Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

... "moja filozofia" ...

44
reakcií
1542
prečítaní
Tému 9. decembra 2012, 13:06 založil J.Tull.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
04. 08. 2015
9
10. 04. 2010
68
02. 10. 2015
3
08. 12. 2011
10
25. 09. 2011
21
 
 


1.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 12. 2012, 13:06 avatar
Čo je to vlastne "filozofia"? Existujú mnohé definície ako i "definície" toho, ako a prečo, sa filozofia definovať nedá. Dokážeme ju odlíšiť od vedy, náboženstva, umenia ...? Ale čo je to veda, náboženstvo, umenie ...? Nebolo to v " začiatkoch" jedno "myslenie"? Čo je to ľudské myslenie? Nie je len komplikovanou reakciou na svoje okolie, na svoju konfrontáciu, konfrontáciu so sebou samým, ako i s vonkajškom, reakcia na vlastné myslenie i myslenie druhých, opätovne ho donekonečna pretvárajúc, aj keď je základ ten istý ...? Nie je, možno, jeho pôvod v reakcii jednoduchého organizmu, bunky, na teplo, chlad, svetlo, tmu, kyslík ..., svoje okolie a táto schopnosť reagovať, nie je, vo svojej pôvodine, reakciou organických látok, ktoré vznikli z anorganických, vzájomným pôsobením ...? Nie je základ všetkého v pohybe, vibrácií, mikročastíc, možno tvorených akýmisi strunami, alebo nejakým iným, pre nás zatiaľ a možno navždy, akýmsi čudom ...? Nie je všetko, respektíve neskladá sa, nevyplýva všetko, z takýchto čúd, v ktorých možnostiach bolo stvoriť zo seba človeka a cez jeho myslenie si uvedomovať a možno i pochopiť seba ... a táto ich možnosť sa naplnila? Tieto čudá tvoria hmotu, ktorá si v nás uvedomuje samu seba, alebo sú súčasťou Boha, prípadne Bohom stvorené?
Je filozofia hľadaním odpovedí na tieto otázky ako i mnohé iné, ktoré však vždy v podstate nejakým spôsobom s nimi súvisia? Lenže náboženstvo, veda, umenie ... nie sú vo svojej podstate o tom istom? A filozofia neobsahuje v sebe náboženstvo, vedu, umenie ...? A opačne nie je veda, náboženstvo, umenie i filozofiou? Nie je to tak, že v skutočnosti niet pevných hraníc medzi ničím, všetko sa vzájomne prelína, "všetko" obsahuje v sebe "všetko", to len človek škatuľkuje /nielen čo sa týka jeho vlastných výtvorov .../, potrebuje "rozoberať" a takto skúmať jednotlivé aspekty, detaily, aby lepšie porozumel ...? Možno sú hranice medzi myslením a nemyslením, v spôsoboch akými myslíme, v metódach skúmania ... hoci i tu je ten základ rovnakým ...


2.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 12. 2012, 13:45 avatar
Ja som zrovna včera uvažovala nad tým, že nech sa bránime ako chceme, musíme pripustiť, že vôbec ani čo sa za atom zmestí netušíme, odkial sa tu nabrala hmota, lebo nijaká odpoveď, akú môžeme vymyslieť, nás neuspokojí a nevysvetluje nič.
Hmota tu buď bola večne (to snáď znamená, že nikdy nevznikla?) alebo vznikla z ničoho, alebo z niečoho, čo ale predtým muselo vzniknúť z ničoho alebo nikdy nevzniklo a tď. A sme v koncoch, nakoniec je v súčasnosti najrozumnejšie to vysvetliť zázrakom (okrem priznania, že netušíme nič)
Z toho sa aj odvíja to, že podobne je tomu takmer u všetkého, keď ideme do samej podstaty veci. Ak zistíme, že sa nám zdá teória superstún správna, vyvolá to desiatky nových otázok, a po ich zodpovedaní alebo nezodpovedaní zasa len zistíme, že potrebujeme novú teoriu...
Filozofia je odbor, ktorý pomáha všetkému tomuto porozumieť a začleniť do života. Vedu bez filozofie by sme boli nútení zavrhnúť, lebo by sa stala iba nástrojom moci. Nevznikla by etika ani náboženstvá. A umenie má k filozofii hádam najbližšie, lebo vyjadruje tiež spôsob nazerania na život, videnie života, len je ešte snáď individuálnejší ako filozofia...
Súhlasí zarra, brumo, Pau-pau, ether, J.Tull


