Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  zdravie  téma
kategórie:  

Megazákazka na testy: Kúpili sme ich lacnejšie než iné krajiny! Vládny "kšeft" sa nepotvrdil

33
reakcií
164
prečítaní
Tému 14. novembra 2020, 22:41 založil ardun.

podobné témy:



1.
označiť príspevok

ardun muž
   14. 11. 2020, 22:41 avatar
Predražený tender?

"Predseda vlády SR Igor Matovič ani raz neodmietol informácie o tom, že jeho deti chodia do súkromnej školy, spravovanej firmou, ktorej majiteľom je človek priamo spojený so spoločnosťou, zabezpečujúcou testy. Premiér nepoprel ani to, že v orgánoch tejto školy pôsobí jeho manželka," upozornil Fico s tým, že firma je prepojená i s predstaviteľmi SaS a Sme rodina.

Líder opozičnej strany je presvedčený, že cena 43,5 milióna eur za 10 miliónov testov, ktoré štát od kritizovanej spoločnosti nakúpil prostredníctvom Správy štátnych hmotných rezerv, je predražená. "Podľa viacerých zdrojov sa cena jedného testu od výrobcu pohybuje na úrovni medzi dvoma až troma eurami za jeden test. Z toho vyplýva, že zisk firmy, ktorá má navyše nedoplatky v Sociálnej poisťovni, sa pohybuje na úrovni 13 až 20 miliónov,“ spresnil koncom októbra Fico. Spochybňuje i vhodnosť samotných testov pre účely celoplošného testovania vzhľadom na to, že negatívny test automaticky neznamená, že testovaný nie je infikovaný.
Podanie na ÚVO

Podpredseda strany Smer-SD Erik Kaliňák na základe týchto podozrení podal v piatok (23.10.) podnet na ÚVO s podozrením na netransparentný spôsob obstarania testov a tiež na porušenie zákona, podľa ktorého sa verejného obstarávania nemôžu zúčastniť firmy, ktoré majú daňové a odvodové podlžnosti voči štátu a verejným inštitúciám.

Nákup testov od firmy Eurolab Lambda kritizovala a na nedoplatky tejto spoločnosti v Sociálnej poisťovni poukázala aj mimoparlamentná strana Spolu. Poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek (ĽSNS) zasa podal v súvislosti s nákupom antigénových rýchlotestov trestné oznámenie. Predseda SŠHR SR Ján Rudolf tvrdí, že firma Eurolab Lambda dlh v Sociálnej poisťovni zaplatila a až potom sa s ňou podpísala zmluva.
Testy sme kúpili lacnejšie

"Bolo celoplošné testovanie „investícia, ktorá sa nám vráti za pol dňa“, ako tvrdí premiér Igor Matovič, alebo „zlodejinou“ a „megakšeftom“ ako sa snažia navodzovať politici Smeru či Kotlebovci? Vplyv experimentu na pandemickú situáciu či ekonomiku krajiny budú musieť vyhodnotiť odborníci v týchto oblastiach," konštatuje organizácia. Transparency sa pozrelo na proces obstarávania antigénových rýchlotestov na plošné testovanie, za ktoré štát zaplatil 52,3 milióna eur bez DPH.

Transparency je prvou externou inštitúciou, ktorá mala tento týždeň možnosť osobne si prejsť celú dokumentáciu výberu dodávateľov na megazákazku testov. "Náš záver? Obviňovania z predraženia či klientelizmu sú neopodstatnené. Testy sme kúpili lacnejšie ako mnohé iné krajiny. Súťaž bola vzhľadom na veľmi rýchlu potrebu nákupu síce limitovaná, ale štátne rezervy si vyberali z deviatich cenových ponúk a vyhrali najlepší," uviedla organizácia.

