Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Pán Báječný: Zásah webov zdieľajúcich propagandu ĽSNS sa ráta už v státisícoch

44
reakcií
205
prečítaní
Tému 7. februára 2020, 23:13 založil Osvietený.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Osvietený muž
   7. 2. 2020, 23:13 avatar
Konšpirátori sa síce k toxickému obsahu oficiálne nepriznávajú, zanechávajú však stopy. Kto na Slovensku roztáča súkolie kyber-propagandy, ohrozujúcej slobodnú spoločnosť?

Vlastní eseročku Báječná firma, ktorá skončila v roku 2018 v strate presahujúcej 11-tisíc eur a na sociálnom poistení dlhuje 326,49. Prevádzkuje weby, kde sa striedajú šarlatánske správy o zdraví, škandalózne či senzáciechtivé správičky a stranícka propaganda ĽSNS. Tvrdí, že s obsahom nemá nič spoločné.

Rád sa fotí v luxusnom Audi, vozí na formule, pije značkové koňaky a na vianočný stromček si navešal päťstoeurové bankovky. Pochádza z Dolných Vesteníc pri Bánovciach nad Bebravou a už roky spravuje sieť webov so zdravotníckymi dezinformáciami. Marek Polacký.

Jeho najnovším projektom je portál slovenskespravy.sk, ktorý sa prezentuje ako štandardný spravodajský web. V skutočnosti na ňom nájdete bulvárne pikantérie, doplnené o články prevzaté z webu magazin1.sk z dielne známeho kotlebovca Mária Vidáka.

Vidákova stránka pritom patrí podľa monitoringu antisystému na Slovensku z jesene minulého roka medzi najtoxickejšie na slovenskom internete. Rozširuje tradičnú propagandu extrémistov: tvrdú formu nacionalizmu, v ktorej štát stojí nad právami občanov a ľudskými právami všeobecne, pestrý výber dezinformácií a tradičné útoky na kritické hlasy - médiá a predstaviteľov občianskej spoločnosti.
Iluzórna anonymita

Polackého portál slovenskespravy.sk prebral od Vidáka napríklad dezinformáciu o údajne podplatených protestujúcich Rómoch na mítingu ĽSNS v Košiciach. Inkriminovaný článok pritom vychádza z nepodložených domnienok.

Odhliadnuc od gramatických chýb, Vidák neuvádza ani zdroj závažných obvinení. „Podľa účastníkov v Košiciach a niektorých zdrojov vyplýva, že Rómski protestanti mali byť odmenení za to, aby držali transparenty proti ĽSNS. Mali dostať po 15€. Údajne však boli oklamaní a nedostali ani tieto peniaze.“

Absencia zdrojov platí pre celý Vidákov web. Základné pravidlo každej stredoškolskej príručky mediálnej gramotnosti pritom hovorí o hodnovernosti zdroja. Kľúčové je, či má článok autora a či má portál redakciu.

Hoci magazin1.sk, podobne ako iné dezinformačné weby, navonok neuvádza informácie o tom, kto stojí v jeho pozadí, pri pohľade zvnútra sa dá zistiť, že portál spravuje užívateľ mariovidaknew. Mário Vidák uvádza na svojej oficiálnej facebookovej stránke kontaktnú adresu mariovidaknew@gmail.com.

Báječný lekár

Polacký prevádzkuje weby bajecnylekar.sk, bajecnezeny.sk, bajecnezdravie.sk či bajecnenapady.sk. Dohromady je ich aspoň dvanásť. Na väčšine stránok dostávajú priestor potenciálne nebezpečné dezinformácie.

Návštevník sa tu napríklad dočíta, ako sa môžeme myšlienkami a emóciami zbaviť za tri minúty rakoviny. Nájde tu tiež články podkopávajúce vieru v tradičnú medicínu, napríklad o tom, ako robí rádioterapia rakovinu tridsaťkrát zhubnejšou. V pseudo-medicínskom trojlístku nechýba ani strašenie pred očkovaním. Na webe tak nechýbajú „exkluzívne“ informácie, že „všetci lekári, ktorí vo vakcínach objavili rakovinové enzýmy, boli zavraždení!!!“.

Zástupca primára na Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Viktor Rosenberg v súvislosti s dezinformáciami potvrdzuje, že každý onkológ má zbierku prípadov mladých pacientov, ktorí odkladajú konvenčnú liečbu a nechávajú sa liečiť „alternatívnymi“ liečiteľmi alebo svojpomocne receptami z internetu. „Bez účinnej liečby sa však choroba často dostane do štádia, ktoré je neliečiteľné,“ upozorňuje.

