Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Ekonóm Staněk: Druhý dôchodkový pilier je podvod

30
reakcií
1425
prečítaní
Tému 13. apríla 2012, 13:46 založil Boris_I..

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 13:46 avatar
Globálna kríza pokračuje. Na jeseň môžeme očakávať pomerne veľkú vlnu sociálnych búrok. A to v krajinách ako je Španielsko, Portugalsko, Taliansko a podobne. Bude tento rok pre nás najťažší? Aké sú hlavné ekonomické problémy EÚ? Je riešením pre Slovensko zdaňovať bohatých? Rozprávali sme sa s hlavným ekonómom SAV Petrom Staněkom.

V akom štádiu krízy sa momentálne nachádzame?
Pokračuje ďalšia fáza, ďalší prejav ekonomickej krízy. Dnes tvrdíme, že hlavným rizikom pre globálny vývoj je dlhová kríza v Európskej únii a strata exportu v Číne. Bohužiaľ musím povedať, že pri dlhovej kríze riešime iba časť problému a neriešime príčiny problému. Časť problému je v tom, že riešime dlhovú krízu štátu, ale neriešime zadĺženie obyvateľstva a podnikov, ktoré je obrovské. Minimálne tak veľké, ako je dlhová kríza krajín.

Čo je skutočnou príčinou dlhovej krízy v podmienkach Európskej únie?
Je to drahý sociálny model, zbrojné výdavky, sanovanie finančného sektora, subvenčné mechanizmy pre malé a stredné podniky alebo aké príčiny viedli k tomuto zadlžovaniu? Alebo je to príjmová polarizácia spoločnosti, ktorá vedie k tomu, že na to, aby sme zakryli prerozdelenie bohatstva tak poskytujeme úvery, ktoré sa potom premietajú do bankového sektora a následne do štátneho sektora? Alebo je to drahý penzijný systém? Alebo zdravotný systém? Pokiaľ neanalyzujeme príčiny, ktoré viedli k dlhovej kríze a prijímame skôr úvahy typu Eurovalu a podobne, tak sa dopúšťame dvoch omylov. Príčiny krízy budú fungovať ďalej. To je prvý problém. Druhý je, že riešime budúce dlhy. Nie minulé. To znamená, že Euroval trvalý a aj dočasný bude riešiť budúce zadlžovanie, nie doteraz existujúce dlhy. A z tohto hľadiska aj metóda použitia Eurovalu a metóda sankčných postihov napríklad cez kritéria paktu stability nebude riešením dlhovej krízy. Výsledným záverom celého procesu bude, že to vždy bude krátkodobý vzostup jeden mesiac a druhý mesiac rýchly pád. Vzostup, pád, vzostup, pád...

V akom štádiu sa momentálne nachádzame?
Je to také vlnenie. ECB naleje 500 miliárd eur kapitálu. Kapitálové trhy sa vzchopia. Následne dva týždne na to sa ukáže, že to nie je riešením. Kapitálové trhy padnú. Potom zase nalejú ďalšie peniaze, trhy sa zase vzchopia a potom padnú. K tomu pristupujú dva základné momenty. Ak by tento proces trval roky, vyčerpajú sa všetky vnútorné rezervy jednotlivých ekonomík. A po druhé, pokiaľ bude dochádzať k tomuto vývoju, možno očakávať turbulentný vývoj v menových oblastiach. A v takom prípade je pôvodná predstava Američanov o vrátení kurzu dolára a eura 1:1 pomerne veľmi reálna. Možno ešte tento rok.

