Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Aká je to občianska spoločnosť?

26
reakcií
1130
prečítaní
Tému 19. decembra 2012, 19:51 založil Lea Pragmatická.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 12. 2012, 19:51 avatar
Dosť by ma zaujímalo aká je to občianska spoločnosť? Mnohí si myslia, že, keď sa povie občiansky, že ide len o ateistický, potom by sa mal zmeniť názov na ateistickú spoločnosť, o ktorú sa ateistická lobby usiluje.


2.
označiť príspevok

enemy unknown
   19. 12. 2012, 20:03 avatar
To, o čom ty píšeš, sa vzťahuje na sekulárnu spoločnosť, inak povedané otvorenú spoločnosť: sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

V sekulárnej spoločnosti nejde o zrušenie náboženstiev alebo nejakých iných ideológií (aj keď treba brať do úvahy fakt, že konkurencia tvorí ideologického nepriateľa), ale táto spoločnosť by nebola viazaná na náboženské ideológie. Náboženstvo by bolo súkromné, vecou jedinca. Mohli by existovať cirkvi a náboženské komunity, ale neboli by prepojené so štátnym aparátom.
Súhlasí Lea Pragmatická


3.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 12. 2012, 20:06 avatar
No vidíš ako pekne napísané a zrozumiteľne. Ale chcem sa opýtať, pod náboženstvom sa zaraďuje aj ateizmus? Teraz sa pýtam vážne. Napr. na FB som si všimla náboženstvo: a tam si osoba uviedla agnostik. Je to v poriadku alebo ináč by si to malo volať napr. ideológia, presvedčenie. Čo je podľa teba správne?


4.
označiť príspevok

Bojislav muž
   19. 12. 2012, 20:14 avatar
trochu presnejsie, nejde o viazanie sa na ideologie, nabozesnke, nenabozenske ci popierajuce nabozenstvo, proste stat a jeho organy by v tych otazkach zostali nestranne, teda pri nepridrziavali tym co hovoria ze boh neexistuje, tym co hovoria ze je viac bohov, tym co hovoria ze je spravne to nabozenstvo ci one
Súhlasí enemy unknown


5.
označiť príspevok

enemy unknown
   19. 12. 2012, 20:17 avatar
ateizmus ako náboženstvo je vec subjektívnej interpretácie. Napr. pre ateistu (je ich niekoľko vetiev) to nemusí byť náboženstvo, pre niektorých religionistov to môže byť náboženstvo, ale implicitné. Avšak to už je vec toho religionistu, akú metodológiu si zvolí. Ale väčšina religionistov ale aj sociológov sa zhodla na tom, že ateizmus náboženstvo nie je, skôr ideológia či svetonázor. Najväčšia prekážka v samotnej metodológii je to, že nie je definitívne určené, čo to náboženstvo je, a od toho sa treba odraziť. Čiže ak si bádateľ zadefinuje nejaký model náboženstva a aplikuje ho na ateizmus, tak mu niečo vyjde. Ale ateisti neuznávajú žiadny prejav "posvätna" (bohovia, duchovia predkov, posvätné miesta, posvätné knihy a tak dalej), nemajú žiadneho predstaviteľa komunity (pápež, kňaz, náboženský vodca, guru).


6.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 12. 2012, 20:25 avatar
Ten svetonázor ako slovo sa mi pozdáva, aj keď ja väčšinou používam pri ateizme, že ide o ideológiu, ale nastavím sa už na iné slovo. Vlastne áno je to metodike religionistu. To sedí, že ateisti nemajú nič nedotknuteľné a sväté - skrátka môžu robiť všetko a je to správne, lebo niet obmedzení, len bezbrehá sloboda a experiment aj za cenu škôd a sebazničenia. Predstaviteľov možno oficiálnych, ktoré by stáli na čele komunity ani nie, ale majú pár autorít, na ktoré sa zvyčajne odvolávajú napr. v našom sociálno-kultúrnom okruhu napr. na Slovenku napr. Rastislav Škoda a iní. Enemy a možno hovoriť pri ateistickom postoji, ktorí vlastne stojí na relativizovaní a popieraní náboženstva a Boha ako o nejakej ich univerzálnej dogmy?


