Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

List ekonóma Husára novinárovi SWchutzovi

10
reakcií
1856
prečítaní
Tému 2. júna 2012, 15:02 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 6. 2012, 15:02 avatar
Na podnet prof Husára touto cestou uverejňujeme list, ktorý pán profesor poslal novinárovi Petrovi Schutzovi:
Panslovanská únia

"Vážený pán Peter Schutz,
Už som Vám písal niekoľkokrát. Využil som na to p. šéfredaktora, lebo mail na Vaše meno sa mi vracal. Robím tak aj teraz.
Ide mi o Váš dnešný (1.6.2012) príspevok v SME. Ja asi inak chápem pojem reforma. Neviem, čo je Vaša profesia. Som ekonóm a tak si viem celkom konkrétne predstaviť ako by mal fungovať ekonomický stroj. Iste nefunguje správne, takže aj viem identifikovať problémy a navrhnúť riešenia. Človek keď sa pozrie na bicykel hneď chápe svojim rozumom účelnosť jednotlivých hmotných súčiastok a tým podstatu a určenie tohto stroja. Vie na čo sú pedále, prečo sú nutné ozubené kolieska a na čo je volant. Preto ho bude vedieť pohnúť i zastaviť, skaziť aj opraviť. Zmyslami chápeme hmotné veci –prstom zistím, že voda je studená. Človek však chápe aj nehmotné, teda podstatu a vzťahy (vie prečo sa Zem otáča okolo Slnka) a má teda vyššiu, nadzmyslovú schopnosť, schopnosť zmocňovať sa i toho, čo je v telesách nehmotné (napr. ich pohyb,…). Ten dar sa volá rozum.
A ten práve potrebuje „nakreslenie“ ekonomického stroja SR a hlavne stroja EÚ. Tam sú (oproti bicyklu) tisícky relácií (súčinností) a tie sa dajú pochopiť iba vďaka matematike. To potrebuje aj problém riešenia penzijných fondov.
Dnes ste mi v SME poslali krásne autá a pod nimi sú rôzne názvy, napr. „prejav radosti“. Pozrite si to auto. Viete koľko je tam matematiky? A ťažkú matematiku potrebuje aj optimalizácia penzijných fondov, dokonca integrály. A ja som tie integrály učil mnohých ekonómov, aby chápali nehmotné veci; rozum potrebuje pomocníka a tým je v tomto prípade matematika. Načo som vychoval tisícky ekonómov, keď ich „prax DSS“ nepotrebuje, ba ich nemá rada a požaduje 9% (dobré pre nich –ja som ukázal, že sa môžem rozhodnúť, že chcem mať pri odchode do dôchodku 100 000 Sk, čo si žiada sporiť cca 38 Sk mesačne); mám s tým skúsenosti.
Aby ste dostali predstavu, prečítajte si v časopise Scienta et Societas 2/06 príspevok Ing. J. Kubíčka z NEWTON College s nadpisom Srovnání prubežného a fondového penzijního systému v podmínkách ČR (nemám čas na českú diaritiku) a aj článok, ktorý je menej matematický v tom istom časopise od PhDr. Jiri Malého, PhD s názvom Hlinený pilír penzijných reforem.
Načo som sa ja namáhal učiť inegrály a nútil poslucháčov k hlbokému chápaniu fungovania ekonomiky práve cez matemnatiku (k čomu som potreboval 2000 rovníc a 22000 premenných), keď teraz vidím dobabraný penzijný systém u nás (zaviedol ho SDKU-DS guru pán Kaník) a vlastne aj v Európe? Prečítajte si aspoň skriptá, keď už nie knihu, ktorá o tom píše. Zisťujem iba omyly a nezdravé riešenia tvorcov systému. Prečo vyvaľujeme dvere, keď matematika potrebné vety na výpočet fondov už definovala pred sto rokmi. To, že to nevedia novinári a politici je ich chyba. Nepotrebujeme riešenia „by bolo, bolo by“.
Ano, potrebujeme nové aspekty, upresnenia, ďaľšie prenikania do skutočnosti, nové syntézy. Ale konečne ja už chcem sedieťv „ekonomickom modeli auta BMV Z4 sDrive20i“. Chápete to? Prečo ja musím sledovať, že tvorcovia ekonomickej politiky mi ponúkajú len obyčajný drevený voz a ten má dokonca každé koleso iné, ako v rozprávke. Viete, čo sa stalo? To, že kontaminovaní ekonómovia (ekonóm KDH p. M. Dzurinda) a kontaminovaní politici (p. P. Šťastný v EÚ,…) sú strojcami nášho stroja. Prosím Vás, nepodporujte to čomu nerozumiete.
Dnes zisťujem, že mnoho ľudí nie je svojou kvalifikáciou pripravených na to, aby vnímalo a osvojilo si informácie v oblasti, v ktorej pracujú. Jadrový fyzik nemôže byť riaditeľom banky, či ministrom práce. Kde je kvalifikácia získaná poctivým štúdiom a námahou? Na čo vedci v pote tvári trávia čas, aby ponúkli riešenia a my sa spoľahneme na „bratislavských“ hayekovcov, ktorí oberú štát o ťažké tisíce eur. Prosím, uvedomte si to. V stánku na trhu som si nechal vyrobiť drevenú tabuľku s takýmto nadpisom: „Odvaha, ktorá pramení z nevedomosti, je našim najväčším nepriateľom“. Možno ste si ju kúpili. Tetu na tom trhu som poprosil, aby z každej predanej tabuľky mi odvádzala 10 halierov. Nielen hra na gitare, či saxofóne žiada získanie vedomostí. Aj posúdenie penzijných fondov.

