesto, starí slováci, ktorí pracovali v rusku väčšinou pomáhali na projektoch, o ktorých sa Vám môže iba snívať


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 4. 2019, 18:29 avatar
Krym nikdy nebol a nikdy nebude súčasťou Ruska


16.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 4. 2019, 18:40 avatar
Myslím, že väčšinu Rusov to až tak veľmi netrápi.


17.
označiť príspevok

Scarletta žena
   19. 4. 2019, 03:50 avatar
16, rusov netrapi nic. ani putinova autokracia, ani mizerna zivotna uroven. ani to ze to slavne referendum na kryme je smerodajne ale take iste referendum v rusku je nelegalne . proste rusom nevadi nič
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:54,  Možno by sme sa mohli povabiť kolko kto dlží štatu . Ako náš národný buditeľ Boris...
dnes, 15:52,  Určite ano a treba si zachovať svoju tvár . Nebáť sa pravdy . Anj ja nemám potrebu...
dnes, 15:48,  Jozko neviem preco to nazyvas propaganda ved to su slova pravdy. Falosnu propagandu robia len USA...
dnes, 15:46,  49. schizofrénia to isti ;)
dnes, 15:46,  Čo sa týka veriť alebo neveriť nie je tak davno aby sme to nevedeli posudiť 1. ČSR...
dnes, 15:45,  54. 'It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.' :)
dnes, 15:44,  Taku nenajdes ona podla mna ani neni s tejto planety
dnes, 15:42,  Veľký Kocúr veď o to ide čo je to chudoba . Kulak dedinský bohač bol ten čo mal čo jesť...
dnes, 15:41,  teda mne osobne , aby som bola presná . ;) takto neklesne snád ani ateista :)
dnes, 15:40,  Lebo idiotom ktorých pohlila ruksa propaganda nepíše to čo chcú čítať. Keby si...
dnes, 15:39,  51. to bola tá lepšia moznost ;) ta druhá je ze si pravdepodobne šibnutá
dnes, 15:39,  Som za
dnes, 15:36,  Ardzun asi tejto tabulke nerozumie alebo si myslí že ju baba vanga na sputniku písala...
dnes, 15:35,  Súdruh Tull na tých straníckých schôdzach ti urobili poriadny vietor súdruhovia i v tom ROH...
dnes, 15:34,  Ešte tú žiarlivosť musím niekde nájsť,...počkaj... Žiarlivosť na Skajku kde si?...
dnes, 15:30,  Aaaaa Tbilisi ;)
dnes, 15:30,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/65176804_2344463165812887_7386468726842851328_n.p...
dnes, 15:29,  10. ved to je senilny dedek , čo prišiel o posledné zvyšky sudnosti . dopraj mu radost nech...
dnes, 15:28,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/65381156_2344462549146282_7912242336703184896_n.p...
dnes, 15:27,  48. aspon prestaneš na mna ziarlit ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Škoda krásy, keď rozumu nieto.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(82 953 bytes in 0,404 seconds)