Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Keď sledujem vývoj v SR, behá mi mráz po chrbte

20
reakcií
308
prečítaní
Tému 10. septembra 2019, 13:01 založil Thomas Anderson.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   10. 9. 2019, 13:01 avatar
Český vojenský analytik Jaroslav Štefec sa na sociálnej sieti vyjadril k tomu, aká je dnes situácia na Slovensku. Konkrétne sa vo svojom facebookovom príspevku zaujímal o výroky slovenskej hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Prečo mu z toho behá mráz po chrbte?

Štefec sa pozastavil predovšetkým nad výrokom prezidentky Čaputovej, ktorý zaznel v rozhovore pre televíziu Markíza. V ňom totiž hlava štátu hovorila o slobode prejavu.

“Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky, v rozhovore pre TV Markíza: “Slovensko ako krajina potrebuje mať veľmi jasné medze slobody prejavu. “Šialenosť takýchto výrokov, a tiež bohorovnosť, s ktorými ich Čaputová prezentuje na verejnosti, je jednoducho neskutočná. A čo horšie, začína byť stále zrejmejšie, že sa nimi mieni riadiť, a tiež v tomto zmysle začína zasahovať v rámci svojich (nemalých) prezidentských právomocí do politického diania na Slovensku,” zhrozil sa v úvode postu Štefec.

Ďalej analytik priznal, že keď tak celú situáciu monitoruje, začína mu behať mráz po chrbte. Prečo?

“Keď sledujem vývoj politickej situácie na Slovensku a počujem podobné výroky z úst ľudí, ako sú Pavol Fišer alebo Jiří Drahoš, behá mi mráz po chrbte. Miloš Zeman má k dokonalosti rozhodne ďaleko. Ale zaplať pán Boh za neho,” napísal.

Celý článok: www.hlavnespravy.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí havran


2.
označiť príspevok

the X žena
   10. 9. 2019, 13:21 avatar
Tréner Maďarska Rossi po zápase kritizoval rozhodcov: Prekročenie hranice, ktoré sa nedá akceptovať

| Veľké sklamanie zavládlo v maďarskom tábore po prehre futbalovej reprezentácie v stretnutí E-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2020.
Maďari podľahli v pondelok v Budapešti pred 22-tisíc divákmi Slovákom 1:2 (0:1). Ich tréner Marco Rossi nepovažuje konečný výsledok za spravodlivý a myslí si, že chyby arbitrov opäť poškodili jeho mužstvo.

„Moji hráči si zaslúžia uznanie. Hrali sme tak dobre ako slovenský tím. Nevedeli sme naše príležitosti dotiahnuť do úspešného konca, kým náš súper ich dokázal využiť,” poznamenal po záverečnom hvizde kormidelník Maďarska, ktorý podľa nemzetisport.hu potom poukázal aj na iné veci. Narážal najmä na situáciu zo záveru prvého polčasu, keď sa reprezentanti SR ujali vedenia zásluhou Róberta Maka.

Toto nie je prvý zápas, v ktorom sme museli čeliť chybám zo strany rozhodcov. Považujem to za prekročenie hranice, ktoré sa nedá akceptovať, keď si arbitri nevšimnú metrový ofsajd. Nie je to však nevyhnutne iba chyba rozhodcu, vina ide aj na vrub jeho asistentov. Zdolalo nás vynikajúce mužstvo, Slováci majú veľmi dobrých hráčov, preto som aj mojim zverencom povedal, že urobili všetko pre úspech, čo bolo v ich silách, a preto môžu s hlavou hore odísť z ihriska.”

Bývalý kouč futbalistov Dunajskej Stredy musel nahradiť v priebehu duelu až troch zranených hráčov. „Mali sme aj smolu, pretože do diania na trávniku sme museli zasiahnuť troma vynútenými striedaniami. Z ihriska museli Lovrencsics, Kleinheisler, Nagy a navyše aj Sallai sa pýtal dole, ale štvrtého sme už nemohli striedať,” poznamenal Rossi.

Navyše, po zápase dostal červenú kartu Botond Baráth. „Pri vylúčení doplatil na svoju neskúsenosť. Mal už jednu žltú kartu a chcel niečo povedať rozhodcovi, za čo dostal druhú a vzápätí aj červenú kartu. Bola to z jeho strany hlúposť, musí sa z toho poučiť,” skonštatoval na adresu svojho obrancu taliansky kouč.
Maďari si mohli víťazstvom nad Slovákmi výrazne pomôcť. Opak sa však stal realitou, v tabuľke E-skupiny figurujú na 3. mieste a ich postupové vyhliadky dostali trhlinu.

„Žiaľ, neuspeli sme v dvoch stretnutiach, v ktorých sme chceli najviac zvíťaziť. Do konca kvalifikácie ešte zostáva veľa zápasov. Ako sa Azerbajdžancom podarilo prekvapiť Chorvátov, musíme aj my dať do toho všetko v Splite i na pôde Walesu, aby sme zaskočili našich súperov. Musíme veriť, že futbalový boh nám to ešte vynahradí, hoci momentálne vidím všetko čierno, ešte nie je všetkému koniec,” snažil sa o optimistickú bodku výsledkovo nevydareného pondelkového večera Marco Rossi.
sport.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

the X žena
   10. 9. 2019, 13:27 avatar
Že prvohorné moria boli plné kurióznych zvierat sme si už ukázali v tomto článku. Jednu enigmatickú živočíšnu skupinu sme v ňom však opomenuli. Vetulikólie.

