Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ked je Boh trojjediny preco potom stvoril na svoj obraz dvoch ludi?

57
reakcií
1103
prečítaní
Tému 21. mája 2019, 13:49 založil Myslitel.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Myslitel
   21. 5. 2019, 13:49 avatar
Gen 1:27 A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril.
Ked je Boh trojjediny preco potom stvoril na svoj obraz dvoch ludi. Dvoch ich stvoril, Adama a Evu. Ziadneho tretieho. Ked je trojjediny pasovalo by stvorit na svoj obraz troch, ci nie?
Adam a Eva sa symbolicky stali jedno. Presne ako je Boh jedno so svojim Synom. Su ale stale dve samostatne osoby.
A ku tomu treba dodat, Evu stvoril z rebra Adama. Preco?
Preco ju nestvoril podobne ako Adama, z hliny?
Zeby to urobil na ucel?
Myslim ze to spravil na ucel. Boh totiz nerobi nic len tak, z rozmaru. Mohol predsa stvorit aj 100 ludi. On stvoril dvoch. Evu stvoril dokonca z Adama.
Mal na to kazdopadne dovod. Ale aky?
V Biblii sa pise ze sa anjeli vzburili. Jeden z nich, Lucifer, si zaujal, ze on je rovny synovi Boha, Kristovi, dokonca aj samotnemu Bohu.
Pritom anjelov stvoril Boh skrz svojho Syna Krista Jezisa. Aj toho Lucifera. Ti anjeli este nejestvovali ked Kristus bol pocaty. Bol pocaty z Otca davno pred akymkolvek stvorenim. Toto si uvedomuje malokto. Ze Jezis je naozajstny Syn vsemohuceho Boha.
Ako ho pocal neviem. To iste ako ked stvoril Evu z Adamovho rebra. Ako to urobil, neviem.
Lucifer, jeden z tych stvorenych anjelov, nabral domnienku ze on si zasluzi mat miesto na trone hned vedla Boha a Jeho pocateho Syna. Na co nemal ziadne pravo. Lucifer bol jeden z prvych stvoreni. Akosi mu slava stupla do hlavy. Ostatni anjeli, 1/3 z nich, sa dali jednoducho oklamat. Ziaden z nich nevidel ako a kedy bol Kristus pocaty, vsetci boli stvoreny neskor. Tie dalsie 2/3 anjelov mozno tiez zacali pochybovat o pozicii Syna a Boha. Zacali uvazovat ze asi naozaj mal Lucifer mat miesto pri Bohu na jeho trone.
Preto sa Boh rozhodol stvorit cloveka. Na svoj obraz. A anjeli sa na to prizerali. Ucili sa o hierarchii v Bozej rodine.
Otec je prvy, Syn je druhy a je otcovi podriadeny.

Tomu rozumel aj apostol Pavol ked napisal:

"1Ti 2:13 Veď prvý bol stvorený Adam, až potom Eva."

"1Ko 11:3 Ale chcem, aby ste vedeli, že hlavou každého muža je Kristus, hlavou ženy je muž a hlavou Krista Boh."


Zavrsil to odkazom na ktory ma malokto vysvetlenie, ale ktory dava zmysel z pohladu ktory tu opisujem. Ide o symbol hierarchie, aby ho videli anjeli.

.1Ko 11:10 Preto má mať žena na hlave znak moci kvoli anjelom.
[tym znakom sa mysli mat zahalenu hlavu pri bohosluzbe]

Sme vlastne symbolom Bozej rodiny, aby si anjeli uvedomili a pamatali kto vlastne Kristus je. Milujuci, poslusny, podriadeny Syn svojmu Otcovi.
Preto viera v trojjedineho Boha nedava zmysel.
A tych dovodov proti trinitarianskej dogme by som tu mohol napisat stovky.


18.
označiť príspevok

Krištof
   21. 5. 2019, 23:21 avatar
1. Dosť špecifická konštrukcia na podporu unitárstva. Avšak ak na Boží obraz stvorený človek v dvoch rodoch (pohlaviach) je rovnako človek, teda muž je človek a aj žena je človek, tak keď to porovnáme s Otcom a Synom - aj Otec je Boh, aj Syn je Boh? Podľa Písma deti sú podriadené žene a žena mužovi. Ale či deti, či žena alebo muž všetci sú jeden rovnaký druh stvorenia (bytia) menom človek, ľudia. Znamená to pri porovnaní, že ak "Ježiš (Syn) je podriadený Otcovi", že Otec i Syn tvoria tiež jeden rovnaký druh bytia, teda že obaja sú Božskí? Ktosi Otca a Syna prirovnal k hlave (Otec) a k rukám (Syn) v rámci jedného organizmu. To by potom podporovalo skôr trinitárstvo než unitárstvo.

Boh stvoril ľudí v podstate viacerých (a všetkých), teda druh človek je tvorený viacerými jednotlivcami, osobami, rodinou, spoločenstvom, podobne ako trojjediný Boh: jedna božská podstata, tri osoby žijúce v láske. Boh je láska (1Jn 4,8), nie sebec či individualista. Napr. Otec a Syn majú medzi sebou lásku, takže Syn nemusí byť "poslušný", lebo nie je ani neposlušný a hriešny; majú medzi sebou spoločnú lásku a spoločnú vôľu. Ale Ježiš ako vtelený Syn na zemi mal už aj ľudské a telesné slabosti a tendencie, preto ich 'vôľu' musel potlačiť - totiž ak by smerovali proti Božím veciam, a zvolil si svojou vôľou nasledovať vôľu Otca. Ježiš nesledoval len svoju individuálnu vôľu, ale nasledoval to, čo bolo v jednote s Otcom, chcel to, čo bolo spoločné v jednote Ježiša s Otcom; svoju vôľu spájal a zosúlaďoval s Otcom. Samozrejme, Ježiš ako človek môže byť pre nás vzorom vo vzťahu k Bohu; zároveň je to však Pán a tvorí jednotu s Otcom, Duchom Sv.