7.
označiť príspevok

enemy unknown
   19. 12. 2012, 20:39 avatar
"To sedí, že ateisti nemajú nič nedotknuteľné a sväté - skrátka môžu robiť všetko a je to správne, lebo niet obmedzení, len bezbrehá sloboda a experiment aj za cenu škôd a sebazničenia"

No to zase nie. Myslím si, že vieš ako to je naozaj a naschvál to interpretuješ inak. Sekulárny občan - teda napr. ateista - sa riadi svetskými zákonmi, nie posvätnými/náboženskými. Čiže ústavou a zákonmi. Namiesto slova sväté by som použil cenné, pretože sväté má mnoho konotácií k metafyzike a náboženstvu. Čiže ateistovi nie je sväté, ale cenné - napr. je mu cenný život blízkeho, aj jeho vlastný, je mu cenné dieťa...

Ďalej predstavitelia ako Rastislav Škoda sú braní ako referenti na citácie alebo parafrázy. Ja osobne sa nejak o sekulárnych humanistov nezaujímam, iba sa stotožňujem s odlukou cirkvi od štátu. Neviem či chcú úplne potlačiť náboženstvá tak, aby zanikli. Ak áno, tak v tom sa s nimi nezhodujem. Ale toto celé nie je o mne alebo o Škodovi, ale o ideologických bojoch.


8.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 12. 2012, 20:46 avatar
Enemy jasne, že zveličujem, trošku treba dať tomu grády. Veľmi dobré slovo pre ateistu - slovo cenné, zapamätám si. No odluka ani mne nevadí. Obávam sa však, že naši DF-ateisti si predstavaju sekulárny štát - nielen ako odluku cirkvi od štátu, ale pomaličky aj o jej likvidáciu, aj keď ako dnes možno vidieť na obrazovkách televízie a internetových portáloch aj do vnútra cirkvi bol infiltrovaný platený rozkladateľ cirkvi a hlasným slovom, obviňovaním cirkvi sú poštvaní aj veriaci aj neveriaci - čím napomájú a podlamujú nohy cirkevnému kolosu. Boj dvoch proti sebe stojacich svetonázorov - vzniknú škody na dvoch stranách a víťaz môže byť len jeden.


9.
označiť príspevok

Bojislav muž
   19. 12. 2012, 20:51 avatar
je pravda ze niektory df - ateisti si pod sekularizaciou zrejme predstavuju ze kostoly sa zburaju a nabozenstvo sa stane pivnicnym tajomstvom podivinov, no pre tych par zbytkov co nam zanechali komancovia je naozaj mudre obvinovat ateistov, agnostikov, humanistov a zamerne zvelicovat a zavadzat?
Súhlasí enemy unknown


10.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 12. 2012, 21:01 avatar
Lenže Bojislav vy ostatní ateisti by ste nemali s tým súhlasíť, keď chcú rúcať a boriť. Toto si už vy ateisti musíte ošetriť a ochrániť, aby nemali tendencie boriť.


11.
označiť príspevok

Bojislav muž
   19. 12. 2012, 21:06 avatar
opakujem znova, nie som ateista, ale agnostik, po dalsie, ateizmus nema organizacie podobne cirkvi, nema hierarchiu, nema pravidla ateizmus, to co stoji medzi nimi a skutkami je zdravi rozum, veriacich, ateistov ci nezaradenych


14.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 12. 2012, 21:14 avatar
Bojislav a sa evidoval na stránke humanisti, trebala tam sa zaevidovať do štatistiky, kto je akého svetonázoru, lebo je potrebné vedieť počty ateistov a ich vetví (ďalšie slovo som sa naučila od enemyho). Ináč načo je vám vedieť koľko vás je?


25.
označiť príspevok

Bojislav muž
   19. 12. 2012, 21:51 avatar
tak ja sa nikde evidovat nemusim, a vies preco sa o to snazia? pri politickom lobingu, vaha ideologie alebo nabozenstva sa meria poctom privrzencov, proste sa snazia vyvazit vplyv cirkvi a nabozenskych skupin


12.
označiť príspevok

ruwolf muž
   19. 12. 2012, 21:10 avatar
Kto z tých, ktorí chcú sekularizáciu (oddelenie cirkvi od štátu, vrátane financovania, čo tuším posledná nesplnená požiadavka z novembra 1989), chcú niečo rúcať či boriť?
Búrať rôzne stavby, (či vyrúbať parky v mestách a pod) chcú najmä nenažratí zbohatlícki "burani" - a tým je nejaká sekularizácia ukradnutá, oni len potrebujú justičný a právny bordel v tomto štáte, aby mohli ďalej kradnúť, ničiť a hrať sa na nadľudí...


13.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 12. 2012, 21:12 avatar
No zato Ruwolf, ale dúfam, že neklameš a nezavádzaš, Voltaire nemal rád klamstvo a plané sľuby.


