Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Dar slobodnej vôle mnohých zničí!

68
reakcií
292
prečítaní
Tému 5. júna 2020, 19:46 založil savras.

podobné témy:1.
označiť príspevok

savras žena
   5. 6. 2020, 19:46 avatar
Keby ste darovali niekomu auto, kto nevie šoférovať, a on by na ňom okamžite, bez akýchkoľvek znalostí začal jazdiť, mohol by sa vážne zraniť, alebo aj zabiť. To platí i o všetkých ostatných veciach, ktoré nevieme ovládať a správne s nimi zaobchádzať. A v dvojnásobnej miere to platí aj o našej slobodnej vôli.

Slobodná vôľa je darom od Stvoriteľa. A mnohí naivní ľudia, obdarení týmto darom sa často pýtajú, ako vôbec môže ten dokonalý a láskavý Stvoriteľ na ľudstvo dopúšťať najrozličnejšie nešťastia, vojny, bolesti, utrpenia, alebo choroby.

Keď je človek bezprostredne vystavený veľkému utrpeniu, začne hľadať nejakého vinníka. Niekoho, kto za to môže! A v takýchto vypätých chvíľach býva vždy naporúdzi Stvoriteľ, ktorý na nás dopúšťa všetko zlé.

Ako však môže Stvoriteľ, ktorý je Dobrom, dopúšťať na ľudí zlo? Zlo nie je dielom Najvyššieho! Zlo je dielom človeka, ktorý dáva podnet k jeho vzniku práve prostredníctvom nezvládnutia svojej slobodnej vôle!

Ako konkrétne?

Človek povstal z Dobra! Preto si každý z nás nesie ukryté vo svojom najhlbšom jadre posolstvo dobra v podobe svedomia a svojich čistých citov. A tento človek, ktorý vzišiel z Dobra a preto je jeho najvnútornejšie jadro dobré, bol Tvorcom poctený veľkou dôverou v podobe daru slobodnej vôle. Bol poctený schopnosťou absolútne slobodne rozhodovať o tom, akými cestami bude kráčať.

A vo svojej slobodnej vôli mal, a stále má na výber medzi dvomi kľúčovými cestami. Prvá z nich je cesta dobra. Cesta dobra, ktorú mu vždy ukazuje jeho najvnútornejšia podstata v podobe impulzov čistých citov a svedomia. Cesta dobra, ktorá je v súlade s najvyšším Dobrom. A ním je Stvoriteľ, jeho Vôľa a jeho Zákony.

Súlad človeka s Vôľou Stvoriteľa, súlad človeka so svojim vlastným svedomím a čistými citmi je cestou Ducha. Cestou šťastia, radosti, mieru a harmónie, ktoré ku každému človeku začnú prúdiť, ak sa zo svojej slobodnej vôle rozhodne ísť touto cestou.

Ale jestvuje aj druhá cesta, pre ktorú sa môžeme rozhodnúť. Je to cesta našej vlastnej vôle! Cesta ignorovania Vôle Stvoriteľa a jeho Zákonov! Cesta ľudského presvedčenia, že existuje ešte aj iný spôsob, ako dosiahnuť šťastia. Cesta domnienky, že ja, človek, to viem lepšie. Že ja sám viem najlepšie, ako dosiahnuť vlastného šťastia. No a nám darovaná slobodná vôla umožňuje každému jedincovi ísť po tejto ceste, ak sa pre ňu dobrovoľne rozhodol.

Táto cesta je však cestou nedokonalosti, vyplývajúcej z nedokonalej ľudskej vôle. Alebo presnejšie povedané, vyplývajúcej z ľudskej svojvôle! A to je presne tá cesta, na ktorej vzniká zlo!

Lebo len Stvoriteľ je Dobro! Len rešpektovanie jeho Vôle a jeho Zákonov je cestou Dobra. Každá iná cesta je nesprávna! A práve na takýchto nesprávnych cestách vzniká zlo! Zlo, ako nevyhnutný dôsledok nerešpektovania Vôle Stvoriteľa a jeho Zákonov! Zlo, ako nevyhnutný dôsledok vlastnej ľudskej svojvôle, pre ktorú sme sa sami dobrovoľne rozhodli.

Pre každého, kto chce vedieť, kde povstáva zlo a kde hľadať jeho príčinu, tak je to práve v tomto. V slobodnom rozhodnutí človeka ísť svojou vlastnou cestou, ktorá ignoruje cestu, ukázanú ľuďom Vôľou Stvoriteľa a jeho Zákonmi. A potom, keď na tejto, ľuďmi dobrovoľne vybranej, falošnej ceste, začne na jednotlivcov i na celé ľudstvo dopadať neblahé ovocie ich vlastného slobodného rozhodnutia, v bolestiach, v strastiach a v utrpení, ktoré to má za následok, začnú zo všetkého obviňovať Stvoriteľa. Stvoriteľa, ktorého Vôľu keby rešpektovali, nijaké zlo by nikdy nemuseli prežívať.

A preto, ak aj ty, človeče, budeš chcieť niekdy obviniť Stvoriteľa za to, čo na teba dopadá, skôr, ako začneš so svojimi obvineniami dobre uváž, či si sa v nedávnej, alebo v dávnejšej minulosti vždy snažil jednať iba v súlade s Jeho Vôľou. Ak si sa však nesnažil, potom ho neobviňuj, ale chlapsky prijmi všetky negatívne dôsledky tvojho minulého jednania. Prichádzajú k tebe totiž jedine preto, lebo ty sám si sa zo svojej slobodnej slobodnej vôle rozhodol ísť svojou vlastnou cestou a ignorovať to, čo ti ukazuje Vôľa Najvyššieho.

A hoci práve z tohto dôvodu prichádzajú na ľudstvo najrozličnejšie nešťastia, tragédie, vojny, choroby a biedy, existuje ešte čosi strašnejšie. Existuje to najstrašnejšie, čo sa človeku musí prihodiť pri nesprávnom využívaní daru jeho slobodnej vôle. Je to duchovná smrť! Je to večné duchovné zatratenie a definitívna duchovná záhuba!

V čom spočíva?

Každý z nás ľudí sa momentálne nachádza na určitej úrovni poznania Vôle Stvoriteľa a jeho Zákonov, a zároveň na určitej úrovni žitia vlastného života v súlade s Vôľou Stvoriteľa a jeho Zákonmi.

Vyjadrime si to trebárs na stupnici od 1 do 10. Ateisti a materialisti sa v tomto smere nachádzajú na stupni 0, pretože všetko duchovné ignorujú. Veriaci rôznych vierovyznaní sa v poznávaní a reálnom naplňovaní Vôle Stvoriteľa a jeho Zákonov nachádzajú na rôznych stupňoch, čo záleží od intenzity ich individuálneho ťahu smerom nahor. Jedni teda stoja na úrovni číslo 5, iní na úrovni číslo 6, a zase ďalší na úrovni číslo 7.

