Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Čo je lepšie - viera, alebo presvedčenie?

44
reakcií
3963
prečítaní
Tému 24. novembra 2007, 09:30 založil Degon.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Degon
   24. 11. 2007, 09:30 avatar
Ako katolík chodievam na sviatky do kostola a tam je možno počuť mnoho zaujímavého. Ako minule. Kňaz tam otvoril otázku viery a vyslovil pre mňa zaujímavý názor, že viera je viac ako presvedčenie. Dosť som nad tým uvažoval, ako to myslel, lebo ak sa o niečom presvedčím, už nemám vieru, ale istotu pravdy – skutočnosti, tak potom sa už viera stráca, nie? Ale kňaz podľa mňa ani nechcel konfrontovať vieru s pravdou, a realitou, ale s rôznym názorovým spektrom, kedy sa domnievame, že máme pravdu. Ale aj pravda môže byť rôzna, ako to vyplýva z toho známeho „svedectva slepých o slonovi“. K slepým priviedli slona a žiadali od nich, aby o tom tvorovi podali svoje svedectvo. Každý si ho ohmatal a ten čo držal chobot vyhlásil, že ten tvor je ako hrubá hadica. Ten však, čo držal nohu, vyhlásil, že je to ako stĺp. Ten, čo držal brucho vyhlásil, že sa mýlia, lebo ten tvor je ako veľký sud. Ten čo držal ucho vyhlásil, že tvor sa podobá na veľký plochý list. No a ten, čo držal slona za chvost vyhlásil, že tvor je podobný hadovi.
Ja si myslím, že pravda je lepšia ako viera, aj keď môže byť často protichodná. Ale kto nemá dostatočnú mozgovú kapacitu na to, aby poznal pravdu, je dobrá aj viera. Čo vy na to?


5.
označiť príspevok

Krištof
   24. 11. 2007, 15:40 avatar
Degon, myslím že je to troška zložitejšie, ktovie ako to vlastne ten kňaz myslel. Ale inak by sa s tebou dalo súhlasiť...


2.
označiť príspevok

Richardus
   24. 11. 2007, 14:43 avatar
Ľudia sa boja nepoznaného, boja sa smrti a strach ženie ľudí k viere. Strach je to čo potláča pravdu a núti ľudí veriť. Ako sa hovorí: Topiaci sa slamky chytá.


4.
označiť príspevok

Degon
   24. 11. 2007, 15:39 avatar
Richardus,
Píšeš:"Ľudia sa boja nepoznaného". Súhlas! Ale prečo sa boja nepoznaného? Nie je nedostatok pravdy a teda aj dôvery? Ja, ak poznám Boha (príčinu stvoreného a tak aj pravdy)nemusím mať strach, keď viem, že Boh (Pán sveta) ma miluje a my (ľudia) sme jeho deti. Toto poznanie ma zbavuje strachu.
Prečo strach potláča pravdu? Veď pravda by nás mala naopak zbavovať strachu, nie?


3.
označiť príspevok

Sauron
   24. 11. 2007, 15:03 avatar
Pravda? Čo je pravda? :D


6.
označiť príspevok

Degon
   24. 11. 2007, 15:50 avatar
Sauron,
každá pravda je realita, aj keď si vzájomne odporuje (ako v tom popisovanom príklade svedectva slepcov). Všetci vraveli pravdu, aj ked si ich výpovede odporovali. Ak by tí slepci verili jeden druhému a dali si dokopy svoje výpovede, museli by odhaliť pravdu o slonovi, nie? Pravda je poznateľná v príčine všetkého (v Bohu). Aj veda podobne postupuje v odhaľovaní pravdy o svete, keď dáva svoje poznatky do vzájomného súvisu. Ak nájdu súvis (harmóniu), tak našli pravdu. Ako aj tí slepci, ak by našli súvis svojich výpovedí, našli by aj pravdu.


7.
označiť príspevok

Sauron
   24. 11. 2007, 15:57 avatar
každá pravda je realita...po požití halucinogénov je realita napr. lietajúci ružový slon. Teda realita je to čo považujeme za realitu. Alebo pravdu. Závisí len od môjho vedomia.


10.
označiť príspevok

Degon
   25. 11. 2007, 10:49 avatar
Sauron, to sa týka jednotlivca. Ako v prípade tých slepcov, ktorí ohmatávali toho slona. Každý z nich mal svoje subjektívne poznanie reality, ktoré nebolo úplné a preto bolo v rozpore s iným subjektívnym poznaním ostatných. Ježiš povedal, že svedectvo troch ľudí je pravdivé. Objektívnu realitu oddelíme od tej subjektívnej práve harmóniou viacerých subjektívnych poznaní.


