Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  zdravie  téma
kategórie:  

Na počiatku bolo vegetariánstvo :)

25
reakcií
1727
prečítaní
Tému 30. januára 2018, 11:26 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
29. 10. 2018
8
12. 06. 2018
36
26. 03. 2018
33
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   30. 1. 2018, 11:26 avatar
"Potom Boh povedal: "Hľa, dávam vám všetky rastliny s plodom semena na povrchu celej zeme a všetky stromy, majúce plody, v ktorých je ich semeno: nech sú vám za pokrm! Všetkým zverom zeme a všetkému vtáctvu neba i všetkému, čo sa hýbe na zemi, v čom je dych života, (dávam) všetku zelenú trávu." A stalo sa tak. A Boh videl všetko, čo urobil, a hľa, bolo to veľmi dobré." (Genezis 1, 29-31)

Takže podla Biblie na počiatku mali byť ľudia vegetariáni. A zvieratá tiež. Čiastočne to pre mnohé druhy aj platí, totiž pre bylinožravce: Z veľkých ide napr. o slony, nosorožce, byvoly, bizóny (zubre), hrochy, kone, žirafy (panda je pomerne veľká); z menších napr. antilopy, srnky, koaly...

Samozrejme, neskôr sa to zmenilo, ľudia dostali za pokrm i zvieratá. O to až tak veľmi nejde, lebo človek sa môže stravovať ako "všežravec" alebo ako vegetarián, ako kto chce. Každý má v tom slobodu (pravdaže, sloboda nezahŕňa antropofágiu, hm). Dokonca v prípade vegetariánstva nejde v prvom rade ani o zdravie, to je podla mňa až na druhom mieste. I keď napr. tzv. Čínska štúdia ("najvýznamnejšia štúdia o výžive a zdraví, aká bola spracovaná za ostatných osemdesiat rokov" podporuje vegetariánstvo. Predovšetkým je to však životný štýl, presvedčenie, súčasť názoru, ktorý súvisí s mierumilovnosťou. Napr. aby živočíchy neboli luďmi zabíjané kvôli jedlu. Rezeň predsa nie je iba rezeň, ale predtým to bola napr. kravička. Takže vegetariánstvo je mierumilovná forma stravovania. Jesť mäso nie je etické ani neetické. Nejde ani o neresť, ani cnosť: je to eticky neutrálne (ak sa to nepreháňa). Vegetariánstvo však priamo obsahuje etickú hodnotu. Je v ňom čosi takmer ideálne, skoro ako Izaiášov obraz leva a ovečky, ktoré sú v mieri vedľa seba, hrajú sa a športujú, pričom aj lev sa stravuje vegetariánsky resp. ako bylinožravec. "Vlk a baránok sa budú spolu pásť, lev ako vôl bude žrať slamu, ale pokrmom hada bude naďalej prach. Nebudú robiť zle a nebudú ničiť na celom mojom svätom vrchu, hovorí Hospodin." (Iz 65, 25) Doslova "aj vlk je sýty, aj ovca celá", ako sa hovorí... lebo ten vlk sa nasýti bryndzovými haluškami bez slaniny a bryndza bude pochádzať prevažne z ovčieho mlieka...

To bolo aj trochu humoru Inak ešte by som uviedol pomerne známu vec, že je rozdiel medzi vegetariánstvom, ktoré môže zahŕňať i mliečne výrobky a príp. vajcia, a vegánstvom bez akýchkoľvek živočíšnych produktov.

Mäso mi po dva a pol roku vegetariánstva nechýba. Nemám naň chuť, lebo je to len o zvyku. Zvyk je železná košela a zlozvyk oceľová, takže ťažko sa toho zbavuje. Ale je to možné, ako i následne nadobudnúť nové vhodné stravovacie návyky. Je to o slobode, keď človek nepotrebuje jesť mäso a cíti sa v pohode. Samozrejme, ponúka sa otázka, čo keby sa vegetarián dostal do situácie, kedy by poriadne nebolo čo jesť okrem mäsa? Jedol by vtedy mäso? Taká situácia je krajne nepravdepodobná. A keby bolo keby... tak možno áno, vtedy možno hej. Ale žiadne keby nie je a asi ani nebude. Mimochodom keď som hovoril o tej etickej stránke, je pravda, že nosím topánky, ktoré sú zhotovené sčasti z pravej kože. Ale plánujem si kúpiť nejaké alternatívne, tj. bez kože. (Vegetarián zrejme môže nosiť topánky z kože, lebo to je niečo iné, nie strava, ale nepriamo to s tým súvisí.)