Zvláštny vzhľad
Na prvý pohľad vyzerali ako bezhlavé a beznohé žubrienky. Ich objemná predná časť tela pripomínala sud či šišku amerického futbalu. Tento útvar sa na jednej strane začínal veľkými „ústami“, z opačnej strany vyrastal plochý, spočiatku zúžený chvost, na konci ktorého bolo umiestnené črevo. Na bokoch prednej časti tela sa nachádzali akési otvory alebo preliačiny, ktoré mohli byť žiabrami.

Neisté príbuzenstvo
Podľa niektorých paleontológov vetulikólie predstavujú akési zvláštne prvotné stavovce, najskôr príbuzné červovitým predkom rýb. Iní vedci namietajú. Podľa nich sú ich „žiabre“ iba preliačiny panciera, aké vidíme napríklad u rakov. Títo vedci poukazujú na prítomnosť segmentovanej, ba článkovanej vonkajšej kostry, teda znaku, aký nezodpovedá telu stavovcov. Podľa nich by preto mohlo ísť skôr o nejakú skupinu článkonožcov, alebo celkom osobitnú živočíšnu skupinu, vzdialene príbuznú stavovcom a ostnatokožcom, ako sú napríklad morské hviezdice.

Otázny spôsob života
Tieto zvieratá trávili väčšinu života plávaním vo vodnom stĺpci. Keďže ich ústne otvory nejavia znaky ústrojenstva, ktoré by im umožňovalo žuť alebo odtŕhať potravu, nemohli loviť. Čím sa živili alebo akým spôsobom si potravu zaobstarávali, zostáva záhadou. Filtrovanie vylučuje, že ich postranné „otvory“ boli len preliačinami. Požieranie bahna pre zmenu nesedí so skutočnosťou, že zvieratá, čo sa takto živia, majú obyčajne priame črevá, kým tie vetulikólií mali tvar špirály.

Aktualizácia
Výskum výborne zachovalých pozostatkov austrálskeho rodu Nesonektirs nedávno podporil hypotézu, že vetulikólie sú blízko príbuzné stavovcom. Odhalil totiž prítomnosť chrbtovej struny a potenciálne niekoľkých ďalších pokročilých znakov. Zdá sa tak, že tieto enigmatické tvory patria medzi chordáty, konkrétne do blízkeho príbuzenstva nemenej bizarných ale stále žijúcich plášťovcov. Dospelé plášťovce síce predstavujú len vodu filtrujúci vak prichytený na dno, no ich larvy sú pohyblivé a podobné žubrienkam
invivomagazin.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk”-prvohor_195.html


5.
označiť príspevok

the X žena
   10. 9. 2019, 13:31 avatar
Prečo ako človek z IT nezávidím medikom

Máme minimálne rovnako vysoké, ale skôr vyššie platy. Napriek tomu nie sme takým terčom závistlivých útokov, ako nám je dobre a ako veľa zarábame.

- Je vžitý mýtus, že naše sociálne skilly nie sú dobre vyvinuté, od doktorov sa očakáva, že sa ku každému pacientovi budú správať príjemne, nech sa on správa hocijako, u nás je sarkastická poznámka tolerovaná celkom v pohode

- Z predošlých dvoch: Ak nám niekto hovorí, že veľa zarábame a on má len niečo nad minimom, je odpoveď "Tak prečo si sa v mladom veku iba flákal a nešiel študovať niečo poriadne, mohol si aj ty" relatívne sociálne akceptovateľná. Ale aký je to škandál, ak si to dovolí povedať medik!

Kúpou prvého počítača ľudia nezískavajú predstavu, že sú zo dňa na deň odborníci na programovanie, systémovú bezpečnosť a podobne - zháňajú pomoc pri úplných maličkostiach. Naproti tomu mnoho mamičiek narodením prvého dieťaťa získava imaginárny viacnásobný doktorát z medicíny - hlavne z imunológie, epidemiológie, toxikológie, pediatrie a mnoho ďalších. Zároveň získajú predstavu, že ich znalosti sú vyššie ako všetkých ostatných ľudí na tejto planéte, ktorí reálne ten doktorát v daných oboroch majú.

- Počítač, aj ľudské telo sú komplexné systémy. Nestretol som človeka, ktorý by tvrdil, že debugovať jednotlivý program sa nedá, lebo beží na viacerých kusoch hardwaru a ešte aj programy medzi sebou komunikujú. Napriek tomu medici sa musia potýkať s proponentami takzvanej holistickej (celostnej) medicíny a počúvať od medicínskych analfabetov, ako to čo bežne robia, sa robiť nedá.

- Funkčnosť našich programov je ľahko preukázateľná, stačí to spraviť na jednom počítači a zabezpečiť prenositeľnosť. Človeku stačí vidieť, že to funguje na jednom počítači a uzná, že funguje. Funkčnosť lieku treba skúšať a štatisticky vyhodnocovať. Napriek tomu, že liek sa úspešne používa roky na miliónoch pacientov, jeho účinnosť je preukázaná množstvom štúdií, vždy sa nájde idiot, ktorý toto všetko ignorujúc tvrdí, že účinok nemá.

