Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Jožo Ráž otvorene - v reportáži z roku 2014

97
reakcií
167
prečítaní
Tému 14. novembra 2019, 22:22 založil Kasafran.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 11. 2019, 22:22 avatar
Jožo Ráž otvorene - v reportáži z roku 2014: Na Slovensku majú peniaze iba tí, čo nakradli!

Jožo Ráž tvrdí, že to, čo dnes žijeme, nie je, chvalabohu, katastrofa. Ale...
Za jeho názory ho jedni odsudzujú, iní obdivujú. Určite to bude tak aj teraz, keď sa líder kapely Elán rozhovoril o tom, ako sa žilo za komunizmu a čo sa mu nezdá na dnešnej dobe.

Ako ste prežívali november 1989?
- V tých búrlivých časoch som na chvíľu zahorel aj ja nádejou, že sa ide udiať niečo dobré. A tiež som išiel zvoniť kľúčmi na námestie. Za celú pop-music som potom vystúpil na tribúne, že s tým súhlasíme, že už treba zmenu... Ale to bolo chvíľkové opojenie, z ktorého som vytriezvel veľmi rýchlo.

Prečo?
- Videli sme, čo sa varí, a varilo sa niečo hrozné, čo sme čoskoro pochopili. Udiala sa zmena zo socializmu na kapitalizmus. Zmena, ktorá bola kontrolovaná a riadená komunistami. Urobili to veľmi dobre, takmer bezbolestne. Všetko mali dobre pripravené, ukradli, čo sa dalo, a nič sa im nestalo... A to nás doviedlo k tomu, čo dnes žijeme. Ďalších 8 fotografií v galérii.

Vám sa dnešok nepáči?
- Osobne si myslím, že socializmus je spravodlivejší systém. No nedá sa nič robiť, tretiu svetovú vyhráva kapitalizmus. A my žijeme to, čo nám je súdené.
Sme malí, slabí, o ničom nerozhodujeme a robíme to, čo nám tí silní kapitalisti diktujú. Našťastie, Slovensko sa celkom dobre drží, je bohovský úspech, že máme svoj vlastný štát a pomerne silný priemysel... Na druhej strane sme stratili schopnosť sami sa uživiť, potraviny musíme dovážať, a keď západné štáty prestanú od nás odoberať to, čo vyrábame pre automobilový priemysel, tak nebudeme mať čo jesť.

Prečo v prvých rokoch po revolúcii ľudia o tých časoch hovorili s nechuťou, ale keď spomínajú dnes, tak zväčša s nostalgiou?
- Pretože v komunizme všetci mali prácu, hoci nemali peniaze. Ale mali istý priebeh života, vedeli, odkiaľ idú a ako skončia. A bolo postarané o všetko, o zdravotníctvo, školstvo... Akurát ľudia nemali prachy a nemohli cestovať.
V kapitalizme môže každý robiť, čo chce, a aj si robí, čo chce, ale o nikoho nie je postarané. Je väčšia zodpovednosť jedinca za seba, je menej práce. A je ťažké fungovať v kapitalizme, lebo v kapitalizme je ten najväčší šéf ten najväčší odr****č.

Súvisí s tým, ako ste povedali, fakt, že väčšina najväčších multimilionárov boli komunisti, alebo pochádzali z papalášskych rodín?
- Je to tak. Pripravili sa na to. Tu majú peniaze iba tí, čo nakradli. Normálni ľudia - ani učitelia, ani robotníci, ani muzikanti - nemajú prachy.

Viacerí speváci a muzikanti spomínajú, že ak chceli vtedy fungovať a cestovať do zahraničia, museli viac či menej spolupracovať s režimom. Niektorí sa ocitli aj na zoznamoch ŠtB. Ako spolupracovali elánisti s režimom?
- Nič sme im nesľúbili, ani sme nespolupracovali s ŠtB. Len sme v zahraničí zarábali obrovské prachy, valuty, ktoré nám oni potom zobrali. Pre štát sme zarábali obrovské prachy, preto nás nechali žiť.
November 1989: Nadšenie na tribúne aj medzi ľuďmi na námestí. "Bolo to chvíľkové opojenie," komentuje Ráž.

