Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Pojem Elfí trol

56
reakcií
127
prečítaní
Tému 26. januára 2020, 21:09 založil hokejis.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
17. 02. 2018
22
02. 12. 2011
8
24. 01. 2020
48
04. 09. 2016
39
01. 12. 2011
7
13. 10. 2015
121
 
 


1.
označiť príspevok

hokejis muž
   26. 1. 2020, 21:09 avatar
Elfí trolovia maju za úlohu ľudí prevýchovať. Robia to hlúpo, ale robia čo vedia. Oficiálne títo elfí trolovia bojujú proti internetovým trollom či dezinformátorom.
Vyznávajú diktatúru: Kto nie je s nami, je proti nám.

Živia v ľuďoch strach z Ruska, chcú aby všetci chválili EU, NATO, boli pro multi kulti...
Tieto zvláštne bytosti už aj kritiku gender ideologie označujú za proruskú propagandu - presnejšie akýkoľvek iný názor označujú za proruskú propagandu.

V celom ich osočovaní ohľadom tzv. "dezinformácií" nejde o informácie, ale o to, že máte "nevhodný" názor. Pokiaľ máte názor, ktorý nechváli napr: EÚ, ste dezinformátor a ruský trol.
Ak si myslíte, že manželstvo je len pre mužov a ženu, ste dezinformátor a ruský trol.

Elfím trolovia chcú aby všetci mali jeden jediný názor a tí čo majú iný vytlačiť na okraj spoločnosti, obhajcovia cenzúry, vyhadzovania z práce tých čo majú nesprávny názor, tí radikálnejší by trestali, aj zatvárali.

Sú to nepriatelia slobody, ktorí vítajú ked sú ľudia s iným názorom prenasledovaní a trestaní !
Sú to nebezpeční ľudia s extrémistickou totalitnou mentalitou !


2.
označiť príspevok

-era- muž
   26. 1. 2020, 21:31 avatar
Aj "komunisti" v bývalom režime chceli, aby sme všetci mali jednotný názor


3.
označiť príspevok

gabriel pb
   26. 1. 2020, 21:38 avatar
už sme čítali viete, čo, dnes sa dá podnikať aj v chove myší, že aj tie už sú užitočné zvieratá


4.
označiť príspevok

Esenc
   26. 1. 2020, 21:39 avatar
Ja chcem iba aby ste mali taký názor, akým mám ja.    


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 1. 2020, 21:44 avatar
To je také kotlebovské.


8.
označiť príspevok

hokejis muž
   26. 1. 2020, 21:54 avatar
Lemmy to je mentalita elfích trolov.


7.
označiť príspevok

hokejis muž
   26. 1. 2020, 21:53 avatar
Komunisti mali podobnú totalitnú mentalitu ako elfí trolovia.


6.
označiť príspevok

Kacír muž
   26. 1. 2020, 21:51 avatar
Elfia trolka.


10.
označiť príspevok

hokejis muž
   26. 1. 2020, 21:55 avatar
Bijjou nie je elfka len trolka


11.
označiť príspevok

Kacír muž
   26. 1. 2020, 21:55 avatar
Práve bola povýšená.  


13.
označiť príspevok

Bijjou žena
   26. 1. 2020, 22:00 avatar
10. jandula , stary senilny troll
Súhlasí Osvietený


14.
označiť príspevok

hokejis muž
   26. 1. 2020, 22:17 avatar
Bijjou ty naša zlá stvora


15.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   26. 1. 2020, 22:24 avatar
Je dobré, že sú na svete takí ľudia ako osvietený...ty kľudne zomri sprostý a keď chces tak aj s vytetovanym Putinom na čele....
Osvietenemu nesiahas ani po päty....so svoji jednostopovym mozgom....
Súhlasí Osvietený


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 1. 2020, 22:26 avatar
Ondro dik za podporu . Troška tých bolšanov musíme riadiť . I Jandulu .
Súhlasí ondrej61


24.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   26. 1. 2020, 22:46 avatar
15/ Ondrik ty si to ci ono???))


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 1. 2020, 21:54 avatar
Elfí troll je rovnaký oxymoron ako Kasafranovo sinofašizovanie a hakoveho SS liberalny fašizmus .

Ruská armáda trollů

v anglických médiích běžně označovaná jako Russian troll army, Russian web brigades a Russian troll farms) jsou státem financované internetové loutkové skupiny napojené na ruskou federální službu bezpečnosti. Jedná se o týmy komentátorů, kteří se pomocí loutkových účtů podílí na ruských i mezinárodních webových blozích a internetových diskuzích s cílem šířit proputinovskou a proruskou propagandu.

Armáda trollů je propagační projekt v dimenzi multimiliónové dolarové operace.Podle deníku The Guardian je záplava proruských příspěvků součástí koordinované „informačně-psychologické válečné operace“.

V Česku se jako odezva na politické trolly v létě roku 2018 zformovala dobrovolnická skupina, která si říká elfové. Ta se snaží v kyberprostoru narušit činnost trollů, odhalovat falešné profily, přemlouvat jejich majitele, aby zanechali činnosti a v opačném případě třeba i uveřejňovat jejich identitu.
Súhlasí ondrej61


12.
označiť príspevok

hokejis muž
   26. 1. 2020, 21:56 avatar
Edo ty náš elfí trol len si potvrdil prvý príspevok.


17.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 1. 2020, 22:29 avatar
Ako funguje továreň na ruských internetových trollov

Téma: Jednotky NATO bojujú spolu s Ukrajincami. Kľúčové slová: Rusko a Ukrajina, ukrajinská politika, Ukrajina, NATO. Úloha: Rozvíriť debatu na 35 mestských internetových fórach. Takéto zadania dostávajú trollovia v Petrohrade.

Petrohradský bloger strávil dva mesiace v továrni na trollov. Tak volajú Internetové výskumné centrum v Petrohrade. V dvanásťhodinových zmenách tam ľudia produkujú proruské internetové diskusné príspevky. Norma je 135 komentárov za zmenu. Plat okolo 40-tisíc rubľov, teda si 650 eur.

Marat Burkhard v rozhovore pre Slobodnú Európu povedal, že do práce sa neprihlásil z politických alebo ideologických dôvodov. Jeho názory sú prozápadné. Chcel len vyskúšať, ako to funguje. To, čo opísal, má znaky Orwellových diel.

Burkharda po prijímacom pohovore, na ktorom mal preukázať schopnosť dobre formulovať a argumentovať, prijali na oddelenie, ktoré malo na starosti internetové fóra radníc po celom Rusku.

