Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  kultúra  téma
kategórie:  

Freddie Mercury! Poučme sa z jeho osudu!

3
reakcií
302
prečítaní
Tému 6. marca 2020, 19:18 založil savras.

podobné témy:1.
označiť príspevok

savras žena
   6. 3. 2020, 19:18 avatar
Nedávno som mal možnosť nahliadnuť do knihy o skupine Queen. Hovorilo sa v nej najmä o zákulisí rôznych turné, ktoré táto veľmi úspešná skupina absolvovala v druhej polovičke sedemdesiatich rokov. Išlo o pohľad jedného z členov kolektívu pracovníkov, takzvaných „bedňákov“, majúcich na starosti aparatúru a ozvučenie.

Náročky som v úvode spomenul, že som do knihy iba nahliadol, pretože z mravných dôvodov som nedošiel až na jej koniec. Aby ste pochopili prečo, uvediem konkrétny príklad.

„Bedňáci“, zabezpečujúci aparatúru skupine Queen, bývali pri koncertných turné v hoteloch v blízkosti miesta vystúpenia. Okrem driny s nosením a inštaláciou aparatúry však mali aj chvíle voľna, kedy sa nudili. Vtedy zväčša holdovali alkoholu a drogám, a popri tom vymýšľali rôzne zábavky na rozptýlenie.

Jednou z nich bola trebárs demolácia zariadenia hotela. V knihe sa napríklad nachádza dobrá rada, že televízor je najlepšie vyhadzovať z okna, keď je zapojený do zásuvky, pretože pri dopade silnejšie buchne a lietajú iskry.

Na druhý deň, keď po takomto žúre prechádzal riaditeľ hotelu spolu s manažérom skupiny izbami a počítali škody, manažér, ešte so zbytkovým alkoholom v krvi hovorí riaditeľovi: „Ešte tam pripočítajte tie dve lampy“.

A riaditeľ na to: „Ale veď nie sú rozbité“.

Manažér skupiny pristúpil k nim, roztĺkol ich a hovorí: „Už sú.“

No a v podobnom štýle sú v knihe opisované aj rôzne sexuálne radovánky, takže je pochopiteľné, že človek s určitými mravnými zásadami musí knihy zanechať, i keď samotná hudba skupiny Queen má svoje kvality.

V období, keď vo mne ešte rezonovali tieto informácie, mi napadlo pozrieť si nejaké živé vystúpenie skupiny, pretože jeho zákulisie bolo v knihe zaujímavo popisované.

Išiel som teda na youtube a zadal som do vyhľadávača „Qeen live“ a to, čo som tam našiel, so mnou dosť zamávalo, pretože okrem zostrihov z rôznych koncertov sa tam nachádzalo aj video z posledného natáčania Freddieho Mercuryho. Dojem z neho bol hrozný. Bolo to niečo maximálne smutné, pretože z vitálneho a charizmatického Freddieho zostala len troska. Bol to tak žalostný obraz ľudskej pominuteľnosti i pominuteľnosti všetkej svetskej slávy, že sa to ani nedá opísať slovami.

A potom som našiel na youtube ešte aj iné, domáce neprofesionálne video, z Freddieho osobného archívu. Bolo natáčané na Vianoce, a na jeho začiatku bolo vidieť Freddieho, ako obyčajné, malé a ešte nevinné dieťa.

Tak som mal v skratke ako na dlani celý jeho osud od malého dieťaťa, cez jeho vitalitu a charizmu na koncertoch, až po chorobu, ktorá bola neblahým dôsledkom jeho neviazaného života.

Aké si je ale z toho potrebné zobrať poučenie?

Každý z nás, či už slávny, menej slávny, alebo celkom obyčajný človek, dostáva na začiatku svojho života do daru prirodzenú detskú nevinnosť a čistotu. Ide o dary nesmierneho významu, ktoré vôbec nedoceňujeme, a o ktoré postupne prichádzame, hoci našim záujmom by malo byť, aby sme si ich čo najdlhšie udržali. Najideálnejšie po celý život. Presne tak, ako nám to kedysi odporúčal Kristus slovami: „Buďte ako deti!“ Čiže, zostaňte tak čistí, tak nevinní, tak prirodzení a tak nekomplikovaní, ako sú deti.

Dar čistoty, dar nevinnosti, dar úprimnosti, dar prirodzenosti a dar jednoduchosti. V našich detských očiach na našich vlastných fotografiách ich jasne uvidíme. Ide o vlastnosti a cnosti, ktoré môžeme nazvať Bohu milými. Kedysi dávno ich mal každý z nás, a tak tomu bolo aj u Freddieho Mercuryho.