A nesnažili sa vás tajní zlanáriť na spoluprácu?
- Samozrejme, veľmi decentne, ale stále. Chceli nás aj zakázať, proti kapele sa rozbehla veľká kampaň z Prahy. Vtedy bol však ministrom kultúry básnik Miroslav Válek, veľmi rozumný a schopný človek. Ten si nás zavolal, debatovali sme a na konci povedal: „Manažovať vás nebudem, ale hrajte ďalej.“ A bolo vybavené. Keby nebolo jeho, tak by nás zrušili, ale on bol veľmi veľký papaláš, tak nemohli.

Čím ste si súdruhov pohnevali?
- Na koncerte v Prahe som povedal, že Lennon bol najväčší bojovník za mier, a to bolo podľa nich protištátne.

Veľa ste cestovali po svete. Nekoketovali ste niekedy s myšlienkou zostať na Západe?
- Vždy, keď sme išli von hrať, doma sme nechali veľa rukojemníkov. Ak by sme zostali na Západe, zničili by sme naše rodiny. Druhá vec je, že podľa mňa bolo väčším hrdinstvom zostať, ako odísť.

Na čo z komunizmu spomínate nerád a čo bolo, na druhej strane, podľa vás vtedy lepšie ako dnes?
- Komunisti mali moc a všetkých udržiavali v strachu... Na druhej strane toľko nekradli, boli relatívne skromní. Oproti dnešným papalášom to boli normálne seriózni ľudia. Na tej dobe bolo dobré, že bolo veselo. Všetci sa so všetkými rozprávali, nikto nemal prachy, ale bola veľká zábava a vtipy výborné. Teraz nie sú dobré vtipy a nikto sa s nikým nebaví.

Bolo iné východisko ako to, že totalitný režim padol?
- Socializmus je podľa mňa filozoficky správny systém, je veľmi kompatibilný
s kresťanským učením, ale skrachoval preto, lebo ľudia sú hlúpi. Skrátka to neuniesli. Kapitalizmus je systém kto z koho a nemá východisko. Smeruje do pekla. Jediná šanca je, že naše vnúčatá, tie malé deti, čo sa dnes rodia, to zachránia, ak ich nepokazíme.

Hoci ste známy tým, že si nedávate servítku pred ústa, v čase totality ste neboli nejakí rebelanti a Elán nespieval nejaké protestné songy. To bol zámer?
- Vždy sme spievali o tom, o čom sme chceli. Myslím, že naše psychologické
postavenie proti tomu systému bolo vždy medzi riadkami našich textov čitateľné. Komunisti strážili všetko, každé slovo, ale boli blbí - veľakrát nepochopili, že je niečo proti nim. Tí, ktorí boli tvrdší, tých zakázali a aj zavreli.
Je to otázka inteligencie, ako prežiť v útlaku. A najväčšou silou tejto kapely je
práve inteligencia. A preto sme boli najslávnejšou kapelou za komunistov a sme
ňou aj dnes.

Viete si predstaviť, čo by bolo s vami, keby nepadol komunizmus?
- My by sme sa mali rovnako dobre, ale tak normálne dobre. Tak, ako sa máme
dnes - že máme čo do huby, máme kde spať a sme slávni. To je celé.

Dnes nerozhoduje stranícka knižka, ale peniaze. Vy osobne sa cítite slobodnejšie ako predtým?
- Vnútorne som sa vždy cítil slobodný. Vnútorne slobodný je ten, kto robí to, o čom si myslí, že je správne. Slobodných ľudí je málo, nech už je akýkoľvek systém.

Od nežnej revolúcie prešlo 25 rokov. Čakali ste, že za ten čas budeme na tom lepšie, alebo ste milo prekvapený?
- Myslím, že sme tam, kde patríme. Chvalabohu, nie je to katastrofa. Väčšina ľudí má čo jesť a môže robiť, čo chce. Ale, ako som povedal, tento systém je nespravodlivý. Kapitalizmus má jedinú šancu, že tiež zažije perestrojku. Zatiaľ to tak, bohužiaľ, nevyzerá. Treba sa modliť, aby to dobre dopadlo.

