Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Je hystéria okolo koronavírusu psychologickou operáciou?

14
reakcií
216
prečítaní
Tému 14. septembra 2020, 22:47 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 9. 2020, 22:47 avatar
Je hystéria okolo koronavírusu psychologickou operáciou? Čo tým sledujú?
13/09/2020

Počas celej histórie využívali vlády psychologickú vojnu na manipuláciu verejnej mienky, na získanie politickej výhody a tvorbu ziskov. Túto taktiku si vlády západných krajín osvojili tak v boji s terorizmom, ako aj v jemu predchádzajúcom boji s komunizmom.
V oboch prípadoch sa na deformáciu vnímania hrozieb verejnosťou využíval štátom sponzorovaný terorizmus a propaganda, čo viedlo k zvýšenej vládnej kontrole nad spoločnosťou a k obrovským finančným benefitom pre korporácie.

Zdá sa, že rovnaký druh efektov vidíme aj v dôsledku pandémie COVID-19.
V tomto novom „boji proti smrti“ sú teraz evidentné mnohé črty a výsledky, ktorých sme boli svedkami v nedávnom boji proti terorizmu či skoršom boji proti komunizmu.
Je preto logické klásť si otázku, či by extrémna reakcia na COVID-19 a s ním súvisiaci vírus SARS-COV-2, nemohla byť len ďalšou psychologickou operáciou proti verejnosti.
Túto možnosť ešte viac zvýrazňuje zamyslenie sa nad faktami o ochorení a neprimeranej reakcii.
Ak sa COVID-19 kooptoval z dôvodu manipulácie verejnosti, a to preháňaním hrozby a presadzovaním exploatačných riešení, kto za ním stojí a kto z neho má prospech?
Poďme najprv posúdiť, ktoré črty a výstupy má „strašiak koronavírusu“ spoločné s „červeným strašiakom“, ktorý poháňal vnímanú hrozbu komunizmu a „strašiakom moslimizmu“, za vnímanou hrozbou terorizmu.
Tieto vnímané hrozby majú tucet spoločných charakteristík:
1. Zakladajú sa na strachu a sú riadené globálne.
2. Sú ich plné médiá, so sklonom vyvolávať strach.
3. Manipulácia s údajmi a propaganda.
4. Cenzúra opačných názorov.
5. Regulácia informácií tajnou službou.
6. Predchádzajú im cvičenia, napodobňujúce hrozbu.
7. Séria tvrdení, ktoré sa neskôr ukážu ako klamné.
8. Reakcia na ne ohrozuje demokraciu.
9. Veľký nárast bohatstva a moci pre malú skupinu; zvýšenie sociálnej nerovnosti.
10. Zvýšenie vládnej kontroly nad verejnosťou a obmedzenie individuálnych slobôd.
11. Reakcia zabíja oveľa viac ľudí, než pôvodná hrozba.
12. Dôkazy o vyfabrikovaných udalostiach (pozri nižšie).

V reakciách na pandémiu COID-19 a na „boje“ proti komunizmu a terorizmu sú však aj rozdiely. Jeden z nich je, že pri víruse prevzali vedenie agentúry na ochranu zdravia verejnosti. Hoci ústrednými postavami, hlásajúcimi hrozbu komunizmu a terorizmu boli často tí istí ľudia, zvykli byť predstaviteľmi armády, diplomacie alebo tajných služieb.
Hlavnými hercami, presadzujúcimi obmedzenia pohybu a s nimi spojené kontrolné mechanizmy, sú politickí lídri. Pokyny, podľa ktorých sa hrá, však prichádzajú od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), agentúry Organizácie spojených národov, údajne zodpovednej za zdravie verejnosti v medzinárodnom meradle.
Ďalšími, kto riadi strašiaka koronavírusu, sú národné zdravotné agentúry, hlavne americké Centrá pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC), Národná zdravotná služba (NHS) Spojeného kráľovstva a na Slovensku Ministerstvo zdravotníctva či Úrad verejného zdravotníctva.

Konajú tieto úrady a agentúry výhradne v záujme verejného zdravia?

WHO (Svetová zdravotnícka organizácia)
Všeobecný dojem je, že celá táto záležitosť začala v reakcii na udalosti v Číne, ale ani to nie je jasné. Hovorí sa, napríklad, že vírus vznikol v meste Wuchan a k prvému, obmedzenému, zákazu pohybu došlo v tejto oblasti od januára do marca.
Čína potom povedala, že pred vírusom varovala WHO už v prvý januárový týždeň. Je však známe, že tajné služby USA si boli potenciálnej epidémie vedomé ešte predtým, v novembri 2019. Jeden čínsky hovorca neskôr naznačil, že vírus mohla do Wuchanu priniesť armáda USA počas armádnych hier, ktoré sa tam konali v októbri.

K prvému prípadu nariadenia zákazu pohybu pre celú krajinu kvôli koronavírusu došlo v Taliansku. Stalo sa tak 9. marca na základe rady poradcu talianskej vlády pre koronavírus Waltera Ricciardiho, ktorý povedal: „Riziká situácie sa vymykajú spod kontroly a tieto opatrenia sú nevyhnutné pre zamedzenie šírenia.“
Ricciardi, člen výboru WHO, neskôr pripustil, že Taliansko počet úmrtí na koronavírus nafúklo, keď uviedol:
„Spôsob, akým v našej krajine klasifikujeme úmrtia, je veľmi veľkorysý; v tom zmysle, že všetci ľudia, ktorí v nemocniciach zomierajú s koronavírusom, sú považovaní za mŕtvych na koronavírus.“

Mnohí si všimli nadmerný vplyv miliardára Billa Gatesa na činnosť a riadenie WHO. Od roku 2017 sa tento vplyv vníma ako znepokojujúci, pričom zástancovia zdravia sa obávajú, že:
 „keďže peniaze Gatesovej nadácie pochádzajú z investícií do veľkých podnikateľských príležitostí, mohli by slúžiť ako trójsky kôň pre korporátne záujmy na podkopanie roly WHO pri stanovovaní štandardov a tvorbe zdravotných politík.“
Bývalý kolega a spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen nazval Gatesa bezohľadným intrigánom a s týmto hodnotením nie je osamotený.

Napriek angažovaniu sa v nákladnej „kampani okúzľovania verejnosti“, vnímajú Gatesa mnohí ako predátorského a monopolistického oportunistu, ukrývajúceho sa za falošnú fasádu filantropa. No čo sa týka strašiaka koronavírusu a Gatesom ohláseného cieľa zaočkovania celosvetovej populácie, najväčšie obavy by mali mať ľudia z toho, že usilovne pracoval na mechanizmoch kontroly pôrodnosti.
Samozrejme, žiadna jedna osoba nemôže zatiaľ riadiť celý svet, no kto myslíte, že okrem Billa Gatesa riadi WHO?

Tvárou WHO je Dr. Tedros Adhanom, generálny riaditeľ organizácie. Čo sa týka jeho etiky riadenia, spája sa s Tedrosom nepekná história. Boli proti nemu vznesené mnohé obvinenia, vrátane toho, že v minulosti zatajoval epidémie.
Poplašné zvony ohľadom Tedrosa sa rozozvučali hneď po jeho menovaní v roku 2017, keď za ambasádora dobrej vôle WHO vymenoval Roberta Mugabeho, niekdajšieho diktátora zo Zimbabwe.
Mugabeho vláde nad Zimbabwe dominovali „vražda, krviprelievanie, mučenie, prenasledovanie politických oponentov, zastrašovanie a volebné podvody veľkého rozsahu.“ Toto menovanie naznačilo, že Tedrosova predstava o dobrej vôli je prinajmenšom pochybná.
List od amerických lekárov z toho istého roku opísal, prečo sa Tedros stal známy ako „Dr. Kamufláž“.
Napísali:
 „Vaše mlčanie o očividne masívnej epidémii cholery v Sudáne sa stáva každým dňom trestuhodnejšie. História tejto epidémie, ktorá bude nevyhnutne napísaná, vás určite postaví do neúprosného svetla.“
Dodali, že Tedros je „plne spoluvinný za hrozné utrpenie a umieranie, ktoré sa stále šíri vo Východnej Afrike.“
Problémy vo WHO sa však nezačali Tedrosom.

Po pandémii H1N1 v roku 2009 sa dostali na svetlo dôkazy, že WHO nebezpečenstvo preháňala a namiesto užitočných informácií šírila strach. Neskôr sme sa dozvedeli, že „Taliansko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo uzavreli s farmaceutickými spoločnosťami tajné dohody“, ktoré „zaväzovali krajiny k nákupu očkovaní len vtedy, keď WHO zvýši stupeň pandémie na úroveň 6.“
Následne WHO pristúpila k zmene svojich smerníc pre definíciu pandémie, aby ich prispôsobila týmto kontraktom, zvýšiac tým strach verejnosti, aj napriek skutočnosti, že pandémia sa nikdy nestala vážnou hrozbou.
Hoci WHO za jej prácu pri obmedzení niektorých ochorení, napríklad detskej obrny, chvália, zistilo sa tiež, že lieky a vakcíny odporúčané WHO sa „ukázali byť škodlivé a bez výrazného klinického účinku.“
Komplexný pohľad naznačuje, že WHO je skôr agentúrou korporátnych záujmov, než organizáciou angažujúcou sa v zachovaní verejného zdravia.

Nie je to prekvapujúce, keďže 80% financovania WHO pochádza z „dobrovoľných príspevkov“ súkromných darcov, ako sú farmaceutické spoločnosti a priemyselné skupiny, ktorou je aj Globálna aliancia za očkovanie a imunizáciu (GAVI) Billa Gatesa.
A keďže celosvetová reakcia na COVID-19 bola riadená a koordinovaná organizáciou, ktorá pracuje v prospech nadnárodných korporácií, ktoré na tom získavajú, vyzerá predstava, že by strašiak koronavírusu mohol byť psychologickou operáciou, celkom uveriteľná.