- Neexistuje uznávané alternatívne programovanie! Alternatívna medicína je to, čo nebolo preukázané ako účinné, alebo bolo preukázané ako neúčinné. Je to zvláštny paradox, ale programy, o ktorých nevieme či fungujú, alebo vieme že nefungujú, sa takej popularite netešia.

- IT analfabet si nedovolí tvrdiť, že jeho program je lepší ako ostatné existujúce na riešenie daného problému, lebo sa dá ľahko odhaliť, ak by sme požadovali ak nie ukázanie zdrojáku, tak aspoň predvedenie. Naproti tomu medicínsky analfabet môže kľudne vyhlasovať, že napríklad chlastanie technického bielidla (MMS) pomáha zdraviu a to prípadné vracanie a hnačky nie sú príznaky otravy, ale "detoxifikácia organizmu". Tiež vieme niektoré bugy zamaskovať ako feature, ale toto by nám zákazník nezožral

Ak hľadáme informácie o niečom z oblasti IT, google nám aj pri nie úplne špecifickom dotaze vráti najpopulárnejšie výsledky, čo je super, lebo najpopulárnejšie bývajú často tie správne, funkčné, čo potrebujeme. Naproti tomu, ak zadáme do googlu niečo z medicíny, tak ak nešpecifikujeme, že chceme odborné články, prvé sa na nás vyvalia amatérske články odborníkov z bullshitológie, pri ktorých síce hocikto so základmi medicínskeho vzdelania facepalmuje, ale bežný človek často nezistí, že sú to nezmysly (hlavne ak vieme, koľko reálne človek vie ešte zo základoškolskej biológie a chémie).

- Ezoterika sa v IT veľmi neujíma. Tvrdenie, že PC ide pomaly preto, že má zapchatú piatu ramkovú čakru, alebo že bus medzi procesorom a výstupom je zapchatý stojacimi elektrónmi so zlým spinom a preto sa reštartuje, by takému človeku vynieslo označenie za ezoterického idiota s absolútnou neznalosťou fungovania počítača. Tak ako by to malo postihnúť človeka, ktorý robí ekvivalentné tvrdenia v oblasti medicíny - namiesto pochvaly, aký je alternatívny a prírodný.

- Dalo by sa pokračovať ďalej, ale posledná vec. V IT ak niečo funguje, alebo nefunguje, dá sa to relatívne rýchlo overiť a preukázať aj laikom, že aha, tu je tá chyba. Počítač je hlúpy, malá chyba ho dokáže položiť. Ľudské telo je vďaka veľmi dlhému evolučnému vývoju podstatne lepšie vybavené na detekciu problémov a samoopravovanie. Preto niektoré problémy si vyrieši samo a existujú ľudia, ktorí na základe neznalosti to vyriešenie pripisujú hocičomu, čo v danej chvíli robili, nezávisle od toho, či by to vôbec mohlo pomôcť - post hoc ergo propter hoc fallacy.
invivomagazin.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

the X žena
   10. 9. 2019, 13:35 avatar
akymi jazykmi sa hovorilo v Európe pred 6500 rokmi ?

Keď koncom 3. storočia pred n. l. ovládli Sardíniu Rimania, našli tu obyvateľstvo hovoriace púnčinou, pamiatkou na 300-ročnú kartáginskú nadvládu, a predovšetkým domácou paleosardínčinou. Takmer sedemsto rokov v područí Ríma znamenalo jej postupný ústup a napokon zánik. Zo „sardínskej latinčiny“ pre zmenu vznikla sardínčina. Dnes ňou hovorí asi milión ľudí, čiže dve tretiny obyvateľstva ostrova.

Na rozdiel od väčšiny Európy, Sardíniu nezasiahla masívna migrácia Indoeurópanov z pontsko-kaspickej stepi ani ich ďalšie šírenie počas 3. tisícročia pred n. l. Indoeurópske jazyky na jej pôde prevládli až vďaka Rimanom. Vďaka tomuto oneskoreniu sa v sardínčine zachovali početné relikty jazykov, ktorými sa v Európe hovorilo v pradávnom neolite.

Relikty vymretých jazykov
Reč Keltov obývajúcich kontinentálnu Európu nezmizla bez stopy. Okrem nápisov zanechala aj slová, ktoré prenikli do „nástupníckych“ jazykov. Vo francúzštine aspoň 150, napríklad briser – zlomiť, cheval – kôň1, cloche – zvon a pinson - pinka. Takéto slová prevzaté zo skoršieho jazyka používaného na danom území sa označujú ako jazykový substrát.

Na štúdie jazykových substrátov sa v minulosti niektorí jazykovedci pozerali s nedôverou. To sa v priebehu posledných 30 rokov zmenilo vďaka značnému metodologickému pokroku. Prísnejšie, dôslednejšie kritériá obzvlášť poznačili hľadanie slov predindoeurópskeho pôvodu. Napríklad v prípade gréčtiny sa kedysi hovorilo o polovici slovnej zásoby prebratej zo skoršieho neindoeurópskeho jazyka – dnes sa uvažuje o 10 %. V prípade germánskych jazykov sa často deklaruje neindoeurópsky pôvod tretiny slovnej zásoby. Tento sto rokov starý odhad sa dnes považuje za nepodložený a výrazne nadhodnotený.