Veľa neistoty vnieslo teraz napätie medzi Západom a Ruskom. Niektorí hovoria o začiatku novej studenej vojny.
- Putin je bohovsky múdry chlap. To, že je Rusko také silné, že má najlepšie zbrane na svete, je zárukou, že zatiaľ žijeme relatívne pokojne a v mieri. Rusko je základom stability, ktorá tu je. Ja mám k Rusku oveľa lepší vzťah ako k Amerike, a to som precestoval obe krajiny krížom-krážom. Poviem príklad.
V Amerike sa so šoférom autobusu nemáte o čom porozprávať, on je šťastný, keď vie čítať a písať. On dokáže akurát stlačiť gombík na automate, aby mu vypadla kola a hamburger, a keď nevypadne, tak nevie, čo má robiť. A v Rusku, tam sa so šoférom autobusu môžete rozprávať o živote, filozofii, o vážnych veciach. To je základný rozdiel medzi týmito dvoma národmi. Rusi sú veľmi vzdelaní a schopní, Američania pohodlní a nevzdelaní.

Čo zostáva v tejto napätej situácii Slovensku?
- K Rusom máme oveľa bližšie ako ku všetkým ostatným. Naši politici veľa nemôžu, robia to, čo im tí silní nadiktujú, a tak sa tu „plácame“ v strede Európy a musíme sa to snažiť nejako zvládnuť. Zase je to otázka inteligencie. Keď to budeme šikovne robiť, tak prežijeme.
Súhlasí Kacír

2.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 22:23 avatar
Jožo na hrad !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Súhlasí Kasafran

3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 11. 2019, 22:40 avatar
Jožo Ráž zverejnil cenník: Chcete Elán? Zacvakajte 120 000 eur!

www1.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Jožo ráž ma z koncertu 30 000€

plus7dni.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Bola doba keď elan hraval ročne 250 koncertov
Súhlasí Milosh, the X

4.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 22:41 avatar
Nezáviď, dvihni kokot od pcéčka a rob aj ty niečo pre prachy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 11. 2019, 22:49 avatar
okokotený ja nezavidím len reagujem na plač alkoholika ktorý na starosť rozum stratil .

Keď mu 1 000 000 € ročne je málo tak potom neviem čo mam na to napísať asi nech si len poplače .

Syn Jožo Ráž ml .maká pre smer tiež si nesťažuje . To len Jožo vyplakáva a chce vrátiť mladosť

Norbert

Raž Jozef krycie meno Norbert agent 4530 TS Bratislava

13.
označiť príspevok

Kacír muž
No dobre ty udavač pojebaný, nech je po tvojom.

20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 11. 2019, 22:52 avatar
Takto sa nam okokotel súdruh RODAK

www.upn.gov.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

23.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 22:53 avatar
A tu je tvoj skokotený kokot pokokotený www.upn.gov.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

69.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 11. 2019, 23:47 avatar
Ja som nenašiel Goňďu ale tvojho fotra udavača rodaka    

31.
označiť príspevok

Milosh muž
   14. 11. 2019, 22:57 avatar
A teraz koľko pýta taký Žbirka. Alebo koľko pýtal Gott - prípadne Olympic.

5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 11. 2019, 22:44 avatar
Jožo Ráž zarába poriadne prachy, no... Slová, ktoré Slovákov rozzúria!

www.cas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ja teda nechcem posudzovať či je 1 000 000 € ročne pre Joža málo ale ja si myslím že je to dosť až moc .

Ak sa multimilionr cíti chudákom je to smutné lebo ja poznám ľudí čo nezarobia milion euro ani za 10 rokov

6.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 22:46 avatar
On to má ale za koncerty a ten kokot Kiska má milióny z úžery a ešte sa robí dobrým anjelom, kokot úžernícky, na doživotie do piče s ním !!!!!!!!!!!!!!