"Prepojenosť hlavného dodávateľa, trnavskej firmy Eurolab Lambda na premiéra či vládnu koalíciu a jej vplyv na tender nemá podľa našich zistení žiadny reálny základ," dodalo Transparency na sociálnej sieti. V článku analyzovali expresný nákup testov, ktorý zverila vláda Správe štátnych hmotných rezerv.
Expresná súťaž

Rýchlosť aj nízka transparentnosť týchto zákaziek je podľa organizácie nepochybne dôvodom na zvýšený záujem verejnosti."Výčitky z možného klientelizmu by mohli potvrdiť či už zvýšená netransparentnosť procesu, alebo nadmerná cena zákazky. Naše preverovanie jedno ani druhé nenaznačuje. Proces bol situácii primeraný, súťaž v kontexte špeciálneho režimu široká a cena uspokojivá," uviedla organizácia, ktorá si materiál vyžiadala od Správy štátnych hmotných rezerv.

Rezervy expresný nákup realizovali na základe požiadavky Ministerstva zdravotníctva z piatka 9. októbra. Organizácia vedená nominantom SaS Jánom Rudolfom mala bezodkladne zabezpečiť nákup 12 miliónov rýchlotestov, ktoré mali byť dodané do dvoch až troch týždňov od konania súťaže. "Objem testov rezervy napokon vzhľadom na požiadavky ďalších štátnych inštitúcií a potrebu pohotovostných zásob navýšili až na 13 miliónov kusov," napísali v článku.

Štátne hmotné rezervy za niekoľko hodín výzvu na priame rokovacie konanie naozaj pripravili. "Ako vyplýva z komunikácie, ktorú sme skontrolovali, ešte v ten istý deň po piatej hodine večer emailom oslovovali firmy z predošlých obstarávaní a tie, ktoré sa prihlásili do ich databázy," konštatuje Transparency. "Výzvu, v ktorej žiadali od firiem nacenenie testov podľa rýchlosti dodania aj veľkosti dodaného objemu, zverejnila aj na svojom webe. Na tú zareagovali aj ďalší uchádzači a rezervy tak napokon zaslali výzvu na predloženie cenových ponúk dvadsiatke spoločností. Z nich desať do pondelka, 12. októbra na poludnie ponuku aj naozaj predložilo," píše organizácia.
Dve firmy vylúčili

Už o pol hodinu neskôr zástupcovia prvej z firiem prezentovali v sídle rezerv svoje testy, pred komisiou sa striedali až do podvečera. "Tá pozostávala zo zástupcov ministerstiev, Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo, a samotných rezerv," uviedla organizácia s tým, že zástupcovia firiem sa museli s výrobcami i dodávateľmi dohodnúť na mnohých parametroch.

"Do tendra sa priamo zapojili aj dve nadnárodné farmaceutické firmy, ktoré vyvíjajú alebo predávajú antigénové rýchlotesty – Roche (distribuuje kórejský test Biosensor) a Abbott, aktuálne asi najväčší svetový výrobca antigénových rýchlotestov, ktorý má na Slovensku aj zastúpenie. Z ponúk vybrala komisia päť najvýhodnejších – od spoločností, ktoré podľa nich vedeli vyskladať potrebné množstvo v časovom termíne a za najpriaznivejšiu cenu," píše Tranparency. Dve firmy, ktoré mali dodať po tri milióny kusov, však komisia na druhý deň zo súťaže vylúčila.
Chýbajúcich šesť miliónov testov

V stredu 14. októbra sa komisia stretla druhýkrát a chýbajúcich šesť miliónov testov tiež presunula na trnavskú spoločnosť Eurolab Lambda, ktorá ich pôvodne mala dodať len 3,5 milióna. "U dodávateľa sme overili, že v termíne vieme dodať až 10 miliónov testov," potvrdil pre Transparency predseda predstavenstva spoločnosti Peter Krajčovič. Pri väčšom objeme zároveň dokázali ísť s pôvodne vyrokovanou sumou 4,50 eur bez DPH ešte dole na konečných 3,95 za kus vrátane dopravy, poistenia či cla. "Cena ďalších dvoch spoločností JUHAPHARM a Abbot dodávajúcich menšie objemy testov od iných výrobcov bola 3,90, resp. 4,45 eur bez DPH," uviedla organizácia.