S následkami odmietania očkovania má zas skúsenosť Zuzana Krištúfková, vedúca Katedry epidemiológie na Fakulte verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity. Spomína prípad nezaočkovaného dieťaťa, so zápalom mozgových blán. „Po ročnej hospitalizácii a siedmich operáciách skončilo s ťažkým postihnutím a po prepustení bolo matke dané takpovediac na dožitie."

Filip Struhárik z Denníka N na Facebooku upozornil, že už aj weby bajecnylekar.sk a bajecnezeny.sk zdieľajú obsah z webu slovenskespravy.sk, čo zahŕňa aj propagandu ĽSNS. Výsledkom je, že nešíria „len zdraviu nebezpečné lži o očkovaní a o tom, že liečba rakoviny zabíja, ale aj informácie od kotlebovcov“.
Digitálna stopa

Doména bajecnylekar.sk je registrovaná na Mareka Polackého (FB, Instagram). Registračné údaje o doméne obsahujú jeho osobný email polacky.m@gmail.com, ktorý uvádza na stránkach svojej firmy a ktorým zároveň spravuje viaceré weby.

Na svojom Facebooku má Polacký fotografiu, ktorá ho zachytáva, ako upravuje článok na webe bajecnylekar.sk.v administrátorskom prostredí redakčného systému WordPress.

Báječný lekár je však iba špičkou ľadovca. Z analýzy webstránky vyplýva, že obsahuje jedinečný kód CA-PUB-9657897336906985, ktorý využíva na zobrazovanie reklamy. Ten je viazaný k jednému konkrétnemu užívateľovi. Rovnaký kód obsahuje aj ďalších šesť webstránok. Dá sa teda s istotou povedať, že ich vytvoril jeden človek.

A nie iba vytvoril. Všetky weby spravuje človek registrovaný Polackého osobným emailom.

Stránky napojené na Mareka Polackého zdieľajú recepty na zákusky, články o chudnutí či rôzne bulvárne správy. Na Facebooku majú dohromady viac ako 600-tisíc fanúšikov.
Stránky som spravil, obsah nepridávam

Polacký v telefonickom rozhovore priznal, že za sieťou webov stojí on. „Stránky som spravil, ale obsah nepridávam. To sú už ďalší ľudia, čo to robia. Ja obsah nekontrolujem. Možno aj to je zlé, lebo vôbec neviem, čo sa tam dáva.“

Zároveň poprel, že má vedomosť o tom, že weby, existujúce niekoľko rokov, šíria medicínske dezinformácie. Ako dôvod ich prevádzky uvádza príjmy z reklamy.

„Nevedel som, že je to taký veľký problém" odpovedal Polacký na otázku, či si je vedomý, že jeho stránky šíria potenciálne zdraviu škodlivé hoaxy.

Ako a či príjmy z reklamy svojich webov priznáva, odmietol povedať.
Hrozba pre každého

Odborníci upozorňujú, že katalyzátorom celosvetovej politickej nestability sa stávajú práve online dezinformačné kampane. Hoci samotné techniky propagandy sa za posledných sto rokov nezmenili, rozdiel je v distribučných kanáloch.

Sociálne siete, kde sa šíri propaganda 21. storočia, nastavujú pravidlá mimoriadne netransparentne, hrubo tým krivia realitu a nakláňajú ju v prospech vagabundov. A to sme podľa znalcov ešte nič nevideli. Súkolie kyber-propagandy sa totiž začína iba roztáčať.

Faktom je, že kyberpriestor zabezpečuje vysoký stupeň anonymity. V anonymnom prostredí môžete čokoľvek, keďže spoločenská zodpovednosť ani obavy o reputáciu sa vás netýkajú. Platí to však iba v prípade, keď viete, čo robíte. Online anonymita je možná len do určitej miery, no nikdy zaručená, nikdy úplná. Najmä, ak ste amatér.
Súhlasí Milosh


3.
označiť príspevok

Milosh muž
   8. 2. 2020, 15:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   8. 2. 2020, 21:58 avatar
Milosh ale to pre všetkých klamajúcich nie len pre nestora humoru DF BORATA
Súhlasí Milosh


5.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:00 avatar
Aj klamárovi fotonovi my demokrati dovolíme klamať


6.
označiť príspevok

Bijjou žena
   8. 2. 2020, 22:02 avatar
5. ty sa vyhrázaš prezidentke ? i45.servimg.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


7.
označiť príspevok

Bijjou žena
   8. 2. 2020, 22:03 avatar
ved to je na pálku, nebezpečné vyhrázanie fyzickou likvidáciou
Súhlasí ondrej61


12.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 22:15 avatar
vyborne scarlet.....nas mufik pôjde do kriminalu   
Súhlasí Milosh


15.
označiť príspevok

Bijjou žena
   8. 2. 2020, 22:22 avatar
12. to milosh stihol spravit screen, ja som ten topic ani nezaregistrovala


16.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 22:27 avatar
skvelý počin......foton je proste jednička...(mne sa tak strašne pači oslovenie na tomto fore foton.....) v sukromi je to samozrejme iné......