10.
označiť príspevok

ether muž
   9. 12. 2012, 22:24 avatar
úvaha o nekonečne ma vždy dostáva do úzkych, pretože v istom momente sa odpútam od ostatného a snažím sa len rozpriestrieť svoj mentálny priestor do nekonečna a proste to nejde, vymyká sa môjmu chápaniu, cítim pri tom priam fyzickú nemožnosť...


3.
označiť príspevok

rose.madder žena
   9. 12. 2012, 14:04 avatar
..už na gymku sme sa učili, že filozofia je zložená z dvoch slov -múdrosť a láska ...čiže láska k múdrosti ...a základom filozofie je rozmýšľanie, spochybňovanie na základe rozumu a poznania ...kedže každý človek, každý filozof je samostatný individuálny subjekt, aj filozofia každého človeka je iná, tak ako aj jeho poznanie ...rozmanitosť myšlienok ako odraz rozmanitosti ľudstva má tým pádom nekonečné hranice a tým je filozofia špecifická oproti všetkému inému ...je bezhraničná : )
Súhlasí brumo, Pau-pau, servis, J.Tull


15.
označiť príspevok

servis žena
   9. 12. 2012, 22:30 avatar
preto krásna pre každého inak...špecifická pre každého človeka čo sa len trochu zamýšľa. Rose vystihla si to...veľmi pekne. Jednoducho každý ju máme aj keď si to neuvedomujeme, ale len niektorí ju vedia vidieť, rozpoznať v sebe...to čo nás núti zamýšľať sa, klásť si otázky a hľadať odpovede.


4.
označiť príspevok

brumo muž
   9. 12. 2012, 18:13 avatar
......všetko so všetkým súvisi. nič nie je ukončené, všetko je v pohybe a hlavne nič nie je isté.......


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   9. 12. 2012, 18:20 avatar
filozofia je väčšinou úsilie dopátrať sa k pravde,..lenže pravda býva taká, že filozofovia ostanú vždy len pri filozofovaní a spochybňovaní všetkého,.. čo má nejaký zmysel.


6.
označiť príspevok

majomajo muž
   9. 12. 2012, 18:23 avatar
Moja filozofia je toto : svet, vesmír je dynamický a bude ešte taký zopár miliárd rokov až kým teplota neklesne všade na absolútnu nulu, napríklad pri rozpínaní vesmíru, ale to ma trápi asi tak ako mravca v amazonskom pralese aké bude počasie v Číne......Ďalej, dejú sa veci fyzikálne možné ,nedejú sa veci nemožné a dejú sa rovnako v rovnakých podmienkach.Sebauvedomenie si človeka nehrá nijakú úlohu v tom dynamickom procese, náš vplyv je zanedbatelný . Ak by som aj pripustil, že Big Bang niekto stvoril ( neviem ako ) tak je evidentné že do procesov už odvtedy nijako nezasahuje a všetko sa riadi fyzikálnymi zákonmi.


7.
označiť príspevok

Pau-pau žena
   9. 12. 2012, 20:32 avatar
prečítaj si knihu "A biblia má predaa pravdu"...človeku začnú nabiehať zimomriavky. čo sa týka fyzikálnych zákonov, netvrdila by som že sa deje iba možné...videla som video, kde vystresovaná žena zdvihla tonové auto pretože pod ním mala dieťa. možno fake. možno nie. podobné situácie som zažila aj o nich počula. Takisto nevysvetlíš lásku - ako je možné že sa pre inú osobu vie niekto obetovať, keď základným prejavom života je snaha ostať živý ? dá ti toto dokopy chemická reakcia ? myslím že nie...a ďalej.... intuícia, pocity...kopu vecí nevysvetlíš a možno nás ozaj riadi niečo vyššie, možno nie. Aj tak verím že sme sa na zemi nevyskytli náhodou ale že nám bola daná a my sme to iba dobre doondili. A určite by som netvrdila že sme zanedbateľní, možno pre vesmír ale určite nie pre seba alebo Zem. ak sme zanedbateľní, tak kto to o nás povie keď už tu nebudeme ?


