Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

15 dôvodov prečo som opustil Katolícku cirkev.

515
reakcií
4206
prečítaní
Tému 29. mája 2019, 20:22 založil tomas12345.

podobné témy:1.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 20:22 avatar
Pred zopár mesiacmi som sa stal katolíkom v katolíckej cirkvi (KC), no na základe vymenovaných argumentov som zistil, že už nemá zmysel i nadalej zostávať v KC. Dôvody k mojmu odchodu sú nasledovné.

1) Nebiblické učenie KC, - očistec, modlenie ruženec, modlenie a až uctievanie Panny Márie, odpustky, krst detí, celibát, modloslužba, zpoved výlučne len u cirkevných predstavených, Cirkev berie tradíciu za rovnako dôležitú ako Písmo, atd.

2) KC manipulovala s Písmom, a to tak, že z neho vyškrtla druhé Božie prikázanie o nezhotovení si modiel. V Desatore KC sa teda toto 2 Božie prikázanie nenachádza!

3) KC hromadí majetky a žije v prepychu čo je v rozpore s učením Ježiša Krista.

4) KC niektoré svoje učenie zaviedlo až po niekolkých storočiach od svojho vzniku. Tak napríklad niektoré jej súčasne učenie nebolo zavedené od počiatku KC, ale až v 4 storočí či v ešte neskorších storočiach. Tak napríklad dogma o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie (1854), Dogma o Nanebovzatí Panny Márie (1950): modlitba ruženca 15 storočie, atd.

5) KC nemá pevné učenie ale v priebehu času sa niektorého svojho učenia časom zriekla a pozmenila ho. Tak napríklad v stredoveku prenasledovala a upalovala čarodejnice, kým v súčasnosti tak už nerobí ale vykonáva exorxizmus.

6) V Biblii sa nikde nepíše o tom že by akákolvek Božia cirkev mala byť organizovaná štruktúra ako je v súčasnosti KC. Pod pojmom "cirkev" - grécke slovo ekklěsia sa v Biblii myslí zhromaždenie ľudu a nie žiadna inštitúcia s komplikovanou štruktúrou ako to vidíme v súčasnosti u KC. Neskôr apoštol Pavol ustanovil pre každú cirkev to, aby si každá cirkev zo seba zvolila niekolkých "starších" - Biskupov, ktorý budú takpovediac vodcami danej cirkvi. To je všetko. Ziadna organizácia.

7) V zjavení Jána, Ján opisuje pád Babylonu (Jeruzalem) a neviestku (KC), ktoré až do detailu sedia na Jeruzalem a predovšetkým na KC. Neviestka je v apokalypse Jána opísaná ako niekto s falošným učením, ktorý zvádza národy.

www.adcz.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk clanky-bible-a-vira/nabozenske-smery/bab ylonske-nabozenstvi/kniha-zjeveni-odhalu je-babylon-doby-konce/

8) KC považuje za pravdivé zjavenia Panny Márie o ktorých sa vie že sú falošné, napr. zjavenie vo Fatime.

biblickykrestan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk avenie-vo-fatime/

9) KC prenasledovala a zabíjala protestantov a upalovala čarodejnice. Co má toto spoločné s Písmom ?

10) V čase komunizmu bolo KC ukradnuté komunistami značná miera majetku. Značná časť tohto majetku ale po páde komunizmu už bola KC navrátená. Písmo nás učí, že ked nám niekto niečo vezme, nemáme to chcieť naspäť. Prečo sa teda KC nezariadila podla Písma, a prečo prijala svoj ukradnutý majetok, ked Písmo káže že ukradnutý majetok už nemáme požadovať naspäť ?

Evanjelium podľa Lukáša 6:30
Každému, kto ťa prosí, daj, a ak ti niekto niečo vezme, nežiadaj to naspäť.