35.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 11. 2019, 23:02 avatar
Kiska nazbíjal na chudákoch miliony

7.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 11. 2019, 22:47 avatar
(4) Mil@níčko,
nebodaj si pozabudol, že Osvietený je plateným biorobotom na tomto DF...?

10.
označiť príspevok

Kacír muž
Už som aj zabudol.

15.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 22:50 avatar
Chod uz spat milan bo zajtra ides makat na mna

18.
označiť príspevok

Kacír muž
Rozkazuj si doma svojim 1488 deťom !!!!!!!!!!!!

21.
označiť príspevok

djjaro muž
Si zdrogovany?

25.
označiť príspevok

Kacír muž
Ťa je piča do toho.

27.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 22:55 avatar
Zase si ozraty....
Nie ze si nacikáš do topanok

28.
označiť príspevok

Kacír muž
Jebeš do mňa ?

29.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 22:56 avatar
Ved som cierna huba .. .či?

30.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 22:57 avatar
Si hlavne rasista a fašista !!!!!!!!!!!!!!!

32.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 22:59 avatar
Preco lebo sa neklaniam tvojmu patriotovi?
Aj preto som cierna huba vsak?

Ked budem chciet tak ta dojebem...na milu picu

17.
označiť príspevok

Osvietený muž
Kasafran ja ročne nemám ani len 200 000 € nie ako Ráž 1 000 000 €

19.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 22:51 avatar
Ty nemáš ročne ani len 20 000 !!!!!!!!!!!!!!!

22.
označiť príspevok

Osvietený muž
Už si zase pri tých platoch a zase budeš písať ako 90% slovakov zaraba 300€      
Súhlasí djjaro

26.
označiť príspevok

Kacír muž
Jebe ti, nie nie, podľa teba Slováci zarábajú ako si písal 2500 až 5000 mesačne do pičký..............................        

43.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 11. 2019, 23:11 avatar
Ja som len napísal že nepoznam nikoho kto by zarabal v čistom menej ako 1000€

Pozri aké sú ponuky za nastupný plat v Trenčíne a sú neobsadene a marne hladaju lebo nenájdu

www.profesia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

44.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 11. 2019, 23:12 avatar
Tak tak na Slovensku západné špiny dávajú ľuďom almužnu

91.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2019, 00:21 avatar
veď môžeš robiť i u Rusa za 580€ spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Nemusíš vo VW    

Zamestnanci Volkswagenu dostanú trinásty plat

V kolektívnej zmluve je dohodnutý aj štrnásty plat.

Priemerný hrubý mesačný príjem bez započítania manažmentu spoločnosti je vo Volkswagene Slovakia 1 954 eur.

Čítajte viac: ekonomika.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

93.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2019, 00:24 avatar
Rusko sa musí zamerať na zvýšenie životnej úrovne svojich občanov. Vo svojom výročnom prejave o stave štátu to vo štvrtok povedal ruský prezident Vladimir Putin.

Podľa neho žije 20 miliónov Rusov pod oficiálnym prahom chudoby, ktorý predstavuje príjem zhruba 10 tisíc rubľov (145 eur) mesačne.

finweb.hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

len do toho sudruhovia

94.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2019, 00:26 avatar
Alebo rýchlo na Kubu    

Kuba zavádza prídelový systém na viaceré základné potraviny

11.05.2019, 13:34 | TASR

Kuba zavádza rozsiahly prídelový systém na niektoré základné potraviny a hygienické potreby. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie kubánskeho ministerstva obchodu.

Prídelový systém sa podľa kubánskej ministerky obchodu Betsy Díazovej bude týkať okrem iného kuracieho mäsa, ryže, vajec, fazule, niektorých údenárskych výrobkov, mydla, čistiacich prostriedkov a zubnej pasty.