Zrazu je však detstvo preč a prichádza dospelosť. A spolu s ňou život so všetkými jeho možnosťami, radosťami, vášňami, pôžitkami a užívaním si. No a vo víre života, do ktorého sa ľudia ponárajú, potichu miznú a vytrácajú sa všetky ich poklady z detstva. Prichádzame o svoju čistou, nevinnosť, úprimnosť, prirodzenosť a jednoduchosť.

Tak sa v aktívnom živote vzďaľujeme Vôli Pána, ktorému sme vo svojom detstve boli milými. A vzďaľujeme sa mu svojou svojvôľou, s ktorou sa žiadostivo zmocňujeme všetkého, čo nám život ponúka, pričom na nejaké cnosti a mravnosť už vôbec nehľadíme. Takto neviazane žil Freddie Mercury, a vzhľadom k vlastným možnostiam tak žije obrovské množstvo ľudí. A keby títo ľudia mali tie možnosti a tie príležitosti, ako rôzne celebrity, užívali by si rovnako intenzívne a neviazane, ako oni.

Ale nakoniec prichádza záverečné zúčtovanie! Ak nám totiž predtým život ukazoval prevažne svoju láskavú tvár a ponúkal nám najrozličnejšie príležitosti, v jeho závere tvár lásky vystrieda tvár spravodlivosti, a my dostávame účet za to, ako sme žili. Účet za to, či sme svoj život žili cnostne, mravne a čisto, alebo sme naopak žili tak, že sme sa podobnými bezvýznamnými vecami nikdy príliš nezaťažovali.

A miera nášho vzdialenia od Vôle Pána a od toho, čím sme mali byť jemu milými, sa potom presne odzrkadlí v dopade jeho spravodlivosti na nás, aby sme v jej účinkoch za všetko zaplatili až do posledného haliera.

Niekto začína tvrdo platiť už pred smrťou, zatiaľ čo iný hneď bezprostredne po nej. Účet však nepochybne každému z nás príde tak, ako prišiel Freddiemu. Tak, ako prichádza tisícom ľudí na sklonku ich života, ktorí vo svojom aktívnom období arogantne ignorovali Vôľu Najvyššieho a jemu milé vlastnosti a cnosti.

Obraz z posledných dní takýchto ľudí je potom rovnako žalostný, strašný a smutný, ako na poslednom videu Freddieho Mercuryho.

A tak tu teda máme obraz troch období zo života slávneho speváka, ale v podstate aj obraz troch období života tisícov jednoduchých ľudí. Prvé z nich je obdobie detské, ako prísľub niečoho ľudsky krásneho, veľkého, čistého, dobrého a ušľachtilého.

Druhé obdobie je obdobím aktívneho života, v ktorom ľudia pošliapu po tomto veľkom prísľube a po všetkých svojich predpokladoch k ľudsky skutočne plnohodnotnému životu. K skutočne plnohodnotnému životu, spojenému s rozvojom cností, s ktorým nemá nič spoločné zvyčajná slepá honba za peniazmi, za slávou, za mocou, za kariérou, za prestížou, za majetkami a za najrozličnejším materiálnym užívaním si, ako je to dnes bežné, pretože je to na míle vzdialené od čistoty, dobra a ušľachtilosti.

A nakoniec prichádza tretie obdobie, kedy je nám spravodlivosťou Pána vystavený účet za to, ako sme žili. Účet, so zreteľom nie na to, čo sme pozemsky dosiahli a akými bohatými a slávnymi sme sa stali, ale jedine na to, nakoľko sme boli čistými, ušľachtilými a dobrými. Lebo jedine o toto v skutočnosti v živote ide! O nič iného!

Ak totiž tohto nemáme, pretože nám to bolo ľahostajné, spravodlivosť Pána nás zrazí na kolená, aby sme na svojej vlastnej koži a na svojom vlastnom utrpení spoznali nesprávnosť a klamlivosť hodnôt, za ktorými sme sa po celý život naháňali. Nastane čas platiť! Či už na sklonku života, alebo bezprostredne po jeho ukončení!

Len sa dobre pozrite na posledné video Freddieho Mercuryho a berte ho ako výstrahu! Ako výstrahu i ako účet za život, vzdialený od pôvodnej čistoty nášho detstva, i od života, ktorý je Bohu milý.

Kiež by takéto niečo v tisícorakých obmenách nemuseli ľudia nikdy prežívať! Ale to záleží len od ich vlastného prístupu k životu a k jeho skutočným hodnotám.

http://www.youtube.com/watch?v=y40LA-5sK4o Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí nrbatas


3.
označiť príspevok

Krištof
   6. 3. 2020, 22:09 avatar
1. Autor témy sa zrejme stretol s daným "javom", konkrétne s Freddie Mercurym ako dieťaťom a potom neskôr, a reagoval na to z hľadiska svojho duchovno-náboženského názoru. To sa dá pochopiť. Skúsim na to reagovať z kresťanského - katolíckeho pohľadu.