8.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   9. 12. 2012, 22:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 12. 2012, 07:53 avatar
Nuž aj na Youtube si môžeš pozrieť všelijaké videá, dnešná technika všeličo dokáže..... ja iba krútim hlavou a čudujem sa akým hovadinám dokážu ľudia uveriť..........Čo sa týka Biblie, je to rozprávka s prvkami histórie niekolkokrát upravovaná podľa potrieb cirkvi......čo sa nehodí , to sa prehlási akože to je obrazne a JE TO . Nič nezapadá z Biblie v súvislosti s vesmírom a vývojom života na Zemi, vonkoncom nič ale to zjavne cirkvi a jej ovečkám nevadí, jednoducho všetko čo sa nehodí prehlásia za obrazné ako som už napísal. Z odpozorovaného vesmíru a správania sa planét, slnk a galaxií je úplne isté že Zem tu nebola ako prvá a že isto iste zanikne na nej život minimálne pre premenu Slnka našej hviezdy . Aký zmysel ako samotnú existenciu má život človeka ? Prečo stále poniektorí potrebujete k vášmu životu tajomstvá, ducharinu, vieru a plané nádeje, pocity výnimočnosti a podobne ? To sa nedokážete tešiť zo svojho života, z toho čo v ňom dokážete, zo svojich detí, či rodiny, zo svojich koníčkov a radostí čo život prináša ? Nie ste neskromní ?   


29.
označiť príspevok

Ónya žena
   10. 12. 2012, 08:21 avatar
majo..na otázku.."Prečo stále poniektorí potrebujete k vášmu životu tajomstvá, ducharinu, vieru a plané nádeje, pocity výnimočnosti a podobne ?
..ja iba že ako môžeš tvrdiť, .. že tí, čo majú túto "potrebu duševnej ..vnútornej náplne,..že sa netešia zo života , z rodiny..detí...a že nemajú iné radosti ?.. Možno ich majú väčšie ako tí, ktorí sa nevedia ani usmiať a vidia všade len tmu.. 

K tej Bibllii..nedávno som čítala, že prvotná Biblia vznikla na základe zážitkov a poznatkov z paranormálnych javov..a tď, ..súčasná podoba Biblie je pretvorená do podoby, ktorá vyhovovala tej dobe.. a následne vzniku náboženstva.


30.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 12. 2012, 08:39 avatar
Nuž vychádzam iba z toho čo aj tu veriaci píšu, nepíše väčšinou o svojej rodine o svojich radostiach ale sa stále zaoberajú mysticizmom, ducharinou, náboženstvom, svojou vierou a ani nevedia presne v čo......iba majú pocit nadradenosti a pocit že sú súčasťou niečoho výnimočného velkého, božského........ja to vidím ako neskromnosť ako neschopnosť zmieriť sa zo svojím životom takým aký je, prečo by som si mal myslieť niečo iné, veď iba vychádzam z ich pocitov ktoré prezentujú aj tu na fóre......


31.
označiť príspevok

Ónya žena
   10. 12. 2012, 09:00 avatar
nemusia..nie je pravidlo že musia písať o súkromí a radostiach..atp,...nepozerala by som sa na to takto,.. rozdiel je byť náboženským fanatikom ..a je rozdiel nebyť veriacim v pravom slova zmysle.. ale zaujímať sa o duchovný svet a mystiku , to je o čomsi inom...o spoznávaní a poznaní , o duchovnom raste ),..Niektorí , tí ,..čo sú nábožensky založení..do svojho presvedčenia vnášajú kus sebectva ..aj potrebu presviedčania iných o správnosti ich viery ... tzv. manipulovania. .