Syn, Ježiš Kristus mal podobu Božiu a rovnosť s Bohom. (Filipským 2,6) A "v ňom telesne prebýva celá plnosť božstva." (Kolosanom 2,9) ("Telesne" podľa všetkého znamená, že plnosť božského bytia a života sa prejavuje v zmŕtvychvstalom Kristovi, v jeho oslávenom tele.) Otec vždy bol Otcom vo vzťahu k Synovi, Syn vždy bol Synom vo vzťahu k Otcovi. Vo večnosti. Vždy bol Otec, potom však vždy musel byť i Syn. Nikto nepozná Syna, len Otec, ani Otca nikto nepozná, len Syn a komu by Syn chcel zjaviť. (Matúš 11,27) Ježiš však má i ľudskú stránku, bol rovný Bohu, ale znížil sa a stal sa človekom, no potom bol zas povýšený. (Filipanom 2,6-11) Otec a Syn sú jedno - primárne a pôvodne. Večne plodený pravý Syn Otca nemôže byť stvorený tvor. My ľudia sme len stvorení (hoci na Boží obraz) a akosi sekundárne odvodení, sme adoptovaní do Božej rodiny, "jednoty": Galaťanom 4,4-7; Rimanom 8, 15. (Inak na vysvetlenie: podobne aj keď človek splodí dieťa, je mu podobné, pochádza priamo z neho, na rozdiel od toho keď napr. stvorí sochu - tá je už odlišná, nepochádza priamo z neho; teda rozdiel medzi plodením a stvorením.)

Boh stvoril v podstate (i keď možno "nepriamo" všetkých ľudí: Boh ich požehnal a povedal im: „Ploďte a množte sa a naplňte zem!" (Gn 1,28)
"Keď Boh stvoril Adama, urobil ho na Božiu podobu, muža a ženu ich stvoril, požehnal ich a dal im meno človek, keď boli stvorení. Keď mal Adam stotridsať rokov, narodil sa mu syn, jemu podobný, podľa jeho obrazu, a nazval ho menom Set." (Gn 5,1-3)
Ľudia - muž a žena majú aj deti a tvoria rodinu. Ďalej existuje aj širšie spoločenstvo, Cirkev a spoločnosť ľudia. Podobne ako Svätá Trojica, teda jeden Boh v troch osobách má spoločenstvo lásky.
Boh stvoril človeka "na náš obraz", čo ho odlišuje od všetkých ostatných živočíchov a predpokladá podobnosť s Bohom v inteligencii, vo vôli, v moci, a človek je osoba ako Boh (zviera nie je osoba).

Anjel Lucifer vôbec nechcel byť vedľa Boha, Božieho Syna ani nič také. Lucifer chcel byť Bohom. Chcel nahradiť Boha, chcel byť priamo na Božom tróne a skutočného Boha odsunúť preč. Na rozdiel od toho trojjedinému Bohu (Otec, Syn, Duch Svätý) prirodzene patrí Boží trón a Ježiš Kristus, vtelený Syn, Syn človeka právoplatne - aj za svoje zásluhy - od Boha dostal Boží trón a právo sedieť po Božej pravici. Aj Boží anjeli to rešpektujú (Hebr 1,6). A padlí anjeli to vedia, ale "nerešpektujú", pred ľuďmi by chceli byť bohmi namiesto pravého Pána Ježiša a Boha.

Katechizmus KC o človeku stvorenom na Boží obraz:
357 Keďže je človek stvorený na Boží obraz, má dôstojnosť osoby: nie je len niečím, ale niekým. Je schopný poznať seba, byť pánom seba samého, slobodne sa dávať a vstupovať do spoločenstva s inými osobami. Milosťou je povolaný k zmluve so svojím Stvoriteľom, aby mu dal odpoveď viery a lásky, ktorú nik iný nemôže dať namiesto neho.
1702 Boží obraz je prítomný v každom človekovi. Žiari v spoločenstve osôb, ktoré je podobné jednote božských osôb medzi sebou.
1705 Vďaka svojej duši a svojim duchovným schopnostiam rozumu a vôle je človek obdarený slobodou, ktorá je „vynikajúcim znakom Božieho obrazu“.
1712 Pravá sloboda je v človekovi „vynikajúcim znakom Božieho obrazu.“
1713 Človek je povinný riadiť sa mravným zákonom, ktorý ho pobáda „konať dobré a chrániť sa zlého“. Tento zákon sa ozýva v jeho svedomí.
1730 Boh stvoril človeka ako rozumovú bytosť a udelil mu dôstojnosť osoby obdarenej schopnosťou konať z vlastného popudu a byť pánom svojich činov. „Boh chcel totiž ponechať človekovi možnosť rozhodovať sa, aby sám od seba hľadal svojho Stvoriteľa a slobodne dosiahol plnú a blaženú dokonalosť tým, že sa k nemu primkne.“
„Človek je rozumová bytosť a tým je podobný Bohu; bol stvorený slobodným v rozhodovaní a pánom svojich činov.“
1878 Všetci ľudia sú povolaní k tomu istému cieľu, ktorým je sám Boh. Jestvuje istá podobnosť medzi jednotou božských osôb a bratstvom, ktoré majú ľudia utvárať medzi sebou v pravde a láske. Láska k blížnemu je neoddeliteľná od lásky k Bohu.


20.
označiť príspevok

Krištof
   21. 5. 2019, 23:38 avatar
Boh je jeden a stvoril jedného človeka na svoj obraz, jedného v dvoch rodoch: muža a ženu; tí majú i deti, tvoria ďalej širšiu rodinu, spoločenstvo atď. V tom spoločenstve sa potom človek - osoby podobajú na Božiu Trojicu...


26.
označiť príspevok

Myslitel
   22. 5. 2019, 08:20 avatar
20 - ako vravim, ty trojicu uvidis vo vsetkom.


27.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   22. 5. 2019, 08:35 avatar
ved prave trojjedinnosť Boha, nam zaručuje, že tento Boh je stvoriteľ tohto sveta, ktorý zároveň sa vie priblížiť človeku, ktorého stvoril nas svoj obraz. Boha totižto nemožno vidieť, Boha možno vnímať len v Duchu.....