Americká CDC (podobné nášmu Úradu verejného zdravotníctva)
Organizácia CDC v USA je silne ovplyvňovaná korporátnymi a politickými záujmami. Jasným sa to stalo v roku 2016, keď skupina skúsených vedcov z CDC podala etickú sťažnosť proti agentúre, v ktorej to presne odôvodnili. Napísali:
„Zdá sa, že naše poslanie je ovplyvňované a utvárané vonkajšími stranami a nečistými záujmami.“

Vedci uviedli, že kvôli politickým cieľom sa v CDC „menili definície a vstupné údaje“, až do tej miery, že údaje sa Kongresu interpretovali nesprávne.
Podobne ako WHO, aj CDC sa podieľala na presadzovaní škodlivých vakcín. Jednému príkladu sa venoval 60-minútový dokumentárny film, odhaľujúci poškodenie, ku ktorému došlo v roku 1976 po podaní vakcíny proti prasacej chrípke a naliehaní CDC, že touto škodlivou vakcínou by sa mali zaočkovať všetci Američania.
Správa odhalila, že ochorenie bolo nafúknuté na základe veľmi pochybných údajov a vakcína spôsobila neurologické poškodenie.
Súčasným riaditeľom CDC je vyslúžilý lekár armády USA doktor Robert Redfield, známy tým, že v osemdesiatych rokoch viedol katastrofálnu reakciu Pentagonu na HIV-AIDS.
Ako zbožný katolík pokladal Redfield AIDS za produkt nemorálnej spoločnosti. Veľa rokov presadzoval veľmi ospevovaný liek, ktorý v testoch pohorel. Bol to debakel, ktorý v roku 1994 viedol k jeho odvolaniu.

Novinárka Laurie Garretová, venujúca sa téme verejného zdravia, poznamenala:
„Redfield je asi tou najnevhodnejšou osobou, ktorú si v súčasnosti viete predstaviť vo vedení CDC. Necháva do vedy zasahovať svoje predsudky, čo si počas pandémie nemôžete dovoliť.“
CDC je agentúra, spadajúca pod Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych vecí USA (HHS). V roku 2017 bol za tajomníka tohto ministerstva vymenovaný Alex Azar, právnik a niekdajší vedúci pracovník farmaceutickej spoločnosti. Azar má hlboké prepojenia na farmaceutický priemysel a je o ňom známe, že sa u svojho predošlého zamestnávateľa angažoval v stanovovaní premrštených cien pre odberateľov.

Azar je tiež známy tým, že v roku 2001 viedol reakciu Ministerstva na hrozbu antraxu, prvý známy bioteroristický útok na USA. Útoky antraxom boli cielené proti členom Kongresu a médiám, reprezentujúcim nesúhlasné hlasy v celonárodnej diskusii o takzvanom Vlasteneckom zákone (Patriot Act), tvrdej legislatíve, zavedenej hneď po útokoch z 11. septembra 2001.
Hoci ako prvých na základe veľmi sporných dôkazov obvinili moslimov, nakoniec sa zistilo, že antrax použitý ako zbraň pochádzal z laboratórií armády USA.
Azar bol v roku 2018 nápomocný pri definovaní Národnej stratégie biologickej obrany, pracujúc v úzkej spolupráci s Trumpovým poradcom pre Národnú bezpečnosť Johnom Boltonom. S neokonzervativistom a členom Projektu pre nové americké storočie (PNAC) Boltonom sa spája dlhá história presadzovania autoritárskych metód a vojny.
Najviditeľnejšou osobou v USA, ktorá velí reakcii na COVID-19, je Anthony Fauci, dlhoročný riaditeľ Národného ústavu alergických a infekčných ochorení (NIAID). Podobne ako Redfield, aj Fauci je katolík a vyjadril sa, že sa stále riadi hodnotami, ktoré si osvojil vo svojom jezuitskom vzdelaní.
Po tom, ako Fauci celé týždne viedol v USA reakciu na koronavírus, sa zistilo, že NIAID financoval výskum „zvýšenia funkčnosti koronavírusov“ vo wuchanskom laboratóriu, podozrievanom z toho, že v ňom vznikol vírus SARS-COV-2.

Na otázky o tejto nevysvetliteľnej zhode náhod Fauci reagoval namiesto priamej odpovede ich strohým odmietnutím ako „konšpiračných teórií“. Veľmi podobne to robili iní, keď sa ich pýtali, či vedeli vopred o útokoch z 11. septembra.
To, či bol SARS-COV-2 vytvorený geneticky v nejakom laboratóriu, napríklad v NIAID financovanom wuchanskom laboratóriu, je téma, ktorá začala zaujímať mnohých vedcov.
Laboratórium vo Wuchane však nie je jediné miesto, kde USA podporujú podobnú prácu, keďže také laboratóriá financuje Pentagon v 25 krajinách sveta.
Nachádzajú sa na miestach ako sú Východná Európa, Stredný východ, Juhovýchodná Ázia a Afrika a tieto laboratóriá izolujú vírusy a manipulujú s nimi. Jedným z príkladov je netopierí koronavírus, z ktorého vznikol SARS-COV-2. Tento program výskumu netopierov ďalej koordinuje skupina nazývaná EcoHealth Alliance.
Manipulácia s vírusmi pre „zvýšenie ich funkčnosti“ (čiže buď zvýšenie nákazlivosti, alebo zosilnenia účinkov) v USA financovaných laboratóriách je, podobne pôvod antraxu použitého ako zbraň v laboratóriách USA, dôkaz toho, že bioterorizmus a pandémie môžu byť vyfabrikované udalosti.
Toto je ďalší spôsob, akým by sa strašiak koronavírusu mohol podobať boju proti terorizmu a boju proti komunizmu, ktoré boli poháňané vyfabrikovanými teroristickými udalosťami.
Pozoruhodné je, že Fauci financoval prácu na manipulácii koronavírusov vtedy, keď sa stal hlasom reakcie na pandémiu koronavírusu, pričom tiež úzko spolupracoval s iniciatívou GAVI Billa Gatesa. Fauci sa chválil, že NIAID a GAVI pri vakcínach spolupracujú v „priamej vzájomnej spolupráci pri stanovovaní štandardov toho, čo je potrebné“.
Ľahšie je tak vidieť, že nový model nafúknutej pandémie, vedúci k zvýšenej kontrole nad obyvateľstvom a ku globálnej vakcinácii je nielen možný, ale že by bol aj veľmi lukratívnym podnikateľským modelom.

NHS a nadnárodné korporácie
Teraz je už známe, že počiatočné projekcie úmrtí, spôsobených ochorením COVID-19, boli veľmi prehnané a za túto paniku je zodpovedná jedna vedecká štúdia.
Vedúci autor tej štúdie, Neil Fergusson z Imperial College, následne s hanbou odstúpil zo svojho postu poradcu vlády. Veľmi podobne ako vysvetlenie vlády USA pre deštrukciu budov Sverového obchodného centra, aj jeho odhady boli založené na počítačových modeloch, ktoré nesmela vidieť verejnosť.
Tak ako v USA, aj v Spojenom kráľovstve prevzali vedúcu rolu v zvládaní strašiaka koronavírusu tajné služby. Pre vedenie nového „centra biologickej bezpečnosti“ na posúdenie hrozby koronavírusu a „umožnenie rýchleho zásahu“ vybrali experta na terorizmus, ktorý sa podľa očakávaní mal stať novým šéfom MI6.
Okrem toho bola tajnej službe Spojeného kráľovstva, známej ako Štáb vládnej komunikácie (GCHQ), zverená moc nad počítačovými systémami NHS. GCHQ je známy svojím angažovaním sa v nelegálnych aktivitách, súvisiacich s mechanizmami kontroly nad obyvateľstvom, akým je napríklad masový dohľad a sledovanie ľudí.
Totalitárske výstupy sú umožené aj vďaka CIA iniciovanej spoločnosti Palantir miliardára Petra Thiela, spravujúcej databázy, využívané pri rozhodovaní o COVID-19 rovnako CDC, ako aj britskou NHS.
Aby ste si vedeli spraviť obraz, v roku 2009 Thiel povedal: „Neverím už, že sloboda a demokracia sú kompatibilné“ , čo vedie k ďalšiemu náznaku, že zdravie verejnosti a uvedomelosť nie sú pri strašiakovi koronavírusu tými hlavnými prioritami.
Údaje ohľadom pandémie COVID-19 neboli nikdy spoľahlivé. Nevhodné boli testovacie súpravy, vládne politiky nafukovali počty úmrtí (hlavne v USA a Veľkej Británii) a médiá sa zameriavali výhradne len na desivé predpovede, ktoré sa opakovane ukázali ako nepravdivé.

Nedávno sa začali ozývať vedci a predstavitelia vlád iných krajín, ako sú Rusko, Nemecko a Dánsko, že hrozba koronavírusu sa preháňa.
K výsledkom strachu z koronavírusu patria obrovské zisky pre miliardárov, finančné inštitúcie a korporácie. Legislatíva, prijímaná v reakcii na COVID-19, prospieva hlavne záujmom korporácií. Výsledkami pre všetkých ostatných sú strach, nezamestnanosť, chudoba, strata slobôd, vážne riziká pre demokraciu a smrť.
To, že je toto možné, súvisí so skutočnosťou, že vlády a národy, ktoré tieto vlády reprezentujú, už nie sú tým, čím bývali.
Vlády ako presadzovateľov verejnej politiky nahradili v mnohých ohľadoch korporácie a, podobne ako u Thielovej spoločnosti Palantir, verejný záujem nie je ich starosť. Medzitým sa väčšími a silnejšími než mnohé národné vlády stali viac ako dva tucty spoločností.
V dôsledku toho sú teraz vlády umelými fasádami pre korporácie a nimi prijímané rozhodnutia, napríklad zákaz vychádzania pre obyvateľov a prestavba ich ekonomík, sú poháňané stratégiami založenými na zisku, ľahostajnými k záujmom verejnosti.

Záver
Celkovo črty a hystéria okolo koronavírusu odrážajú črty a kroky predošlých psychologických operácií, teda boja proti terorizmu a jeho predchodcu, boja proti komunizmu.
Ľudia a agentúry, živiace strašiaka koronavírusu, sú známi svojimi predošlými neetickými konaniami, ako sú nafukovanie pandémie kvôli zavedeniu vakcín a zdá sa, že im cez zavedenie vysoko kontrolovanej spoločnosti ide o dlhodobé zisky.
Preto je možné vnímať reakciu na COVID-19, a možno aj vírus samotný, ako psychologickú operáciu, využívanú na dosiahnutie týchto cieľov.

Zdroj: off-guardian.org, Spracoval: Badatel.net


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   14. 9. 2020, 22:53 avatar
Shut up and dance, Disney!