32.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 12. 2012, 09:33 avatar
Pozri si počet tém skoro v každej sa vyskytuje ducharina, to svedčí o tom čím sa týto ľudia zaoberajú....o spoznávaní je veda nie mysticizmus a ducharina......veriaci tu radi tvrdia o tom, ževraj sú v akomsi vyššom leveli ako neveriaci, to je jasný dôkaz ich pocitu nadradenosti a neskromnosti. Prem ňa je ozajstný veriaci ten, čo si svoje intímne filozofické myšlienky nechá pre seba alebo úzky kruh priateľov , inak je to nebezpečný exhibicionizmus až agresia ako to vidieť aj tu na fóre.


33.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 12. 2012, 09:35 avatar
Nejde o to že niekto tu má opisovať svoje súkromie, ide o okruh problémov ktoré ho zaujímajú a to je zrejmé........


9.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   9. 12. 2012, 22:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

ether muž
   9. 12. 2012, 22:25 avatar
analytická filozofia má niečo do seba  


17.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   9. 12. 2012, 22:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

ether muž
   9. 12. 2012, 22:44 avatar
Sokrates je trapko  taký Moore alebo Frege, tí sú páni 


19.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   9. 12. 2012, 22:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

ether muž
   9. 12. 2012, 22:53 avatar
ale pekná veta to je, ale to je tak všetko 
také cogito ergo sum je pre mňa určite lepšie


21.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   9. 12. 2012, 23:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

ether muž
   9. 12. 2012, 23:04 avatar
niekto musí byť 


23.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   9. 12. 2012, 23:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

ether muž
   9. 12. 2012, 23:11 avatar
no veď samozrejme, že ja, veď nič neviem, tak musím byť hlupák 


25.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   9. 12. 2012, 23:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

ether muž
   9. 12. 2012, 23:17 avatar
no nesúhlasím s ním, to snáď nie je hriech 


12.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   9. 12. 2012, 22:27 avatar
...kratky))) ©


13.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   9. 12. 2012, 22:27 avatar
...inak,na tri b0tky,mam © ja...tak 0patrne...)))


14.
označiť príspevok

ether muž
   9. 12. 2012, 22:28 avatar
to bolo šesť bodiek, takže v kľude 


16.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   9. 12. 2012, 22:30 avatar
...pred a za...)))s0m detailista...)))
Súhlasí ether


27.
označiť príspevok

Mojka žena
   10. 12. 2012, 00:05 avatar
moja filozofia je iná..ako vždy!..opýtam sa 20-ročných: Kto vlastne bol Ján Palach..pokrčia plecami i usmejú sa :(
www.totalita.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ether


34.
označiť príspevok

Chiara
   10. 12. 2012, 13:44 avatar
Moja filozofia je, zaujímať sa vždy o druhého a čo najmenej hovoriť o sebe:o)


35.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   10. 12. 2012, 13:45 avatar
To je aj moja, takže pri stretnutí nás dvoch by sme toho asi veľa nenakecali!!!!!!!!!  