Nikto sa nenabalil

Eurolab Lambda pôsobí na slovenskom trhu 17 rokov, počas koronakrízy sa stala významným dodávateľom viacerých laboratórnych sietí, ktorým dodáva PCR testy, extrakčné aj odberové kity. Táto firma pritom nebola pre rezervy neznáma, rýchlotesty im dodávala už v spomínanej prvej 500-tisícovej várke začiatkom jesene. "V nej bol termín dodania ponuky a vzorky uchádzačov dokonca na druhý deň od vyhlásenia výzvy. Napriek tomu splnilo podmienky účasti na priamom rokovaní deväť firiem a ďalších deväť nestihlo dodať vzorku v termíne. Pri rádovo menšom objeme vtedy vysúťažená cena testov dosiahla 5,3 eur bez DPH za kus," konštatuje organizácia.

Šéf firmy Peter Krajčovič odmieta, že by sa na

Šéf firmy Peter Krajčovič odmieta, že by sa na dodávke testov pre plošné testovanie nabalili. "Naša marža bola rádovo v stotisícoch, určite to neboli milióny a už vôbec nie desiatky miliónov," tvrdí. Firma podľa neho prevzala na seba aj veľké riziko, keď si musela v krátkom čase prenajať tri lety z Kórey prepravným lietadlom. "Celá logistika vrátane poplatkov, poistenia či kamiónovej prepravy na Slovensku náš vyšla na zhruba 1,8 milióna eur, pričom keby sa čokoľvek pokazilo, mohli sme skončiť aj vo veľkej strate," povedal.
Treba dôslednejšie plánovať

Faktúry potvrdzujúce jeho slová spoločnosť ale neposkytla,Transparency sa teda pri overovaní cien pozreli na podobné nákupy antigénových testov v zahraničí. Z porovnania ďalších nákupov Slovensko negatívne nevyšlo. "Ceny však, samozrejme, závisia aj od doby a množstva dodania či typu testu a jeho technických špecifikácií. Od americkej firmy Abbott, ktorá ich dodala dva milióny aj našim rezervám, nakupovala desiatky miliónov testov aj americká vláda – za cenu po 5 dolárov (4,23 eur) za kus," uviedlo Transparency. Slovensko teda kupovalo kus o 20 centov drahšie (naša cena od tejto firmy bola 4,45 eur bez DPH). V slovenskej zmluve je však dohodnutá aj doprava až do skladov štátnych hmotných rezerv, poistenie a clo.

Z porovnania s ostatnými krajinami vyplynulo, že finálna cena testov mohla byť o niekoľko desiatok centov nižšia, ak by bolo na súťaž viac času, zapojilo by sa viac spoločností, ktoré by si vedeli dohodnúť s výrobcami dodanie a vyskladanie testov za vhodnejších podmienok. "Rýchlosť dodania a objem testov mali, aj podľa predložených ponúk v našej súťaži, značný vplyv na konečnú cenu. Tri firmy, ktoré napokon testy dodali, ponúkali v prvých ponukách v priemere o 20 centov nižšie ceny, ak by bol tovar dodaný o týždeň až desať dní neskôr, ako štát požadoval," uviedla organizácia.

V ponukových tabuľkách nie sú rozdelené indikátory rastúceho počtu kusov a dlhšej doby dodania. "Ak by sme ale rátali, že oba majú na cenu porovnateľný vplyv, jeden test by sme tak pri spomínanej dlhšej lehote dodania mohli kupovať asi o desať centov lacnejšie. Štát by tak odhadom ušetril niečo medzi jedným až dvoma miliónmi eur z 52,3-miliónovej zákazky (suma v eurách bez DPH). Teda asi dve až štyri percentá z celkovej sumy," napísalo Transparency International, ktoré odporúča dôslednejšie plánovanie, ktoré môže ušetriť milióny.
Výhrady neboli vážne

Pochybnosti, ktoré stavajú tender rezerv do negatívneho svetla, vyvolali aj otázky o možných prepojeniach premiéra Igora Matoviča na spoločnosť Eurolab Lambda, ako aj ich podlžnosť voči Sociálnej poisťovni. "V realite sa tieto výhrady z nášho pohľadu nepreukázali ako vážne, keďže trnavská firma je exkluzívnym dodávateľom kórejských testov na Slovensku, čo nám potvrdil aj priamo ich výrobca – firma SD Biosensor. Rovnaké testy v súťaži ponúkala síce aj veľká farmaceutická firmy Roche, tá je ale globálnym partnerom Kórejcov a ich cena v súťaži bola výrazne vyššia," uviedla organizácia.

