Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Cirkev Slovo života je sekta. Existuje aj na Slovensku. Pozrite sa na je vznik a je učenie.

177
reakcií
5931
prečítaní
Tému 14. novembra 2016, 18:09 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 11. 2016, 18:09 avatar
Slovo života
Slovo života
IVANA ŠKODOVÁ
Len nedávno som objavila váš časopis a odvtedy som sa stala aj jeho pravidelnou čitateľkou. Téma siekt a rôznych náboženských hnutí či spoločenstiev, ktoré teraz vznikajú, nie je podľa mňa v spoločnosti veľmi rozšírená a dostatočne ozrejmovaná, a preto je dobré, že sa Rozmer niečomu takémuto venuje. Človek má totiž pri dnešných možnostiach získavania informácií niekedy vo faktoch značný chaos a je ťažké rozlíšiť, ktoré zdroje informácií sú dôveryhodné a ktoré sú, naopak, zavádzajúce, prezentujúce polopravdy či lži, a ich zámerom je držať ľudí v nevedomosti alebo dokonca v klamstvách. V tejto súvislosti mi napadla otázka ohľadom cirkvi Slovo života (SŽ). Jedna moja kamarátka mi ju totiž prezentovala ako spoločenstvo, ktoré sa snaží o náboženský život svojou vlastnou cestou: pokáním, pravidelným čítaním a výkladom Biblie atď. Nebolo by na tom nič zlé, ale živo si spomínam, ako iba minulý rok bola sama nešťastná z toho, že sú jej súrodenci spolu s jej matkou v nejakej sekte (sama SŽ takto vtedy označila, čo dnes, samozrejme, popiera) a vôbec sa s nimi nedá rozumne komunikovať, pretože im vymýva mozog a tlačí do hláv nezmysly, ktoré z nepochopiteľných príčin u nich zjavne dobre fungujú. Na internete som sa o tomto spoločenstve dočítala, že ide o sektu. To dievča je moja dobrá kamarátka a aj napriek tomu, že ju poznám už roky, neviem, čo si mám o tejto jej názorovej zmene myslieť. Na jednej strane mám pocit, akoby nechcela vidieť realitu, na druhej strane sa obávam, aby do tejto cirkvi nevstúpila časom aj ona. Mohli by ste, prosím, o SŽ priniesť viac informácií?
MONIKA, Trnava
Charizmatické zoskupenie Slovo života je súčasťou európskej organizácie, ktorá má centrum vo švédskej Uppsale a jeho hlavnou postavou je Ulf Ekman. Ďalšie významné centrá sú v Berlíne a Budapešti. Ide o celosvetové Hnutie viery s centrom v Tulse (Oklahoma, USA), ktoré roku 1974 založil Kenneth Erwin Hagin. U nás bol jedným z jeho prvých šíriteľov austrálsky misionár Steve Ryder, ktorý už v roku 1990 na Slovensku organizoval masové uzdravovacie zhromaždenia na štadiónoch.

Členovia SŽ kladú dôraz na charizmatické prejavy - hovorenie jazykmi (glosolália), uzdravovanie modlitbou, ale najviac zdôrazňujú vyháňanie démonov (existujú napr. démoni choroby, kritiky, pohlavnej rozkoše). Povinnosť strániť sa diabla a zlých duchov je výlučne na veriacom. Stotožňujú sa s Apoštolským vyznaním viery a za najvyššiu autoritu považujú Bibliu, avšak v niektorých dielach a prednáškach predstaviteľov Hnutia viery sa toto učenie vzďaľuje kresťanskej a pentekostálnej tradícii - napríklad myšlienkou o satanovej prirodzenosti v nekresťanovi, predstavou o Božej prirodzenosti v kresťanovi, ktorá z neho robí v podstate božskú bytosť, myšlienkou o vykúpení, ktoré Ježiš umožnil pri svojom zostúpení do pekla, myšlienkami o autorite veriacich nad duchovným svetom a pod.

Hnutie viery spája kresťanské učenie o Božej moci s Hnutím ľudského potenciálu typického pre New Age. Ľudský potenciál chce podľa neho Boh naplniť tým, že dáva každému človeku predpoklad byť zdravý, šťastný a bohatý. Ak to tak nie je, potom je to výhradne jeho chyba, pretože jeho viera je nedostatočná, prípadne na neho pôsobia démoni. Z uvedených dôvodov sú zhromaždenia týchto spoločenstiev veľmi emocionálne a Hnutie viery sa označuje i ako hnutie prosperity, triumfálne hnutie alebo hnutie zdravia a bohatstva.

Stúpenci hnutia hlásajú, že človek má len to, čomu verí a čo si žiada od Boha. Dosiahne to pozitívnym myslením, vizuálnou predstavou žiadaných vecí a silnou vierou v to, čo si sám žiada. Zdravie, bohatstvo a úspech dosiahne tým, že tomu bude skutočne veriť, hovoriť o tom ako o uskutočnenej veci a správať sa, ako keby sa to už stalo. Vychádzajú z toho, že slovo sa cez zvláštne zjavené poznanie biblického verša stáva rhémou - slovom, ktoré sa má pozitívne vyznávať ako pravdivé, čím sa to slovo účinne aktivizuje a Boh im potom zošle to, čo takto vyznali. Ak sa im to nesplní, vnímajú to ako dôsledok negatívneho vyznania, nedostatočnej viery či neposlušnosti voči Božím zákonom.

Zástancovia tohto učenia tvrdia, že všetky problémy sa dajú vyriešiť vierou, no človek sa musí zbaviť všetkého, čo by túto vieru oslabovalo. Ich viera v uzdravenie a zbohatnutie je absolútna a taká silná, že dôsledkom je často odmietanie liekov a lekárskej starostlivosti či odovzdávanie vysokých súm na činnosť spoločenstva. K nežiaducim následkom môže potom viesť veľké sklamanie veriacich z nesplnenia očakávaní. Nie je výnimočné, že svoje neúspechy vnímajú ako vlastnú nedostatočnú vieru a zlyhanie pred Bohom, čo následne u nich vzbudzuje silné pocity viny a vyvoláva rôzne psychické problémy. Ak ste chorí alebo sa necítite dobre (negatívne vyznanie) budete sa cítiť ešte horšie. Aj keď máte depresiu, máte vyzerať šťastne a zdravo.