14.
označiť príspevok

Degon
   25. 11. 2007, 17:55 avatar
Sauron, chcem ešte doplniť pár slov. Tá realita "ružového lietajúceho slona" po požití halucinogénov je tiež duchovnou realitou, ktorá sa však vzťahuje iba na toho narkomana. Ak ten narkoman svoju víziu popíše iným, stáva sa aj pre tých druhých duchovnou realitou. Ak by ju stvárnil do sádry, tak sa stane materiálnou realitou pre všetkých ľudí, ktorí ju budú vidieť. Nebude síce lietať, ale realitou je. Ja si myslím, že všetko je realitou, ale tá realita nemusí byť pre každého, ale iba pre tých, ktorých sa to týka. Všetky vnemy, či už zmyslové, emocionálne, imaginárne, podvedomé (sen), alebo intuitívne sú realitou v určitom vedomí a u určitej bytosti. Ale tak je tomu aj s tou materiálnou realitou dajakého telesa, alebo bytosti. Som reálny pre tých, s ktorými sa stretávam a s ktorými nažívam, ale už nie pre tých, ktorí ma nepoznajú (npr. austrálčanov, alebo afričanov). Pre nich nie som reálna bytosť. Ak by o mne aj počuli, tak moju realitu môžu prijať iba vierou o ktorej sa nemôžu nijako presvedčiť.


18.
označiť príspevok

slniecko
   26. 11. 2007, 13:19 avatar
Prepáč, to si ako myslel, že sa o Tebe nemôžu nijako presvedčiť? Pokiaľ viem, cestovať do Austrálie alebo Afriky až taký veľký problém nie je  


8.
označiť príspevok

Boris muž
   24. 11. 2007, 16:14 avatar
Potom zalezi este na tom, ci clovek pravdu chce prijat, alebo chce ostat vo svojej iluzii. Vid priklad z hystorie o tom, ze svet sa vnimal ako plocha doska a ked prisiel Gallileo s tym, ze je svet gula a ze sa toci bol z pociatku na posmech a podaktori sa ho dokonca za to chceli zbavit... Je tazke medzi ludmi uplatnovat nejaku nech uz akukolvek pravdu..


9.
označiť príspevok

Richardus
   24. 11. 2007, 16:15 avatar
Degon,
To čo si povedal je pekné ,ale to čo si myslíš nemusí byť pravda, to ,že ťa Boh ochráni je len tvoja viera, nevieš to s istotou. Povedal si "Ja, ak poznám Boha"- vysvetli mi to ako ho môžeš poznať, vari si sa s ním rozprával a keď je vesmír taký obrovský a určite je tam nejaký život prečo by sme ho mali zaujímať práve my


11.
označiť príspevok

Degon
   25. 11. 2007, 10:59 avatar
Boris, súhlasím!
Richardus, uvažuješ logicky, to je dobré. To moje poznanie Boha môže byť tiež subjektívne, ale nemusí. Ak je v zhode s výpoveďami iných ľudí, ktorí majú tiež podobné skúsenosti s Bohom a vzájomne si neodporujú, možno z toho vyvodiť, že je objektívne.
Vesmír je obrovský a človek v ňom predstavuje iba miniatúrnu čiastočku. To sa týka najmä tej ľudskej formy - materiálneho tela. Ale v človekovi je niečo (duša), ktorá nemá takého časopriestorové obmedzenia hmoty, čo je nestvorené a čo u človeka vytvára takú hodnotu, ktorá je hodnotou aj u Boha. Ľudský intelekt dokáže obsiahnuť svojím vedomím celé stvorenie a dokonca pochopiť aj jeho príčinu (Boha). Jeho hodnota nie je v jeho tele (forme), ale v jeho duchovnosti.


12.
označiť príspevok

Richardus
   25. 11. 2007, 12:29 avatar
Ak je pravda to čo hovoríš ,prečo nás potom Boh rovno nestvoril ako duchov ,prečo nám dal materiálne telo.