Nemožno sa tomu čudovať. Na väčšine územia Európy dochádzalo počas posledných 4000 rokov prevažne k nahrádzaniu jedného indoeurópskeho jazyka iným indoeurópskym. Miestami síce nachádzame neindoeurópsky substrát, no ten je obvykle uralského pôvodu. A skupina uralských jazykov (napr. ugrofínske jazyky; viac k nej nižšie) vznikla niekedy pred 4000 až 5000 rokmi. Vďaka (periférnemu) umiestneniu, neskorej indoeuropeizácii a relatívnej jazykovej izolácii sa však ani jeden z uvedených problémov netýka sardínčiny.

V sardínčine sa skutočne zistili mnohé pôvodne neindoeurópske slová. Často nie púnske, čo bol semitský jazyk doložený aj nápismi, ale domáce paleosardínske. Prezrádza ich cudzia povaha – výrazne nepripomínajú žiaden známy súčasný ani staroveký jazyk. Ide predovšetkým o názvy rastlín a výrazy v miestnej toponýmii.

Genetický rámec: aspoň tri jazykové rodiny
Nahradenie jedného jazyka iným – jazykový posun – sa za istých okolností môže odohrať bez obmeny obyvateľstva. Ako na Sardínii, kde Rimania zanechali nevýraznú genetickú stopu, ale transformovali miestnu reč. No ak na niektorom území zistíme populácie, ktoré sú navzájom geneticky značne odlišné ale vnútorne rovnorodé, a bez známok vzájomného miešania a intenzívnych kontaktov v minulosti, má to zásadné jazykové implikácie.

Ako v prípade Európy začiatkom neolitu (mladšej doby kamennej). Z archeogenetických výskumov vyplýva, že náš kontinent pred asi 7 tisíc rokmi obývali tri populácie odlišného pôvodu, geneticky odlišné ako dnešní Západoeurópania východným Aziatom: boli to západní lovci a zberači osídľujúci západnú a strednú Európu2, východní lovci a zberači osídľujúci východnú a severovýchodnú Európu a neolitickí farmári pôvodom z Blízkeho východu. To naznačuje, že v Európe počas neolitu existovali (prinajmenšom) tri jazykové rodiny. Jedna so vzťahom k Blízkemu východu, jedna „domáca“ a jedna so vzťahom k (severnej) Eurázii.

A vieme ešte viac. Ukázalo sa, že blízkovýchodní poľnohospodári sa šírili dvomi trasami: stredoeurópskou cez Balkán, Karpatskú kotlinu na severovýchod Francúzska a západnú Ukrajinu, a stredomorskou na Apeninský polostrov, juh Francúzska, Pyrenejský polostrov a odtiaľ na Britské ostrovy3. Pyrenejský polostrov osídlila geneticky rovnorodá enkláva, geneticky odlišná a mnohé stáročia izolovaná od neolitikov strednej a východnej Európy. Izolácia a možný odlišný pôvod oprávňujú uvažovať o dvoch jazykových skupinách korešpondujúcich s vetvami šírenia európskych neolitikov. Ak tieto jazykové skupiny neexistovali už v počiatkoch migrácie, vyvinuli sa neskôr kvôli izolácii komunít.

Jazyky „západných neolitikov“
Mnohí jazykovedci upozornili na podobnosti substrátu sardínčiny s baskičtinou, posledným neindoeurópskym „reliktom“ v západnej Európe. Archeogenetické výskumy pre zmenu zistili, že Baskov a Sardínčanov spája vysoká miera pôvodu priamo v neolitických poľnohospodároch. Sardínčania od nich odvodzujú 90 % DNA. Podobne Baskovia – pochádzajú z populácie neolitikov iba s menšou „prímesou“ miestnych lovcov a zberačov, pričom oproti okolitým populáciám sa neskôr miešali pomerne málo.

Zistenia historickej lingvistiky (podobnosti medzi baskičtinou a substrátom sardínčiny) aj archeogenetiky (genetická kontinuita od neolitu u Baskov aj Sardínčanov) ukazujú rovnakým smerom. Naznačujú, že baskičtina je s veľkou pravdepodobnosťou reliktom jazykovej skupiny, ktorou hovorila mediteránna vetva neolitikov4. Cenné informácie o rozšírení tejto jazykovej skupiny priniesli štúdie španielsko-talianskeho jazykovedca Eduarda Blasco Ferrera, ktorý sa zameriaval predovšetkým na výskum starobylých sardínskych toponým. Demonštroval prekvapivé podobnosti medzi baskičtinou, substrátom sardínčiny a substrátmi sicílčiny a ligurčiny, ktorou sa hovorilo v severozápadnom Taliansku. To sa zhoduje s „mediteránnou vetvou“ neolitických poľnohospodárov a podporuje očakávanie, že v 7. tisícročí pred n. l. hovorili jednou jazykovou skupinou agrárne komunity ostrovov západného Stredomoria, dnešného Španielska, južného Francúzska, Talianska a Britských ostrovov.