36.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 12. 2012, 16:03 avatar
Človek je stvorený z hmoty hviezd. Z tých istých atómov, molekúl, z tej istej látky, z akej je stvorený vesmír, ktorého je temer nepredstaviteľne malou, nepatrnou súčasťou. Vzišiel zo zvieracej ríše, z nej sa vyformoval na takú úroveň, ktorá mu umožnila oddeliť sa od nej, vytvoriť vlastný svet ... To nakoľko má, alebo nemá v tom prsty Boh, teraz neriešim – ani tak nemám na to, aby som takúto rovnicu vypočítal ...
Príroda nás obdarila nervovou sústavou, intuíciou, zrakom, sluchom, čuchom, hmatom – zmyslami, rukami, schopnými tvoriť a rozumom, ktorý dokáže, pomocou nich, nielen jednoducho orientovať sa v prostredí v ktorom žije, nielen pamätať si, učiť sa, odovzdávať - „dediť“ poznatky, ale i pretvárať, podrobovať si prírodu, ktorej je, napriek všetkému, jej súčasťou a z ktorej žije /aj keď často na to zabúda .../
Týmto je daný základ toho ako myslí, poznáva, koná, nech už myslí, poznáva, koná hocičo ...
K tomu, aby sme porozumeli umeleckému dielu, obrazu, musíme sa naučiť ho čítať, nielen preto, že má svoj príbeh. Má svoju reč, melódiu, harmóniu, rytmus, tóny, kompozíciu, stavbu, matematiku, techniku, chémiu, filozofiu ... a pre vytvorenie, ale i pochopenie sú potrebné poznatky. Podobne hudba má farby, kompozíciu, stavbu, obrazy ... tak ako ich má i literárne dielo, architektúra ... Matematika má svoju architektúru, estetiku a podobne je to s každou oblasťou vedy, náboženstvom, filozofiou. Myslíme uvažujeme v pojmoch a prostriedkami, ktoré sme získali vo svojich základoch z prírody a aj keď ich svojím rozumom rozvíjame, podstata zostáva nezmenená. Samozrejme obraz v hudobnom, v literárnom diele, v matematike, v chémii, vo vede, v náboženstve je iný ako vo výtvarnom umení ... Iné sú farby v Ravelovom Bolere ako v obrazoch Pieta Modriana ... V umení je filozofia, veda i náboženstvo ... Podobne veda obsahuje umenie, filozofiu, náboženstvo ... Každá táto oblasť obsahuje v nejakej miere, nejakým spôsobom /napr. prepojením z minulosti .../ všetky oblasti ... To ako uvažujeme, myslíme, spoznávame je v podstate rovnaké. V každom našom myslení využívame vždy, aj keď v rôznej miere, všetky prostriedky nášho myslenia, ktoré nám štedro nadelila príroda. Iné však nemáme ... Určite sú rozdiely medzi umením, vedou, náboženstvom filozofiou. Stručne možno povedať: umenie vyjadruje vzťah človeka k človeku, veda spoznáva, vysvetľuje svet spôsobom, pri ktorom sa snaží čo najviac odosobniť, zobjektívniť poznávanie, náboženstvo hovorí o vzťahu človeka k Bohu, o všetkom, čo s tým súvisí a filozofia je o tom všetkom, v inej, všeobecnejšej rovine, vyjadruje vzťah človeka k svetu, k tomu všetkému, ale i k sebe samému ... Vo všetkých prípadoch však ide o tvorenie myšlienok tými istými prostriedkami a vždy všetkými ...


37.
označiť príspevok

Petrana žena
   10. 12. 2012, 18:06 avatar
...dnes sa mi tak nechcééé filozofovať... 
Súhlasí J.Tull


38.
označiť príspevok

Petrana žena
   10. 12. 2012, 18:14 avatar
...dám aspoň vtip:
www.google.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
 


39.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 12. 2012, 18:26 avatar
Petrana; ... tak sa započúvaj do Ravelovho Bolera, opakujúceho sa rytmu, jednej melódie postupne silnejúcej, hranej však zakaždým v inej farbe
http://www.youtube.com/watch?v=KK23BhEQVyU Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

alebo sa sústreď na Mondrianovu Kompozíciu A
uploads2.wikipaintings.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


40.
označiť príspevok

Petrana žena
   10. 12. 2012, 18:32 avatar
...diki, ale toto je moje gusto!
http://www.youtube.com/watch?v=VqGzerDGUkM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


41.
označiť príspevok

Petrana žena
   10. 12. 2012, 18:43 avatar
...a toto moja filozofia:
http://www.youtube.com/watch?v=Fs9elnS2-rM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

...myslíš? Tak tancuj!


