Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Koronavírus ako nástroj vyššej Moci! Kam nás tlačí?

6
reakcií
397
prečítaní
Tému 30. marca 2020, 19:19 založil savras.

podobné témy:1.
označiť príspevok

savras žena
   30. 3. 2020, 19:19 avatar
Všetko, čo sa deje okolo nás, nám chce niečo povedať. Chce nás niečomu naučiť. Chce, aby sme niečo pochopili. No a takýmto posolstvom je aj súčasná koronavírusová kríza. Skúsme sa preto pozrieť na to, k čomu nás chce dotlačiť. Lebo celosvetová dôraznosť, s akou sa tak deje, si nevyhnutne vyžaduje naše plné pochopenie situácie.

V prvom rade si je treba uvedomiť, že žijeme v univerze, v ktorom pôsobí vyššia Moc. Ide o Inteligenciu, ktorá usmerňuje vesmírne dianie celkom konkrétnym smerom. Smerom k stále vyššiemu rozvoju. K rozvoju ducha a pravých, vysokých, vznešených a ušľachtilých hodnôt. A všetko jestvujúce musí týmto vytýčením smerom kráčať, pretože nie je schopné trvalo sa priečiť Vôli vyššej Moci. Musí týmto smerom kráčať, či už chce, alebo nechce. Dobrovoľne, alebo nasilu. Z tohto uhla pohľadu sa treba dívať aj na súčasné dianie.

Prvým posolstvom, ktoré máme všetci pochopiť, je posolstvo pokory. Dostávame školou a tvrdú lekciu pokory!

Ľudstvo zabudlo na Stvoriteľa a jeho zákony. Žije si samo pre seba a v rámci svojich vlastných zákonov a priorít. Ľudstvo zabudlo na Vôľu vyššej Moci, ktorú by malo vo stvorení napĺňať, a tak sa duchovne, morálne a mravne rozvíjať. Ľudstvo sa domnieva, že si vystačí samo so svojou ekonomikou, technikou, konzumom a materialistickým ponímaním života.

A zrazu príde niečo, čo zásadným spôsobom otrasie všetkým, čo doteraz tak uspokojivo fungovalo! Zrazu príde niečo, čo doslova zmrazí a na maximálnu mieru utlmí všetko doterajšie ľudské snaženie! Zrazu ľudstvo, jednotlivé národy i jednotlivci do hĺbky duše prežívajú svoju krehkosť a zraniteľnosť! Zrazu prichádza pochopenie, že napriek všetkému, čo moderný svet dokázal, môže byť behom pár dní položený, alebo doslova zrazený na kolená!

Na základe všetkých týchto skutočností, ktoré nie sú výplodom fantázie, ale sa v súčasnosti reálne dejú, musia ľudia na vlastnej koži prežívať, že predsa len existuje „Čosi“, čo nás vždy presahovalo a bude presahovať. „Čosi“, čo je silnejšie ako všetko ostatné, a my to musíme rešpektovať a podriadiť sa tomu.

To, čo teda majú ľudia ako prvé pochopiť v súvislosti so súčasnou koronavírusovou krízou je realita existencie vyššej Moci, ktorá nás presahuje. Ľudia majú opätovne získať bázeň a úctu pred vyššou Mocou! Ľudia majú opätovne získať stratenú POKORU! Ľudstvo súčasnosti dostáva dôraznú lekciu pokory pred čímsi Vyšším! Pred Mocou Božou! Toto je prvá základná vec, ku ktorej pochopeniu sme doslova tlačení tým, čo sa dnes deje.

A čo je tým druhým?

Koronavírus urobil prietrž, alebo výrazne obmedzil všetok doterajší pohyb ľudí na našej planéte. Urobil prietrž extrovertnej, konzumnej a komerčnej expanzii nie len vo svete ako takom, ale aj v rámci každého jednotlivého štátu, pretože boli eliminované všetky aktivity vo forme divadiel, kín, alebo rôznych iných kultúrnych aktivít. Bolo eliminované spoločenské stretávanie v reštauráciách, v pohostinstvách, alebo na športových podujatiach. Ulice miest sú vyľudnené. Koronavírus zahnal všetkých domov! Zahnal ich zvonku do vnútra!