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 22:54 avatar
Známy šarlatán „Bádateľ“, ktorý žije v Londýne, šíri nebezpečné bludy, nemá rád Kisku a fandí Kotlebovi

Poznajú ho mnohí, hoci jeho skutočná identita je utajená. Vyštudovaní lekári a medicínski odborníci si pri čítaní jeho článkov trhajú vlasy, obdivovatelia „alternatívnej medicíny“ zdieľajú a šíria jeho bludy na sociálnych sieťach. A ten, ktorý si hovorí Damián Bádateľ, alebo Damián Kuzmovič, si spokojne mädlí dlane a zarába na šírení nezmyslov a predaji, v lepšom prípade neškodných, placebo produktov, ktoré sa tvária ako zázračný liek.

Pri nahliadnutí na jeho profil je evidentné, že tento štíhly, mladistvo pôsobiaci štyridsiatnik, pochádzajúci z východného Slovenska, sa rád fotografuje. Napríklad aj na podujatiach rôznych alternatívcov.

Alebo s členmi gréckokatolíckej komunity žijúcej v Londýne a príležitostne aj s členmi jej cirkevnej hierarchie. Bolo by zaujímavé vedieť, či veriaci z tejto komunity vedia niečo o šarlatánskej a obchodnej činnosti pána „Bádateľa“? A ak vedia, či si uvedomujú aké fatálne môžu byť dôsledky jeho „odbornej medicínskej“ pomoci v prípade ľudí s vážnym ochorením. Slovenskí biskupi, ktorí boli na stretnutí európskych biskupov gréckokatolíckych cirkví v Londýne a pri tejto príležitosti navštívili aj slovenskú gréckokatolícku komunitu o tom samozrejme nemôžu mať ani tušenie.

Nemá nielen medicínske, ale ani žiadne vysokoškolské vzdelanie a podľa informácií, ktoré mám k dispozícii, pracuje ako zdravotník či ošetrovateľ na psychiatrickej klinike. To mu však nebráni tváriť sa ako naslovovzatý medicínsky odborník. Metóda, ktorú používa je jednoduchá. Môžeme si ju ozrejmiť napríklad pomocou tohoto prípadu, ktorý riešili „Slovenskí skeptici“ ešte v roku 2015. Martin si všimol, že Bádateľ Vojčík kopíruje vysoko virálne zahraničné články a publikuje ich na svojej stránke.

Marek doplnil, že stačí letmý pohľad na jeho web „a je jasné, že sú to len PR články aby predali tých pár blbostí čo ponúkajú.“ Kvôli korektnosti treba dodať, že Bádateľ ponúka aj vitamínové preparáty či výživové doplnky, ktoré sú už bežné aj v tradičných lekárňach, prisudzuje im však neadekvátnu účinnosť pri liečbe nebezpečných ochorení.

A Miroslav už iba dodal, že to čo Bádateľ ponúka „S bádaním ako ho chápu skeptici nemá nič spoločné a ako obyčajne je to zmes poloprávd, lží, vyslovených aj nevyslovených nezmyslov.“

dennikn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 22:55 avatar
Človek, ktorý stojí za šarlatánskymi webmi v SR a ČR, je zapletený do miliónového podvodu

Jozef Buzgo, ktorý podnikal pomocou slovenského šarlatánskeho webu Badatel.net a stojí za podobným českým webom Vyléčtese.cz, sa živil aj iným spôsobom.

Je obvinený v troch konaniach za pôsobenie v organizovanej zločineckej skupine, ktorej aktivity mali kryť ľudia na najvyšších miestach. Podľa polície bol súčasťou skupiny okolo Milana Chovanca, ktorá vytiahla od štátu na vratkách DPH vyše 75 miliónov eur. Informáciu priniesli spoločne web aktuality.sk a infosceurity.sk.

O prípade v minulosti písal aj zavraždený novinár webu Aktuality.sk Ján Kuciak. Druhou kľúčovou postavou tejto daňovej kauzy bol podľa vyšetrovateľov Viliam Dohňanský mladší – syn sudcu najvyššieho súdu Viliama Dohňanského.

Jozef Buzgo je spolu s Viliamom Dohňanským spoločníkom vo firme Vaxton Management, s.r.o. a Správca SK s. r. o. „Dohňanský mladší mal byť pravou rukou Milana Chovanca, ktorý mal spolu s komplicmi cez nadmerné odpočty DPH pripraviť štát o 75 miliónov. Chovanec vo vyšetrovacom spise uvádza, že podvody kryli regionálny šéf Smeru z Prešova, minister vnútra Robert Kaliňák a vtedajší šéf rezortu financií Ján Počiatek. Hovorí tiež o províziách v prospech strany,“ píše web Infosecurity.sk.

Obvinenie Buzga sa podľa webu Aktuality.sk týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pokračujúceho zločinu neodvedenia dane a poistného.

„V súčasnosti sa vec nachádza v štádiu spracovania obžaloby,“ uviedla hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. „Nebudem sa vyjadrovať,“ reagoval pre Aktuality.sk Buzgo.

Na prepojenie Buzgu na web Badatel.net a ďalšie šarlatánske weby upozornil minulý rok Denník N. Články na badatel.net odkazujú na eshop Dr. Buzgi, za ktorým je Buzgo, ktorý bol v minulosti na Bádateľovi uvedený ako osoba, ktorá preň riešila obchodné záležitosti. Buzgo v reakcii pre Denník N trval na tom, že s článkami Bádateľa ani Domácej liečby nemá nič spoločné. Prihlásil sa len k českému webu Vyléčtese.cz, čo je česká obdoba serveru Bádateľ.net. Buzgo web prevádzkuje cez firmu New Edge Medical Equipment, ktorú vlastní so svojím spoločníkom Vladimírom Uhlárom. Cez Uhlára je zaregistrovaná Domáca liečba, napísal Denník N.

Odporúčame aj: Pozrite sa, ktoré weby majú podvodný či konšpiračný obsah

„V súčasnosti je (v súvislosti s daňovou trestnou činnosťou Milana Ch. a spol.) vedených 13 konaní, pričom v siedmich konaniach sú vznesené obvinenia rôznym osobám podieľajúcim sa na páchaní vyšetrovanej trestnej činnosti (…) Osoba (Jozefa Buzga) je obvinená v troch konaniach (…) Prebiehajúce tri stíhania, ktoré doposiaľ neboli ukončené sú za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pokračujúci zločin neodvedenia dane a poistného,“ cituje Infosecurity.sk hovorcu policajného prezídia Michala Slivku.

Badatel.net je jeden z hlavných šíriteľov medicínskych nezmyslov na Slovensku. Spochybňuje medicínsku liečbu rakoviny, aby nenápadne ponúkal rôzne výživové doplnky, ktoré ju majú nahradiť. Z šarlatánskych bludov, ktoré šíri je napríklad článok o liečení rakoviny vodou: Ak ráno vypijete krátko po prebudení hneď 4 poháre vody (0,7 litrov) a potom sa v presne určenom intervale najete, pri dodržiavaní tohto režimu vyliečite rakovinu za 180 dní.
Majú aj ďalšie rady: napríklad, že chemoterapia je horšia ako žiadna liečba, alebo že rakovinu vylieči vitamín B17 alebo C. Ak takýmto radám uverí onkologický pacient, následky môžu byť hrozné. To, že ľudia takýmto zázračným radám veria, dokladá fakt, že článok o vode ako lieku na rakovinu má cez 50 tisíc odporúčaní len na Facebooku. Žiaden odkaz na zdroj informácie, len „výskum ukázal."

www.omediach.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

hokejis muž
   14. 9. 2020, 22:55 avatar
Edo nie je ti stydno ?


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 23:04 avatar
To je nejaký záhorácký novotvar ?STYDNO ???                   


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 22:57 avatar
Badatel.net straší ľudí klamlivými správami o nosení rúška. Minister Krajčí podáva trestné oznámenie

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s podozrením z trestného činu šírenia poplašnej správy. Ide o informácie publikované prostredníctvom internetovej stránky Bádateľ, ktoré občanov nabádajú k občianskej neposlušnosti, mareniu prijatých opatrení na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19 či odmietaniu očkovania.

"Webová stránka Bádateľ dlhodobo šíri medicínske nezmysly a hoaxy, často sú to napríklad dezinformácie o vakcinácii alebo o liečbe rakoviny. Lacnými nadpismi ľudí najprv šokuje a potom na nich zarába peniaze tým, že im ponúkajú výživové doplnky a rôzne produkty. V poslednom čase tento portál prekračuje všetky hranice. V čase, keď nám rastie počet nových prípadov nakazených novým koronavírusom, táto stránka straší ľudí klamlivými správami o nosení rúška, ktoré opakovane vyvracajú naši odborníci a lekári," uviedol Krajčí, ktorému sa nepáči, že v uplynulých dňoch portál otvorene navádza ľudí, aby obchádzali a nedodržiavali opatrenia.

"Zarábanie" na strašení verejnosti uprostred pandémie "lacnými lžami" považuje za "ľudsky odporné, medicínsky toxické". Zdôraznil, že rešpektuje slobodu slova, ale aj tá musí mať podľa neho určité hranice.

Hoaxy na sociálnych sieťach

"Hlavnou úlohou Ministerstva zdravotníctva SR je chrániť verejné zdravie a my urobíme všetko pre to, aby sme zvládli aj druhú vlnu pandémie nového koronavírusu," doplnil šéf rezortu zdravotníctva s tým, že kontaktovali aj predstaviteľov sociálnej siete a apelujú na nich, aby si plnili svoje sľuby, že budú vytláčať a mazať škodlivé a lživé príspevky o novom koronavíruse, a chcú od nich, aby to robili aj na Slovensku.

Potvrdil, že na podnet ministerstva na sociálnej sieti zmazali už niekoľko hoaxov, v komunikácii a v boji proti dezinformáciám chce rezort pokračovať. "Aj ja osobne sa budem snažiť čo najviac vysvetľovať rôzne nedorozumenia a mýty, ktoré tu kolujú. Ale pri tých najextrémnejších prípadoch využijeme všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii," komentoval Krajčí.

Ľudí vyzval, aby sa pokúsili aj oni komunikovať so svojimi známymi a priateľsky ich upozorniť, keď zdieľajú nedôveryhodný zdroj. Odporúča im napríklad obrátiť sa na stránky rezortu zdravotníctva.

