Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

Bývalý univerzitný pedagóg, autor článkov na ultradezinformačnom hovnomete HLAVNESPRAVY.SK.

0
reakcií
163
prečítaní
Tému 28. novembra 2019, 19:20 založil Čeka.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Čeka muž
   28. 11. 2019, 19:20 avatar
Branislav Krasnovský (alias Ruská Beštia, tak sa sám podpisoval)

V Kyjeve sú fašisti, Rusko nehodnotím. Hovorili sme s dopisovateľom Hlavných správ

Bývalý univerzitný pedagóg píše články, ktoré sa cez Facebook dostávajú k tisícom ľudí, ktorí veria takzvanému alternatívnemu spravodajstvu.

Vyštudovaný historik a bývalý univerzitný pedagóg Branislav Krasnovský je jedným z najproduktívnejších dopisovateľov webu Hlavné správy. Je podpísaný pod viacerými článkami, ktoré sa šírili Facebookom a opisovali svet výlučne ruskými očami. S Krasnovským sme urobili telefonický rozhovor. Neskôr dôrazne žiadal, aby rozhovor nebol publikovaný. Rozhodli sme sa mu nevyhovieť, pretože jeho odpovede ponúkajú sondu do sveta ľudí, ktorí sa označujú ako alternatíva voči „zmanipulovanému mainstreamu“.

Hlavné správy považujeme za konšpiračný web. Ukázali sme príklady toho, ako manipuluje s realitou. Prečo preň píšete?

Pojem konšpirácia je veľmi široký. Podľa mňa najväčšia konšpirácia sa odohrala v roku 1991 (pred prvou vojnou v Perzskom zálive – pozn. red.), keď Američania vyhlásili, že irackí vojaci ničia inkubátory v nemocniciach. O niekoľko rokov neskôr si zase vymysleli dôvody na útok na Irak, keď tvrdili, že v Iraku sú zbrane hromadného ničenia. Takže, keď sa chceme baviť o konšpiráciách, navrhoval by som, aby sme prebrali tieto konšpirácie.

O invázii do Iraku sa predsa diskutuje, tvrdenia o zbraniach hromadného ničenia boli od začiatku spochybňované a dodnes za ne vtedajších politikov kritizujú.

Áno, ale nikdy som ešte nepočul, že by niekto označil politiku Tonyho Blaira a Georga Busha za konšpiračnú. Pritom spĺňa všetky náležitosti. Mne teda ako konšpirácia pripadá viac to, čo sa odohráva v mainstreamových médiách a to, čo robia politické špičky.

Preto je v poriadku, že Hlavné správy manipulujú s realitou?

Na Slovensku je taký stav, že hocijaký subjekt môže publikovať a vydávať správy, nie je na tom nič trestné. Môžete to robiť vy, môžu to robiť Hlavné správy. Ja pre Hlavné správy píšem veci, ktoré preberám z ruských serverov. Nespochybňujem, že na tých serveroch nemusí byť vždy pravda, rovnako ako nie sú pravdivé veci, ktoré sa preberajú od Američanov.

O čo vám presne ide? Chcete, aby Slovensko vystúpilo z Európskej únie? Alebo chcete, aby Slovensko vystúpilo z NATO?

Nám ide o pravdu, pravda je najdôležitejšia.

Veď sám hovoríte, že preberáte informácie z ruských webov, o ktorých viete, že nemusia byť pravdivé.

Takisto ako nemusia byť pravdivé a nie sú pravdivé americké správy, nemecké správy, francúzske správy. Existovali ľudia, ktorí ešte v roku 1945 čítali Völkischer Beobachter (noviny nemeckej NSDAP – pozn. red.) a stále im verili. Už Goebbels urobil v novinách takú fantastickú prácu, že dôsledky vidíme dodnes.

Američania s Angličanmi urobili to isté, čo Nemci v roku 1939, keď bez vypovedania vojny napadli nejakú krajinu. A spôsob, ako sa o tom písalo v západných médiách, považujem za veľmi konšpiračný.

Ako ste začali písať pre Hlavné správy? Ozvali ste sa im vy alebo si vás našli sami?