Do vnútra! Zamysleli ste sa nad tým, k pochopeniu čoho sa nás snaží dotlačiť Inteligencia, ktorej Vôli podlieha všetko, čo jestvuje v našom stvorení? Bez ktorej Vôle ani len jediný lístoček nespadne dolu zo stromu? Násilím a nátlakom posúva našu pozornosť zo všetkého toho vonkajšieho smerom do vnútra! Smerom do nášho vlastného vnútra!

V evanjeliách sa píše: „Kráľovstvo nebeské je vo vás!“ Kráľovstvo nebeské a jeho hodnoty sú v každom z nás! Sú v našom vnútri! Iba je nám treba zamerať sa týmto vnútorným smerom. A koronavírusová kríza nám všetkým k tomu dáva príležitosť! Dáva nám k tomu priestor a čas! Doslova nás k tomu núti!

No a k tomu, aby sme konečne začali správnym spôsobom uvažovať a pracovať na sebe vo svojom vnútri, k tomu dostávame v dnešnej dobe extrémne silné podnety. Trebárs vo forme desivej fotografie, ktorá nedávno obletela sociálne siete. Ide o fotku z talianskeho Bergama, urobenú z okna bytu na poschodí, smerujúceho na hlavnú ulicu. Na ulici vidieť kolónu vojenských áut, v ktorých sú prevážané telá obetí koronavírusu do spaľovní, pretože krematória už kapacitne nestačia. V deň, kedy bola urobená fotka, zomrelo 400 ľudí.

Toto sú skutočnosti, ktoré musia veľmi silne otriasť každým človekom. Toto sú skutočnosti, ktoré nie je možné prejsť bez povšimnutia a bez toho, že by sa nás hlboko vnútorne nedotkli. Musí nás to vnútorne zasiahnuť a má to v nás vyvolať kladenie si zásadných otázok ľudského bytia, ktoré by sme si inokedy, alebo vôbec nikdy nepoložili.

Na čo sme tu vlastne na zemi a aký má náš život zmysel? Vari sme tu naozaj len na to, aby sme si užívali pokiaľ sa dá, a aby nás potom, keď zomrieme, spálili ako drevo v peci? Vari sme skutočne len poľná tráva, ktorá tu dnes je a zajtra ju hodia do ohňa? Vari sme skutočne len toto telo a myseľ, a keď zomrieme, o všetko prídeme a všetko definitívne skončí?

Alebo sme predsa len niečím viac? Sme niečím, čo je trvalé, večné a nezničiteľné, čo nemôžeme stotožňovať s našim fyzickým telom a pozemským rozumom? Neexistuje v nás nejaké vyššie „ja“? Neexistuje v nás večný duch, s ktorým môžeme nájsť spojenie prostredníctvom dodržiavania vysokých a ušľachtilých hodnôt, aby sme sa s ním vnútorne stotožnili a našli cestu k večnosti? Sme teda len telo, myseľ a rozum, ktoré hynú a zanikajú, alebo sme večný duch, ktorého sa nedotýka fyzická smrť?

Súčasné zastavenie života koronavírusom nás hmatateľne tlačí do vnútra našich domovov a do vnútra seba samých, a tragickosť udalostí v Taliansku, ale aj inde, nás tlačí ku kladeniu si tých najzákladnejších otázok nášho bytia. A dáva nám čas a priestor k tomu, aby sme odpovede na ne aj skutočne našli. Kto totiž hľadá, musí nakoniec aj nájsť!

Nedávno som počúval reláciu v rozhlase o tom, akým všemožným spôsobom trávia ľudia čas vo svojich domovoch, do ktorých boli nútene zahnaní koronavírusovou krízou. Redaktorka v relácii hovorila o tom, akí sú ľudia aj v tejto situácii vynaliezaví, a ako najrozličnejšími kreatívnymi spôsobmi dokážu využiť nečakaný voľný čas. V skutočnosti je ale maximálne smutné, že pre navyknutú ľudskú povrchnosť nie je tento Zhora darovaný čas vôbec využívaný na to, na čo by naozaj mal, ale je premrhaný na obvyklé hlúposti a na to, čo nie je vôbec podstatné.