Bude tento rok z hľadiska krízy najhorší?
Nie. Rad problémov bude pokračovať ďalej. Je možné, že na jeseň môžeme očakávať pomerne veľkú vlnu sociálnych búrok. A to v krajinách ako je Španielsko, Portugalsko, Taliansko a podobne. Za kľúčové možno dnes považovať dve riziká. Obrovský podiel mladých absolventov, ktorí nenachádzajú miesta ani do 12 mesiacov. To je 41 percent v Španielsku, 27 percent vo Francúzku, 13 percent v Nemecku a u nás je to zhruba 28 percent. Z toho vyplýva obrovská frustrácia. Je to podobný mechanizmus, aký viedol k vzniku arabskej jari. Druhým veľkým problémom je chudoba v EÚ. Skutočnosť, že veľká časť populácie je chudobná a ich príjmy nerastú, naopak ich bohatstvo sa rozplýva, povedie k prehlbovaniu príjmovej polarizácie a na základe toho k strate spotreby. Ak sa stratí spotreba, zvýši sa závislosť na exporte. Ak sa zvýši závislosť na exporte, musíte niekde vyvážať a nájsť trhy, ktoré zaplatia. Ak nenájdete trhy, ktoré zaplatia, máte prebytkové kapacity. Napríklad dnes sa v automobilovom priemysle hovorí o tom, že je prebytočných asi 40 percent produkčných kapacít. Je nevyhnutné optimalizovať skutočný rozmer produkčných kapacít a zamestnanosti na nej viazanej.

Ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými krajinami EÚ a eurozóny?
Po prvé, Nemecko je úspešné z hľadiska vývozu. Vidíte sami, že väčšina áut vyrobených u nás sa vyváža do Číny. Čínska vláda ale pokračuje v masívnej podpore domácej spotreby. Kúpite auto a 15 percent vám z toho zaplatí čínska vláda. Tu sú však dve riziká. To prvé je veľmi vysoké. Čínska vláda trvá na tom, aby sa zvýšil podiel domácich čínskych subdodávateľov na produkcii predávanej v Číne. To znamená, že ak teraz je to podiel 10 percent, v krátkej dobe to má byť až 30 percent. Mnohé subdodávateľské firmy z Európy tak stratia opodstatnenie. Druhý problém, ktorý súvisí so Slovenskom je elektronický priemysel, kde sme vyslovene závislí od toho, či sú olympijské hry alebo majstrovstvá sveta. Keď sú, tak chvalabohu. Keď nie sú, všetko ide do útlmu s prepadom 30 a 40 percent. Tento vývoj bude – vzhľadom na to, že Slovensko stojí na jednej nohe automobilového a elektronického priemyslu – pokračovať a je veľmi reálny predpoklad, že to bude najväčšou krehkosťou a zraniteľnosťou slovenského úspechu. Domáca spotreba je zanedbateľná a naopak stavebníctvo po úsporných opatreniach je v takom stave, že je hrozba prepustenia 30 až 40 tisíc ľudí.

Čo očakávate od novej vlády Roberta Fica?
K tejto otázke sa nechcem vyjadrovať.

Je pre Slovensko v čase ekonomickej a hospodárskej krízy dobré mať pravicovú alebo sociálnodemokratickú vládu?
Je úplne irelevantné, akú vládu máte. Buď máte vládu rozumnú alebo nerozumnú. To je kľúčové. Dám vám štyri čísla. Všetci vedia, že máme ušetriť 1,4 miliardy Eur. Nemáme ušetriť 1,4 miliardy Eur, ale 3,3 miliardy Eur. My musíme ušetriť štrukturálny deficit. Nie deficit verejného sektora podľa Maastrichtských kritérií a Paktu stability. Prvá zásadná otázka, ktorá tu je, je veľmi jednoduchá. 4 miliardy ročne nás stojí korupcia. 3 miliardy ročne daňové úniky, z toho 2 miliardy DPH. 3 miliardy je šedá ekonomika. 1,5 miliardy je čierna ekonomika. Ešte budeme tvrdiť, že nemáme zdroje na riešenie.

Minister Kažimír hovoril o konsolidácií na úrovni 1,5 miliárd Eur...
Nikto nehovorí o týchto číslach.

