Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ateisti, príčina najväčších krutostí a nespravodlivosti.

11
reakcií
1241
prečítaní
Tému 20. apríla 2013, 07:08 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   20. 4. 2013, 07:08 avatar
Zdroj: Juraj Mesík, changenet
Dátum: 15.4.2013

Nedávno končiaci pápež Jozef Ratzinger, z vôle kardinálov biskup rímsky pôsobiaci pod menom Benedikt XVI. vyšiel na sklonku roka 2007 so zaujímavým opusom, encyklikou „Spe Salvi". Niektorí veria, že ide priam o dielo Božie. Vo svojej druhej encyklike pán Ratzinger predkladá svoju víziu histórie a sveta. Tak teda, čo zostalo po ňom.

Kým s jeho tézou, že technologický progres bez etického pokroku so sebou prináša pre ľudstvo veľké riziká, alebo s konštatovaním negatív, ktoré pre ľudstvo znamená súčasná posadnutosť materiálnym konzumom, možno nepochybne súhlasiť, jeho útok na ateizmus vyznieva tragikomicky v duchu „sancta simplicita". Vážne ho môžu brať len skutočne sväto prostoduchí ľudia bez vzdelania a základného historického prehľadu. Chcel pápež adresovať svoju encykliku práve im?

V zmienenej novej encyklike pán Ratzinger z pápežského trónu tvrdí, že ateizmus nesie zodpovednosť za „tie najväčšie formy krutosti a nespravodlivosti" v histórii. Hmmm... Nedalo by sa nesúhlasiť, keby to boli ateisti, kto sa 15. júla 1099 po členky brodil v krvi do poslednej ženy a dieťaťa vyvraždených obyvateľov Jeruzalema: priamy účastník masakru Fulk de Chartres zaznamenal, že len v Šalamúnovom chráme bolo zavraždených skoro 10 000 ľudí, celkový počet zavraždených pre väčšiu slávu Božiu v ten slávny deň histórie sa odhaduje na 70 000. Veľa, ale na rekord to už vtedy nestačilo - pri dobití Antiochu o rok skôr križiaci zmasakrovali 100 000 ľudí. Bol to len prvý z dlhého radu masakrov spáchaných v rámci krížových výprav. Tie neušetrili ani Európanov - začiatkom 13. storočia boli vyhladení Albigénci, odhady historikov hovoria o milióne zavraždených. Tých predchádzali státisíce Sasov a iných pohanov vyvraždených v rámci pokresťančovania Germánov v predošlých stáročiach. Samozrejme ateistami. Ateistický španielsky inkvizítor Torquameda za svojich 18 plodných rokov vo funkcii upálil podľa rôznych údajov 8 800 až 10 200 ľudí: odhady hovoria až o 9 miliónoch bosoriek a iných obetí upálených a inak zavraždených inkvizíciou za jej dlhú históriu - posledná bosorka v Európe skonala v plameňoch ateistov v roku 1826 vo Valencii, posledná bosorka na svete bola upálená v Mexiku v roku 1874. Kto iní ako ateisti maskovaní v sutanách a plášťoch s krížom sa mohol dopustiť toľkých zverstiev na duševne chorých alebo len jednoducho inak zmýšľajúcich ľuďoch?

Sledujúc ďalej Ratzingerovu logiku a jeho výklad dejín, kto iný, než ateisti to tiež mohli byť, kto v čase veľkého moru v roku 1348-49 zaživa upálili v synagógach stoviek európskych miest alebo utopili v ich riekach desiatky tisíc Židov. Tridsaťročná vojna ateistov v rúchu katolíckom proti ateistom v rúchu protestantov si v rokoch 1618-1648 vyžiadala 7 až 11,5 milióna obetí - mnohé oblasti v Nemecku, Čechách a inde v strednej Európe vtedy stratili až polovicu obyvateľstva. Kým iným, než práve ateistami vedený atlantický obchod s otrokmi si vyžiadal smrť 10 až 20 miliónov ľudí alebo genocída amerických Indiánov s podobným ak nie väčším počtom obetí. A aby sme nechodili len hlboko do histórie s jej nepresnými číslami: je tomu len niekoľko rokov, čo v neďalekej bývalej Juhoslávii pravoslávni ateisti masakrovali katolíckych ateistov a tí všetci a navzájom ateistov mohamedánskych s celkovou bilanciou odhadovanou na 200 000 mŕtvych. Ani nehovoriac o ateistoch v Rwande - krajine s 98,3 % veriacich, prevažne kresťanmi - ktorí počas tamojšej genocídy v roku 1994 mačetami povraždili 800 tisíc až 1 milión ľudí...