Vyzývame na pokoj,“ povedala B. Díazová s tým, že ľudia by mali byť pokojní, pretože aspoň jedlého oleja bude dostatok. „To nie je produkt, ktorého by mal byť na trhu akýmkoľvek spôsobom nedostatok,“ dodala B. Díazová.

www.etrend.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

95.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2019, 00:28 avatar
Alebo korea samozrejme severná    

Severná Kórea žiada o potravinovú pomoc
ČTK 22.02.2019 07:10

Severokórejský režim požiadal medzinárodné humanitárne organizácie o potravinovú pomoc, ktorej nutnosť vyvolala údajne nepriazeň počasia a medzinárodné sankcie. Oznámil to vo štvrtok v New Yorku hovorca OSN Stéphane Dujarric. Izolovanému komunistickému režimu podľa neho chýba 1,4 milióna ton potravín, hlavne ryža, pšenica, zemiaky a sójové bôby.

Údaje o potravinovej núdzi Severná Kórea poskytla OSN. Severokórejská misie vo vyhlásení zdôvodnila potravinovú núdzu vysokými teplotami, suchom, záplavami a sankciami. Prídely potravín vraj režim musel znížiť na takmer polovicu z 550 gramov na 300 gramov na osobu a deň. Podľa odhadov OSN hladuje 41 percent obyvateľov KĽDR.

Svetová organizácia „vyjadrila a bude naďalej vyjadrovať znepokojenie nad zhoršujúcou sa situáciou vo sfére severokórejskej potravinovej bezpečnosti,“ povedal hovorca. OSN je s Pchjongjangom v styku „na rôznych úrovniach“ a presviedča tamojšiu vládu, aby „pochopila dosah (nedostatku potravín) na najohrozenejšiu časť obyvateľov a bezodkladne humanitárnu situáciu napravila,“ konštatoval Dujarric.

Severná Kórea je dlhodobo vystavená medzinárodným sankciám vrátane sankcií vyhlásených OSN. Vyvolali ich opakujúce sa skúšky jadrových a raketových zbraní, ktorými režim rozširuje svoj arzenál. Vlani v lete sa severokórejský vodca Kim Čong-un zaviazal k denuklearizáciu, avšak konkrétne kroky podľa západných médií KĽDR v tomto smere nepodnikla.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

97.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 11. 2019, 09:55 avatar
(43) Osvietený,
z toho tvrdenia má vyplynúť, že na Slovensku čisté mesačné príjmy pod 1000 € neexistujú...?
Vieš koľko zamestnancov na Slovensku poberá v roku 2019 zákonom stanovenú mzdu 520 € mesačne...?!

24.
označiť príspevok

djjaro muž
Ty nemas nič...
Lebo makas na mna ...

8.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 22:47 avatar
Ahoj som spät cierna huba chces dojebat?

9.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 22:48 avatar
Milan ....caw prisiel som ti podakovat...

11.
označiť príspevok

djjaro muž
Chlapci diktatura skoncila...

14.
označiť príspevok

hokejis muž
Diktatúru budujú liberálni fašisti
Súhlasí Kasafran

16.
označiť príspevok

djjaro muž
Mas rad ciernu hubu?

33.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 11. 2019, 23:01 avatar
A bielu hubu ?

34.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:02 avatar
Huba je aj na stromoch

36.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 11. 2019, 23:03 avatar
Je aj žltá huba

37.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:04 avatar
Aj modrá...

38.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 11. 2019, 23:05 avatar
modrú nepoznám poznám červenú

39.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:06 avatar
A mna poznas?

40.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 11. 2019, 23:06 avatar
(11) Dijaro,
to je skutočne zaujímavé, že diktatúru kapitálu - diktatúru sionfašizmu, považuješ za skončenú. Môžeš mi ešte prezradiť, kedy sa tak stalo...?

41.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:09 avatar
No ved ked sa tak nestalo preco sa natahujete....

42.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:09 avatar
Alebo kedy nebola....?

45.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:16 avatar
Ujo kasafran...vazim si mudrych ludi lebo su rozvazny...

46.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:18 avatar
Takže si ma vážiš ?

47.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:19 avatar
Podla toho ci mas rad cloveka z koliby s ciernou hubou...