Predpokladáte, že táto vláda sa bude snažiť získať do rozpočtu peniaze, o ktorých hovoríte alebo pôjde cestou zdaňovania bohatých ľudí a bánk?
Odpovedám na to, čo by som robil ja, keby som bol členom vlády. A druhou vecou je, že ak máte väčšinu ľudí nie s priemerným príjmom 811 Eur ale 500 Eur v hrubom, tak v takomto prípade cesta s DPH a podobne je úplne irelevantná. Lebo ľudia nemajú peniaze už dnes. Okrem toho, pokiaľ chcete zdaňovať bohatých, tak tých je asi 80 tisíc. Z toho veľký efekt nebude. Preto si treba uvedomiť, ktoré zdroje sú reálne. U korupcie je jedna zvláštnosť. Ak zmenšíte objem zdrojov do verejného sektora o tretinu, korupcia sa nezmenší. Akurát si ukrojí rovnaký podiel z menšieho objemu. To znamená, že zásadný problém je práve v daňových únikoch, podvodoch, nekorektnosti systému a podobne. Nie v tom, či zvýšite DPH na 20 alebo na 21 percent.

Vláda hovorí o presune peňazí z druhého piliera na diaľnice. Čo si o tom myslíte?
Druhý dôchodkový pilier na Slovensku je svetovým fenoménom. Nikde na planéte neexistuje pomer 9:9. Nemecko pri ich ekonomickej sile dovolilo pomer 4:14. Znamená to, že nastavenie druhého piliera je chybné od začiatku. Okrem toho by mal pán Kaník priznať, že skutočný počet poistencov, s ktorými sa uvažovalo bol na úrovni okolo 150 tisíc. A boli to ľudia, ktorých príjem je nad 900 Eur mesačne. Musíme si uvedomiť jedno, druhý dôchodkový pilier je podvod. Pokiaľ nemáte aspoň 1000 Eur mesačného príjmu, tak nenašetríte absolútne nikdy nič. Z malého vkladu budete mať malý dôchodok. Ak máte malý dôchodok, základom bude nutnosť štátu prispievať vám naďalej. Pretože váš dôchodok bude menší ako životné minimum. V takom prípade neplatí téza, že ak začnú odchádzať do dôchodku ľudia z druhého piliera, zníži sa výdavok Sociálnej poisťovne. Posledná poznámka. Koľko je platba štátu za svojich poistencov do poistného systému? 50 percent z poistnej sumy. Nie je to hlavná príčina diery v systéme? Aj keď minister financií potom vykáže úspory niekoľko miliárd, ktoré nedal na systém.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


29.
označiť príspevok

red rose žena
   13. 4. 2012, 18:23 avatar
druhý pilier nie je podvod,Fico ho pre nič za nič nechce vytunelovať. Vie,že sú tam financie,vychcaný kojot to je!


30.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 18:58 avatar
ale kde.. to len ty si hlupa..


2.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 13:48 avatar
Srať na globálnu krízu, horšie je globálne otepľovanie, zachviľu budeme sneh dovážať oú májn gát fak ftak.


5.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 13:51 avatar
Nasledkom globalneho oteplovania by malo byt v konecnom dosledku ochladzovanie


6.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 13:52 avatar
Tak to potom pomrzneme od hladu kuáááááááááááááá


9.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 13:55 avatar
postavim si piecku a v zahradke dopestujem potravu
aj ked.. tie naozaj katastroficke scenare sa tykaju skor dalsich generacii.. tieto zmeny trvaju.


3.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 13:49 avatar
Soros: Európska kríza vstupuje do smrtiacej fázy
Dlhová kríza, v ktorej sa zmieta eurozóna, nie je podľa finančníka Georga Sorosa ani zďaleka na konci. Skôr naopak. Zhoršuje sa a môže priniesť fatálne následky. Uviedol to pre Financial Times Soros.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

malo teplo v pekle.. treba riadne podkurit  
Súhlasí red rose


4.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 13:51 avatar
Na toto Sorosa bacha, je to skurvený Madˇar, Slota by mal byť v strehu!!!!!!!!!!!!!