Čo to vlastne konkrétne povedal Ježiš o deťoch ako vzoroch. Mt 18,1-5:
"V tú hodinu pristúpili k Ježišovi učeníci a pýtali sa: "Kto je podľa teba najväčší v nebeskom kráľovstve?" On zavolal k sebe dieťa, postavil ho medzi nich a povedal: "Veru, hovorím vám: Ak sa neobrátite a nebudete ako deti, nevojdete do nebeského kráľovstva. Kto sa teda poníži ako toto dieťa, ten je najväčší v nebeskom kráľovstve." 
Bolo to v kontexte: "Napadla im myšlienka, kto z nich je väčší." (Lk 9,46-48) resp. "lebo sa cestou medzi sebou hádali, kto z nich je väčší." (Mk 9,33-37) Je teda zjavné, že tam išlo o pokoru, poníženosť, ktorú deti majú a dospelým často chýba. Problémom dospelých môže byť pýcha, neprimeraná túžba po moci a sláve. Ale okrem toho malé deti sú osobne nevinnejšie, čistejšie a pod. Ešte nestihli urobiť toľko nedobrých vecí ako starší ľudia a ešte ani nemajú rozvinuté niektoré negatívne sklony a potenciály, ktoré sa spájajú až s vyšším vekom, napr. od štádia dospievania. Malé dieťa ešte nemá rozvinuté ani sexuálne žiadosti resp. sklony k tomu ako človek v ďalšom štádiu svojho života. To naznačuje, že keď sa dieťa mení na dospelého a keď človek už je dospelý, je už iný, má v sebe aj sklony k žiadostivosti, o ktorej hovorí nielen kresťanstvo, lež napr. aj buddhizmus. Človek je v tomto zmysle nedokonalý, má sklony k dobru, ale i k zlu a je potrebné, aby "bojoval", aby "kŕmil dobrého vlka (barana?), nie zlého". Teda človek má od narodenia takpovediac potenciály pre morálne zlé veci, ktoré sa ukážu najmä počas dospievania a dospelosti, ale aj potenciály pre dobré veci, pričom by si mal voliť tie dobré veci a "bojovať" proti zlým. Viď cnosti verzus neresti. K dobru slúži rozum, vôľa, svedomie, dobrý cit, a proti sú všelijaké iracionálne vášne, pokušenia, žiadostivosť... Okrem toho je tu prostredie, či už lepšie alebo horšie, prostredie, ktoré človeka ovplyvňuje od detstva, pričom okrem fyzického prostredia - napr. rodina, spoločnosť - existuje aj duchovné: Boh, anjeli, pokušiteľ... Takže je toho dosť, s čím človek prichádza do interakcie a čo mu pomáha alebo proti čomu by mal "bojovať" (duchovne, morálne), aby si zachoval dobré hodnoty alebo aby rozvíjal dobré a obmedzoval zlé veci. To môže robiť aj neskôr v živote, keď sa dostal do morálnych či duchovných problémov, napr. s drogami, keď "padol", môže začať odznova, obrátiť sa, vstať a tak ďalej. Boh dáva šancu až do konca fyzického života človeka. Trest neprichádza skôr. Boh dopúšťa aj zlo - človek má slobodu rozhodnúť sa napr. aj pre drogy a iné zlé veci, čo však potom má dôsledky, následky, a Boh to dopúšťa. To však ešte nie je "trest". Ten môže prísť až po smrti, keď duša za prevažne zlé veci sa môže dostať do pekla. Dá sa povedať, že taký človek si to svojím životom, napr. pýchou sám zvolil. Ale dovtedy sa človek aj ku koncu pozemského života môže obrátiť, oľutovať, má ešte šancu, môže zomrieť zmierený s Bohom, a cez očistec sa napokon dostať až do Božieho (nebeského) kráľovstva v nadprirodzenom svete (nebeské kráľovstvo však začína už na tomto prirodzenom svete, prakticky a potenciálne od prijatia krstu).

