Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Ako sa Kotleba stane premier

53
reakcií
411
prečítaní
Tému 15. januára 2020, 08:59 založil panoramix.

podobné témy:1.
označiť príspevok

panoramix muž
   15. 1. 2020, 08:59 avatar
Vo volbach 2020 uspeju liberali, zlozia vladu. Neurobia pre ludi nic, budú mať kauzy, nic sa nevysetri..... A v roku 2002 budú predčasne volby ktoré vyhra LSNS 40%,kvoli prijímaniu imigrantov padne vlada.
A LSNS bude vladnut


31.
označiť príspevok

kntsz muž
   15. 1. 2020, 14:14 avatar
1-
No šup-šup....treba, aby sa kotlebovci poponáhľali, lebo neviem-neviem či to do roku 2002 stihnú.   
Súhlasí Bijjou, djjaro, panoramix


34.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 14:22 avatar
V roku 2002 budú vládnúť s určitosťou . Mazurek bude mať práve 8 rokov
Súhlasí Bijjou, panoramix, kntsz


51.
označiť príspevok

panoramix muž
   15. 1. 2020, 17:26 avatar
Mazurek ma casostroj


52.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 1. 2020, 17:28 avatar
51No zbohom     


53.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2020, 14:37 avatar
Nenormalix múdro píšeš       

Vo volbach 2020 uspeju liberali, zlozia vladu. Neurobia pre ludi nic, budú mať kauzy, nic sa nevysetri..... A v roku 2002 budú predčasne volby ktoré vyhra LSNS 40%,kvoli prijímaniu imigrantov padne vlada.
A LSNS bude vladnut

Teraz si len počkame na rok 2002 a je to zase vyhra vocca


54.
označiť príspevok

Osvietený muž
   3. 7. 2020, 14:39 avatar
Tak teda ľsns bude mať 40 % a tých 60 % ?


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 1. 2020, 09:36 avatar
A ty si prorok, ako zvyčajne. Nech sa stane vôľa tvoja!


3.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   15. 1. 2020, 10:28 avatar
1/ Na mojom vision boarde "smrt liberalom!!!"))


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 11:40 avatar
Grofik šrobik máš to nesprávne . Musíš to cudzie slovko ktorému nerozumieš zmeniť za slovenské .

SMRŤ SLOBODE potom to budeš mať správne .


10.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   15. 1. 2020, 11:49 avatar
8/ Comu nerozumiem ze si megakokot????))


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 11:54 avatar
Ja rozumiem len ty nerozumieš lebo si len kominár dnes už iba pacient s invalidakom na gebulu .

Preto píšem vymen talianske slovko liberalny za slovenský preklad slobodný

Čiže tvoje heslo je

SMRŤ SLOBODE potom to budeš mať správne .


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 11:05 avatar
Perfektné. Prajem príjemnú vládu kotlebám . A teraz moja hypotéza. Po voľbách 2020 nebude vo vláde lsns. Strana sa začne dorobiť čo bude jej koniec .


7.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 11:31 avatar
Edo tie tvoje trol zábavné hypotézy, ktoré nikdy nevychádzajú.


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 11:52 avatar
hákovýSS ja som písal v prezidentských volbách , že vyhrá Čaputová pomerom hlasov 60 : 40 ty si písal , že nemá šancu a prieskum je lož . Ukázalo sa , že prieskum bol správny a môj odhad tiež. Vo voľbách do EP si písal ako ľsns bude robiť poriadky v EP napísal som k tomu že o takých dvoch idiotov ako je Uhrík s Radačovským nezakopne ani fašisticke dno EU krídlo Lepenovej čo sa i stalo a PAT a MAT zostali bez frakcie .
Nuž a prečo žiadna strana nebude vládnuť s ľsns . Nie len pre hajlovačky a nacisticke pobluzenia ale hlavne pre 10 bodov uúlne scestneho programu . Ani jeden bol nie je totiž realne splnitelný. A tretia základa vec je že ktorá strana by išla do vlády s ľsns alebo len strana ktorá by mala z ľsns tichú podporu si podpíše vlastný trest smrti .

Tak ako v Česku Sládková strana zanikne i strana fašistických idiotov .

Boli tu už všakoveke odvyhy velke proruske koalície a iné bludy až po Paliho kapurkovu a kadečo . Dnes je tu strana fašistov , ktorá uplne rozvratila župu BB kde absolutne zlyhala predviedla ukažkové rodinkarstvo a klientelizmus rozpredavanie mnohotisícových strojov za 1€ atd . Napokon dostal Kotleba velýá kopanec do guliek a od tých čias sa začala župa vracat do normalu . Tie mnoho milionove škody ktoré spôsobil Kotleba čierným zamestnavaním a nekompetentnosťou zostali.


14.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 11:56 avatar
SSEdo zasa klameš ty fašista !
Dnes liberálni fašisti banskobystrickú župu ničia, kde vládne rodinkárstvo, klientelizmus... !
Zanikla SDKU ale to si nepredikoval !


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 12:01 avatar
Nikde nie je rodinkárstvo . To že župan má za svojho zastupcu svojho syna je nie len preto lebo mu dôveruje ale preto že Luntera ml zvolili voliči . Dostal najviac hlasov . To ti hákovýSS na magazíne 1 nepísali .

http://www.youtube.com/watch?v=VpiJAVeTYJs Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


18.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 12:08 avatar
SSEdo realita je že na BB župe vládne rodinkárstvo !


17.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 12:02 avatar
Pozri aké mašinky popredal za 1 €

domov.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


19.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 12:09 avatar
Sklamaný poslanec píše o Lunterovi - Arogancia moci, masívne rodinkárstvo !
plus7dni.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 12:21 avatar
Áno, Ondrej Lunter je legitímne zvoleným podpredsedom BBSK a toto rozhodnutie rešpektujem, ale morálne etická rovina zostáva na hlave tak Ondreja Luntera, ale aj predsedu BBSK.”

Nuž kto by mal zastavať túto funkciu ako osoba ktorá dostala najviac hlasov voličov a ktorej župan dôveruje ?

Ako Kukolik Kotlebovo kralovstvo zhodnotil

KRAJ JE O ĽUĎOCH A PRE ĽUDÍ! O tých, ktorí dostanú legitimitu vo voľbách - predseda a poslanci, a pre tých, ktorí ich volili aj nevolili. Predseda so svojím úradom by mali byť akousi servisnou organizáciou na zabezpečenie lepšej kvality v života v našom kraji. Bohužiaľ, momentálne to tak v kraji nie je, preto dúfam, že vo voľbách zvíťazí triezvy rozum.

Zvolenie terajšieho predsedu kraja bolo obrovským prekvapením nielen pre širokú verejnosť, ale zrejme aj pre samotného župana. Ako vidíte jeho 4-ročné pôsobenie v tejto funkcii?

- Terajší predseda nebol pripravený riadiť BBSK. Nemal na to pripravený ani dostatok odborne kvalifikovaného personálu. Po jeho zvolení došlo k masívnej výmene kádrov na úrade BBSK v hesle VODU KÁŽE a VÍNO PIJE. Dlhodobo kritizuje rodinkárstvo a klientelizmus vo vládnej koalícii, pritom on si zamestnal manželku na Regionálnej správe ciest, kde predseda kraja je v pozícii valného zhromaždenia, rovnako zamestnal svojich bratov, viacerých členov ĽSNS, kamarátov a známych, v počte asi 50, na úrade BBSK a Regionálnej správe ciest. Úrad sa tak stal straníckou centrálou. Takéto rodinkárstvo a klientelizmus nikdy nebolo na BBSK, čo viem porovnať, keďže som tam už tretie funkčné obdobie.

Výsledok volieb ste však museli rešpektovať. Ako fungovalo zastupiteľstvo kraja?

- Áno, výsledok volieb som rešpektoval a snažil som sa aktívne pracovať v krajskom parlamente s cieľom podporiť všetky návrhy, ktoré boli prospešné pre kraj a jeho obyvateľov, bez ohľadu na to, kto bol jeho predkladateľom. Sám som tiež predkladal návrhy, napríklad za odpredaj schátralého Pavilónu B žiarskej nemocnice terajšiemu prevádzkovateľovi s cieľom zrekonštruovať a sprevádzkovať na novú modernú lôžkovú nemocnicu pre región 100 000 obyvateľov. Bohužiaľ, ani po roku nie je podpísaná kúpnopredajná zmluva, a tak sa stále nemôže začať s rekonštrukciou.