42.
označiť príspevok

J.Tull
   11. 12. 2012, 13:43 avatar
Človek chce spoznať svet /hovoriť o tom prečo to chce, je odbočením, predĺžením témy .../, ktorého je súčasťou, vo svojej celistvosti. Nestačí mu spoznávať jednotlivosti, ktoré sú aj tak prepojené v jeden celok. To však zatiaľ, a možno ani nikdy, nedokáže, aj práve preto, že je súčasťou "systému", ktorý skúma. Je tu nepatrná nádej, že v jednotlivostiach sveta, v jeho detailoch objavíme - ich "sčítaním", pochopením vzájomných súvislostí , vzťahov ... - pochopíme celok. Každá jedna oblasť, i ten najmenší "výrez" sveta, si však vyžaduje pri jej skúmaní odbornosť, špecializáciu, poznatky, ktoré sú v dnešnej dobe natoľko rozsiahle, že je prakticky nemožné aby ich obsiahol jednotlivec ... Naše zmysli sú nedokonalé, klamlivé, dokážeme ich však technikou "predlžovať", urobiť citlivejšími, zobjektizovať, technológiami pre naše zmysli sprístupniť i to, čo by sme inak nedokázali vnímať, registrovať ... Nevieme však myslieť inak, ako sme prírodou nastavený. Napr. máme svoju predstavu, ktorá vychádza z tohto "nastavenia", o čase, priestore, časopriestorových dimenziách ... ale akými sú vlastne v skutočnosti, si objektívne predstaviť nedokážeme. Preto si mnohé vysvetľujeme v obrazoch, analógiách ... a hlavne rečou matematiky, ktorá dokáže byť asi objektívnejšia než sú naše zmysli. To, čo ako tak dokážeme s úspechom skúmať je "profánny" svet. Na výsledkoch tohto skúmania, pričom ho vysvetľujeme z neho samého, sa vo všeobecnosti vieme zhodnúť. Takto získané poznatky využívame i zneužívame, sú nám k osohu, ale dokážeme ich aj otočiť proti sebe samým ...


43.
označiť príspevok

J.Tull
   11. 12. 2012, 13:44 avatar
Ak píšem, že naše prírodou dané nastavenie nám nepostačuje pre pochopenie "profánneho" sveta, s tým "sakrálnym" je to ešte horšie. Tu nemáme žiadne relevantné nástroje ako ho skúmať, dokážeme ho len myslieť. Viera v jeho existenciu nie je založená na faktoch, ktorých sa dokáže každý rovnako "dotknúť", na faktoch, ktoré sa opakujú, ktorými sa dá experimentovať ... nevychádza z objektívne overiteľných faktov ... Je založená na svedectvách /vnútornom, subjektívnom "pocite" .../, ktoré si, ak ich medzi sebou konfrontujeme v mnohom protirečia, navzájom odporujú ..., nepanuje medzi nimi taká zhoda, ako pri vedeckom skúmaní profánneho sveta. Asi jediné na čom sa tieto "svedectvá" dokážu zhodnúť, je existencia "čohosi" mimo tento svet a všetky hovoria v obrazoch, v analógiách. Tam, kde sú konkrétnejšie, je ešte viac rozporov už v rámci vlastnej viery, nie je v nich rozpor len s inými vierami a ani nie sú v referencii s poznatkami vedy ... To však ešte neznamená, že "takéto čosi" neexistuje. Možno je "niečo", o čom len myslíme /alebo myslíme, že nie je .../, cítime, tušíme ... že je, len naše zmysli, prírodou vytvorené prostriedky, naše "danosti", nám nepostačujú k tomu, aby sme to vedeli a nedokážeme ich ani "predlžovať", urobiť citlivejšími, zobjektizovať, technológiami pre naše zmysli sprístupniť, tak ako je to pri skúmaní profánneho sveta ...


44.
označiť príspevok

TvojOponent2
   12. 12. 2012, 09:44 avatar
Nie, my niesme tí istí a nemyslíme tak isto.
Všetko je rozdelené a zároveň spojené, ale vedieť medzi tým rozlišovať je práve to umenie.
Všetko je spoznané, treba už len triediť medzi klamstvami.