Vegetarián by mal uprednosňovať plnohodnotné formy potravín, tj. celozrnné obilniny: pečivo, cestoviny..., nie biele; natural (pololúpanú, hnedú) ryžu, nie bielu... Je pravda, že natural ryža sa varí trochu dlhšie, ale potom môže byť celkom chutná. Prípadne stačí pri varení do vody pridať malú lyžičku sódy bikarbóny, ktorá slúži aj na zmäkčovanie potravín, a všetko bude ok. (Používa sa niekedy aj pri varení fazule, ktorá sa inak tiež varí dlhšie.) Z vegetariánskej stravy možno prijímať všetky živiny, čo aj zo živočíšnej, plus niečo navyše. Napr. strukoviny sú bohaté na živiny (fazuľa, šošovica, hrach, sója, cícer...). Podobne orechy, oriešky, hríby (huby) atď. Preto sa nájdu aspoň sem-tam i športovci, ktorí bez akýchkoľvek problémov sa stravujú vegetariánsky
Súhlasí Scarlet666


2.
označiť príspevok

Krištof
   30. 1. 2018, 11:28 avatar
Je vám vegetariánstvo nejako blízke, alebo jete zeleninu či strukoviny zväčša ku mäsu? Odporúčal by som vegetariánstvo v tom prípade, ak by sa daný človek vedel stravovať patrične, viac-menej plnohodnotne vegetariánsky. Inak odhaduje sa 3% - 4% vegetariánov vo svete. V Európe sa odhaduje 10% vegetariánov. V Indii asi 30% 

bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Scarlet666


5.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 1. 2018, 12:24 avatar
Nie, nie je mi blízke.


21.
označiť príspevok

Krištof
   23. 2. 2018, 14:39 avatar
V Biblii je v súvise s vegetariánstvom zaujímavý aj prípad Daniela, ktorý sa dostal medzi tých mladíkov, ktorých vybrali, aby sa učili v babylonskom zajatí. Ponúkali im kráľovské pokrmy, ale oni si vybrali strukoviny. Potom sa ukázalo, že telesne a výzorom na tom boli lepšie než tí, čo jedli z kráľovho pokrmu. (Daniel 1, 5-16)
 


22.
označiť príspevok

Shagara muž
   23. 2. 2018, 14:46 avatar
21,....ale nesmieš to vnímať,že len a len vegetariánstvo je správne! V Babylone sa totiž podávali jedlá ,ktoré mali židia zakázané,a niektoré boli z nečistých zvierat! Ale to sa zmenilo. Písmo a tému jedla musíme vnímať komplexne. Pretože Biblia v Písme vníma "víno,olej a mäso" ako požehnanie,prosperitu!


23.
označiť príspevok

Krištof
   23. 2. 2018, 14:54 avatar
Netvrdím, že tam v Danielovi išlo nutne o vegetariánstvo. Ale je zaujímavé aj v súvise s vegetariánstvom, že si vybral strukoviny, nie mäso. Inak však nesúdim "všežravcov" (nevegetariánov)


25.
označiť príspevok

Krištof
   12. 6. 2019, 16:39 avatar
Iný zaujímavý príspevok ku vegetariánstvu v Biblii môže byť v príbehu o Ezauovi a Jakubovi (Izákových synov). V Gn 25 čítame:
"Prvý sa narodil červený, celý chlpatý ako kožuch, a nazvali ho Ezauom. Za ním sa zjavil jeho brat a jeho ruka držala Ezauovu pätu. Preto mu dali meno Jakub. ... Keď chlapci dorástli, Ezau bol udatným lovcom, mužom stepi, Jakub však bol tichý človek a býval v stanoch. Izák mal radšej Ezaua, lebo rád jedával divinu. Rebeka mala zasa radšej Jakuba. Raz Jakub varil jedlo a Ezau prišiel zo stepi celkom vyčerpaný. ... Potom dal Jakub Ezauovi chleba a šošovicového pokrmu".