Publikovať som začal v roku 2014, keď som videl, čo sa deje okolo Krymu. Na Hlavných správach som objavil inzerát, že hľadajú spolupracovníkov, tak som sa im ozval. Najprv som chcel písať pod pseudonymom Václav Veškrna (zjavne ironická narážka na Václava Havla a jeho druhú manželku Dagmar Veškrnovú – pozn. red.), avšak povedali mi, že musím písať pod vlastným menom.

Čo robíte okrem toho? Našiel som len, že ste odborným asistentom na Katedre histórie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského.

Vyštudoval som históriu a archeológiu a bol som profesionálny historik. Na katedre už však, chvalabohu, nepôsobím, teraz som na voľnej nohe a som veľmi spokojný. Momentálne sa teším, že budem polrok nezamestnaný a že mi štát bude platiť za mojich tridsať odpracovaných rokov. (Zástupca vedúceho katedry Miroslav Kamenický povedal, že Krasnovský končí na vlastnú žiadosť. O jeho publicistických aktivitách nevedel, server Hlavné správy nepozná – pozn. red.)

Okrem toho mám licenciu ako asistent pre ľudí s Downovým syndrómom, pretože mám silné sociálne cítenie. Dlhé roky sa venujem aj bojovým umeniam.

Za články pre Hlavné správy dostávate honoráre?

Samozrejme.

Aký máte názor na členstvo Slovenska v Európskej únii?

Jednoznačne pozitívny. Európska únia je náš vzor, rovnako ako pred novembrom 1989 bola naším vzorom Rada vzájomnej hospodárskej pomoci. Nás je päť miliónov a silno pochybujem, že náš názor by krajiny ako Francúzsko či Británia mohli brať vážne.

Zjavne to myslíte ironicky. Ako historik musíte vedieť, že Európska únia má ďaleko k RVHP.

Princípy, na ktorých obe tieto spoločenstvá vznikali, sú podobné. Majú len odlišnú farbu.

Do RVHP nevstupovalo Československo na základe referenda, tak ako Slovensko do EÚ. Alebo podľa vás bola RVHP demokratický spolok demokratických štátov?

Viete čo, na referendá mám svoj vlastný názor, ale nemienim komentovať Slovensko a Európsku úniu. To ide mimo mňa.

Podpísali by ste petíciu za vypísanie referenda o vystúpení Slovenska z EÚ?

Nerozmýšľal som nad tým.

Hlavné správy dávajú nekritický priestor Kotlebovej Ľudovej strane Naše Slovensko. Prečo?

Nerozumiem, čo chápete pod pojmom nekritický priestor.

Dva príklady: V decembri ste s Kotlebom publikovali veľmi ústretový rozhovor o jeho údajných úspechoch vo funkcii župana. Koncom mája Hlavné správy rozpútali v tandeme s ĽSNS aféru okolo karnevalu na škole v Banskej Bystrici. Zverejnili ste nahrávku rozhovoru s riaditeľkou školy, ktorú tajne urobil podnikateľ Jaroslav Kuracina s Kotlebovým poslancom Jánom Morom. Automaticky ste prebrali Kotlebov pohľad na vec.

Takže tieto dve veci za pol roka považujete za dôkaz, že Hlavné správy niekomu dávajú nekritický priestor?

Iné médiá takéto veci nerobia a ani vy takto nepostupujete v prípade iných strán.

To, že sa niekto odlišuje od nejakého hlavného prúdu, nemusí byť zlé. Trebárs homosexuáli sa tiež odlišujú od bežných obyvateľov a nemyslím si, že by tým boli niečím zlí. Vy sa snažíte povedať, že ak sa párkrát do roka venuje pozornosť nejakej téme, tak k tomu pristupujeme nekriticky.

Prečo sa teda práve v prípade Kotlebu odlišujete od hlavného prúdu?

Ku Kotlebovi poviem jednu vec. Kotleba mal dva alebo tri súdy, kde sa mu snažili dokázať, že je pravicový extrémista. To, že Slovensko je právny štát a umožnil Kotlebovi účastniť sa volieb, znamená, že na ňom nenašli nič. Asi teda žiadny extrémista nebude a nerobí nič, čo by bolo protizákonné.