Pri pohovore vystupoval tak, aby bolo jasné, že napríklad v konflikte s Ukrajinou stojí na strane Moskvy. Inak by ho nevzali.

Zloduch, Odkaz, Fotka

Na jeho oddelení zamestnávali 20 ľudí. Pracovali v trojiciach. Ich úlohy mali svoje mená: Zloduch, Odkaz a Fotka.

Zloduch vždy vypustil kritickú alebo provokačnú myšlienku o Rusku, ruskej vláde a podobne. Fotka na neho reagovala nejakou fotografiou, grafom a videom, ktoré boli v rozpore s tým, čo hovoril. Odkaz to potom zaklincoval tým, že uviedol link na článok, ktorý podporil Fotku.

Tieto dialógy potom trojica umiestňovala pod rôznymi vymyslenými menami na fórach od Kaliningradu až po Vladivostok. Dostali päť kľúčových slov a okolo nich sa mala rozvíjať debata.

Slobodná Európa priniesla aj príklad, ako vyzeralo pracovné zadanie pre trojicu:

Téma: Jednotky NATO bojujú spolu s Ukrajincami. Kľúčové slová: Rusko a Ukrajina, ukrajinská politika, Ukrajina, NATO, PMC (súkromná vojenská firma). Úloha: Rozvíriť debatu na 35 mestských internetových fórach.

Čo nasledovalo?
Trollovia v akcii

Troll z iného oddelenia napísal príspevok o tom, ako kyjevská junta klame o tom, že na Ukrajine bojujú aj Rusi, ale neprizná sa, že medzi jej vojakmi sú žoldnieri zo západných krajín.

Troll používa slová ako americké bábky, agenti, a priloží aj video dvoch amerických vojakov v Mariupole. Príspevku sa chytí Zloduch, vystupujúci ako Yana24. Spochybňuje ho, zľahčuje, hovorí, že Rusko viní Ukrajinu z toho, čo samo robí a že je to celé výmysel.

Nastupuje Odkaz. Obviňuje Zloducha z toho, že text ani poriadne nečítal, a pridáva link na ďalší, ktorý má potvrdiť prítomnosť západných jednotiek na Ukrajine. Hovorí, že existujú dôkazy o tom, že západniari sú na Ukrajine, kým tvrdenia o tom, že sú tam Rusi, nikto nepotvrdil faktami. Píše aj to, že „Porošenko nechce mier“.

Pridáva sa Fotka, ktorá poskytne propagačný plagátik a obviní Západ z pokrytectva. Posty sú úderné, manipulatívne, plné otázok. Podľa príkazov musia mať najmenej 200 znakov.

Čím vulgárnejšie, tým lepšie

Burkhardovo oddelenie netrollovalo len o domácich témach. Malo napríklad za úlohu navážať sa aj do amerického prezidenta Baracka Obamu za to, že v Indii vypľul na zem žuvačku.

Zadanie znelo – byť čo najvulgárnejší. Obamu trojica častovala prívlastkami „čierna opica“ a naznačovala, že nemá vôbec žiadnu kultúru.

Burkhard Slobodnej Európe, ktorá ma k dispozícii svedectvá ďalších troch zamestnancov Internetového výskumného centra, povedal, že existuje viacero oddelení rozdelených podľa jazyka aj podľa typu média či sociálnej siete, na ktorú sa útočí.

Trollovia s jazykovými znalosťami zarábajú o polovicu viac. Už aj 650 eur pre ruského trolla je však nadpriemerný zárobok.
Pre peniaze a z presvedčenia

Burkhard si však nemyslí, že to ľudia robia len pre peniaze. Byť zavretý 12 hodín, vymýšľať 135 komentárov za zmenu s minimálnymi prestávkami a pokutou 500 rubľov za najmenšie meškanie, to si vyžaduje aj vieru, že to, čo robia, je správne. Takýchto zamestnancov označil za fanatikov.

Väčšina mladých ľudí v centre je podľa neho politicky negramotná, Putinovi veria.

„Píšeme o tom, o čom nám povedia, aby sme písali. My sa nepýtame a ani nechceme nič vedieť,“ tak opisuje náladu vo fabrike na trollov.

Atmosféra je dusná, pracuje sa pri zatiahnutých závesoch, počas zmeny je zakázané vychádzať z budovy, novinárov sa tam boja.

Za chyby sa prísne trestá. Za dva mesiace, čo tam bloger pracoval, vyhodili viacerých. Problém mal aj on, keď si pomýlil súčasného ukrajinského prezidenta Porošenka s bývalým Janukovyčom.

Manažéri sú podľa jeho dojmu ľudia, ktorí to robia dlho a na svoje pozície sa vypracovali.
Súhlasí ondrej61


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 1. 2020, 22:30 avatar
Novinárka odhalila hniezdo ruskej propagandy, následne sa stala jej terčom (VIDEO)
09.05.2019 23:03 | Hoaxy | mk

Fínska novinárka Jessikka Aro sa už niekoľko rokov podrobne venuje fungovaniu dezinformačnej scény. Novinárka, ktorá pracuje pre fínsku verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu spoločnosť, pred pár rokmi odkryla ako funguje trollia farma a šírenie dezinformácií. Krátko na to sa stala obeťou nevídaných virtuálnych útokov, dezinformácií a vyhrážok.

O tom, ako to vyzeralo, a ako sa bojuje s nepravdami, vysvetlila v rozhovore pre Český rozhlas.

Novinárka pred niekoľkými rokmi odkryla fungovanie platených trollov v tzv. farme trollov v Petrohrade na ulici Savushkina 55, za pomoci viacerých nezávislých novinárov v Rusku, ktorým sa podarilo medzi platených diskutérov infiltrovať. Reagovali na inzerát, v ktorom hľadali nových záujemcov do tzv. „on-line výskumnej agentúry" a záujemcom ponúkali prácu manažéra sociálnych médií, autora on-line obsahu, copywriter a grafika. „Po zamestnancoch požadovali denné aj nočné dvanásťhodinové smeny a znalosť anglického jazyka. Keď sme tam zavolali ako údajní záujemcovia, spresnili nám, že sa jedná o politický obsah,“ popisuje fínska novinárka v rozhovore pre Český rozhlas.