Prvýkrát bol zvolený za župana politický kandidát, ktorý ale nemal v zastupiteľstve podporu ani jedného poslanca zo svojej strany. Očakával som preto, že bude hľadať cestu k partnerskej spolupráci s poslancami, s cieľom spoločne prijímať dobré návrhy pre kraj. Bohužiaľ, takáto spolupráca výrazne absentovala a skôr bolo pravidlom, že poslanecké návrhy, ktoré zastupiteľstvo schválilo, predseda vetoval.

Za stav nášho kraja viníte teda jeho predsedu?

- Za stav nášho kraja nesú zodpovednosť jeho volené orgány - predseda a poslanci, všetci svojím dielom zodpovednosti. Predseda nesie zodpovednosť za to, že sme ako jediný kraj nemohli čerpať európske finančné zdroje na rozvoj preto, že inšpektorát práce zistil načierno zamestnaného pracovníka na úrade BBSK, a tým sme sa stali ilegálnym zamestnávateľom, ktorý sa 5 rokov nemôže uchádzať o európske zdroje. Takto sme prišli o 30 miliónov eur na cesty a školy. Všetky naše investície boli tým pádom z rozpočtu kraja. A to je veľká škoda pre náš kraj a jeho obyvateľov!

Predseda kraja autoritatívnym spôsobom opakovane neprimerane zasiahol do kultúry, a to tým, že prerušil a zakázal niektoré divadelné predstavenia a odobral dotácie na divadelné predstavenia. A bolo toho oveľa viac...

Z môjho pohľadu išlo o premárnené 4 roky pre náš kraj. Išlo o „ÚDRŽBOVÉ FUNKČNÉ OBDOBIE“ - KÚRILO A SVIETILO SA v KRAJI. Viete, kto málo robí, aj málo minie... Pokiaľ kraj neinvestuje dostatok finančných zdrojov do obnovy ciest, škôl či sociálnych zariadení, tak ich hodnota odpismi klesá, preto hodnota majetku BBSK klesla ku koncu roka 2016 o mínus 33 miliónov eur a je predpoklad, že ku koncu roka 2017 klesne na úroveň mínus 44 miliónov eur.

Terajší predseda toho pred minulými voľbami veľa nasľuboval. Z toho však veľa nesplnil...

- Sľúbil, že urobí poriadok s neprispôsobivými PARAZITMI – výsledok: NEUROBIL NIČ!

-sľúbil, že vytvorí pracovné miesta pre 10 000 – 15 000 ľudí (projekt krompáče a lopaty) reálne vytvoril 90 miest na prechodné obdobie!

-rovnako sľúbil, že vytvorí sociálne podniky a neziskové organizácie s cieľom zamestnať ľudí- nevytvoril ani jeden!

-sľúbil, že zníži bežné výdavky na chod kraja - vrátane úradu BBSK - výdavky sa ale reálne zvýšili o 4 milióny eur!

Kraj stagnoval a nerozvíjal sa. Pritom náš kraj za tieto 4 roky dostal na podielových daniach o 85 miliónov viac ako minulé funkčné obdobie. Priestor na rozvoj tu skutočne bol, ako aj výraznejšie znižovanie zadlženosti kraja. Každý rok poslanci vyčlenili, v rámci rozpočtu, dostatok finančných zdrojov na kapitálové výdavky - investície do ciest, škôl a sociálnych zariadení, ale úrad nekonal dostatočne, a tak ani jeden rok nevedel minúť vyčlenené finančné zdroje, a preto sme mali prebytkové hospodárenie.

O financiách kraja však rozhodujú poslanci. Ako ste s nimi za tieto 4 roky narábali?

- Každý rok peniaze, ktoré úrad BBSK neminul, napríklad na investície do rozvoja, sme potom rozhodli v zastupiteľstve investovať do rekonštrukcií ciest a mostov II. a III. kategórie. A práve tieto investície do ciest mohli byť oveľa vyššie, keby sme nemali vystavenú „červenú“ na čerpanie EÚ zdrojov. Pre náš kraj bolo pripravených 20 miliónov eur na cesty. V kraji máme 2 466 km ciest, najviac zo všetkých a za tieto 4 roky sme opravili 300 km, čo ma síce teší, ale je to v prepočte 5,6 km na jeden okres a rok. Ďalšie stovky km ciest sú vo veľmi zlom stave a potrebujú investície. Samozrejme, že to nie je možné zrealizovať len z rozpočtu kraja. V roku 2019 skončí pre náš kraj obdobie, dokedy nemôžeme čerpať EÚ peniaze pre čiernu prácu na kraji. Ďalšou možnosťou je aj zobrať výhodný uver na rekonštrukcie ciest.

Ktoré cesty sa zrekonštruovali v našom žiarskom okrese?

- V okrese Žiar nad Hronom sa v tomto funkčnom období zrekonštruovali a ešte zrekonštruujú cesty II. a III. triedy za 1,3 milióna eur. Ide napríklad o účelovú komunikáciu na železničnú stanicu v Žiari, časť úsekov ciest Kremnica - Skalka, Dolná Ždaňa - Horná Ždaňa, Nevoľné – Kremnica, Lutila - Slaská a tento rok sú vysúťažené, zazmluvnené a realizovať by sa mali od 11. septembra tohto roku úseky ciest Trubín, Lutila - Slaská, Nevoľné - Kremnica, Šášovské Podhradie, Lúčky – Kopernica – Trnavá Hora - Nevoľné, Kremnica - Kopernica v celkovom náklade 757 598,75 eur. Rekonštrukcia ciest v správe kraja je našou kompetenciou a povinnosťou.

Prečo by sme si v novembrových voľbách mali zvoliť iného, nového župana?

- Som presvedčený, že náš kraj potrebuje na poste župana zmenu ako soľ. Potrebujeme predsedu, ktorý je schopný a ochotný riešiť problémy kraja, jeho ďalší rozvoj, potrebujeme predsedu, ktorý bude spolupracovať s poslancami na partnerskom princípe, aby spolu ťahali za jeden povraz náš kraj dopredu. Potrebujeme župana, ktorý bude úzko spolupracovať so starostami a primátormi, ale aj ďalšími organizáciami v kraji, ktorý bude aktívny smerom k Vláde SR, aby sa čím skôr dokončila potrebná cestná infraštruktúra, aby k nám prichádzali investori a vytvárali sa nové pracovné miesta, hlavne v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti, ako okresy Rimavská Sobota, Veľký Krtíš i Revúca. Potrebujeme transparentného župana, ktorý bude mať kvalitný a transparentný aj úrad, kde budú vyberať pracovníkov na pozície vo výberových konaniach a nie klientelisticky a rodinkársky, ako to je teraz.

Favoritom volieb na post predsedu BBSK je stále terajší župan! Masívnu podporu v krajine a aj v našom kraji má v skrytých voličoch! Jeho volebný tím robí aktívnu a komplexnú kampaň. Som jednoznačne za zmenu na poste predsedu, a tá je aj možná. Ako terajší krajský poslanec BBSK som toho názoru, že čím bude vyššia účasť, tým je väčšia šanca na zmenu a čím bude viac protikandidátov, tým je menšia šanca na zmenu. Ide teda tak o zodpovednosť voličov, ako aj kandidátov na župana. Samozrejme, vždy som rešpektoval a budem rešpektovať rozhodnutie voličov aj kandidátov. Ja budem voliť toho kandidáta, ktorý má reálnu šancu byť novým predsedom BBSK, a prinesie nášmu kraju vítanú zmenu. Takto to vidím ja.

Čítajte viac: myziar.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


21.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 12:23 avatar
Lunter - Arogancia moci, masívne rodinkárstvo - plus7dni.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí panoramix


26.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 12:47 avatar
Prečítaj si príspevok č 19


28.
označiť príspevok

Bijjou žena
   15. 1. 2020, 13:33 avatar
20. Osvieteny, lunter ale od začiatku avizoval chce mat zo syna vicezupana . načo sa trepe do úrada ked ho nevie zvládnut bez svojho syna . toto som kritizovala i ja od začiatku [ toto je fakt mozné len na Slovensku, ako u luntera tak u kotlebu]


35.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 14:47 avatar
Bijjov ano samozrejme nie je na tom nič čudné že v synovi videl tak ako voliči , ktorí mu dali najviac hlasov najvhodnejšieho zástupcu . O tom rozhodli voliči.

O tom , že sa stal vizežupanom už rozhodovali poslanci v župe hlasovaním .

zastupiteľstvo na výjazdovom zasadnutí v Jelšave schválilo za vicežupana. Za bolo 39 zastupiteľov, proti jeden a zdržal sa takisto jeden – Ondrej Lunter.