13.
označiť príspevok

Degon
   25. 11. 2007, 17:11 avatar
Richardus,
Tvoja otázka je logická a často sa objavuje vo filozofických dišputách. Prečo nám Boh dal telo, ktoré nás obmedzuje a ktoré nakoniec aj tak musíme odložiť, aby sme mohli prejsť do plnosti života? Táto otázka úzko súvisí s podobnou otázkou – prečo Boh stvoril tento svet a život v ňom, keď je aj tak len dočasný? Je to otázka o zmyslu sveta a života v ňom. Teologické spisy odpovedajú – lebo tak sa to zapáčilo Bohu! Ani mne sa táto odpoveď nepozdáva – tvoriť niečo iba preto, že sa mi to páči? Nie, to musí mať iný - vyšší zmysel!
Hľadajme paralely a zmysel v samotnej prírode. Aj my sme svojím spôsobom v tom istom postavení vo vzťahu k prírode a svetu, ako je Boh vo vzťahu k stvoreniu. Prečo plodíme svojich potomkov, vychovávame ich a pipleme sa s nimi, keď aj tak v starobe musia umrieť? Má plodenie potomstva dajaký vyšší zmysel? Vo svojom potomstvu rodič vidí naplnenie a zmysel vlastného života, lebo v ňom vidí sám seba a svoje vlastné sny a túžby, ako aj všetky radosti a ťažkosti života. Vo vlastnom potomstvu potom nachádzam zmysel vlastného života. A tak podobne je to asi aj vo vzťahu Boh a život vo svete. Preto nás postavil do takého istého postavenia vo vzťahu ku svetu, v akom je aj Boh vo vzťahu k stvoreniu. Dáva to zmysel? Myslím, že áno! Tak, ako my radi všetko robíme pre svojich potomkov, tak aj Boh rád pomáha nám v našom živote a je šťastný, keď sa nám darí. Zahŕňa nás práve takou istou rodičovskou láskou, akou my zahŕňame svojich potomkov. A matéria je na to skutočne vhodným prostredím. Pre dušu je ako materinské lono, ktoré chráni a vyživuje, kým nedosiahne takého stupňa rastu (vývoja), kedy je schopný sám sa o seba postarať. Dáva to dostatočný zmysel?


15.
označiť príspevok

Richardus
   25. 11. 2007, 20:35 avatar
Nejaký zmysel to dáva no vravíš ,že nám Boh pomáha no mne nepomáha. Sám sa musím prebojovať životom ,on my nepomôže zmaturovať a tď.. Je to naša vôľa ktorá nás ženie vpred. Neviem prečo ,ale keď sa nikomu ničo podarí je to vďaka Bohu ,ale ak nie je to preto ,že sa málo modlil. Prečo? Podľa mňa to závisí od toho ako sa snažia a nie či sa modlia alebo nie je to len náhoda ak sa im to podarí.


42.
označiť príspevok

Arwen
   8. 1. 2008, 20:24 avatar
Skus si spomenut, alebo najst pribeh o vzkrieseni Lazara - teraz robim exegezu textu, takze ziadne "presviedcanie" - myslim to uprimne, Richardus. Najdes tam, ako Jezis prichadza k hrobu mrtveho priatela a hovori: Odvalte kamen. - vy to urobte. Potom povie: Lazar, pod von. - to robi Jezis. A potom: dajte mu dole satku (alebo tak nejako, teraz si presne nespominam, prepac)- toto urobte vy.
Preco to pisem? Nieco robi Boh a nieco my sami. On nam dal podiel na vladnuti, my sme ti, ktorim zveril zem.
Preco, ked sa dari Bohu vdaka, ale ak nie ... Aj ja sa pytam, preco to tak hovoria. Co to znamena modlit sa? Len: Boze, daj? Nie, to by bolo malo na rozhovor s Otcom.
A mas pravdu, vela zalezi od snahy cloveka a Boh ju pozehnava. Vsetko to, co teraz prezivas, raz ukaze svoj zmysel. Nie si sam a nic v tvojom ani mojom zivote nie je zbytocne.


16.
označiť príspevok

Mikeway
   25. 11. 2007, 23:40 avatar
Richardus: presne si to vystihol. Veľmi pohodlná metóda ako sa dopracovať ku silnej viere.
Tvrdiť,že to čo sa mi darí ,je božia vôľa a to ostatné moja nešikovnosť.
Degon: v debate o kresťanstve som ťa považoval za dosť otvoreného,a ešte aj považujem a
tu narážam zase na tie naivné závery. Ja si myslím,že
- buď je božia vôľa všetko,a v tom prípade nás aj negatívne udalosti majú niečo naučiť,
- alebo nič a v tom prípade sme strojcom svojho osudu sami,čo sa mi pozdáva viac.Aj biblia
hovorí: pomôž si sám,boh Ti pomôže.To je úplne jasné,nie ?
KeĎ si do detailov preberieš nejakú negatívnu situáciu zo života,zistíš,že veľa vecí si mohol
ovplyvniť a výsledok by bol úplne iný. Ale po boji môže byť každý generál,nie ?
Nezabúdajme, ale,že ako v celej prírode aj v našom živote funguje ona náhoda,čo sme spomínali už na inom mieste.