O vyššej Moci, alebo o Stvoriteľovi, ktorý riadi svety, sa hovorí, že je Láskou. A je to skutočne tak, pretože Láska najvyššej Inteligencie, ovládajúcej univerzum nechce pripustiť, aby ľudia premrhali v hodnotovom omyle, v ničotnej povrchnosti a v bezduchom, tupom materializme celé svoje bytie. Láska najvyššej Inteligencie sa nás preto snaží zo všetkého tohto vytrhnúť, aby sme nepremárnili svoje životy a nakoniec nás nemuselo postihnúť to najstrašnejšie, čo vôbec jestvuje. Duchovná smrť, alebo inak povedané, večné zatratenie našej osobnosti! Takto, z pozície Lásky Stvoriteľa k nášmu večnému duchu treba celú súčasnú situáciu vnímať a dešifrovať.

No a na záver ešte jedna zásadná otázka: čo sa stane, ak ľudia nebudú chcieť pochopiť, prijať a zrealizovať to, k čomu ich v súčasnosti tlačí koronavírusová kríza a za ňou stojaca vyššia Moc, bez ktorej Vôle ani len lístoček zo stromu nespadne? Čo keď budú chcieť žiť tak, ako doposiaľ a uznávať rovnaký hodnotový systém, aký uznávali doteraz?

Iste sa pamätáte, že v roku 2012 mnohí očakávali koniec sveta. Keď neprišiel, materialisti a ateisti opäť jasali. Neuvedomili si však dve veci. Za prvé, že to nemá byť koniec sveta, ale koniec starého sveta! Koniec starého sveta so všetkou jeho doterajšou nesprávnou hodnotovou hierarchiou, a začiatok nového sveta s novou, duchovnou hodnotovou hierarchiou.

No a za druhé si neuvedomili, že to nie je otázka jedného dňa, začínajúceho poslednými minútami roku 2011 a prvými minútami roku 2012. To je proces, ktorý začal už pred tým a prebieha aj v súčasnosti. Je to proces transformácie ľudského vedomia z nižšej úrovne na vyššiu úroveň.

Ak to ľudia pochopia a vykročia cestou, smerujúcou k čoraz väčšej osobnostnej a duchovnej dokonalosti, na ktorú nás tlačí Vôľa Vládcu univerza, ušetria si mnoho utrpenia. Ak to ale nepochopia a budú sa chcieť kŕčovito držať toho starého, vyššia Moc použije oveľa razantnejšie prostriedky, než je súčasná koronavírusová kríza, aby docielila toho, kam má ľudstvo v súlade s plánovaným vývojom celého univerza smerovať. Človek musí pochopiť, že je príliš malý a zraniteľný na to, aby si donekonečna presadzoval iba svoju vlastnú vôľu.

Uvedomme si priatelia, že ľudia, ktorí každodenne zomierajú v Taliansku, ale aj všade inde na koronavírus, že všetci títo ľudia mali svoje rodiny, svoje plány, svoje starosti i svoje radosti tak, ako každý z nás. A zrazu je všetko preč! Je to obrovská tragédia a o to zvlášť, ak pripustíme, že aj my sami by sme sa mohli jedného dňa ocitnúť medzi nimi. Nedopusťme preto, aby veľké nešťastie, ktoré postihlo týchto ľudí a ich rodiny, odplynulo v našej obvyklej povrchnosti kamsi do stratena. Choďme preto do svojho vnútra a riešme v sebe základné otázky bytia, ktoré sme už dávno mali mať vyriešené.

K týmto obetiam by totiž vôbec nemuselo dôjsť, keby sme ako ľudstvo i ako jednotlivci kráčali vo svojom vývoji správne, čiže cestou hodnôt ducha. Potom by bola nutnosť bolestnej navigácie na túto cestu bezpredmetná! Uvedomme si to, spamätajme sa, obráťme sa a vykročme tam, kam sa nás snaží nasmerovať Vôľa Najvyššieho, aby obeť tých, ktorí v súčasnosti zomierajú na svetovú koronavírusovú pandémiu, nebola márna.

Stručný záver: Všemohúci Boh jestvuje a praje si nové, lepšie, duchovné ľudstvo! To je cesta, na ktorú ho začína smerovať. Čím skôr to pochopíme a čím skôr touto cestou vykročíme, tým menej budeme trpieť.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.
Súhlasí Seraf


6.
označiť príspevok

Seraf žena
   31. 3. 2020, 08:37 avatar
Mám len jedno slovo na tento príspevok: Potlesk! 


7.
označiť príspevok

Krištof
   31. 3. 2020, 09:26 avatar
1. Áno, morálne hodnoty sú tiež dôležité. Avšak v rámci akého duchovno-náboženského systému?