Doktor Per G. Swartling s manželkou psychoterapeutkou napísali v roku 1991 odbornú štúdiu na základe rozboru rozhovorov so 43 bývalými študentmi biblickej školy v Uppsale. Po vstupe do SŽ sa zhoršil ich kontakt s rodinami a priateľmi, prestali sa zaujímať o informácie sprostredkované rozhlasom, televíziou či denníkmi a vzdali sa svojich bývalých záujmov. Často sa zhoršilo aj ich finančné postavenie, niekedy drasticky, kvôli štedrým oferám a tzv. desiatkom, ktoré pravidelne odovzdávali cirkvi. Počas štúdia na biblickej škole malo 27 z nich psychosomatické symptómy - bolesti žalúdka, búšenie srdca, bolesti hlavy a závrate, ktoré predtým nemali, ba aj samovražedné myšlienky. Po vystúpení až 40 z nich prežívali pocity viny, úzkosť, nočné mory s poruchami spánku, návaly strachu, strach zo straty duševného zdravia, pocit prázdnoty a mali problém zvládať svoje emócie. V čase výskumu mali informácie o 16 prípadoch samovrážd vo Švédsku, kde rodina a priatelia považovali kontakt zosnulej osoby s hnutím za určujúci faktor samovraždy.

Slovo života nie je na Slovensku zaregistrované ako cirkev, ale pôsobí ako občianske združenie. Jej členovia rešpektujú zákony SR a spolupracujú s ostatnými kresťanmi, najmä charizmaticky orientovanými, medzi ktorých ich aj zaraďujeme. Prostredníctvom pouličných evanjelizácií pôsobia najmä v Bratislave, kde má táto cirkev vlastnú biblickú školu, vydávajú časopis Víťazný život a vyvíjajú bohatú publikačnú činnosť. Na svojej internetovej stránke www.slovozivota.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.skSŽ ponúka viac ako stovku titulov tlačených publikácií a audio či videokaziet. Organizuje tiež semináre a spoločné zájazdy na výročné konferencie Hnutia viery v Uppsale a konferencie na tému podnikanie, financie a kresťanstvo. Svoje misijné stanice má aj v iných mestách na Slovensku - v Sládkovičove, Seredi, Galante a Michalovciach.

Pre zaujímavosť uvediem, že pozoruhodný dokument Terezy Nvotovej Ježiš je normálny! o Triumfálnom centre viery, spoločenstve, ktoré sa podobne ako SŽ hlási k Hnutiu viery, nájdete na media.bloguje.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk krátky úryvok na
http://www.youtube.com/watch?v=Y8JBF3vmGXQ. Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


www.sekty.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Pegas, Nikolo


11.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

milky945 muž
   14. 11. 2016, 20:26 avatar
Čo skončilo a čo preniesol Ekman k rkc?


13.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

milky945 muž
   14. 11. 2016, 20:31 avatar
Čo konkrétne si myslel v 11? alebo nič?


15.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

milky945 muž
   14. 11. 2016, 20:49 avatar
Aké je slovo života, by mohol najlepšie vysvetliť aktívny člen, ako napr. .... neviem teraz, ty si členom?

Áno a dik za odpoveď v 15. K tej 15-ke, pápež bol obsypaný zlatom vždy, dávno pred vstupom Ekmana k rkc.


25.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 21:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 18:32 avatar
Konečne niekto okrem mňa pomenoval veci ohľadom Slova života pravým menom  
Súhlasí lea_pragmaticka1


41.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 18:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 18:41 avatar
Ty nickov môžeš mať aj sto ale teba každý zacíti ako olomoucke syrečky  
Súhlasí Nikolo


43.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 18:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.44.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 18:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.46.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 18:53 avatar
Rad som ťa potešil a zdvihol náladu. Pôvodne som chce l použiť slovo tchor.  
Súhlasí Nikolo


48.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 18:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.49.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 20:27 avatar
Tu nejde o moje vyjadrovanie ale o to čo nechce čítať administrátor. To si nevedel. Fakt si také božie teliatko?   a teraz ma môžeš administrátorovi zato nažalovať ako pravý kresťan  
Súhlasí Nikolo


54.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 20:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.151.
označiť príspevok

Nikolo muž
   16. 11. 2016, 18:40 avatar
Viditeľne máš nervový problém z Pegasa ty sektár 


153.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2016, 18:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.154.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   16. 11. 2016, 19:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.155.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2016, 19:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.156.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   16. 11. 2016, 20:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.157.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2016, 21:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.158.
označiť príspevok

Pegas muž
   16. 11. 2016, 21:04 avatar
155. Na inteligenciu člena KS Milosť ako si ty sa nedá pôsobiť. Je to dopredu stratený čas. Kde nič nie je ani čert neberie  


159.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2016, 21:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.160.
označiť príspevok

Pegas muž
   16. 11. 2016, 21:40 avatar
159. V tvojom prípade iba o fanatického hlupáka. Šalom!


161.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2016, 22:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.162.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2016, 22:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.165.
označiť príspevok

Fotoooon muž
   17. 11. 2016, 06:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.166.
označiť príspevok

Fotoooon muž
   17. 11. 2016, 06:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.167.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 11. 2016, 09:38 avatar
Prepac, nic proti tebe, ale niekedy mi prides ako agent rkc, ktory podnecuje proti vsetkym cirkevnym spolocenstvam, ale rkc je ako v poho...


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 11. 2016, 18:12 avatar
Pre zaujímavosť uvediem, že pozoruhodný dokument Terezy Nvotovej Ježiš je normálny! o Triumfálnom centre viery, spoločenstve, ktoré sa podobne ako SŽ hlási k Hnutiu viery, nájdete na media.bloguje.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk krátky úryvok

http://www.youtube.com/watch?v=Y8JBF3vmGXQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


ps: Komu sa nechce čítať, nech pozrie video a sám si urobí úsudok.


19.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 11. 2016, 18:13 avatar
Velmi varuji všechny lidi před touto velmi nebezpečnou sektou. Věřící i nevěřící. Tohle není křesťanství ale Okultismus. Učení této sekty se dostalo z Hinduismu se sekty Kundalini kde provádějí stejné šílenosti které vás zničí. Když se takzvaný pastor dotkne nebo jen mávne rukou tak démonická moc naplní člověka a tak se v křečích začne válet po zemi dokonce někteří mohou vydávat i zvířecí zvuky a přitom křičí jsme opití Duchem svatým. Toto není Duch svatý. Duch svatý dává vnitřní lásku, pokoj, radost a sebeovládání. Toto se dostalo do křesťanství aby ďabel zezměšnil a zničil křesťanství a odklonil vás od Kristový lásky a oběti na kříži a tak vás zničil protože každý člověk zemře a smrti se nevyhne. Nejdřív to byly židé pak římský terror, katolický terror,nacistický terror, komunistický terror, propagace erotiky, násilý, sobeckých vášní, egoismu, a tohle hnutí víry a prosperity. Nikdy nebude klid, hledejte lásku. Kdo nechápe ať si přečte Nový zákon v bibli. Dejte si pozor a nestraťte svůj život. Ten kdo zaseje ten i sklidí.?
Súhlasí Pegas


5.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   14. 11. 2016, 18:25 avatar
Ďakujem Lea.