15.
označiť príspevok

enemy unknown
   19. 12. 2012, 21:23 avatar
O tom infiltrovaní do cirkvi by nebolo v podstate nič nové, teda nebolo by to prvý krát. Akékoľvek ideologické rozpory sú nepríjemné, ale väčšinou to nemá nejaký celoplošný dopad. Ja osobne nepreferujem hádkam a ideologickým bojom, avšak chcem sa na to pozerať realistickejšie, nie viac idealisticky. Reálne to funguje skrátka tak, že človek je ovplyvnený skupinou - viac či menej. Rôzne skupiny môžu mať rôzne ideológie, či už politické, náboženské, sociokultúrne (divadelné hry, filmy, hudba) a iné. Tak proste vzniká pluralizmus. Zvlášť u náboženstiev je to teraz veľmi pluralistické, a z toho sa odvodzovali určité kroky. Možno niekomu pripadá rímskokatolícka cirkev veľmi skostnatená a ortodoxná, ale po druhom vatikánskom koncile je dosť tolerantná. V 70. rokoch riešila ekológiu a mierové otázky po vojne vo Vietname. Vatikán nemá nejaké nejaké striktné námietky voči sekularizmu, aj keď záleží, aký pápež pôsobí vo svojej funkcii. Každopádne sú tolerantní aj voči rôznym novým náboženským hnutiam, ktoré laici nazývajú sekty a kulty. Rímskokatolícku cirkev by som až tak neriešil čo sa týka tolerancie, ale práve tá jej tolerancia od druhého v. koncilu spôsobila určité kroky. Začali silne pôsobiť charizmatické hnutia, teda odnože protestantských hnutí, ktoré uznávajú iba ducha svätého a jeho pôsobenie. Niektoré vychádzajú z Lutherovho, iné z Kalvínovho učenia, ale sú netolerantné k ostatným náboženstvám, k cirkvi taktiež.
Suma sumárum, ono je to vždy o nejakých kritikách a protestoch. Vytvára sa sínusoida, jedna generácia kritizuje predošlú generáciu (nie len v náboženstve, ale v rôznych sférach), a potom ďalšia nová generácia kritizuje zase predošlú. A od 50. rokov 20. storočia je to tak, že viac materialistická generácia kritizovala idealistickú, a potom tú materialistickú kritizovala viac idealistická v rôznych smeroch. Pekne je to zhrnuté u sociológa R. Ingleharta a jeho teórii post-materializmu: en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Lea Pragmatická


16.
označiť príspevok

enemy unknown
   19. 12. 2012, 21:32 avatar
okrem iného som tým chcel odpovedať aj na Leinu nevyslovenú otázku, či je možné dosiahnuť to, aby zanikli náboženstvá. Možné to je, ale iba násilne. Štatisticky, a nie len štatisticky, ale aj na základe výskumov v neurofyziológii je vidieť, že ľudia svojich "bohov" proste chcú. Chcú nejaký garant, aj keď im nemusia veriť v antropomorfnej podobe (že je nejaký anjel s krídlami alebo boh ako starec a podobné predstavy).
Niektorí sociológovia ešte v 70. rokoch postulovali prognózy, že náboženstvá zaniknú, lebo sekularizácia a technologické napredovanie zabezpečí, že náboženstvá sa stanú zbytočnými pre vysvetlenie fungovania sveta a človeka. Lenže sa mýlili. Nechcem tvrdiť, že náboženstvá zaniknú alebo nezaniknú, ale môžem tvrdiť, že sú na vzostupe. A zaujímavé je hlavne to, že nie sú na vzostupe tradičné náboženstvá, monoteistické, ale nové náboženské hnutia. Tie tvoria ten najväčší pluralistický "trh spirituality".
Súhlasí Lea Pragmatická


18.
označiť príspevok

ruwolf muž
   19. 12. 2012, 21:38 avatar
Najhoršie na tom je, že tí, čo necítia potrebu spirituality sú vlastne nenormálni.
Súhlasí Lea Pragmatická


22.
označiť príspevok

enemy unknown
   19. 12. 2012, 21:40 avatar
a kto postuloval, že tí, čo necítia potrebu spirituality, sú nenormálni? Nie je to subjektívne? Jedine v Amerike sa mi vidí, že ateista je dosť znevýhodňovaný, jak po právnej, tak ekonomickej stránke.


23.
označiť príspevok

ruwolf muž
   19. 12. 2012, 21:41 avatar
Myslel som to čisto štatisticky, ako menšina.


24.
označiť príspevok

enemy unknown
   19. 12. 2012, 21:45 avatar
jaj tak, môže byť. Masa - teda väčšina - určuje mantinely.