S pozdravom

Prof. Ing. Mgr. J. Husár, CSc.,
Bratislava, 1/6/2012."


2.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 6. 2012, 15:05 avatar
Oprava názvu témy: ... novinárovi Schutzovi.


3.
označiť príspevok

starec muž
   3. 6. 2012, 08:05 avatar
Keď sa povie na niekoho príživník,vieme si predstaviť o koho sa jedná. Je to ten,čo sa zúčastňuje málo na spoločnej práci,ale keď sú už koláče na stole neváha zožrať čo najviac a je mu jedno,že sa neujde tým,čo najviac pracovali.V súčasnej spoločnosti máme tých príživníkov oveľa viac to na prvý pohľad ukazuje.Príživníkom je každý,kto si vezme väčší plat,ako si zaslúžil za prácu a tu by sme dospeli ku katastrofálne vysokým číslam,lebo nezaslúžene vysoko zarábajúcich je príliš veľa.Výsledky práce za nimi nevidno,ale žijú si v prepychu,ako keby si v práci zodreli kožu.Príživníci to ale nevidia pre veľkosť svojho sebectva a nemorálnosť.Paradoxne je medzi nimi veľa vysoko vzdelaných,ale vysoké vzdelanie nezaručuje morálne kvality človeka.Skorej prispieva k jeho nadradenosti a následnej bezohľadnosti k slabším.
Súhlasí Kasafran


4.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 6. 2012, 20:14 avatar
Starec,
je to, žiaľ, tak - no dokedy to necháme tak, aby takéto kreatúry "pijavicovali" krv 90 % obyvateľov Slovenska...?
Súhlasí rain...


5.
označiť príspevok

rain...
   5. 6. 2012, 07:18 avatar
Myslím Petrana to povedala. Voliť naprieč politickým spektrom a voliť odborníkov! nie politikov. A ešte ušetríme. Odborník za svoju odbornosť berie menší plat.
Súhlasí Kasafran


6.
označiť príspevok

Kasafran
   5. 6. 2012, 22:07 avatar
Rain,
súhlasím s Tvojím východiskom, ale k potrebnej/nevyhnutnej voľbe odborníkov naprieč politickým spektrom je potrebná ústavná zmena nášho volebného systému...
Súhlasí rain...


7.
označiť príspevok

rain...
   6. 6. 2012, 06:56 avatar
Ústava=základný zákon nášho štátu. A taký zlý? Nájdime spôsob ako ho zmeniť navyše keď zmena je prospešná.


8.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 6. 2012, 14:50 avatar
Rain,
spôsoby existujú hneď dva... Navrhnúť a schváliť príslušný ústavný zákon alebo vypísať na danú tému referendum...
Súhlasí rain...