Jazyky východných lovcov a zberačov
V minulosti sa mezolitickému obyvateľstvu Európy prisudzovali jazyky uralskej jazykovej rodiny, kam dnes patria samojedské a ugrofínske jazyky (maďarčina, estónčina, fínčina, saamčina/lapončina, karelčina). Rekonštrukcia slovnej zásoby prapôvodného uralského jazyka, prauralčiny, potvrdzuje, že išlo o jazyk lovcov a zberačov – chýbajú jej výrazy pre domestikované zvieratá (okrem psa) a poľnohospodárske plodiny aj nástroje. Lenže podľa nových zistení hovorili prauralčinou len veľmi neskorí lovci a zberači.

Určiť obdobie a miesto vzniku prauralčiny dovoľujú prevzaté slová z praindoeurópčiny (prapôvodný indoeurópsky jazyk) a praindoiránčiny (prapôvodný jazyk indoiránskej vetvy indoeurópskych jazykov). Praindoeurópsku pravlasť, či presnejšie územie, kde sa hovorilo neskorou formou praindoeurópčiny, sme pomerne bezpečne identifikovali s pontsko-kaspickou stepou. Za pravlasť prauralčiny sa preto považujú lovcami a zberačmi obývané lesy južne a/alebo západne od Uralu a susediace so stepou. Čo sa týka obdobia vzniku, historickí jazykovedci zistili, že slová prevzaté z praindoiránčiny postihli aj najstaršie fonologické zmeny prauralčiny. To znamená, že prauralčina nevznikla oveľa skôr ako praindoiránčina, ktorá je datovaná do druhej polovice tretieho tisícročia pred n. l.5

Lenže akými jazykmi hovorili východoeurópski lovci a zberači dve tisícročia predtým? Podľa historického jazykovedca Petriho Kallia hovorili aspoň sčasti preduralským jazykom, čiže jazykom, z ktorého sa uralčina vyvinula, a sesterskými jazykmi prauralčiny, tzv. parauralskými6 jazykmi. „Nie je dôvod predpokladať, že preduralčina bol jazykový izolát. Na periférii Európy zrejme prežívali viaceré príbuzné mezolitické jazyky,“ píše vedec.

Podľa Kallia je pravdepodobné, že ľudia hovoriaci dialektmi preduralčiny patrili medzi nositeľov kultúry hrebeňovej keramiky (4200 až 2000 pred n. l.), široko rozšírenej v severovýchodnej Európe. Na území tejto kultúry sa neskôr hovorilo „uralčinou“, takže ak by ho pôvodne obývali etniká hovoriace odlišnými jazykmi, zanechali by charakteristické stopy v substráte dnešných baltofínskych jazykov (estónčina, fínčina, karelčina). „Substrát baltofínskych jazykov je veľmi ťažko identifikovateľný, čo je typické pre situáciu, v ktorej sú dve jazykové vrstvy blízko príbuzné. Naproti tomu v saamčine, ktorou sa hovorilo mimo územia kultúry s hrebeňovou keramikou, pozorujeme substrát s typologickými znakmi neuralských jazykov,“ konštatuje Kallio.

Jazyky škandinávskych lovcov a zberačov
Sever Škandinávie dodnes obývajú kočovní Saamovia (Laponci). Keď historickí jazykovedci zrekonštruovali predchodcu saamskych jazykov (patria do ugrofínskej skupiny), prasaamčinu, s prekvapením zistili, že viac ako tretina slovnej zásoby je cudzieho pôvodu. Zväčša ide o slová týkajúce sa prírody, ako sú názvy živočíchov, krajinných prvkov a pojmy týkajúce sa snehu, ľadu a počasia. „Mnohé slová sú tak charakteristické, že ich možno vzťahovať len na prírodné prostredie Laponska, pretože neexistujú v južnom Fínsku a Karelsku,“ píše saamsko-fínsky jazykovedec Ante Aikio. Tieto slová sú podľa neho jednoznačne neuralské (a neindoeurópské), pričom prasaamčina ich prebrala v rovnakej fáze vývoja, a teda rovnakom čase, ako slová z expandujúcich germánskych dialektov, datovateľné do 3. až 7. storočia n.

„Prasaamčina sa tak zásadne odlišovala od svojho predka, fínsko-saamskeho jazyka, až možno konštatovať, že došlo k úplnej zmene jej fonológie,“ píše holandský jazykovedec Peter Schrijver. Táto výrazná zmena podľa Schrijvera naznačuje, že fínsko-saamsky jazyk si osvojila populácia hovoriaca celkom odlišnou, nepríbuznou rečou. A vlastnosti tejto reči ovplyvnili ďalší vývoj prevzatého fínsko-saamskeho jazyka, z ktorého postupne vznikla prasaamčina.

Peter Schrijver najprv zistil vplyv tohto zvláštneho jazyka v germánskych jazykoch. Prezradil ho špecifický systém samohlások, sklon ku prehláskovaniu, alternácie spoluhlások na konci prvej slabiky a slová s úvodným kn-. Niektorí historickí jazykovedci dokonca zjednodušene hovoria o „systéme zvláštnych zvukov“. Vzhľadom na časté zdvojovanie koncových spoluhlások Schrijver tento „jazyk X“ nazval tiež „jazykom so zdvojením hlásky“.