45.
označiť príspevok

J.Tull
   12. 12. 2012, 16:10 avatar
Jadrom toho, čo v tejto téme chcem zo seba vypotiť, je, že sme aj pri uvedomení si odlišností, originality každého jedinca, rovnakí. Máme hlavu, trup, končatiny, vnútorné orgány ... a aj keď sme tuční, chudí, veľkí, malí, každý jeden iný, ale nemáme krídla, perie, plutvy, šupiny ... To isté platí nielen o našej telesnosti, ale i nášho myslenia, morálky, „duchovna“. Každý z nás je iný, ale len v rámci človečenstva. Tak ako máme danú našu telesnosť a môžeme sa pohybovať, vystrájať len v rámci nej – lámať atletické, vzpieračské rekordy ..., prípadne, pre náš telesný handicap, byť obmedzovaný v pohybe ... podobne je to i s myslením, morálkou, „duchovnom“, ktoré sú prejavom „matérie“ /nervového systému, zmyslov, nástrojov umožňujúcich vnímavosť, schopnosť myslieť, cítiť .../, ktoré sme získali zo zvieracej ríše a ďalej ich rozvíjali, dokázali odovzdávať už nadobudnuté poznatky, skúsenosť, „dediť aj minulosť“. Žiadny človek nie je dokonalý, ani Ježiš. Aj génius je omylným človekom ... Sme síce rôzni, ale túto našu rôznosť je možne vysvetliť v rámci tej istej ľudskej výbavy. Ak niekto v niečom vyniká, alebo naopak zaostáva, má nejaký „duchovný“ nedostatok až po extrém /beštiálne vraždí .../, príčinu jedného i druhého je možné nájsť v tých istých nástrojoch, tvoriacich naše „duchovno“. Každá jedna odlišnosť je odlišnosťou, len v rámci možností týchto nástrojov a je daná i prostredím, v ktorom človek žije. Nezaoberám sa psychológiou, sociológiou, etológiou, genetikou ... nie som odborníkom v týchto, či podobných oblastiach, neviem ako vlastne tieto naše nástroje pre „duchovno“ fungujú a napriek úspechom, úspešným praktizovaním nových poznatkov, aj vedy, zaoberajúce sa touto problematikou, sú ešte len v plienkach. Dovolím si tvrdiť, že sme rovnakí akoby nás jedna mater mala, možno dve, ak viac, maximálne päť, všetky však toho istého rodu ...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:21,  Vďaka, si proste charakter s dobrým srdcom. *04
dnes, 13:20,  Ak sa bude krutit, napiste jeho mame. :-))))))))))))))) Este ho aj lieskovicou vyobsiva. :-))))))))
dnes, 13:19,  Vidíš, to ma nenapadlo kua. *39*39*39*39*39
dnes, 13:17,  Chlapci, v niecom sa vyhoviet da, v niecom nie. :-) Ale, dam vam dobry namet. Nech vam...
dnes, 13:15,  Však daj ho nejakej kočke, nech ho preberie*39
dnes, 13:08,  Môj krokodíl, nechcel vstať sviňa jedna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! *12*12*11*13
dnes, 13:07,  Iné zdroje pravdy ťa nezaujali?
dnes, 13:06,  Milan čo si taký skleslý? Kto ťa zradil?
dnes, 13:02,  Hej hej zlato, pôjdeme do NATO :) https://www.youtube.com/watch?v=AQ17aNVdu5I
dnes, 13:01,  Okrem osobného času na uistenie sa o pravde, pravda je zdarma! - Matúš 10:8 - "Zadarmo...
dnes, 12:58,  Bavia ma, ale väčšinou ma už len zabávajú a sa so mnou hrajú. *03*03
dnes, 12:57,  Milan a čo baby? To sa tiež nezastavíš, alebo už ťa tak nebavia?
dnes, 12:57,  Brutálne. *04
dnes, 12:56,  Ale celkom sa mi páčia, Covid je tiež dosť pekný. Najlepšie by to ohodnotil prezident J....
dnes, 12:52,  KDE JE ROPA ALEBO ZLATO, TAM NECHÝBA USA S NATO.*04
dnes, 12:50,  Veru, kvietky a mňa nezastavíš. *13*13
dnes, 12:49,  Milan ie kvietky boli najprv v Tatrách, no teraz sú už aj v Poprade neďaleko za sídliskom....
dnes, 12:31,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/117770448_10216667144543342_2295046825945602329_o.j...
dnes, 12:27,  306- ísť po tvojich myšlienkach a samostatne sa k nim vyjadrovať asi nepovedie k pochopeniu...
dnes, 12:24,  Zuzka8 - pred večerou, alebo po raňajkách?
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Musíš sa veľa učiť, aby si vedel, ako málo vieš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(143 663 bytes in 0,179 seconds)