Tak ako je to s ateizmom ako pôvodom najväčších foriem ukrutností a nespravodlivosti, pán Ratzinger? Úplne inak, ako hovoríte vo svojej encyklike: ak po tisícročia nebola náboženská viera priamo zdrojom a inšpiráciou masových ukrutností - a ak pochybujete, že bola, prečítajte si pozorne ešte raz Bibliu, o ktorej asi veríte, že je slovom Božím - tak neuveriteľným ukrutnostiam a násiliu nedokázala alebo nechcela zabrániť, hoci disponovala obrovskou mocou a bohatstvom. Jediné šťastie je, že európske náboženské vojny a masakry nedisponovali technológiami dneška a tak väčšina z ich obetí zahynula tvárou tvár svojim vrahom. Často presvedčených, že brutálne násilie, ktoré práve páchajú, je vôľou ich Boha.


6.
označiť príspevok

Krištof
   20. 4. 2013, 12:47 avatar
1. V skutočnosti sa mi oveľa viac pozdáva príspevok 2. od Romanova. Je zmierlivý a dá sa povedať humanistický (v kladnom zmysle slova).

Určite aj v mene náboženstva, ktorým má autor z 1. príspevku na mysli kresťanstvo, sa napáchali zlé veci. Teda nielen tie dobré, napr. v oblasti kultúry, umenia, charity atď. (ak nepočítam samotnú spásu, ktorá má duchovný význam pre daného jednotlivca). A to potom, keď sa pôvodné kresťanstvo (resp. jeho časť) spojilo so svetskou mocou, s mocenskou a silovou zložkou spoločnosti. K tomu pozri napr. toto www.historickarevue.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Počas dlhej histórie sa toho stalo pomerne veľa. Aj dnes keby sa dostali k moci fanatici, ktorí by nerešpektovali demokraciu, mohlo by hádam nastať pre mnohých peklo na zemi. Na druhej strane veci sa zväčša nediali bez príčiny a bez kontextu. Veď aj Spojenci (Briti, Američania, Sovieti) počas 2. svetovej vojny zlikvidovali veľa ľudí (nacistov) a vecí. Ale - to sa vie - tiež nie bez príčiny a kontextu. Napríklad príčinou križiackej výpravy do sv. zeme boli najmä seldžuckí Turci, ktorí predtým prijali islam a likvidovali kresťanských pútnikov. Alebo stredovekí pohania (napr. germánski), to azda boli nejakí dobráci? Kdeže, často to boli proste barbari s krutými kultami, obetovávaním ľudí svojim bohom, stromom atď. Toto píše J. Wasserman o "pôvodných" Germánoch všeobecne: "Germáni boli primitívny kočovný ľud pochádzajúci zo Škandinávie. Ich polyteistické náboženstvo obsahovalo prvky animizmu, prinášania ľudských obetí a veštenie... Vládli im bojovní náčelníci udržujúci si poslušnosť úspešnými výbojmi a plienením." Takže žiadni dobráci. Môžeme byť ešte radi, že ich moc a "kultúra" neprevládla, že prevládla vtedy skôr franská moc, ktorá sa historicky spája aj s karolínskou renesanciu. V dnešnej dobe, ovplyvnenej kresťanstvom a humanizmom by hádam bolo možné "prevádzkovať" pohanské náboženstvo aj bez tých negatív.

Tu je zaujímavý článok o kresťanoch františkánoch pôsobiacich v Amerike v čase jej objavenia. www.historickarevue.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Čo sa týka obetí inkvizície, tak asi pred troma rokmi písal kriticky istý autor, ktorý sa týmto zaoberá a nie je kresťan, že za tristo rokov jej padlo za obeť v Európe do 100 tisíc ľudí. Ďalej uvádza, že veriaci autori hovoria o menšom počte.
Inak nedá sa všetko to zlé hádzať na kresťanstvo, ak za tým boli skôr iné, napr. etnické a politické vplyvy.

