Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Ako má fungovať ekonomika EÚ

4
reakcií
428
prečítaní
Tému 15. apríla 2019, 12:22 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 4. 2019, 12:22 avatar
Ako má fungovať ekonomika EÚ
Napísal: Prof. Jaroslav Husár Uverejnené: 13. apríl 2019

Tento nadpis som si zvolil, lebo čitateľ už iste postrehol, že aj naša tlač a aj zahraničná publikuje články o tom, kde a ako má fungovať EÚ.

Ba priam jednoznačne to povedal na úvod diskusie Slovensko v EÚ po roku 2019 predseda vlády Peter Pellegrini: „Alternatíva k členstvu v Európskej únii existuje, ale nikto si ju pre Slovensko neželá“. Pripomenul aj, že krajinám, ktoré "ostali visieť medzi západom a Ruskom", sa darí oveľa menej ako Slovensku. "Bez nášho členstva v EÚ a NATO nikdy nebudeme mostom medzi východom a západom, nebudeme nikdy novým Švajčiarskom ani centrom nejakej novej mravnosti v medzinárodných vzťahoch. Pretože, ak by sme boli sami, budeme len ľahkou korisťou, izolovaným ostrovom, s ktorými si veľké mocnosti budú robiť, čo chcú," vyhlásil premiér na úvod diskusie GLOBSEC-u na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Viem, že naša verejnosť starostlivo sleduje čo sa deje v EÚ, a to hlavne zato, že premier VB D. Cameron v kampani pred parlamentými voľbami v roku 2015 sľúbil, že v prípade svojho víťazstva vyhlási do konca roku 2017 referendum o pokračovaní alebo ukončení Spojeného kráľovstva v EÚ. Teda už viac ako 2 roky sa rieši problém, ktorý dostal meno Brexit. Treba si však hlbšie uvedomiť fakty. Totiž vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie alebo skrátene Brexit je politickým cieľom jednotlivcov, skupín alebo politických strán od roku 1973, kedy sa Spojené kráľovstvo pripojilo k Európskemu hospodárskemu spoločenstvu. V roku 1975 sa v Spojenom kráľovstve konalo Referendum o členstve Spojeného kráľovstva v EHS, v ktorom voliči hlasovali za zachovanie členstva. V roku 2016 sa konalo Referendum o členstve Spojeného kráľovstva v EÚ, v ktorom voliči hlasovali za vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Nemôžem nezdôrazniť, že Spojení kráľovstvo si aj pri vstupe do Európskej monetárnej únie, keď plnilo iba dve kritériá Maastrichtských kritérií, vyhradilo „to opt out“, teda rozhodnúť sa k neúčasti. Na to sa zabudlo. Brexit vlastne hovorí, že dnes asi nefunguje ekonomický stroj EÚ tak ako žiada ekonomická veda. Aj skúsenosti našich poľnohospodárov to iba dokazujú. Veď Brusel nedávno zasiahol do politiky našej vlády, diriguje čo má urobiť. Zrušil jej rozhodnutie. Jasne to hovorí aj takýto nadpis v tlači: „Čo vravíte na zrušenie odvodu pre reťazce? Klesnú ceny potravín?“ Reťazce rýchlo zvýšili ceny a teraz mlčia. Teraz Brusel mlčí. Asi sa ho to už netýka. Reťazce (kapitál) bohatnú. To je už vec štátu? Nič sa nedeje, zväčšuje sa bohatstvo kapitálu, práca sa ignoruje.

„Alternatíva k členstvu v Európskej únii existuje, ale nikto si ju pre Slovensko neželá“, tiež povedal predseda vlády a práve to núti odborníkov ekonómov uvažovať ako a čo zmeniť v EÚ, keďže Brexit vlastne nadviazal na zachraňovanie Grécka, Španielska, či Portugalska. Prečo iba zachraňujeme? Kto to tým krajinám zapríčinil, že si ľudia nemohli vyberať peniaze z bánk? Totiž vznik EHS pôvodne sľuboval zlepšenie životných podmienok ľudí tých krajín, ktoré ho v roku 1957 založili. A tak aj tvrdenie predsedu vlády „Pretože, ak by sme boli sami, budeme len ľahkou korisťou, izolovaným ostrovom, s ktorými si veľké mocnosti budú robiť, čo chcú," je prinajmenšom pre ekonomickú teóriu veľkou výzvou hľadať odpoveď na to, aby veľké mocnosti nezneužívali silu, ale akceptovali fungovanie spoločnosti v duchu ekonomickej teórie, ktorej otcom je J. M. Keynes, ktorý riešil ekonomické usporiadanie Európy aj po prvej aj po druhej svetovej vojne. Musíme rešpektovať objektívne ekonomické zákony, ktoré regulujú kapitalistickú tovarovú výrobu, a objavil ich predovšetkým Keynes. Musíme vyjsť z toho, čo on nazval základným cieľom výroby, ktorým je výroba materiálneho bohatstva a to za účelom komplexného uspokojenia potrieb ľudí. V jeho teórii práve vylúčil negatívne pôsobenie, ako to on nazval, „animal spirits“. Ide o to, že, ako to dnes (11/4/) povedal odborový zástupca US Steel v Košiciach, že keď vyrobili koláč, chcú z neho väčší kus.