"Iba takto môžeme zvládnuť druhú vlnu nového koronavírusu - keď si budeme pomáhať a keď budeme zodpovední. Pandémia nového koronavírusu stále trvá, preto je dôležité, aby sme sa všetci správali zodpovedne a dodržiavali hygienické opatrenia. Kľúčová je v tomto najmä zásada R. O. R., teda dôkladné umývanie rúk, dostatočný odstup a nosenie rúška na verejných miestach v interiéroch, ako je napríklad mestská hromadná doprava," uzavrel.

Web Badatel.net nemá na svojej stránke uvedené žiadne mená vedenia redakcie a redaktorov, uvádza len mailový a telefonický kontakt. Facebookový profil má 60 tisíc fanúšikov.

strategie.hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 22:59 avatar
Wikipédia dala na čiernu listinu desiatky slovenských konšpiračných webov

Hoci Wikipédia je internetová encyklopédia s otvoreným obsahom, ktorú možno slobodne upravovať a čítať, aj ona sa snaží chrániť svoj obsah pred bludmi, konšpiráciami a vymyslenými či manipulujúcimi zdrojmi, ale aj stránkami s neonacistickým a ultranacionalistickým obsahom či spamom.

Medzi pravidlami pre editorov a autorov Wikipédie je aj také, ktoré zakazuje odkazovať na niektoré pochybné zdroje. Presnejšie do článkov wikipédie je „neprípustné“ vkladať odkazy na weby, ktoré sú na tzv. blackliste Wikipédie.

Tu je zoznam webov, ktoré sú na čiernej listine slovenskej Wikipédie:

Stránky s neonacistickým a ultranacionalistickým obsahom

odpor.org
beo.sk
protiprudu.info
naseslovensko.net

Stránky s nevhodným/sporným obsahom

pressurespot.com
hlavnespravy.sk
zemavek.sk
aeronet.cz
conspi.cz
badatel.sk

Spam

zones.sk
dobrapozicka.com
doyouhateittoo.blogspot.com
vierafilozofia.sk
staroslovienskabiblia.wz.sk
firmyliptova.sk
goat.cz
solicad.com
onlinefilmy.tv
naj-obchody.sk
nejlepsi-adresa.cz
hottubshop.sk
zlatestranky.sk
itgamma.sk
panoramyslovenska.sk
precestuj.sk
letenkyvieden.sk
novezamkyfotoalbum.cekuj.net
novezamkyfotoalbum.sk
stoporenie.sk
prihlasenieauta.sk*

"Externé URLs zodpovedajúce tomuto zoznamu budú zablokované pri pokuse pridať ich na stránku," upozorňuje wikipédia. Tento zoznam ovplyvňuje iba slovenskú wiki. Wikipédia má aj viaceré rozsiahle globálne čierne listiny. Napríklad túto: MediaWiki:Spam-blacklist

Wikipédia je sponzorovaná neziskovou organizáciou Wikimedia Foundation. Má viac ako 300 nezávislých jazykových vydaní vrátane slovenského a najrozsiahlejšieho anglického. Wikipédia obsahuje popri článkoch encyklopedického typu aj články podobajúce sa almanachu, atlasu či stránky aktuálnych udalostí.

Odporúčame aj: Zem a Vek upravil nos Čaputovej ako na antisemitských karikatúrach

Články sú upravované dobrovoľníkmi v tzv. wiki štýle, čo znamená, že ich môže meniť v podstate hocikto, pričom je zaznamenávaná história revízií. Wikipediáni presadzujú politiku „nestranného uhlu pohľadu“. Podľa nej, ak existujú protichodné názory, treba ich uviesť a to bez prikláňania sa k niektorému z nich.

*Aktualizácia 1.4: V zozname medzi Spam - stránkami bola aj stránka SecIT .sk. Zástupca stránky požiadal Wikipédiu o jej odstránenie a tá mu vyhovela, preto sme zo zoznamu stránku vymazali. "Odpoveďou (z Wikipédie - pozn.red.) bolo, že bola pridaná pred 10 rokmi pre CROSS-WIKI spam, teda prelinkovanie ako odkaz na uvedené tvrdenia v rámci citácií, ktoré pravdepodobne neboli vhodné. V žiadnom prípad nie pre sporný obsah. Zrejme došlo pred 10 rokmi k nejakému pochybeniu, neviem to už zistiť je to veľmi dávno a dozvedel som sa o tom vlastne až teraz. V každom prípade na základe mojich argumentov bola stránka secit.sk z daného zoznamu odstránená," povedal pre Omediach.com Matej Zuzčák zo stránky SecIT.sk.

www.omediach.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 23:02 avatar
Kto zarába na hoaxoch o rakovine: obchodník z Prešova, ktorý predáva výživové doplnky za 50 eur

Ak poznáte človeka, ktorý verí, že rakovinu dokáže poraziť obyčajná cvikla, môže s tým mať niečo spoločné aj Jozef Buzgo. Tento málo známy podnikateľ z Prešova prevádzkuje e-shop s výživovými doplnkami, ktoré podľa neho dokážu pomôcť aj onkologickým pacientom. A zároveň má blízko k dvom najvýznamnejším slovenským webom, ktoré prostredníctvom sociálnych sietí šíria zdravotnícke nezmysly: Domácaliečba.sk a Bádateľ.net.

Oba weby na dennej báze publikujú články, ktoré spochybňujú štandardnú medicínu a presviedčajú ľudí, že rakovinu dokážu vyliečiť napríklad zmrazené citróny, zeleninové džúsy, púpava, konope alebo pozitívne emócie. Každý z nich má na Facebooku viac než 50-tisíc fanúšikov.

Na prvý pohľad sú tieto weby anonymné. Ich články sú nepodpísané, nemajú uvedeného vydavateľa ani kontaktnú osobu, administrátorom je možné napísať len kontaktný formulár.

Stopy od oboch z nich však vedú k Buzgovi. Web Domáca liečba je podľa databázy SK-NIC registrovaný prostredníctvom podnikateľa Vladimíra Uhlára, ktorý je biznisovým partnerom Buzgu v jednej z jeho firiem.

Domáca liečba je pomerne jednoduchý web, na ktorom pribudne zhruba každý deň jeden článok. Väčšina z nich je len preložená z podobne zameraných webov v USA. Doteraz jeho najúspešnejším kúskom bol článok z marca 2017, ktorý v titulku oznamoval, že „rakovina nie je choroba, ale biznis“. Podľa analýzy Denníka N ho svojim známym zdieľalo zhruba 8000 prevažne dospelých ľudí.
Marketing so známym hercom

Niektoré z článkov webu Domáca liečba po čase preberie a publikuje server Bádateľ. Pri ňom je prepojenie s Buzgom ešte priamejšie. Na Bádateľovi bol Buzgo do jesene minulého roka uvedený ako osoba, ktorá preň rieši obchodné záležitosti (teraz je tam už len kontaktný formulár).

Články Bádateľa sú zároveň plné bannerov, ktoré odkazujú na e-shop s výživovými doplnkami s názvom Dr. Buzgi. Za ním stojí opäť Buzgo.

Jeho hlavným artiklom sú fľaštičky s prípravkom Spirulina Vulcanica, ktoré Dr. Buzgi štandardne ponúka za 50 eur. Propaguje ich cez herca Ivana „Tuliho“ Vojteka, ktorý sa stal tvárou jeho kampane.

Buzgo vo svojom vyjadrení pre Denník N zdôraznil, že na články servera Bádateľ.net nemá vplyv. „V minulosti sme pre túto stránku zabezpečovali niektoré prevádzkové a obchodné aktivity, avšak nikdy nie redakčný obsah,“ napísal Buzgo.

Jeho verziu však spochybňujú viaceré zistenia Denníka N. Napríklad aj herec Vojtek potvrdil, že ho oslovil priamo Buzgo, aby poskytol rozhovor o pozitívnych skúsenostiach so spirulinou, ktorú predáva Buzgov e-shop. Tento rozhovor následne vyšiel na serveri Bádateľ ako bežný článok (nie ako inzercia).

„Cez e-shop Dr. Buzgi som si objednal niekoľko balení spiruliny za účelom prevencie. Na základe toho ma oslovil pán Jozef Buzgo, či by som im neposkytol rozhovor,“ vysvetlil Vojtek.

O prípravku Spirulina Vulcanico ešte bude reč. Nateraz si povedzme len toľko, že ide o granulát zo sinice Spirulina, ktorý spracúva firma Tecuitlatl v Kostarike. Buzgo má povolenie, aby ju dovážal na slovenský trh.

Úrad verejného zdravotníctva ju oficiálne eviduje ako výživový doplnok, čo je podstatná informácia. Pri výživových doplnkoch je totiž zakázané prezentovať ich ako produkt, ktorý dokáže vyliečiť rakovinu alebo akúkoľvek inú chorobu.

„Výživové doplnky sú potraviny na doplnenie prirodzenej stravy. Nie sú liekmi, neslúžia na liečbu. Označovanie, prezentácia a reklama nesmú prisudzovať výživovým doplnkom schopnosť prevencie, liečby ľudských chorôb alebo odvolávať sa na také schopnosti,“ napísala Denníku N Zuzana Drobová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.
Virál o kváskovom chlebe

Ako presne tento biznis funguje, je možné ukázať na dvoch úspešných článkoch servera Bádateľ. Prvým bol článok z novembra 2017, ktorý ľuďom vysvetľoval, aké sú prednosti kvalitne upečeného kváskového chleba.

„V dnešnej dobe sa usilujeme o návrat k tradičnému kváskovému chlebu práve preto, že sa nám žiada zdravších a chutnejších tradičných pekárskych výrobkov,“ vysvetľoval nepodpísaný autor.

Článok na Facebooku šírilo viac než štyritisíc ľudí. Na prvý pohľad išlo o neškodný text, ktorý obsahoval len jeden zdravotnícky nezmysel. Písalo sa v ňom, že bežný priemyselne spracovávaný chlieb spôsobuje údajne „prekyslenie organizmu“.

Tento pojem často používajú samozvaní liečitelia a niektorí predajcovia výživových doplnkov. Lekári poznajú len termín acidóza, ktorý súvisí so zmenou vnútorného pH. Takýto stav však nemá nič spoločné s tým, čo človek konzumuje.

„Pokiaľ sa vyložene niečím neotrávite, tak bežnou stravou sa nemáte šancu prekysliť. Telo si totiž správne pH stráži samo, a to pomocou obličiek, pľúc i pečene. Keď zjete niečo, čo nepotrebuje, tak to vylúči,“ vysvetlil vlani lekár Maroš Rudnay, spoluzakladateľ servera Lovci šarlatánov.