Hlavné správy Kotlebovi pomáhajú, je podľa vás riešením?

To je váš názor, že mu pomáhajú. Kotlebovi pomáhajú hlavne súčasní politici, ktorých zaujímajú ich vlastné žabomyšie boje a nie ľudia. Ja som Kotlebu nevolil. Ja sa venujem iným veciam, píšem o Ukrajine, píšem o prápore Azov, píšem o upaľovaní ľudí v Donbase, píšem o zločinoch, ktoré robili členovia Pravého sektora a Porošenkovi prívrženci. Prechádzal som ruské servery a videl som tam videá spálených ľudí. Boli to nechutné zábery. To, čo urobili tie prasatá, je niečo nenormálne.

Máte istotu, že na ruských serveroch písali o Ukrajine pravdu?

Takto môžete spochybniť všetko, aj zábery z vietnamskej dediny My Lai, ktorú vypálili Američania (masaker v My Lai, pri ktorom americkí vojaci zabili viac než 350 civilistov, bol jedným z najznámejších zločinov vietnamskej vojny – pozn. red.).

Veľmi kriticky hovoríte o Ukrajine, ale nič kritické o Rusku. Rusko je podľa vás štát, kde nie sú problémy?

Ja sa kriticky pozerám na každý štát. Ja som však malý pán, aby som vedel tieto veci hodnotiť. Veci v Rusku sú ruský problém.

Ale ukrajinský režim hodnotíte.

Pretože si neviem predstaviť, že by sme napríklad my na Slovensku zakázali Maďarom používať maďarčinu, že by sme zaútočili tankmi na Dunajskú Stredu a vraždili tamojších obyvateľov. Toto urobil Porošenko na východe Ukrajiny v roku 2014 v rámci svojej „antiteroristickej operácie“. Odvtedy sú tam a ostreľujú územie Donbasu, Donecka a Luhanska.

Všimli ste si, že časť ukrajinského územia je okupovaná Ruskom?

Okupovaná? Našiel tam niekto ruskú armádu?

Krym podľa vás patrí Ukrajine?

Niečo takéto sa odohralo aj v Európe, týkalo sa to Kosova. Kosovo vyhlásilo najprv autonómiu a potom nezávislosť. Keď to urobilo Kosovo, prečo by to nemohol urobiť Krym? Američanom neprekážalo vytvorenie Kosova, neviem, prečo by mne malo prekážať, že sa ľudia na Kryme rozhodli, že nechcú byť pod Ukrajinou.

Ako ubližovali Ukrajinci obyvateľom Krymu?

Na Kryme sa ľudia rozhodli, že sa odtrhnú, tak sa aj tak stalo. Ani Česi neubližovali Slovákom a my sme sa rozhodli, že sa rozdelí Československo. To je bežný postup.

Takže keby sa napríklad v Dunajskej Strede konalo referendum a väčšina ľudí by chcela byť súčasťou Maďarska, vy by ste s tým súhlasili.

Mne osobne by to neprekážalo, každý nech si ide tou cestou, ktorou chce. Ale za predpokladu, že vzťahy zostanú korektné a nedostanú sa k slovu fašisti. A to je práve prípad Ukrajiny, kde v prápore Azov vidíme fašistov najhoršieho razenia, ktorí si otočia esesácky znak a dajú si ho ako svoj symbol. To je pre mňa neprijateľné.

Celá partia, ktorá tam vládne a ktorú ja pracovne nazývam kyjevskou bandou, je pre mňa neprijateľná. Porošenko, alebo aj „Prasačenko“, je pre mňa zločinec, keď takýmto ľuďom dal vyznamenanie. Neprijateľný je pre mňa aj Kiska, ktorý si podával ruku s Porošenkom. Hlavne, že u Kotlebu robí komédiu s tým, že jemu ruku nepodá.

Viete o tom, že keď boli na Ukrajine parlamentné voľby, tak krajne pravicový Pravý sektor, na ktorý narážate, získal 2,4 percenta hlasov?