Citát: "...myseľ a rozum, ktoré hynú a zanikajú, alebo sme večný duch...". Odpoveď: Boh a anjeli v nebi majú tiež myseľ a rozum. 1Kor 2,16: "Lebo kto poznal myseľ Pánovu, aby Ho učil? My však myseľ Kristovu máme!"
Boh vo svojom Duchu má rozum i myseľ. A človek je stvorený na jeho obraz. Aký by to malo zmysel, keby z nás prežil údajne nejaký "večný duch, naše "úžasné" vyššie "ja", ale bez mysle a rozumu? Azda ako úplne nerozumné (hlúpe) entity by sme boli? Ani červíky nemajú myseľ a rozum. K duševnému - duchovnému vnútru a bytiu človeka patria i myseľ (napr. poznanie), vôľa (sebaregulácia), city (prežívanie). Napr. opisy zážitkov klinickej smrti tiež naznačujú, že "duše čo opustili telo", mali myseľ, vnímanie, rozum, pocity... Ľudská prirodzenosť, povaha, podstata by mala byť zachovaná (zostať v podstate rovnaká), či už na tomto hmotnom alebo aj v "nadprirodzenom" svete.

Biblické evanjeliá nehovoria, že Božie kráľovstvo je v samotnom ľudskom vnútri, v ľudskej duši či duchu, v "ja" (z ľudskej prirodzenosti, povahy, podstaty). To by sa v takom prípade nevolalo Božie kráľovstvo, ale ľudské kráľovstvo, kráľovstvo ľudského "ja". V samotnom ľudskom vnútri je totiž len ľudské duševno - duchovno, človek nie je Bohom (s výnimkou Pána Ježiša - Bohočloveka). Človek - telom i duchom - je stvorený na Boží obraz a má potenciálne morálne a iné hodnoty, ale ani to nepredstavuje Božie (nebeské) kráľovstvo, o ktorom hovorí biblické evanjelium a Ježiš. Ľudský duch - ani ten, ktorý je pyšný na svoje údajne vznešené vyššie hodnoty - nie je základom Božieho kráľovstva. Základom - primárnou hodnotou je Boží Duch a ľudský duch len sekundárnou.

Skutočné Božie kráľovstvo priniesol ľuďom až Pán Ježiš Kristus; predtým (od pádu Adama a Evy) s ľuďmi nebolo. Ježiš v evanjeliu vysvetľuje: "Veru, hovorím vám: Medzi tými, čo sa narodili zo ženy, nepovstal nik väčší ako Ján Krstiteľ. Ale ten, kto je v nebeskom kráľovstve menší, je väčší ako on. ... Lebo všetci Proroci i Zákon prorokovali až po Jána." (Mt 11,11-13)
Mk 1,14-15: "Keď Jána uväznili, Ježiš prišiel do Galiley a hlásal Božie evanjelium. Hovoril: "Naplnil sa čas a priblížilo sa Božie kráľovstvo. Kajajte sa a verte evanjeliu."

Takže až po dobu Jána Krstiteľa ešte s ľuďmi nebolo Božie kráľovstvo; ani Ján Krstiteľ doň na tomto pozemskom svete ešte nestihol patriť, lebo zomrel skôr než Ježiš dokončil dielo, ktorým Kráľovstvo prišlo. Priblížilo sa k nim - najprv k Židom, potom aj k ostatným - až s dielom, ktoré začal a napokon urobil Ježiš Kristus počas svojho pozemského života. Aby sa do tohto kráľovstva človek na tomto svete mohol dostať, musí sa podľa evanjelia duchovne znovuzrodiť. Jn 3,3-6: "Ježiš mu odpovedal: „Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí zhora, nemôže uzrieť Božie kráľovstvo. ... Ak sa niekto nenarodí z vody a z Ducha, nemôže vojsť do Božieho kráľovstva. Čo sa narodilo z tela, je telo, a čo sa narodilo z Ducha, je Duch."
Toto zodpovedá krstu, lebo tento Duch prichádza k človeku po riadnom krste, v rámci neho. Hoci to je ešte len začiatok a ďalej ten vzťah treba rozvíjať.

