Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  kultúra  téma
kategórie:  

Ako štát bojuje proti dezinformáciám? Blaha v SAV, Zem a vek v ponuke pošty

2
reakcií
548
prečítaní
Tému 12. decembra 2019, 13:06 založil Osvietený.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Osvietený muž
   12. 12. 2019, 13:06 avatar
Slovenská akadémia vied sa na veľtrhu pýšila aj štvoricou kníh od Ľuboša Blahu, ktorého neskôr vyzvalo predsedníctvo na dobrovoľný odchod. V ponuke Slovenskej pošty zas figuruje konšpiračný magazín.

Slovenská akadémia vied (SAV) sa nedávno striktne dištancovala od facebookových vyjadrení Ľuboša Blahu, ktorý dlhodobo šíri na sociálnej sieti nenávistné statusy a dezinformácie. Presnejšie, urobilo tak predsedníctvo našej kľúčovej vedeckej inštitúcie. Ústav politických vied SAV, kde je poslanec zamestnaný, Blahu podržal.

Blaha pritom nedávno bodoval aj v stánku SAV na najväčšom knižnom veľtrhu na Slovensku, ktorý navštívili tisíce ľudí. V sekcii vydavateľstva akadémie sa nachádzala hneď štvorica jeho titulov. Jedna z kníh prezentovaných na veľtrhu pritom vyšla s finančnou podporou niekdajšieho vrcholného politika Smeru a mládežníckej organizácie najsilnejšej vládnej strany.

Vedenie SAV v tom problém nevidí, keďže na Bibliotéke boli prezentované aj iné, „určite menej kontroverzné a snáď aj hodnotnejšie publikácie SAV“. Prečo v prípade Blahu šlo hneď o štyri publikácie, nevedno. SAV sa bráni, že vedecké diela recenzuje, ale necenzuruje.

Akadémia, ktorej ústavy dostanú od štátu každoročne desiatky miliónov eur, je rozhodujúcou verejnou inštitúciou, zabezpečujúcou akademický neuniverzitný výskum na Slovensku a platformou pre spoluprácu a rozvoj najlepších vedcov Slovenska.

Blaha na veľtrhu

V bratislavskej Inchebe sa každý rok počas jesene koná najväčší knižný veľtrh na Slovensku, kde vydavateľstvá pred Vianocami prezentujú svoju knižnú produkciu. SAV na populárnom veľtrhu prezentovala aj knihy Antiglobalista, Európsky sociálny model, Späť k Marxovi a Matrix kapitalizmu.

Autorom titulov je vedecký pracovník Ústavu politických vied SAV a poslanec Národnej rady Ľuboš Blaha, ktorý sa na sociálnej sieti prezentuje najmä útočnými statusmi, straší verejnosť osvedčenou „zbraňou“ maďarského premiéra Viktora Orbána – finančníkom Georgom Sorosom a šíri dezinformáce.

Naposledy rozvíril hladinu videom o prokurátorovi špeciálnej prokuratúry Tomášovi Honzovi, ktorý vydal minulý týždeň pokyn na trestné stíhanie Blahovho straníckeho šéfa Roberta Fica. Blaha označil prokurátora za „sopliačika“, bez dôkazov ho obvinil z neobjektívnosti a klamal o jeho veku. Zverejnil tiež fotografiu jeho tváre, hoci podľa zákona nemožno vyhotovovať obrazové snímky tváre alebo bydliska prokurátora bez jeho súhlasu.

Peniaze od smerákov

Blaha pritom nesedí len v poslaneckej lavici. Má aj 14-percentný úväzok v SAV. Pod jej záštitou vydal nielen publikáciu financovanú z grantu Vedeckej grantovej agentúry ministerstva školstva a SAV (VEGA), ale aj knihu financovanú z peňazí vrcholového politika Smeru a Mladých sociálnych demokratov.

VEGA ako poradný orgán ministerstva a SAV pri rozdeľovaní finančnej podpory z rozpočtu odobrila viacročný projekt „Stratégia transformácie spoločnosti v kontexte civilizačnej analýzy“, na ktorý smerovali v súčte tisíce eur. Z týchto peňazí sa financovala aj jedna z Blahových kníh.

Ďalší z Blahových titulov zas vyšiel vďaka spomínanej finančnej podpore niekdajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), ktorému Blaha robil podľa svojich slov poradcu. Vydanie knihy podporila aj spomínaná mládežnícka organizácia Smeru.

Rozpory v SAV

Kým Predsednícto SAV pred pár dňami vyzvalo Blahu, aby „zvážil svoje ďalšie pôsobenie na Ústave politických vied SAV“ a začalo konanie pred Etickou komisou SAV, jeho domovský ústav stojí za ním.