Novinárka zistila, že platení diskutéri podľa zadania prispievali na sociálne siete VKontakt, Facebook, Twiter, na rôzne blogy a kdekoľvek vo virtuálnom priestore rôznych krajín. Napríklad v USA tlačili protiimigrantské témy, presadzovali Donalda Trumpa ako prezidenta. Vo Francúzsku zase rozdúchavali protesty žltých viest, v Španielsku konflikt v Katalánsku. Šírili fake news o očkovaní a veľa ďalších tém. „Zvládli ale tiež vytvoriť videomontáž, na ktorej mala vtedajšia kandidátka na prezidentku Spojených štátov Hillary Clintonová sex s černochom,“ popisuje novinárka, podľa ktorej továreň na fake news je napojená na ruskú vládu, čo ruská vláda popiera. Hoci neexistuje žiaden priamy výnos Putina, ktorý by hovoril o otvorení Troll farmy, podľa Aro nepriame dôkazy sú v Muellerovej správe. „Sú tam mená Rusov podieľajúcich sa na projekte Troll farmy, ako ju riadili, aké operácie v USA tajne robili, aby sa potom vrátili späť do Petrohradu, odkiaľ riadili veľmi sofistikované operácie namierené na určitý typ obyvateľstva, aby ho presvedčili k voľbe Donalda Trumpa.“

Novinárka si na vlastnej koži vyskúšala, čo znamená byť obeťou dezinformácií

„Stala som sa cieľom medzinárodnej propagandistickej búrky. Čelila som hnevu a nenávisti ľudí, ktorí uverili vymysleným príbehom týkajúcim sa mojej osoby… Namiesto článkov som musela písať trestné oznámenie na ľudí, ktorí mne a mojej rodine vyhrážali smrťou.“
Programovo o nej trollovia šírili, že je platená Spojenými štátmi, NATO, že je podozrivá z trestnej činnosti, drogovo závislá a psychicky chorá. „Toto stále opakovali, a pretože propaganda funguje, časť ľudí tomu uverila. Potom mi v komentároch písali, že nie som nič iné ako "presstitut" NATO,“ povedala pre ČRo.

Novinárka poskytla nedávno rozhovor aj pre ČT:

www.omediach.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


19.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 1. 2020, 22:31 avatar
Ruských trollov sú stovky, pracujú na zmeny, hovoria bývalí zamestnanci Prigožinovej firmy

Ruskí internetoví trollovia sú podelení na viaceré oddelenia podľa zamýšľanej geografickej sféry vplyvu ich činnosti. Publikujú príspevky, ktoré majú vyvolať určité nálady či reakcie.

Americkým médiám sa prihlásili dvaja zamestnanci spoločnosti, ktorú úrad špeciálneho vyšetrovateľa ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb Roberta Muellera – spolu s dalšími dvoma firmami a trinástimi jednotlivcami – obvinil v súvislosti so snahami ovplyvňovať výsledok prezidentských volieb v prospech ich neskoršieho víťaza Donalda Trumpa. Obaja Rusi tvrdia, že to, čo Muellerov úrad v 36-stranovej popisuje, je podľa ich skúseností nepochybne pravda.

Američania sa podľa nich mýlia – alebo sú nedôslední – v jedinom: Obvinili 13 ľudí, ale Rusov, ktorí sú v tejto ruskej spoločnosti zamestnaní, sú stovky. Sú podelení na viaceré oddelenia podľa zamýšľanej geografickej sféry vplyvu ich činnosti a pracujú na smeny.

Ljudmila Savčuk aj Marat Mindijarov, dvaja bývalí zamestnanci firmy s nič nehovoriacim názvom Internetová výskumná agentúra, pracovali síce obaja na jej domácom oddelení, no činnosť vykonávali v zásade rovnakú, akú popisujú vo svojej správe Američania. Išlo o vytváranie a publikovanie príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré mali v ruskej spoločnosti vyvolať určité nálady či reakcie. Savčuk ani Mindijarov nepochybujú, že rovnaké metódy používa firma aj pri pôsobení v zahraničí.

Na oddelení, ktoré malo na starosť Spojené štáty a americké prezidentské voľby v roku 2016, pracujú podľa Mindijarova len „ľudia s vynikajúcimi jazykovými znalosťami, profesionálni prekladatelia, absolventi vysokých škôl“. Sám sa do tohto oddelenia hlásil, no nevzali ho, pretože jeho angličtina podľa jeho nadriadených nebola na potrebnej úrovni. Podľa Mindijarova je takmer nemožné rozoznať, že pracovníci tejto firmy, vystupujúci pod vymyslenými identitami Američanov, sú v skutočnosti Rusi.

Savčuk aj Mindijarov potvrdzujú, že aj na domácom oddelení bolo pravidlom, že jeho pracovníci nikdy nevystupovali na sociálnych sieťach pod svojím menom, ale mali vytvorené falošné identity. Tie im vytvárali ich šéfovia podľa toho, na akú skupinu mali práve zapôsobiť. Savčuk spomína, ako sa sama nevedela vynačudovať, keď pozorovala, ako jej vymyslené príspevky ľudia berú vážne a zdieľajú ich. „Mysleli si, že sú to ich vlastné myšlienky. Ale boli to myšlienky vymyslené propagandistami,“ hovorí.

Muellerov tím vo svojej správe uvádza, že hlavným zámerom obvinených ruských občanov a inštitúcií bolo „podnecovať konflikty v rámci politického systému Spojených štátov, okrem iného počas prezidentských volieb v roku 2016“. Ich aktivity smerom do Spojených štátov sa pritom podľa vyšetrovateľov začali už v roku 2014 a až po dvoch rokoch sa začali zaoberať najmä prezidentskými voľbami.

Jednou z obvinených osôb je aj Jevgenij Prigožin, podnikateľ z Petrohradu, ktorý je šéfom Internetovej výskumnej agentúry. „Nehnevám sa, že som sa ocitol na tomto zozname,“ reagoval na svoje obvinenie Prigožin, ktorý je známy aj ako „Putinov kuchár“, keďže ruský prezident zvykne vodiť zahraničné návštevy do jeho reštaurácií. „Američania sú veľmi citliví ľudia. Vidia to, čo chcú vidieť“, povedal.

Správu amerických vyšetrovateľov neskôr komentoval aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý tvrdenia v nej obsiahnuté označil za „táraniny“. „Kým neuvidíme fakty, všetko ostatné sú len táraniny,“ povedal na bezpečnostnej konferencie v Mníchove.