9.
označiť príspevok

Luther muž
   14. 11. 2016, 20:11 avatar
Ty máč čo písať o okultizme. Pričom v RKC sa to okultizmom len tak hemží.


16.
označiť príspevok

Luther muž
   14. 11. 2016, 20:37 avatar
Dokonca jeden z vasich papezov vyvolaval demonov.


21.
označiť príspevok

Luther muž
   14. 11. 2016, 20:47 avatar
A to este treba spomenut aj spiritizmus V RKC


23.
označiť príspevok

Luther muž
   14. 11. 2016, 20:49 avatar
a natahanie si zednarov do rkc do poprednych priecok  


27.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   14. 11. 2016, 20:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

Luther muž
   14. 11. 2016, 21:14 avatar
"ty si stiahni toho luthera, tela"
na co zas narážaš?


149.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   16. 11. 2016, 00:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 11. 2016, 18:25 avatar
Psychické problémy bývalých členov Slova života
Datum: Sobota, 22. květen 2004 @ 18:42:20 CEST
Téma: Charismatici

Per. G. Swartling

Uppsala, Švédsko

Psychické problémy bývalých členov Slova života Hnutia viery

Príspevok na konferencii FECRIS (Fédération Européenne des Centres de Recherche et d'Information sur les Sectes - Európska federácia výskumných a informačných centier o sektách), Marseille 27. až 28. marca 2004.

Úvod

Slovo života bolo založené pred vyše 20 rokmi vo švédskej Uppsale a má asi 2000 aktívnych členov. Zaujíma sa oň značne viac ľudí a na pravidelných konferenciách sa často stretáva viac než 5000 ľudí. Deti členov namiesto riadnej školy navštevujú súkromnú školu Slova života. Mnoho ľudí z celej krajiny, kde sú satelitné zbory, navštevuje jeden alebo dva roky biblickú školu hnutia.

Ľudia, ktorí odišli z Hnutia viery - reprezentovaného vo Švédsku Slovom života - alebo začali pochybovať o doktrínach, môžu prejavovať vážne a dlhodobé psychické problémy, ktoré si vyžadujú návštevu lekára. V roku 1991 moja žena a ja sme zverejnili štúdiu rozhovorov s bývalými študentmi biblickej školy v časopise Švédskej lekárskej asociácie. Článok bol potom v roku 1992 zverejnený v časopise Cultic Studies Journal. Štúdiu možno považovať za trošku starú, avšak v skutočnosti sa vo Švédsku už nepublikovala žiadna ďalšia štúdia, hoci našu štúdiu veľmi kritizovalo hnutie a jeho zástancovia.

Niektoré doktríny Slova života

Na pochopenie skupiny bývalých študentov biblickej školy v našej štúdii je dôležité poznať niektoré charakteristiky doktrín Slova života. Tieto doktríny vodcovia (a veriaci) v styku s ľuďmi mimo hnutia vždy popierajú. Niektoré okázalejšie a pre riadnych ľudí ofenzívne prejavy, napríklad exorcizmus, sú menej obvyklé, aby sa pokúsili stať sa akceptovanou ako riadna letničná cirkev. Z nášho kontaktu s bývalými členmi, ktorí nedávno odišli z hnutia, je zrejmé, že hlavné doktríny stále fungujú. Slovo života sa dosiaľ nestalo akceptovaným v ekumenickej spolupráci v Uppsale vo Švédsku.

Aké sú to doktríny?

V učení sa stále pripomína, že Boh sám je zdrojom všetkého, čo sa povie alebo urobí v hnutí. Preto každý kto kritizuje Slovo života alebo jeho vedenie, ide proti Bohu. Uvádzajú sa príklady, ktoré ukazujú, že sa môžu stať zlé veci každému, kto kritizuje hnutie a členovia, ktorí z neho odídu, budú mimo ochrany Božej a môžu ochorieť, stretnúť ich nešťastie, nehoda, náhle úmrtie alebo môžu mať deformované deti. Každý, kto berie učenie vážne, sa dostane do samozovretia, z ktorého možno len veľmi ťažko uniknúť. Strach hovoriť negatívne o Slove života môže zostávať dlhú dobu po tom, čo človek z hnutia odíde.

Povinnosť strániť sa diabla a zlých duchov alebo démonov zostáva podľa Slova života výlučne na veriacom. Túto úlohu vykonáva pravidelne bezohľadným hovorením s démonom. Napríklad existujú démoni choroby, démoni kritiky a démoni pohlavnej rozkoše. Ak veriaci neodvráti útoky démonov, človek rýchlo preberá vinu a môže zúfať, že mu niet pomoci. Člen si môže myslieť, že nie je možné zastaviť diabla a toto spôsobí úzkosť a trýzeň.

Ďalšie doktríny uvádzajú, že sa stane to, čo poviete, čo znamená, že slová, ktoré vypoviete, majú moc meniť skutočnosť, tzv. pozitívne vyznanie. Ak poviete, že ste chorý alebo sa necítite dobre, podľa doktríny sa budete cítiť ešte horšie, čo je negatívne vyznanie. Toto sťažuje členovi vyhľadať pomoc v prípade depresie, napríklad pri samovražedných myšlienkach, pretože ak hovorí o svojich myšlienkach, môžu sa stať pravdou. Toto taktiež veľmi sťažuje alebo znemožňuje získať úprimné odpovede, ak by sa niekto pokúšal viesť rozhovor s veriacimi o možných psychických problémoch.

Aby ste nadobudli zdravie, ako sa sľubuje v učení, musíte konať, akoby ste ho už nadobudli. Ak máte depresiu, máte vyzerať šťastne a zdravo. Niektorí ľudia sa tak vyškolili v ukazovaní nedotknutej tváre a v odmietaní depresívnych myšlienok, že môže byť ťažké zhodnotiť ich skutočný stav mysle, napríklad počas krátkej konzultácie u lekára.