17.
označiť príspevok

Degon
   26. 11. 2007, 09:43 avatar
Richardus a Mikeway,
tak táto otázka nezaujíma iba vás, ale je stredom pozornosti aj iných a najmä veriacich. Každý veriaci pozorne skúma, či sa mu ta jeho viera v Boha vypláca, či to nie je „investícia“ do ničoho a či sa sám nedopúšťa omylu. Človek je veľmi vypočítavý tvor a keby nemal istotu, že mu Boh pomáha, tak by svoj vzťah s Bohom rýchlo ukončil, ako neperspektívny. Ja tiež nie som výnimka a tiež podobne uvažujem a skúmam tú Božiu pomoc a ochranu. A Boh pomáha a ochraňuje, ale nie vždy a vo všetkom. Je to presne ako u rodičov a detí. Rodičia svojich potomkov neriadia ako robota, ale mu nechávajú dostatočný priestor na sebarealizáciu. Zasahujú iba vo vážnych veciach, keď ide o jeho bezpečie a keď by z neznalosti mohol spôsobiť dajaké škody sebe, či iným. Ja sa o tom presvedčujem takmer denne a často ide aj o menšie veci. Dôležitá je dobrá vôľa robiť všetko dobre a v súlade s Božou vôľou. Ak sa stane, že by som konal zle v domnienke, že konám dobro, tak vyššia moc zasiahne. Napr. napíšem dajaký nevhodný príspevok do internetu a chcem ho odoslať. V okamihu, keď stlačím Enter na odoslanie, niečo sa stane (stratí sa spojenie, vypne sa prúd, alebo iná záhadná vec) a ja nie som schopný ani opakovane to odoslať. Alebo som na operácii a ako sa hovorí „všetko nechám na Boha“. Nepodplatím chirurga, ani nedám úplatok sestričke a čakám, ako to dopadne. Je tu veľké riziko, že to môže skončiť zle. Ale tesne pred operáciou počujem ako sa chirurgovia rozprávajú, kto bude operovať. Zrazu jeden hovorí: Pozrite, ten človek mi pripomína XYZ, nie je to on? A potom hovorí: „ja to vezmem“. A operáciu urobí perfektne. Po niekoľkých dňoch sa mi zlepšil stav natoľko, že by som mohol ísť domov. Je piatok a ja čakám, že ma pustia. Teším sa domov, lebo nemocnica na mňa pôsobí depresívne. Ale všetko sa tak domotá, že to nejde, naviac aj manželka odcestovala a nemôže pre mňa prísť. Čo teraz? A tak som skúsil niečo, čo iba málokedy robím. Obrátil som sa na Boha s prosbou o pomoc. Asi o 5 min. mi ohlásili návštevu. Bola to moja sestra, ktorá pricestovala z diaľky 100 km. Lebo počula, že som v nemocnici a tak za mnou prišla. Keď som jej povedal, že som sa už chystal domov ale to nejde, tak išla za službukonajúcim doktorom a ten povedal, že nič nebráni môjmu odchodu. Odviedla ma domov a starala sa o mňa kým neprišla manželka. A podobných príhod by som mohol vymenovať stovky. Preto môžem poctivo vyhlásiť, že Boh o nás má záujem a nám pomáha, aj vtedy, keď si to neuvedomujeme.


19.
označiť príspevok

slniecko
   26. 11. 2007, 13:35 avatar
Hmm...dosť ma sklamal tento príspevok...v akej skorumpovanej spoločnosti to žiješ : (


20.
označiť príspevok

Richardus
   26. 11. 2007, 14:01 avatar
Zaujímavý príbeh no možno s tým Boh nemal nič spoločné, bolo to tvoje šťastie ,že ťa doktor
poznal a to ,že tvoja sestra prišla po teba je jej dobrá vôľa a mal by si byť vďačný jej nie Bohu on s tým nemusí mať nič ,teda aspoň to nevieš z istotou. Mám kamaráta ktorí mal chorého otca ,celá rodina sa zaňho modlila každý deň a čo urobil všemohúci a dobrosrdečný Boh ,nič o niekoľko mesiacov zomrel. To nebolo také dôležité aby mu Boh pomohol? a nehovor mi ,že ho potreboval na nejaký účel ako hovoria farári ,vari ho potreboval viac ako jeho manželka a tri deti?