Ten rozdiel je dosť jasný

príklad s Marianom Kotlebom. „Ten keď nepriamo zamestnal cez Banskobystrickú regionálnu správu ciest svoju ženu a brata na úrade na priamo.

Problém v dosadení Ondreja Luntera do funkcie podpredsedu kraja nevidí ani druhý vicežupan Roman Malatinec z klubu poslancov strán Smer, SNS a SMK. „Do pozície rodinkárstva by som to určite nestaval. Veď sme tu na to, aby sme sa vzájomne kontrolovali. Schvaľujeme rôzne projekty a v spolupráci s Lunterom mladším často riešime rozvojové zámery týkajúce sa župy. Treba povedať, že pre tento kraj pracuje, vieme sa dohodnúť a sú aj výsledky,“ povedal Malatinec.

Župan Ján Lunter argumentuje, že jeho syn bol riadne zvolený za poslanca zastupiteľstva voličmi v kraji. Je presvedčený, že mu to dáva mandát na túto prácu. „V žiadnom prípade to nie je možné porovnávať s pôsobením Mariana Kotlebu, ktorý zamestnával a na úradné pozície dosadzoval ľudí, ktorí neboli nijakým spôsobom ani zvolení. Často nespĺňali odborné podmienky a do funkcie ich vybrali len na základe vzťahu s vedením,“ reagoval predseda kraja.

Samotný Ondrej Lunter sa tiež odvoláva na mandát od voličov. Podľa neho je funkcia podpredsedu kraja volená zastupiteľstvom a jeho do nej navrhol najväčší poslanecký klub, ktorému doteraz predsedal. „Veľmi si túto dôveru vážim a spravím všetko preto, aby som ju nesklamal,“ uviedol nový vicežupan. „Budem natoľko transparentne na očiach, že ľudia môžu denne kontrolovať, či sa flákam a ide o rodinkárstvo, alebo či podávam výkon, ktorý k tejto pozícii patrí,“ doplnil.

Ako kotlebovci auto kupovali

Ako bratia Kotlebovci predávali a kupovali župné auto pod cenu

Kotlebov brat Martin kupoval v súťaži župné auto pod znaleckú cenu, druhý brat Marek bol v komisii, ktorá ponuky vyhodnocovala, a tretí brat Marian podpisoval predaj.

Marian Kotleba si urobil zo župy rodinný a stranícky podnik. Od svojho nástupu zamestnal na rôznych rozhodujúcich riadiacich pozíciách rodinných príslušníkov a straníckych kolegov z ĽSNS.

Transparency International Slovensko sa dopracovalo k číslu štrnásť, šéf úradu BBSK Martin Beluský to isté číslo interpretoval ako „len“ dve percentá zo všetkých zamestnancov župy.

Teraz to však dospelo až k jednoznačnému rodinkárstvu v hlavnej úlohe s tromi bratmi Kotlebovcami: Jeden z bratov Martin kupoval v obchodnej súťaži župné auto pod znaleckú cenu, druhý brat Marek bol v komisii, ktorá ponuky vyhodnocovala a tretí brat Marian podpisoval predaj.
Jeden súťaží, druhý je v komisii a tretí podpisuje

Župan Marian Kotleba tvrdí, že potrebuje mať okolo seba ľudí, ktorým dôveruje, Beluský neskôr doplnil, že nemôžu a nechcú nikoho diskriminovať z dôvodu straníckej ani inej, rozumej rodinnej príslušnosti.

Nezávislý kandidát na župana Igor Kašper si preštudoval len dve náhodne vybrané verejné obchodné súťaže. Kašper je zároveň aj predsedom finančnej komisie mestského zastupiteľstva a tvrdí, že to, čo videl, je rodinkárstvo, netransparentnosť a konflikt záujmov v jednom.

„Jeden Kotleba súťaží, druhý je v komisii a tretí podpisuje. To si hádam ešte nikto na Slovensku nedovolil. Zápisnice k súťažiam boli skryté, hocikto by sa k nim nedostal. Podmienky súťaží a vyhlásenia sme ani nenašli,“ dodal.
SUV pre brata

Banskobystrická župa vyhlásila v tomto roku roku verejnú súťaž na predaj SUV Hyundai IX35 vo výbave Style, rok výroby 2013. Nové auto stálo približne 22-tisíc eur, autobazáry trojročné ponúkajú za 13- až 14-tisíc.

Záujemcovia mali predložiť cenové návrhy a v termíne urobili tak dvaja. Najvyššia ponuka bola 9050 a druhá 500 eur. Odhliadnuc od najnižšej ponuky, ktorá by sedela tak na zliatinové disky z SUV, by mohlo byť všetko v poriadku.

Komisia konštatovala, že ani najvyššia ponuka nedosiahla znaleckú cenu 11 240 eur, a teda navrhla súťaž opakovať. K dvom pôvodným záujemcom pribudol ďalší a Hyundai získal.

Najvyššiu ponuku, 10 050 eur, dal Martin Kotleba, županov brat a bývalý riaditeľ župnej Banskobystrickej regionálnej správy ciest. Čaro Kotlebovej transparentnosti spočíva v tom, že v opakovanej súťaži mohla komisia auto priklepnúť už najvyššej ponuke, aj keď bola nižšia ako znalecký posudok.

V komisii, pravdepodobne pre dohliadanie na transparentnosť, sedel okrem ďalšieho člena ĽSNS aj brat Mariana Kotlebu, Marek.

Martin Kotleba si to o približne dva týždne rozmyslel a od zmluvy odstúpil. Druhý záujemca „zároveň“ doručil zvýšenú ponuku na 10 750 eur. Tá istá komisia odporučila bratovi, straníckemu šéfovi a županovi v jednej osobe, aby vyhlásil obchodnú verejnú súťaž za neúspešnú a Hyundai predali za 10 750 eur.

Chcete lacný byt? Choďte za Kotlebom

Takto nejako by sa mohol začať druhý príbeh o transparentnosti šéfa župy. Treba však dopovedať to podstatné: aj v tomto prípade má kupujúci tú „správnu“ stranícku príslušnosť a zelené tričko.

Marian Kotleba prenajal bývalý dvojizbový služobný byt v budove bývalého zvolenského gymnázia na dva roky mesačne za 123 eur verejnou súťažou. Potiaľto by bolo znovu všetko v poriadku, aj keď nájomné je zlomok sumy, ktorú sa dočítate na stránkach realitných kancelárií.

Na kotlebovsky transparentnej súťaži sú zaujímavé okrem ceny aj ďalšie skutočnosti. Jediným záujemcom o nájom bol Tomáš Drobný z Piešťan. Tomáš Drobný z Piešťan je zhodou okolností aj šéfom piešťanskej okresnej bunky Kotleba ĽSNS.

Nemenej zaujímavé je zloženie komisie, ktorá vyhodnocovala ponuky a dávala odporúčanie Marianovi Kotlebovi. Predseda komisie: poslanec ĽSNS Milan Uhrík, člen: Vladimír Klein, ĽSNS a na záver tradične: Marek Kotleba, ĽSNS.

Drobný už v byte nebýva.

Mladý muž, s ktorým sme na mieste hovorili, veľmi slušne povedal, že pán z Piešťan tam býval, ale nájomnú zmluvu má už on. Tiež podnájom vysúťažil a platí mesačne bez energií okolo 140 eur. Byt je vraj celkom pekný, len teplá voda je iba v kúpeľni. Potom nasadol do auta so znakom Kotlebovej strany a odišiel.

Gymnázium Mateja Bela vo Zvolene pred niekoľkými rokmi vyradili zo siete škôl, odvtedy Kotlebova župa nenašla pre budovu využitie. Nepredala ju ani neprenajala.

Súčasťou bývalého gymnázia je aj služobný byt. Zvolenčan, ktorého sme sa pýtali, ho opísal ako dvojizbový, s kuchyňou a sociálnym zariadením a plávajúcou podlahou. Nedávno na ňom pribudli plastové okná. Celková výmera takmer 73 štvorcových metrov.

Ľudia z blízkeho sídliska potvrdili, že sa tam stretávajú chlapci kotlebovci. Identifikovali ich podľa zelených tričiek.

Keď Marian Kotleba vystúpil v minulom roku v parlamente k novele zákona o mimovládnych organizáciách, ktoré by podľa kotlebovcov mali byť označené upozornením „Pozor, zahraničný agent“, zauvažoval o transparentnosti. Cieľom novely ĽSNS malo byť vraj zvýšenie transparentnosti a otvorenosti.