Holandský výskumník si zároveň všimol vplyv podobného, no nie totožného jazyka na (pra)saamčinu. „Môj dojem je taký, že substráty v saamčine a v germánskych jazykoch sa prekrývajú veľmi málo, takže je rozumné predpokladať, že máme dočinenia prinajmenšom s dvomi odlišnými jazykmi,“ píše. Ante Aikio však v substráte saamčiny rozlíšil až dva jazyky. Jazyk centrálnej jazernej oblasti („Paleo-Lakelandic“), zistený v toponymách tohto regiónu a v „substráte substrátu“, čiže v slovách cudzieho pôvodu v saamskom substráte fínskych dialektov, ktorými sa hovorí v oblasti jazier stredného a východného Fínska. A „prajazyk Laponska“ (Palaeo-Laplandic8), ktorým sa hovorilo severnejšie na území dnešného Laponska.

Lovci a zberači Škandinávie9 teda ešte začiatkom nášho letopočtu hovorili prinajmenšom tromi príbuznými, neindoeurópskymi a neuralskými jazykmi. A keďže populácia škandinávskych lovcov a zberačov bola predtým pomerne stabilná a vznikla už krátko po konci posledného zaľadnenia (ako zmes západných a východných lovcov a zberačov), môžeme očakávať prítomnosť tejto jazykovej rodiny na severe Európy aj v predchádzajúcich tisícročiach.

Jazyky „východných neolitikov“
Rekonštruovaná slovná zásoba praindoeurópčiny je cenným zdrojom poznatkov o spoločnosti Praindoeurópanov, identifikovaných s jamovou kultúrou pontsko-kaspickej stepi. V súlade s pastierskou orientáciou tejto kultúry, veľmi málo rekonštruovaných praindoeurópskych slov súvisí s poľnohospodárstvom10. Lenže keď praindoeurópske komunity migrovali zo stepi do strednej, severnej a západnej Európy, narazili na domorodé poľnohospodárske kultúry, s ktorými miestami spolunažívali celé stáročia. Podľa historických jazykovedcov, ako je Guus Kroonen, od nich prevzali názvy pre miestnu flóru (rôzne bobule, orechy), faunu (zubor, diviak) aj plodiny ako šošovica, hrach, fazuľa, cesnak a iné.

Napríklad germánske, keltské, baltské a slovanské výrazy pre jablko pochádzajú z pratvaru *oblu, čo je jednoznačne neindoeurópsky tvar. Inokedy Indoeurópania prevzali pre jeden objekt viaceré výrazy, zrejme pochádzajúce z rôznych „neolitických jazykov“. Napríklad pomenovania hlavných strukovín jednotlivých vetiev indoeurópskych jazykov nejavia známky spoločného pôvodu. Rovnako slovanské „koza“ je odlišného pôvodu ako pragermánsky ekvivalent *gait. Podľa väčšiny historických lingvistov preto neolitická Európa rozhodne nebola jazykovo jednoliata. „Indoeurópania pravdepodobne narazili na mozaiku jazykov, niektorých veľkých a iných malých, niektorých príbuzných a iných nepríbuzných, ktoré vzišli z predchádzajúcich tisícročí osídľovania, presídľovania a jazykových posunov,“ píše britsko-americký jazykovedec Larry Trask

te, povahu a rozšírenie jednotlivých predindoeurópskych jazykov nikdy nespoznáme. No začíname odhaľovať kontúry veľkých jazykových skupín neolitickej Európy. Ako sme videli, jedna sa črtá na západe a združuje baskičtinu so substrátom sardínčiny. Druhou sa podľa Petra Schrijvera v neolite hovorilo prinajmenšom medzi Holandskom a Balkánom. Z tejto jazykovej skupiny Indoeurópania prevzali mená mnohých vtákov ako je drozd, škovránok a volavka, takže ho Schrijver nazval „jazykom vtáčích mien“. Slová prevzaté z tejto skupiny jazykov identifikoval v keltských a germánskych jazykoch, ako aj latinčine a gréčtine. Typickou vlastnosťou tejto jazykovej skupiny bolo používanie (neindoeurópskej) predpony a, zachovanej napríklad v slovách *amsala – drozd, *alaiw – škovránok alebo *aruz – ruda.

Slová z nedozernej minulosti?
Niektoré starobylé slová – hlavne toponymá a pojmy súvisiace s chovom zvierat – naznačujú, že jazyky neolitikov západnej Európy boli aspoň vzdialene príbuzné jazykom ich stredoeurópskych náprotivkov. „Mnohé názvy alpských rastlín - napríklad stromov – vychádzajú z predrímskych jazykov. Na niektoré možno znova naraziť v baskických Pyrenejách alebo v Karpatoch. Ešte predrímska ale už indoeurópska vrstva tu však chýba,“ píše jazykovedkyňa Corinna Leschberová. „Tieto slová so širokým geografickým rozšírením nie sú tzv. blúdivé slová, ani nepatria medzi tzv. kultúrnu slovnú zásobu, ktorá sa ľahko šíri spolu so šírenými predmetmi,“ pokračuje vedkyňa a dodáva, že podobnosti medzi toponymami a názvami rastlín existujú aj medzi východným a západným Stredomorím.