A tak je tomu tu na zemi, ale aj na druhom svete, kam odchádzajú naše duše po odložení fyzického tela. Tak je tomu teda tu, v najhrubšej hmotnosti, ale i tam, na druhom svete, v hmotnosti jemnejšej.

Hmotnosť však, s jej najhrubšou a fyzickou časťou, i s jej jemnejšou a subtílnejšou časťou, speje postupne od svojho vzniku ku svojmu zániku. Ide samozrejme o obrovský časový cyklus, počas ktorého sa majú ľudia duchovne rozvíjať tak, aby dosiahli dokonalého poznania Vôle Stvoriteľa a jeho Zákonov, ako i reálneho života v súlade s nimi. To znamená, aby dosiahli duchovnej zrelosti, čiže stupňa 10, ktorý ich oprávňuje k opusteniu hmotnosti a ku vstupu do večnej ríše Ducha, nachádzajúcej sa nad hmotnosťou. Tejto méty musia dosiahnuť skôr, ako dôjde k rozkladu hmotných svetov, aby z rozkladajúce sa hrubej a jemnej hmotnosti mohli včas uniknúť do bezpečia večnej ríše Ducha.

Na začiatku doby, kedy hrubá i jemná časť hmotnosti začali spieť k svojmu postupnému zániku, bolo ľuďom v učení Krista darované poznanie toho, ako má človek myslieť a žiť v súlade s Vôľou Stvoriteľa a Jeho Zákonmi, aby v tejto, začínajúcej kritickej dobe, bol schopný včas dosiahnuť stupňa 10, a tým uniknúť z rozkladajúce sa hmotnosti. Aj v súčasnej dobe sú ľudia v tomto smere poučovaní v diele „Vo Svetle Pravdy“, ktoré sa zaoberá touto vážnou problematikou.

Na slobodnej vôli každého človeka je však ponechané, akú vysokú mieru duchovného poznania je schopný absorbovať a koľko z neho je schopný uviesť do každodenného života. Nikto nikoho do ničoho nebude nútiť. A už vôbec nie Stvoriteľ samotný! Človek má predsa slobodnú vôľu a iba na jeho slobodnej vôli záleží, ako sa k týmto veciam postaví. Či vážne, so snahou dosiahnuť vo svojich duchovných znalostiach a v bohumilom živote stupňa 10, alebo ľahostajne, nechávajúc všetko bežať akoby v polospánku a duchovnej nevedomosti.

Tam, kam sa človek na stupnici od 1 do 10 zo svojej slobodnej vôle postaví, tam bude stáť. Je čisto na ňom, či tam, kde stojí, zostane natrvalo, alebo či sa bude snažiť dosiahnuť stupňa 10, a tak uniknúť z rozkladajúcej sa hmotnosti do večnej ríše Ducha. Či už na tomto, alebo na takzvanom druhom svete má možnosť vzdelávať sa v poznaní Vôle Stvoriteľa a jeho Zákonov, a zdokonaľovať sa v živote v súlade s nimi.

Či zostávajúci čas ľudia využijú k svojej záchrane, alebo budú všetko ľahostajne ignorovať je len na ich vlastnom slobodnom rozhodnutí. Ak to však budú ignorovať, zostanú vo svojej nevedomosti uviaznutí v hrubej, alebo jemnejšej hmotnosti, aby spolu s ňou nakoniec skončili v rozklade, a tým v definitívnom zatratení vlastnej osobnosti.

Toto všetko máme v rukách prostredníctvom našej slobodnej vôle. A práve preto sa pre mnohých stane ich slobodná vôľa nešťastím, ktoré ich privedie ku skaze. Nikto ich nebude presviedčať a nikto ich nebude nútiť. Zostanú stáť presne tam, kam sa zo svojej vlastnej slobodnej vôle postavia vo vzťahu k poznaniu Vôle Stvoriteľa a jeho Zákonov. Tam zostanú stáť dovtedy, kým ich vír zničenia hmotných svetov nestrhne so sebou.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   5. 6. 2020, 19:54 avatar
podľa nás je vôľa stvoriteľa taká, aby sa všetci zachránili, nech sa deje čokoľvek, mali by ste zachrániť seba, svoju rodinu pred úpadkom, dekadenciou, pohrebom, nehodou, väčšinou to býva tak, že ak dodržujete predpisy o živote, môžte urobiť všetko, aby sa vám nič zlé nestalo


3.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 21:21 avatar
1., ..... Savras to mi je ľúto. Budeš nám chýbať. Nuž ale čo, ked niekto zneužil ten dar slobodnej vôle, .... a miesto Biblie cituje stále - kusvetlu,blog.cz .   
Budeme spomínať v dobrom ,..... 


4.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 6. 2020, 21:57 avatar
Shagara, vieš, čo je krásne?
Že rovnakú miera istoty, akú prežívaš ty voči svojmu pohľadu na svet, jeho súvislosti a veci božie, prežíva napríklad Savras, hoci má úplne iný svetonázor, ako máš ty, a rovnako aj Ondrej prežíva presne tú istú mieru istoty voči svojmu svetonázoru, presne rovnakú mieru istoty prežívam aj ja, hoci mám úplne iný svetonázor, ba dokonca aj Lemmy so svojim ateistickým humanizmom prežíva rovnakú mieru istoty ohľadne vecí budúcich.

To považujem za to najkrajšie na svete - že každý je navýsosť spokojný s tým, k čomu ho životné skúsenosti priviedli a čo sám pre seba uzatvoril ako svoju vlastnú životnú istotu.


7.
označiť príspevok

gabriel pb
   5. 6. 2020, 22:10 avatar
krásny je život, lebo jeden človek bude mať teplú polievku, druhý bude mať voňavé drievko, tretí bude mať medovú ženu, štvrtí bude mať mravce a slimáky, piaty bude mať žemľovku a tak žili, až kým nepomreli v rozprávke
Súhlasí -era-


8.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   5. 6. 2020, 22:11 avatar
tu nejde o nase pocity ale o to ako naplname bibliu, ktora je nad vsetkým.....kto sa odkloni od biblie, ma smolu


9.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 6. 2020, 22:16 avatar
To je tvoj názor.

Ale v živote ide o to, čo prežívame vo svojom vedomí. Ty prežívaš istotu, Shagara prežíva istotu, ja prežívam istotu, Lemmy prežíva istotu, Kasafran prežíva istotu.


10.
označiť príspevok

gabriel pb
   5. 6. 2020, 22:24 avatar
čiže kto si zoberie najväčšiu pôžičku, prežíva pokoj, lenže to je veľký hriech


13.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 22:44 avatar
4, ..... tu ti môžem dať za pravdu. Ale Savras nemá žiadne dôkazy pravdivosti svojho učenia. Samozrejme, aj on sa niekedy trafí a hovorí v istých veciach správne.