21.
označiť príspevok

Degon
   27. 11. 2007, 10:04 avatar
Richardus, všetci sme smrtelní, proti tomu nič neurobíš. Ale ty ten príbeh rozprávaš tak, ako keby nejestvovalo žiadne uzdravenie od Boha. To však nie je pravda. Skús si otvoriť hoci aj www.bruno-groening.org Tento odkaz smeruje mimo DF.skkde pomocou Božej sily dochádza k mnohým nevysvetliteľným uzdraveniam. Jeden prípad neuzdravenia nie je dôkazom, že Boh nejestvuje.


22.
označiť príspevok

slniecko
   27. 11. 2007, 13:08 avatar
Hmm...lenže tých prípadov neuzdravenia je zďaleka viac ako jeden. Podľa čoho si Tvoj Boh vyberá komu ešte dá šancu a komu nie? Nie je to hrozné, že aj malé deti umierajú? Nezaslúžia si aspoň ony to "nevysvetliteľné uzdravenie"??


44.
označiť príspevok

Arwen
   8. 1. 2008, 20:29 avatar
To zistime, az pri osobnom stretnuti s Nim.
Na druhej strane, na zivote je dolezity obsah, nie jeho dlzka. Niekto ma trinast a povie svetu viac ako 60 rocny clovek.


23.
označiť príspevok

Richardus
   27. 11. 2007, 15:49 avatar
Skvelá poznámka slnicko .


24.
označiť príspevok

Degon
   28. 11. 2007, 09:50 avatar
Špatná poznámka Slniečko,
Boj nie je môj, a nepatrí nikomu, ale my patríme Bohu. Boh tu nie je aby plnil želania ľudí, ale ľudia majú plniť Božiu vôľu. A tie otázky Bohu je treba adresovať jemu a nie ľuďom.


25.
označiť príspevok

slniecko
   28. 11. 2007, 12:45 avatar
Hmm...zase som sklamaná z Tvojho príspevku. Na jednej strane píšeš "môžem poctivo vyhlásiť, že Boh o nás má záujem a nám pomáha"(Tvoj príspevok z 26.11.07; 09:43), na strane druhej, že "Boh tu nie je aby plnil želania ľudí, ale ľudia majú plniť Božiu vôľu". Richardus má pravdu, je pohodlné tvrdiť, že ak sa niečo darí, je to vďaka Bohu, a ak sa niečo nedarí, tak je chyba v človeku.


27.
označiť príspevok

Degon
   28. 11. 2007, 15:58 avatar
Hmm... vidím, že rada prekrucuješ slová iných. Nie si náhodou právnička, alebo poslankyňa? Za svojimi slovami si stojím a myslím, že sú jasné. Boh nám pomáha, ale nie je náš sluha, aby plnil každé naše aj nerozumné želanie. Ak nám pomáha, robí to z vlastnej vôle. A ľudia si majú uvedomiť, že Božia vôľa je to najlepšie, čo jestvuje. Boh je dokonalosť a my sa máte k tejto Božej dokonalosti približovať. Ak Ti to nie je ani teraz jasné, povedz a ja sa Ti to pokúsim vysvetliť ešte raz. Som trpezlivý.


28.
označiť príspevok

slniecko
   28. 11. 2007, 18:10 avatar
No, Degon, musím uznať, že si sa takmer trafil, myslím tú chorobu z povolania.
Hmm...inak, skús vysvetliť matke, ktorá príde o dieťa, že to bola Božia vôľa, a že to bolo najlepšie čo sa mohlo stať :-(


29.
označiť príspevok

Degon
   29. 11. 2007, 11:18 avatar
Kto sa na svet narodí, musí zo sveta smrťou odísť. Vymedzený čas máme okolo 75 rokov. Ak umrie dieťa predčasne, nie je to normálne a musí to mať dajakú príčinu. Na príčine nie je Božia vôľa, ale často je to ľudské zanedbanie, keď sa rodičia nesprávajú v súlade so životnými požiadavkami potomstva. Tých príčin môže byť veľké množstvo, ale vždy sú na strane ľudí a nie Boha. Človek však rád presúva svoju zodpovednosť na iných a často aj na Boha. Je to veľmi pohodlné. Záskuhy sú jeho, ale za chyby zodpovedá niekto iný (Boh).


30.
označiť príspevok

slniecko
   29. 11. 2007, 12:14 avatar
Takže Ty vlastne súhlasíš s teóriou, že ak sa niečo darí, je to vďaka Bohu, a ak sa niečo nedarí, tak je chyba v človeku?
Ten údaj s vymedzeným časom (myslím 75 rokov) si si vymyslel, alebo máš nejaký zdroj?
A to, že "ak umrie dieťa je to preto, že sa rodičia nesprávali v súlade s jeho požiadavkami", to si dúfam nemyslel vážne. ? ? ? ? ?