17.
označiť príspevok

0svietený muž
   8. 2. 2020, 22:28 avatar
Netrápte ho.   
df.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:32 avatar
Bijjou no daj v akej téme


22.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 22:35 avatar
to je uplne jedno v akej teme...mufko.....si pekna špina mufko...len by si zabijal....


24.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:36 avatar
ondrej ty špinavý fašista no daj v akej téme nech sa do nej pozrieme


25.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 22:37 avatar
staci co si napísal .....nejde o nazov temy ty teliatko......   


26.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:39 avatar
ondrej ty fašista nič také som nenapísal
Daj názov témy, nedáš lebo žiadna taká neexistuje


27.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 22:43 avatar
vidime krasny screen mufko...to sa neda sfalšovať...a keby islo do tuheho ,tak ver, že aj nazov temy sa najde....tu len vidíme ake si prasa mufko a kazdý to vidí.........putinov potkan proste no


29.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:45 avatar
ondrej 12. 12. 2019 som založil 2 témy:

Nórsko podporuje prestavbu kostolov na mešity a Svedectvo Donbasanky v NR SR

www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


28.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:44 avatar
ondrej 12. 12. 2019 som založil 2 témy:

Nórsko podporuje prestavbu kostolov na mešity a Svedectvo Donbasanky v NR SR

www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


34.
označiť príspevok

Osvietený muž
   8. 2. 2020, 23:30 avatar
Prečo len dva krát ten istý hoax ??? Prečo nie aspoň 10 krát ???    

Ako ten o anglickom Haagu a Švedoch utekajúcim z Osla do Norska lebo Oslo je v plameňoch ???

Nezabralo ani , že som ti napísal , že Haag je v Holandsku a Oslo je hlavné mesto Norska len si dokola dával že osvietený klame asi 100 x po sebe    

A tak zabavaš dalším hoaxom            
Súhlasí Milosh, ondrej61


13.
označiť príspevok

-era- muž
   8. 2. 2020, 22:19 avatar
Tomu sa akiste hovorí "kvalitná satira"  


21.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:34 avatar
foton šíri nie že kvalitnú satiru ale lži
Súhlasí -era-


8.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:03 avatar
Bijjou v akej téme ?


9.
označiť príspevok

Bijjou žena
   8. 2. 2020, 22:05 avatar
8. v tvojej ktorú si zalozil , aj screen je dokaz .
Súhlasí ondrej61


18.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:31 avatar
Bijjou v akej ? Daj názov


23.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:35 avatar
Bijjou no tak daj názov témy nech sa do nej pozrieme


11.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 22:12 avatar
mufko sa nam vyvrbil......nehanbiš sa mufko?....za toto ťa možu pekne potrestať......ty špina špinava....rasisticka extremisticka......


10.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 22:07 avatar
naš mufik demokrat   ...a diky paradne si mi pomasiroval bránicu   


14.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 22:21 avatar
mufko sa nam radšej zdekoval.....   


19.
označiť príspevok

hokejis muž
   8. 2. 2020, 22:32 avatar
ondrej presvedčený fašista


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   8. 2. 2020, 12:23 avatar
Priessnitz - Daleko (oficiální 360° video)

Jednou to pochopíš


30.
označiť príspevok

auxiliarius
   8. 2. 2020, 23:16 avatar
hokejis screen nie je dokaz
toho sa neboj, mozem sem dat screen ako fotonko pisal, ze zabije Kisku


33.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 23:24 avatar
nejde celkom o dôkazy ty teľa ......ale o to že taketo prašivé svine ako je momentalne pod nazvom hokejis este vôbec môzu pisať po foroch.....a poviem ti ty tela auxiliarius že len vdaka slobode je to možné...ale ver ty prasa komunisticke. že pravda zvíťazí......ale nie ta komunisticka ty teľa komunisticke , ale pravda ludu
Súhlasí Osvietený


42.
označiť príspevok

auxiliarius
   9. 2. 2020, 00:46 avatar
hahahaha


36.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   8. 2. 2020, 23:43 avatar
no daj..chcem vidieť.....vsetci vieme o co ide...davaj


43.
označiť príspevok

auxiliarius
   9. 2. 2020, 00:46 avatar
blbecku

ibb.co Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Esenc, Kacír


44.
označiť príspevok

Esenc
   9. 2. 2020, 00:55 avatar
A už to máme tu.      
Ja som to tvrdil a nikto mi neveril, všetci pôjdete do basy!! Skrínšot je dôkaz!!!!!      