A sám často tvrdím presne to, čo ty si napísal. A preto s tebou súhlasím na sto percent. Je to zvláštny fenomén, a často nad ním premýšľam. Napríklad nad tým, prečo mnoho ľudí nechápe isté veci z Písma, ktoré sú jasné ako facka, .... prečo niekto nemá vieru a podobne.
Samozrejme, dnes už viem prečo, ale stále ma to šokuje. Presne nad počítačom mám na stene prišpendlený istý obraz s takými odpoveďami, otázkami a v strede obrazu je výrok Johna Lockeho. Citujem: "Sila nášho presvedčenia ešte nie je dôkazom jeho správnosti"!
---------------------------------------------
Teda, ....teraz si u mňa bodoval. A ja Biblia tiež vo viacerých textoch presne to isté opisuje, čo si napísal ty. Preto aj pri takejto otázke vždy si spomeniem na dané texty: ...."Máš povesť že si živý, ale si mŕtvy",..... "kto si myslí že stojí, nech si dá pozor aby nespadol", .... "prví budú poslední, a poslední budú prví", .... "myslíš si že si bohatý a nič nepotrebuješ, ale si, ...." a podobne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na druhej strane vieš hádam o tom, že Biblia hovorí o "istote poznania"???
Lebo ak by som ju nemal, tak by som nikdy sa nestal svedkom, ....alebo by som nikdy nešiel do ulíc a hlásal nepopulárne posolstvo!
Ale ja viem, .... že JS nielen že učia a poznajú pravdu a vedia ju pred každým obhájiť, ..... ale ju aj ako jediní žijú a zvestujú!
A to nikde nenájdeš v šírom svete.
Na druhej strane, tieto veci pochopí len ten, kto skutočne spoznal pravdu. To je tak silný moment, že naozaj sa nedá pochopiť tými, čo sú ešte vo "Veľkom Babylone", alebo sú neverci,telesní a podobne.
Ak by tomu tak nebolo, tak kresťanstvo a jediná pravda stratí zmysel. Pravda nie je a nemôže byť relatívna. A ak kresťania v minulosti a aj dnes kvôli nej zomierali a trpeli, tak naozaj vedeli prečo?! Dokonca, istým spôsobom o tom vedeli aj v takzvanej "dobe nevedomosti", tí, čo žili zákonom lásky. Ale dnes je úplne iná doba, a pravda je dnes dostupná v celej svojej šírke.

            


5.
označiť príspevok

gabriel pb
   5. 6. 2020, 22:06 avatar
shagara vieš ako to vyznelo, to mi je ľúto, si môj najmilší, rozchádzam sa s tebou


11.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   5. 6. 2020, 22:29 avatar
ano vsetci maju svoju istotu, ale nie vsetci idu cestou spasenia.....to je proste v bibli.....Ak neverís v nejake spasenie, tak budes mať svoju istotu, ale v biblii sa dočitaš, čo to pre teba znamená.....
Ježiš povedal...veru, veru hovorím vam, kto sa znova nenarodí, nemože vojsť do kralovstva bozieho.....takže po tom treba isť doslova ako pes po udenom....Nikodem to spravne uchopil a isiel za Ježisom, síce v noci aby ho nikto nevidel ale isiel a pýtal sa.....
Era ty vsetko zovseobecnuješ.....my nemožee stavať na vlastnej spokojnosti, lebo ideme do zahuby.....tomu proste trba veriť. Bozie Slovo už svojou podsttou sa javí ako nadprirodene....to clovek z vlastnej hlavy proste nemohol písať.....to neni dielo nejakeho šejkspira...či ako sa to píse ale dielo samotneho Boha.....Pismo je najvetsi dar aky kedy clovek dostal.....
Nemilujem viac Boha ako písmo a nemílujem viac písmo ako Boha.......


14.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 6. 2020, 22:45 avatar
11. Ja nezovšeobecňujem. Iba kladiem zážitok poznania nad slepú vieru.

A ten zážitok poznania je ten princíp, prečo ľudia dôverujú svojmu svetonázoru.
Ja nepochybujem o tom, čo píšeš: že nie všetci idú cestou spasenia a že človek sa musí znovu narodiť... Ani Shagara to nespochybňuje. Ale každý v sebe chová bytostné presvedčenie, že celým svojim životom získal to, čo je správne - a že práve on je na tej správnej ceste.

Tak to proste je.

A každý z nás má zo svojho uhla pohľadu vnútornú istotu povedať tomu druhému: Veď počkaj po smrti, veď uvidíš...


17.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   5. 6. 2020, 22:57 avatar
ten bod znovuzrodenia a pokrstenia duchom svatým, je tým bodom istoty.....Volaš Abba Otče a tvoj duch svedci spolu s duchom Božim, že si bozie dieťa.....To uz nie je vseobecne ale presne dané......To že niekto je spokojný este neznamena že ma pravdu......tu musí prist niečo nadprirodzene a zhora.....a ver ci never je to v biblii........stavať na svoj rozum a od toho rozvijat svoju spokojnosť je uz pre mna sialenstvo......to aj hitler bol spokojný....


63.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 22:32 avatar
17, .... Ondrej, mohol by som ti odprisahať, že nie si znovuzrodený a určite nepôjdeš do neba. A aj pozemský raj je u teba veľmi otázny!
Práve to je tá demagógia Augustína čo presmeroval život do neba, že mnohí tomu veria, .... a nejak zabudli na pozemský raj, ktorý bol pôvodným a nemenným ,Božím predsavzatím! Iz.55,11.
A opakujem ,.... keby Adam nezhrešil, tak do neba by nikto nešiel, ani tých 144000 pomazaných, znovuzrodených!
Toto opatrenie prišlo len s hriechom Adama!   
A toho Hitlera podporovali takí kresťania ako si aj ty, .... tak ho nespomínaj. Jediní JS ho nepodporovali!
www.google.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi 


21.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 23:10 avatar
14, ..... ale zákon logiky a sama Biblia opakovane zdôrazňuje, že pravda a aj pravé náboženstvo môže byť len jedno!

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

Už Komenský veril, že – „pravda je vždy len jedna:“…… „Pretože pravda je vždy jedna a nedeliteľná, môže byt vždy jen jeden názor z niekoľkých pravdivý. A preto, ak je o nejakej veci sebe-viac rôznych alebo i opačných názorov, všetky okrem jedného musia byť nesprávne.“

Tejto predstave jednej pravdy verili aj raní kresťania: Kniha – „Raní kresťania a apokryfy“, uvádza: „Kresťania sa cítili ako vyvolení , jediní ktorí poznajú pravdu, nedostupnú ostatným.“ /str.102/

Niečo, ako interkonfesionalizmus NEEXISTUJE !!!     

Je "jedna nádej, jedna viera a krst"! 

Aký význam by malo hľadať Boha , ak v neho môžme veriť ako chceme, a kde chceme? Ako môžme tvrdiť, že je to OK, ak niekto učí TROJICU, PEKLO a iný nie?
Ja nedokážem pochopiť vašu rétoriku. Viem pochopiť , že niekto povie, že "mimo RKC nieto spásy", ale ak dnes napíše biskup, že "všetci môžu byť zachránení, aj inoverci a aj ateisti", tak tým robí obeť Krista zbytočnou. A aj zjavenú pravdu v Písme. Načo Boh mrhal vôbec časom? A pritom každý z Písma by mal vedieť, že Boh neprijíma ..... "ľudské náuky" /Mat.15,9/ ...."nebiblické tradície" /Marek 7,8/...... "pohanské filozofie" /Kol.2,8/ ....!!!