Ezau bol lovec, najradšej "jedával divinu" (hoci v daný deň od hladu chcel i to, čo varil Jakub - šošovicu). Jakub bol zrejme skôr "zberač", pastier a roľník. Čo jedával? Čítame, že varil šošovicu; z nej potom zhodou okolností dal Jakubovi, ktorý od hladu žiadal jedlo, čo varil (tam sa chcelo povedať, že jedlu - "krátkej radosti" - dal prednosť pred "prvorodenstvom". V každom prípade Jakub varil vegetariánske resp. vegánske jedlo, a nie napr. divinu či iné mäso. To o ňom niečo naznačuje (čo asi jedával, že skôr vegetariánsku stravu). Ide o iný aspekt toho príbehu.
Ako som raz napísal takú "korálku": Vegetarián je zjavne skôr zberač než lovec - chodí na hríby, nie na ryby.
Neznamená to nutne ani v tomto prípade, že Jakub bol vegetarián, ale prinajmenej mal k tomu bližšie
a-repko.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


26.
označiť príspevok

Krištof
   12. 6. 2019, 18:20 avatar
resp. to "rád jedával divinu", sa píše o Izákovi, ale to je tu každopádne vedľajšie


3.
označiť príspevok

havran
   30. 1. 2018, 11:45 avatar
Aký máš názor na vyváženú stravu v súlade spotrebou akceptovať fyzické zaťaženie. Moja stará mama žila na zemiakoch, kyslom mlieku a slanine takmer 96 rokov, bola niekoľkokrát -tuším 5x v USA a tam pracovala na poli. Bola to vysoká, štíhla a huževnatá žena. Nemoci nemala a zomrela tak, že povedala, už som tu dlho a prestala jesť, len pila vodu a takto sa dočkala svojho odchodu z toho sveta za 10 dní. Je to asi extrémny jav, no výnimka potvrdzuje pravidlo, ale aké?
Súhlasí dodo6363


4.
označiť príspevok

Krištof
   30. 1. 2018, 12:11 avatar
Zemiaky a kyslé mlieko výborná vec. Podobne pohyb na čerstvom vzduchu pre zdravie (samozrejme bez preháňania). Sem-tam kapusta, bryndzové halušky...
Asi už cítila, že prišiel jej čas, neviem to však posúdiť


13.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   11. 2. 2018, 11:28 avatar
Takže by sa dalo povedať, že použila v dnešnom výraze eutanáziu.


6.
označiť príspevok

salbea žena
   30. 1. 2018, 14:31 avatar
radsej rozumne vegetarianstvo, ako nezmyselne vierovyznania
kto ma zrat take pomyje v slovach, zdravemu usudku je z toho akurat na grc
Súhlasí dodo6363


7.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 1. 2018, 14:52 avatar
zdravému úsudku?    


8.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 1. 2018, 17:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

Krištof
   30. 1. 2018, 18:32 avatar
To je fajn Scarlet. V niečom je to o takých sklonoch, ale v niečom o zvykoch a danej kultúre. Niekto si môže privelmi zvyknúť trebárs aj na sladkosti a pritom v skutočnosti nie sú potrebné vo väčšej miere. Máš aj nejaký recept resp. tip na vegetariánske jedlo?


10.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 1. 2018, 23:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Krištof
   31. 1. 2018, 08:35 avatar
ja som na výber mal... hoci teraz po 2,5 roku už ani velmi nie... zvyk je zvyk (plus presvedčenie).
Môžu byť fajn tie jedlá s quinoa. Nedávno som napr. jedol také že "Indický cícer so špenátom": cícer, špenát, kari, šampiňóny, čerstvé bylinky, cibulka, príloha zemiaky... môže byť aj ryža  


14.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   11. 2. 2018, 11:33 avatar
Krištof. Ja som skúšal jesť iba surovú stravu. Cítil som sa vynikajúco, ale bol som stále hladný a hlavne, dokázal by som to možno stále tak jesť, keby som mal prácu iba doma, alebo keby u nás existovali také reštaurácie na surovú stravu, tzv. RAW a boli v normálnej cenpovej relácii. Ale obed za 7 eur je pre mňa veľa.