Opatrnejšie sa v pondelok vyjadril Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Podľa neho sú obvinenia zo strany Američanov síce smerované proti „ruským občanom“, ale „nijako nenaznačujú, že by do toho bola akýmkoľvek spôsobom zapojená ruská vláda“.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 1. 2020, 22:33 avatar
Elfovia proti trollom. Ako Pobaltie bojuje proti hoaxom a propagande

Pobaltské štáty bojujú s ruskou propagandou roky, iniciatívu v overovaní hoaxov berú po štáte do rúk samotní občania.

VILNIUS, BRATISLAVA. Niekoľko litovských politikov aj médií dostalo 14. februára znepokojujúcu správu: skupina po nemecky hovoriacich mužov údajne pri meste Jonava, kde sa nachádza aj nemecká vojenská základňa jednotiek NATO, znásilnila 15-ročné dievča z detského domova.

Informácia sa však výrazne na webe nešírila – len po pár hodinách polícia potvrdila, že tento incident sa nikdy nestal.

O tri dni však polícia oznámila, že úlohou falošnej správy bolo zdiskreditovať prítomnosť jednotiek NATO v Litve a vinu pripísala niekomu z krajiny mimo Európskej únie. Šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel obvinil priamo Rusko a varoval pred ďalšími falošnými správami.

Na rozdiel od hoaxu z minulého roka, pri ktorom si ruská tínedžerka vymyslela znásilnenie migrantmi v Nemecku, sa táto správa na internete nešírila dlho. Rýchlo zareagovali litovská vláda, polícia aj médiá.

Pobaltské krajiny na hraniciach s Ruskom zvyknuté na dlhoročnú informačnú vojnu sú príkladom, ako majú štáty aj občania reagovať na propagandu, hoaxy a hybridnú vojnu.

obaltie ako ďalšie na rane

"Pred štyrmi rokmi som predpovedal ruskú inváziu na Ukrajinu. Ďalšie na rade sú pobaltské štáty," napísal v novembri pre magazín Foreign Policy odborník na medzinárodnú bezpečnosť z Národnej obrannej univerzity vo Washingtone Paul D. Miller.

Rastúcemu napätiu medzi Pobaltím a Ruskom napomáhajú hoaxy pochádzajúce často z ruských zdrojov aj presúvanie vojsk NATO blízko pri hraniciach.

Región preto svoju bezpečnostnú situáciu berie vážne. Februárová správa estónskej zahraničnej tajnej služby Teabeamet napríklad naznačuje, že Rusko možno vnímať ako "jedinú krajinu, ktorá môže potenciálne predstavovať ohrozenie nezávislosti a teritoriálnej integrity Estónska".

Podľa správy je cieľom ruského vplyvu vytváranie napätia a zmätku medzi členskými štátmi a narušenie ich vzťahov.

Aj na tieto témy útočí propaganda, ktorá prichádza z viacerých smerov. "Už to nie je len doména ruských tajných služieb: celý štátny aparát je zapojený do ovplyvňovacích aktivít," dodáva správa.

Na hybridnú vojnu má pritom Pobaltie ideálne podmienky: veľká ruská menšina má vlastné médiá, no zároveň čelí aj tlaku úradov, aj ostatných občanov.

U nás Únia, v Pobaltí nezávislosť

Nerijus Maliukevičius z Inštitútu medzinárodných vzťahov na univerzite vo Vilniuse sledoval ruskú propagandu už pred desiatimi rokmi.

"To, čo zažívame teraz, nie je prekvapujúce. Predtým sa ruský vplyv rozširoval najmä cez energetickú politiku, dnes sa zbraňou stali informácie a správy,"

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


21.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 1. 2020, 22:39 avatar
Slovenskí elfovia sa prihlásili k odstráneniu propagandistického videa Kotlebovcov

Slovenskí elfovia podľa vlastných slov dopomohli k odstráneniu virálneho propagandistického videa kotlebovského KulturBlogu

Líviu Garčalovú asi nebude nutné predstavovat. Do pozornosti verejnosti sa dostala vďaka videu v ktorom tvrdí, že nie je rasistka, „ale Slováci by mali byť výhradne bieli.“

Nasledovala kritika reklamy na Absolut Vodku, ktorú označila za „neomarxistickú propagandu.“ Podľa Matúša Ritomského je Líviino posolstvo v súlade s tvrdením, že „plnohodnotným občanom Slovenska ťažko môže byť niekto, kto má tmavú pleť či vykazuje iné „antropologické zvláštnosti“.“

Najnovším produktom z dielne Líviinho Kulturblogu je propagandistické video namierené proti komunite LGTBI.
Jednoduchá propaganda mieri na najnižšie pudy

Spoločným menovateľom všetkých troch videí je dehumanizácia politických protivníkov a delenie spoločnosti na „my“ a „oni.“ Ide o rovnaký, ťažkopádny prístup ku politickej komunikácii, ako má napríklad poslanec Blaha. Existujú pravdaže oveľa sofistikovanejšie spôsoby, no rovnaký musí byť ich zdroj a cieľová skupina.

Jednoduchá komunikačná stratégia založená na strachu z ohrozenia (islamizácia, zánik tradičného spôsobu života a rodiny, cudzie vojenské základne, terorizmus) ktoré má byť spôsobené vonkajším, či vnútorným nepriateľom (migranti, moslimovia, liberáli, slniečka, homosexuáli, Židia, Rómovia…), a je vždy založená na dehumanizácii protivníka.

Cieľom dehumanizácie je pomalé, postupné odstránenie platných spoločenských pravidiel etického správania a ich nahradenie vierou v oprávnené, dokonca nevyhnutné násilie proti spoločnému nepriateľovi. V sebaobrane, samozrejme.

Slovenskí elfovia a individuálni užívatelia nahlasovali video administrátorom obsahu dovtedy, kým títo nevyhodnotili, že sa naozaj jedná o šírenie nenávistných prejavov, ktoré je v rozpore s pravidlami sociálnej siete. Video z Facebooku preto vymazali.
Kto sú a čo robia slovenskí elfovia?

Elfovia u nás vznikli podľa vzoru svojich litovských bratrancov. Podľa slov jedného z členov,

monitorujú dôležitých dezinformačných aktérov, identifikujú novinky a trendy. V prípade nutnosti koordinovane nahlasujú obsah, ktorý je v rozpore s pravidlami Facebooku. Na sociálnej sieti sa zúčastňujú diskusií verejných, ale tiež v uzavretých skupinách, všade tam, kde sa šíra rôzne formy dezinformácií.