Ale ak mám prijať váš bezbrehý ekumenizmus, tak potom Biblia zavádza a máte pravdu vy!
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§            


24.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 6. 2020, 23:14 avatar
21. Veď samozrejme, že pravda je len jedna. To nikto nepopiera. Nie si tu prvý deň, aby si toto nevedel.

Ale každý je presvedčený, že pravdu má práve on, že pravdu vyjadruje práve jeho svetonázor.

A že tí ostatní sa proste mýlia.

Takto to je.


26.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 6. 2020, 23:17 avatar
A každý má k tomu presvedčeniu aj svoj druh argumentov.


29.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 23:24 avatar
26, .... samozrejme. A je na nás a na našej intelektuálnej poctivosti a úcte k pravde, čomu budeme veriť?! Ak ja sa mýlim, a moje presvedčenie stojí na vode, ponesiem za to dôsledky! Aj keď si to teraz neuvedomujem. A viem, aj to, že ..."iba ten kto vytrvá až do konca bude zachránený"!
-----------------------------------------------
Ale prax a učenie JS je nenapodobniteľné a neopakovateľné. To som spoznal už ako katolík. 
Ako jediní na svete sú známi prvkami, ktoré vystihujú pravých kresťanov, podla Písma. /láska,jednota, oddelenosť od sveta, neutralita, presné poznanie, všetci evanjelizujú a pod./  
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
My, dnes s odstupom času vieme, že prví kresťania boli tiež nenapodobniteľní, jedineční a mali lásku medzi sebou a jednotu, .... ale svojho času to boli sektári a tí, ktorých židia a svet nenávidel a prenasledoval!        


30.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 23:28 avatar
24, ....nie celkom. Ekumenizmus dominuje takmer všade, dokonca aj vo vyhranenom adventizme a podobne. Opozícia je hlavne u niektorých voči RKC. Nestretol som takých, čo by vehementne presadzovali jednu, univerzálnu pravdu! Tak ako raní kresťania a JS. Aj preto bola a je tá nenávisť, .... že si vôbec niekto v minulosti a dnes "privlastňoval pravdu". A to hlavne v dnešnom relatívne chápanom svete, a náboženskej/lacnej/ tolerancii, ktorá je ale len takým cukrovaním, a nepravdou! 


6.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   5. 6. 2020, 22:09 avatar
Shagara, len biblia nam može dať spravny smer.....tak ako je napísana. Jehovisti si bibliu poupravili a maju akusi stražnu vež......katolici zas katechizmus....moslimovia koran.....a poviem ti že len krestanske zbory nepotrebuju si bibliu nejak upraviť.....
A zaujimave ze ked sa opýtam katolika akeho je vierovyznania odpovie katolík, jehovista povie svedok jehovov.....a kde su krestania?.....


12.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 6. 2020, 22:34 avatar
Jehovisti aj katolíci sú kresťania. Tým rozšírením obe skupiny upresňujú svoje kresťanstvo. Lebo sa líšia v niektorých pohľadoch na vieroučné súvislosti. Katechizmus nenahrádza Bibliu. Rovnako ako návod na obsluhu mikrovlnky nenahrádza kuchársku knihu. Chcelo by to menej predsudkov.


15.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   5. 6. 2020, 22:51 avatar
ako môže byť jehovista kresťan, ked neuznava trojedineho Boha?......a neverí že clovek bude na večnosti či už v požehnaní alebo prekliatí?......


18.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 22:59 avatar
15, ....kresťan je ten, kto nasleduje učenie Ježiša Krista.
Ale trojica nie je učenie Ježiša. Všetci cirkevní otcovia neverili v trojicu. A aj trinitári píšu, že "trojica sa v Biblii nenachádza". Dnes som už citoval asi tri výroky katolíkov/kňazov/ čo to napísali.
Proste, je to nebiblická, katolícka tradícia ktorú prevzali aj protestanti, ...kresťanské zbory,atd.
Viera v trojicu je porušenie 1 prikázania, je modlárstvom a je útokom na Božiu zvrchovanosť a porušenie "výlučnej oddanosti jedinému Bohu"!
----------------------------------------
"„Polož si ma ako pečať na srdce, ako pečať na rameno; pretože láska je silná ako smrť, trvanie na výlučnej oddanosti je neústupné ako šeol. Jej žiara je žiarou ohňa, plameňom Jah [lebo je od neho]. Množstvo vôd nedokáže uhasiť lásku, ani rieky ju nemôžu odplaviť.“ ?(Pies. 8:6, 7)

                  


20.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 6. 2020, 23:04 avatar
18 / Zabudol si pre objektivitu dodať, že z pohľadu vašej náboženskej obce. Nemusíš sa ospravedlňovať...


27.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 23:17 avatar
20, .... ak urobím alebo napíšem niečo zlé, nepravdivé rád sa ospravedlním! Ale zatiaľ sa nemám začo ospravedlniť! 


45.
označiť príspevok

TvojOponent19
   6. 6. 2020, 10:57 avatar
27 / Nepochyboval som, že svoju chybu neuvidíš. Píšeš povýšenecky. A stále platí to "že sa ospravedlňovať nemusíš!"
Lebo pri všetkej úcte Ťa nepovažujem za človek takých morálnych kvalít. Si len taký...


64.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 22:36 avatar
45, .... každý sme nejaký! Ale ak vy preklínate JS a špiníte,.... to by si ako nazval?
A ak obhajujem Božie pravdy oproti pohanským, cirkevným dogmám, ....tak to je povýšenectvo?
Kto chce byť psa, palicu si vždy nájde! 


65.
označiť príspevok

peter67 muž
   6. 6. 2020, 22:39 avatar
64. Ako sa dá byť psa?       


66.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 6. 2020, 22:40 avatar
Asi tak ako biť dobrým.


68.
označiť príspevok

peter67 muž
   6. 6. 2020, 22:44 avatar
Biť dobrým sa dá!!!!
Napr. korbáčom.     


69.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   6. 6. 2020, 22:56 avatar
Alebooo
Na konci byl zvonec a pohádky je konec.   a môžeme ísť spať.


23.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 6. 2020, 23:13 avatar
15 Tvoja otázka je dobrá a aj šagiho odpoveď v prvej vete je dobrá.
Inak s istou nadsázkou sú aj moslimovia kresťania, lebo Krista považujú za štvrtého najvýznamnejšieho proroka. Lenže oni nasledujú Mohameda a nie Krista. Preto nie sú kresťania ale sú mohamedáni.


