Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Miloš Zeman o pražskej kaviarni

12
reakcií
311
prečítaní
Tému 17. decembra 2019, 04:50 založil Thomas Anderson.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   17. 12. 2019, 04:50 avatar
„Ideologie pražské kavárny je totalitní ideologie…. Jsi můj přítel, pokud máš stejný názor jako já, pokud ho nemáš, jsi agent nějaké cizí moci. Nikoho nenapadne, že ten člověk má prostě vlastní nezávislé myšlení a nechce být v tom stádu nebo spíš stádečku; protože jich je strašně málo a nafukují se, aby vytvořili dojem, že jsou masa. … Ono to neni think, ani tank. Jsou-li Evropské hodnoty vedeny pornohercem, je to tak trošku komická scénka, ale nic víc. … Tá víra, já jsem myšlěnkově nad vámi znamená obvinění všech ostatní, že oni nemyslí. A to je strašlivá urážka.“

lucasperny.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   17. 12. 2019, 15:18 avatar
Pražská kavárna je pejorativní označení pro nejasně definovanou skupinu velkoměstských intelektuálů, kteří jsou veřejně aktivní a zajímají se o politiku.

Historie pojmu
Pojem začali někdy po roce 2000 používat představitelé ODS; v dnešním významu jej však zpopularizoval zejména prezident Miloš Zeman,který jím od roku 2014 označuje významnou část svých odpůrců, a jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který jej často používá ve svých prohlášeních. Skutečností je, že v prezidentských volbách v letech 2013 a 2018 patřila Praha k baštám Zemanových hlavních protikandidátů Karla Schwarzenberga a Jiřího Drahoše.

Podle sociologa Daniela Prokopa je metafora pražské kavárny nebezpečná, protože její užívání má v pozadí mocenské ambice: „Nechává vybrat, zda chcete patřit byť trochu nejasně k nám, nebo k privilegovaným snobům bez životních zkušeností.“ Podle Prokopa tak vede k umělému rozdělování společnosti

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   17. 12. 2019, 16:24 avatar
Tu som našiel expresný rýchlotest, ktorý má definovať, čo to asi je tá pražská kaviareň.

1. Úvodem se nelze nezeptat – chodíte do kavárny alespoň jednou měsíčně?
2. Je vyšší vzdělání předpokladem ke kvalitněji utvářeným názorům a neznalost a nevzdělanost kořenem neutěšené politické situace v ČR?
3. Cítíte se jako privilegovaný snob s nevelkými životními zkušenostmi?
4. Máte rádi Václava Havla? Žije ve vás „pravdoláskař“?
5. Dokážete se ztotožnit s médii, která kritizují prezidenta nebo praktiky Hradu?
6. Inklinujete k umění a intelektuálním oborům?
7. Jste pro osvobození Tibetu z nadvlády čínské okupační správy?
8. Máte pocit, že váš pohled na domácí a zahraniční události je ucelenější a objektivnější než názor zemědělce Jožina z Horní Dolní?
9. Myslíte si, že je Jiří Ovčáček demagog?
10. Je Praha nejlepší místo k životu?
11. Je prezident zdravotně nezpůsobilý vykonávat svůj úřad?
12. Líbí se vám švihácký módní styl poslance Dominika Feriho?
13. Myslíte, že volit Miloše Zemana je nerozum?
14. Necháte se ovlivnit názory umělců?
15. Upřednostňujete vládu elit před přímou demokracií?

www.expres.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   18. 12. 2019, 12:39 avatar
To si dobre našiel skus sputnik a aeronet    


13.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   18. 12. 2019, 16:30 avatar
Môžeš si aj ty urobiť test, ak odpovieš aspoň 8x áno, tak si kaviarnik. Namiesto Prahy si môžeš dať Bratislavu a namiesto Zemana si daj Harabina.  


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   17. 12. 2019, 15:20 avatar
pojem „pražská kavárna“ sa najmä vďaka českému prezidentovi Milošovi Zemanovi prudko spolitizoval. Už aj Wikipédia píše, že „Pražská kavárna“ je pejoratívne označenie pre nejasne definovanú skupinu veľkomestských intelektuálov, ktorí sú verejne aktívni a zaujímajú sa o politiku. No a táto skupina je vraj úplne odtrhnutá od reality „bežných ľudí“. Nechajme politický význam tohto spojenia. Veď kaviareň, ani tá pražská, nie je odpudzujúcou inštitúciou, naopak, čulý kaviarenský život má zvyčajne dobrý vplyv na umenie, spoločnosť i politiku. V Paríži, Berlíne, Bratislave i Prahe. Mladá kunsthistorička a kurátorka českej Národnej galérie Eva Bendová sa zahĺbila do dejín pražských kaviarní a vytvorila o nich pôvabnú knižku.