9.
označiť príspevok

rain...
   15. 6. 2012, 19:45 avatar
Myslíš, že dozrel čas na referendum o tejto zmene??? Slovák musí kľaknúť na kolená s prázdnymi rukami aby pozrel skutočnosti do tváre, aby pochopil, že tu nejde o jeho terajšiu existenciu, ale o budúcnosť jeho detí. V súčasnosti sa správajú aj tí najobyčajnejší ľudia, moji susedia, kolegovia, priatelia, podľa motta: čo bolo to bolo, terazki som major. Život má pre nich hodnotu len teraz, keď ho žijú. Hovorím o bežných, obyčajných ľuďoch. Nie o horných 10 000, to nie sú Slováci. Oni si hovoria kozmopoliti a tých naša Ústava nezaujíma.
Súhlasí Kasafran


10.
označiť príspevok

Kasafran
   17. 6. 2012, 21:57 avatar
Rain,
žiaľ, myslím si, že ešte stále nie - ešte nie sme celkom na kolenách a ešte nemáme celkom prázdne ruky...
Súhlasí rain...


11.
označiť príspevok

rain...
   17. 6. 2012, 22:05 avatar
Je to preto, že určitá skupina vládnúcich, vie kde je sever. Uvedomuje si, že väčšina tkvie v zamestnanej strednej vrstve, ktorá je stále ožobračovaná, ale ktorá stále má ešte čo do úst. Bez tejto väčšiny, by neboli príjmy do rozpočtu vo forme daní a ani do ich vrecka vo forme úplatkov. Tento stav sa ale ukazuje ako neudržateľný. Chyba je asi v dĺžke volebného obdobia. Za 4 roky čau párky, človek má krátku pamäť a stará sa hlavne o to aby mal z čoho žiť.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:11,  To je len tvoj nedospelý pohľad na vec ;)
dnes, 03:09,  14 : a hovoríš tomuto spravodlivosť ? Veď ty by si aj Hitlera poslal do neba Ondrej.
dnes, 03:07,  90. omfg , toto mi napíše jedinec čo v kuse vyplakáva.. ach *21
dnes, 03:07,  Shagara naozaj si mohol vybrať si výrok jedného katolíckeho kňaza, a ignorovať výroky...
dnes, 03:04,  Dospej ;)
dnes, 03:03,  88. konkrétne? *21
dnes, 02:59,  Potešilo by, keby si konečne prišla k rozumu ;)
dnes, 02:58,  86. kecy nič viac *21 ale potešilo by *39
dnes, 02:54,  Tak potom všetko na poriadku a MŇA sa teda tvoje mentálne problémy už netýkajú ;) Keď...
dnes, 02:48,  84. však som aj prerušila konverzáciu , lófasz a seggedbe! *39 neviem či ty ziješ v...
dnes, 02:42,  Však nekonverzuj keď nechceš ;) Čo si nesvojprávna? ;)
dnes, 02:40,  82. to by som sa tiez mohla opytat ohladom včerajšku . *21 vyslovene si vynucuješ konverzáciu...
dnes, 02:36,  Jojo, máš ma na háku a preto sa furt staráš do toho čo riešim ;)
dnes, 02:34,  53. nadja, to je vrodené *19ziadny secret, ziadne afirmácie, mentálne cvičenia . nič *21
dnes, 02:28,  79. no ved ja ta mám dva x na háku *21 ty máš problém , tak ako včera .
dnes, 02:23,  Kľudne si maj svoju pravdu ;) JA to mám na háku ;) Si len pre môj život nepodstatná...
dnes, 02:22,  77. svojimi témami ( aj reakciami) len dokazuješ ze mám pravdu *19
dnes, 02:20,  Nemusíš reagovať ;) Nie je to povinnosť ;)
dnes, 02:19,  75. ked si vynucuješ pozornost *19
dnes, 02:17,  A čo teba do toho? ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
V živote trvá minútu, kým si všimneš niekoho zvláštneho, hodinu, aby si si ho vážil, jeden deň, aby si ho miloval a celý život potrebuješ na to, aby si na neho zabudol.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(66 186 bytes in 0,353 seconds)