33.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 23:43 avatar
23, .... ale byť Božím synom nie je byť zlé! A byť dokonca prvorodeným synom a druhou najmocnejšou bytosťou vo vesmíre , je tiež výsada. A princíp "hlavy" je v každej organickej jednotke. Aj "muž je hlavou ženy" a "Kristus je hlavou muža", a tak aj Boh/Otec/ je "hlavou Krista". Jednoduché, ....logické, a ....hlavne, biblické!
Už slová: Otec a syn, ....naznačujú ako to v skutočnosti je.
A niekto tvrdí, že "Boha sme videli" a Boh v Písme tvrdí, že "jeho nikto nemôže vidieť a zostať žiť". Je to en o tom, komu chceme veriť. Ja verím Bohu, a tak žijem a ak dá Boh hádam aj prežijem dobu "veľkého súženia" a budem sa tešiť z nového raja, z novej , spravodlivej zemi! 


40.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 08:12 avatar
tato zem sa pominie, tak ako vsetko viditelne.....je to v pisme ty čudaku


44.
označiť príspevok

TvojOponent19
   6. 6. 2020, 10:55 avatar
40 / kľudne si mohol nahradiť v poslednom slove "D" za "R" :D


46.
označiť príspevok

peter67 muž
   6. 6. 2020, 11:25 avatar
Mohol, ale Ondrej je kultivovaný človek, dá sa povedať, že viac ako ja.


52.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 13:18 avatar
40, ..... Kazateľ 1,4 ..... "Pokolenie ide, a pokolenie prijde, a zem stojí na veky."

Ale ktovie, Šalamún pod inšpiráciou Boha asi nevedel o čom píše.

A tiež ani Ježiš: ..... "Blahoslavení tichí, lebo oni dedične obdržia zem. " Mat.5,5

A asi aj Žalmista Dávid sa mýlil pod inšpiráciou? ..... "Spravedliví zaujmú dedične zem a budú na nej bývať na veky."

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mne pripadá , že vy si robíte prču z Biblie a Boha pravdy! A takýchto textov je v Písme veľmi vela. Ako sa s tým vysporiadate? Budete ich ignorovať, a radšej budeme veriť omylnej a odpadlíckej cirkvi, ktorá nepochopila obraznú reč Písma? Atak nechala zem zhorieť?  A pritom dané proroctvo sa splnilo aj v časoch Izaiáša a zem a nebesia sa nezmenili doslovne?!
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
Bum ....crash .....zahadnysvet.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ....   


57.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 13:52 avatar
jedna sa o novu zem.....tato zem pominie.....
kazatel je pohlad cloveka na svet ale bez Boha....aj to je inspirovane pismo....aby sme videli ako uvazuje clovek bez boha...hlavne aby pochopil ten čo to cita, aka je to marnosť zit bez boha...možeš vlastniť aj celý svet, k nicomu ti to nebude, ak odmietnes Boha...Salamun mal vsetko, čo si len clovek zmyslí....bohactvo, ženy , a stejne zlyhal, ked natahal do chramu cudzích bohov, prave vdaka ženám.....


16.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 22:53 avatar
6, .... Ondrej, ale ty nikdy nemusíš citovať náš preklad. Môžme polemizovať s tvojim prekladom.
A na druhej strane, ja dokážem vždy, že váš preklad je horší a v mnohom nesprávny a aj zle vykladáte isté sporné texty, state Písma. A ty nenájdeš ani jeden taký text. Vieš, presne na túto tému som diskutoval na rôznych stránkach, a keď som napísal aby niekto s niečim konkrétne vyrukoval a povedal v čom je preklad JS zlý, tak obrovské ticho. Nanajvýš napísal niekto také prkotiny /úplne od veci a nepodstatné/, že ma to posadilo. Tak ako aj Tomáš tu na DF. A to ešte citoval nesprávne a aj vykladal. On hlavne teraz poukazoval na protestantské preklady.
A ten tvoj záver je od veci! Každý, nech sa volá ako chce, .... ak nasleduje verne Krista je kresťan!
Ale samozrejme, .... takí môžu byť len v jednom náboženstve, nakoľko Kristus "nie je rozdelený"!
A "kresťanské zbory" majú preklad upravený a to hrubo. napríklad to trinitárske a nebiblické - "Ja som".
To je nehorázna úprava dehonestujúca Božiu Zvrchovanosť! A samozrejme, povedz konkrétny preklad, a poviem ti viac tých úprav. A môžeš urobiť ty, to isté. Ale už dopredu viem, že tak neurobíš, lebo nič také v našom preklade nenájdeš.
    


19.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   5. 6. 2020, 23:03 avatar
Shagara, trojjedinnosť Bozia je proste taká Bozie tajomsvo....neviem preco je to tak, ale to sa musí uchopiť.....je to v naznakoch aj v pisme....a niekto ju tam vidí vsade a niekto nevidí nikde.....fascinujuce bolo sledovať teomu ako to raz videl a potom zas nie.....
Inac ježiš bol prave preto ukrizovaný, že sa robil Bohom.....a naznacoval to....hadam klamal?


22.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   5. 6. 2020, 23:10 avatar
bez uchopenia bozej trojjedinnosti, sa nemožeš dostat do božej pritomnosti.....možeš len sa dostať k jeho písmu a spekulovať nad nim....ale nedostanes sa do ducha....tvoj duch nebude svedciť spolu s duchom bozim, že si bozie dieťa....to sa proste nestane......lebo odmietaš tu boziu trojjedinnosť....a nestavas sa jeho sucastou v podobe syna alebo dcery......
aj starozakonny chram bolo miesto kde sa zjavoval Boh.....aj starozakonny chram ma prvky trojjedinnosti.....


32.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 23:37 avatar
22, .... Starozákonný chrám nemal žiadne prvky trojjedinosti. Povedz to židom a ukameňujú ťa! 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Je ale zaujímavé, že kresťania do konca 3 storočia túto základnú pravdu nepoznali a ani zoslaný duch svätý im ju nevyjavil. Je to čudné, však?
A kto pozná históriu, tak vie kým , ako a za akých podmienok vznikla daná, nebiblická dogma?!
Konštantín /pohan/ nebol dobrý teológ, .... a išlo mu len o jedno, udržať a stmeliť svoju ríšu! 


34.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 00:09 avatar
Shagara, vsetko co píšeš v32 su len tvoje uvahy.....
ano presne za to bol Ježiš ukrižovaný....ked povedal.....zborte tento chram, ja vam ho postavím za tri dni....Pýtam sa Shagara, kde sa nachadzaš?....rozumieš tomu?.....si na strane ucennikov, ktorí tomu porozumeli až po zmrtvýchvstaní?


35.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 00:52 avatar
Sagara myslim si, že prave týmto veciam nerozumieš.....darmo sa ohanas písmom(litere) ale ta ta zabila........nemaš Ducha 


36.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 02:45 avatar
35, .... a akého ducha? 

A ta ta ma zabila?   .... tak ja už nežijem? 


38.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 08:02 avatar
ty nešťastniku, ty sa pýtaš akeho ducha?......šermuješ tu pismom ako opica s priborom... a toto sa pýtaš.Ved predsta toho Ducha, ktoreho prislubil Ježiš že zosle, ked odíde.....