Štúdia rozhovorov so 43 bývalými študentmi biblickej školy

Na konci 80. rokov moja žena ja sme mali osobný a v mnohých prípadoch rozsiahly kontakt s viac než stovkou bývalých stúpencov Hnutia viery, všetko vo Švédsku, väčšina z nich z Uppsaly. Kontaktovali nás, zväčša moju ženu, pretože sa necítili dobre a potrebovali pomoc. Sedemdesiat osôb navštevovalo biblickú školu, ktorá patrila Hnutiu viery počas jedného alebo dvoch rokov, väčšina v Uppsale, s učiteľmi zo Slova života. Šesť osôb sa odmietlo zúčastniť, alebo sa vrátilo do hnutia, 21 sa nemohlo skontaktovať, alebo neboli psychologicky spôsobilí pre rozhovor. Rozhovor bolo možné vykonať so 43 bývalými študentmi biblickej školy.

V skupine rozhovorov so 43 osobami bolo rozloženie pohlaví homogénne a dominovala skupina mladšieho veku s 80 % pod 25 rokov. Skupina v rozhovoroch bola homogénna v tom, že všetci dostali určitý druh systematického vyučovania v biblickej škole. Rozhovor bol semištruktúrovaný, to znamená, že niektoré otázky sa použili pre každého; teraz bol priestor na rozšírenie a hlbší prienik. Výsledkom je kombinácia odpovedí a osobných pozorovaní. Rozhovory vykonávala moja žena Gudrun, ktorá je pracovnou terapeutkou. Mnoho rokov pracovala so psychotickými pacientmi, čo bolo cenné pri hodnotení psychiatrických symptómov.

Prerušené predchádzajúce sociálne kontakty

Zhoršenie kontaktu s rodinami a priateľmi po vstupe do hnutia uvádzalo 85 % osôb, s ktorými sa vykonával rozhovor. Taktiež vo veľkom rozsahu sa mnohí prestali zaujímať o informácie cez rozhlas, televíziu alebo denníky a vzdali sa svojich bývalých záujmov. Často sa zhoršilo ich finančné postavenie, niekedy drasticky, kvôli štedrým oferám v zbierke Slova života, navyše v desiatku, čo je dávanie jednej desatiny svojho príjmu hnutiu.

Psychiatrické symptómy

Osôb, s ktorými sme robili rozhovory, sme sa pýtali na symptómy, ktoré zažili po kontakte s hnutím, a ktoré nespôsobovali predtým žiadny problém. Nové symptómy sú uvedené v nasledovných tabuľkách (Tabuľka 1A a 1B). V 60 % prípadov ostatné osoby, napríklad rodičia, si všimli zmenu vzhľadu, po tom, čo osoba vstúpila do hnutia. Držanie tela sa stalo strnulým, so zmrazeným výrazom tváre a očami, ktoré civeli, alebo mali neprítomný alebo vyhýbavý pohľad. V 35 % prípadov sa pozorovala regresia.

Takmer každý trpel úzkosťou a zvlášť návalmi strachu. Taktiež boli veľmi obvyklé nočné mory s poruchami spánku, strachom zo straty duševného zdravia a s pocitom prázdnosti. Traja zo štyroch študentov sa ťažko sústreďovali a toto mohlo trvať dlho po tom, čo opustili hnutie. Pocit straty identity uvádzalo šesť študentov z desiatich. Takmer každý sa sťažoval na ťažkosti zvládať emócie.

Väčšina študentov zistila, že je ťažké sa rozhodovať. Po odídení z hnutia sa museli sami rozhodovať a už sa nemohli pýtať hnutia alebo pastora na správnu odpoveď. Takmer každý mal pocity viny. Mnohí mali ťažkosti so sociálnymi kontaktmi, prinajmenšom s opačným pohlavím.

Počas biblickej školy a bezprostredne potom boli obvyklé psychosomatické symptómy. Bolesti žalúdka, búšenie srdca, bolesti hlavy a závrate, ktoré neboli predtým problémom, uvádzalo 63 % osôb, s ktorými sme vykonávali rozhovor. Dvaja študenti z troch zažili samovražedné myšlienky a jeden zo štyroch sa vážne pokúsil o samovraždu. V tom čase sme mali vedomosť o 16 prípadoch samovrážd vo Švédsku, kde rodina a priatelia považovali kontakt zosnulej osoby s hnutím za určujúci faktor samovraždy. Tento záver podporili predchádzajúce rozhovory alebo listy, ktoré zanechali. Počas nasledujúcich rokov sme sa dozvedeli, že nastalo množstvo ďalších samovrážd z rovnakého dôvodu.

Symptómy podobné psychóze uvádzala takmer polovica študentov. Tieto symptómy boli strata zmyslu pre realitu, patologické preberanie viny (navyše takmer k povinnému pocitu viny alebo poklesku) a zvukové a vizuálne halucinácie.

Psychiatrická starostlivosť

Psychiatrická starostlivosť je uvedená v tabuľke 2. Pred biblickou školou sedem študentov (16 %) bolo v kontakte so psychiatrom. V štyroch z týchto prípadov bol tento kontakt krátky kvôli akútnej kríze, pričom jeden mal trojdňovú nemocničnú starostlivosť.

Po odídení z hnutia 27 bývalých študentov (63 %) vyhľadalo psychiatrickú pomoc kvôli problémom, ktoré pripisovali svojmu kontaktu so Slovom života; šesť z nich potrebovalo psychiatrickú pomoc pred svojím angažovaním sa v hnutí.

V šestnástich prípadoch sa pacienti liečili ambulantne. Jedenásť bývalých študentov dostalo nemocničnú psychiatrickú starostlivosť. Šiestim z nich sa podľa švédskeho práva uložila nedobrovoľná psychiatrická starostlivosť.

Dĺžka pobytu na psychiatrickej klinike (v nemocnici) je uvedená v tabuľke 3. Štyria študenti zostali v nemocnici 1 až 4 týždne, dvaja študenti 1 až 3 mesiace a štyria študenti viac než 3 mesiace.

Lieky, zvyčajne benzodiazepin a antidepresíva, boli predpísané 28 zo skupiny osôb, s ktorými sme vykonávali rozhovory (43 osôb). Neuroleptiká sa použili v 10 prípadoch, podľa názoru osôb, s ktorými sme robili rozhovory, bez zreteľného účinku.

Pracovnú neschopnosť pripísanú angažovaniu sa v hnutí uvádzalo 24 osôb (56 %) - pozri tabuľku číslo 4. V dvoch tretinách prípadov pracovná neschopnosť trvala viac než dva mesiace a u štyroch pacientov trvala niekoľko rokov.