7.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 13:53 avatar
V tomto s nim vynimocne suhlasim  
A slota je tiez dobry kedves.. jeho popularita bola vybudovana snad len na neznasanlivosti voci madarom.
Súhlasí Sinaja, red rose


8.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 13:54 avatar
Maďarov treba jebať, lebo už sa tu raz učilo v školách po maďarsky, a nechcem aby sa to vrátilo piči!!!!!!!!!!!


10.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 13:57 avatar
Ja budem hovorit aj madarsky, ak pre mna zabezpecia kvalitnejsi zivot no a musim povedat, ze oproti slovensku sa mi paci madarsko o nieco viac. V silnom nacionalizme sa ukryva silna spolupatricnost, vzajomna podpora.
Súhlasí red rose


11.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 13:58 avatar
Nevieš čo píšeš brácho, asi si pod sedatívami, Maďari ti v živote nepomôže, šak si prečítaj históriu, čo robili s národmi Slovanskými kurva!!!!!!!!!


13.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 14:00 avatar
cumel, byvam tam len par mesiacov, ale tolko pomoci, co som dostal od domacich madarov som za cely zivot nedostal doma od zavistlivych a nesudrznych slovakov ja im fandim.. pacia sa mi aj ked nie vzdy som mal takyto nazor.
Súhlasí red rose


16.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 14:02 avatar
Som zvedavý akú pomoc ti poskytli, fakt som na to kurevský zvedavý, no napíš prosím.


19.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 14:09 avatar
Pri vselicom.. pri rubani stromov, upravovani pody, s elektrikou v dome, s bojlerom, s plynom a tak dalej.. ja neviem ani n po madarsky akurat prosim a dakujem, ale to tam bohate staci
Súhlasí red rose


21.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 14:12 avatar
Čo to trepeš za píčúviny, aké stromy, aké pôdy, to ti akože susedia pomáhali klátil les a zapájať eľetrikú?


12.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 4. 2012, 13:59 avatar
To že II. dôchodkový pilier je podvod tu píšem už roky. Podvod je jednak v rozvrátení verejných financií, pretože pomer 9:9 je neúnosný a ďalší podvod je v tom, že nikto nezaručuje nejaký výnos vo fondoch. Fondy sú vo všeobecnoti podvod finančnách skupín, ktoré takto získavajú od naivných ľudí v najlepšom prípade bezúročné pôžičky na svoje podnikanie a v horšom prípade im minú aj istinu.
Súhlasí Boris_I., Sinaja


14.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 14:00 avatar
Ser na dôchodok, aj tak sa ho nedožijeme, lebo sa bude makať do 70tky piči.


15.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 4. 2012, 14:01 avatar
Nooooo, všetko je inak.......    


17.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 14:03 avatar
Všetko nie, ja som rovnaký.


18.
označiť príspevok

pollio
   13. 4. 2012, 14:07 avatar
už samotné sporenie na dôchodok cez štát vzniklo ako snaha vytiahnuť peniaze z vreciek ľudí, takže ani dnes nemožno hovoriť o nejakom spravodlivom systéme. Ten mohol byť vtedy, keby štát garantoval každému človeku rovnaký dôchodok bez ohľadu na predchádzajúce príjmy. Nadštandard by ostal na rozhodnutí jednotlivca a nie na sociálnej poisťovni.
s tou korupciou resp daňovými únikmi je to pravda, tam sú naozaj peniaze... Keď v USA Kennedy so svojim bratom začal šliapať na päty organizovanému zločinu neprežili to.
Súhlasí Boris_I.


23.
označiť príspevok

rains
   13. 4. 2012, 14:58 avatar
ty co vypletas o USA?