Áno, viem.

Tak prečo, keď hovoríte o Ukrajine, hovoríte vždy len o týchto excesoch?

Rovnako ako vy vyťahujete excesy s Kotlebom. Používam presne to isté, len v slaboružovej farbe. Ja mám s Ukrajincami vlastné skúsenosti. Ešte niekedy v roku 2011 alebo 2012 som bol ako inštruktor bojových umení na Ukrajine. Už vtedy som si všímal rôzne sympatie k banderizmu, ktoré tam boli veľmi živé.

A keď sa už bavíme o Kryme, znovu hovorím, že na Kryme prebehlo referendum. EÚ a Američania hovoria, že bolo nelegitímne, Rusko hovorí, že bolo legitímne. Prečo by som mal veriť Američanom? Nehovorím, že z Ruska sa nešíria dezinformácie, ale nedá sa to porovnať s Američanmi.

Prečo?

Američania už toľkokrát klamali. Snažili sa Rusov položiť, čo sa im však nepodarilo, a teraz s tým majú problém. Ja americkú politiku v mojom svete prirovnávam takmer k Hitlerovi. Vy ma obviňujete, že preberám ruský pohľad na vec, ale to aj ja sa vás môžem spýtať, prečo vy ako Denník N manipulujete, keď nekriticky preberáte americké stanoviská.

Nepreberáme nekriticky americké stanoviská. Keď píšeme o svete, tak informácie preberáme zo zdrojov, ako je napríklad Reuters.

Reuters preberám aj ja a veľakrát sa mi stalo, že keď som porovnával Reuters a Rusov, boli tam dve diametrálne odlišné veci. Vy automaticky urobíte to, že ruské označíte za nepravdivé a západné za pravdivé.

A prečo vy veríte radšej ruským zdrojom než napríklad Reuters?

Ľudia by mali mať možnosť dozvedieť sa pohľad oboch strán, tak ako na súde. Vy zastupujete mainstream, my zastupujeme alternatívu pravdy .

dennikn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:36,  Je to naozaj smutne , že takto kydajú dvaja uplne mešuge idioti na vlastnú prezidentku a to...
dnes, 01:16,  12. tento typ vírusov ma nezaujíma .
dnes, 01:06,  To je už hádam jedno, nie? Mali dopad na iné živé organizmy.
dnes, 01:03,  10. ktoré mali afekt na ludskú spoločnost .
dnes, 01:01,  Nikto ti nebráni. Ale tak diskredituješ len sám seba.
dnes, 01:00,  Na to niesu záznamy. Otázka znie, prečo by nemali byť?...
dnes, 00:58,  Odporúčam potom prečítať aj tu....
dnes, 00:54,  to by sa vam pacilo prasata komunisticke.....vylepovať klamstva....kydať na boží lud, a ja...
dnes, 00:51,  8. pred nou aké , davaj
dnes, 00:46,  10. tak toto si idem pozriet , twl ak je to fakt pravda :)
dnes, 00:45,  AJ pred ňou. Povie tam viacero nepresností, gro myšlienky je však o inom.
dnes, 00:44,  toto je pič*vina *21 vírusy existovali ešte v dobe bronzovej . omg ten kecá
dnes, 00:43,  Ty by si mal mlčať o útočení.... Takmer pokaždé začínaš diskusiu útokom.
dnes, 00:42,  Otras stacionárnej kamery pred kolapsom. https://www.youtube.com/watch?v=rpQ8ipjg1b0...
dnes, 00:41,  3. jasné , ze bude . ved nie je killer vírus :)
dnes, 00:39,  80. osvieteny, áno a vírusy sú zivé . nechaj to tak.
dnes, 00:38,  82. no daj *21
dnes, 00:35,  Sionfašista, bol Danko teraz v Moskve, počas pandémie? A vari nemal rúško na tvári? Tak čo...
dnes, 00:32,  A keď Krysafran útočí, tak mlčíš, ty trollejbus.
dnes, 00:31,  Kasafran, neschopnosť vecne reagovať a len útočiť.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek mieni a človek aj mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(58 292 bytes in 0,591 seconds)