11 ) Existuje mnoho svedectiev kedy si Boh vyvolil určitých ludí, skrze ktorých nám ukáže ako to vyzerá v nebi/pekle. Clovek by si myslel že ked je 50% ľudí katolíkmi, tak aj 50% ludí ktorých si Boh vyvolil na opis neba/pekla bude 50%. Nie je ale tomu tak. Preskumal som zhruba 25 takýchto svedectiev a z toho 23 takýchto svedectiev pochádzalo od ludí evanjelikov/protestantov, kým len 2 ludia boli katolíci. Prečo si teda Boh vyberá hlavne evanjelikov na svedectvo o pekle a na podanie výstrahy ostatným ? Ci azda nie skôr preto že považuje evanjelikov za tých ktorí veria správnemu učeniu? Prečo nedáva prednosť aj katolíkom ? Ci azda nie preto že veria falošnému učeniu a uctievajú viac Máriu než Ježiša ?

12) Peter nikdy neprišiel do Ríma, a nikdy tam nezaložil žiadnu cirkev. V písme neexistuje žiaden dôkaz o tom že by Peter prišiel niekedy do Ríma. Pavol bol v Ríme niekolko krát, prečo ani raz nespomenul Petra ? Jediný biblickým verš ktorým sa ohánaju katolíci je nasledovný :

1. Petrov list 5:13
Pozdravuje vás cirkev, vyvolená ako vy, ktorá je v Babylone, aj môj syn Marek.

Má sa za to že Babylon je krycie meno pre Rím. V skutočnosti tomu ale tak byť nemusí, a pravdepodobne ani nie je. "Babylon" je krycie meno pre Jeruzalem. Vymenoval by som tu dôvody, no bolo by to na dlho, môžme ale o tom popísať v diskusii.

13) Peter v Biblii nikde neoznačuje seba ako jediného kto má pásť jedinú vyvolenú cirkev, dokonca ani nikde v Písme sa nepíše o tom že by mala existovať len jedna jediná vyvolená cirkev. Namiesto toho Peter prosí spolustarších malooazijských cirkví aby oni pásli Božie stádo :

1Pt 5 : 1-2

"Starších, čo sú medzi vami, prosím ako spolustarší a svedok Kristových utrpení, ale aj účastník jeho slávy, ktorá sa má v budúcnosti zjaviť: Paste Božie stádo, ktoré je u vás; starajte sa oň nie z prinútenia, ale dobrovoľne, podľa Božej vôle, nie pre mrzký zisk, ale ochotne;"

14) V kostoloch a celkovo v KC sa nachádzaju satanistické symboly ako je hexagram, pentagram, vševidiace oko, paroháč, obrátený kríž, atd.

krestanem.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

15) Väčšina pápežov (hlava KC) sa nesprávalo tak ako by sa očakávalo ich správanie od niekoho, komu bol údajne daný Duch svätý.

ondera.blog.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Papezi-nie-su-apostoli.html

Hľadám si teraz teda nejaký biblický zbor ktorý hlása to pravé učenie Ježiša Krista. Vie, niekto o nejakom ? Rozmýšlal som o evanjelikoch.


2.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   29. 5. 2019, 20:31 avatar
skus anglikanov


4.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 20:48 avatar
A anglikanska cirkev sú evanjelici? Aké majú učenie ?


5.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   29. 5. 2019, 20:50 avatar
Neuznavaju pápeža.


7.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 20:52 avatar
To neuznávam ani ja. Ale v čom všetkom sa odlišujú od katolíkov?


8.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   29. 5. 2019, 20:53 avatar
Tak to by vyriesilo vacsinu tvojich problemov.


9.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:12 avatar
No hej, ale v čom sa ešte anglikani odlišujú od katolíkov?


79.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 22:09 avatar
Anglikánska cirkev (angl. Church of England - doslova Cirkev Anglicka) je oficiálne uznaná štátna cirkev v Anglicku. Zároveň je „matkou“ a „hlavou“ Anglikánskeho zväzu cirkví.

Vznikla roku 1534 tzv. Supremačným aktom (Act of Supremacy) Henricha VIII., ktorým vyhlásil odtrhnutie cirkvi v Anglicku od spoločenstva so Svätým stolcom a sám sa vyhlásil za hlavu štátnej cirkvi.