37.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 03:42 avatar
34, .... a čo to má spoločné s mojim tvrdením o trojici?
Lebo neverím, že mŕtvy Ježiš sa sám vzkriesil? Ak si to tak myslel?
A aké tabletky berieš? 
A vieš, že Biblia na mnohých miestach píše, že "toho Ježiša Boh vzkriesil", ....teda jeho Otec, a nie on sám sa vzkriesil. 


39.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 08:04 avatar
ano to je presne to čomu nerozumieš a vysvetluješ si to ako dieťa......


51.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 13:07 avatar
34, .... ak Ježiš tak povedal raz, .... a Biblia na desiatych miestach tvrdí, že "ho vzkriesil Boh Otec", ....čomu bude rozumný človek veriť?
"lebo veríme v toho, ktorý vzkriesil z mŕtvych nášho Pána Ježiša". Rimanom 4,24

1. Petra 1:21 ..... "Prostredníctvom neho veríte v Boha, ktorý ho vzkriesil z mŕtvych a dal mu slávu, aby sa vaša viera a nádej upierali na Boha."

Skutky 13:30 .... " Ale Boh ho vzkriesil z mŕtvych".

Skutky 2:24 .... "Ale Boh ho vzkriesil a vyslobodil ho zo smrti, lebo smrť ho nemohla držať vo svojej moci".

1. Korinťanom 6:14 ..... " Ale Boh vzkriesil Pána a svojou mocou vzkriesi aj nás".

Hebrejom 13:20 ...... "Boh pokoja, ktorý vzkriesil z mŕtvych nášho Pána Ježiša, veľkého pastiera oviec, ktorý predložil Bohu krv večnej zmluvy,"

Skutky 3,15., Kol.2,12., ... a podobne.

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

                


43.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 09:48 avatar
Apoštol Jan nam to zjavil, vy by ste apostola Jana najradšej vytrhli z Biblie.....Za koknstantina sa narobili ine šarapaty a krestanstvo odvtedy uz nebolo nikdy take ako na pociatku.....az protestanti to zacinaju napravať.....


49.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 12:57 avatar
43, .... nie, Ján je najsilnejší antitrinitarista! Trebárs taký Ján 17,3 a podobne. Aj cirkevní otcovia poukazujú na daný text a dokladujú ním podriadenosť Ježiša a to, že nie je všemohúcim Bohom, ale len podriadeným bohom a poslom svojho Otca./anjel zmluvy,Pánov anjel/ To dokonca tvrdia aj trinitári. Mac Leod - Svätá trojica. Kapitola .... "Pánov anjel"!


47.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 12:53 avatar
19, .... nikdy sa Ježiš nerobil Bohom. Vždy upriamoval pozornosť na svojho Otca. Aj keď mu mnohí lichotili "dobrý učiteľ", .... sám povedal, že "dobrý je iba jediný Boh, Otec". /dobrý v absolútnom zmysle slova/
Kniha Dejiny dogmy .... uvádza, že "evanjelia nehlásajú syna, ale iba Otca". Preto vždy Ježiš všetko smeroval na svojho Otca, od ktorého on mal právomoci. On neprišiel hlásať "svoje učenie, ale Otcovo". On neprišiel "konať svoju vôľu, ale Otcovu".
On nemôže robiť "sám od seba čo chce, ale čo chce jeho Otec". Chápeš tento význam slov?
Tak neprekrúcajte Písma.   


48.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 12:57 avatar
tomas nepoznaš ma?...ja a Otec sme jedno


50.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 13:07 avatar
zjavenie že Ježiš je Boží Syn spociva aj v tom že kazdy z nas by mal byť tiež Božím Synom......Nie nadarmo je napísané volame Abba Otče.....boh je pre nas už Otcom, my sme jeho sučasťou tak ako bol Ježiš.... My sme osobami v tele a sme zaroveň v Bohu....to je ta trojjedinnosť alebo mnohojedinnosť....
Ježiš ale na rozdiel od nas bol tým slovom v Bohu, ktore sa telom stalo....on bol v Bohu este predtým ako bol stvorený svet...proste vzdy v Bohu....Boh redsa neobetoval svoj vytvor, ved to by bol pokrytecký Boh, ale sam seba svoje slovo.....a doslova pretrpel tu bolesť.....Bol vzkriesený Bohom Otcom.....pre nase ospravedlnenie.....
Tak ako on bol vzkriesený, tak budeme aj my....ktorý sme sa stali symni a dcerami......
To že Boh nezomiera znamena že nezomiera.....ak clovek odide v tele, tak ako Ježiš tak normalne zomrel ako clovek.....ale BOL VZKRIESENY......vlastne nezomrel , len odisiel v tele.....toto iste sa udeje s clovekom, ktorý sa stal sucastou Bozej mnohojedinnosti.....


55.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 13:31 avatar
50, ....ale má to háčik. Tvrdíte, že "aby sme boli spasený, musel za nás zomrieť Boh, nie človek". A ak Boh v skutočnosti nezomrel, tak nie sme ešte spasený? 

No, poteš Pán Boh!    
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

A tak sa stalo to, pred čím nás varoval sám Ježiš, Božie slovo a jeho slová by som chcel parafrázovať výrokom H. Heineho, lebo ten to opisuje viac ako výstižne:

„Od chvíle v ktorej náboženstvo žiada o pomoc filozofie ,je jeho zánik neodvratný. Snaží sa obhajovať a vždy hlbšie sa vnára do skazy.“ Mat. 15,9., Kol.2,8

           


56.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 13:39 avatar
no ved musel zomrieť Boh v tele......a to sa aj stalo.....ale zomriet v tele neznamena uplný zanik.....to len odišlo smrtelne telo, ktore mal aj Boh na sebe.....v ulohe syna


59.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 13:59 avatar
56, ..... vy tvrdíte , že zomrel len človek ježiš, nie Boh. Boh je duch a ten ako tvrdíte nemôže zomrieť. To tvrdia aj trinitári a ja to rozoberám aj v blogu o "Bohočloveku. A tam citujem aj trinitárov, ktorí sami poukazujú, že je to nelogické a nebiblické! §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ...... Učenie antikrista – „Iný Ježiš“ ! . . . . . . . . . . . . (Biblický Ježiš versus Helénsky Ježiš. )

                                  


53.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 13:22 avatar
48 , ..... byť "JEDNO" znamená ..... spoločenský súlad, jednota v konaní,cieľoch, atď.

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

Aj manželia sú podla Biblie "JEDNO" , .... ale nie žeby muž a žena tvorili doslovne jedno telo!

Aj kresťania majú byť podla Biblie "JEDNO", ..... ale určite ak je milión kresťanov, tak netvoria nejakú miliónticu, jedného kresťana. 

Inak povedané v dnešných časoch: Aký otec, taký syn. 