S útlou tmavovláskou sa stretávame pred Obecným domom v centre Prahy. Čaká nás vychádzka po historických pražských kaviarňach, lenže vonku leje, fúka a človek by sa najradšej usadil do dobrej kaviarne a nad šálkou lahodného moku počúval, čo všetko táto mladá žena o pražských kaviarňach vypátrala. No je to energická dáma, rozprestrie dáždnik, vyhrnie golier na kabáte a ide sa, počasie-nepočasie.

Začíname v kaviarni v honosne zrekonštruovanom Obecnom dome. Na chvíľu sa schováme pred dažďom do jeho útrob a Eva Bendová pripomenie, že káva sa začala variť v Prahe začiatkom osemnásteho storočia a už v devätnástom storočí mala Praha čulý kaviarenský život, z čias neobľúbenej monarchie dodnes funguje legendárna kaviareň Slávia (od roku 1882). Začiatkom 20. storočia mala Praha už okolo 300 veľkokaviarní a asi 1 000 malých kaviarní. Pribúdali elegantné secesné kaviarne, ale aj jedinečná kubistická kaviareň. V kaviarňach sa zakladali spolky, umelecké hnutia, rozoberali sa tu obchody aj politika.

No ten skutočný kaviarenský boom ešte len mal prísť. Zlatá éra pražskej kaviarne sa začala so vznikom prvej Československej republiky. „Vtedy bolo v Prahe okolo 400 takzvaných grandkaviarní, ktoré mali dve aj tri poschodia. Tie najlepšie okolo Václavského námestia,“ hovorí Eva Bendová a dodáva: „Pravá časť Václavského námestia (ak sa pozeráme zdola nahor) bola jedna súvislá kaviareň, v každej jednej budove bola na prvom poschodí kaviareň a keby sa prebúrali steny, tak by vznikla jedna veľká kaviareň.“ Zlatá éra sa skončila príchodom nacistov, potom veľkosvetské kaviarne dorazili ešte komunisti, ktorí nerozlišovali medzi pivárňou, bufetom a kaviarňou. Všetko bolo pre ľud. Kaviarne však upadli aj po nástupe televízie, no a dnes ten krásny povaľačský svet v Prahe ničia turisti so selfie tyčami. Klasické kaviarne nahrádzajú aj kaviarenské kútiky v nákupných centrách, ktoré intimizujú veľké obchodné plochy.
ako vyzerala dobrá kaviareň

Čo musela za prvej republiky mať dobrá kaviareň, aby sa stala kultovou? Aby sa patrilo ukázať sa v jej priestoroch, aby v nej človek túžil tráviť celé hodiny? Paradoxne, o kávu vôbec nešlo. Pražské veľkokaviarne boli zväčša multifunkčné, boli v nich čitárne, reštaurácie, vinárne, tanečné sály, účinkovali v nich kapely, ale dal sa tam hrať šach i biliard, niektoré organizovali prednášky či diskusie. Ale základom bola bohatá ponuka novín a časopisov, do kaviarní sa chodilo po informácie a za dobrou spoločnosťou. (Prostitútky mohli iba do tzv. nočných kaviarní, ktoré mali špecifický účel.)

Nový impulz kaviarenskému svetu priniesol funkcionalizmus. Ideálom bola biela svetlá miestnosť, nezdobená, otvorená, bez intimity a s veľkými oknami, pohľadovo aj vnútorne prepojená. V nich bol človek medzi ľuďmi, videl ich, vnímal, ale zároveň mohol byť sám so sebou, dokonca už vtedy chodili ľudia do kaviarní aj za prácou, už vtedy to bola aj verejná kancelária. No aj bezmyšlienkovité pozorovanie ľudí, premýšľanie nad šálkou kávy je často veľmi užitočnou činnosťou, ktorá prináša nové nápady. Má svoju logiku, že kaviarne neuznávali nacisti, vyničili ich úplne komunisti v sovietskom Rusku, ale nedarilo sa im ani v Baťovom Zlíne, kde sa nepestovalo kaviarenské „povaľačstvo“. Lebo kaviarne nepasujú do sveta, kde silný vodca má jasnú predstavu, ako by ľudia mali tráviť voľný čas.

www.tyzden.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   17. 12. 2019, 15:23 avatar
A ešte k autorovi

Lukáš Perný

Politické aktivity a kontroverze
Podporuje slovenské radikálně levicové strany a také organizuje demonstrace a diskuse.

Je redaktorem levicové revue DAV DVA,Slova a alternativního média Zem a Vek.

Účastní se na demonstracích proti NATO za účasti především přívrženců extrémistických seskupení.

Je přiznivcem duchovního-idealistického komunizmu


5.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   17. 12. 2019, 15:50 avatar
Áno, ja som zabudol, kam patrí Lukáš, ale mám ten článok poznačený a je to pekné zhrnutie slovenskej liberálnej scény. Je tam aj tvoj obľúbený Ľubo Nemeš a ďalší z dailymale.sk. Dalo by sa povedať, že tí naši patria k Bratislavskej kaviarni. Duchovno-idealistický komunizmus, to som ani nevedel, že je. Takže je komunista.