V podivnej situácii, kedy čelíme cudzím nebojovým informačným operáciám, či bezohľadným politickým prospechárom, ktorí si osvojili jej metódy, náš štát nevie alebo nechce reagovať. Problém preto ostáva na pleciach občianskej spoločnosti, ktorá víta každú pomoc. Aj keď prichádza zo Stredozeme.
Správa od Elfov

Počty slovenských Elfov môže posilniť ktokoľvek, kto sa chce zapojiť do zlepšovania našej infosféry.

infosecurity.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 1. 2020, 22:40 avatar
Kľúčom je Facebook. Slováci začali boj proti propagande z Kremľa

Hovorili sme so šéfom slovenských elfov. Sú to ľudia, ktorí sa začínajú v online priestore sami združovať a spolupracovať pre jediný cieľ: odvrátiť dezinformačné útoky z Kremľa.

Keď sme minulý týždeň na tomto mieste informovali o fenoméne elfov, ktorý sa šíri z Pobaltia a Fínska, spustil sa nebývalý ohlas.

Elfovia sú aktivisti, ktorí tvoria protipól trollom. Sú to ľudia, ktorí sa sami rozhodli vzoprieť dezinformáciám prúdiacim z Ruska.

Vo svojom voľnom čase na sociálnych sieťach vyvracajú lži, nahlasujú falošné profily a stránky produkujúce hoaxy. Keď sa spoja, ich sila rastie a vedia vytvárať kampane, ktoré cítia masy.

Komunita elfov sa dnes začína vytvárať aj na Slovensku.

Cieľ trollov? Spôsobiť chaos a polarizovať ľudí

„Je to pár týždňov, čo sme začali spolupracovať,“ hovorí nám slovenský elf, okolo ktorého sa aktuálne združuje skupina aktívnych občanov (jeho identitu sme sa kvôli bezpečnosti rozhodli utajiť).

Ako vysvetľuje, elfom sa môže stať každý, kto si pravdu neprispôsobuje.

„Trollovia chcú vytvoriť prostredie, kde hrajú dezinformácie a propaganda prím. My chceme vytvoriť opak: priestor, ktorému môžu ľudia dôverovať.“

O baltských elfoch sám vedel dlhšie, skontaktoval sa s nimi približne pred rokom a pol. Ako hovorí, na Slovensku sme sa dostali do situácie, keď padlo rozhodnutie, že je potrebné začať budovať podobnú štruktúru aj u nás.

„Atmosféra si to vyžaduje čoraz viac,“ zhodli sa viacerí.

Elfovia sami seba vnímajú ako občianske hnutie. To má charakter obranného dáždnika ako ochrany spoločnosti proti dezinformáciám.

„Prechádzame do novej doby. Ľudia čoraz viac prechádzajú na sociálne siete, komunikujú cez ne,“ prízvukuje nám šéf aktivistov. „To všetko veľmi ovplyvňuje, ako bude fungovať náš politický systém.“

Existujú totiž aktéri, ktorí majú jediný cieľ: zničiť slobodu a nahradiť ju režimom, kde sú ľudia voči svojim vládam nekritickí. „Pred očami sa nám otvorila neliberálna revolúcia.“

Sputnik a jeho variácie

Za posledné štyri roky vzniklo približne 200 portálov, ktoré s väčším či menším úspechom manipulujú online priestor a vlievajú doň klamstvá. Často pritom prekladajú zdroje a články z ruských propagandistických portálov.

„Na Slovensku to začínalo s portálmi ako Sputnik News,“ vysvetľuje Slovák. Ten a jemu podobné prichádzali ako oficiálne kanály ruskej federácie. Po čase ich však predbehli slovenské stránky.

„Dezinformácie a hoaxy si dnes prekladajú do slovenčiny sami. Tvária sa pritom, že sú to legitímne spravodajské výstupy,“ hovorí zakladateľ komunity elfov na Slovensku.

Nie je novinkou, že počet ľudí, ktorí čerpajú informácie iba z tradičných médií (televízia, rádio či noviny), sa znižuje. Čoraz viac ľudí prechádza na internet a sociálne siete.

„Na jednej strane je to skvelé, internet prináša spoločnosti mnohé výhody. Na druhej strane ako narastá počet návštevníkov internetu, mala by priamo úmerne narastať aj mediálna gramotnosť. To sa však nedeje.“

Ľudia, najmä starší, ktorí nevyrastali v obklopení technológií, sú náchylnejší veriť konšpiráciám. A tu vzniká paradox.

„Keď ľuďom ukážete, že im iní klamú, začnú byť podozrievaví ku všetkým – často sa stáva, že sú nedôverčiví aj ku tým, ktorí im chcú povedať pravdu,“ opisuje svoje skúsenosti elf.

Sám vníma vývoj virtuálneho prostredia ako dlhodobo neriešený problém.

„Okrem pár aktivistov sa naše virtuálne prostredie vyvíja úplne nadivoko. Sloboda slova je zneužívaná na účely, ktoré podkopávajú jej primárnu úlohu. Tou je umožňovať verejnosti robiť informované rozhodnutia, a to je v mori dezinformácií čoraz ťažšie.“

Je nás niekoľko desiatok, pribúdajú ďalší

Na Slovensku dnes používa sociálne siete pravidelne približne 2,23 milióna ľudí.

„Twitter je u nás mrtvá platforma, na Instagrame sa zatiaľ nič nekalé nedeje. Kľúčom je Facebook,“ hovorí o cieľoch elfov ich šéf.

Dôvod, pre ktorý elfovia spolupracujú aj cezhranične, nie je len kvôli výmene know-how.

„Je to aj kvôli spolupráci. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že nečítame správy len od nás. Sledujeme aj to, čo bolo vydané za Atlantikom, v Číne a podobne. Je aj našou zodpovednosťou, aby sme dbali nielen o to, čo sa deje u nás, ale čo sa deje vo svete.“

Skupina dnes aj preto hľadá nových členov.

„Nie je to o tom, že sa človek pridá a zostane v úzadí. Od začiaktu je zatiahnutý do diania, dostáva úlohy. Je to istý záväzok,“ upozorňuje ich šéf.