Pán Ježiš, spolu s Otcom a Duchom Svätým, je kráľom Božieho kráľovstva. Ježiš ako Pán a kráľ Božieho kráľovstva bol medzi ľuďmi, ktorých učil, takže i v tomto zmysle a kontexte mohlo byť to kráľovstvo medzi nimi: "Božie kráľovstvo je medzi vami." (Lk 17,20-21)

Iba človek, ktorý vyznáva a uznáva Pána Ježiša, kto v neho verí, môže mať účasť na Božom kráľovstve. Jn 7,39: "To povedal o Duchu, ktorého mali dostať tí, čo v neho uverili. Lebo ešte nebolo Ducha, pretože Ježiš ešte nebol oslávený."
Boží Svätý Duch, ktorý je centrom Božieho kráľovstva, ešte nebol k dispozícii, pokým Ježiš nedokončil vykúpenie (čiže až do jeho obety na kríži, smrti a vzkriesenia). Až potom - prvýkrát na Letnice (Turíce) - bol Duch Svätý zoslaný ľuďom (Sk 2. kap.)
"Božie kráľovstvo je spravodlivosť, pokoj a radosť v Duchu Svätom." (Porov. Rim 14,17)
Tento Svätý Boží Duch - Kráľ v Božom kráľovstve teda prichádza k človeku, až keď sa ten v rámci Cirkvi dá pokrstiť v mene Pána Ježiša resp. v mene Otca i Syna i Ducha Svätého (Mt 28,19).
Sk 2,38: "Robte pokánie a nech sa dá každý z vás pokrstiť v mene Ježiša Krista na odpustenie svojich hriechov a dostanete dar Svätého Ducha."

Až potom sa môže prejaviť i ľudské vnútro (duch) spolu s Božím Duchom. Teda až keď človek "vojde do Božieho kráľovstva", keď sa duchovne znovuzrodí, keď je riadne pokrstený. Potom sa môže v rámci Božieho kráľovstva prejavovať aj ľudské vnútro a jeho hodnoty. Už na tomto svete (s perspektívou večnosti), v ľudskom živote.
Rim 8,14-16: "...dostali ste Ducha adoptívneho synovstva, v ktorom voláme: "Abba, Otče!" Sám Duch spolu s naším duchom dosvedčuje, že sme Božie deti."
Filipanom 4,8: "Napokon, bratia, myslite na všetko, čo je pravdivé, čo je cudné, čo je spravodlivé, čo je mravne čisté, čo je milé a čo má dobrú povesť, čo je cnostné a chválitebné!"

Všimnime si však, aké hodnoty sú podľa Písma predovšetkým dôležité, viď napr. hymnus na lásku v 1Kor 13,1-13. A najmä podľa čoho bude Kristus na poslednom súde súdiť všetky národy, Mt 25,31-46: "Lebo som bol hladný a dali ste mi jesť; bol som smädný a dali ste mi piť; bol som pocestný a pritúlili ste ma; bol som nahý a priodeli ste ma; bol som chorý a navštívili ste ma; bol som vo väzení a prišli ste ku mne. ... Veru, hovorím vám: Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili." ... Lebo som bol hladný, a nedali ste mi jesť; bol som smädný, a nedali ste mi piť; bol som pocestný, a nepritúlili ste ma; bol som nahý, a nepriodeli ste ma; bol som chorý a vo väzení, a nenavštívili ste ma.« ..."
Súvisí to teda s dôležitosťou milosrdenstva, charity, tohto druhu lásky a príslušných skutkov.

Avšak inak k ľudskému životu i pokrstených patria aj obyčajné ľudské veci, napr. jedlo (striedmo, primerane), tzv. hmotné dobrá (Flp 4,10-20), potreby (primerane), kultúra, umenie, humor, príroda... Napr. aj Ježiš počas pozemského života "jedol a pil" (Mt 11,19).

Čo sa týka súčasnej situácie ohľadom koronavírusu, tak je otázne, aká príčina je za tým. To, čo zažívame, je dôsledok tej príčiny. Je za tým nejako "mocná ruka Božia", alebo skôr napr. ľudská činnosť - možno nemorálna, neetická, hriešna? O tom sa píše i v tomto článku: hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk "...tržnice, kde sú uskladnené často pytliakmi ulovené divoké zvieratá, sú považované za liaheň chorôb a inkubátor mnohých vírusov."