16.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2018, 13:27 avatar
Slušný človek, surová strava je už iná kapitola. O tom som zatial neuvažoval pre seba To je asi len ovocie, zelenina, orechy a pod. že?


18.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   11. 2. 2018, 13:37 avatar
Ano. Myslím, že sa tomu hovorí vitariánstvo.
Súhlasí Krištof


12.
označiť príspevok

dodo6363 muž
   11. 2. 2018, 11:04 avatar
Syry su kyselinotvornejsie ako maso, a taveny syr neobsahuje plnohodnotnu bielkovinu.A viete ze soja je na svete sama GMO a je nezdrava? Podobne zemiaky a kukurica su plno GMO. Bielkoviny su sice z aminokyselin ale malokto si moze dovolit a ma vsetky plus bohate porcie zivin. A na varenie a hlavne strukovin je najlepsi tlakovy hrnec. A pozor na vietor ked zafuka


15.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2018, 13:18 avatar
Tzv. Čínska štúdia ako "najvýznamnejšia štúdia o výžive a zdraví, aká bola spracovaná za ostatných osemdesiat rokov" podporuje vegetariánstvo. Podobne mnohí výživári s medicínskym a vedeckým vzdelaním sú vegetariáni. I keď zďaleka nie všetci. Video o knihe o Čínskej štúdii s odborníkmi:
youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Nižšie odkaz na kompletnú tabulku potravín s ich ph podla kyselinotvornosti a zásadotvornosti. Syry, mlieko a jogurty sú na tom lepšie než mäso
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Každopádne vegetariánska strava obsahuje plnohodnotnú bielkovinu (kompletné aj esenciálne aminokyseliny). Napr. fazula s chlebom či pečivom (najlepšie celozrnným), s cestovinou či ryžou (natural) iste majú plnohodnotné bielkoviny. Ja so strukovinami nemám také problémy

Na Slovensku a v Europskej Únii nie je povolená GMO sója. Niektoré zemiaky a kukurica asi áno. Každopádne za problémy GMO nemôže vegetariánstvo a priamo to s tým, či niekto konzumuje alebo nekonzumuje mäso, nesúvisí. Do zvierat chovaných na mäso sú vraj tiež dávané látky ako napr. umelé hormóny. Nižšie je krátke video, kde odborník na výživu a sóju hovorí, že sója je zdravá (i keď inde som čítal, že nie je)

youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


17.
označiť príspevok

dodo6363 muž
   11. 2. 2018, 13:28 avatar
Mna na to neukecas bol som vegetarian kedysi dlhe roky a na chvilu i temer rydzy vegan. Bol som oslabeny a pri tej strave by som nevedel ani manualne robit a ked som sa stal vegetarian mal som kratko nato sen o rybacine co som mal vziat ako znamenie a srat na to uz vtedy. Dobry vyvar z tlakaca ked sa spik z kosti uvolni a bujon do polievky a sem tam maso uz mi nik neupre. A i budhisti a ine tzv vegetarianske skupiny zeru minimalne cez zimu maso a tvrdy syr je o nieco kyselinotvornejsi ako brav si pametam ja. A Robert Morse pise o GMO soji a na svete uz ani inu nemas, su to len odpadky dnesna strava v porovnani s tou co bola ci tou co maju Rusi co si do toho nedaju tak montovat ako tzv vyspely zapad


19.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2018, 13:39 avatar
Rozhodne ťa na to nechcem ukecať
Osobne sa bez mäsa a iných podobných produktov (napr. slaniny) cítim fyzicky i psychicky dobre. Inak ph z potravín je aj podla obsiahnutých minerálov, podla toho, ktoré v nich prevažujú. Draslík, horčík, vápnik sú skôr zásadotvorné; sodík, chlór, fosfor skôr kyselinotvorné (čítal som však aj tak, že i sodík je skôr zásadotvorný)