54.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 13:30 avatar
Ozval sa Filip: „Pane, ukáž nám Otca a to nám postačí!“ 9 Ježiš mu povedal: „Filip, toľký čas som s vami a nespoznal si ma? Kto videl mňa, videl aj Otca. Ako to, že teraz hovoríš: ‚Ukáž nám Otca!‘? 10 Neveríš, že ja som v Otcovi a Otec je vo mne? Slová, ktoré vám hovorím, nehovorím sám od seba, ale Otec, ktorý zostáva vo mne, koná svoje skutky. 11 Verte mi, že ja som v Otcovi a Otec je vo mne! Ak nie pre iné, aspoň pre tie skutky verte!!!!!
toto ako chceš obísť neštastníku.....ved tu není čo dodať.....
Ja som v Ocovi a Otec vo mne....pre pana krala, ked už tomu nechapeš...tak neviem.....ohanas sa slovom ako opica s priborom...a zakladným veciam nechápeš


58.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 13:55 avatar
54, .... to isté sa tvrdí aj o kresťanoch. Aj oni "majú Boha a aj Krista a sú jedno, sú Božími synmi, atd", ....sú aj kresťania všemohúcimi Bohmi?
Potom aj tu musíme dať rovnítko, .... a môžme kričať: "Som Boh, som Boh". 

Ondrej , prestaň už takýmito vecami dokazovať trojicu! Je to nebiblické, ....nelogické, ....a nedôstojné!  

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

static.sashe.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk  


60.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 14:07 avatar
ty sa bojiš tej trojedinnosti ako čert kríža....Ty si v peknej slamastike....tvojou ulohou je popierat trojjedinnosť.....(nehovorím, že to robíš so zlým umyslom)...ale pre teba by bolo velmi ťazke prijat pravdu....Ty keby si zacal tvrdit ludom, ktorí ťa poznaju, že si sa mýlil...tak ti neuveria, a budu ťa mat za blazna.....a pri tom si mozno aj ty sam ich presvedcil o tom, že Boh nemoze byť trojjedinný....


41.
označiť príspevok

Krištof
   6. 6. 2020, 08:32 avatar
6. Katolík, pravoslávny, jehovista, protestant... Kresťanstvo sa delí na tri hlavné vetvy: katolicizmus, pravoslávie, protestantizmus... Zvyčajne majú spoločné základy ako napr. Apoštolské vyznanie viery alebo Nicejsko-carihradské vyznanie viery, ale v iných veciach sa líšia


42.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 09:18 avatar
už som sa zlakol žýe zahrnuješ do toho aj jehovistov.....ved oni su uplne mimo.Protestanti by neboli, keby sa krestanstvo niekedy v 4 storocí netalo statnym naboženstvom.....a v mnohých veciach sa odklonilo od písma....Clovek nemože ostať v takom spolocenstve, ktore sa hrubo odkloni od písma...a toto urobilo RKC. Stavať na nejakej falosnej vernosti je sialené....To je to same v nejakom krestanskom spolocenstve....ak by sa nejakým sposobom odklonilo od písma.....pastor by bol nejaký len naoko, tak z takeho zboru clovek odide......predsa sa neda zviesť do zatratenia......Katolici sa zubami nechtami držia denominacie , ktora vlastne zradila Krista......


61.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 14:08 avatar
42, .... ale ich nebiblickú tradíciu, trojicu prijímate.

LUTHER A TROJICA :

Ani Luther jej neprišiel na chuť! Luhter síce mal námietky proti trinitárnej terminológii, ale vcelku sa pridržial viery Najsv. Trojice (Por. Šmalkal. Články P. I Art. 1-4). Ním proklamovaný subjektivizmus však nakoniec viedol k popretiu dogmy o Najsvätejšej Trojici.
Zdroj..... sk.wikibooks.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Reformátori sa stavali k učeniu o trojici väčšinou priaznivo, no niektorí až tak nadšení neboli. Luther výraz trojica
moc neobľuboval, keď povedal:....... „slovo trojica sa nikde v Božských spisoch nenachádza, ale je len ľudským
vynálezom a znie tiež úplne chladne“ (zdroj: Concessions, 331).

Znalec Martina Luthera nemecký kňaz Theobalda Beera, napísal o tom knihu. A tou publikáciou Beerovej 584 stranovej knihy Der fröhliche Wechsel und Streit kritizoval Luthera a jeho postoj proti trojici.. Výsledok Beerovho skúmania ukazuje, že Luther nebol milovníkom sv. Augustína, ale že bol jeho mimoriadnym nepriateľom. A ako vieme,práve Augustín sa významnou mierou podpísal pod túto bludnú,nebiblickú a pohanskú náuku.
Citujem Ratzingera ktorý o Beerovej práci napísal:

"Vplyv neoplatonizmu, pseudohermetickej literatúry a gnózy, ktorého pôsobenie ste u Luthera ukázali, vrhá úplne nové svetlo na jeho polemiku s gréckou filozofiou a scholasticizmom. Preskúmali ste novým a význačným spôsobom, až do hlbín ústrednej myšlienky, odlišnosti jeho kristológie a doktríny o Trojici."

Luther sa tiež v tejto knihe vyčítalo:......."Tvrdenia, ktoré treba odmietnuť sú: Kristus je zložený z dvoch prirodzeností a Kristus je plodom stvorenia."
Alebo sa tu cituje....."." [6] V jednej glose k evanjeliu sv.Jána, Luther komentuje Kristove: "Skôr ako bol Abrahám, Ja som" a hovorí, "Toto sa deje pre všetky pojmy akcidentálne, ale nie substanciálne. Kristus nehovorí "Skôr ako bol Abrahám, Ja som Kristus", hovorí jednoducho "Ja som". /Pojednania Herma Trismegista, II, XVIII/
Dalej kritika Luthera uvádza:...."Luther protirečí samotnému jadru tradičnej kristológie, ktorú dnes akceptuje väčšina protestantov i pravoslávnych. Môžeme si len predstavovať, ako by reagoval Tridentský koncil, keby mal k dispozícií tieto texty. "
--------------------------------------------------------------------------------------
A dalej,....."A tu nachádzame Lutherovo pohŕdanie sv. Augustínom, pretože práve Augustín, viac než ktorýkoľvek iný cirkevný otec, správne pochopil a sformuloval náuku o Kristovi v rámci Trojice.".......
"Luther si na okraj poznamenal: "Omyl. Toto je pôvod všetkých Agustínových bludov.".....a ja sa k nemu pridávam. Augustín kritizoval manichejcov ,ale do smrti ním zostal/vnútorne/ a RKC kritizuje Luthera ,že je "gnostik a manichejec"! Komické tvrdenie!
---------------------------------------------------------------------------
Pokračujme,........ Augustín útočí na gnostika Porfýria v De Trinitate VII, 6, 11. Luther podrží Profýriov argument proti Augustínovi a na okraj si zapíše: "[Pojem] 'osoba' v Bohu je medzi mnohými rozšírený a označuje podstatu božstva."
A ešte,....."Vo svojom spochybňovaní samotných prirodzeností Ježiša Krista a štruktúru Svätej Trojice je Luther oveľa viac problematický, než sa pred tým zdalo, pretože jeho útok proti viere je vedený na ďaleko zásadnejšej úrovni, ako sú odpustky a očistec."