Napr. aj HIV - AIDS vznikol za podivných okolností zrejme pri nezvyčajných kontaktoch medzi ľuďmi a zvieratami a šíril (šíri) sa najmä nezriadeným pohlavným stykom, teda nie v rámci manželstva, monogamie, lež v mimomanželských stykoch, pri promiskuite.

V každom prípade táto hrozba koronavíru môže byť aj príležitosťou na zamyslenie sa a prehodnotenie hodnôt. Môže primať človeka zamyslieť sa nad sebou, nad zmyslom života a spôsobom, akým žije, či by sa nedalo lepšie, morálnejšie a pod. Takže nepriamo keď už to vzniklo a rozšírilo sa, môže nám to pripomenúť potrebu morálne lepších hodnôt a Boha. Príčina a následok, dôsledok. Boh to zrejme dopúšťa; avšak čo duchovne prospešné z toho ľudia vo vzťahu k Bohu a k vyššej hodnote života môžu vyťažiť, čo sa naučiť?
Niektoré situácie v živote, aj keby neboli spôsobené priamo Bohom (ten ich niekedy len dopúšťa), môžu byť pre človeka takou príležitosťou na zamyslenie sa a prehodnotenie hodnôt


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   30. 3. 2020, 19:34 avatar
Už aj robot chvatol koronu    


3.
označiť príspevok

Kacír muž
   30. 3. 2020, 19:34 avatar
Už som myslel, že svojmu bratovi neodpíšeš, ale nesklamal si !!!!!!!!!!!!!!   
Súhlasí -era-


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   30. 3. 2020, 19:35 avatar
Sarvas Sarvasovič z Petrohradu


5.
označiť príspevok

Kacír muž
   30. 3. 2020, 19:36 avatar
Žako Žakovič z Kokotova
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:11,  28, .... ale to nie je zásadová láska, agapé, .... ale obyčajná ľudská/škodiaca/...
dnes, 21:07,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/141513437_884119502421085_5223853660945671628_o.j...
dnes, 21:06,  Je to Alena Vodonajeva a pridala sa na temnú stranu slniečkárov!!!! Alena Vodonajeva k...
dnes, 21:06,  23. kntsz, jáj myslíš toto , ze uz pouzíva praktiky tych na ktorych na velmi Df poukazuje ....
dnes, 21:06,  65- no si nadržaný.....ale prečo teraz, veď teraz včely spia hlbokým zimným spánkom. Ja...
dnes, 21:06,  27, ...... a polemika je úplne zbytočná o sochách, .... nakoľko druhé prikázanie...
dnes, 21:05,  Dokonca ministerstvo školstva vydalo aj určité inštrukcie či dobre mieneé rady pre rodičov...
dnes, 21:04,  27, .... ak si čítal cirkevných otcov, tak v jednej polemike sa aj pohania takto vyhovárali,...
dnes, 21:03,  Toto je krásne!!!!! 23. 9. 2020 poslanec v ruskej Dume Agajev hlasoval za prijatie ôsmych...
dnes, 21:01,  osvieteny nestrkaj sa kntsz do zadku. Kntsz by si tiez určite nedovolil podcenit anafylakticky...
dnes, 21:01,  Germánska uchvatiteľka moci a jej víkendové sídlo v porovnaní so sídlom Vládcu sveta,...
dnes, 20:59,  Či teraz už naši hyperaktívni praúdi túto mantru prestali používať?!!!!!!!...
dnes, 20:58,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/141121029_3632828196765025_1303156665299802801_n....
dnes, 20:58,  5, ..... ale mu pritom niekde cukalo? A hádam aj vieme prečo? Teda, ak poviem "A",...
dnes, 20:56,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/141917480_3632970306750814_972078135777125998_n.j...
dnes, 20:56,  2, .... skoro si trafil. .... nebiblický, ..... !!!*21*40*52
dnes, 20:56,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/141747697_3633223693392142_1489581137865501899_n....
dnes, 20:54,  21- tu som Scarlett. Obaja ste bez viny! len Edo použil slovo, ktoré nemal. Určite to už...
dnes, 20:52,  No pravdu má . Nemajú dôvod štípať . Ano mohol by si mu poďakovať že môžeš vidieť...
dnes, 20:50,  Podstatné je len to či si DAL a NIČ za to žiadal, len potom budeš ovečkou ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Počestná baba nebehá za chlapcom. Kto to kedy videl, aby pasca naháňala myš?
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(80 482 bytes in 0,198 seconds)