Teda ide o zväčšenie náhrady bezprostredných výrobcov pochádzajúcej z realizovaného príjmu podniku, ktorý vyrobili zamestnanci. A na úrovni hospodárstva to znamená, že HDP (koláč) ako súčet troch druhov príjmu: príjem domácností + príjem podnikov + príjem vlády sa musí zmeniť v prospech prvého z nich. Čiže musia sa zmeniť vzťahy vo výrobe – kapitál vs. práca, to jasne indikuje aj možný, očakávaný štrajk v Košiciach. Ekonómovia musia analyzovať mechanizmus fungovania ekonomického systému nielen krajín EÚ ale všetkých kapitalistických krajín. Stojí pred nami riešenie problémov teórie a praxe tovarovej výroby v kapitalizme. Musíme odpovedať na otázku čo reguluje, aké zákony, dnešnú kapitalistickú výrobu (napríklad zákon ponuky a dopytu, či zákon kolobehu peňazí). Potrebujeme znova definovať vedomé usmerňovanie ekonomík krajín EÚ vrátane orgánov štátu (naša vláda si vymyslela akčné plány), hoc ich makroekonómia dávno definovala. Ekonómia musí hlboko preniknúť do podstaty zákonov, ktoré dnes regulujú pohyb ekonomík krajín EÚ a na základe toho bude možné vedomé ovplyvňovanie aj medziľudských vzťahov vo výrobe, ktoré ťažia ľudí v USSteel Košice, ale trápia aj žlté vesty v Paríži a Valónsku, ktoré už 22 krát zaplnili ulice. Ekonomika EÚ by mala fungovať inak. Tak ako to žiadajú objektívne ekonomické zákony, ktoré však požadujú, aby ich tvorca hospodárskej politiky poznal. Iba tak môže ovplyvňovať smerovanie ekonomiky a blahobyt ľudí. EÚ musí zdokonaľovať svoj hospodársky systém, jeho fungovanie; toto je odpoveď na otázky nášho predsedu vlády. Stretnutia s prezidentom Číny hovoria skôr o separácii v EÚ.

Prof. J. Husár


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   15. 4. 2019, 13:53 avatar
okrem jedla, ošatenia a energie, neviem o tom, že by európska únia niečo potrebovala, čo sa týka práv občanov tak slovensko je právnym štátom od vstupu do európskej únie iba na papieri

viď:
http://www.youtube.com/watch?v=Wdz6EEXx2FM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


http://www.youtube.com/watch?v=230eyIJp6hQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

gabriel pb
   15. 4. 2019, 13:58 avatar


4.
označiť príspevok

gabriel pb
   15. 4. 2019, 14:10 avatar


5.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   15. 4. 2019, 22:04 avatar
MMF zdiera

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:41,  11, .... presne tak sme sa zjavili ako kresťania v 1 storočí! A od druhého storočia až do...
dnes, 21:35,  Ale nebol by to kvalitný šíriteľ fašizmu.
dnes, 21:26,  Kasafran krízový štáb je známy takže je to nepravda
dnes, 21:26,  Tunajší kverulant s prezývkou lllteómalll sa snaží poškodiť Teómu.
dnes, 21:23,  O mne môžeš povedať, že nie som členom Spoločnosti Prometheus, nakoľko sa tam nachádza...
dnes, 21:22,  Jak myslíš falošná identita? .. už som aj zabudla, že som sa s ním bavila. ..
dnes, 21:20,  Fašista Krysafran, klameš, pretože odišiel zo zdravotných dôvodov.
dnes, 21:17,  (2) Hokejis, pokiaľ viem, Krčméry už precitol a Matovičov krízový štáb už opustil...
dnes, 21:06,  Mari, inak nevieš žobrať?
dnes, 21:05,  Keď tu niekto spomenie kodino, husia kože mi naskočí.
dnes, 21:05,  Čo by sme bez teba tu na fóre robili?...
dnes, 21:03,  Zvykaj si, nemiluje vlastných. Mal by si vedieť, že prezývka lllteómalll je falošná...
dnes, 20:56,  Nesprávaš sa zrovna moc príkladne, keď človeka čo verí v Boha a je Jeho takto potupuješ...
dnes, 20:55,  A vďaka zľavám na booking https://www.kodino.com/sk/obchod/booking/ môžete ušetriť ešte viac
dnes, 20:55,  Ondrej, aspoň ber na vedomie, že pre mňa, ako nezávislého pozorovateľa, je ekumenizmus...
dnes, 20:54,  Náboženské organizácie majú vo vnútri rôzne názory, ale ekumenizmus ich potlačuje,...
dnes, 20:52,  Ondrej, dívam sa na ekumenizmus ako nestranný. Nie som zapojený do ekumenizmu, ale zvonku ho...
dnes, 20:47,  mufík ty znovuzhovadené zlo !
dnes, 20:47,  uz netaraj ty jehovisticke cudo...ved ste sa zjavili ako taký demon niekedy v 19...
dnes, 20:46,  Hlavne že J.Tull neustále poukazuje na bielu lúzu :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy buď k ľudom slušný, keď kráčaš nahor. Mohol by si ich stretnúť pri ceste nadol.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(65 460 bytes in 0,458 seconds)