„Transparentnosť je to, o čom zástupcovia mimovládnych organizácií tak radi rozprávajú. Transparentnosť sem, transparentnosť tam, v každej jednej veci. Niekedy má človek pocit, že chcú z tej transparentnosti urobiť priesvitnosť v zmysle röntgenovej snímky. Prečo by sme im tú priesvitnosť nedopriali?“ opýtal sa v pléne.


37.
označiť príspevok

Bijjou žena
   15. 1. 2020, 15:08 avatar
35. osvieteny, dosadil si ako poradcu svojho syna a tym nedal šancu nikomu inému dokázat svoje kvality . lenze zupa nie je rodinny podnik a ak lunter st. sa nevie orientovat bez svojho syna . mal na post zupana rovno kandidovat jeho syn .
čo je toto za komédia ?


40.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 15:14 avatar
Bijjou ano syn robil bezplatného poradcu svojmu otcovi to je fakt a považujem to za normálne .

Keby Lunter mladší kandidoval za župana a jeho otec by kandidoval za poslanca zastupitelstva kde by získal najväčší počet hlasov a následne by poslanci v župe rozhodli takmer jednomyselne v hlasovaní že Lunter senior bude zástupcom tiež to nepovažujem za rodinkárstvo .


43.
označiť príspevok

Bijjou žena
   15. 1. 2020, 15:17 avatar
40. osvieteny, to je normálne len na slovensku


46.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 15:24 avatar
Ty by si otcovi bezplatne neradila ?

Považovala by si to za rodinkarstvo ?


47.
označiť príspevok

Bijjou žena
   15. 1. 2020, 15:45 avatar
46. čo sa tyka verejnej funkcie , hej povazovala, a odporučila by som nech zamestná fundovaného odborníka .


50.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 17:26 avatar
Bijjou ale o verejnej funkcii rozhodli voliči ktorí zvolili Ondreja Luntera za poslanca a následne poslanci ktorí zvolili Luntera za vicežupana .

U Kotlebu to bolo inak .

Martin Kotleba je na pozícii finančného riaditeľa Banskobystrickej regionálnej správy ciest Miroslava Beličku bez výberového konania. Jediným akcionárom, ktorý fakticky riadi župnú firmu, je samosprávny kraj.

BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický župan Marian Kotleba platí z verejných peňazí obidvoch bratov.

Martin Kotleba je na pozícii finančného riaditeľa Banskobystrickej regionálnej správy ciest bez výberového konania. Jediným akcionárom, ktorý fakticky riadi župnú firmu, je samosprávny kraj.
Dôveryhodný

„Každý chce mať vo vedení človeka, ktorému dôveruje,“ vraví hovorca župy Miroslav Belička.*

„Predseda Marian Kotleba bratovi ako ekonómovi určite dôveruje. Martin Kotleba má potrebné skúsenosti. Je inžinier ekonómie, pracoval na daňovom úrade a niekoľko rokov na finančnom úseku zahraničnej firmy.“

Belička tvrdí, že vedenie kraja od začiatku avizovalo zásadnú reformu v Banskobystrickej regionálnej správe ciest, ktorá si vyžaduje dôveryhodných ľudí.

Hovorí, že Kotlebovu funkciu obsadili zákonným spôsobom.

Z možností, ako sú personálna agentúra

, výberové konanie

alebo vymenovanie voccom, si predstavenstvo vybralo tú poslednú.


49.
označiť príspevok

0svietený muž
   15. 1. 2020, 15:59 avatar
Bezplatného?
bystrica.dnes24.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


25.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 12:45 avatar
Oxymoron

Oxymoron (z gréckeho oxys = ostrý, inteligentný + moros = tupý, pomalý, hlúpy) je spojenie slov protirečiaceho si významu, obyčajne podstatného mena a prídavného mena. Napr. výrečné mlčanie, zdravý nemocný, chudobný boháč, liberálny fašizmus.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


48.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 15:45 avatar
Sklamaný poslanec píše o Lunterovi: Arogancia moci, masívne rodinkárstvo -
plus7dni.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 1. 2020, 11:07 avatar
Odkedy je panoramix PROROK?
Súhlasí Osvietený, panoramix


9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 1. 2020, 11:46 avatar
Od 8 hodiny a 59 minúty.
Súhlasí djjaro, -era-


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 11:56 avatar
Odkedy šnupe pervitín . Sám sa pochválil
Súhlasí panoramix


15.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 11:56 avatar
Šnupe Edov kamoš Truban


6.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 1. 2020, 11:07 avatar
Falosny prorok panoramix         


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 12:26 avatar
Banskobystrická župa prišla o milióny eur z eurofondov

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) prišiel pre svoju nečinnosť o schválených vyše 5,5 milióna eur z eurofondov a pravdepodobne príde aj o ďalšie vyše štyri milióny.

www.webnoviny.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 12:28 avatar
Kotleba zamestnával načierno, župa prišla o vyše 20 miliónov eur

Práve Banskobystrický samosprávny kraj má jednu z najdlhších sietí týchto ciest.

Banskobystričania a Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) prišiel o viac ako 20 miliónov eur z eurofondov, ktoré mohol použiť na opravy ciest II. a III. triedy. Konštatoval to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. práve BBSK má jednu z najdlhších sietí týchto ciest.

Zamestnanie načierno

„Bola vypísaná výzva na 144 miliónov eur pre sedem samosprávnych krajov, aby mohli opraviť cesty II. a III. triedy. BBSK mohol čerpať 20, možno 25 alebo 30 miliónov eur na opravy svojich ciest. Vzhľadom na identifikovanie čierneho zamestnávania a takého správania sa pána župana, EÚ rozhodla, že BBSK nemôže čerpať tieto prostriedky.

To nie je rozhodnutie vlády, to je rozhodnutie EÚ, ktorá také usmernenia používa v rámci celej EÚ. Každý, kto zamestnáva načierno, nemôže najbližších niekoľko rokov prijímať tieto zdroje,“ vysvetlil Pellegrini.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

   


24.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 1. 2020, 12:36 avatar
Rok župana Kotlebu alebo ako sa darí ĽSNS

Len málokde si po voľbách dovolili také okaté stranícke nominácie ako v banskobystrickej župe, ľudia z drobnej a extrémistickej strany ĽSNS sa dostávajú aj k župným zákazkám.

Keď sa líder Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba na jeseň 2013 uchádzal v župných voľbách o hlasy obyvateľov Banskobystrického kraja, presviedčal ich aj nadávaním na skorumpovaných politikov a sľubmi, že jeho ľudia ten Augiášov chliev vyčistia.

„Od roku 1989 nám stále vládnu tí istí. Pred voľbami vždy nasľubujú prácu, platy, byty a istoty a naivní nepoučiteľní ľudia ich volia. Po voľbách majú istoty len tí vyvolení,“ dopĺňal ho v straníckych volebných novinách ďalší kandidát ĽSNS na poslanca Stanislav Mizík.

Kotleba ako symbol vzdoru frustrovaných voličov presvedčil a šokoval Slovensko, desiatky jeho spolustraníkov po celej krajine však vo voľbách prepadli.

Triumf ich šéfa bol napriek tomu aj ich úspechom. Mnohí z nich napriek mizivým skúsenostiam a nedostatočným kvalifikačným predpokladom získali fleky na úrade Banskobystrického samosprávneho kraja, ďalší v župných organizáciách.

Medzi nimi aj Mizík, ktorý sa pred voľbami tak sťažoval na „istoty iba pre vyvolených“. Vlani v marci sa stal konečne jedným z nich aj on a obsadil post člena dozornej rady v najväčšej župnej organizácii – v Banskobystrickej regionálnej správe ciest (BBRSC).

Stranícka privatizácia

Do dozornej rady spolu s ním zasadol neúspešný poslanecký kandidát ĽSNS a skladník Rastislav Kysel, predstavenstvo firmy ovládli ďalší ich spolustraníci – právny referent Rastislav Schlosár, ktorý voličov nepresvedčil v bratislavskej župe, neúspešný kandidát strany na prešovského župana Vladimír Klein a Martin Beluský z Piešťan, ktorý bol jednotkou kandidátky ĽSNS v eurovoľbách. Beluského, ktorý je dnes aj predsedom ĽSNS, si Kotleba zároveň vybral za riaditeľa celého župného úradu.

Miroslav Belička bol pravou rukou Mariana Kotlebu pred voľbami i po nich. (Foto: sme.sk)

Generálnym riaditeľom BBRSC sa stala dvojka ĽSNS na kandidátke pre parlamentné voľby a vedúci chemickej prevádzky Peter Kováč z Nitry, ktorý sa vo funkcii zatiaľ zviditeľnil najmäútokom na poslíčka s jedlom, ktorý si dovolil zaparkovať na jeho mieste.