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   18. 12. 2019, 12:35 avatar
Ty si toho ešte veľa nevedel monitor náš    


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   17. 12. 2019, 15:53 avatar
Po slovku liberal si sa dozvedel i o kaviarni to zase bude papgajovských bludov    

Liberalny kludne môžeš písať po slovensky slobodný načo tolko talianskeho jazyka ?    

Pod označením liberalizmus (latinsky liber – slobodný, liberalis – slobody sa týkajúci,

Liberalizmus stojí v protiklade s totalitou.

Vo vyspelých krajinách, ako napríklad vo Švajčiarsku, sa presadila táto definícia liberalizmu:

Sloboda a zodpovednosť – pre každého bez rozdielu. Sloboda a zodpovednosť ako ekonomická, tak politická, tak sociálna.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   17. 12. 2019, 16:34 avatar
No, hlavne ide o to, že je to názorovo malá skupina ľudí, ktorá chce ovplyvňovať zbytok spoločnosti a myslí si, že má na to právo. Nevadilo by to až tak, keby za sebou nemali v podstate celý mainstream a tiež neziskovky. V takejto zostave je to priam ničivá sila, najmä pre národne orientované skupiny a jednotlivcov.


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   18. 12. 2019, 12:37 avatar
Premýšlam na čo je taká neziskovka ???

www.srspol.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   18. 12. 2019, 16:24 avatar
Vítame Vás na stránke Slovensko-ruskej spoločnosti.
Pomocou tohto média chceme informovať našich členov aj širšiu verejnosť o zaujímavostiach v ruskej kultúre, ekonomike a politike. Budeme komentovať aj slovenské postoje voči Rusku.

Ruská kultúra je nám spomedzi veľkých kultúr najbližšia.

- ruský jazyk jediný svetový v rodine slovanských jazykov viac alebo menej rozumieme;
- ruské hospodárstvo je prirodzeným priestorom pre uplatnenie slovenských podnikateľov;
- v ruskej politike niet protikladných záujmov voči záujmom Slovenska

www.srspol.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:34,  Zrejme nepremýšľaš keď uctievaš démona.
dnes, 00:27,  Zase idete posielať ľudí do väzenia za názor? Bráňme slobodu slova! Milan Mazurek, 22....
dnes, 00:02,  , .... a kde sa píše o tom pravom Bohu? V akého Boha veríš ty? Je aj iný zdroj čo nám...
včera, 23:54,  103, .... kresťania dostali iné poverenie od Krista a to robíme. Ty si pletieš kresťanov so...
včera, 23:41,  91- stále len to svoje... Choďte aspoň na nejakom kúsku sveta ukázať to čo stále...
včera, 23:27,  Čau nulasvietení Milan. .. *18 *12 Dneska bola zima vonku... *43
včera, 23:24,  Ktorý Boh by si vyžadoval krvavé obete a krv pri obradoch? Boh lásky určite nie.
včera, 23:23,  Mne nemusíš nič vysvetlovať. *21 Ja mám vlastný názor. ..
včera, 23:23,  A môžeš si to zaobaľovať do zlatých obalov no vo vnútri toho obalu je čisté zlo.
včera, 23:21,  A podobných veršov je mnoho.
včera, 23:19,  Boh lásky čisté dobro, ktorý vraj by mal milovať aj svojho nepriateľa sa posmieva keď...
včera, 23:17,  "26 ja sa tiež budem smiať z vášho nešťastia, posmievať sa budem, keď vás zachváti...
včera, 23:15,  Pozri. Boh sa v starom zákone správa ako démon vytrhnutý z reťaze. A opakujem. Len démon...
včera, 23:13,  Biblia je poprekrúcaná. Ako by vyháňal satan satana? Normálne tak že oklamal ľudstvo. A vy...
včera, 23:11,  Každý normálnu človek ktorý má lásku v srdci má s týmto problém. Len psychopati a...
včera, 23:11,  A vieš čo je spravodlivosť? ..
včera, 23:10,  Navyše, čistý Boh v Osobe musí existovať, lebo ako by vyháňal satan satana. Mk.3
včera, 23:09,  Na to ani netreba koment.
včera, 23:08,  Ale zavádzaš. Prečo by Boh lásky potreboval krv? Vraždenie prvorodených, príbuzných a...
včera, 23:05,  Vaše oltáre spustnú, vaše chamány sa dolámu a vašich pozabíjaných pohádžem pred vaše...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Úspech v manželstve nezáleží len na tom, aby sme našli toho
pravého partnera, ale hlavne na tom, aby sme my sami boli tou pravou osobou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(78 940 bytes in 0,419 seconds)