20.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 12. 2012, 21:39 avatar
Presne. Aj z pohľadu veriacich sa nebojím o zánik náboženstiev, lebo je to nemožné a ešte sa to nikdy nepodarilo, ale aj z pohľadu sociológie je to tak.


27.
označiť príspevok

ether muž
   20. 12. 2012, 11:03 avatar
náboženstvo sociológia chápe ako vieru v nadprirodzeno atď., práve tým nadprirodzenom a pojmom veriaci sa odlišuje od svetonázorov ako je napr. ateizmus


17.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   19. 12. 2012, 21:35 avatar
Veľmi dobré a vystižné. Enemy vieš čo je sranda, že keď sa veľká skupiná drobí na menšie skupinky tie menšie skupinky sú často voči sebe agresívne a netolerantné, a pritom spadajú pod tú veľkú materskú skupinu. Napr. tu na DF - máme ateistov, agnostikom, humanistov, ale doslova je tu neznášanlivosť, boj a odsudzovanie sa navzájom. Niekedy cudzie skupinky sú voči sebe toleratnejšie, než skupinky z toho istého ideologického prúdu. Sranda, nie?


19.
označiť príspevok

enemy unknown
   19. 12. 2012, 21:38 avatar
no hej, obrazne je to sranda, ale inak ľudská hlúposť a netolerantnosť.


21.
označiť príspevok

ruwolf muž
   19. 12. 2012, 21:39 avatar
To je známa vec, že ľudia sa skôr spoja proti niekomu/niečomu ako za niekoho/niečo.


26.
označiť príspevok

Bojislav muž
   19. 12. 2012, 21:52 avatar
aj komancovia vedeli ze cely ich system stoji na boji s triednym nepriatelom, no je smutne ze ludia musia stale bojovat proti sebe, spolu by boli silnejsi, ako svatoplukove pruty
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:31,  528 Veľmi dôležitým rysom apoštola je jeho láska k Svätej omši. 529 Omša je...
dnes, 18:30,  (11) Nadjenka, koronavírus nechajme na pokoji a radšej si spolu vypočujme pieseň Karla...
dnes, 18:30,  V úvode máš iba 2 tábory.
dnes, 18:29,  JJ.Tull asi si mepostrehol, že ja to nedelímna dva tábory a dokonca dávam i neurčitosť pre...
dnes, 18:27,  Núka sa moderné vysvetlenie, ktorému Kasafran rád uverí: Vírus obsahuje čip, a tak sú...
dnes, 18:26,  Zrejme to pochádza z Nemecka, ale aj tak stojí za zváženie prečo sa to objavilo. U nás bol...
dnes, 18:23,  Nadja, mňa by veľmi zaujímalo, ak je pravda čo píše Kasafran, ako tá elita dokázala...
dnes, 18:15,  A je to tu. Teda zatial v čechách. Chrípočka už vystrkuje rožky. Když nepomůžeme,...
dnes, 18:01,  1 Ako nic proti tebe -ale ked sa pozriem aky retazec sprav tu davas tak si mozem mysliet ze pises...
dnes, 17:59,  A vela to ani na 5 pokusov nedali *13
dnes, 17:56,  Najbezpečnejšie je zahodiť mobil a ísť bývať do jaskyne. Pri Inovci mam jednu vyhliadnutú...
dnes, 17:51,  Z čoho vYplýva , že predsa len väčšina tie ruška nosi :)
dnes, 17:50,  Darwinova nie, také zlé to nebude *39
dnes, 17:50,  Zaujímavé ale je že najviac pozitívnych je tých čo rúška vždy nosili.*40
dnes, 17:41,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/122512393_652911538707147_41858611816171...
dnes, 17:36,  To som ani netušil. *13*13*13*13*13 Toto je dobrá satira. Som zvedavý, koľkí fanúšikovia...
dnes, 17:34,  Píše, že má zápal pľúc, nie že je kovid pozitívny. Tak aká karma? Alebo dnes každá...
dnes, 17:32,  Hokejisti, jeden týždeň sú pozitívni a o pár dní už nie a zápas sa odohrá. *04
dnes, 17:30,  Je to nesmierne ťažké!!! Ujo Boris to na vlastnej koži pocítil. Zákaz vychádzania,...
dnes, 17:24,  Julko kaka a ciká za štatne ako i Miňko náš invalid , ktorý sa nam upil na invaliďak...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Najväčším rozdielom medzi kráľovstvom a parlamentnou demokraciou je
pomer medzi bohatými a chudobnými. Kým v kráľovstve bol iba jeden kráľ, teraz je tých bohatých omnoho viac.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(103 029 bytes in 0,248 seconds)