Skupina pracuje anonymne, chráni sa tak pred infiltráciou. „Kto však chce, nájde nás. Ako hovorí Edmund Burke, aby zlo zvíťazilo, stačí málo – aby dobrí ľudia nerobili nič,“ dodáva.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 1. 2020, 22:43 avatar
Čeští „elfové“ potírají dezinformace a propagandu. Jsou mezi nimi lékaři i vojáci

Říkají si elfové, protože si předsevzali boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu. V Česku jich je několik desítek, kvůli bezpečnosti však tají svoji totožnost. Jsou mezi nimi lékaři, studenti, učitelé, podnikatelé, vědci nebo třeba vojáci. "Víme, že rozdělování naší společnosti a podpora extrémů je záměrná, stojí za ní cizí zájmy a provádějí je různě motivovaní nepřátelé našich hodnot," řekl Aktuálně.cz jeden z "otců zakladatelů" skupiny dobrovolníků v Česku.

"Není nám lhostejné stále hlubší rozdělení společnosti. Chceme bránit náš stát a bojovat proti ruské propagandě," říká mohutný rázný muž, který kvůli vysokému postavení ve veřejné sféře tají svoji totožnost (redakce Aktuálně.cz ji zná). Je to jeden ze zakladatelů české skupiny, která se po vzoru pobaltských republik rozhodla bojovat na internetu s takzvanými trolly. Říkají si elfové.

Pod falešnými profily vstupují elfové do komunit na Facebooku, kde se ve velkém šíří dezinformace, a hledají jejich původce. Mapují, jaké lži nesou řetězové e-maily a kdo za nimi stojí. To všechno dobrovolně, bezplatně, ve svém volném čase.

Zatímco například v Litvě už takových elfů působí stovky - začali se seskupovat zhruba před pěti lety -, v Česku se komunita teprve formuje a má několik desítek členů. Ti svoji totožnost zatím tají, aby předešli ohrožení kariéry nebo výhrůžkám či útokům na své blízké.

"Víme, že rozdělování naší společnosti a podpora extrémů je záměrná. Stojí za ní cizí zájmy a provádějí je různě motivovaní nepřátelé našich hodnot. Říkejme jim třeba trollové. Jsou zákeřní, šikovní, motivovaní, někdy i nebezpeční. Společnost, jejímž základem je svoboda, je jimi ohrožena a potřebuje chránit," popisují svoji motivaci v prohlášení elfové.

Za války bychom byli v odboji

"Vadím nám, že se dnes pojem vlastenectví nejen vyprázdnil, ale i převrátil. Chceme chránit náš stát a bojovat proti ruské propagandě. Jsme studenti, lékaři, učitelé, hasiči, podnikatelé, kybernetiční specialisté, umělci, řemeslníci, vědci, policisté, vojáci," vysvětluje zakladatel českých elfů s tím, že nejpracovitější dobrovolníci se boji proti dezinformacím a trollům věnují kolem šesti hodin týdně.

"Působíme v tradičním veřejném i kybernetickém prostoru. Monitorujeme činnost nepřátel na internetu a získáváme informace o konkrétních osobách napadajících hodnoty, na nichž stojí Česká republika. Nepřátelské sítě nejen sledujeme, ale i aktivně podrýváme," dodává.

Že trollové placení Kremlem skutečně existují, prokázala řada investigativních novinářů. Mezi nimi i finská novinářka Jessika Aro. "Trollové z Petrohradské farmy pracují za zhruba čtyři sta eur měsíčně," řekla před rokem Aktuálně.cz.

Veřejně už promluvili i někteří bývalí zaměstnanci trollích farem - BBC se například svěřil Marat Mindijarov, který pracoval dva měsíce v petrohradském oddělení Ústavu pro výzkum internetu, který řídí činnost Federální zpravodajské agentury. Tu ruská liberální média označují za největší "trollí farmu" v Rusku. Měl za úkol denně napsat 135 komentářů, především v debatách o konfliktu na Ukrajině.

Čeští elfové prohlašují, že jejich cílem nejsou lidé nešťastní, frustrovaní nebo ztracení ve složité informační společnosti. Cílem je zmapovat, kdo stojí za záměrným šířením dezinformací a proruské propagandy. Potom mají elfové několik možností - informace o diskutujících buď zveřejní, nebo budou proti trollovi bojovat humorem a zesměšní jej ve vlastní komunitě. Případně informaci předají dál, například zpravodajským službám.

"Tito lidé podporují extrémy a snaží se rozdělit společnost na nesmiřitelné tábory, které nebudou schopné a ochotné táhnout za jeden provaz nebo se jen prostě domluvit," říká český dobrovolník a ukazuje na papíře příklady, jak mohou takoví internetoví trollové vypadat. Třeba jako pohledná žena s facebookovým jménem Dana Nováková, která má v přátelích řadu politiků včetně místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly, komunistického poslance Leo Luzara nebo osobností z dezinformační "vlastenecké scény". Své facebookové přátele láká, aby se přidali do její skupiny "Pro nespokojené s těmi, co nám vládli a vládnou od roku 1989", kterou s drobnými rusismy moderuje.

"Na první pohled jde o falešný účet. Při vyhledání profilového obrázku v Googlu hned zjistíte, že je na něm americká fitness modelka italského původu Jennifer Nicole Lee," upozorňuje český elf a přidává další příklady - falešný profil se jménem Marie Dvořáčková, která se zase přátelí například s poslankyní za SPD Janou Levovou.

Stejné facebookové kontakty pak mají například postarší lidé, kteří diskutují v proruských nebo protiuprchlických skupinách. "Je to jasné prokázání principu sociálních bublin. To, že spousta poslanců nebo jejich asistentů nemá problém přidat si očividně falešné profily do přátel a klidně s nimi i komunikuje, považujeme za ohrožení bezpečnosti státu," podotýká.

Do řad elfů se zapojily i některé veřejně známé osobnosti, které chtějí později odhalit svoji totožnost. "Jsme lidé, kteří by za války působili v odboji - občané, kteří cítí odpovědnost za svůj stát," dodává jeden ze zakladatelů. Zatím prozrazuje, že do komunity patří například lidé stojící za facebookovým profilem "Smějící se bestie" nebo twitterovým účtem "Občanská výchova".
V Pobaltí si ruskou hrozbu uvědomují, u nás je společnost rozdělena

I kvůli bezpečnosti a ochraně identity však elfové nepřijímají každého, kdo se přihlásí. Členem se může stát ten, koho sami osloví. "Chtěli bychom ale motivovat například studenty, aby se do našich aktivit zapojili a ulovili si své trolly."

Práci českých tajných služeb nebo neziskových organizací věnujících se vyvracení lží a dezinformací čeští elfové nezpochybňují, chtějí ji spíše doplnit. "Jsme přesvědčeni, že české tajné služby jsou efektivní a profesionální, ale chybí nám jasné vymezení ze strany státu, že v české společnosti probíhá boj proti informační válce," podotýká "otec zakladatel".