26.
označiť príspevok

Richardus
   28. 11. 2007, 15:25 avatar
Presne tak ,s toho čo si povedal sa mi zdá ,že nás boh stvoril aby sme mu slúžili ,alebo niečo také Možno ,že sa nudí pre svoju nesmrteľnosť.


31.
označiť príspevok

Richardus
   29. 11. 2007, 16:49 avatar
Prečo ak toľko ľudí pochybuje o Božej existencie sa nám Boh neukáže ,veď v minulosti to robil neustále. Píše sa o tom v Biblii toľko krát zostúpil na Zem a teraz nič. Kde je ,vari sme ho omrzeli načo čaká?
Dagon práve si urobil to o čom som hovoril ak sa stane niečo dobré je to vďaka Bohu ,ale ak sa stane niečo zle napríklad zomrie dieťa Boh s tým nemá nič spoločné ,môžu zato rodičia. Jasné ako inak. Boh nieje neomylný.


32.
označiť príspevok

Degon
   30. 11. 2007, 10:58 avatar
Ateistická viera vychádza z myslého predpokladu, že Boha si vymysleli ľudia a tak si ho predstavujú podľa ľudských vlastností. Ale pravda teistov vraví pravý opak, že Boh si vymyslel (stvoril) ľudí, ktorí boli obdarení takými schopnosťami, že mohli Boha vnímať priamo. Ale pýchou upadli do hriechu a tým tieto schopnosti stratili a tak sa dopúšťajú chýb, hriechov a omylov. Boh sa nedopúšťa chýb, lebo je v ňom plnosť života, múdrosti, dobroty a prezieravosti. Všetko zlo, ktoré musia ľudia znášať je tu z ľudského zavinenia, ľudskej zloby a pýchy. Liek na všetko zlo je jasný. Treba sa zbaviť svojich hriechov, pýchy a žiť v láske.


33.
označiť príspevok

DNA13
   30. 11. 2007, 18:31 avatar
Vidíš Richardus v minulosti to robil častejsie a čo ludia na chvílu sa spämatali a potom zas šup do starých kolají.Keby sa Boh aj v dnešnej dobe zjavoval napr v ohnivom stlpe tak ako viedol izraelcov myslíš že by to malo dáky väčší vplyv?Boh chce zostať skrytý keby dnes chodil po zemi v ohnivom stlpe ako v čase exodu a novinári by to dali do masmédií ovplyvnilo by to správanie ludí a tý čo sa dnes správajú tak ako sa správajú kedže existencia boha je len otázkou viery by sekali dobrotu.Ked Boh zasahuje do diania robí to tak aby sa dalo o tom pochybovať keby kriesil automaticky všetkých bola by jeho existencia nevyvráritelná.No on zasahuje skryte a podla svojich rozhodnutí ktorých súvislosti mi nepoznáme a súdime len v rozsahu svojho pohladu.Sám JK ked sa modlil v gecemanskej záhrade povedal:Otče odním odomna kalich tohto utrpenia ak je to možné.Ale potom dodal" nech sa stane tvoja vôla".My ludia potrebujeme k tomu aby smesa zbavili ako napísal Degon ludskej pýchy a zloby odovzdať svoje životy Božej vôli.


34.
označiť príspevok

Richardus
   30. 11. 2007, 22:00 avatar
Možno sa neukazuje preto ,že neexistuje to vás nenapadlo? A to ,že je boh všemohúci neznamená ,že je neomylný. Veď sa mu to už raz stalo: Boh stvoril ľudí a ten istý Boh ich potom chcel zničiť potopou ,ako to dobre poznáte z Biblie. No povedzte mi prečo? Veď je všemohúci a aj paralelní od času a mal vedieť ,že ak nás stvory bude nás chcieť zničiť. Ani nezabránil aby Kajn zabil Ábela ,práve naopak on ich proti sebe rozoštval keď vzhliadol na Abelovu obetu no na Kajna sa ani nepozrel. Hovorí sa ,že boh je náš otec a ako dobrí rodič by nemal pozerať len na jedného syna ,najme keď vedel aké budu následky (preto ,že vidí do budúcnosti) .No on nielen ,že nedokázal zabrániť vražde ,ešte sa aj hlúpo pýtal Kajna kde je jeho brat.Veď mýliť sa je ľudské.