28.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   22. 5. 2019, 08:42 avatar
Otca môžeme vnimať len v duchu, Syna môžeme vidieť aj telesným zrakom.....a to slovo, ktoré bolo u Boha a bolo Boh, sa telom stalo a prebyvalo medzi nami....my sme videli jeho slávu


33.
označiť príspevok

Myslitel
   22. 5. 2019, 11:13 avatar
27 - Jezis povedal:
Jana 17:3 A večný život je v tom, aby poznali teba, jediného pravého Boha, a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista.

Zda sa ze Jezis nejak pozabudol spomenut tretiu osobu. Alebo snad apostol Jan zabudol dopisat tu tretiu osobu bozsku?
Mozem ti dat podobnych pasazi tucty. Ked je Boh trojjediny, tak je potom na mnohych miestach ten treti, Boh Svaty Duch povazovany ako akysi druhorady boh. Je az prilis casto akosi zabudnuty.
V Biblii dokonca nenajdes vyraz "Boh Svaty Duch". Nie je tam.

Ked ale vezmes za pravdu ze Boh Otec je len jeden, a jeho Syn je Kristus, a nikto iny mimo nich, potom to vsetko nabera zmysel.


35.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 5. 2019, 12:30 avatar
27,....chcel si povedať, že "dvoch Bohov môžme vnímať len v duchu",....a jedného Boha/Ježiša/ aj fyzicky?!
Teda, keď to sčítame , tak jeden Boh ktorý je neviditeľný, lebo je duch, tak v skutočnosti z neho 2/3nemôžme vidieť, ale jednu tretinu (1/3/) áno. To dá rozum, aj mne to tak nejak vychádza. Je to blbosť, ale pobaví. 


36.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   22. 5. 2019, 12:34 avatar
satan ti obalamutil hlavu a máš to zastrené......Budeš stale počítať do tri.....   


37.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 5. 2019, 12:36 avatar
Satanov poskok, Ondrejko to musí vedieť


40.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 5. 2019, 12:47 avatar
37,....a čo mal z matematiky, keď nevie narátať do troch?  Ondro je capacita, ten nepoľaví,.....


42.
označiť príspevok

havran
   22. 5. 2019, 12:50 avatar
Shagara- nezabúdaj, že tu si ešte ty. A čo tvoja kapacita. Sedí v šerblíku a meria sa na litre, či na kilá?   


44.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 5. 2019, 12:58 avatar
42,...... Havran, každý máme svoj "šerblík",.....a len čas ukáže, kto sedel na tom pravom "šerblíku"?!
Dnes stále platí to známe: "ROZDEĽUJ A PANUJ !!!"
    
Aj ty vieš, že všetci nemôžeme mať pravdu! A ja akceptujem nevieru, ateizmus. Nakoľko človek má slobodnú vôľu.


45.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   22. 5. 2019, 13:01 avatar
no vidíš, na čo sa spoliehaš, mistr Shagara....opieraš sa o trivialne počty do troch......Neni ti divné, že vedci, ktorí veria v trojjedinnost a dokonca ju vidia, nevedia počítať do troch?....    


39.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 5. 2019, 12:46 avatar
36,....ako rátam , tak rátam, stále sa dopracujem len k "jedinému Bohu". To na druhej strane,........ak rátam 1+1+1=3, tak zisťujem fakt, že niekto zrušil prísny monoteizmus Biblie a nahradil ho polyteizmom. Ale to nie je dobré,....Boh sa bude hnevať,.....ak niekto tvrdí, že ešte nejakí dvaja bohovia sa mu môžu rovnať, aj keď ON tvrdí opak.


32.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2019, 11:12 avatar
26. Ja som však reagoval konkrétne na túto tému, na tvoju myšlienkovú konštrukciu v 1. Táto téma nie je predovšetkým všeobecne o kresťanskej Božej Trojici, lež konkrétne o súvislosti medzi Bohom a človekom stvoreným na jeho obraz, o súvislosti medzi ľuďmi a Otcom a Synom, či to podporuje viac unitárstvo, alebo trinitárstvo. Ak niekto založí tému všeobecne o kresťanskej Trojici, či je obsiahnutá alebo vyjadrená v Biblii, príspevky, reakcie by mohli zodpovedať tomu. Na df. sk boli už také témy, viackrát sa o tom diskutovalo, prípade aj v iných podobných témach. Išlo by to aj tu, no moja reakcia v 18. a 20. bola zameraná konkrétnejšie v súvise s názvom tejto témy a 1. príspevkom. Tvoja reakcia v 25. a 26. je však už viac-menej iná, akoby snáď táto téma bola všeobecne o kresťanskej Trojici a tomu veľmi nezodpovedala moja reakcia


25.
označiť príspevok

Myslitel
   22. 5. 2019, 08:16 avatar
18 - Prilis vela reci, a z toho as prilis vela hluposti s ktorymi nemozem suhlasit.
Pozri, jednoducho bez velikeho filozofovania, Jezis je Bohom, lebo je z Boha. Podobne ako clovek je clovekom, lebo je z cloveka. Podobne ako zviera je zviera lebo je zo zvierata.
Ale nikde, absolutne nikde nevidim naznak v Biblii ze Boh je, vlastne su 3 osoby.
Ale zda sa, ty tie 3 osoby najdes aj medzi riadkami.


29.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   22. 5. 2019, 09:50 avatar
"Ale zda sa, ty tie 3 osoby najdes aj medzi riadkami.".....ale tie tri osoby tam naozaj sú, len ich veľa ľudí nevidí.....


30.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 5. 2019, 09:58 avatar
29. Trojnosť je vždy medzi riadkami. V tom mimo iné spočíva aj princíp slobody človeka. Mali by sme všade hľadať trojnosť. Dvojnosť je takmer vždy jasne viditeľná, ale trojnosť uvidia často iba tí, čo ju hľadajú.