48.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:20 avatar
Mám, ak pracuje a nezneužíva systém bielych húb !!!!!!!

49.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:25 avatar
Aha.
Takze mas aj podmienky....
A bezpodmienecne potom nie?

50.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:26 avatar
Ty by si mal rád moslima, ktorý by ti zničil dom ?

51.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 11. 2019, 23:28 avatar
Trebalo by ho poslať žiť do nejakej cigánskej osady a nie tu len tára na df

92.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2019, 00:22 avatar
vidim že so trebaním v osade maš skusenosti

96.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 11. 2019, 00:43 avatar
Edo ukáž všetkým aký je úžasný život v cigánskej osade

52.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:31 avatar
Nieje len tak znicit dom

53.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:32 avatar

54.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:33 avatar
Ja som osadnik s ciernou hubou od dnes...
Ktestanko....poznas ma hokejis?
Ty si cherub?alebo knieza?

55.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:34 avatar
Pockaj panstva?

56.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:35 avatar

58.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:36 avatar
Ano...

59.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:37 avatar
By ste bývali v burke ?

60.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:38 avatar
Byval by si v osade ako ja ?

61.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:38 avatar
Ano...

62.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:39 avatar
A preco?

63.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:40 avatar
Ty si cherub?alebo knieza?

64.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:40 avatar
Debil

65.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:41 avatar
A preco?

66.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:42 avatar
Lebo byvam v kolibe ...

67.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:43 avatar
Nieje len tak znicit kolibu

68.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:46 avatar
Tvoje ego neobstoji pred kolibárom...

70.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:48 avatar
Spal by si v posteli, na ktorej sú hovná ?

71.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:49 avatar
V posteli sa nespí
Ale na posteli sa spi...
Vymisli nieco new

72.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:50 avatar
Vymisli = vymysli, gramatiku ťa učili v kolibe ?    

73.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:52 avatar
Pamätaj ja skúšam teba nie ty mna .
Ja menim teba
Nie ty mna .
Ja rozhodnem nie ty..

74.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:53 avatar
Pockaj panstva?

75.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:58 avatar
Ani to ti nepomôže...
Pekne budes makať zajtra....heheh.

76.
označiť príspevok

Kacír muž
   14. 11. 2019, 23:58 avatar
Vymisli nieco new

77.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:59 avatar
A nečerti sa

78.
označiť príspevok

Kacír muž
   15. 11. 2019, 00:00 avatar
Ani to ti nepomôže...

79.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 11. 2019, 00:02 avatar
Preco si rasista....?

80.
označiť príspevok

Kacír muž
   15. 11. 2019, 00:03 avatar
Preco lebo sa neklaniam tvojmu patriotovi?

81.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 11. 2019, 00:04 avatar
Ty sa nemusis klanat svojmu
Ked ta ma v hrsti...

83.
označiť príspevok

Kacír muž
   15. 11. 2019, 00:07 avatar

84.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 11. 2019, 00:08 avatar
Ked budem chciet budes mojim otrokom lampy

85.
označiť príspevok

Kacír muž
   15. 11. 2019, 00:08 avatar

86.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 11. 2019, 00:10 avatar
Chceš byť aladin...otrok lampy 
Súhlasí Osvietený

87.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 11. 2019, 00:13 avatar
Hríbovina Pod lampou je pre mentálne zaostalejších
Súhlasí djjaro

89.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 11. 2019, 00:17 avatar
Tvoja nieje na vyslní...
Debila zatial nik neprekonal..

90.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 11. 2019, 00:20 avatar
Ale nevadi zivot nieje len o mudrosti.....
Vies si predstavit ze aj ty najmudrejsi priznali ze vela nevedia?

82.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 11. 2019, 00:06 avatar
Mojho nikto nikdy nevidel

57.
označiť príspevok

djjaro muž
   14. 11. 2019, 23:35 avatar
Cervena farba ...
Hokejista marsu?

