Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Čo je a čo nie je pravda o koronavírus

16
reakcií
168
prečítaní
Tému 15. apríla 2020, 11:37 založil Čeka.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Čeka muž
   15. 4. 2020, 11:37 avatar
Koronavírus šíriaci sa z Číny vyvoláva u mnohých ľudí strach. Nákaza sa rozmáha rýchlo, podľahlo jej už 132 ľudí a nakazených je viac ako 6000 ľudí.

Okrem skutočných medicínskych informácií sa okolo nového typu vírusu objavilo najmä na internete obrovské množstvo výmyslov a dezinformácií. Tie sa medzi ľuďmi šíria raketovou rýchlosťou a zbytočne vyvolávajú ešte väčšiu paniku.

Sociálne médiá sú pre šírenie hoaxov také prívetivé prostredie, ako pre koronavírus plný autobus s pokazeným vetraním. Spoločnosti ako Facebook, Google či Twitter sa aktuálne snažia zastaviť aj túto nákazu.

Sieťami ale aj cez aplikácie ako WhatsApp sa bleskovo šíria falošné fotky, či videá a zaručené informácie o koronavíruse. Mnohé klamstvá sa síce podarilo stiahnuť, no objavujú sa stále nové a nové.
Lož: Mŕtvi na uliciach, ako pri morovej epidémii

Na Twitteri sa napríklad objavila správa, že ľudia umierajú bez akejkoľvek pomoci na uliciach. Jednoducho padnú a už niet pomoci. Ďalej sa šíri klamstvo, že milióny ľudí sú nakazených a desaťtisíce už zomrelo. Nič z toho nie je pravda.

Ďalej generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie mal vraj povedať, že každá krajina sa má postarať sama o seba. Toto je však len zlomok dezinformačných správ, ktoré sa na internete objavili.

Ďalej sa šíri falošná správa, že v Číne ostávajú pre vírus opustené deti, že vírus pochádza zo zle uvarených netopierov, ktoré predávali ako pochúťku na trhu alebo že americká Federálna agentúra pre krízové situácie (FEMA) navrhla stanné právo.
Falošné videá šíria paniku a konšpirátori strašia

Dezinformácie sú šírené aj pomocou obrázkov a videí. Objavujú sa falošné fotografie mŕtvych ľudí pohádzaných vedľa seba, nepravdivé videá z údajných protestov v meste Wuhan či o streľbe na ľudí, ktorý sa z mesta pokúsili ujsť.

Konšpirátori na seba tiež nenechali dlho čakať. Od roku 2015 vraj Pirbright Inštitút o koronavíruse vedel. Ten to však popiera, jedná sa totiž o iný vírus postihujúci iba vtáky. Ľudia taktiež zdieľajú správy, že vakcína na koronavírus existuje už od roku 2019. Od toho nie je ďaleko k úvahe, že vírus umelo rozšíril… a môžete si doplniť podľa ľubovôle a predstavivosti.
Možno pomôže Savo

V neposlednom rade sa ozvali „internetový liečitelia,“ ktorí ponúkajú zaručenú metódu, zázračný liek, ktorý pred vami všetci tajili, ale oni vám ho prezradia.

Ako prevencia či dokonca liek má fungovať vitamín C alebo olej z oregána. Ani jedna informácia však nie je potvrdená, hoci vitamín C v rozumnom množstve určite nezaškodí.

K šírenie dezinformácií sa navyše pridala aj samotná Čína. Štátom vlastnené média a minimálne jeden štátnik sa snažia zlepšiť imidž krajiny tvrdeniami o veľkých úspechoch Číny v boji s koronavírusom. Čo tiež nie je úplne pravda.

Zverejnili napríklad fotografiu budovy, o ktorej tvrdili, že je to nová nemocnica v meste Wuhan, kde epidémia vypukla. Mala byť postavená za 16 hodín. Jednalo sa však o apartmán v meste vzdialenom takmer 1000 kilometrov. Nemocnicu síce raketovým tempom, ale stále iba stavajú.
Čo je naozaj koronavírus

Ako úvadza Úrad pre verejného zdravotníctva, tak koronavírus patrí do čeľade Coronaviridae a do tejto čeľade patria viaceré vírusy napádajúce zvieratá. Tie ľudské sa delia na dva rody – koronavírus spôsobuje ochorenie dýchacích ciest – od nádchy po zápal pľúc. Druhý rod Torona vírus pre zmenu napádajú črevá.