Hlavným účelom článku bolo, aby sa čo najväčšiemu počtu čitateľov zobrazila internetová reklama. Hneď na úvod to boli bannery propagujúce produkty Buzgovho e-shopu.

V druhej časti boli zase odkazy na obchodníkov, ktorí podľa serveru ponúkajú kvalitný kváskový chlieb. Medzi nimi bola napríklad donášková služba reťazca Tesca.

Zástupcovia obchodnej siete však tvrdia, že so serverom Bádateľ nemajú nič spoločné. „Naša spoločnosť nemá s uvedeným portálom dohodnutú žiadnu spoluprácu,“ tvrdí hovorkyňa reťazca Lucia Poláčeková.
A potom prišlo pečenie

To najzásadnejšie však v texte o kváskovom chlebe na Bádateľovi prišlo až na úplnom konci článku – odkaz na video na serveri YouTube, v ktorom Vojtek v zástere Dr. Buzgi vysvetľuje, ako si ľudia môžu doma pripraviť kváskový chlieb.

Vojtek ho nakrútil v spolupráci s Buzgom a pravdepodobne s českou pekárňou BreadWay, ktorej logo je vo videu.

„Pán Buzgo ma požiadal, či by som takéto video pre nich neurobil. Prišli za mnou aj s nejakým Čechom, ktorý vlastní pekáreň, ktorá pečie kváskový chlieb,“ hovorí k tomu Vojtek.

Videu by sa nedalo mnoho vyčítať, nebyť pasáží, kde herec hovorí, že kváskový chlieb je vhodný aj pre celiatikov. Teda pre ľudí, ktorí musia dodržiavať bezlepkovú diétu. „Celiatici, ktorí si myslíte, že lepok je váš úhlavný nepriateľ, skúste to,“ hovorí Vojtek.

Nutričná špecialistka Judita Páleníková to označila za veľmi nezodpovedné až nebezpečné. Vojtek totiž vo videu robí chlieb z bežnej pšeničnej múky, ktorú majú celiatici zakázanú. „V takomto prípade hrozí, že sa celiatikom po jeho konzumácii objavia zdravotné ťažkosti,“ hovorí Páleníková.

Buzgo vs. nutričná špecialistka

Autori videa sa odvolávajú na štúdiu talianskych vedcov pod vedením Luigiho Greca z Univerzity v Neapole, ktorí skúmali účinky kváskového chlebu.

Štúdia pochádza z roku 2011 a je k dispozícii aj na webe. Podľa Buzga dokazuje, že pokiaľ sa chlieb nechá 24 hodín kvasiť, lepok sa v ňom rozloží. „Štúdia hovorí, že lepok je potrebné fermenovať, resp. kvasiť, hovorí sa tomu dlhozrejúce kvasenie,“ napísal Denníku N Buzgo.

Páleníková si štúdiu prečítala a namieta, že má značné obmedzenia. Urobili ju na malej vzorke šestnástich pacientov, ktorých testovali šesťdesiat dní. „To určite nie je dostatočné. Na tieto limity poukazujú aj samotní autori štúdie,“ poznamenáva Páleníkova.

Zároveň si všíma, že u časti pacientov sa aj po dostatočnom kvasení prejavili celiatické príznaky, čo popiera tvrdenie, že by takýto chlieb bol pre nich bezpečný.

„Je až zarážajúce, k akým záverom dokážu dospieť ľudia, ktorí nerozumejú štúdiám, nerozumejú metodikám vedeckého výskumu a nedokážu ich tak správne interpretovať,“ vraví Páleníková.

Video s Vojtekom je na YouTube zverejnené päť mesiacov, doteraz malo takmer 15-tisíc pozretí.

Sprisahanie lekárov

Druhý ilustratívny článok rozoberal údajne zázračné účinky ovocia graviola (známeho aj pod názvom anona), ktoré rastie prevažne v Latinskej Amerike. V júni 2017 publikoval Bádateľ článok s titulkom: „Farma firmy ho pred nami schovali: Ovocie liečiace rakovinu, o ktorom by mal každý vedieť.“

Písalo sa v ňom, že onkológovia údajne v spolupráci s farmaceutickými firmami zatajujú ľuďom, že rakovina sa dá poraziť graviolou. „Ak by sa vedomosť o tomto ovocí rozšírila medzi ľudí, a tí by sa pomocou neho začali z rakoviny liečiť, potom by onkológovia aj farmaceutické firmy vyrábajúce chemoterapiu prišli o svojich zákazníkov,“ píše anonymný autor.

Následne článok vysvetlil, že graviola funguje na všetky typy nádorov a oveľa účinnejšie než napríklad chemoterapia. „Kým rakovinové bunky ničí, zdravých sa ani len nedotkne. Nemá tak žiadne vedľajšie negatívne účinky v porovnaní s konvenčnou onkologickou liečbou,“ píše sa ďalej.

Tento motív je v článkoch servera Bádateľ a Domáca liečba pomerne častý. Inokedy písali, že rovnaké zázraky robia aj korene púpavy alebo zmrazené citróny. Aj tie vraj dokážu zahubiť rakovinotvorné bunky, pričom zdravým nijak neublížia.

Onkológ: Je to špinavý obchod

Článok o graviole mal na Facebooku zhruba 1600 zdieľaní, lajkov či komentárov. A bol opäť plný internetovej reklamy.

Čitateľovi sa okamžite po rozkliknutí zobrazili reklamy na produkty z Buzgovho e-shopu. Na konci zasa autor odporúča, kde si môže čitateľ kúpiť šťavu z gravioly alebo kapsuly z gravioly – smeruje ho na e-shop Prezdravie.sk, ktorý prevádzkuje česká firma Vivantis. Za ňou stojí podnikateľ Martin Rozhoň, zakladateľ viacerých úspešných e-shopov.

Denník N ukázal článok skúsenému onkológovi Štefanovi Korecovi, ktorý desať rokov viedol Národný onkologický ústav. Označil ho za ďalší príklad rozšíreného modelu, keď sa obchodníci snažia presviedčať ľudí, že im pomôže výťažok z nejakej exotickej rastliny, ktorý im potom predávajú. „Je to špinavý obchod s ľudskou tragédiou,“ hovorí Korec.

Aké môžu byť následky? Korec Denníku N opísal skúsenosť s pacientom, ktorý trpel rakovinou žalúdka. Pod vplyvom podobných dezinformácií odmietol liečbu, ktorá ho mohla zachrániť – hoci za cenu trvalých následkov. „Namiesto toho sa rozhodol, že sa skúsi liečiť pomocou nejakých byliniek, ktorými údajne liečia v Južnej Kórei. Keď zistil, že mu to nezaberá, bolo už neskoro a zomrel,“ spomína Korec.

Tvrdenia z článku, že lekári údajne zatajujú informácie o zázračných účinkoch gravioly, ho pobúrili. Označil ich za žalovateľné výroky. „Akým právom si niekto dovoľuje takto napádať lekárov a lekársku etiku?“ pýta sa Korec.

Denník N oslovil zástupcov e-shopu Prezdravie.sk aj riaditeľa firmy Rozhoňa, či sa stotožňujú s takýmto marketingom. Žiadna odpoveď nedorazila.

Buzgo v reakcii na tento článok len zopakoval stanovisko, že on na obsah Bádateľa nemá žiaden vplyv.

Čo rozpráva Buzgo zákazníkom? O energii človeka

Jozefa Buzga sme kontaktovali dvakrát. Prvýkrát mu redaktor Denníka N zavolal ako potenciálny zákazník. Predstieral, že uveril bannerom, že jeho Spirulina Vulcanico dokáže poraziť rakovinu.

Spýtali sme sa ho, či by ju odporučil konkrétne na liečbu akútnej lymfoblastovej leukémie, ktorá je najčastejším typom rakoviny u detí.

Buzgo v prvej chvíli zaváhal. „Ťažko povedať, či vám pomôže alebo nepomôže. Spirulina v prvom rade harmonizuje krv, obličky a pečeň. Takže určite nejaký prínos má, ale je to individuálne,“ odpovedal.

Priznal, že nemôže garantovať, že pomôže práve pri leukémii, hoci niektorým pacientom s rakovinou podľa neho pomohla.

Pýtali sme sa, akú presne rakovinu týmto ľuďom diagnostikovali. „Nikdy nemáte len jednu rakovinu. Problém je, že diagnostika západnej medicíny je taká nedokonalá, že vám nájde len jednu a je rada, že vám niečo našla,“ vysvetlil Buzgo s dodatkom, že človek údajne za život prekoná aj milión rakovín.

Ďalej tvrdil, že pacient s rakovinou potrebuje v prvom rade zvýšiť „energiu človeka“. „Čo to je presne za energiu?“ spýtali sme sa. Buzgo vysvetlil, že ľudské telo pôsobí na úrovni 50 milivoltov. „Ak sa dostanete pod 50 milivoltov, tak telo nie je schopné sa vyliečiť a prechádza len z choroby do choroby,“ odpovedal.

Spirulina podľa neho pomáha práve tak, že dokáže túto energiu zvýšiť. „Na toto je spirulina geniálna. Telo má vďaka tomu dostatok energie, aby dokázalo dokončiť svoju prácu,“ tvrdí Buzgo.

Zdroje týchto svojich zistení Buzgo nezverejnil. Na záver rozhovoru už poradil len to, že aktuálne je možné si spirulinu kúpiť so zľavou 30 percent.

Buzgo nemá vyštudovanú medicínu, ale ekonómiu. Tvrdí však, že absolvoval množstvo školení v oblasti liečebných metód a zdravého životného štýlu.

„Mám školenia a certifikáty v špecializáciách, ako sú Čínska medicína, Konštitučná dietetika, Čínska metafyzika ako filozofický základ pre pochopenie východných medicín. Na jednom z kyjevských inštitútov som sa vzdelával v oblasti Informačná medicína, v Českej republike som zase absolvoval kurz asýrskej medicíny,“ hovorí Buzgo.

Ako mu toto podnikanie vynáša? Z verejne dostupných zdrojov sa to nedá presne zistiť. Buzgo na Slovensku podniká v troch firmách, ktoré v roku 2016 spolu dosiahli zisk iba necelých 3500 eur.

Novšie dáta zatiaľ k dispozícii nie sú. Nedá sa teda zistiť, ako veľmi sa na jeho ziskoch prejavila napríklad kampaň s Ivanom Vojtekom, ktorá naplno bežala až vlani. Popri tom môže mať provízie aj z iných e-shopov, ktorých produkty sú propagované buď priamo v článkoch alebo v diskusiách pod nimi.