88.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 11. 2019, 00:15 avatar
Schizofrénia sa ako pojem objavil v odbornej literatúre v roku 1911, kedy vyšla monografia „Dementia preacox oder die Gruppe der Schizophrenien“ švajčiarskeho profesora a riaditeľa liečebne v Bughölzli Eugena Bleulera. Pojem predčasná demencia sa spojuje s menom nemeckého profesora na klinike v Heidelbergu a neskôr v Mníchove Emila Kraepelina, ktorý ho použil vo svojej učebnici v roku 1899. Označoval ním ochorenie, ktoré viedlo k „duševnej slabosti“. Jeho Dementia praecox zahŕňala tri varianty ochorenia: katatónne, hebefrenné a paranoidné.
Diagnóza a klinické príznaky a prejavy

Klinická diagnóza schizofrénie sa opiera o dôkladné odobranie anamnézy a vyšetrenie duševného stavu pacienta. Vyšetrením lekár zbiera údaje o tom, čo pacient prežíva, ako sa správa a tieto dopĺňa svojím vlastným pozorovaním. V súčasnosti neexistuje žiadny jednoznačne špecifický príznak schizofrénie. Diagnóza sa tak stanovuje hodnotením závažnosti jednotlivých príznakov a podľa ich kontextu. Pri tomto rozhodovaní, ktoré nie je ľahké, pomáha psychiatrovi životná skúsenosť a „zdravý rozum“. Medzinárodná klasifikácia chorôb (MKCH-10) obsahuje diagnostické vodidlá, ktoré stanovujú pravidlá pre hodnotenie prítomnosti či neprítomnosti týchto príznakov.

Príznaky choroby sú v rôznych fázach ochorenia rôzne. Aspoň u časti chorých sa objavujú pred začiatkom choroby príznaky, ktoré svedčia o väčšej náchylnosti. Tieto príznaky môžu viesť k zhoršenej adaptácii a k manifestácii problémového správania, vrátane sklonu k rozvoju závislosti na návykových látkach alebo prepadnutiu rôznym sektárskym skupinám.

Kritériá pre stanovenie schizofrénie podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú uverejnené v Medzinárodnej klasifikácii chorôb (MKCH). Posledná revízia je MKCH 10.
Diagnostické vodidlá (MKCH-10) pre schizofréniu

Príznaky, ktoré sú dôležité pre ochorenie a vyskytujú sa často spoločne sú v MKCH-10 triedené do nasledujúcich skupín:

a. Počutie vlastných myšlienok (myšlienkové ozveny), pocity vkladania alebo odnímania myšlienok, vysielanie myšlienok.
b. Bludy kontrolovanosti, ovplyvňovania alebo pocity pasivity.
c. Halucinačné hlasy kritizujúce pacienta alebo diskutujúce o ňom v tretej osobe.
d. Trvalé bludy iného druhu, ktoré sú v danej kultúre neprijateľné, ako napr. náboženská alebo politická identita, nadľudské sily alebo schopnosti (schopnosť ovplyvňovať počasie, schopnosť spojenia s cudzincami z iného sveta).

Z týchto skupín by pre diagnózu schizofrénie mal byť prítomný aspoň jeden nepochybný a jasný príznak alebo dva príznaky, ktorých prítomnosť je menej zreteľná.

e. Pretrvávajúce halucinácie v akejkoľvek forme, keď sú sprevádzané prchavými alebo neúplne formulovanými bludmi bez jasného afektívneho obsahu alebo pretrvávajúcimi ovládavými predstavami alebo keď sa vyskytujú denne po niekoľko týždňov alebo mesiacov.
f. Zárazy alebo vkladanie iného obsahu do toku myšlienok a z týchto javov vyplývajúca inkoherencia alebo nepriliehavosť v reči alebo neologizmy.
g. Katatonné jednanie, ako napr. vzrušenosť, zotrvávanie v nastavených pozíciach, flexibilitas cerea, negativizmus, mutizmus a stupor.
h. „Negatívne“ príznaky, ako napr. výrazná apatia, ochudobnenie reči a oploštenie alebo neprimerané emočné reakcie (tie obvykle vyúsťujú do sociálneho stiahnutia a zníženia sociálnej aktivity).
i. Výrazné a nápadné kvalitatívne zmeny v správaní, ako je strata vzťahov k okoliu a sociálne stiahnutie.