35.
označiť príspevok

Degon
   1. 12. 2007, 09:36 avatar
Richardus,
Tvoja logika ma niekedy prekvapuje. Na jednej strane hovoríš, že Boh je zlý, nedbalý, že pripúšťa na ľudí zlo a kadejaké pohromy a neviem čo ešte, a na druhej strane hneď hovoríš, že Boh nejestvuje, že si ho len ľudia vymysleli. Tak, ako je to? Veríš, že Boh jestvuje, alebo veríš, že Boh nejestvuje? Lebo ak nejestvuje, nemôže byť taký ako ho popisuješ. A ak jestvuje, preči tvrdíš, že nejestvuje? Nemožno byť aj zlý a súčasne aj nejestvovať!


36.
označiť príspevok

Richardus
   1. 12. 2007, 13:08 avatar
Myslím si ,že neexistuje a to čo som napísal to malo len potvrdiť. Potvrdiť ,že si ho vymysleli ľudia. Viera je založená na tom ,že musíš slepo veriť nesmieš sa pýtať len slepo veriť . Boh ,je to najjednoduchšia varianta o teórii vzniku sveta a ľuďom sa proste nechce uvažovať a ako som už niekoľko krát povedal ,ľudia majú strach z nepoznaného a preto si vymysleli Boha.
Topiaci sa slamky chytá.


43.
označiť príspevok

Arwen
   8. 1. 2008, 20:26 avatar
Viera je odpoved na volanie. slepo verit, kdeze. ten kto ti ukazal takuto definiciu viery, sa raz za to Bohu bude zodpovedat. viera je pytaj sa kolko chces a hladaj odpovede a zmysel


37.
označiť príspevok

DNA13
   1. 12. 2007, 19:14 avatar
Richardus možno tvoja viera alebo viera ktorú chceš tak videiť je založená ne tom na nič sa nepýtať len slepo veriť no aspon u nma je to iné moja viera má kopec otázok na ktoré hladám odpovede.A nieje to strach z nepoznaného čo ma priviedol k viere./Veď sa mu to už raz stalo: Boh stvoril ľudí a ten istý Boh ich potom chcel zničiť potopou ,ako to dobre poznáte z Biblie. No povedzte mi prečo? Veď je všemohúci a aj paralelní od času a mal vedieť ,že ak nás stvory bude nás chcieť zničiť./Boh nechcel ludí zničiť potopou neviem ako si nato prišiel že chcel.Boha k tomu prinútili sami ludia ak poznáš bibliu tak si to tam prečítaš /5A Hospodin videl, že sa množí zlosť človeka na zemi, a že všetko, čokoľvek vytvoria myšlienky jeho srdca, je len zlé po všetky dni. 6A Hospodin ľutoval, že učinil človeka na zemi, a mal bolesť vo svojom srdci...../Tu vidíme prčo Boh zahladil ludí nie preto že chcel ale preto že sa rozmnožila zlost v ich srdciach.Boh nieje bezcitný tyran ale mal bolesť vo svojom srdci pre ludí ktorých musel zahladiť pre zlosť v ich srdciach.

Tak isto je to aj s Kainom ktorý neobetoval tak ako mal a preto Boh nepohliadol na jeho obeť.Preto nie Boh bol vinný aj Kain mohol obetovať tak ako Abel a Boh by prijal aj jeho obeť.Ved predtým ako Kain zabil svojho brata ho Boh upozornil na to že jeho myslienky ho vedú na zlú cestu.To je celé jasne napísané:5Ale na Kaina ani na jeho obetný dar nepohliadol, a preto sa Kain veľmi rozpálil hnevom, tak, že opadla jeho tvár. 6A Hospodin riekol Kainovi: Prečo si sa rozpálil hnevom, a prečo opadla tvoja tvár? 7Či, keď budeš dobre robiť, nebude povznesená a veselá? A keď nebudeš dobre robiť, hriech leží pri dveriach, a jeho túžba sa nesie po tebe. Ale ty budeš panovať nad ním!


38.
označiť príspevok

Degon
   2. 12. 2007, 11:27 avatar
Viera. ktorú tu spomína Richardus je tzv. detská viera. Ako človek dospieva a nadobúda poznanie a životné skúsenosti, vznikajú pochybnosti, ktoré sa človek snaží rozptýliť daľším štúdiom a poznaním. To napokon vedie k viere uvedomelej, alebo k presvedčeniu v existenciu Boha. V živote takýto človek potom nachádza potvrdenie svojej viery, alebo svojho presvedčenia, a to potom vedie k tomu, že nachádza aj zmyseľ svojho života a stvorenia.