Zákazník: Pomohla aj môjmu psovi

Isté je, že Buzgo má reálnych zákazníkov, ktorým jeho prípravky pomáhajú – alebo si to aspoň myslia. Jedným z nich je aj herec Vojtek, ktorý hovorí, že ho Spirulina Vulcanico zbavuje únavy.

Ďalším je štyridsiatnik Roman z Bratislavy, na ktorého sme narazili pri príprave článku. Od Buzga pravidelne objednáva prípravky na detoxikáciu a balenia spiruliny. Roman tvrdí, že spirulina mu pomohla na cukrovku, vodnatieľku a dokonca zabrala aj jeho psovi. „Mám starú sučku, ktorá ohluchla a bola celá bez života. Po tom prášku zrazu ožila.“

Sám Buzgo hovorí, že má tisíce spokojných zákazníkov. „Naopak, neevidujeme žiadne negatívne skúsenosti ani sťažnosti na naše produkty,“ tvrdí Buzgo.

Čo si o spiruline myslí onkológ Korec? „Je to jeden z mnohých prípravkov, ktoré majú údajne nejaké nešpecifikované účinky. Nepomáhajú, ale ani neuškodia,“ hovorí odborník.

Pokiaľ pacient verí, že mu pomôže, tak ju podľa Korca môže pokojne užívať ako doplnok, ktorý mu môže pomôcť lepšie znášať onkologickú liečbu. „Rovnako vám však môže pomôcť pohyb na čerstvom vzduchu. Niektorí pacienti jednoducho veria, že im pomáhajú takéto preparáty, iní zase veria, že im pomáha, keď každý deň raňajkujú chlieb s pažítkou,“ vysvetľuje Korec.

Problém by podľa Korca nastal vo chvíli, keby niekto odrádzal pacientov od onkologickej liečby sľubmi, že mu oveľa viac pomôže spirulina či iné podobné prípravky. „Ak niekto tvrdí, že tieto produkty pôsobia ako rozhodujúci faktor pri liečbe, tak je podvodník,“ vraví Korec.

Buzgov zákazník Roman však lekárom nedôveruje a pochybnosti onkológa Koreca by ním neotriasli. „Spirulina pomohla jednému známemu aj na rakovinu krvi, nemám o nej pochybnosti,“ vraví. Tento štyridsiatnik si bežne objednáva aj päť balení spiruliny naraz, aby časť z nich potom predával známym.

Nie liek, ale superpotravina

Buzgo pravdepodobne vie, že sa pri svojom podnikaní pohybuje na tenkom ľade. Spirulinu podľa zákona nemôže vydávať za liek, ani o nej priamo tvrdiť, že ľudí vylieči z rakoviny.

Na svojom e-shope ju označuje termínom „superpotravina“ alebo „Kráľovná Kostariky“. A to, že pomáha na rakovinu, už nehovorí priamo on, ale iní.

Potenciálnemu záujemcovi sa tak zobrazí napríklad citát Vojteka, ktorý vraví, že „spirulina pomohla aj môjmu blízkemu pri liečbe rakoviny“. Alebo má na stránkach preložené pasáže z trinásť rokov starého článku z webu Naturalnews, ktorý zhrnul pochvalné vyjadrenia niektorých amerických doktorov na adresu spiruliny.

Z odpovedí, ktoré Denníku N poslal Úrad verejného zdravotníctva, však vyplýva, že aj takýto marketing môže porušovať predpisy. „Túto vec postúpime príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, aby sa ňou zaoberal,“ napísala hovorkyňa Drobová.

To nie ja, to partneri

Ako na to reagoval Buzgo? Druhýkrát ho Denník N kontaktoval prostredníctvom e-mailu. Tentoraz už vedel, že sme novinári, nie potenciálni zákazníci.

Vo svojej odpovedi trval na tom, že s článkami Bádateľa ani Domácej liečby nemá nič spoločné. Prihlásil sa len k českému webu Vyléčtese.cz, čo je česká obdoba serveru Bádateľ.net. Buzgo web prevádzkuje cez firmu New Edge Medical Equipment, ktorú vlastní so svojím spoločníkom Vladimírom Uhlárom. Cez Uhlára je zaregistrovaná Domáca liečba.

Český web Vyléčtese.cz má na Facebooku 27-tisíc fanúšikov a uverejňuje rovnaké články ako slovenský Bádateľ alebo Domáca liečba, len s časovým odstupom. „Z uvedených dvoch stránok preberá web Vyléčtese.cz články preložené do českého jazyka,“ potvrdzuje Buzgo.

Pri otázkach na server Bádateľ Buzgo odkázal na blog Jána Benčíka, ktorý v novembri za hlavnú postavu toho webu označil muža menom Marek Vojčík – Slováka žijúceho v Británii, ktorý vystupuje pod prezývkou Damian Kuzmovič.

„Teraz pre zmenu tvrdíte, že za týmto serverom stojím ja. Vysvetliť si to dokážem len tak, že buď v redakcii trpíte schizofréniou, alebo šírite neoverené hoaxy a dezinformácie,“ reagoval Buzgo.

Benčíkov blog však jeho angažmán nevylučuje, alebo teda nevylučuje, že Buzgo tento web prevzal od Vojčíka. Buzgo bol na stránkach Bádateľa uvedený ako kontaktná osoba už od konca roku 2014, pričom pôvodný admin Vojčík vo februári 2015 na Facebooku napísal, že sa od Bádateľa odteraz dištancuje.

A čo hovorí Buzgo na výhrady Úradu verejného zdravotníctva?

Vo svojom vyjadrení napísal, že on sám nikoho neodrádza od onkologickej liečby. „Produkt Spirulina Vulcanico nikde neobsahuje tvrdenia, že lieči rakovinu. Nie je to uvedené ani na obale, ani na žiadnych iných miestach,“ tvrdí Buzgo.

Pokiaľ vzniká dojem, že spirulina má pomáhať aj na rakovinu, môže vraj za to Buzgov „provízny partner, ktorý zodpovedá za vyznenie použitých reklamných textov“.

Denník N Buzgovi odpísal, že tvrdenia o províznom partnerovi môžeme brať vážne len vtedy, ak doloží, o koho presne ide.

„Predaj produktov značky Dr.Buzgi sa uskutočňuje cez viacerých províznych partnerov. Sú medzi nimi internetové stránky, lekárne, poradcovia v oblasti zdravej výživy a ďalšie subjekty. Obchodní partneri patria vo všeobecnosti medzi dôverné informácie, preto vám ich všetkých menovite špecifikovať nemôžem,“ odpísal Buzgo.

Ako nenaletieť na zdravotnícke hoaxy

1) Zorientujte sa pomocou projektu Konšpirátori.sk. Na jeho stránkach je zoznam viac než 100 webov, ktoré šíria neoverené informácie. Na zozname sú aj všetky weby spomínané v tomto článku.

2) Všímajte si, či daný web zverejňuje informácie o sebe a svojich spolupracovníkoch. Seriózne spravodajské portály uvádzajú svojho vydavateľa, poštovú adresu a kontakt na redaktorov. Dezinformačné weby často ponúkajú len kontaktný formulár, pri ktorom človek nemôže vedieť, kto je na druhej strane.

3) Pozor na chytľavé titulky, v ktorých je naznačená len časť pointy, aby to človeka nútilo si ich rozkliknúť: „Púpava lieči rakovinu, pripravíte si ju takto“, „Táto zelenina opraví všetko, čo je vo vašom tele pokazené“, „Rakovina nie je choroba, ale biznis. Takto s ňou zatočíte“.

4) Všímajte si, či článok odkazuje na seriózne štúdie, alebo len na podobne zamerané weby v zahraničí (pokiaľ vôbec na niečo odkazuje). Ak sú v článku spomenutí odborníci, skúste si vygoogliť, čo majú za sebou a či ich citujú aj seriózne médiá. Tento bod však neplatí stopercentne. Niektoré dezinformačné články môžu obsahovať aj odkazy na reálne štúdie, z ktorých si však autori vyberajú len tie pasáže, ktoré sa im hodia.

5) Ak potrebujete poradiť s nejakou zdravotníckou témou, môžete využiť skutočné internetové poradne. Na Slovensku funguje napríklad poradňa Ligy proti rakovine alebo stránka Sprievodca očkovaním, s ktorými spolupracujú ozajstní lekári.

dennikn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 23:03 avatar
Facebookom sa šíri hoax, ktorý presviedča ľudí, aby neverili chemoterapii. Ide o článok z anonymného webu Badatel.net, ktorý už niekoľko rokov uverejňuje zdravotnícke nezmysly. Od včerajšieho večera ho zdieľali stovky ľudí.

Server tvrdí, že vedci údajne dokázali, že chemoterapia len ďalej živí rakovinu. Ich článok je do značnej miery pozliepaný zo starších textov z podobne zameraných webov z USA. Citované sú v ňom niektoré štúdie o chemoterapii, ktoré sú však zle interpretované. Pred dvoma rokmi na ne upozornil aj americký onkologický chirurg David Gorski.

Web Badatel.net je spojený s prešovským podnikateľom Jozefom Buzgom, ktorý cez takéto články inzeruje výživové doplnky. Predáva ich cez svoj e-shop s názvom Dr. Buzgi. Odnožou tohto webu je podobne fungujúci server Domáca liečba. Oba majú na Facebooku desiatky tisíc fanúšikov.

dennikn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 23:04 avatar
Hoax, že koronavírus neexistuje, naberá na sile

Kým pred pár týždňami vládol v spoločnosti strach z nového ochorenia COVID-19 a ľudia sa riadili nariadeniami vlády, teraz pribúda naopak tých, ktorí o koronavíruse pochybujú. K životu sa prebudili dezinformačné stránky a čoraz viac ľudí po celom svete označuje pandémiu za výmysel.

Podľa výskumníkov z Univerzity v Oxforde, až každý piaty Brit si myslí, že koronavírus je podvrh. Tri pätiny opýtaných navyše uviedlo, že vláda ich do istej miery zavádza o pandémii.

Podobný problém má však aj Slovensko. Ako uvádza Denník N, väčšina ľudí nemá priamu skúsenosť s ochorením a nepozná nikoho, kto by koronavírus prekonal. Stáva sa preto jednoduchým pochybovať o závažnosti ochorenia.