Diskusia

Mnohí v skupine, s ktorými sme robili rozhovor a opustili Slovo života, prejavovali vážne a niekedy dlhodobé psychické poruchy. Podobné problémy boli rozpoznané u bývalých členov iných siekt, ako je Cirkev zjednotenia (múnisti), Hare Krišna a Scientologická cirkev. Naša štúdia neilustruje, aké sú obvyklé psychické poruchy v skupine študentov biblickej školy ako celku. Rozhovor s aktívnymi členmi Slova života by nič neobjasnil, pretože podľa učenia nepripúšťajú, že trpia depresiou alebo inými symptómami choroby. Naopak, v hnutí poruchy ako je úzkosť a nedostatok vôle žiť sa vysvetľujú alebo popisujú ako útoky diabla alebo vplyvu démonov. Podľa doktríny sa na psychické poruchy nehľadí ako na výstražné signály, ale skôr ako na znak, že pracujete pre Boha a preto ste podrobený útokom.

Pre lekárov bez akejkoľvek skúsenosti alebo vedomostiach o sektách je ťažké zhodnotiť pacientov so psychickými problémami, ktoré pravdepodobne súvisia v angažovaní sa v Slova života (a iných podobných sektách). Silný vplyv doktríny a vedenia na členov môže viesť k veľmi vážnym poruchám, niekedy so symptómami podobnými na schizofréniu, niekedy s dlhodobým psychologickým insuficienciám. Je nebezpečie, že títo pacienti sa budú liečiť zväčša liekmi vhodnými pre psychózu, napríklad neuroleptikami, a nedostanú príležitosť hovoriť o všetkých obťažných problémoch súvisiacich so sektou. Existuje nebezpečie, že títo ľudia si budú vyžadovať dlhodobú práceneschopnosť (15 zo 43 osôb v skupine rozhovorov bolo práceneschopných viac než dva mesiace).

Znalosti o hnutí a jeho učení sú dôležité, aby sa pochopili krízy a symptómy týchto pacientov. Kvôli svojej vlastnej skúsenosti bývalí členovia majú nevyhnutný vhľad, aby odhalili dogmu a pravidlá, ktoré zväzujú osobu so skupinou a spôsobujú pochybnosti o svojom vlastnom úsudku. Podľa ľudí, s ktorými sme vykonali rozhovory, kontakt s bývalými členmi je neoceniteľný a často sa považuje za nepostrádateľný pre návrat do normálneho života. Zvyčajne sú taktiež potrebné lekárske intervencie, ako je nemocničný dohľad počas kríz s rizikom samovraždy.

Na konci 80. rokov vo Švédsku nebolo sústredené kompetentné stredisko, kde by bývalí členovia siekt získali konzultáciu a rehabilitáciu, a kde by mohli psychiatri získať informácie o akútnej liečbe bývalých členov prijatých do nemocnice. Približne 15 bývalých členov rôznych siekt, zväčša zo Slova života, bolo vyslaných do Wellspring v USA na rehabilitáciu. Na začiatku 90. rokov poslanec parlamentu profesor Barbro Westerholm podal návrh na vyšetrovanie, ako podporiť a pomôcť ľuďom so zdravotnými problémami v súvislosti s určitými novými náboženskými hnutiami. Vyšetrovanie malo taktiež navrhnúť prevenciu týchto zdravotných problémov a ako prestáť spirituálne a mentálne zneužívanie. Diskusia v parlamente ukázala ako je tento problém “nabitý”. Hlavne kresťanskí poslanci hovorili o dôležitosti chrániť náboženskú slobodu a nechceli mapovať nové náboženské hnutia. Vyšetrovateľov taktiež intenzívne kontaktovali zástupcovia rôznych hnutí. Vlamač z hnutia ukradol dokumenty z kancelárie Barbra Westerholma v parlamente.

Výsledkom vyšetrovania bol v roku 1998 návrh vláde zriadiť stredisko vedomostí o chápaní života a viery. Úlohou strediska malo byť podporovať dialóg medzi náboženskými hnutiami a zvyškom spoločnosti a školiť personál. Nič z toho vláda neurobila. V každom prípade bol návrh veľkým sklamaním. Chceli sme stredisko, ktoré by mohlo pripravovať informácie ako pomáhať osobám s vážnymi psychickými problémami súvisiacimi so sektami a nie stredisko pre dialóg so sektami a výskum náboženských hnutí.

V januári tohto roku bolo Švédsko šokované vraždou, ktorú vykonala členka veľmi uzavretej sekty v dedinke Knutby, niekoľko kilometrov od Uppsaly. Sekta sa považovala za letničný zbor. Mladá žena priznala, že strelila po manželke prvého pastora sekty a žena zomrela. Taktiež postrelila člena sekty, ktorý bol vážne zranený. Dosiaľ nepovedala žiadny motív vraždy. Odhalilo sa, že pastor a žena postreleného muža mali milostný pomer a motív vraždy sa stále vyšetruje. Je podozrenie, že pastor mohol byť zapojený do vraždy a žena, ktorá vraždu vykonala, bola pod jeho vplyvom. Podľa doktrín sekty nie je rozvod povolený. Všetci členovia sekty sa na začiatku domnievali, že pastor je nevinný a že historka o milostnom pomere je lož. Žena postreleného muža teraz pripustila, že ona a pastor majú milostný pomer. Sekta teraz zatratila pastora a odvolala ho zo svojho vedenia. Doktríny sekty z Knutby sú veľmi podobné doktrínam Slova života a najmenej dvaja pastori navštevovali biblickú školu Slova života. V súdnom psychiatrickom vyšetrovaní ženy, ktorá priznala vraždu, majú psychiatri rôzne názory, či má psychickú chorobu alebo nie. Dosiaľ nepoznáme výsledok.

Na záver

U bývalých študentov biblickej školy Slova života boli rozpoznané vážne a často dlhodobé psychické problémy. Takmer polovica zo 43 osôb, s ktorými sa viedli rozhovory, zakúsila symptómy podobné psychózam a jeden zo štyroch sa pokúsil o samovraždu. Vo Švédsku je potrebné vytvoriť kompetentné stredisko, kde by bolo možné spojiť zakúsené problémy so sektami s riadnou psychiatrickou starostlivosťou. Stredisko by malo byť napojené na rehabilitačné zariadenie podobné zariadeniu vo Wellspring v USA.