Anglikánska cirkev vníma svoju zakotvenosť tak v protestanskej tradícii, s ktorou ju spája neuznanie autority rímskeho pápeža ako hlavy cirkvi, ako aj v katolíckej tradícii, z ktorej si ponechala väčšinu vonkajších znakov, akými sú apoštolská postupnosť, sviatosti, hierarchické usporiadanie i väčšina bodov vierouky.


40.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 21:51 avatar
Anglikáni nie sú evanjelici. Tam bol spor s pápežom ohľadom manželstva. Kráľ sa urazil, a vyhlásil samostatnú anglickú cirkev.


76.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 22:09 avatar
Tak mi povedz teda v čom sa anglikáni odlišujú od katolíkov ? Len v tom že neuznávajú pápeža ?


82.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 22:12 avatar
V 79. je odpoveď. Ale tým, že sa Anglicko odtrhlo od Vatikánu, tak vznikla nová cirkev s vlastným programom. Kedysi dávno predtým bola jedna cirkev, ktorá sa pre roztržky rozdelila na západnú a východnú. Na západe mala najväčší vplyv RKC, na východe Pravoslávna cirkev. Je hlúpe sa pýtať na rozdiely, keď mnoho majú spoločné, a odlišujú sa tým, kvôli čomu došlo k rozdeleniu.


132.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 00:48 avatar
Ak majú mnoho spoločného tak určite takú cirkev nehladám. Ja totiž hladám cirkev ktorá má zcela odlišne učenie od toho rímskokatolíckeho.


155.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 13:15 avatar
Skús svedkov Jehovových. 
Súhlasí Shagara


218.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 18:35 avatar
Jehovovýchz svedkov nie, nesúhlasím s nimi v mnohých názoroch, tak napríklad oni neuznávajú Trojicu, myslia si že neexistuje večný trest v pekle, odmietajú transfúziu a to aj v prípade ohrozenia života, nepovažujú Ježiša za Boha, myslia si že spásených bude len 144 tisíc ľudí ( to nie je pravda), ostatné dôvody ma teraz nenapádajú.


157.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 13:21 avatar
132,....takmer všetky kresťanské cirkvi majú spoločné znaky:1, Trojica,...2,Nesmrteľná duša,....3,....Peklo.
Ani jedno toto učenie nie je biblické! Potom je ďalšia skupina protestantov/reformovaných,atď/,....a tam už niektorí odmietajú :peklo a aj nesmrteľnú dušu. Ale nebiblická náuka o trojjedinom bohu spája cca 98 % kresťanov.
Aj preto Ježiš, keď sa skončili "časy pohanov" , a začal sa "súd od Božieho domu"/1 Petra 4,17/,.....teda tých, čo sa vydávajú za kresťanov, zavrhol. Je to oná "duchovne mŕtva tretina zeme", zo Zjavenia 8 kapitoly. V čase spĺňania "kresťanstvo" tvorilo presnú tretinu obyvateľstva zeme. A tú Boh a jeho syn zavrhli. A vyvolili si skupinu kresťanov, ktorí od toho času /rok 1914/ začali po celom svete vydávať výstrahy o "posledných dňoch tohto sveta", a oznamovať teda ono "dobré posolstvo o Božom kráľovstve". Ef.1,9-10,. Mat.24,14
-----------------------------------------------------------------------------------------
DUCHOVNE MŔTVA TRETINA ZEME .: milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nikto iný po JS už nebude zvestovať záchranu. Týmto celosvetovým svedectvom, ktoré konajú JS ,.....ľudia vychádzajú z "Veľkého Babylonu", a stávajú sa súčasťou Božieho ľudu, ktorý po zásahu Boha budú tvoriť novú spoločnosť ,nového sveta. Týmto posolstvom sa teda robí selekcia medzi ľudmi. Tak ako tomu bolo aj v 1 storočí!

                                 


516.
označiť príspevok

Seraf žena
   24. 6. 2019, 19:30 avatar
Nájdeš ho vo svojom vlastnom srdci


10.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:15 avatar
16. Bod nemáš?
Napríklad niečo ohľadom zakazovania onanie? To sa vraj nepatrí, pán farár aspoň tak hovoria.
Založ si vlastný zbor a hlásaj to pravé učenie Ježiša Krista.