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

lně něco jiného ale je přesvědčit křesťany, že v tom jednom Bohu jsou tři osoby. Schopnost teologů přemluvit věřící, že dvě nebo tři osoby jsou ve skutečnosti jeden Bůh, musí být hodnocena jako jeden z velkých divů křesťanské historie.
Žasnem, jak normálně rozumní lidé mohou tak ochotně souhlasit s něčím, o čem je s konečnou platností prohlášeno, že
je nepochopitelnou záhadou. To je ještě víc udivující vzhledem k faktu, že samotná biblická prohlášení víry nikdy na takové názvosloví ani nenarážejí. Není ani náznak žádného hlavolamu v průhleně jednoduchém potvrzení, že “je jediný Bůh, Otec” (1 Kor. 8:6).   

                               
                                


25.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 23:16 avatar
19, to tvrdili pokryteckí židia, že "sa robil bohom" na základe svojho tvrdenia, že je Božím synom. Ak židia tvrdili, že Ježiš je "bludár, smilník, hriešnik, belzebub,atd" máme im veriť? Alebo im budeme veriť len to čo nám vyhovuje, aby sme podporili nejakú nebiblickú tradíciu? 
Ježiš bol ukrižovaný preto, že ho židia odmietli ako mesiáša. A mesiáš aj podla verných židov a prorokov mal byť poslaný Bohom, ....zástupca, .....prostredník, ....posol,anjel,....jeho hovorca !!!
NIKDY nie sám Boh !!!!!!
Stále platí, že "Boha nikto nikdy nevidel", .... a že Boh je "večný duch"!!! A hlavne "NEZOMIERA"!!!
Lebo je "Večný" a "NESMRTEĽNÝ"!!!  


28.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 6. 2020, 23:19 avatar
No veď židia to tvrdia doteraz. Nič na svojom názore nemuseli zmeniť. Nič ich nevyviedlo z ich smeru.


31.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 6. 2020, 23:33 avatar
28, .... to máš pravdu, a ja keď vnímam ich dnešný "praktický" pohľad na sabat, tak len krútim hlavou a neprestávam sa čudovať. Ak za čias Ježiša ho mali premrštený, tak teraz to je až dotiahnuté do nebetyčných extrémov. Ešte aj časové spínače v domoch, lebo niekedy ani svetlo nemôžeš zapnúť, lebo je to práca!  
Ak niekto takto pochopil radostný sabat a predobraz Božieho odpočinku , .... tak Boh s nami!  
Ale raz každého NIEKTO vyvedie z istého smeru. Tak prečo sa nepoučiť, ....hlbšie neskúmať a .... prosiť Boha o správny smer?! 


62.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   6. 6. 2020, 14:09 avatar
no nechápem, prečo to nerobiš.....ved ty sa už boha nepýtaš nič...ty už vsetko predsa vieš.........hlavne sa pýtaj ako je to s tým Duchom.......ale je zjavne že sa nepýtaš.....


67.
označiť príspevok

Shagara muž
   6. 6. 2020, 22:42 avatar
62, .... písal som, že celá Biblia vníma ducha svätého ako "to" a nie ako Boha. Nikde v Písme nie je duch svätý nazvaný menom , .... a ani titulom - "Boh".
A 85 % .... biblických slovníkov vníma ducha svätého ako "silu, moc, energiu-dynamis"-
 
Budem citovať z jedneho,biblického slovníku? Jean-Jacques von Allmen........."Duch,inšpirujúca moc v Starom zákone. Vo svedectve Písiem je Duch moc,ktorou jedná Boh. Duch boží je pri práci v stvorení /Gn.1:2/a zachovávaní ľudského života./Jb33:4.,Iz.42:5/ Spočíva hlavne na tých ,čo sú povolaní viesť Boží ľud.".....Duch sa javí ako božská energia a múdrosť,ktorá povzbudzuje prorokov ....".

To je citácia na SZ a teraz je tam citácia v súvislosti s Ježišom a NZ. Citujem...."Duch, božia moc ,viazaná na Ježiša."....."Duch je vo svete naďalej prítomný ,ako tá sila života,ktorá vytrhla Ježiša z hrobu".
Je tam dalej veľa citácií,ako duch pôsobí,ako sa prejavuje,....ale nie je tam nikde zmienka o tom,že by bol osobou.
Podľa Vinovho výkladového slovníka Expository Dictionary of New Testament Words základný význam slova pneuma „je vietor... tiež dych; a potom najmä duch, ktorý je tak ako vietor neviditeľný, nehmotný a mocný“.

Mal by si vedieť ,že slovo duch je v gréčtine „pneuma“ čo nie je mužský rod, ale stredný. Podľa toho by mal byť Duch označený, ako to a nie ako ten.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:13,  Ja som tiež rasista. Rozlišujem rôzne rasy. Netvrdím, že všetci ľudia sú len bieli, alebo...
dnes, 00:10,  Hlupák Kasafran ti dá súhlas, pritom: a dochází k názoru, že jde o chybu softwaru, který...
dnes, 00:06,  Vám fašistom načisto šibe z toho rasizmu, ktorým trpíte. Ty i hokejkár.
včera, 23:53,  (15) Osvietený,l opäť pletieš piate cez deviate - nuž, ale čo iné sa dá od týpka Tvojho...
včera, 23:46,  (66) Hokejis, a to obojstranne - z bielych i čiernych rovnakých figúrok...
včera, 23:39,  Ja nie som tvoj bráško Julko Tri mesiace unikal muž útočiaci na česko - taliansku...
včera, 23:37,  https://www.google.com/search?q=uspore+žiarivky&oq=uspore+žiarivky&aqs=chrome..69i57.4083j0j7&c...
včera, 23:37,  už sa len opakuješ ty blbeček, čo iné ti ostáva?...to samé teľa zo...
včera, 23:31,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:31,  Kasafran to sa o tvojom prerode z bolševíka na fašistu povedať nedá. To je dosť bežným...
včera, 23:27,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:26,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami) To...
včera, 23:26,  Osvietený, ten Tvoj prerod z mesiáša na žaka je skutočne obdivuhodne nevídaný...
včera, 23:24,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:23,  Tvoj nick okokoteneho ti admin zabanoval cumel náš milaničko Miňo dviňo a ine debilnosti...
včera, 23:23,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:22,  Moje nervy, moje nervy...začínam mať o neho obavy. Pôsobí nejako divne. K: Milanko! Máme...
včera, 23:20,  Podvodník nemôže. ..
včera, 23:19,  NESMRTEĽNÝ! Slovenský Highlander! To je on! KONIEC NESMRTEĽNÝ!...
včera, 23:18,  Okokotený odporúčam Ti, aby si sa pokúsil zdržať, alebo aspoň trochu viac šetril svoju...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je milšie dostať kamienok z lásky, ako diamant z povinnosti.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(222 054 bytes in 0,197 seconds)