48.
označiť príspevok

Myslitel
   22. 5. 2019, 14:05 avatar
30 - ja si naozaj neviem predstavit trojnost. Vymyka sa to mojmu chapaniu o existencii.
Verit v Boha je jedna vec. Ze ma Syna, pochopitelne, to dava zmysel a uznavam, je to viera. Ale ze nejaky Boh je, vlastne ze su, 3 osoby v jednej osobe Boha, je mimo mojej kapacity chapat veci.

Trojica je blud. Ked chcete, hocikto, najdem vam dovod pre trojicu aj v trave. Naozaj sa to da. Trojica sa da vymysliet z hocicoho.
A pritom Boh skrz Jezisa na svoj obraz stvoril jedineho Cloveka, ziadnu travu alebo vodu ktoru tak radi prezentuju niektori ludia ako dokaz trojjedinosti Boha. Nie vodu, ale Adama boh stvoril na svoj obraz.
Dvoch, nie jedneho, ani troch.
O tom je cela moja pointa.


49.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 5. 2019, 14:07 avatar
Predstav si že jedna osoba je zároveň syn, lebo má rodičov a zároveň otec, lebo má dcéru


53.
označiť príspevok

Myslitel
   22. 5. 2019, 14:59 avatar
Nemozem suhlasit. Som otec, to chapem. Som syn, aj to chapem. Ale ze sam seba poslem na smrt vo forme mojeho syna uz vychadza von z mojich schopnosti chapat.


54.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   22. 5. 2019, 15:02 avatar
Ja som ti len ukázal ako môže byť osoba dvojjediná


55.
označiť príspevok

Scarllete žena
   22. 5. 2019, 15:13 avatar
53. myslitel Boh moze byt všetkym. aj tvoj prd ked sa mu zachce aj kamen, aj zena aj muz, aj veverička . aj kyvadlove hodiny, 188 dimenzia čokolvek


56.
označiť príspevok

havran
   22. 5. 2019, 15:23 avatar
Myslitel - netráp sa tým. Na také hovadiny tu máme špecialistov. Daj im šancu. sú to 3*1 muškatieri a niektorí pribrzdení somárikovia. Skús ich tu vypísať ak to vieš.


58.
označiť príspevok

Scarllete žena
   22. 5. 2019, 15:31 avatar
56. havran, nikto sa s tebou nerozpráva ? skus klub dochodcov, mozete sa bavit o zubnych protetach


57.
označiť príspevok

Scarllete žena
   22. 5. 2019, 15:26 avatar
48. myslitel ako si predstavuješ napr. 12D ?


2.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2019, 14:03 avatar
Aký máš dôvod bojovať proti trojjedinému Bohu?
Súhlasí Krištof


3.
označiť príspevok

Myslitel
   21. 5. 2019, 14:06 avatar
Bojovat nie, nemam sancu ten boj vyhrat.
Len sa snazim podat argument proti pohanskej dogme ktora sa cez rimsku cirkev dostala do krestanstva.
Súhlasí Shagara


4.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2019, 14:08 avatar
No ale čo ťa k tomu vedie?


6.
označiť príspevok

Myslitel
   21. 5. 2019, 14:25 avatar
4 - viera v Boha a poznatok o lzi ktora si v krestanstve nasla miesto.
Viera v Boha a jeho Syna neublizila nikomu, ale trinitarianska dogma sposobila vela utrpenia. Vela ludi ktori s nou nesuhlasili boli prenasledovani dokonca zabiti.
Diablove dielo, nie Kristovo.
Preto si myslim ze nezaskodi o tom klamstve pisat. Toto forum je na to celkom dobra platforma.


7.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2019, 14:28 avatar
Aj tí čo majú trojjediného veria, že majú pravdu


8.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2019, 14:33 avatar
Ja si myslím toľko, že nech si každý vyznáva akého chce a hlavne nech dá pokoj iným, ktorí vyznávajú iných


9.
označiť príspevok

Myslitel
   21. 5. 2019, 14:39 avatar
7 - ano, a vsimam si, ze su aj pekne haklivi na to, ked im povies nieco z Biblie proti ich trojjedinemu bohu.
Trojjediny Boh totiz v Biblii nie je ani raz spomenuty.


10.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   21. 5. 2019, 14:39 avatar
Nik nemá rád ak mu niekto berie jeho vieru
Súhlasí -era-


11.
označiť príspevok

Myslitel
   21. 5. 2019, 14:48 avatar
10 - presne, o tom to je.


5.
označiť príspevok

Scarletta žena
   21. 5. 2019, 14:18 avatar
myslitel kazdy katechét ti vysvetli ze je to len symbolika


12.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 5. 2019, 15:04 avatar
1,.....stvoril ich dvoch aby mohli mať potomstvo a naplniť zem ľudskou ,harmonickou rodinou. Myslím si, že keby Boh stvoril aj troch ,štyroch ľudí,....tak trojicu netreba za tým hľadať. Proste trojica/lepšie-triáda/ bol známy , pohanský útvar a ten konvertiti z pohanov prevzali a implantovali do kresťanstva. A to ako presne "technicky" bol Ježiš stvorený, nemôžme vedieť a ani nám to netreba vedieť. Vieme naisto ale to, že bol stvorený v čase, inak by Biblia nepoužívala mnohé pojmy na počatie syna, ak by bol večný a nesmrteľný a všemohúci Boh.
A je pravdou aj to, že trojica tu bude až do konca, ale bude odstránená ,tak ako aj jej vyznávači, lebo "modlári nevojdu do Božieho kráľovstva". Pretože , porušenie 1 prikázania je velezrada Boha!


13.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   21. 5. 2019, 15:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 5. 2019, 15:57 avatar
13,.....každý človek , bytosť má svojho ducha. Má ho aj Kristus a aj jeho Otec, a samozrejme, že ako nasledovníci Ježiša , ktorí tiež konáme Božiu vôľu, .....musíme mať aj Kristovho ducha, aj Otcovho ducha. Ale ako to dokazuje nejakú trojicu? Nijak !!!
2 Korintským 3:17 ... „Pán je ten Duch a tam, kde je Duch Pánov,/svätý duch/ tam je sloboda“. Duch Otca/teda Jahveho/ je svätý duch, duch Boží. Teda, to nie je osoba. Aj ty a aj ja máme svojho ducha,....ale je tvoj duch osobou?
Jn 14: 22-23 ... "Júda mu povedal:" Nie Iškariotský, Pane, ako sa nám zjavuješ, a nie svetu? " Ježiš mu odpovedal a riekol mu: Ak ma niekto miluje, zachováva moje slová, a môj Otec ho bude milovať, a my k nemu prídeme a učiníme s ním svoje sídlo."....ako "prídeme",....nuž svätým duchom./duch Krista, aj duch Otca/
Ale ako pozerám, tak pozerám trojicu tu nikde nevidím !!!