Jedna skupinka českých elfů se třeba zaměřuje na řetězové e-maily, které často nesou lži, zkreslující nebo nenávistné informace. V tuzemsku jsou zatím jen málo popsané a prozkoumané. Ví se ale, že před prezidentskými volbami intenzita jejich šíření zesílila.

"Zajímalo nás, kolik je v Česku lidí, kteří dokážou takové e-maily skutečně efektivně šířit - tedy umí přimět adresáty masivně je přeposílat. Máme za to, že takových autorů je několik desítek," popisuje.

A dodává, že to hned neznamená, že všechny tyto původce dezinformací někdo řídí. "Mohou to být lidé s určitým typem talentu, sociální dovednosti, kteří zkrátka našli způsob, jak být slyšeni. My hledáme ty, kteří mají schopnost dostat informace dál. Jazykovým rozborem jsme identifikovali, že někteří opakovaně používají rusismy. Jsme schopni vystopovat v kyberprostoru konkrétní původce," vysvětluje s tím, že elfové už vytvářejí i databázi rozborů nejčastějších řetězových e-mailů, kde budou dezinformace uvádět na pravou míru.

Řetězové e-maily podle něj umně kombinují emoce, jako je závist, naštvanost i útěcha, a tím si získávají především starší lidi, mající obecně důvěru v psané zprávy i v jejich adresáty.

Oproti pobaltským státům mají Češi podle něj velkou nevýhodu. "Tam si většina obyvatel masivní dezinformační kampaně řízené Ruskem uvědomuje. Tady už je společnost rozdělena," míní.
zpravy.aktualne.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


25.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 10:45 avatar
Presne Edo si elfí trol.
Chceš aby všetci mali jeden jediný názor a tí čo majú iný vytlačiť ich na okraj spoločnosti, obhajca cenzúry, vyhadzovania z práce tých čo majú nesprávny názor, trestal by si, zatváral.

Si nepriateľ slobody, ktorí víta ked sú ľudia s iným názorom prenasledovaní a trestaní !
Si nebezpečný fanatik s extrémistickou totalitnou mentalitou !


26.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 10:46 avatar
pravdu nezmeniš ty Putinove teliatko, aj keby si sa rozkrajal.....


27.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 10:48 avatar
ondrej ty síce nie si elfí trol, si len trol ale takisto s extrémistickou totalitnou mentalitou


29.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 10:53 avatar
vidim dezinformacie , ktore širi Rusko , toť vsjo....je to dokazane, a ked to nechceš vidieť, je už tvoj problém......


31.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 11:11 avatar
ondrej čo sú elfí trolovia jasne vysvetľuje prvý príspevok.
Každý iný názor označujú ako ruskú propagandu
Súhlasí havran


33.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 11:29 avatar
no ved samozrejme, ta ruska propaganda je.....a preco myslíš že ludia kazdy iný nazor povazuju za risku propagandu?.....


34.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 11:32 avatar
ondrej téma je o elfích troloch.
Existuje aj americká propaganda atd ale elfí trolovia každý iný názor označujú za ruskú propagandu.
Čo potvrdzuje aj elfí trol Edo tu na df.
Súhlasí havran


38.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 11:44 avatar
Americka propaganda špecializujúca sa na dezinformacie riadená štatom neexistuje....Samozrejme že môžu sa nájsť jednotlivci, ale to čo robi Rusko je štátom riadena dezinformačna vojna proti hlavne proti bývalym postkomunistickým krajinám...USA má svoje plány v Europe, s ktorými mnohí suhlasia....tot vsjo....


40.
označiť príspevok

havran
   27. 1. 2020, 11:51 avatar
ondrej61- tento guláš čo si tu napísal nejdem ani komentovať. Lepšie , keď je krajina vydaná napospas chhujovinam, ktoré šíria kapitálové skupiny vo svoj prospech? Uvedom si, že národ organizovaný ccentrálnou silou je vždy efektívnejší. Ako by ZSSR porazili Hitlera- len nezačni o americkej rozhodujúcej sile, ktorá dobehla až do Plzne a zbombardovala Škodovke v čase, keď už bol nemecký fašizmus na lopate ruských vojsk. Si naozaj úbožiak a nedokážeš myslieť samostatne.


41.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 11:58 avatar
ano ukazalo sa ,kam to speje ked je spolocne vlastníctvo a nie len u nas ale ukazuje sa po celom svete....Preco sa potom nedobudovalo to čo povazuješ za spravne?....


42.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 11:59 avatar
Americkú propagandu šíria štátne médiá ako Hlas Ameriky či Slobodná Europa.


44.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 12:02 avatar
to neni založene na klamstve a dezinformaciach....


45.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 12:05 avatar
Šíria klamstvá a dezinformácie


46.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 12:08 avatar
ake konkretne.....


47.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 12:17 avatar
O všetkom, o Rusku, Venezuele, Ukrajine, Sýrii, NATO, Iráne...


48.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 12:22 avatar
Hlas Ameriky začal vysielať 1. februára 1942 v štyroch jazykoch (angličtina, nemčina, francúzština a taliančina). Ich počet sa čoskoro rozrástol na 40, medzi nimi bola aj čeština. Po skončení druhej svetovej vojny bol ich počet znížený, ale len dočasne. Nové uplatnenie našiel Hlas Ameriky počas studenej vojny vysielaním do krajín komunistického bloku. Paradoxné je, že v 50. rokoch bola stanica Hlas Ameriky obvinená z podpory komunizmu a bola vyšetrovaná podvýborom Josepha McCarthyho.

Hlas Ameriky významne prispel k pádu komunistického režimu v Česko-Slovensku. Česko-Slovenské vysielanie bolo v 80. rokoch 3-hodinové, rozdelené na ranný a večerný blok. Na rozdiel od Slobodnej Európy nebol Hlas Ameriky v 80. rokoch česko-slovenskými úradmi rušený a česko-slovenská redakcia údajne dosahovala vyššiu počúvanosť než Slobodná Európa. Po páde režimu v Česko-Slovensku stanica obmedzovala vysielanie v češtine a slovenčine. Posledné vysielanie Hlasu Ameriky v slovenčine bolo 27. februára 2004.


49.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 12:29 avatar
Hlas Ameriky šíri propagandu aj dnes v 26 jazykoch.