Transparency International pripomína,že jeden z troch dodávateľov, košická firma Juhapharm, má prepojenie na bývalého kľúčového politika Smeru na východe, ex-župana regiónu a ex-primátora Košíc Zdenka Trebuľu. "Trebuľa pôvodne podnikal v zdravotníctve s Pavlom Paškom. Jeho syn Matej už dlhšie v zdravotníctve podniká s rodinou Juhásovcov, ktorí práve za Juhapharmou stoja. To je ďaleko silnejšie prepojenie na politikov, ako tie náznaky vzťahov SaS či OĽaNO na Eurolab Lambdu. Opäť ale, vzhľadom na okolnosti, ponúkané ceny a priebeh tendrovania, nevidíme dôvod ani jednej z firiem ako ani štátnym rezervám čokoľvek vyčítať–boli v súťaži najlepší. Všetci tovar aj za dohodnutých podmienok dodali," dodala organizácia.


2.
označiť príspevok

havran
   14. 11. 2020, 22:54 avatar
Osvietený a tú slamu to tu komu strkáš pod nos? Pozbierané čriepky, ktorými chceš vybieliť všetko. To naozaj myslíš, že tento národ je kompletne hlúpy? Sypeš tu nesúvislé argumenty podľa zásady "ja hovorím, ja mám pravdu. " Veľmi rýchlo si pochopil šéfa, ako chápala i Ficova družina , keď hovoril šéf. Tak choď sa vyspať a nemuč sa tu.


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2020, 04:16 avatar
Spojené kráľovstvo ide nakúpiť testy za miliardu eur, a tzv. alternatíva mlčí.


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 05:06 avatar
Presne tak Lemmy a nie je jediná. Matovič to urobil excelentne. A tak bude padať i median .
Súhlasí Lemmy


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2020, 05:20 avatar
Na Twitteri to spomína Financial Times.

twitter.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:03 avatar
Slovensko rezonuje všade vo svete . Antigenove testy pomohli a bola to výborná práca .

Európska únia nakúpi antigénové testy za 100 miliónov: Môžu zohrať kľúčovú úlohu

Brusel vyčlenil 100 miliónov eur na kúpu rýchlotestov na nový koronavírus v súvislosti s druhou vlnou pandémie v Európe, oznámila v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

"Rýchle antigénové testy sa momentálne dostávajú na trh. Môže to zohrať kľúčovú rolu," citovala ju agentúra AFP. Deň pred videokonferenciou lídrov členských štátov EÚ von der Leyenová uviedla, že Európska komisia sa bude snažiť o lepšiu koordináciu v oblasti sledovania a vystopovania prenosu prípadov nákazy v rámci Únie.

"Vyzývam členské štáty na úzku spoluprácu. Ak krajiny teraz podniknú odvážne kroky, pomôžu tak zachrániť životy a ochrániť živobytie. Žiaden štát sa z pandémie nedostane bezpečne, pokiaľ sa z nej nedostanú všetci," dodala.

www.cas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 11. 2020, 22:55 avatar
Edo je bláznivý robot
Súhlasí Osvietený


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:05 avatar
Michel vyzval členské krajiny, aby sa spoločne zamerali na antigénové testy

Šéf Európskej rady zároveň varoval, že EÚ nesmie robiť rovnaké chyby ako doteraz.

svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:09 avatar
Wall Street Journal: Malé Slovensko sa podujalo na zaujímavé riešenie

Z reportáže amerického denníka Wall Street Journal k plošnému testovaniu na Slovensku: „Pri druhej vlne infekcie koronavírusu, ktorá sa šíri Európou, sa jedna z najmenších krajín na kontinente podujala na veľkú reakciu: Slovensko sa pokúsi otestovať každého nad desať rokov.“

O Slovensku píše ako o prvej západnej krajine, ktorá sa na to podujala. Mnohí epidemiológovia a vedci podľa denníka chvália masové testovanie ako síce nedokonalé, ale zaujímavé riešenie, ktorým chce krajina izolovať malé skupiny a vyhnúť sa národnému lockdownu.