Jazykové substráty radené do oboch týchto jazykových skupín zároveň vykazujú vzťah k afroázijským jazykom, veľkej jazykovej rodine severnej Afriky a Arabského polostrova (napr. berberské jazyky, semitské jazyky, egyptčina) – či už „jazyk vtáčích mien“ (podľa Schrijvera), substrát sardínčiny (podľa Boutkana a Kossmana), alebo predpokladaný neolitický jazykový substrát Britských ostrovov (podľa Matasovića a Vennemanna). Väzby európskeho neolitického substrátu siahajú dokonca až na Kaukaz a do južnej Indie. Niektoré balkánske slová nejasnej etymológie totiž vykazujú podobnosti s rovnako problematickými slovami baskičtiny, sardínčiny a dokonca slovami kaukazských a drávidských jazykov.

V uvedenom prípade sa ešte črtajú súvislosti s neolitickým šírením poľnohospodárstva11 z Blízkeho východu, pri iných slovách sa zrejme dostávame do nedozerných hĺbok praveku. Ako v pri slove magura. Jeho slovenský nárečový význam je vŕšok/kopec, pričom na Slovensku sa takto volá trinásť vrchov (viaceré nájdeme aj v okolitých krajinách) a niekoľko pohorí. Tradične sa uvádza, že „magura“ do slovenčiny prenikla z rumunčiny vďaka valašskej kolonizácií. Lenže v rumunčine sa toto slovo radí do substrátu. Obdobné slová s porovnateľných významom (vrch, kopec, vŕšok) navyše nachádzame jazykoch/nárečiach a toponymách Albánska, Francúzska, Španielska, Sardínie, Korziky, Talianska, Kaukazu, južnej Indie a rôznych afroázijských, uralských a dokonca altajských jazykoch.

invivomagazin.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

havran
   10. 9. 2019, 15:13 avatar
the X-nty hovoríš, ako by si študovala za socíku. Vtedy naozaj stačilo chcieť. Dievča táraš nezmysly odtrhnuté od reality.
V akej bubline to žiješ? Jednoducho rodiny nemajú často na základné potreby a nie to ešte na vzdelanie. Áno, môžu byť mimoriadne osobnosti ako bol Lomonosov ale dnes?


8.
označiť príspevok

havran
   10. 9. 2019, 15:03 avatar
Takto začínal aj Hitler a Goblsom to dotiahli až do nepríčetnosti. Táto mladá dievčina si neuvedomuje, že spadla kde je ani nevie prečo. Nemá žiadné solídne životné skúsenosti a dostala sa do rúk neoliberálnych kacírov.
Súhlasí Thomas Anderson


3.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   10. 9. 2019, 13:22 avatar
Neopovazte sa povedat "cisar je nahy!!!"))
Súhlasí Thomas Anderson


7.
označiť príspevok

the X žena
   10. 9. 2019, 13:39 avatar
To najlepšie z Darwinovych cien (2006 - 2010)

2006, Anglicko) 33-ročného Darrena našli na chodbe jeho domu ležať v kaluži krvi. Očividne vykrvácal z bodných rán v hrudníku. Polícia si zo začiatku myslela, že ho niekto zabil, ale pre zavinenie cudzej osoby nenašla žiadne dôkazy. Záhadu Darrenovej smrti nakoniec pomohla vysvetliť jeho manželka. Keď odchádzala na dovolenku, jej manžel vraj dumal, či je jeho nová bunda odolná voči bodnutiu nožom. Ako možno správne tušíte, rozhodol sa jej odolnosť otestovať. Nie, bundu neprevesil cez žiadne kreslo alebo gauč predtým, ako doň začal zabárať čepeľ nožíka. Ešteže čo. Veď čo ak by si poškodil svoj majetok? Bundu si radšej počas experimentu obliekol na seba.

xxxxxxx

(2006, Wisconsin) Sedem vysokoškolákov po bujarej párty nasadlo na dodávku vyrazilo na cesty. Ich cieľ: dopravné značky v okolí. Konkrétne, tie hovoriace STOP. "Študáci" si zmysleli ukradnúť ich čo najviac. Ibaže keď ich auto uháňalo mestom, takpovediac ich zostrelilo iné veľké motorové vozidlo. A áno, presne na mieste, kde sa ešte krátko predtým týčila istá veľavravná dopravná značka. Pochôdzkar, ktorý na miesto nehody dorazil ako prvý, neskôr vyhlásil, že nikdy nezabududne na to, čo videl. Telá mŕtvych študentov okolo zničeného auta, obkolesené takmer tridsiatkou dopravných značiek prikazujúcich zastavenie.

(2004, Texas) 58-ročný Michael bol neobyčajný alkoholik. Opitosť si zabezpečoval nie cez ústa, ale cez celkom opačný telesný otvor. Jednej noci si kúpil dve poldruhalitrové fľašky tvrdého. A ich obsah nasmeroval... tam. Lenže kým väčšinu z nás pri pití skôr či neskôr od prísunu alkoholu odstaví bezvedomie, Michaelovi sa alkohol rektálne vstrebával aj po dosiahnutí tohto štádia. Tri litre pálenky v anuse ho do rána poslali na druhý svet.