Právne služby pre organizáciu zas zabezpečuje Róbert Vágvölgyi, ktorý bol Kováčovým predchodcom a prvým nominantom na čele BBRSC pod županom Kotlebom.

Riaditeľom pre investície a majetok sa v tejto župnej organizácii stal podľa médií aj Kotlebov brat Martin.

Nominanti ĽSNS pritom rozhodujú o nemalých peniazoch, ročné tržby a výnosy Banskobystrickej regionálnej správy ciest predstavujú 20,5 milióna eur, čo ju radí medzi najväčšie samosprávou vlastnené firmy na Slovensku. Ide o výnosy porovnateľné so štátnymi spoločnosťami ako sú Slovenská záručná a rozvojová banka či bratislavské Letisko M.R. Štefánika.

Utajená nehoda

Ľudia z kandidátnych listín ĽSNS si však v banskobystrickej župe neprišli na svoje iba cez teplé miestečká. Pohľad na povinne zverejňované faktúry župy odhaľuje, že Kotlebovi spolustraníci a im blízki ľudia získavajú od kraja aj zákazky.

V júni zverejnil portál bystricoviny.sk správu o havárii služobného Volkswagenu Touareg, na ktorom sa vozí župan Kotleba. Auto šoféroval odborný referent pre styk s verejnosťou Michal Albert, ktorý bol aj šéfredaktorom župného mesačníka Náš kraj, ospevujúceho Kotlebove úspechy.

Nehodu spôsobil Albert, keď podľa polície nedal prednosť vozidlu idúcemu po hlavnej ceste. „Tento úradník však v inkriminovanom čase zrejme nemal referentské skúšky na vedenie služobného auta,“ napísali bystricoviny.sk v článku „Zdá sa, že Úrad BBSK tají nehodu“.

Keď si chcel novinár okolnosti havárie overiť u hovorcu župného úradu a ďalšieho politika ĽSNS Miroslava Beličku, odpovedí sa nedočkal.

Riaditeľ úradu Beluský dnes hovorí, že išlo len o fámu a jeho podriadený oprávnenie mal. Nehoda podľa neho nestála obyvateľov kraja ani euro, keďže škodu za asi 1400 eur uhradila poisťovňa a 78 eur zaplatil ako spoluúčasť aj samotný šofér.

Faktom je, že havarované auto dal kraj opraviť banskobystrickej firme Lakovňa, s.r.o,, ktorá pre župu automechanické práce dovtedy nikdy nerobila.

Spoločníkom a konateľom firmy je Branko Stanislav, ktorého meno sa vyskytuje aj v inej banskobystrickej eseróčke LTT. Tú Stanislav v rokoch 2003 až 2007 vlastnil spolu s Kotlebovou pravou rukou, neúspešným kandidátom na poslanca banskobystrickej župy a jej neskorším hovorcom Miroslavom Beličkom.

Služby novej dielne sa kraju zrejme osvedčili, od májovej nehody zaplatila župa spoločnosti Lakovňa, s.r.o. už 23 faktúr v hodnote cez 14-tisíc eur.

Faktúry pre straníkov

Zákazky od župného úradu získavali aj samotní kandidáti ĽSNS. Neúspešný uchádzač o post banskobystrického mestského poslanca Michal Chudík a terajší zamestnanec župy si privyrobil 700 eur za grafickú úpravu časopisu Náš kraj, kandidát strany na starostu PodkonícMichal Budaj zinkasoval 500 eur za ozvučovanie, kandidátovi na starostu Hornej MičinejRomanovi Kupcovi zas kraj zaplatil 326 eur za opravu motorového vozidla.

Riaditeľ úradu Beluský tvrdí, že stranícka knižka ani známosti týchto ľudí nijako nezvýhodnili. „Za verejné obstarávanie je zodpovedné oddelenie pre verejné obstarávanie. Ja ako riaditeľ úradu ani predseda BBSK nezasahujeme do tohto procesu.“

Funkciu vedúceho oddelenia verejného obstarávania zastáva spomínaný neúspešný kandidát ĽSNS na poslanca bratislavskej župy i europoslanca Rastislav Schlosár.

Je pravda, že v porovnaní s klientelistickými škandálmi, v ktorých figurovali ľudia z prostredia viacerých väčších strán, ide o zanedbateľné sumy. ĽSNS však má iba jediného úspešného politika (ak nerátame poslancov v niekoľkých obciach) a čiastočne tak ovláda iba jediný úrad v krajine.

V ĽSNS navyše podstatnú časť kandidátnych listín tvoria ľudia s profesiami ako sú pracovník bezpečnostnej služby, mechanik, skladník či študent. Iba zlomok z nich má aj vlastnú firmu a napojiť sa tak na verejné obstarávania, či nákupy tovarov a služieb je pre nich ďaleko zložitejšie, ako pre ľudí v pozadí väčších strán.

Nediskriminujú

Zdá sa, že Marianovi Kotlebovi stačí na uspokojenie mnohých straníkov aj oveľa menej – teplé miestečko vo verejnej správe. Na župnom úrade sa tak v priebehu minulého roka ocitlo v riadiacich funkciách hneď niekoľko politikov ĽSNS.

Celému úradu šéfuje Beluský, oddeleniu investícií a správy majetku spomínaný neúspešný kandidát strany na prešovského župana Vladimír Klein, právnemu oddeleniu 28-ročná kandidátka ĽSNS na europoslankyňu Renáta Mecková, oddeleniu školstva ďalšia uchádzačka o europoslanecké kreslo Jana Štrangfeldová, oddeleniu verejného obstarávania Rastislav Schlosár, oddeleniu zdravotníctva zvolená poslankyňa ĽSNS v obci Staré Hory Jana Nehézová, ako vedúci oddelenia styku s verejnosťou bol na stránke kraja ešte donedávna uvedený jeden z najbližších Kotlebových spolupracovníkov Miroslav Belička.

Ďalší ľudia, ktorí kandidovali za ĽSNS, pôsobia aj na referentských pozíciách. Medzi nimi spomínaný Michal Chudík, Kotlebov tajomník a kandidát na poslanca nitrianskeho mestského poslanca Ján Kecskés, kandidátka na europoslankyňu Zuzana Nemogová, či druhý Kotlebov brat Marek. Vrátnici zas podľa týždenníka Plus7dní šéfuje predseda ĽSNS vo Valaskej Roman Kubaliak.

Riaditeľ úradu Beluský na otázku, či aspoň niektorí z nich prešli výberovým konaním neodpovedal. Ide podľa neho o zavádzajúcu otázku. „Úrad BBSK a jeho organizácia regionálna správa ciest zamestnáva 665 ľudí. Štrnásť ľudí spomenutých v otázke predstavuje iba dve percentá zamestnancov,“ tvrdí. „Pri prijímaní zamestnancov sa riadime ústavou ako aj antidiskriminačným zákonom, pričom neriešime pohlavie, vek, politickú príslušnosť ani náboženstvo zamestnancov, ale riadime sa ich odbornosťou a zákonnými kritériami,“ dodal.

Súťaží sa menej

Na posúdenie, ako sú na tom títo zamestnanci s odbornosťou, je dnes zverejnených ešte málo dát. Niektoré zmeny po nástupe Kotlebových manažérov však už pozorovať možno.

Kým počas posledného roku pôsobenia bývalého župana Vladimíra Maňku (Smer) nakupovala najväčšia župná organizácia Banskobystrická regionálna správa ciest až 80 percent tovarov a služieb cez elektronické aukcie, za rok pôsobenia župana Kotlebu to bolo iba 12,5 percenta. Z 2,44 na 1,87 sa znížil aj priemerný počet ponúk na jeden tender. Kým v minulom volebnom období použili v súťažiach ako hlavné kritérium najnižšiu cenu až v 33 z 35 prípadoch, za Kotlebu to bolo len v 3 zo 16 obstarávaní. Priestor na subjektívnejšie kritériá sa tak zvýšil.

„Voľby sú príležitosťou pre tých, ktorým už nestačí len pasívne sledovať správy o rastúcej nezamestnanosti, nových bytoch pre cigánskych parazitov, či korupcii pri výberových konaniach. Voľby do samosprávnych krajov sú príležitosťou pre tých, ktorí chcú aj svojim pričinením zmeniť život v kraji k lepšiemu,“ burcoval voličov pred voľbami na jeseň 2013 Kotleba.