Riaditeľ Ústavu politických vied SAV Peter Dinuš tvrdí, že „vyjadrenie predsedníctva zamieňa politické pôsobenie Blahu s jeho vedeckou činnosťou na pôde akadémie“. „Som toho názoru, že SAV musí zostať apolitickou inštitúciou, že nemá dochádzať k prenášaniu politických sporov, a to špeciálne počas predvolebnej kampane do akadémie.“

Dinuš, okrem iného zodpovedný riešiteľ projektu, v rámci ktorého vydal Blaha svoju odbornú publikáciu, považuje Blahové politické názory a výskum na pôde SAV za dve rozdielne veci. Faktom je, že Blahov facebookový účet je označený „ako volebná kampaň vedená politickou stranou Smer-SD“.

Predsedníctvo SAV, ktoré označilo Blahove statusy na Facebooku za „dehonestujúce a pre SAV neprijateľné“, však argumentuje, že poslanec Blaha je zamestnancom Ústavu politických vied SAV a aj preto ho verejnosť spája s touto dôveryhodnou inštitúciou (SAV). „Statusy a vyjadrenia poslanca Blahu sú v priamom rozpore s vedeckou činnosťou SAV“, argumentuje Predsedníctvo SAV.

Podpredseda SAV pre 3. oddelenie vied Miroslav Morovics potvrdzuje, že predsedníctvo „neteší spájanie výstredností pána poslanca so SAV“. Možnosti zasiahnuť sú však podľa neho obmedzené, keďže zamestnanci sú v priamom pracovnoprávnom vzťahu s ústavmi a inými organizáciami SAV, ktoré sú samostatné právne subjekty, a nie s akadémiou ako celkom.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

0svietený muž
   12. 12. 2019, 15:14 avatar
Konečne sme sa aj my. "osvietení" präkäkäti a haluzickí vidláci fundovane vyjadrili k pálčivým otázkam Slovenskej akadémie vied a jej filozofického ústavu. Aj keď len copy and paste.
A teraz si trochu pošpárame v nose a budeme čítať Vergília v originále.                 


3.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 1. 2020, 20:17 avatar
The Loners - Lucky Boy
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:18,  Nevieš čítať alebo čo, nepoznáš význam slov? Veď je to tam (9.) uvedené resp....
dnes, 12:18,  to je jedno kto je autorom tohoto clanku......Vytvara to dojem, že naozaj take niečo rusi...
dnes, 12:15,  Teóma, a už si sa vyliečil z inaugurácie prezidenta USA Bidena?
dnes, 12:14,  V správe sa píše: Russia’s Nevsky Design Bureau (PKB) has developed Varan. Nuž, z toho...
dnes, 12:13,  Že zrovna ty píšeš o kritickom myslení? Tak to je zaujímavé.
dnes, 12:12,  A komu ju chceš vlastne ukázať? A čo chceš u tých ľudí, ktorým to ukazuješ, spôsobiť?...
dnes, 12:11,  A zdrojom tejto správy je: http://bit.ly/3iLeiCz
dnes, 12:09,  Čiže máme už jeden odkaz, o ktorý sa obtrel len Eduard Žákovic.
dnes, 12:09,  Inak, ty si klasický príklad vymletého človeka, keď si všímaš takú pofidérnu stránku...
dnes, 12:06,  Daj webové odkazy na propagandu neexistujúcej lode, o ktorej sa v článku píše, že existuje.
dnes, 12:05,  era cielom je ukázať neexistujúcu loď ktorú propaganda vykresluje ako skutočnú . Ide iba o...
dnes, 12:03,  Skôr by som to - primeranejšie - prirovnal k očkovaniu proti chrípke. To je tiež...
dnes, 12:02,  Patrick91, budem citovať: „Konflikty uvnitř církve - její rozdíly, náboženský...
dnes, 12:00,  Čím sa líšiš od tej osoby? Ty si taký istý len na druhej strane brehu. Na 100% dôveruješ...
dnes, 11:59,  ok, dik, asi som to už niekde čítal :) Ale v tom príbehu ani moc nejde o rozhodnutia...
dnes, 11:58,  Myslim, že poukazať ako dezinformuje ruska politika ludi ktorí fandia rusku. Stači ukazať...
dnes, 11:56,  Krištof čo je klasická vakcína ??? A čo je neklasická ??? Nuž tebe by sa pozdávala...
dnes, 11:52,  Šírenie spamu. Eduard Žákovic zistil, že stokrát opakovaná lož sa mu stane pravdou, a...
dnes, 11:49,  Čo je vlastne cieľom takýchto príspevkov?
dnes, 11:41,  https://youtu.be/K50RsjGQFds
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Posielam Ti zoznam všetkého, čo by som si na Vianoce želal: Teba!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(64 468 bytes in 0,390 seconds)