27.
označiť príspevok

pollio
   13. 4. 2012, 15:01 avatar
no košík na huby to nebude...


20.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 4. 2012, 14:10 avatar
To je dobré, aj odvody by boli rovnaké ?


25.
označiť príspevok

pollio
   13. 4. 2012, 15:00 avatar
odvody?
ano rovnaké, ako doteraz, podľa výšky príjmu.


26.
označiť príspevok

cumel30,1111 žena
   13. 4. 2012, 15:00 avatar
Podľa výšky príjmu?Hurááááááá, to by som platil dva ojrá jupíííííííí


28.
označiť príspevok

majomajo muž
   13. 4. 2012, 18:12 avatar
Máš skutočne čudný cit pre spravodlivosť.....čiže tí čo zarábajú viac budú platiť viac ale dôchodok dostanu rovnaký ako ten čo odvádza minimum.......Prečo teda nezarábajú všetci rovnako ?
Súhlasí red rose


31.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   13. 4. 2012, 19:01 avatar
Kto zaraba viac.. ma platit viac.. tomu sa hovori priama umera a myslim, ze to polio v prvom prispevku dostatocne vysvetlil.. Bohaty si moze na dochodok sporit este sam... chudobny sotva.


22.
označiť príspevok

somik muž
   13. 4. 2012, 14:55 avatar
No ty si objavil Ameriku . Už konečne napíš aj niečo z tvoje hlavy :(


24.
označiť príspevok

rains
   13. 4. 2012, 14:59 avatar
za krizu v EU moze jej predchadzajuci stedri socialny program.
(aj mi je luto tych bohatych)
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:50,  Karel Gott & Marcela Holanová - Náš Song (1988) Sůl nad zlato / Der Salzprinz MV
dnes, 17:47,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/87956546_10215298989220314_6820365292468699136_o.jp...
dnes, 17:45,  (54) Peter67, ej, bisťu - veru i tak še da...
dnes, 17:39,  človeku, ak dáš veľa, tak si nakupuje bomby, naša obec má 1500 ľudí a zakliate...
dnes, 17:35,  (48) Majko1, máš pravdu, každú animozitu/antipatiu treba buď ignorovať, alebo tolerovať,...
dnes, 17:33,  Jaromír Nohavica Novorozeně
dnes, 17:33,  Nič nemotám, len upozorňujem pocestných, aby si dávali pozor na tvoje šarlatánstvo....
dnes, 17:32,  Iste, lebo tvoja hlúposť je priam nekonečná, preto presahuje. Iba dve veci sú...
dnes, 17:31,  Osvietený - nemusíš sa tak nástojčivo predstavovať, už dávno to o tebe vieme*39
dnes, 17:29,  Lemmy - veď vraví, že to presahuje možnosti tvojho chápania, ale neboj sa, žiť môžeš aj...
dnes, 17:28,  on je spravodlivý, jemu to nevadí
dnes, 17:26,  Lemmy - veď sa už v tom nemotaj, je to čím viac jasnejšie*39
dnes, 17:23,  Mimochodom vieš ktorí vtáci neserú za letu?
dnes, 17:23,  Len na vybrané hlavy, teda daj si aspoň šiltovku.*39*39*39
dnes, 17:22,  skupina noc a deň je hladná
dnes, 17:22,  Máš problém, lebo ti chýba schopnosť rozumne myslieť. Nemáš si čo pohladkať, leda tak...
dnes, 17:21,  Osvietený- asi si nebol na vojne, keď sa nosili onuce. Môžem ti povedať, že perfektne...
dnes, 17:21,  Americká štetka len sa nechávaj preťahovať :)
dnes, 17:21,  havran serie za letu ?
dnes, 17:21,  (30) EnaXnaY, veru tak - veď inak by si nebol všemohúci. Aj všetci Tvoji božskí...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Radšej ísť do roboty, ako nespať vôbec.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(105 361 bytes in 0,490 seconds)