Ľudskí a neľudskí môžu a nemusia byť teisti i ateisti. Otec Pirea: "Nie je dôležitý rozdiel medzi veriacimi a neveriacimi, ale medzi tými, ktorí prejavujú starosť o druhých, a tými, ktorí ju neprejavujú." Alebo aj ateista R. Dawkins: "Dokonca môžeme diskutovať o spôsoboch, ako zámerne kultivovať a živiť čistý, nezištný altruizmus - niečo, čo v prírode nemá miesto, niečo, čo nikdy predtým v celej histórii sveta neexistovalo." Ide však aj o principiálne otázky, na čom je založený ateizmus naturalizmus a na čom kresťanstvo. Z čoho by mohol ateizmus naturalizmus čerpať pozitívne hodnoty? A má o to vôbec záujem? Čo je to vlastne dobro a zlo z pohľadu naturalizmu? Ktosi to raz na df kriticky vyjadril takto: "Ateizmus zabíjí, protože bez Boha neexistují žádná pravidla – vše je dovoleno! Ateisté jsou čelnými zastánci uzákonění potratů, eutanázie, narkomanie, prostituce, pornografie i promiskuity. Všechny tyhle jevy jsou příčinou bídy, utrpení a smrti. Ateizmus je filozofií smrti."


7.
označiť príspevok

Krištof
   20. 4. 2013, 12:54 avatar


8.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 4. 2013, 13:01 avatar
Súhlasí Krištof


9.
označiť príspevok

Krištof
   20. 4. 2013, 13:18 avatar


10.
označiť príspevok

Vladko muž
   20. 4. 2013, 13:41 avatar
6
Otec Pirea má pravdu.
Súhlasí Krištof


2.
označiť príspevok

Romanov muž
   20. 4. 2013, 08:30 avatar
1/ článok je skopírovaný z www.voltaire.netkosice.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
2/Na Slovensku je organizované ateistické hnutie ešte stále spájané s ľuďmi, ktorí počas komunistického režimu veriacich prenasledovali, väznili, mučili, čo je neprekonateľná bariéra medzi nimi a ľuďmi, ktorí by od veriacich uvítali, aby neboli všetci ateisti stotožňovaní s komunistickými pohrobkami, pretože mnohí z nich boli sami obeťami represálií komunistov a s komunistami nechcú mať nič spoločné.
3/ Ľudia sú všelijakí, takí, i onakí, a tak je to aj medzi ateistami. Nájdu sa jedinci, ktorým je vlastná hrubosť, vulgárnosť, nenávisť, zloba. Takíto ateisti robia hanbu ostatným ateistom. Podobne je to i medzi veriacimi. Poznám drzých, neokrôchaných ateistov, ale i milých veriacich. Poznám láskavých ateistov, i morálnu veriacu spodinu.
4/ Nie je dôležité, či niekto verí v boha, alebo nie, je to každého osobná záležitosť. Dôležité je, aby sa ľudia navzájom mali v úcte, tolerovali svetonázorovú rozdielnosť, pomáhali si, atď.
Súhlasí Vladko


3.
označiť príspevok

Vlado muž
   20. 4. 2013, 09:04 avatar
Tiež sa čudujem Nabzlovi, že kopíruje od zlodejov, teda od drzých a neokrôchaných ateistov. Ak to bolo uverejnené na Changenet, tak mal dať odkaz z Changenet.sk, občianskeho denníka, a nie od parazitov.

Keď už nie inak, mohol Nabzlo pripomenúť, že to už v diskusnom fóre uverejnil Rains ako 34. príspevok 18. 8. 2011, 22:13 v téme: Prečo si ateistom?

Alebo mohol dať odkaz od milého veriaceho, ktorému sa ten článok od Mesíka tiež zapáčil: www.jirivacek-satguru.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Vlado muž
   20. 4. 2013, 09:07 avatar
Romanov: Takíto ateisti robia hanbu ostatným ateistom.