50.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 12:41 avatar
svoju propagandu nesiri v Slovenskom jazyku....a už vobec nie na zaklade klamstiev a dezinformacii...
Viem si napr. predstaviť, že svoju propagandu siri aj na pr. do Severnej Korei..Mnoho ludi tam nema ani internet, su doslova klamaní , nevedia o svete nič.....a tak sa dozvedaju....ale nie na zaklade klamstiev a dezinformacii ale na pravde.....


51.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 13:10 avatar
No a ?
Šíria propagandu dnes v 26 jazykoch.
Ty ako fanatický amerikofil budeš samozrejme americkú propagandu vášnivo hájiť ako svätú pravdu.


52.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 13:31 avatar
je treba rozlisovať propagandu na zaklade klamstiev a pravdy....USA nijako neovplyvnuje Slovakov klamnými informaciami ako to robia cielavedome Rusi....
Myslíš že tie info, ktoré dostavaju v Severnej Korei su pre tamojšich ľudí škodlive?.....


53.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 13:37 avatar
USa takisto šíria propagandu, klamú, dezinformujú, na základe klamstiev dokonca útočia na iné krajiny ktoré rozvracajú, kde zabíjajú, bombardujú...


54.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 13:49 avatar
Na priklade Severnej Korei by si mal pochopiť o čo ide Amerike.....Rusi cielene dezinformuju v strednej Europe, za cielom rozvratiť Europu.....ALE NA ZAKLADE KLAMSTIEV A DEZINFORMACII......Ved nech propaguju svoj system, ale na zaklade pravdy....ale ako možu propagovat svoj system, ked pomaly "seru do kýblov?".....Preco ludia utekaju z Ruska na západ?....preco to nie je opačne?......
Súhlasí ardun


55.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 14:02 avatar
Americkí jastrabi chcú diktovať celému svetu, neštítia sa ničoho, páchajú zločiny, vraždia...
Prestaň s tou smiešnou proamerickou propagandou o tom, že oni sú propagátormi svätej pravdy.


57.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   27. 1. 2020, 14:10 avatar
Americkym jastrabom jasne povedal Vladimir Vladimirovic Putin po kial maju retaz natiahnutu, stekat mozu po hranice SR. Slovensky mierumilovny najproruskejsi narod na svete si moze v svojej krajine veselo vybudovat co uzna za vhodne a nikto ani nepipne lebo ich rozpucim jak zabu.


37.
označiť príspevok

havran
   27. 1. 2020, 11:39 avatar
ondrej61- ty si taký jasnovidec ako baba Vanga. Svoju pravdu si prezri ráno v toalete.  


39.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 11:46 avatar
ruske dezinformacie je realita......deje sa to teraz a nie je to videnie do buducnosti....    ..ty nostradamus
Súhlasí ardun


43.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 12:00 avatar
Americké dezinformácie sú realita ved aj ondrej ich šíri


56.
označiť príspevok

ardun muž
   27. 1. 2020, 14:07 avatar
havran babu vangu cituje ruský sputnik čiže ruske dezinformačné konšpiračne medium platené ruskou vladou za šírenie bludov a propagandy .

Čiže nie Ondrej ale stránka na ktorú i ty dávaš odkaz ako zaručenú pravdu .

To je zopár faktov


30.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   27. 1. 2020, 11:07 avatar
26/ Pravda je ze si kokot to fakt nezmenime!!!!)))
Súhlasí havran


36.
označiť príspevok

havran
   27. 1. 2020, 11:38 avatar
Andriško, je zábavné, keď také nič akko si ty, sa hraje na mysliteľa. Ktoťa tak znetvoril na duchu?


28.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   27. 1. 2020, 10:49 avatar
osvietený nebojuje proti tvojmu nazoru, maj si ho, ale bojuje proti dezinformaciam, ktoré maju spatny dopad na názor....ty Putinove teľa.....


32.
označiť príspevok

hokejis muž
   27. 1. 2020, 11:12 avatar
Elfí trolovia každý iný názor označujú za ruskú propagandu a dezinformáciu.
A hlavne bojujú proti slobode
Súhlasí havran


35.
označiť príspevok

havran
   27. 1. 2020, 11:33 avatar
Osvietený stále bude žialiť za kontigentmi, ktoré ukrýval v pivnici.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:34,  https://www.interez.sk/wp-content/uploads/2017/05/history-lists-11-things-you-may-not-know-about-...
dnes, 18:33,  (34) Milníčko, odporúčam Ti, aby si hrozby toho "znovuzrodenca" nebral až tak...
dnes, 18:33,  Ja píšem o starovekých egypťanoch, nie súčasných. Trošku si to v tej hlavičke uprataj.
dnes, 18:31,  Milosko Egypt je síce v Afrike, no Egypťan nie je klasický černoch, tak ako celá severná...
dnes, 18:31,  Bez predošlých poznatkov veru nie.
dnes, 18:30,  Ak si ty humanista Lemmy, tak ja som potom prezident kuriev kurva. *39*39*39
dnes, 18:29,  Ty aj bez drog si ideologicky omámený sionfašizmom.
dnes, 18:28,  Fašista Kasafran, ty nie si ani omylom humanista, ani v úvodzovkách. Ty si eštebácka...
dnes, 18:27,  (30) Hokejis, z väčšiny jeho príspevkov to priam "bije do očí"...
dnes, 18:27,  Fašista hokejis zasa klame
dnes, 18:26,  ondrej61 A teraz sa tebe zachcelo!
dnes, 18:24,  Bez moslimov by nexistovali ani lietadlá ani by sa nelietalo do vesmíru
dnes, 18:24,  (31) Mil@níčko, okrem svojich ním stále zatajovaným súkmeňovcov...
dnes, 18:22,  Do zrkadla dlho nepozeraj.
dnes, 18:22,  Ty seš vúl .
dnes, 18:22,  Fašista Lemmy zasa klame
dnes, 18:21,  14,88 dní !!!!!!!!!!
dnes, 18:21,  Realita ti nepasuje, čoooo ? :) Vzdelávaj sa: www.diskusneforum.sk/tema/bajt-al-hikma
dnes, 18:18,  Bajt al-Hikma (Dům moudrosti, anglická transkripce Bait al-Hikmah) je název instituce, kterou...
dnes, 18:18,  Kedže som sa v poslednej dobe zameriaval na veci ohľadom spánku hlavne kvôli svojmu novému...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Elegantné šaty plnia u ženy rovnakú funkciu ako plot na záhrade. Musia ju chrániť, ale netieniť ju.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(177 079 bytes in 0,459 seconds)