15.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   21. 5. 2019, 16:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   21. 5. 2019, 16:43 avatar
Čo si myslíš o katolícko výklade trojice? Veria správne v trojicu, alebo nie?


21.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 5. 2019, 23:46 avatar
16,...... nakoľko si ju sami vymysleli, tak asi v ňu veria správne. Skôr sa pýtaj, čo to je biblická náuka?
A to nie je! Nebola! A nebude! Boh je jeden a nie traja v jednom! To je nonsens. Taký útvar, taká bytosť, také čudo neexistuje. Pravda o jedinom Bohu a o jeho synovi je jednoduchá.


17.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 5. 2019, 22:28 avatar
13,....s tým "pokúšaním" je to jednoduché. Prečo nemožno pokúšať Boha? Nuž preto, že je absolútne dokonalý, a nemôže zlyhať, nemôže sám seba zaprieť, nemôže ho stvorená vec pokúšať a podobne.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Samozrejme, tí píšeš mnohé texty a ja o nich dobre viem, lebo sme sa o tom už bavili. Ale ty proste nerozlišuješ kontext a samozrejme ani význam daného slova. Príklad: Ak by bol Ježiš Boh, tak satan by mu nenúkal niečo, čo aj tak je všetko Božie.
Má niečo satan, čo Boh nemá, nevlastní? Teda, je zrejme, že Ježiš nemohol byť Boh, a stvorená bytosť by si nikdy nedovolila to, aby chcela, aby sa Boh poklonil svojmu výtvoru. Kto tvrdí opak, je nerozumný.
Na druhej strane ,čo cituješ ty, nemá nič spoločné s "pokúšaním" v tom zmysle, čo som spomenul.
Ti uvádzaš: "Ž 95:9 ..... kde ma pokúšali vaši otcovia, skúšali ma, hoci videli môj skutok."
Teda, tu to "pokúšanie" je vlastne skúšanie Boha, ako tam to aj ďalej sa tvrdí. Je to aj výraz pre "neposlušnosť",...."reptanie",...."vzburu", ...a podobne. A to je úplne niečo iné. A všetky texty čo uvádzaš, sú toho druhú, kde šlo o "skúšanie"/neposlušnosť/ Izraelitov.
Ale to ty vôbec nerozlišuješ, u teba je to všetko jedno.


22.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   21. 5. 2019, 23:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 5. 2019, 12:42 avatar
22,....ignoruješ základy logiky! Pokúšanie a skúšanie je niečo úplne iné. Aj kde tu prekladatelia Biblie použijú rovnaké slová, čitateľ Biblie s rozlišovacou schopnosťou to jasne rozlíši.
A satan z dlhodobého hľadiska nemá nič. To, že je vládcom sveta, len poukazuje, že to Boh mu dal tento svet na krátku chvíľu, aby dokázal svoje opovážlivé tvrdenia na adresu Boha. Ale to sa mu nikdy nemôže podariť. A satanovi bude nakoniec odňatá aj dočasná správa nad týmto svetom a aj jeho život.
----------------------------------------------------------------------------------
Majster šaňo rožkatý píše: "Skúšanie, pokúšanie, aký je v tom rozdiel? .....nuž teda, povedz nám: "Môže dokonalý Boh zhrešiť?" Ak nie, prečo sa o to satan pokúšal? Bol natvrdlý? A myslel si,že sa mu to podarí? A Ježiš mu vyšiel v ústrety jeho trápnemu divadlu, a len sa tváril akú ťažkú skúšku zažíva?!
A vieš, že absolútne dokonalý Boh nemá v sebe dilemu, či zostane sám sebe verný, a či sa podriadi stvorenstvu, ktoré ON vytvoril. Preto nemá význam pokúšať Boha. Ale to je príliš na teba, aby si to pochopil.


41.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   22. 5. 2019, 12:48 avatar
Ježiš prave preto nezhrešil, ani len myšlienkou, že je to stelesnene Slovo, ktoré bolo u Boha a bolo Boh.....Je viacej veci v biblii, ktoré su nepochopiteľné....Myslíš, že Ježiš potreboval krst pokánia?......a prečo sa tedy krstil?.....ha?.....hral snád nejake divadlo?


46.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 5. 2019, 13:04 avatar
41,..... "bolo podobné Bohu",....a nie Boh! Pred druhým slovom/boh/ nie je určitý člen, a to jasne naznačuje, že iba Otec je pravým Bohom.
A ak bol Ježiš dokonalý a bez hriechu ako som písal, tak nepotreboval krst pokánia........ nepýtaj sa na samozrejmosť.
A krst je symbolom oddanosti Bohu, a nastúpenej cesty, slúžiť mu a obhájiť Božie meno. A na to prišiel aj Ježiš na zem, ako "zástupca Boha". Tvrdiť, že Ježiš bol Boh, a zároveň ,že zastupoval sám seba, je odporovacia nelogičnosť!