Taktiež potrebujeme novú legislatívu, ktorá sa sústredí na potreby a starostlivosť pre postihnutých a dá nám možnosť chrániť deti pred nezdravým vplyvom manipulatívnych skupín. Týmto spôsobom by taktiež bolo možné stíhať ľudí, ktorí spôsobili členom zhubnej sekty vážnu psychologickú chorobu.
granosalis.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Pegas


6.
označiť príspevok

gabriel pb
   14. 11. 2016, 18:26 avatar


7.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   14. 11. 2016, 18:32 avatar


8.
označiť príspevok

Luther muž
   14. 11. 2016, 19:49 avatar
Charakteristickou črtou sekty je potláčanie osobnostnej identity jej členov(lea) a nadväzne ich totálne podrobenie sa vodcovi.
(Pápežoví)

Väčšinou sa sekta upne na určitý, „tradičný“ hodnotový systém(tradície, katechizmus), ktorý charakterizoval nejaké ľudské spoločenstvo v určitom vymedzenom úseku dejín a osvojí si ho ako jedinú a nemennú pravdu,(Jedina RKC je pravá a pravdivá)

Postoje k nečlenom sekty sú pohŕdavé (lea)


10.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 20:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 11. 2016, 21:00 avatar
Všimnite si, že v každej téme, aj keď je o inom. Prídu jedni a tí istí a ukazujú ako nenávidia pápeža, katolícku cirkev a Pannu Máriu.


30.
označiť príspevok

Immanuel
   14. 11. 2016, 21:02 avatar
Prikaz znel jasne milujte sa a mnozte sa


32.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 21:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 11. 2016, 21:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

Luther muž
   14. 11. 2016, 21:16 avatar
keby len s evolučnou teóriou


35.
označiť príspevok

Ludwig muž
   14. 11. 2016, 21:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.36.
označiť príspevok

Luther muž
   14. 11. 2016, 21:29 avatar
to píše tá ktorá denne pridá 5 tém s prejavom nenávisťi voči svedkom Jehovovým, a kresťanským spoločenstvám 
Súhlasí Ludwig, Wolfe, Shagara


37.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2016, 11:27 avatar
Presne. Videl som ked sa to v teme o JS zvratilo proti RKC.. Lea napisala, ze drzte sa temy a ta nie je o nenavisti k RKC..
Spravne, pretoze bola o nenavisti k JS.
Teraz zas prisla na rad Slovo Zivota..
Som zvedavy, ci tiez spravi niekolko tem, alebo jej bude stacit tato jedna...


38.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 18:31 avatar
37.Prečítaj si viac o SJ a zistíš, že RCK je proti tomu baránok...


40.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 18:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 18:50 avatar
Aj ty si vlani v 28. októbra v centre Bratislavy, vyjadrili podporu Izraelu v čase pokračujúcich teroristických útokov voči obyvateľstvu židovského štát?  


47.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 18:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.50.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 20:28 avatar
Neverím ti ani slovo Juda Iškariotský  


56.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 20:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.51.
označiť príspevok

Ludwig muž
   15. 11. 2016, 20:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.52.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 20:36 avatar
51. SJ nezriadili inkvizíciu to je pravda. Majú lepší systém ako sa "vysporiadať" s odpadlíkmi...Chceš vedieť aký? 


53.
označiť príspevok

Ludwig muž
   15. 11. 2016, 20:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.55.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 20:45 avatar
Viem, že vieš celkom všetko ale ostatným spomeniem aby aj oni vedeli.  Organizácia SJ systematicky vštepuje od počiatkov viery do členov organizácie myšlienku, že nič lepšie než Strážna veža neexistuje. Takto omieľaná lož sa stáva v mysliach pravdou a je veľmi ťažké takého človeka presvedčiť o opaku. Väčšinou je v mysli jednotlivca vybudovaná myšlienka, že, keď odíde, zomrie duchovne následne všetci SJ sa s ním prestanú stýkať...Majú vsugerované , že v prípadne odchodu je zavrhnutý organizáciou, ktorá stojí na pozícii Boha, pretože sa jeho názory odlišujú od verného a rozvážneho otroka, ktorý je predstaviteľom Boha na zemi a preto bude v konečnej armagedonskej bitke zabitý ako neverný Bohu...


57.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 20:48 avatar
Čo tak toto bratia SJ... Z ústredia SJ v Prahe bol odoslaný i list zo dňa 7. septembra 1995 označený „Všetkým radám starších" s týmto obsahom: „Drahí bratia, sme radi, že vám v tomto liste môžeme naznačiť niektoré smernice, ktoré vám, ako dúfame, pomôžu chrániť deti, čo sa stali obeťami zneužitia, a ktoré vám pomôžu komunikovať s tými bratmi alebo sestrami v zbore, čo sa pohlavného zneužitia dopustili." V druhom odseku sa odporúča prípady riešiť interne vnútri organizácie, tá je na prvom mieste, nikde sa nehovorí o nevyhnutnosti nahlásiť toto konanie štátnym orgánom. „Pokiaľ je nejaký člen zboru obvinený z obťažovania detí, starší by sa mali okamžite spojiť s právnym oddelením NSSJ. Nehľadiac na to, či obvinenie bolo alebo nebolo oznámené úradom; ak sa potvrdí, že sa nejaký člen zboru previnil zneužitím dieťaťa, je nutné podniknúť príslušné kroky v súlade s pokynmi právneho oddelenia spoločnosti SJ."
Ludvig právne oddelenie je niečo ako inkvizícia SJ ... Ale ty to isto vieš  


58.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 20:49 avatar
listu tiež vyplýva, že pedofil dokonca nemusí byť potrestaný ani vylúčením z radov SJ; pokiaľ sa prípad nedostane na verejnosť, je pedofil ďalej členom zboru, len sa stráži jeho postoj k deťom: „Keď Právny výbor rozhodne, že osoba, ktorá dieťa obťažovala, zastáva postoj kajúcnosti, a že teda ďalej zostane členom kresťanského zboru, mali by starší podniknúť kroky, aby zneužité dieťa malo ochranu." To je na pomery medzi SJ neobvykle tolerantný postoj k takému závažnému hriechu. S osobou, ktorá sa previní napríklad iba tým, že opakovane hovorí s niekým z vylúčených, sa často zaobchádza omnoho nekompromisnejšie je vylúčená...