20.
označiť príspevok

dodo6363 muž
   11. 2. 2018, 13:50 avatar
Sodik je na neutralizaciu kyselin a je silno zasadotvorny a od toho i kalerab ci zeler a rozna zelenina.Mineralka Fatra je dost alkalicka. Kuchynska sol je zmes chloru a sodika ked si dobre pametam. A 4 halony su brom,chlor,fluor a jod a ktoreho je viac ten vladne ostatnym no to je uz ina tema. A askorbat sodny kradne telu menej vapnika prave pre sodik v zmasi zo sodou bika kyselina askorbova inak Ccko vo vysokych davkach kradne telu vapnik atd pre kyselinotvornost.


24.
označiť príspevok

Krištof
   23. 2. 2018, 14:59 avatar
Vegetariánska strava v liečbe cukrovky a aj celkovo. MUDr. Hana Kohleová, Ph.D (video 48 min.)
youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:16,  4...Nebudem komentovať všetko v čom si tam protirečíš, lebo by to bolo na veľmi dlhý...
dnes, 04:42,  Dobre, tak okomentujem tvoj 12. bod, kde sa na konci pýtaš: "Kedy podla teba/samovýkladu/...
dnes, 04:35,  3, .... a čo ti hovorí text: .... „Jehova vystrie žezlo tvojej moci zo Sionu a...
dnes, 04:12,  23, .... hovorím že odpadlík ako BRNO! Ty nepoznáš ani len základné fakty! Z celej Biblie...
dnes, 03:51,  25, ..... ale si necitoval celý môj výrok o tom "nerozumení". Ale zrejme si to ty...
dnes, 03:43,  Ježiš Kristus začne vládnuť nad svetom po svojom druhom príchode. To sa ešte nestalo, lebo...
dnes, 03:42,  34, .... a čo to má spoločné s mojim tvrdením o trojici? Lebo neverím, že mŕtvy Ježiš...
dnes, 03:35,  19, ..... armagedon je len iný názov pre "Pánov deň", ale je jedinečný v tom, že...
dnes, 03:29,  1, .... Jedno proroctvo v biblickej knihe Daniel znie: ..... „Zotnite strom a skazte ho....
dnes, 02:52,  1, ..... SOS, ..... SOS , .... Fotoonko, zachráň Ondreja! Už mu došli biblické argumenty,...
dnes, 02:45,  35, .... a akého ducha?*15 A ta ta ma zabila?*15*13 .... tak ja už nežijem?*15
dnes, 02:43,  1, .....ešte raz k tejto téme. Kladieš otázku: .... "Ako môže RKC vyháňať satana,...
dnes, 01:40,  Otázka 13: Keď Ježiš hovoril svojim učeníkom o blížiacom sa zničení chrámu a...
dnes, 01:18,  17...je mnoho chýb, ktoré vám dnes servíruje SV. Po prvé: Armagedon je posledná vojna medzi...
dnes, 01:18,  Jehovisti tu znova strašia a oblbuju......ja nemam take vedomosti aby som to...
dnes, 01:03,  12...citujem tvoje slová: "V každom prípade neviem čo si tým chcel povedať?" Ak...
dnes, 01:01,  12...citujem: "V každom prípade neviem čo si tým chcel povedať?" Ak nevieš, čo...
dnes, 00:52,  Sagara myslim si, že prave týmto veciam nerozumieš.....darmo sa ohanas písmom(litere) ale ta...
dnes, 00:51,  Po prvé: Ježiš Kristus bol neviditeľne prítomný so svojimi pomazanými bratmi od času,...
dnes, 00:32,  žijeme na cintoríne, keď sa kupovalo rádio, nesmel som ísť do obchodu, máme najkrajšie...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Usiluj sa, aby si mal to, čo miluješ, inak budeš nútený milovať to, čo máš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(112 741 bytes in 0,221 seconds)