43.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 5. 2019, 12:55 avatar
13,....rafinovanosť trinitárov spočíva aj v tom, že stavajú svoje tvrdenia aby dokázali nebiblickú trojicu, na tom, že ak je Ježiš "spasiteľ" a Biblia hovorí aj o Jehovovi ,že je "spasiteľ" , tak oni sem dali rovnítko, že "Ježiš je Jehova".
A to pokračuje,..... a tam kde aj iní/ľudia/ sú takto pomenovaní,/spasitelia,osloboditelia,záchrancovia/ používajú iný výraz, aby ľudia nezistili, že takéto rovnítko je nesprávne, a že trojica je nebiblická. Ledaže by sme aj tu použili dané rovnítko a povieme, že aj ľudia s týmto pomenovaním /spasiteľ/ sú Bohovia?! A koľko je teda tých jediných Bohov? Celý panteon?
/hovorí sa tomu-KAMUFLÁŽ/


47.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 5. 2019, 13:20 avatar
13,.....je logické, že Ježiš prišiel zároveň so svätým duchom. Ale dávať rovnítko, že Ježiš je tým duchom, tešiteľom a podobne je nezmysel. Tak to nikde nestojí. To už len vy to tak vidíte, lebo to tam chcete vidieť.
"A ja budem prosiť Otca a on vám dá iného Tešiteľa, aby bol s vami až naveky ".......tu Ježiš zjavne nehovoril o sebe, ako to chápu trinitári.
Ján pokračuje...: "Ja vám však hovorím pravdu: Pre vás je lepšie, keď odídem. Ak totiž neodídem, Tešiteľ k vám nepríde. Ak však odídem, pošlem ho k vám". Ako to, ak mali učeníci"Kristovho ducha", že nemali aj zároveň ducha svätého? Tvrdíš, že je to jeden a ten istý duch? Alebo nemali predtým jeho apoštoli,učeníci jeho ducha? To nemôžeš povedať, lebo na to je dosť dôkazov ,že ho mali. Tak kde je problém? Nuž v tom, že ten duch svätý bol vlastne Otcov duch, a Ježiš ho mohol poslať len vtedy a potom, čo predložil svoju obeť tela svojmu Otcovi a ten potom vylial svojho ducha na letnice. Tu jasne vidieť, že Ježišov duch a svätý duch sú dve odlišné veci!
--------------------------------------------------------------------
Dílo The New Catholic Encyclopedia o tom říká: „„Starý zákon nevnímá Ducha jako osobu… Boží Duch je jednoduše Boží moc. Nový zákon pojímá Ducha jako „něco“, ne jako „někoho“: je paralela mezi Duchem a Boží mocí.“(sv.13)

Katolická encyklopedie: „Nikde ve Starém zákoně nenajdeme jasnou indikací o „třetí osobě“. (sv.15)

Katolický slovník: „Jak St. tak i N.zákon hovoří o Duchu jako Boží energii a moci v srdci člověka.“ (str.810)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                               


19.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   21. 5. 2019, 23:31 avatar
Pokial vam vase nabozenstvo neuci ako sa spojit s duchom svatym a na vlastnej kozi ho nemozete zazit tak naco vam to je ? To je nejaka nova uchylka o ktorej neviem ? Asi ano lebo vas toto bavi cele roky a vysledok ? Ste o poznanie bohatsi ? To iste mate v hlave len vacsi a vacsi bordel .


23.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   22. 5. 2019, 00:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   22. 5. 2019, 00:03 avatar
Nejeb do ľudí, lebo budeš pojebaný v ksichte kokot !!!!!!


31.
označiť príspevok

Myslitel
   22. 5. 2019, 10:18 avatar
Zopar dalsich argumentov na temu - trojjediny Boh.

1. Poznate tu cast z Biblie (Marka 12) kde Jezis rozprava s zakonnikom, pisarom. Ten clovek bol Zid. Zidia neveria v trojjedineho Boha.
Ked trojjedinost Boha je pravdou, tak ten pisar musel mat zle chapanie o Bohu, kedze on trojjedinost neuznaval.
Napriek tomu ho Jezis v jeho vyznani viery plne podporil.
Vobec, nemal ani malu poznamku o trojjedinosti Boha. Nemal ho vtedy upozornit, ze pozor, Boh su traja?
Jezis veril v toho isteho Boha ako vsetci Zidia.

2. Nikde v Biblii nie je zmienka o trojjedinosti Boha.

3. Ziaden z Zidov ktory konvertoval na krestansku vieru po Kristovej smrti po starocia nikdy nikde nemal namietky proti trojjedinosti Boha. Preco? Snad preto ze prvi Krestania v trojicu neverili preto nebolo proti comu protestovat? To by davalo zmysel.
Pritom v Biblii sa pise o mnohych sporoch medzi apostolmi ohladom viery, jedla, bohosluzby, prijatia nezidov medzi veriacich, atd. ale nikde nebol v nej zaznamenany spor o Trojici Boha.

4. Historia potvrdzuje ze trojjedinost Boha bola vymyslena a trvalo jej vyse 400 rokov aby nabrala svoju konecnu formu. Totiz nie je lahke zformulovat tak bizarnu myslienku o troch osobach byt v jednom Bohu.
Zislo sa vela koncilov, rad, ktore riesili podstatu trojjedinosti Boha. Od Nicei v roku 325, cez Konstantinopol 381, Efesus 431 a mnohe dalsie az po Niceu 787.
Treba si ale uvedomit, ze kazdy ten koncil nedopadol s 100% suhlasom. Ti co nesuhlasili boli exkomunikovani, a ako vtedy bolo zvykom, neskor prenasledovani ba aj zabiti.

Ked ucenie o trojici bolo pravdou, a apostoli mu verili a rozumeli, preco rimskej cirkvi trvalo 4 storocia sformulovat tu dogmu?

5. V Biblii sa stale pouziva pre Boha zameno "ty" alebo "on". Stale v jednotnom cisle.
Ked je trojjediny malo by sa o tych troch osobach pisat v mnoznom cisle.

6. Trinitarska dogma uci ze Jezis mal dva formy ale jedno vedomie. Ked ano, potom musel byt vseveduci aj tu na Zemi. Napriek tomu Marek 13:32 pise ze Jezis nieco nevie.

7. Ked je Boh tri osoby, Otec prvy, Syn druhy a Duch treti, potom otcom Krista je tretia osoba, Duch svaty.
Ved ten zostupil na Mariu. Tak to pise Biblia.

Nauka o trojici je velmi zamotana. Dava viac otazok ako odpovedi. Robi chaos z jednoducheho ucenia ktore hlasal Kristus a jeho ucenici.