59.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 20:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.63.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 21:04 avatar
Židov medzi SJ ťažko dostaneš nie sú iracionálni ako v spolku Slovo života.... Tam do spolku berú všetko čo nájdu na ulici aby mohli makať na desiatky do pokladnice papalášom, ktorým rastú veľké bruchá ako tebe  


64.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 21:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.67.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 21:12 avatar
Ale také pekné pesničky ako my nemajú  
http://www.youtube.com/watch?v=2xAgLtjMrW4 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


69.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 21:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.71.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 21:20 avatar
Prd máíte   
Súhlasí Nikolo


72.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 21:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.75.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 11. 2016, 21:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.76.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 21:36 avatar
Súhlasí Scarlet666


60.
označiť príspevok

Ludwig muž
   15. 11. 2016, 20:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.61.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 21:01 avatar
60.Well  
Súhlasí Nikolo


62.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 21:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.65.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 21:08 avatar
Nasiahaj mi na brata Ludwiga. Ten aspoň berie hrdinsky kritiku. Nie ako ty,čo prskáš ani chrček, ktorý je vydureny z diery  
Súhlasí Nikolo


66.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 21:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.68.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 21:14 avatar
Samozrejme    
Súhlasí Nikolo


70.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 21:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.73.
označiť príspevok

Pegas muž
   15. 11. 2016, 21:24 avatar
Súhlasí Nikolo


74.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 21:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.152.
označiť príspevok

Nikolo muž
   16. 11. 2016, 18:43 avatar
Už ti jasne napísal, že nie je alkoholik ako ty  
Súhlasí Pegas


164.
označiť príspevok

Fotoooon muž
   17. 11. 2016, 06:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.169.
označiť príspevok

Pegas muž
   18. 11. 2016, 13:54 avatar
Fotoon vy v Slove života klamať musíte inak by Vás žiadne ovce nenasledovali do pekla  


171.
označiť príspevok

Fotooon muž
   18. 11. 2016, 14:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.163.
označiť príspevok

Shagara muž
   16. 11. 2016, 22:34 avatar
38,....a v čom Pegas? RKC ma rukách krv miliónov ľudí a ďalšie milióny,miliardy zviedla z pravej cesty nebiblickými náukami.
Ak protestantský kňaz dával za príklad JS/počas 2 svet.vojny/ a poukázal ,že iné "kresťanské" skupiny by sa mali hanbiť,tak ty chceš porovnávať JS s RKC. Prosím ťa,uveď je len jeden príklad násilia,vraždy a podobne!
Ja ti dohodím veľa titulov o JS ,ktoré písali iní, a budeš v obraze. Tí ,iní poukazovali a i dnes poukazujú na ich príkladné správanie. To, o RKC sotva niekto napíše,iba ak samí katolíci!


168.
označiť príspevok

Pegas muž
   18. 11. 2016, 13:53 avatar
163. SJ existujú len vyše storočie a už majú za sebou zástupy mŕtvych vďaka ich zvrátenému učeniu zákazov očkovania, transplantácii, transfúzii... Ako vidieť RCK sa v 21. storočí zmenila - nezabíja ale vy ste stále rovnakí ... tak tu netrep sprostosti ...


170.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   18. 11. 2016, 14:01 avatar
168. + mnozstvo psychicky zranených , ktorí su vylucení alebo od JS odysli a priatelia , rodina /JS/ sa k nim spravaju horsie ako zo zvieratami..

Zlatý vek zo 4. 2. 1931 – zakazujú očkovania, ktoré považujú za požívanie krvi a prirovnávajú ho k smilstvu
Strážna veža z 15. 12. 1952 – povoľujú očkovania (po skončení pôsobenia redaktora C. J. Woodwortha, ktorý zákaz priniesol)
Prebuďte sa! z 22. 8. 1965 – vyzdvihujú prednosti očkovania
Strážna veža z 15. 11. 1967 – odsudzujú transplantácie ako kanibalizmus
Strážna veža z 15. 3. 1980 – povoľujú transplantácie
Strážna veža z 15. 5. 1984 – vyzdvihujú prednosti transplantácie
Strážna veža z 1945 – zakazujú krvné transfúzie ako "pohanské a Boha znesväcujúce"
Prebuďte sa! z 22. 7. 1982 – povoľujú niektoré zložky krvi v liekoch na hemofíliu, Faktor VIII, imunoglobíny a albumín
Strážna veža z 1.5.1996 - povoľuje civilnú službu
Súhlasí Pegas


172.
označiť príspevok

Fotooon muž
   18. 11. 2016, 15:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.173.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   19. 11. 2016, 12:49 avatar
To si pisal mne? Ak ano tak to bolo pene odveci


174.
označiť príspevok

Ludwig muž
   19. 11. 2016, 12:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.175.
označiť príspevok

Ludwig muž
   19. 11. 2016, 13:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.177.
označiť príspevok

Fotooon muž
   19. 11. 2016, 14:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.176.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   19. 11. 2016, 14:06 avatar
Máš nejaké zdroje, ktoré pravdivo informujú, koľko ľudí tvorí tie zástupy mŕtvych? Nezastávam sa ich, len by ma to zaujímalo. Lebo neverím, že JS si robia nejakú štatistiku o úmrtiach z dôvodu nepodania transfúzie. Z akých zdrojov čerpáš?


178.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   20. 11. 2016, 15:24 avatar
Nejde len o krv ,ale aj o ockovania, transplatacie , a v neposlednom rade psychickú ujmu v dosledku cirkevných vymyslených zakazov, prikazov nariadení pravidiel, ako napr civilna sluzba, psychicke týranie vylucených atd ..


77.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 22:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.78.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:02 avatar
Heh Fotooon vecne zivy


81.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 22:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.83.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:05 avatar
Tak tu sa nezhodneme


85.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 22:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.87.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:07 avatar
Nie je to skoda Nemusime byt vsetci rovnaki ako vajce vajcu

Mojou vierou je ze smrtou koncime Lebo chcem smrtou skoncit

A verim ze mne i kazdemu sa naplni podla jeho viery


88.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 22:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.89.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:08 avatar
No vazne uz mam vsetkeho po krk


90.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 22:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.92.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:10 avatar
Strč lano skrz krk.  


91.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:09 avatar
Este mozno zmenim nazor Ale to by sa tu museli udiat markantne zmeny

A to zas neverim ze sa podari

Aj ked som optimista


93.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2016, 22:12 avatar
Po krk? To si na tom ešte dobre. Horšie bude, keď bude povyše nosa. Nebudeš môcť ani dýchať.


94.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:14 avatar
Najhorsie je ze uz ma nebavi pracovat a tvorit


95.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2016, 22:16 avatar
Mňa baví pracovať. Pracujem na tom, aby som nemusel pracovať.
Súhlasí Scarlet666


100.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:22 avatar
Ja som vzdy pracoval lebo ma to bavilo Akurat ze mi dosla para a uz viac pracovat nechcem

Jak vravim

Som v cieli svojho snazenia sa


97.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.98.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:22 avatar
lebo


99.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:22 avatar
Ježiš je večne živý.


101.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2016, 22:24 avatar
Správne. Ježiš je reinkarnovaný Lenin.


102.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:25 avatar
S Ježišom na večné časy a nikdy inak !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


103.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2016, 22:27 avatar
To je slogan KSS.

Katolíckej strany Slovenska.