Presne tak! Ktokoľvek, kto dáva odkaz na tie netkosice, tak robí hanbu ostatným. Nabzlo by mal radšej uvádzať serióznejšie zdroje. Asi tak ako som to spravil ja v 3. príspevku. Napríklad od milého veriaceho, a nedráždiť tak židofóbnych fašistov z Košíc.


5.
označiť príspevok

Scarllet žena
   20. 4. 2013, 10:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Romanov muž
   21. 4. 2013, 08:58 avatar
RE:2
Na Slovensku má ateizmus veľmi rozporuplnú príchuť „vďaka“ komunistickej minulosti. No ak vezmeme do úvahy, že neveriaci predstavujú po katolíkoch jednu z najväčších skupín a ich názory, želania, hodnoty a životné postoje sú masívne ignorované, čosi nie je v poriadku. Predsudky voči neveriacim naberajú obrovské až mytologické rozmery. Dokonca sa hierarchia rozhodla bojovať proti svetskému humanizmu. Otázka stojí akými prostriedkami. Biskup Žilinskej diecézy Galis a bývalý spišský diecézny biskup Tondra vydali vyhlásenie, v ktorom uvádzali, že pluralitný sekularizmus ničí kresťanské hodnoty slovenskej spoločnosti. V podstate ich k tomu posmelilo spoločné vyhlásenie expápeža Benedikta XVI. a hlavy gréckej pravoslávnej cirkvi, v ktorom vyzvali na spoločný boj kresťanov proti sekularizmu, ktorý považujú za najväčšiu hrozbu modernej európskej spoločnosti. Pripomínam, že máme za sebou 13 rokov 21. storočia.
Súhlasí Vladko


12.
označiť príspevok

TvojOponent muž
   21. 4. 2013, 09:22 avatar
Juraj Mesík, sexuálny partner Oľgy Pietruchovej. Na svojom blogu zaviedol cenzúru oponentských článkov. Aké veľavravné... 
Súhlasí Romanov, Vladko
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 20:41,  Mala mu ujebať medzi varlatá. *13*13*13*13*13
dnes, 20:40,  Minule sa zakradal po dvore, aby ho sestra nevidela. A skoro ho osratou metlou ujebala....
dnes, 20:40,  Ale veď to si môže natrieť na 9 centový chlebík ňi ? *13*13*13*13*13*13
dnes, 20:39,  Aspon si zasrate trenky operie, ani ich zobliect nemusi. *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 20:38,  Veď ujebe matke prachy ňe ? *13*13*13*13*13
dnes, 20:37,  Pomôže mu to ? Veď lož nezmyje, či ? *13*13*13*13
dnes, 20:37,  Z "renty", co ti vyplaca socialka to veru neutiahnes. *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13...
dnes, 20:33,  Keď bude stať krabička 35 dolarov ako v Australii potom to bude normálna cena konečne
dnes, 20:32,  Chod sa okupat do koryta. Smrdis. *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 20:31,  Rodak lož a bludy v tvojom prípade musi byť su sučasťou tvojej duševnej poruchy rovnako ako...
dnes, 20:31,  Plesen z chlebika a lacna whisky zacala unho ucinkovat. *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 20:30,  Od r. 2021 budú zdražovatt cigarety
dnes, 20:28,  To nie je o domove, ale o trvalom bydlisku. To si nevedel, prakokot? *13*13*13*13*13*13*13*13*13...
dnes, 20:23,  Tak nabudúce nezačni podjebovať a nemusí to byť. *04
dnes, 20:21,  Prečo si taká nevďačná ? *11*13
dnes, 20:20,  Človeka poznáš po reči. Ako ťa naučili tak píšeš
dnes, 20:20,  Ma nezaujíma. .. *04
dnes, 20:18,  Veď aj balkón sa ráta za " von " či ? *04
dnes, 20:17,  Noo, nepýtala som sa ho. .. *21 Myslím, že to je často neriešiteľné. Alebo môžeš...
dnes, 20:15,  Nie všetkých, len takých kokotov protislovenských a ojebujúcich ako ty !!!!!!!!!!!!! *04
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Našťastie neexistuje vôbec žiaden dôvod, prečo by sme mali byť všetci rovnakí.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(79 692 bytes in 0,406 seconds)