„Je to cesta vpred, o tom niet pochýb,“ povedal profesor biochémie Luke O’Neill z dublinského Trinity College.

Podľa neho ide o dobrý prípad pre ďalšie štúdie. „Ak to bude fungovať, bude to zaujímavé pre zvyšok sveta,“ dodal.

„Myslím, že je to skvelé,“ povedala profesorka globálneho verejného zdravia Devin Sridharová z Edinburghu.


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:11 avatar
Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

BRATISLAVA. Slovensko chce otestovať takmer celú svoju populáciu, informuje čitateľov denník Wall Street Jornal (WSJ).

V piatok sa na Slovensku začalo s plošným testovaním na koronavírus v štyroch najpostihnutejších okresoch, v Tvrdošíne, Dolnom Kubíne, Námestove a Bardejove.

"Tisícky ľudí sa postavili do radov pred školami či krytými plavárňami, ktoré armáda premenila na testovacie strediská," uvádza WSJ.

Už v piatok bol záujem o testovanie veľmi veľký, podstúpilo ho 61 905 ľudí, z toho 2225 odobratých vzoriek bolo pozitívnych.

Wall Street Journal pripomína, že plošné testovanie zafungovalo napríklad v čínskom pobrežnom meste Čching-tao, kde tamojšie úrady otestovali viac ako 7 milionov ľudí

Čítajte viac: svet.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

peter67 muž
   15. 11. 2020, 09:14 avatar
Slovensko už dávno otestovalo každého!! V prvom kole 3,5 mil v druhom 2,5 takže poniektorí boli aj 2x.   


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:22 avatar
Tie kolá boli 3 štvrté bude 21 novembra .

Očkávame tretiu vlnu covidu 19

Onedlho príde tretia vlna COVID-19, prorokuje český profesor. Počty mŕtvych budú strmo rásť


14.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 11. 2020, 09:24 avatar
A veď konečne. Nech len rastú. osem miliárd hladných krkov - dokedy to tá zem má trpieť?
Súhlasí peter67


18.
označiť príspevok

peter67 muž
   15. 11. 2020, 09:27 avatar
Do roztrhania tela.     


19.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 11. 2020, 09:28 avatar
Nesúhlasím, zem je naša kamarátka a my jej máme prinášať naše obete


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:36 avatar
era presne tieto slova padali v roku 1918 keď na zemi žilo 1,7mld ľudí


32.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 11. 2020, 09:51 avatar
A nič sa nestalo. Slová padajú, ľudia umierajú. A iní ľudia žijú.
Súhlasí peter67


16.
označiť príspevok

peter67 muž
   15. 11. 2020, 09:26 avatar
Tak to prvé kolo bolo iba také nástrelne.   V pár okresoch.
Ak očakávame tretie, 4-5-5-6-7- kolo, tak prečo medián upravili na 750? To nás tu chcú všetkých povraždiť?    


17.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 11. 2020, 09:27 avatar
Tak to má byť. Treba nás povraždiť.

Vari sa ti na tom niečo nepáči?
Súhlasí peter67


34.
označiť príspevok

peter67 muž
   15. 11. 2020, 10:28 avatar
Ono to záleží kde nám ti soudruzi, na které straně barikády jaksi stojí. Musíme rotlišovat, jěstli jsou uvědomělí anebo jsou to šmejdi. S těma sa rázně vypořádame. Pak sa budou zkoumat tí zbylý !!!!    


12.
označiť príspevok

peter67 muž
   15. 11. 2020, 09:19 avatar
Edo. Žiaden medián nepadá, to iba ho trošku upravili na 750 z 500, aby sa mohli kostolíky a iné podobné inštitúcie otvoriť.      Samozrejme, že ani 750 nepomôže. Budeme to musieť ešte trošku podvihnúť.  
Súhlasí kesha1


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:29 avatar
Median by výrazne mal začať padať až o 3 týždne po druhom kole testovania tak ako bolo povedané .
Ale samozrejme padá i teraz .
Jedine že by si mal iné čísla -

www.topky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


33.
označiť príspevok

peter67 muž
   15. 11. 2020, 10:24 avatar
Edo. Topky mi tu nedávaj.     
Ujo Igor uznáva iba toto:
korona.gov.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
A ako môžeš vidieť naozaj ten šmykľavý medián nám pomaličky, ale isto rastie? Neviem čím to je, ale asi tým celoplošným testovaním to asi nebude však?