1Kor. 14:33 veď Boh nie je Bohom neporiadku, ale pokoja...
Preto trojica nevyzera ze je od Boha.


50.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2019, 14:09 avatar
31.
1. Ježiš Boha síce mohol chápať trinitársky, no nemusel tomu zákonníkovi vysvetľovať v danej chvíli, ako to myslí. Ježiš mu len povedal: „Nie si ďaleko od Božieho kráľovstva.“ (Mk 12,34) - Teda podľa Ježiša ten zákonník ešte nedosiahol plnú pravdu, ale nebol od nej ďaleko. Uvažujme však v kontexte celej Novej zmluvy - Židia sa predsa viackrát sporili ohľadom Ježišovho pôvodu, keď on o sebe tvrdil, že je Boží Syn a podľa nich sa tým rúhal: Marek 14,53-65; Ján 10,30-38.
A dokonca už i v nasledujúcich veršoch toho Marka 12 sa uvádza, že Ježiš mal odlišný názor od zákonníkov v podobnej súvislosti: "Keď Ježiš učil v chráme, povedal: „Ako môžu zákonníci hovoriť, že Mesiáš je Dávidov syn? Veď sám Dávid hovorí vo Svätom Duchu: »Pán povedal môjmu Pánovi: Seď po mojej pravici, kým ti nepoložím tvojich nepriateľov pod nohy.« Sám Dávid ho nazýva Pánom; ako potom môže byť jeho synom?“ A veľký zástup ho počúval s radosťou."
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

2. k tomu uvediem niečo zvlášť.

3. Keď Židia konvertovali na trinitárske kresťanstvo, logicky nemohli už potom namietať proti Svätej Trojici, pretože v opačnom prípade - ak by namietali voči Trojici, tak by nemohli konvertovať na kresťanskú vieru, ale zostali by judaistami (resp. stali by sa veriacimi v iné vierovyznanie). Iste mohli namietať predtým, než konvertovali na kresťanstvo (trinitárske, aké väčšinou je). Mesiánski Židia sú trochu iný, hoci podobný prípad: "V mesiánskom hnutí sa dajú rozlíšiť tri spôsoby prístupu ku kresťanskej náuke o Trojici: 1. jestvujú takí, ktorí túto náuku prijímajú aj používajú, zvyčajne sú to Židia vnútri kresťanských cirkví; 2. väčšina mesiánskych Židov ju prijíma obsahovo, ale terminologicky ju nepoužíva." Viac: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
V Biblii sa Židia sporia s Ježišom, či je Boží Syn, čo bolo podľa nich rúhanie: "Ja a Otec sme jedno." ... Židia znova zdvihli kamene a chceli ho kameňovať. Ježiš im povedal: „Ukázal som vám veľa dobrých skutkov od Otca. Pre ktorý z nich ma kameňujete?!“ Židia mu odpovedali: „Nekameňujeme ťa za dobrý skutok, ale za rúhanie, preto, že hoci si človek, robíš sa Bohom.“ bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Taktiež aj apoštoli, napr. Peter a Pavol podľa Skutkov apoštolov mali problémy a spory so Židmi, že hlásali inú vieru, o Božom Synovi, Kristovi: "Každú sobotu hovoril v synagóge a presviedčal Židov i Grékov. Keď prišli z Macedónska Sílas a Timotej, Pavol sa celkom venoval slovu a dosvedčoval Židom, že Ježiš je Mesiáš. Ale keď mu protirečili a rúhali sa, otriasol si odev... Židia svorne povstali proti Pavlovi, priviedli ho pred súdnu stolicu a hovorili: „Tento navádza ľudí, aby protizákonne uctievali Boha.“" bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

4. História nepotvrdzuje, že Svätá Trojica bola vymyslená. A podľa dôkazov, dokladov a cirkevných autorov (otcov) z prvých troch storočí po Kr. vieme, že Trojicu kresťania verili už dlho pred nicejským koncilom r. 325. Pozri napr. tento príspevok: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk (119.)
Symbolicky: Trojuholník má tri strany, ale je jedným trojuholníkom. Teda jedna skutočnosť a jej tri aspekty.

5. Trojjediný Boh je jediný, preto "ty" a nie "vy"; keď však ide o jednotlivé osoby (Otca, Syna, Ducha Svätého), tak možno osloviť každú zvlášť. Pozri ale aj na tieto argumenty: "Trojica pozostáva z troch osôb: Genesis 1:1; 1:26; 3:22; 11:7; Izaiáš 6:8; 48:16; 61:1; Matúš 3:16-17; Matúš 28:19; 2 Korintským 13:14. Pre starozmluvné pasáže je výhodné mať poznatky z hebrejčiny. V Genesis 1:1 je použitý plurál (množné číslo) mena „Elohim“. V Genesis 1:26; 3:22; 11:7 a Izaiášovi 6:8 je použité zámeno v množnom čísle „nás“. Že sa toto „Elohim“ a „nás“ vzťahuje na viac ako dvoch je MIMO akýchkoľvek pochybností." Viac: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

6. Keď je však Boh trojjediný a Otec je jedno so Synom, potom aj keď niečo "človek" Ježiš na zemi nevedel - možno pre ľudské obmedzenia, tak každopádne Boh ako taký, ktorého súčasťou bol i Syn, to vedel.

7. Jednak Duch Svätý je tiež súčasť Svätej Trojice, netreba to vidieť celkom oddelene. A jednak biblické učenie, že Mária počala Ježiša z Ducha Svätého, hovorí o tom, že k tomu neprispel ľudský muž, lež že Ježišovo prirodzené telo vzniklo pôsobením Ducha Svätého v Panne Márii. Nie je tam reč o vzniku Božieho Slova (Jn 1,1), o druhej božskej osobe, lež o prirodzenom tele, do ktorého sa Slovo vtelilo.