39.
označiť príspevok

Richardus
   2. 12. 2007, 12:46 avatar
DNA13
Hospodin ľutoval, že učinil človeka na zemi, a mal bolesť vo svojom srdci - uvedomil si ,že sa mýlil.
Hospodin riekol Kainovi: Prečo si sa rozpálil hnevom, a prečo opadla tvoja tvár? 7Či, keď budeš dobre robiť, nebude povznesená a veselá? A keď nebudeš dobre robiť, hriech leží pri dveriach, a jeho túžba sa nesie po tebe. Ale ty budeš panovať nad ním!- Boh je minulosť ,budúcnosť a prítomnosť. Takže mal vedieť čo sa stane no on aj tak nič neurobil ,ešte sa pýtal na otázky ktorých odpoveď by mal vedieť.

Degon -čím viac poznávam a zaujímam sa o to ,tým viac ma to presviedča ,že Boh neexistuje. No málo ľudí o takýchto veciach uvažuje ako my čo sme tu. Väčšinou to závisí na výchove či ťa vychovali ako ateistu alebo kresťana. Stačí ak by si sa narodil ako žid a nenávidel by si kresťanov.


40.
označiť príspevok

Degon
   4. 12. 2007, 14:35 avatar
Richardus, áno, človek rád zamieňa lásku za nenávisť, aj keď na to nemá žiadny reálny dôvod. Cirkevní učitelia hovoria, že viera je dar (od Boha). A keď nad Tebou uvažujem, som náchylný tomu aj veriť.


41.
označiť príspevok

DNA13
   4. 12. 2007, 22:03 avatar
R ktoré otázky nevedel Boh odpoved?Myslíš:Prečo si sa rozpálil hnevom, a prečo opadla tvoja tvár? 7Či, keď budeš dobre robiť, nebude povznesená a veselá?
A čo mal urobit a neurobil?
k tomu čo si písal Degonovi nie všetko je výchova ja som bol vychovávaný ako ateista a kresťanov som chcel zatvárať do blázincov....


45.
označiť príspevok

kráska
   5. 9. 2008, 09:12 avatar
viera môže vyplývať iba z presvedčenia - inak je to slepá viera !  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:13,  Ja som tiež rasista. Rozlišujem rôzne rasy. Netvrdím, že všetci ľudia sú len bieli, alebo...
dnes, 00:10,  Hlupák Kasafran ti dá súhlas, pritom: a dochází k názoru, že jde o chybu softwaru, který...
dnes, 00:06,  Vám fašistom načisto šibe z toho rasizmu, ktorým trpíte. Ty i hokejkár.
včera, 23:53,  (15) Osvietený,l opäť pletieš piate cez deviate - nuž, ale čo iné sa dá od týpka Tvojho...
včera, 23:46,  (66) Hokejis, a to obojstranne - z bielych i čiernych rovnakých figúrok...
včera, 23:39,  Ja nie som tvoj bráško Julko Tri mesiace unikal muž útočiaci na česko - taliansku...
včera, 23:37,  https://www.google.com/search?q=uspore+žiarivky&oq=uspore+žiarivky&aqs=chrome..69i57.4083j0j7&c...
včera, 23:37,  už sa len opakuješ ty blbeček, čo iné ti ostáva?...to samé teľa zo...
včera, 23:31,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:31,  Kasafran to sa o tvojom prerode z bolševíka na fašistu povedať nedá. To je dosť bežným...
včera, 23:27,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:26,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami) To...
včera, 23:26,  Osvietený, ten Tvoj prerod z mesiáša na žaka je skutočne obdivuhodne nevídaný...
včera, 23:24,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:23,  Tvoj nick okokoteneho ti admin zabanoval cumel náš milaničko Miňo dviňo a ine debilnosti...
včera, 23:23,  Žako, žakóóó, papagáj náš, pichal by si ? Alebo sa opicháš sám ? (pred 2 minútami)...
včera, 23:22,  Moje nervy, moje nervy...začínam mať o neho obavy. Pôsobí nejako divne. K: Milanko! Máme...
včera, 23:20,  Podvodník nemôže. ..
včera, 23:19,  NESMRTEĽNÝ! Slovenský Highlander! To je on! KONIEC NESMRTEĽNÝ!...
včera, 23:18,  Okokotený odporúčam Ti, aby si sa pokúsil zdržať, alebo aspoň trochu viac šetril svoju...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Neplač ty dievča pre neho, nájdi si chlapca iného.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(142 752 bytes in 0,193 seconds)