Zdá sa, že zmeniť život k lepšiemu sa mu už prinajmenšom v prípade niekoľkých jedincov podarilo.

transparency.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


27.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 12:59 avatar
Luntwer to je arogancia moci a masívne rodinkárstvo - plus7dni.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


29.
označiť príspevok

Bijjou žena
   15. 1. 2020, 13:33 avatar
čo je potom kotleba?
Súhlasí ardun


33.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 14:20 avatar
Odvádzaním pozornosti od Lunterových lumpární realitu nezmeníš


36.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 15:04 avatar
hákovýSS v župných voľbách získal od voličov najväčší počet hlasov od voličov za poslanca Ondrej Lunter .
Pri voľbe vicežupana získal Ondrej Lunter 39 hlasov 1 bol proti a on sám sa zdržal hlasovania .

V čom spočíva masívne rodinkárstvo a arogancia moci ???

V demokratických voľbách ???                      


39.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 15:12 avatar
Edo Lunter to je arogancia moci a masívne rodinkárstvo !


42.
označiť príspevok

Bijjou žena
   15. 1. 2020, 15:14 avatar
39. a čo je kotleba? ty verlkel


30.
označiť príspevok

djjaro muž
   15. 1. 2020, 13:41 avatar
29Clovek ,


32.
označiť príspevok

Bijjou žena
   15. 1. 2020, 14:19 avatar
kotleba nebol rodinkar? načo sa ozyvaš ked vzdy len ztrepneš kktinu od veci
Súhlasí ardun


38.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 15:10 avatar
Pri vláde Kotlebu treba byť naozaj na stráži

Tri a pol roka šéfovania Banskobystrickej župe vcelku jasne ukázalo, ako si Marian Kotleba a jeho ĽSNS v skutočnosti predstavujú vládnutie.

V Banskobystrickom kraji sme zastavili korupciu a rozkrádanie verejných financií! Aj takto predstavitelia extrémistickej ĽSNS tesne pred vlaňajšími parlamentami voľbami potenciálnym voličom dokazovali, ako dokážu plniť sľuby.

Už o pár dní neskôr museli nečakane obhajovať, prečo uplatňujú dvojaký meter. Riaditeľ úradu Banskobystrického kraja a nový poslanec parlamentu za ĽSNS Milan Uhrík vysvetľoval, prečo je na rozdiel od ich predchodcu exžupana Vladimíra Maňku (Smer) v poriadku, ak sedia na dvoch stoličkách oni (župa a parlament). Dôvodil práve dosiahnutými výsledkami v „ťažko vybojovaných“ krajských pozíciách, ktoré by inak „pripadli v prospech nejakého povereného smeráckeho poslanca, za ktorého by sa začalo rozkrádať odznova“.

Poukázal aj na to, že on i súčasný župan Marian Kotleba môžu ako poslanci Národnej rady poberať podľa zákona za funkcie v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) iba minimálnu mzdu 405 eur v hrubom. „Ruku na srdce – kto z vás by to robil,“ pýtal sa.

Faktom je, že výsledky Kotlebovho úradu nie sú zvlášť oslnivé. Banskobystrická župa zostáva podľa nedávno zverejneného rebríčka INEKO krajom s najhorším finančným zdravím, v ktorom dlh na obyvateľa vzrástol v priebehu roku 2015 z 52 na 67 eur. BBSK prišiel kvôli zamestnávaniu načierno aj o vyše 20 miliónov eur z eurofondov, ktoré mohol použiť na opravy ciest II. a III. triedy.

Najväčšia župná firma na Slovensku – Banskobystrická regionálna správa ciest skončila počas troch rokov pod vedením Kotlebových nominantov dvakrát v červených číslach. Situácia sa zmenila až vlani, keď sa vďaka reorganizácii a prepúšťaniu dostali opäť do zisku. Jasný náskok z čias župana Maňku stratila Banskobystrická župa aj v našom rebríčku transparentnosti samosprávnych krajov, kde zaznamenala najväčší prepad.

Predstavitelia ĽSNS však už na jeseň oznámili, že sú s výsledkami v BBSK spokojní a mandát mienia v tohoročných župných voľbách obhajovať. Okrem spokojnosti je však podstatným faktorom zrejme i to, že banskobystrická župa zostáva dôležitou základňou pre budovanie strany.

88 malých domov

Prekvapivý výsledok v posledných parlamentných voľbách (8,04%) síce strane, ktorá dovtedy hospodárila s tisíckami eur ročne, vyniesol štátny príspevok 5,2 milióna eur, no výraznejšie zastúpenie vo verejných funkciách im nepriniesol. Aktuálne tretiu najpopulárnejšiu stranu v krajine zastupuje na národnej úrovni 14 poslancov. S tými však nikto spolupracovať nechce a výrazný volebný úspech tak strana dokázala pretaviť už len do vyše tridsiatky pozícií poslaneckých asistentov.

Z necelej päťdesiatky darcov, ktorých ĽSNS priznala v správe o nákladoch na volebnú kampaň zaujalo miesto poslanca či poslaneckého asistenta deväť členov a sympatizantov strany. Asistentom sa stal napríklad aj pravicový radikál Marián Mišún, ktorý do parlamentu kandidoval z 87. miesta a na bilbordoch propagoval pracovné tábory. Strane pred voľbami daroval reklamnú plochu v hodnote 50 eur, o tri mesiace nato už s Kanceláriou Národnej rady uzatváral zmluvu na 23-tisíc eur, ktoré má získať za služby pre poslanca a podpredsedu stany Martina Beluského.

Jediný mandát v regionálnej samospráve, ktorý zastáva práve banskobystrický župan Kotleba, sa naopak ĽSNS darí úročiť naplno. Na župné posty alebo zákazky je napojených najmenej tucet darcov strany, priamo za ĽSNS kandidovalo aj 17 zo 145 zamestnancov úradu, ktorých BBSK aktuálne uvádza na stránke. Pôvodne ich bolo ešte viac, niektorí, ako podnikateľ Miroslav Belička, medzitým z úradu odišli, zo zoznamu sa vytratili aj kandidátky ĽSNS do europarlamentu Jana Štrangfeldová či Renáta Mecková.

Svojich ľudí však Kotleba dokázal dostať aj do župných organizácií. Zariadenie sociálnych služieb Domov Márie v Banskej Štiavnici napríklad vedie Martina Kováčiková, ktorá za ĽSNS kandidovala do parlamentu zo 132. miesta a župní poslanci jej opakovane vyčítali nedostatočnú kvalifikáciu. Riaditeľ župného domova sociálnych služieb v Novej Bani Jozef Mravec sa zas k ĽSNS prihlásil po voľbách a dnes stranu zastupuje ako okresný predseda v Detve.

Najmenej desať ľudí dosadili aj do Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC). Medzi nimi aj Kotlebovu manželku Frederiku, ktorej zverili riešenie protispoločenskej činnosti či županovho brata Martina, ktorý zastal funkciu ekonomického riaditeľa.

Vymknutí spod kontroly

Nominati ĽSNS v tejto firme boli pritom spájaní s viacerými škandálmi. Prvý Kotlebov generálny riaditeľ a právnik Róberta Vágvölgyi najprv prijal za kontrolóra viackrát súdeného sympatizanta ĽSNS Róberta Martináka, ktorý kradol v obchode mydlo a pri jednej z krádeží vybil obeti štyri zuby. Vo firme už dnes nepracuje a opäť čelí obžalobám z ublíženia na zdraví a z falšovania verejnej listiny. Vágvölgyi funkciu onedlho prenechal niekdajšej dvojke kandidátky ĽSNS Petrovi Kováčovi z Nitry, ktorý sa vo funkcii zviditeľnil útokom na poslíčka s jedlom, ktorý si dovolil zaparkovať na jeho mieste.

S Vágvölgyim, ktorý s BBRSC zostal v roku 2016 spolupracovať ako právnik a za svoje služby zinkasoval viac ako 14-tisíc eur, sa spája aj ďalšia kauza. Správa ciest v septembri 2016 prehrala podľa portálu bystricoviny.sk súdny spor o zaplatenie staršej pokuty vo výške 142-tisíc eur len preto, že firma a jej právny zástupca Vágvölgyi súdu včas nepredložili plnomocenstvo na zastupovanie.

Portál Akuality.sk upozornil zas na to, že BBRSC zadala zákazku na bezpečnostný systém za 20-tisíc eur firme dnešného poslanca parlamentu Jána Kecskésa a to v čase, keď tento politik zároveň zastával aj funkciu podpredsedu predstavenstva BBRSC.