Prítomnosť príznakov aspoň z dvoch skupín (pod písmenami e. - h.) slúži ako diagnostické vodidlo pre schizofréniu.

Príznaky by mali trvať aspoň jeden mesiac alebo dlhšie. Prodromálne príznaky môžu trvať dlhšie ako jeden mesiac a o týždne alebo mesiace predchádzajú príznaky uvedené ako charakteristické v MKCH-10.

Schizofrénne príznaky nemajú byť spojené so silno vyjadrenou depresívnou alebo manickou symptomatikou a tiež časovo nemajú predchádzať príznakom mánie alebo depresie.

Príznaky by nemali byť spojené s iným organickým ochorením mozgu, intoxikáciou alebo odvykacím stavom po odstránení návykovej látky.
Súhlasí the X

98.
označiť príspevok

the X žena
   15. 11. 2019, 13:23 avatar
chúda vyhráva kapitalizmus . prečo komančov nikto 20 rokov nevolí ? prečo ich nikto nevolil ani po piatich, desiatich, petnastich rokoch ?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:34,  ondrej ved netrep slniečkarske nezmysly. Ked ich bude nadpolovičná väčšina tak sa Europa...
dnes, 16:32,  Tak tak migranti terorizujú bielych
dnes, 16:32,  Okamurovec tvrdil že za to môžu jeho lieky na tlak, ktoré v ňom vyvolávali pocity...
dnes, 16:32,  samozrejme že horsie ak ich nedokaže dnes Europa prijat aby sa adptovali, tak lutujem nase...
dnes, 16:31,  Tvrdil, že za to môžu jeho lieky na tlak, ktoré v ňom vyvolávali pocity stiesnenosti,...
dnes, 16:31,  Edo ty islamistický troll budeš mať možnosť slúžiť tvojím islamským pánom :)
dnes, 16:30,  Tak tak Edo v Malmo streľby, výbuchy -...
dnes, 16:30,  Pojdeš za kamošom Za teroristický útok poslal Krajský súd v Prahe v pondelok ráno...
dnes, 16:30,  Prosím vás ak mi vcyhádza 5 ka v prvom polroku v druhom rocniku na ss co potom? Vyhodia ma...
dnes, 16:29,  Sa ti o tom koberčeku aj sníva ake ruske *13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 16:28,  ondrej že si hlupák ktorý chce zničiť Europu ?
dnes, 16:28,  Pošli švedom nejake ruske videjko nech vidia čo sa deje *13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 16:27,  ondrej čo bude horšie ??????? Europu chceš zničiť !!!!!!
dnes, 16:27,  tak tak Edo budeš sa každý deň hádzať povinne 5 x na koberček :)
dnes, 16:27,  Trump spomenul v prejave incident vo Švédsku. Švédi o ničom nevedia Švédi si po...
dnes, 16:26,  mufko si hrdý na svojich predkov, ktorí sa zapricinili o rozpad Rímskej ríše?.....
dnes, 16:26,  ondrej vidíme aké majú obrovské problémy s moslimami v holandsku atd slniečkarske táraniny...
dnes, 16:25,  TaK TAK TROLL eDO chudáci švédi tí dopadli a špiny ako ty chcú zlo aj pre Slovensko
dnes, 16:24,  Iste troll foton na Slovensku majú zamestnanci VW také isté platy ako v Nemecku :)
dnes, 16:24,  Aj prezident trump na to upozornil . To preto lebo tak ako ty vo švedsku nebol ani on a tak...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Najväčším rozdielom medzi kráľovstvom a parlamentnou demokraciou je
pomer medzi bohatými a chudobnými. Kým v kráľovstve bol iba jeden kráľ, teraz je tých bohatých omnoho viac.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(227 096 bytes in 0,452 seconds)