45.
označiť príspevok

Bijjou žena
   9. 2. 2020, 01:05 avatar
44. je ak ho spraví nezávisle od seba viac ludí . samozrejme nie takyto trapny fejk .


31.
označiť príspevok

auxiliarius
   8. 2. 2020, 23:16 avatar
screeny nie su dokazom, napisat text dokaze hocikto
Súhlasí Milosh, ondrej61


32.
označiť príspevok

Lemmy muž
   8. 2. 2020, 23:22 avatar
Ak to napísal, a potom odstránil, tak nemusí byť žiaden spoľahlivý dôkaz.


35.
označiť príspevok

Milosh muž
   8. 2. 2020, 23:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

Esenc
   8. 2. 2020, 23:48 avatar
A terazky si budeme vyrábať nejak skrínšoty, ako vraždíme koho len chceme? Príborovým nožíkom???    
Teda nie my, ale tí druhí??  
Sirény houkaj, fízly už jedou.......    


38.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 2. 2020, 00:08 avatar
nezľachčuj to motorkár..situacia je vážna, ale teraz neviem pre koho je to dobré


40.
označiť príspevok

Esenc
   9. 2. 2020, 00:14 avatar
Ondrej ahoj. Ako som písal, klobúk dolu pred tebou za dar na Lemmyho účet, si macher.
Terazky moc nerozumiem tvojej poznámke, čo nemám zľahčovať?


41.
označiť príspevok

Bijjou žena
   9. 2. 2020, 00:17 avatar
38. Ondrej , dnes pentrík zavesil na teba ?  


39.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 2. 2020, 00:14 avatar
Arpi je výborný človek s obrovským prehladom . Veľmi vzácny človek .
Súhlasí Milosh
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:53,  (17) EnaX, chlapče môj, odporúčam Ti podrobnejšie preštudovať si obsah pojmov evolúcia a...
dnes, 00:45,  Milan Nostrad, nože mi prezraď, čo Ti ako RNDr. - doktorovi prírodných vied -...
dnes, 00:33,  JA to nepokladám za vývoj ;) Aj slovo revolúcia to vystihuje ;) Nie je to krok vpred ale...
dnes, 00:32,  (15) EnaX, nezabúdaj, že aj víťazstvá a porážky sú súčasťou dialektiky vývoja v boji...
dnes, 00:31,  Nevlastním cudzie fotky ;)
dnes, 00:30,  Ešte raz ;) Ak máš čiernu skrinku a nevieš sa do nej pozrieť tak ti veľmi nepomôže...
dnes, 00:29,  Neexistuje totiž konsenzus v súboji vôlí ;) Jeden je víťaz a druhý porazený a musí...
dnes, 00:29,  (184) Enax, nebodaj neberieš do úvahy faktor času, ktorý obsahuje aj neprestajný vývoj...
dnes, 00:26,  Tu na df je to viditeľné veľmi dobre ako sa každý a za každú cenu snaží zvíťaziť nad...
dnes, 00:23,  (12) Enax, v niektorej svojich reakcií na tomto DF som konštatoval, že veľa ľudí nielen na...
dnes, 00:23,  To je ako s BIG BANGOM ;) Ľudia si myslia, že keď si galaxie vzďaľujú od SEBA tak...
dnes, 00:21,  A nie je zaručené, že tie predstavy budú na hony vzdialené od skutočnosti ;)
dnes, 00:20,  Ľudské je tiež obmedzené ;) Ak totiž existujú zákonitosti, ktoré nie sú zjavné, či...
dnes, 00:18,  (182) EnaX, čím kôr by si si mal uvedomiť, že naše áno, ale ľudské vonkoncom nie...!
dnes, 00:16,  No pokora by mala slúžiť tebe hlavne vzhľadom na iných ľudí ;) Aby si sa k nim...
dnes, 00:15,  (10) EnaX, ide o to pred kým, alebo pred čím...
dnes, 00:10,  JA vidím jediný význam utrpenia ;) Že formuje človeka ;) Učí ho pokore ;) A čo...
dnes, 00:05,  Na keru riť potom existuje utrpenie, keď nenaučí človeka pokore? ;)
dnes, 00:01,  Takže nesúhlasíš, že utrpenie formuje človeka? ;)
dnes, 00:00,  7- teraz sa nehorázne mýliš immane. Ja už som zmierený s koncom svojho života a ak ma...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy je lepšie hovoriť s rozumným človekom o niečom hlúpom, ako s hlupákom o niečom rozumnom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(129 725 bytes in 0,245 seconds)