105.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:27 avatar
Máš zlý SMER...............


107.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.104.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.106.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:28 avatar
Ked myslis...


108.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.111.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:34 avatar
Ja sa viem bavit s ludmi aj slusne Narozdiel od teba


113.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:35 avatar
Ale ešte pred mesiacom si to nerobil, stalo sa niečo ?


116.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:35 avatar
Zabil som EnaXa Aby Immanuel mohol zit


114.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.117.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:36 avatar
Ty dokazes druhych len urazat

V podstate tym ukazujes svoju nizkost


119.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:37 avatar
Robí to, čo odkukala od teba.
Súhlasí Scarlet666


120.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:38 avatar
Nie To je jej prava podstata

Je to krava sprosta


123.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.124.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:40 avatar
Paci sa mi ako ziarlis na tych co su mudrejsi ako ty


125.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:40 avatar
Kokot ta kokot
Súhlasí Scarlet666


127.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:41 avatar
A ty jej co lezies do analu? aj tak ti neda


129.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.130.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:47 avatar
Ja do slizkych dier nevstupujem Su plne hub a bakterii


131.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:48 avatar
Ci vies preco maju zeny vaginalnu mikozu?

Aby aj ony vedeli ake to je zit s podrazdenou picou


133.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.134.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:51 avatar
Nie ani chlapsky anal ma nelaka Ja nie som buzerant ako ty


135.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.136.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:54 avatar
Si buzerant to je vyraz na mrchu cloveka ktorym si ty


137.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:55 avatar
Jeb na neho Skája, kokot tak cocot.


138.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:56 avatar
Mudry clovek z neba nespadne

Ale buzerantov akoby zhadzovali


139.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2016, 22:59 avatar
Im: Ale buzerantov akoby zhadzovali

Buzeranti sú jednoducho bomba chlapi.


141.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 23:00 avatar
A niekedy aj zenske Vid priklad Scarlet


140.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 23:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.142.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 23:01 avatar
Tuto hru som uz davno pochopil

Ze ked ti idem prejavit lasku tak ta musim zniest pod ciernu zem

To ta vzrusuje

Lebo si uchylna


143.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 23:01 avatar
Ježiš je večne živý.


144.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 23:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.145.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 23:17 avatar
A to na ňom milujem to viem............................  


146.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 23:17 avatar
Ja som bol v zivote vytoceny len 3x

Raz ma nasral otec lebo ma zbil aj ked slubil ze ma nezbije
Druhy krat ma nasrala zena lebo ma odvrhla aj ked slubila ze ma bude milovat az do smrti
A treti krat ma nasral projektovy manazer v praci ked mi slubil ze mi da cas na pracu a potom mi ho nedal

Takze jediny sposob ako ma mozes vytocit je zjavny

Staci mi nieco slubit a potom to nenaplnit


147.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2016, 23:19 avatar
IM: Raz ma nasral otec lebo ma zbil aj ked slubil ze ma nezbije

Zle si ho počul. Zle si mu rozumel. Povedal, že ťa nezabije.

Aby dodržal sľub, čo ti dal, tak ťa len zbil.
Súhlasí Scarlet666


148.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 23:20 avatar
Vazne mi slubil ze ked sa priznam tak ma nezbije A on ma zbil Tak ze som si tyzden nesadol na zadok


150.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   16. 11. 2016, 00:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.132.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:48 avatar
Alebo mi dáte obitri naraz sa neuraz...............  


121.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.122.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:39 avatar
Lebo ta ohrozujem


126.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.128.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:41 avatar
Lebo ta ohrozujem


109.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2016, 22:31 avatar
Nie je pekné posmievať sa ľuďom, ktorí myslia.


110.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.112.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2016, 22:34 avatar
Len aby si nebola prekvapená, ako sú ľudia vynaliezaví.   


115.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 11. 2016, 22:35 avatar
Scarlet, neurážaj ma, ja nie som pol chlapa. 


118.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   15. 11. 2016, 22:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.96.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 11. 2016, 22:17 avatar
Ježiš je večne živý.


79.
označiť príspevok

Ludwig muž
   15. 11. 2016, 22:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.80.
označiť príspevok

Immanuel
   15. 11. 2016, 22:03 avatar
Hmm aj Ludwig doletel
Súhlasí Fotooon, Scarlet666


82.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 22:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.84.
označiť príspevok

Ludwig muž
   15. 11. 2016, 22:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.86.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 11. 2016, 22:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:50,  Darwinova nie, také zlé to nebude *39
dnes, 17:50,  Zaujímavé ale je že najviac pozitívnych je tých čo rúška vždy nosili.*40
dnes, 17:41,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/122512393_652911538707147_41858611816171...
dnes, 17:36,  To som ani netušil. *13*13*13*13*13 Toto je dobrá satira. Som zvedavý, koľkí fanúšikovia...
dnes, 17:34,  Píše, že má zápal pľúc, nie že je kovid pozitívny. Tak aká karma? Alebo dnes každá...
dnes, 17:32,  Hokejisti, jeden týždeň sú pozitívni a o pár dní už nie a zápas sa odohrá. *04
dnes, 17:30,  Je to nesmierne ťažké!!! Ujo Boris to na vlastnej koži pocítil. Zákaz vychádzania,...
dnes, 17:24,  Julko kaka a ciká za štatne ako i Miňko náš invalid , ktorý sa nam upil na invaliďak...
dnes, 17:21,  výter je dôležitý aby nebol vymet
dnes, 17:20,  JE NAOZAJ TAKÉ ŤAŽKÉ DODRŽIAVAŤ MIMORIADNE OPATRENIA? V diskusiách sa stretávame s...
dnes, 17:18,  1, .... a aký výter máš na mysli?*39*13
dnes, 17:15,  Vo veľkom počte ste nás upozornili na priložený hoax, čo svedčí o tom, že dezinformácie...
dnes, 17:13,  Aktualizácia: jeden z autorov bol nájdený na inej sociálnej sieti, ďakujeme za pomoc....
dnes, 17:07,  Eduard je tvoj syn Zuzi ?
dnes, 17:04,  Nuž držím palce...
dnes, 17:03,  POkračovanie: https://www.youtube.com/watch?v=Z4q_9XLz1YE
dnes, 17:01,  Asi takto...
dnes, 16:59,  https://www.facebook.com/miroslav.cajka.946?hc_location=ufi
dnes, 16:59,  Nová rubrika: Po stopách Mariana Kotlebu!!!!!!...
dnes, 16:57,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/p720x720/122091802_2811936955732170_2954622593868...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(385 145 bytes in 0,386 seconds)