8. Zamotávajú to skôr niektorí trinitári. Hoci: "Je celkom zrejmé, že je iba jeden Boh, ale tak sa zdá, že vo svojej jednote je akýsi komplexnejší." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk (33.)
"Nikto nepozná Syna, len Otec, ani Otca nikto nepozná, len Syn a komu by Syn chcel zjaviť." (Matúš 11,27)
"Milosť Pána Ježiša Krista a Božia láska i spoločenstvo Svätého Ducha nech je s vami všetkými." 2. Korintským 13, 13
"Obdivuhodná pre mňa je Tvoja múdrosť; je taká veľká, že ju nemôžem pochopiť." (Žalm 139,6)


51.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2019, 14:21 avatar
31.
2. "Máte pravdu, výraz Trojica v Biblii nie je, ale to neznamená, že je táto náuka falošná. Trojica je určitý pokus prvotnej cirkvi formulovať na základe zjavených právd v Písme podstatu Boha. Všetko nemusíme pochopiť, pretože naše vedomie je na rozdiel od Božieho obmedzené, čo však tiež neznamená, že to, čo nechápeme, nie je správne. V Biblii taktiež nenájdeme napríklad výraz teokracia, alebo Jehova, ktorý používate, ale taktiež nebudeme tvrdiť, že nie je správne o nich hovoriť. Koncept teokracie je z Biblie zrejmý, ale slovo sa tam nevyskytuje. Boh má meno a zapísané je ako JHVH. Napriek tomu nie je v Biblii v pôvodných rukopisoch doslovné „Jehova" na žiadnom mieste.
Náuka o Trojici bola sformulovaná skutočne vo 4. storočí ako dogma, ale nie vymyslená. Túto základnú kresťanskú pravdu vyučovala od počiatku raná kresťanská cirkev, ale potreba definície vznikla až v časoch, keď bola napádaná a ohrozovaná heretickými špekuláciami. Predtým sa nejavila žiadna nutnosť, aby cirkev výslovne dogmu o Trojici definovala, ale teraz sa musela v zápase o presadenie správneho kresťanského učenia proti heretikom jasne vymedziť a dať na vedomie, čomu verí. Aj vy sami dnes definujete niektoré svoje dogmy, aby ste ich jasne určili a vymedzili oproti iným prúdom." Viac: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Inak aj sv. Cyprián, ktorý zomrel r. 258, citoval Bibliu: "Pán hovorí: Ja a Otec sme jedno, a opäť je písané o Otcovi a Synovi a Duchu Svätom: a títo traja sú jedno."
Podobne Najstaršia formulácia cirkevnej viery v Najsvätejšiu Trojicu je v Symbolum apostolicum, ktoré slúžilo vo forme starorímskeho krstného symbolu od 2. storočia. Je vybudované na trinitárnej krstnej formule slov biblického sv. Matúša: „Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.“ (Mt 28, 19)


52.
označiť príspevok

Krištof
   22. 5. 2019, 14:48 avatar
50. "8. Zamotávajú to skôr niektorí trinitári." - Malo tam byť unitári
Inak problém nie je v tom, že niektorí sú unitári a iní trinitári. To sa dá pochopiť. Ide o pomerne náročnú otázku z duchovno-náboženskej oblasti; daná otázka teda na tomto svete nemá celkom jasnú a zjavnú evidenciu. Preto by sme asi tých druhých nemali presviedčať o tom, že sa mýlia, keď majú iný názor, teda presviedčať takým spôsobom, ako keby to bolo jasné, evidentné a len oni takú jasnú a jednoduchú vec nevidia Samozrejme, primerane sa o tom diskutovať môže


34.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   22. 5. 2019, 12:09 avatar
A od koho by mala byt ? Chalani tak vam poviem boli by ste mudry ak by ste nemali pristup ku zdroju informacii internetu. ? Nie Tak skuste pochopit ze pokial sa nespojite s duchom svatym budete nebudete mat pristup k univerzalnemu vedomiu
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:21,  Hahahaha Peter . Ty si můžeš vybrat jedině dívku a úkon , který ti udělá ve vládní...
dnes, 18:21,  No co shagara prides alebo sa ti mam poklonit?
dnes, 18:19,  25.. Ty sa len pekne vrat do temy a neutekaj odomna...
dnes, 18:18,  90. Išlo mi len o to, že "hádam by ste mu nenaleteli" - zo skúsenosti viem, že aj...
dnes, 18:18,  Ale nevadia im MS vo futbale v orientálnej despociii v Katare
dnes, 18:17,  21, .... a ak je isté že RKC je pravou apoštolskou cirkvou, .... tak načo máme hľadať...
dnes, 18:12,  Face to face by som ta presviedcal a hadam aj presvedcil, lebo viem, co viem, aj viem preco. :-)...
dnes, 18:11,  O takej teórii neviem, ale môže byť, záleží od uhla pohľadu :) Som presvedčený, že...
dnes, 18:10,  Za pár šupov hej? Cena Z-Lasik Z 3D: 1000 € / oko
dnes, 18:08,  432, .... zákon lásky je nadovšetko. Ale ak nepoznáš NORMU toho, čo je dobré a zlé, tak...
dnes, 18:06,  84. egoista si práveze neverí *21
dnes, 18:04,  82 - Ale aj, že na základnej vojenskej službe bol vyškolený za zdravotníka....
dnes, 18:01,  Keby si sa aspon pokusil pozerat na veci srdcom nie len pismom...
dnes, 17:57,  Shagara ...nebolo by to fer.. Ze ty pouzivas nieco na mne a na tebe to neplati.. Potom to vyzera...
dnes, 17:56,  Osvietený je jasné, že ty si zacyklený moták a z toho sa asi už nedostaneš.
dnes, 17:55,  63, ..... ak stojí za nami pravý Boh, tak by som to netvrdil. A samé skutky sú toho...
dnes, 17:55,  Lebo ked to neplati na teba tak ani na mna...
dnes, 17:54,  Čo to tu vyštekávaš. Ja čakám, tak ako ty na výsledok šetrenia. To bude platiť a nikto z...
dnes, 17:54,  62, ...... to sa mi páči. Teda, ... lebo medveď, ........
dnes, 17:54,  Vedel som ze egoizmus ta chráni
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nie šaty z hodvábu, nie prsteň zo zlata, ale srdce čisté je ozdobou dievčaťa.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(174 992 bytes in 0,586 seconds)