21.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 11. 2020, 09:30 avatar
medián je viac ako 2000


26.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:43 avatar
to je fakt 1828 je viac ako 2000 záhorácka matematika hravou formou


27.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 11. 2020, 09:45 avatar
Presne po predvčerajšku medián 1828


28.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 11. 2020, 09:45 avatar
Nie 750


29.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:47 avatar
Samozrejme , že to nie je 750 . To sa očakáva ak prebehne dalšie testovanie 21 novembra dosiahnutelne 1 decembra.


31.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 11. 2020, 09:51 avatar
On to písal.


22.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 11. 2020, 09:33 avatar
Presne po predvčerajšku medián 1828 - www.topky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


24.
označiť príspevok

kesha1
   15. 11. 2020, 09:39 avatar
Vrcholoví vládni epidemici vraj zvažujú celosvetovo prevratnú myšlienku .
Zaviesť pevný ( tvrdý ) medián 3000 , podľa vzoru legendárneho Mitsubishi 3000 GT


15.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 11. 2020, 09:25 avatar
Nie je problém to, že rastú počty mŕtvych, ale to, že živí sa boja žiť.
Súhlasí ninka


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2020, 09:40 avatar
Počty mrtvých budú rasť i keby zazračná palička dnes ukončila šírenie covidu 19 . Je to logické.
Súhlasí -era-, peter67


30.
označiť príspevok

-era- muž
   15. 11. 2020, 09:50 avatar
Ešte nikdy v histórii sa nestalo, že by počty mŕtvych nerástli
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:06,  Pozrime sa, aké čísla majú radi Kotleba a prívrženci a čo tieto čísla symbolizujú pre...
dnes, 19:05,  Ninka, už si ho nevšímajme *29 a počkaj, pôjde Shagarovi hovoriť, že nie je kresťan. .. xD
dnes, 19:05,  Ten fetiš tých čísiel *13*13*13 Kotlebovci majú fetiš pre neonacistické čísla už...
dnes, 19:04,  To netuším, ale.....*03*03*03*03*03
dnes, 19:04,  Samozrejme, aj ťa zbijem keď bude treba ;)
dnes, 19:04,  Takých máte rady, so slušňakmi sa nudíte ;)
dnes, 19:04,  No lebo ty si odborník. Pán veľký, zrelý. DOSPELÝ, jj... ÷}
dnes, 19:03,  Protivák. .. *21
dnes, 19:03,  len že zámer mali aby ich bolo 88
dnes, 19:02,  A budeme aj skandovať HEIL MATOVIČ? ;)
dnes, 19:02,  Všetko sú to kovaní fašisti!!! A to si nikto nevšimol že ich je presne 14??? Tak ako aj...
dnes, 19:01,  A už vieš čo robí tá šnúrka v tvojej hlave? ;) Prestrihni a odpadnú uši ;)
dnes, 19:01,  Česť práci
dnes, 19:00,  Ty howno vieš o tom čo ženy majú rady, lebo si ešte len dievčatko ;)
dnes, 19:00,  ...*39 aby mi tu vyplakával do ucha. .. *39
dnes, 19:00,  Veď to je ten chuj čo rakvu Matovičovi priniesol a bliakal ako treba povraždiť Matovičove...
dnes, 18:59,  Prehnal si to. Uvedomuješ si, že takto sa muž nespráva? Aj k Zuzke, aký si odporný, a ešte...
dnes, 18:59,  Práve si si MA všimla, GLUPA ZUZA ;)
dnes, 18:59,  Bude sa prepisovať na Vakcination macht frei.*39*39*39*39
dnes, 18:59,  Ja si ho nevšímam, a mám pokoj. .. *04. ..
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
I v pekle dobre, keď máš strýca diabla.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(118 887 bytes in 1,365 seconds)