Na začiatku pandémie väčšina dezinformačných webov prekvapivo mlčala o novom víruse. S pribúdajúcimi dňami, keď sa situácia začala zlepšovať, však začali pribúdať nepodložené informácie a hoaxy.

Dnes sa už na dennej báze objavujú informácie ako napríklad, že koronavírus je vypúšťaný liatadlami, že v Rusku už majú liek na toto ochorenie alebo že konope obsahuje účinné látky proti koronavírusu. Ide o hoaxy.

Svoju činnosť posilnil aj neslávne známy web Badatel.net, ktorý je plný zdravotníckych zmyslov. Rúška vraj majú ľudí odnaučiť slobodne dýchať, koronavírus zabíja tých, ktorí sa spoliehajú na farmaceutické lieky a vládny predstavitelia vytvárajú iba zdanie pandémie.
Dezinformácie ohrozujú život

Ako upozorňujú mnohí odborníci, problém by mohol nastať najmä v prípade, že by sa objavila druhá vlna ochorenia COVID-19. Ľudia pochybujúci o závažnosti vírusu by boli pravdepodobne menej ochotní dodržiavať vládne nariadenia, čo by mohlo vývoj pandémie značne skomplikovať.

Podľa prieskumu z apríla tohto roku by sa iba 40% ľudí na Slovensku dalo zaočkovať proti novému koronavírusu, keby táto vakcína bola k dispozícii. Väčšina sa obáva, že očkovanie by nepomohlo alebo by spôsobilo ešte väčšie problémy. Tieto názory posilňujú práve konšpiračné stránky.

Ku konšpiračným teóriám sa prikláňajú najmä voliči ĽSNS, ale aj Smer SD, Sme rodina, OĽaNO či SAS. V prípade strany ĽSNS sa však nejde o prekvapenie, keďže samotný predseda Marián Kotleba, ale aj mnohí ďalší predstavitelia, šíria nepravdivé a konšpiračné teórie.

Koronavírus podľa nich vznikol umelo v laboratóriu, je to účelová biologický zbraň a slúži na zotročenie ľudstva. Samozrejme, žiadna z týchto informácií nie je pravdivá.

Ako uvádza Daniel Freeman, britský profesor psychológie, ľudia, ktorí veria konšpiračným teóriám sú menej ochotní poriadiť sa nariadeniam. Existuje preto veľké riziko, že odmietnu očkovanie či diagnostický test, čo môže v konečnom dôsledku ohroziť celú populáciu.

Preto je dôležité poznať základné informácie o ochorení COVID-19 a všetky nové informácie si overovať. Všetky dôležité informácie o koronavíruse a opatreniach vlády sa dajú nájsť na korona.gov.sk.


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 23:08 avatar
Minsterstvo zdravotníctva podáva trestné oznámenie na šarlatánsky web Bádatel.net
MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA PODÁVA TRESTENÉ OZNÁMENIE NA ŠARLATÁNSKY WEB BADADEL.NET

www.facebook.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 23:10 avatar
Najväčší slovenský šarlatán je zapletený do daňového podvodu za 75 miliónov

Jozef Buzgo, ktorý je prepojený na známy šarlatánsky web www.badatel.net Tento odkaz smeruje mimo DF.skje dnes obvinený v troch konaniach za pôsobenie v organizovanej zločineckej skupine, ktorej aktivity mali kryť ľudia na najvyšších miestach

Ako vyzerá výber najvirálnejších článkov na webe badatel.net ?

Vedci potvrdili, že chemoterapia v skutočnosti rakovinu ďalej šíri | Lekári priznávajú, že úmyselne diagnostikovali zdravým ľuďom rakovinu, aby na nich zarobili peniaze | Zelenina ničí najsmrteľnejšiu z rakovín – rakovinu pankreasu | Spoločnosť Bayer a americká vláda vedome nakazili vírusom HIV tisíce detí | Duchovný otec očkovania: Zneužíval som siroty a postihnuté deti na experimenty | Toto nik nečakal: Výpadok vakcíny viedol k nižšej úmrtnosti detí | Vládny výskum potvrdzuje, že epidémie osýpok sú prenášané zaočkovanými | NASA pripúšťa, že zmenu klímy spôsobuje obežná dráha Zeme, nie fosílne palivá.

Popieranie klimatických zmien, medicínske konšpirácie, podkopávanie viery v medicínu, lekársky stav a vedu – články ktoré často mieria na onkologických pacientov, či čerstvých rodičov a ich novonarodené deti. Aj na tom si postavili svoj biznis. Volajú ich šarlatáni.
Konšpirátori.sk

Projekt konspiratori.sk (archív), je podľa vlastných slov je autorov verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Zoznam má pomôcť zadávateľom reklamy, aby sa ich obsah nezobrazoval na weboch, ktorý by mohol poškodiť ich reputáciu.

Badatel.net sa na zozname nachádza na 9. mieste z celkového počtu 144 a portál mu priraďuje bodové hodnotenie 9,6. Stránky na prvých troch priečkach zoznamu majú bodové hodnotenie 9,8.
Lekári vidia ľudskú cenu pôsobenia šarlatánov

MUDr. Viktor Rosenberg, PhD. – zástupca primára, Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove hovorí o skúsenostiach z praxe:

„Každý onkológ má zbierku prípadov mladých pacientov, ktorí odkladajú konvenčnú liečbu a nechávajú sa liečiť „alternatívnymi“ liečiteľmi alebo svojpomocne receptami z internetu. Bez účinnej liečby sa však choroba často dostane do štádia, ktoré je neliečiteľné. Ku koncu sa však ľudia v krutých bolestiach a strašnom utrpení vrátia ku konvenčnému onkológovi, ktorý je už potom bezmocný.

Spomínam si na pacientku, mohla mať asi 35 rokov, s karcinómom prsníka v lokalizovanom štádiu, ktorý sme boli mohli pravdepodobne vyliečiť. Pacientka odmietla operáciu a onkologickú liečbu a išla sa liečiť alternatívne. Nakoniec sa vrátila v štádiu kostných metastáz so zlomenými stavcami chrbtice, s ukrutnými bolesťami, s karcinómom v hnilobnom štádiu, v ktorom boli červy a zapáchal. Je to hrozné. Zničený mladý život.“

Badatel.net šíri aj dezinformácie o škodlivosti očkovania. Prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH – Vedúca Katedry epidemiológie na Fakulte verejného zdravotníctva SZU má s následkami odmietania očkovania vlastné skúsenosti:

„Pamätám si na prípad nezaočkovaného dieťaťa, so zápalom mozgových blán. Po ročnej hospitalizácii a siedmich operáciách skončilo s ťažkým postihnutím a bolo matke po prepustení dané takpovediac na „dožitie“.

Keď sa táto žena podelila o svoju trpkú skúsenosť na webe modrykonik.sk, kde presviedčala matky, aby deti očkovali, niektoré užívateľky ju obviňovali, že si vymýšľala. Admin webu jej dokonca zablokoval prístup.

Našťastie, väčšina rodičov má zdravý rozum. Podľa našich prieskumov antivaxerov je asi 2-4% z celkovej populácie. O čo ich je menej, o to viac ich je počuť. Tvrdia, že široká verejnosť odmieta očkovanie, no nie je to pravda. Široká verejnosť si uvedomuje, že je dôležité chrániť zdravie dieťaťa očkovaním.“
Bádateľ.net – iba jeden zo siete webov okolo Jozefa Buzga

Začiatkom minulého roka písal Vladimír Šnídl z Denníka N o prepojení Buzga a jeho obchodného partnera Vladimíra Uhlára s ktorým figuruje vo firme New Age Media s.r.o. na weby badatel.net a domacaliecba.sk.

www.domacaliecba.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk(80 tisíc fanúšikov Facebooku): web je registrovaný na Excyon s.r.o., ktorého jediným spoločníkom je Vladimír Uhlár.

Infosecurity.sk zistil prepojenia pána Uhlára aj na ďalšie weby:

www.silavedomia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk(31 tisíc fanúšikov na Facebooku)
www.mocvedomi.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk(53 tisíc fanúšikov na Facebooku, spravovaná zo Slovenska)
www.vylectese.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.skje (35 tisíc fanúšikov na Facebooku, spravovaná zo Slovenska)

Všetky tri domény sú registrované na firmu New Edge Medical Equipment s.r.o., v ktorej má Uhlár podiel. Spolu s www.badatel.net Tento odkaz smeruje mimo DF.skmajú stránky na Facebooku 259 tisíc fanúšikov.

Spoločným menovateľom týchto webov však nie je iba Uhlár. Zdieľajú aj rovnaký dedikovaný server. Znamená to, že hosting týchto webov platí a spravuje jedna a tá istá entita.
Všetky weby sú umiestnené na rovnakom dedikovanom serveri

Uhlár dnes stojí za webom badatel.net. K prepojeniu na vyššie uvedené weby sa nevyjadril.

Ďalším prepojením Jozefa Buzga na badatel.net je skutočnosť, že až 60% všetkých odkazov na internete, ktoré smerujú na jeho web drbuzgi.com pochádza práve od Bádateľa.
Na web drbuzgi.com odkazuje vo veľkej miere práve badatel.net, no tiež vylectese.cz a mocvedomi.cz ktoré sa všetky nachádzajú na rovnakom dedikovanom serveri.
Jozef Buzgo – šarlatán a daňový podvodník

Jozef Buzgo je spolu s Viliamom Dohňanským spoločníkom vo firme Vaxton Management, s.r.o. a Správca SK s. r. o. Vo februári 2016 zistil Ján Kuciak, že Dohňanský je synom sudcu Najvyššieho súdu Viliama Dohňanského.

Dohňanský mladší mal byť pravou rukou Milana Chovanca, ktorý mal spolu s komplicmi cez nadmerné odpočty DPH pripraviť štát o 75 miliónov. Chovanec vo vyšetrovacom spise uvádza, že podvody kryli regionálny šéf Smeru z Prešova, minister vnútra Robert Kaliňák a vtedajší šéf rezortu financií Ján Počiatek. Hovorí tiež o províziách v prospech strany.