Správa ciest sa podľa viacerých poslancov župy pod vedením Kotlebových ľudí vymkla kontrole, opakovane preto žiadali o zvolenie nominantov zastupiteľstva do orgánov firmy. Kotleba to viackrát odmietol. Umožnil mu to aj zákon o samosprávnych krajoch, ktorý poslancom na rozdiel od miest a obcí automaticky nepriznáva právomoc schvaľovať zástupcov samosprávy do obchodných spoločností.

Líder ĽSNS čiastočne ustúpil až po úspešných parlamentných voľbách na jar 2016, kedy sa postov vo firme vzdali novozvolení poslanci Národnej rady Rastislav Schlosár, Martin Beluský a Stanislav Mizík (aktuálne obvinený z výroby extrémistických materiálov a hanobenia národu a rasy). Novou šéfkou predstavenstva sa stala Kotlebova poslanecká asistentka v Národnej rade Ivana Slivková, zvyšné dve uvoľnené posty župan ponúkol zastupiteľstvu.

Kotlebovi spojenci

Návrhy poslaneckej väčšiny však neakceptoval a zo zastupiteľstva si vybral dvoch poslancov sám. Podpredsedom predstavenstva sa stal Miroslav Suja, ktorý sa do zastupiteľstva pôvodne dostal ako kandidát Strany zelených za okres Detva. Do dozornej rady zasadol Jozef Tokár z Brezna, ktorého predtým vylúčil zo svojho klubu Smer. Oboch poslancov považujú viacerí ich kolegovia v zastupiteľstve za Kotlebových spojencov.

Suja pred parlamentnými voľbami ĽSNS dokonca sponzoroval a zaplatil im reklamnú plochu (darcom ĽSNS sa stal aj tretí županov sympatizant v zastupiteľstve – nezávislý primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko).

Okrem platu podpredsedu predstavenstva dnes Suja a jemu blízki ťažia podľa centrálneho registra zmlúv aj z ďalších transakcií so župou. Za Kotlebu podporil Banskobystrický kraj sumou tritisíc eur detvianske súťaže silákov Oceľový medveď a Železná tigrica, organizované firmami, ktoré Suja zakladal (Medveďa v roku 2015 aj vyhral). Podporu od župy, ktorá začala už za exžupana Vladimíra Maňku, sa podarilo udržať aj detvianskej tenisovej škole, ktorú viedol Sujov firemný partner. Ďalšia Sujova s.r.o. si zas v Detve od župy prenajíma priestory, v ktorých prevádzkuje jedáleň.

Dariť sa v BBSK začína aj Tokárovi. Od roku 2015 sa mu ako živnostníkovi podarilo získať od župných organizácií štyri zákazky, tá posledná, na opravu škodovej udalosti v Stredoslovenskom múzeu z minulého mesiaca, presiahla hodnotu 8-tisíc eur. Hoci účinnou sa podľa údajov na stránke BBSK stala už 21. marca, text samotnej zmluvy, tak ako to vyžaduje zákon, na stránke zverejnený dosiaľ nie je.

Spokojní straníci

Zákazky od BBSK a jeho organizácií v tomto volebnom období dostávali aj ďalší ľudia ĽSNS. Ako Transparency upozornila už vlani, zákazku na tlač propagandistického časopisu Náš kraj za takmer 20-tisíc eur župa zadala firme zo Slovenskej Ľupče, ktorú vlastní rodina Petra Moravčíka. Ten v roku 2012 kandidoval za ĽSNS do parlamentu a vo firme zodpovedá za výrobu a je členom aj jej dozornej rady.

Naďalej sa v Banskobystrickej župe darilo aj ďalšiemu kandidátov ĽSNS – prievidzskému živnostníkovi Jánovi Ondušovi, ktorý kandidoval do parlamentu z 56. miesta. Ten prvé zákazky v organizáciách Banskobystrickej župy získal ešte za Maňku, po Kotlebovom nástupe dodal župným organizáciám potraviny už za vyše 13-tisíc eur.

Transparency v roku 2015 informovala aj o zákazkách na automechanické práce za 14-tisíc eur pre spoločnosť Lakovňa s.r.o. Spoločníkom a konateľom tejto firmy je Branko Stanislav, ktorý predtým podnikal s neúspešným kandidátom ĽSNS na poslanca banskobystrickej župy a jej neskorším hovorcom Miroslavom Beličkom.

Menšie zákazky alebo podporu od niekoľko tisíc po stovky eur získali aj ďalší členovia a podporovatelia ĽSNS ako Ján Zeman, Ján Kecskés, Roman Kupec, Michal Chudík, Michaela Ferjančíková, Radovan Hrádek, Michal Budaj, Peter Kulič či Martin Žáčik. Keďže centrálny register BBSK neumožňuje linkovať vyhľadávané údaje, niektoré z transakcií uvádzame v samostatnom dokumente.

„Neefektívne fungovanie niektorých organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, absolútne nevýhodná zmluva na autobusovú dopravu, či množiace sa podnety na korupciu a klientelizmus v domovoch sociálnych služieb. Doslova zhnitou čerešničkou na torte krajských problémov je regionálna správa ciest, ktorá bola nastavená na takmer neobmedzenú spotrebu finančných zdrojov. A za tie milióny výsledky horšie ako zlé.“ Nie, nejde o hodnotenie činnosti župana Kotlebu. Naopak, takto on sám v januári 2014 – mesiac po regionálnych voľbách - hodnotil stav úradu, ktorý prebral od smeráckeho predchodcu Maňku.

Čo sa odvtedy zmenilo? Zmluva na autobusovú dopravu platí aj na konci jeho mandátu, dlh úradu opäť stúpa a klientelistickými väzbami sa to v župe len tak hemží. Iste, mnohé zo spomínaných zákaziek uzatvárali organizácie BBSK, na ktoré má župan iba nepriamy vplyv a je preto možné, že prepojenie s ĽSNS bolo v niektorých prípadoch iba zhodou okolností. Na Banskobystrickú župu, jej organizácie i regionálnu správu ciest sú však ľudia z prostredia ĽSNS napojení, či už personálne alebo obchodne, do takej miery, že len sotva môže ísť o samé náhody.

Na mierke záleží

Sympatizanti strany často argumentujú, že je normálne, ak sa politik obklopí ľuďmi, ktorým verí. Ak by sme takéto rodinkárske vysvetlenie aj akceptovali, ťažko pochopiť, ak ho niekto uplatňuje až na úroveň vrátnikov. Dlhoročného zamestnanca župy a onkologického pacienta Roberta K. totiž onedlho po voľbách vystriedal na vrátnici ďalší županov brat Marek.

Objavuje sa aj argument, že v porovnaní s kauzami iných politikov ide o smiešne sumy. Kotleba však na rozdiel od iných strán nikdy nevládol štátu ani nemal nominantov na ministerstvách či v štátnych inštitúciách. Rozpočet Banskobystrického samosprávneho kraja pritom predstavuje len asi tretinu výdavkov ministerstva životného prostredia. Ak budeme mieru napojenia ĽSNS na fleky a zákazky vnímať v mierke bystrickej župy, ani tento argument nemožno brať príliš vážne.

Medzi predstaviteľmi ĽSNS je navyše pomerne nízky pomer podnikateľov a na župné zákazky sa aj preto dokáže napojiť len zlomok straníkov. Naopak, nižší podiel ľudí s vysokoškolským vzdelaním zvyšuje príťažlivosť pozícií na župnom úrade a v jeho organizáciách.

Kotlebovci mali pred župnými voľbami v roku 2013 jasno, prečo chce Vladimír Maňka zastávať dve funkcie súčasne (župa a europarlament). Verejný záujem tým dôvodom podľa nich rozhodne nebol. Po tri a pol rokoch v župe a roku v parlamente by sa na otázky o skutočných dôvodoch zotrvávania na „dvoch stoličkách“ mali pripraviť aj bojovníci proti establishmentu z ĽSNS.


41.
označiť príspevok

hokejis muž
   15. 1. 2020, 15:14 avatar
Kotleba na rozdiel od Luntera viedol dobre BB župu.
Proti Kotlebovi bola vedená špinavá kampaň na ktorej sa podieľali dezinformačné médiá od Denníka n, cez SME po Markízu.
Súhlasí panoramix


44.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 15:20 avatar
Rozdiel od Luntera ktorý syna nedosadil ale dosadili ho za poslanca voliči a následne ho poslanci zvolili za vicežupana .

Žiadne masove ani rodinkárstvo sa nekonalo

Koho na vymyslene funkcie dosadil Kotleba ???