Do roku 2002 neboli vírusy také agresívne a spôsobovali iba nevýznamné ochorenie dýchacích ciest, či hnačky. Zmena sa však objavila mutáciou počas zimy 2002 – 2003, kedy sa zjavilo vysoko nákazlívé závažné a často smrteľné ochorenie SARS – (Severe Acute Respiratory Syndrome), t. j. ťažký akútny respiračný syndróm, spôsobený coronavírusom.

Ochorenie prebiehalo prevažne ako ťažká atypická pneumónia. Hlavné príznaky sú vysoká teplota (nad 38°C), suchý kašeľ, krátky dych, ťažkosti s dýchaním. Prítomné môžu byť aj ďalšie symptómy ako bolesti hlavy, stuhlosť svalov, nechutenstvo, vyrážka, hnačka. Inkubačný čas sa odhaduje na 2 až 10 dní (bežne 2 – 5 dní).

Pôvodca SARS je však úplne odlišný od známych ľudských coronavírusov. Preto sa predpokladá, že sa k človeku dostal zo svojho zvieracieho hostiteľa – cibetky.

Vírus izolovaný zo zdravej cibetky bol takmer zhodný s pôvodcom SARS. Ochorenie sa vyskytovalo hlavne v Číne, v Hongkongu a na Taiwane. Teda v oblastiach, kde sa mäso z cibetiek považuje za lahôdku. Vírus sa ľahko prenášal aj na ošetrujúci personál a leteckou dopravou sa rozšíril i do ďalších krajín – napr. Kanada.

K prenosu dochádza najmä kvapôčkami pri kýchaní, reči, kašlaní, ale aj priamym kontaktom.

Napriek strašidelným informáciám aktuálna mutácia koronavírusu označovaná aj ako 2019-nCov nie je napríklad taká smrteľná, ako bola epidémia SARS.

Samozrejme pre ľudí s oslabenou imunutiou, malé deti alebo inak chorých predstavuje zvýšené riziko, no tú je aj pri “obyčajnej” chrípke, ktorá je často podceňovaná.


2.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 4. 2020, 11:46 avatar
Pravdou je že EU mohla ihneď ako sa dozvedela o pandémie v Číne zatvoriť hranice atď ale neurobila nič


5.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   15. 4. 2020, 11:52 avatar
...malá chybička, v Číne vírus vypukol ako prvý, nie? Preto to bola vtedy len epidémia.


3.
označiť príspevok

Čeka muž
   15. 4. 2020, 11:47 avatar
IMUNITA    


4.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 4. 2020, 11:50 avatar
O imunite básnili angličania a dnes im tam zomiera tisíc ľudí na -kovid denne


6.
označiť príspevok

Čeka muž
   16. 4. 2020, 12:46 avatar
HakovýSS tvoj vocca básnil o vojenskej prehliadne v Moskve 9 mája lebo je mešuge .

Takú sprostosť môže len Putin vypustit . I keď tomu sám neveril . Každemu je jasne že propagandistická mašineria sa 9 maja konať nebude len Putinovi nie        

On ten debil na to príde    


7.
označiť príspevok

hokejis muž
   16. 4. 2020, 12:51 avatar
SSEdo ano v Anglicku budovali kolektívnu imunitu a tak aj dopadli


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 4. 2020, 12:54 avatar
názi hakovySS ako dopadli ???


11.
označiť príspevok

hokejis muž
   16. 4. 2020, 12:58 avatar
SSEdo angláni aktuálne 99 489 nakazených a 12 868 mrtvych, mortalita 12,96.


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 4. 2020, 13:00 avatar
Keby mali 10 000 otestovaných bola by mortalita 130% zahorácka vtipná matematika    


15.
označiť príspevok

hokejis muž
   16. 4. 2020, 13:02 avatar
SSEDo čísla sú aké sú tvoje strkanie sa západu do ri.. na tom nič nezmení


9.
označiť príspevok

hokejis muž
   16. 4. 2020, 12:55 avatar
Vo Francúzsku je tiež zlá situácia, posledný deň 1438 mŕtvych

www.topky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 4. 2020, 12:58 avatar
Ty náš imunolog z ľsns    


12.
označiť príspevok

hokejis muž
   16. 4. 2020, 13:00 avatar
Podľa trola je 1438 mrtvych vo Francúzsku denne nič, keby to bolo v Rusku to by skákal po plafón


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 4. 2020, 13:01 avatar
V Rusku nebude nič .        lebo sú slävänä   


16.
označiť príspevok

hokejis muž
   16. 4. 2020, 13:02 avatar
No vidíš trole aj francúzsko je v pjerdoli


17.
označiť príspevok

Osvietený muž
   16. 4. 2020, 13:08 avatar
Tak už sa to skončilo ???                 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
I v pekle dobre, keď máš strýca diabla.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(85 126 bytes in 0,310 seconds)