„V súčasnosti je [v súvislosti s daňovou trestnou činnosťou Milana Ch. a spol.] vedených 13 konaní, pričom v siedmich konaniach sú vznesené obvinenia rôznym osobám podieľajúcim sa na páchaní vyšetrovanej trestnej činnosti (…) Osoba [Jozefa Buzga] je obvinená v troch konaniach (…) Prebiehajúce tri stíhania, ktoré doposiaľ neboli ukončené sú za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pokračujúci zločin neodvedenia dane a poistného.„

mjr. JUDr. Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru, 11.11.2019
Dezinformátori a stopy peňazí

Odborníci na dezinformácie a propagandu už dlhšie poukazujú na vysokú pravdepodobnosť prepojenia dezinformačných webov na finančných prospechárov, mafiu, politické strany či zahraničných rozviedčikov.

Najneskôr od zverejnenia prepisu Kočnerovej Threemy v ktorej dohaduje Tiborovi Gašparovi priateľský rozhovor v Hlavných Správach by malo byť každému zrejmé, že sa nejedná iba o dohady. Práve tu ide o priame prepojenie veľkého dezinformačného portálu, čiernych peňazí a politického záujmu. Nie je prvé.

Začiatkom roka 2016 našli a spracovali Juraj Smatana a Ján Benčík uniknutú nahrávku Tibora Rostasa (Zem a Vek), ako pre svoj časopis dohaduje peniaze s ruským veľvyslancom, ktorého sa medzi iným pýta,

„…či by existoval v Rusku záujem podporovať na Slovensku ľudí, alebo aj médium, ktoré by propagovalo väčšiu vzájomnosť (…) aby sa naštartovala nejaká iná, nová línia podstatne užšej spolupráce do budúcnosti, pretože naša krajina je zaujímavé geostrategické teritórium.“

Nelegitímnu spoluprácu s cudzou mocou ako kvalifikovanú skutkovú podstatu niektorých trestných činov slovenská právna úprava nepozná. V opačnom prípade by boli aktivity pána Rostása bez pochyby predmetom záujmu orgánov činných v trestnom konaní.

V kontexte nepriateľských hybridných operácií, ktoré na našom území prebiehajú, ide o dieru v legislatíve, ktorú by sme mali v záujme posilnenia národnej bezpečnosti čo najrýchlejšie zaplátať.

Ako ilustruje nedávny prípad zo Spojených štátov, problém sa netýka iba Slovenska. Uniknuté emaily ukazujú ako Stephen Miller, osobitý politický poradca prezidenta Trumpa aktívne pretláčal rasistické naratívy o migrácii, mýtus o skrytých plánoch vyhubiť „biele“ národy (white genocide/replacement conspiracy theory), a tie rasové imigračné zákony, ktoré propagoval Hitler v Mein Kampf na krajne pravicový portál Breitbart.

Jeho zakladateľ Steve Banon Breitbart popísal ako platformu bieleho nacionalizmu. Ten istý Banon bol šéfom kampane Donalda Trumpa a viceprezidentom firmy Cambridge Analytica, ktorej nedávno uniknuté dokumenty ukazujú ako spoločnosť manipulovala voľby vo viac ako šesťdesiatich krajinách sveta.

infosecurity.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 23:11 avatar
Konšpirátor lieta v miliónových podvodoch. Politicky ich mali kryť Kaliňák a Počiatek

Jozef Buzgo, spájaný s konšpiračným portálom badatel.net, mal aj výnosnejšiu zárobkovú činnosť. Podľa polície bol súčasťou skupiny okolo Milana Chovanca, ktorá vytiahla od štátu na vratkách DPH vyše 75 miliónov eur.

O prípade v minulosti písal aj zavraždený novinár Aktuality.sk Ján Kuciak. Druhou kľúčovou postavou tejto daňovej kauzy bol podľa vyšetrovateľov Viliam Dohňanský mladší – syn sudcu najvyššieho súdu Viliama Dohňanského.

Polícia potvrdila, že Jozef Buzgo je obvinený v troch prípadoch podvodov s DPH, kde je už osem obžalovaných. Kauza sa však zatiaľ nedostala pred súd.

„V súčasnosti sa vec nachádza v štádiu spracovania obžaloby,“ uviedla hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Obvinenie Buzga sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pokračujúceho zločinu neodvedenia dane a poistného. „Nebudem sa vyjadrovať,“ reagoval Buzgo.
Robo a Strapatý

Hlava skupiny Milan Chovanec vypovedal, že podvody s DPH mali aj politické krytie. Na výsluchu najskôr spomenul vtedajšieho poslanca parlamentu a krajského šéfa Smeru Stanislava Kubáneka, bývalého štátneho tajomníka ministerstva vnútra Jozefa Bučeka a vtedajšieho policajného viceprezidenta Michala Kopčíka.

Neskôr označil za ľudí, ktorí podvody politicky kryli, aj špičky Smeru – exministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Podľa TREND-u Chovanec telefonoval so svojím kolegom, ktorému v súvislosti s vybavovaním vecí u daniarov spomínal mená „Robo a Strapatý“.

Podľa Chovanca pomáhal jeho zločineckej skupine aj otec jeho spoločníka – sudca Viliam Dohňanský, ktorý to však odmietol. Spájanie s kauzou popreli aj Kaliňák s Počiatkom.
Konšpirácie a šarlatánstvo

Denník N spojil vlani Buzga s webom badatel.net aj s ďalším portálom so šarlatánskymi praktikami – domacaliecba.sk. Články na badatel.net odkazujú na eshop Dr. Buzgi, za ktorým je Buzgo.

Ten bol uvedený aj ako kontaktná osoba pre obchodné záležitosti tohto webu. „V minulosti sme pre túto stránku zabezpečovali niektoré prevádzkové a obchodné aktivity, avšak nikdy nie redakčný obsah,“ tvrdil Buzgo.

Kedysi bol pritom obchodným kontaktom portálu badatel.net. S jeho hlavným adminom má Buzgo aj spoločnú firmu.

Buzgo je zároveň tretinovým vlastníkom spoločnosti Centrum alternatívnej medicíny. Tá ponúka viaceré metódy diagnostiky a masáží – vrátane masáže s lávovými kameňmi.

Za typický príklad šarlatánstva a konšpirácií považuje stránku badatel.net Roland Oravský z projektu Lovci šarlatánov.

„Netreba sa diviť, že sa na spomínanej stránke nájde množstvo odkazov na internetové reklamy a predaj pofidérnych produktov,“ hovorí Oravský.

Alternatívna medicína

Ako administrátor badatel.net je dnes uvedený Vladimír Uhlár, ktorý s Buzgom podniká v spoločnosti New edge media. Tá je uvedená ako kontaktná firma ďalších konšpiračných webov – mocvedomi.cz a vylectese.cz.

Uhlár pôsobil aj v spoločnosti Ekosad, v ktorej neskôr figuroval aj Buzgo. Firma dnes dlhuje na daniach viac ako tri milióny eur.

„Firmu Ekosad som predal a neviem, čo sa s ňou odvtedy dialo,“ tvrdí Uhlár. Vzápätí telefonát ukončil a odkázal nás na e-mail.

Svoje pôsobenie v spoločnosti New edge media bližšie nekonkretizoval. „Môj vzťah s Buzgom je čisto platonický,“ napísal Uhlár.

Podľa zistení Aktuality.sk je aj adminom ďalších konšpiračných stránok na Facebooku – Domáca Liečba a Sila Vedomia. Ani k týmto webom sa Uhlár nevyjadril.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 9. 2020, 23:14 avatar
LOVCI ŠARLATÁNOV: Pošli Príručku zdravého rozumu stredným školám

Antivaxeri. Biorezonancia. Homeopatia. Kvantovanie. Prekyslenie. S koľkými medicínskymi nezmyslami a nedôveryhodnými liečebnými postupmi sa stretávate? Lovci šarlatánov a vydavateľstvo Artis Omnis pripravujú dôležitú knihu práve o nich. Odborníci v nej vysvetlia najčastejšie hoaxy o zdraví a ako im predchádzať. Prispejte nám a my knihu zadarmo pošleme žiakom a učiteľom stredných škôl.

www.startlab.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:31,  Havranko, bez ideálov ľudstvo zahubí same seba. Napísala by som, že bez ideálov sme...
dnes, 12:30,  Prijímam :)
dnes, 12:29,  havran, Áno, to, čo obhajujem, je sloboda názoru.
dnes, 12:29,  J.Tull- máš pravdu v tom, že diskutovanie bez názoru je len servilné pritakávania , alebo...
dnes, 12:28,  255. No snažím sa nájsť nejaké slová, ktorými by som ti vysvetlil, že ťa nemienim...
dnes, 12:28,  Už o dvanástej premýšľať nad zmyslom života? Nechajme to na tretiu. ... Ale nie...
dnes, 12:27,  Ani náhodou... len, že ten pôvodný zmysel bytia - jesť, piť, panovať nad zvermi a množiť...
dnes, 12:26,  -era-, neviem prečo: "Pritom mi (už) nejde o tom, že ty sám máš nejaký názor, ale o...
dnes, 12:26,  Niekedy treba prijať poznanie o Bohu a nešpekulovať veľa. .. Odpoveď na Tvoju otázku je...
dnes, 12:25,  -era- akoby si obhajoval snahu mať akýkoľvek názor za každú cenu. Máš pravdu v tom, že...
dnes, 12:25,  Hurá! Tak mi prosím v budúcnosti nevytýkaj, že som ti neuviedol žiadne argumenty, jo?
dnes, 12:24,  Chceš tým naznačiť, že urobil chybu alebo čo..
dnes, 12:24,  -era-, nič také od Teba, ani od nikoho nežiadam... je na každom jednom diskutérovi, nielen...
dnes, 12:22,  Nadja- to povedz umelcom a takým idealistom ako je -era-. Asi si dosť dobre nerozumieme v...
dnes, 12:22,  Ale áno, píšem, ale nie v zmysle: "Musím ťa presvedčiť". Píšem len preto,...
dnes, 12:20,  Fašista Kasafran, tým, že neustále opakuješ svoje bludy, si verným nasledovateľom Goebellsa.
dnes, 12:19,  (46) J.Tull, musím Ti pripomenúť, aby si si spomenul na veľmi staré, ale stále platné a...
dnes, 12:19,  Fašista Kasafran, prečo trpíš bludom, že ide o sionfašistické názory?
dnes, 12:19,  Áno, lenže niekto potom tú odpoveď nenájde a iný nájde.
dnes, 12:19,  -era-, vážne mi stále píšeš len - "neveríš tomu a tomu? OK, nič sa nedeje. Si...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek sa z lásky narodil, aby pre lásku žil, aby sa z lásky nový človek pre lásku narodil.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(149 223 bytes in 6,939 seconds)