(2008, Altantický oceán) Katolícky kňaz sa rozhodol dostať do Guinnesovej knihy rekordov vďaka letu pomocou veľkého počtu héliom naplnených balónov. Vyzbrojený satelitným telefónom a GPS-kom sa hrdinsky vrhol v ústrety publicite. Ale nie takej, akú očakával. Keď sa už vznášal vo výšinách, vietor náhle zmenil smer. Zrazu ho vanul nad otvorený oceán. Kňaz mal na chrbte padák a pokojne mohol vďaka nemu zoskočiť na pevnú zem. Ale neurobil to. Až keď sa vznášal vysoko nad oceánom, konečne sa posnažil zavolať si pomoc. Ibaže potencionálni záchrancovia ho nevedeli lokalizovať. Vtedy sa obrátil na svoje GPS-ko. Ako vieme, je to výborná vec. Ale obvykle len vtedy, ak ho vieme používať. Nešťastný kňaz s ním márne zápasil, dokiaľ sa mu nevybili batérie telefónu. Či sa prístroj po ich vybití naučil používať nie je známe. Každopádne, v priebehu nasledovných týždňov sa na horách a plážach začali objavovať kúsky prasknutých balónov. Napokon z nebies spadlo aj telo kňaza.

Pozn.: keďže katolícki kňazi sa z ľudského genofondu odstraňujú dobrovoľne, získali hromadnú Darwinovu cenu.

(2009, Belgicko) Istý Belgičan mal ťažké srdce na svoju poisťovňu. Cítil celou svojou dušou, že mu mala vyplatiť peniaze, ktoré nedostal. Tak si povedal, že lakomcov z poisťovne okabáti. Vzal nôž a kanister benzínu a zašiel na cestu, na ktorej nemal svedkov. Muž si potom zapálil auto A zavolal políciu. A bodol sa. Ak aj mal dobrý nos na rafinované plány, anatómia ľudského tela mu zostávala prevažne španielskou dedinou. Nôž si totiž vboril priamo do tepny.

(2010, miesto neudané) Neskorá jar vyhnala do ešte stále snehom pokrytých hôr lovcov. Dvojica z nich kráčala po cestičke, ktorú pretínal zosunutý ľadovec. Obaja naň vyliezli a začali ho križovať. Jeden z lovcov sa ale zakrátko pošmykol a začal sa s krikom kĺzať dolu, dokiaľ druhému celkom nezmizol z dohľadu. Keď krik ustal, jeho prestrašený parťák zvolal: „Si v poriadku?“ Odpoveď znela: „Áno!“ Lovca na vrchole ľadovca napadlo, že najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať k svojmu kamarátovi, ktorý sa pošmykol, je taktiež sa zošmyknúť. Čo už ale nevedel bolo, že tento jeho kamarát sa mimo dohľadu na opačnom konci držal pri hrane ľadovca... nad tridsaťmetrovou priepasťou. Zvieral pár vetiev vytŕčajúcich zo zamrznutého snehu. A žiadne ďalšie už naporúdzi nikde v blízkosti neboli. Lovec sa z vrcholu začal šmýkať, zrýchľoval. Vedľa svojho parťáka cez hranu ľadovca už preletel ako nejaký blesk. Zo sveta živých sa porúčal s výkrikom, ktorý na slušnom webe, ako je tento, nemôžeme publikovať.

A na záver ešte ponúkame video, ktoré zachytáva epický koniec nahnevaného vozíčkara
invivomagazin.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   10. 9. 2019, 22:59 avatar
Už aj Scarletta dostáva záchvaty. Pravda je niekedy nepríjemná.  
Súhlasí Milanôčko


12.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   10. 9. 2019, 23:03 avatar
A občas pravda aj bolí.  
Súhlasí Thomas Anderson


14.
označiť príspevok

the X žena
   10. 9. 2019, 23:08 avatar
10. vyjadrovanie ako na prvom stupni ZS , uchyl naco sa trepes na slovenske diskusne fora


15.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   10. 9. 2019, 23:09 avatar
To píšeš sebe Rakúšan ?    


18.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   10. 9. 2019, 23:11 avatar
Ako je v Dojnom Jakúsku?  
Súhlasí Milanôčko


19.
označiť príspevok

Osvietený muž
   10. 9. 2019, 23:15 avatar
Magian chcel bývať vo Vagíne na ulici dr . Tisa


20.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   10. 9. 2019, 23:16 avatar
A ty by si chcel bývať vo vagíne Pičaputky však, priznaj sa Eduardík.   


21.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   10. 9. 2019, 23:20 avatar
Aj Beneš bol Edvard, to bude asi tým menom. Nenávisť a neschopnosť, pekní trapkovia.  
Súhlasí Milanôčko


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   10. 9. 2019, 23:02 avatar
hlavnespravy maju bod mrazu                        


13.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   10. 9. 2019, 23:05 avatar
A dennnnnnnnnnnnnnnnnnník en dosahuje potom absolútnu nulu.                                 


16.
označiť príspevok

Thomas Anderson muž
   10. 9. 2019, 23:09 avatar
-273,15 °C - zzzzzzzzzzzzz!!!  z
Súhlasí Milanôčko


17.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   10. 9. 2019, 23:10 avatar
Pod Tatrami to je bežná teplota.   
Súhlasí Thomas Anderson
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Veriť sebe samému je prvým krokom k úspechu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(116 747 bytes in 0,573 seconds)