KKC "405 Hoci je dedičný hriech každému vlastný, ani u jedného Adamovho potomka nemá povahu osobnej viny. Je pozbavením prvotnej svätosti a spravodlivosti, ale ľudská prirodzenosť nie je úplne skazená: je zranená vo svojich prirodzených silách, podrobená nevedomosti, utrpeniu a moci smrti a náchylná na hriech (táto náchylnosť na zlé sa volá „žiadostivosť“). Krst tým, že dáva život v Kristovej milosti, zotiera dedičný hriech a obracia človeka k Bohu. Ale následky tohto hriechu pre oslabenú a na zlé náchylnú prirodzenosť ostávajú v človekovi a vyzývajú ho do duchovného boja."
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"1264 V pokrstenom však zostávajú niektoré časné následky hriechu, ako utrpenie, choroba, smrť alebo krehkosti spojené so životom, ako sú charakterové slabosti a pod., a takisto náklonnosť na hriech, ktorú Tradícia volá žiadostivosť (concupiscentia) alebo metaforicky ohnisko hriechu (fomes peccati): „Hoci je [žiadostivosť] ponechaná na boj, nemôže uškodiť tým, čo [s ňou] nesúhlasia a s pomocou milosti Krista Ježiša [jej] mužne odporujú. Ba viac: ,Kto pretekal podľa pravidiel, dostane veniec‘ (2Tim 2,5).“
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

nrbatas muž
   7. 3. 2020, 11:22 avatar
Detstvo je obdobím, ktoré nasleduje po zrode. Z dieťatka sa postupne, deň za dňom, stáva človek. Spoznáva svet, ľudí i vlastnú podstatu a tak si v tom veľkom svete hľadá svoje miesto.
Detstvo je naozaj poklad a človek sa svojimi "návratmi" do detstva stáva lepším. Konfrontácia s vlastným detstvom človeku môže prinášať silné precitnutia (ako na konci českého filmu Fany (1995), keď Jiřina Jirásková ako racionálna pragmatická lekárka pri prezeraní vecí po svojej nebohej sestre našla v jej peňaženke ich spoločnú fotografiu z detstva.)

Detstvo, ako aj všetky podstatné procesy ktoréhokoľvek obdobia ľudského života, odohráva sa vo vnútri človeka. Práve z toho vnútra vyžaruje aj tá povestná "iskra v očiach" najmä mladých chlapcov, ktorá sa len máloktorému mužovi zachová až do dospelosti.

Ako neveriaci, vyjadrujem sa inak, ale myslím si, že hovoríme o tom istom. Rád by som dnešným deťom doprial viac detstva, aspoň toľko, koľko som zažil ja sám...


2.
označiť príspevok

djjaro muž
   6. 3. 2020, 19:20 avatar
nepozrieme lebo nechces diskutovat
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:40,  2 - problém s počítanim siedmych časov ako 2 520 rokov je v tom, že roky židovského...
dnes, 07:35,  Lemmy ano to mas pravdu, ale je to za cenu riedenia evanjelia to ako ateista asi ťažko pochopíš
dnes, 07:21,  tomu nechapeš?.....ved ked ideš do historie, tak predsa musíš vidieť ako vzniklo...
dnes, 07:21,  Keby Vedúci Zbor SJ bol vedený svätým duchom Jehovu Boha, tak by neboli potrebné...
dnes, 07:16,  Jeden veľmi zaujímavý pohľad na históriu národov! V minulosti národy okolo Judei a Izraela...
dnes, 06:59,  A mnoho ľudí sa narodí zo znásilnenia.
dnes, 06:59,  Nie! To sa bude v tvojej hlave diať v ktoromkoľvek čase, v ktorejkoľvek dobe. Je to falošné...
dnes, 06:54,  Človek sa z lásky narodil, aby pre lásku žil, aby sa z lásky nový človek pre lásku narodil.
dnes, 06:53,  To, čo sa dnes deje celosvetovo sa samo "pasuje" k prorockým prehláseniam apoštola...
dnes, 06:46,  Chmelár je klamár, preto nemá význam ďalej o tom diskutovať. Všetko je povedané. A...
dnes, 06:44,  T: Dnes sa slová biblických prorokov (vrátane Pavla) plne splňujú! Prečo máš chorobné...
dnes, 05:40,  “On im povedal: ‘Akí ste neochotní rozmýšľať a aké máte nevnímavé srdce! Prečo...
dnes, 00:58,  9 ... "A presné poznanie zachraňuje ľudské životy!" - Presne tak - pravá viera je...
dnes, 00:48,  29, .... žiadny "deň nášho pána Ježiša Krista neexistuje v Písme. Ak áno, ukáž...
včera, 23:50,  30, .... áno, ale ten výklad je už trochy problém. Ak ja čítam slová Ježiša, že...
včera, 23:44,  Marcus Revolta ft. John Nett - Je to tvůj boj
včera, 23:41,  keď som hviezda, prečo tu nie sú hviezdičky v smajlíkoch
včera, 23:34,  20, ....majte ma tu radi ,....*03*39
včera, 23:33,  24, ....aj mňa? *02
včera, 23:32,  Elan - Van Goghovo ucho slnko naše
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Obráť tvár k slnku a všetky tiene padnú za teba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(68 715 bytes in 0,181 seconds)