Nuž to je prehliadka masoveho klientelizmu a rodinkárstva lebo o dosadení rozhodol sám vocca

Kotleba dosadil do vedenia župnej firmy svojho brata

Martin Kotleba pracuje ako finančný riaditeľ správy ciest. Mareka Kotlebu si župa platila ako ochrankára.

Martin Kotleba pracuje ako finančný riaditeľ regionálnej správy ciest. Mareka Kotlebu si banskobystrická župa platila ako ochrankára.

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický župan Marian Kotleba platí z verejných peňazí obidvoch bratov.

Martin Kotleba je na pozícii finančného riaditeľa Banskobystrickej regionálnej správy ciest bez výberového konania. Jediným akcionárom, ktorý fakticky riadi župnú firmu, je samosprávny kraj.
Dôveryhodný

„Každý chce mať vo vedení človeka, ktorému dôveruje,“ vraví hovorca župy Miroslav Belička.*

„Predseda Marian Kotleba bratovi ako ekonómovi určite dôveruje. Martin Kotleba má potrebné skúsenosti. Je inžinier ekonómie, pracoval na daňovom úrade a niekoľko rokov na finančnom úseku zahraničnej firmy.“

Belička tvrdí, že vedenie kraja od začiatku avizovalo zásadnú reformu v Banskobystrickej regionálnej správe ciest, ktorá si vyžaduje dôveryhodných ľudí.

Hovorí, že Kotlebovu funkciu obsadili zákonným spôsobom. Z možností, ako sú personálna agentúra, výberové konanie alebo vymenovanie, si predstavenstvo vybralo tú poslednú.

„Nemáme žiadne kauzy. Ak je toto jediný problém, tak vďaka zaň,“ dodal Belička.
Míňajú vraj peniaze

Bývalý župan Vladimír Maňka tvrdí, že vedenie župy rozdeľovaním funkcií a rozširovaním administratívy dosadzovaním svojich ľudí zvyšuje tlak na mzdové prostriedky.

Odhaduje, že len v dôsledku personálnych opatrení príde firma o 140­ až 160­-tisíc eur ročne. Celkovú stratu firmy ku koncu roka odhadol na vyše pol milióna eur.

Župan Kotleba naznačil koncepciu svojej personálnej politiky hneď na začiatku a rozhodujúce pozície v úrade obsadil straníkmi z Ľudovej strany – Naše Slovensko.

Kancelárkou sa stala jeho poradkyňa z volebnej kampane Jana Štrangfeldová. Za riaditeľa úradu vymenoval šéfa strany Martina Beluského. Neskôr zrušili štyri odbory, ktorých oddelenia po novom riadi Beluský.

Pod kontrolu tak dostal všetky rozhodujúce posty v úrade, okrem iného hospodárske stratégie a majetok, financie a rozpočet, ale aj sociálnu politiku, školstvo a kultúru.

Belička, Kotlebov stratég a pravá ruka, je šéfom oddelenia styku s verejnosťou a protokolu. Pod kontrolou má aj župný mesačník Náš kraj s nákladom 240-­tisíc kusov, ktorý Kotleba zneužil na vlastnú propagáciu.

Na výplatnej páske župy sa objavil po prvom rokovaní regionálneho parlamentu aj Kotlebov brat Marek, ktorý strážil poslancov a vedenie v rámci platenej bezpečnostnej služby.


45.
označiť príspevok

ardun muž
   15. 1. 2020, 15:23 avatar
Rodinkárstvo pokračuje. Kotleba zamestnal manželku

To, čo by si iní verejní funkcionári nedovolili, banskobystrický župan Marián Kotleba robí bez hanby. Krajskí poslanci sa len bezmocne prizerajú a tvrdia, že im chýbajú kompetencie. Kotleba najnovšie popri dvoch svojich bratoch zamestnal aj manželku. Pracuje v župnej firme Banskobystrická regionálna správa ciest (BBRSC), v ktorej je županov brat finančným riaditeľom. Práve na ňu by sa mali obracať zamestnanci, ktorí sa stretnú s nekalými praktikami.

Kotlebova manželka Frederika nastúpila na pozíciu referentky pre oznamovanie protispoločenskej činnosti. Potvrdili nám to na BBRSC s tým, že ide o miesto, ktoré vytvorili zo zákona platného od januára a ten ukladá firmám nad 50 zamestnancov vytvoriť takúto pozíciu. Či bolo miesto obsadené výberovým konaním a či Kotlebová, ktorá podľa dostupných informácií iba nedávno skončila strednú pedagogickú školu, spĺňa kvalifikačné predpoklady, sme sa nedozvedeli. Hovorca župy Vladimír Gürtler na naše otázky neodpovedal. Odpísal iba toľko, že tlačová konferencia k tomu bude vo štvrtok.

Zákon, ktorý rieši ochranu pri oznamovaní protispoločenských činností, chráni zamestnancov, ktorí na nekalé praktiky upozornia. Kotlebova manželka by mala ich podnety, ktoré by sa mohli v budúcnosti týkať aj jej švagra, prijímať a riešiť ich s vedením firmy alebo s inšpektorátom práce. Otázne na jednej strane preto je, ako sa zachová, ak sa niekto príde sťažovať na jej rodinného príslušníka. Natíska sa aj druhá otázka, a to či niekto vo firme naberie na to vôbec odvahu.

Podniky, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov, by mali mať od januára systém pre prijímanie takýchto oznámení. Zo zákona priamo nevyplýva, že musia vytvoriť novú pozíciu a podľa právnika Pavla Nechalu už vôbec nie, že je potrebné na to prijať zamestnanca. „Ak sa rozhodli v Banskej Bystrici postupovať takýmto spôsobom, mali by urobiť riadne výberové konanie a stanoviť kritériá na jej obsadenie,“ uviedol Nechala. Nimi by mala byť predovšetkým odbornosť v oblasti budovania etickej infraštruktúry, v oblasti skúmania a prešetrovania podvodov. „Je úplne v rozpore s účelom zákona, že na takúto pozíciu je vybraný niekto z príbuzných predsedu vyššieho územného celku, lebo to skôr hovorí o klientelistickom správaní,“ dodal.

Zákon vstúpil do platnosti 1. januára a zamestnávatelia ho majú uplatniť do konca júna. Regionálne správy ciest v Žiline ani v Košiciach takúto pozíciu nevytvorili a ako o samostatnom mieste zatiaľ neuvažujú.

Už vlani do funkcie finančného riaditeľa BBRSC pre investície a majetok dosadil Kotleba bez výberového konania svojho brata Martina, druhý brat Marek je na župnom úrade referentom pre vnútornú prevádzku. Podľa odborníka na komunálne právo Vladimíra Pirošíka ani v jednom prípade vrátane manželky nedošlo k porušeniu zákona, ktorý upravuje zamestnávanie rodinných príslušníkov verejnými funkcionármi. „Ak predsedovi kraja v tom nebráni zákon, mala by mu v tom brániť hanba. Je to v rozpore s tým, čo hovoril pred voľbami o transparentnosti a odstránení rodinkárstva,“ myslí si ako Banskobystričan.

Poslanci tvrdia, že v tomto smere majú zviazané ruky, pretože personálne otázky sú v kompetencii župného úradu. Poslanecká komisia na ochranu verejného záujmu v pondelok riešila podozrenie z konfliktu záujmov, s ktorými sa na nich obrátil poslanec parlamentu Miroslav Beblavý. Išlo o prijímanie darov aj od zamestnancov úradu, ktoré, ako Kotleba neskôr priznal, použije na kúpu vlastného bagra.

Komisia podnet o daroch posunula do zastupiteľstva. Ak to rozhodne, že porušil zákon o konflikte záujmov, môže prísť v tomto prípade o 12 platov. Po vypuknutí kauzy tzv. dvadsiatkov, ktoré mali niektorí zamestnanci úradu odvádzať na súkromný Kotlebov účet, sa začala celou záležitosťou zaoberať polícia. Tá ju stále ešte preveruje.

Situácia v banskobystrickej župe budí dojem, že je bezvýchodisková. Sociológ Stanislav Buchta ju tak celkom nevidí. „Tu chýba najmä odvaha politikov, regionálnych i v tých najvyšších politických štruktúrach, aby kauzy a počínanie župana Kotlebu riešili. Nikomu sa do takýchto nepríjemných vecí nechce. Uchyľujú sa len k vyhláseniam, ale reálne kroky nevidno. To, že sa neangažujú, však môže prameniť aj z obáv, že aj negatívna reklama môže Kotlebovi zvýšiť popularitu,“ povedal.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je lepšie rozsvietiť sviečku, ako zaoberať sa tmou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(193 365 bytes in 0,240 seconds)