38.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:50 avatar
16 bod ma už nenapadá. Onaniu považujem tiež za hriech, takže to KC nevyčítam.
Ja nie som žiaden rečník ktorý by mohol niečo založiť, nemám ani o to záujem niečo založiť, skôr si nejaký zbor hladám.


46.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:53 avatar
38. Ešte stále si hriešnikom?    S veselosťou v duši spomínam, keď si sa snažil odolať neonanovať.  
Rozobrali sme ťa ako cigáni sociálne dávky, ale to bolo dávno.
Nemusíš byť rečníkom, stačí, že budeš spokojný ty.


84.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 22:13 avatar
Hriešnikom som stále a veľkým, no snažím sa hriechom vyhýbať, ale je to ťažké a hlavne tie sexuálne hriechy tým je ťažko odolať. Ja mám zdravotné problémy kvôli ktorým nemôžem mať partnerský vzťah, ale súčasne sa mi tvorí veľa testosteronu, takže je to pre mna ťažké zriecť sa ženy a ani nepozerať pornografiu a ani nemasturbovať. Už som aj rozmýšlal o tom že sa dám vykastrovať aby sa mi netvoril testosteron, no potom som si to rozmyslel že by to nebolo správne riešenie. A teda musím to spraviť tak že jednoducho tomu budem musieť odolávať i ked je to velmi pre mna ťažké a trpím pri tom sexuálne muky ako pes, no pre Krista som ochotný trpieť.


93.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 22:18 avatar
Máš to v živote ťažké.
Zdravotné problémy, psychické kvôli viere, no nezávidím ti.
Preto ti píšem, že si založ vlastnú cirkev, lebo v každej nájdeš niečo, čo sa ti nebude páčiť a bude ťa nútiť meniť tvoj názor.


112.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 22:44 avatar
Nie kvôli viere psychické problémy nemám, je to naopak, za vieru som vdačný a ona je tým ktorá mi dáva do života zmysel a radosť.

Lenže tu nejde o to čo sa mi páči alebo nepáči, dôležité je to čo hovorí Božie slovo. Ak Božie slovo hovorí aby som nemasturboval, tak nebudem robiť opak a nevytvorím si zbor kde si prispôsobím zákony podla seba.


117.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:52 avatar
112. uz chápem prečo knazi obtazuju miništrantov


133.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 00:51 avatar
Lenže väčšina knazov naozaj dokáže v tom celibáte vydržať po celý svoj pozemský život. Tých ktorí to nedokážu je len malá menšina. Nehádž kvoli 1% knazov všetkých knazov do koša.
Súhlasí djjaro, Xty factor


158.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 13:27 avatar
133,.....nedokáže! Niekto ako si spomínal to "masturbovanie" si uvoľňuje napätie týmto spôsobom. Iní majú milenky, alebo do značnej miery je tu homosexualita a iné anomálie. Len menšia časť skutočne dodržiava celibát. Možno by sme boli prekvapení, aká je to malá časť. Ak niekto dokáže utlmiť sexualitu do značnej miery, tak určite to nebude v náboženstve, ktoré Boh neschvaľuje. Tomáš, sú isté výskumy/napríklad aj u spomínaných anglikánov/, kde tie čísla sú ohromujúce vysoké/homosexualita/. Ak si myslíš, že inde je tomu inak, tak sa veľmi mýliš. Zrejme nepoznáš danú problematiku.


160.
označiť príspevok

havran
   30. 5. 2019, 13:35 avatar
Shagara- prírodu neošališ, tak šalia veriacich .
Súhlasí Shagara


164.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 14:23 avatar
160,....čo si na seba ušili, to aj majú! Biblia neprikazuje celibát. Je to naozaj proti ľudskej prirodzenosti, a nie každý to vie zvládnuť, teda ,aspoň na istý čas.


222.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 18:43 avatar
To je pravda, Biblia celibát neprikazuje.


220.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 18:42 avatar
Ale dokáže, dôkazom toho je to že kebyže to nedokázali tak by sa svojho celibátu zriekli a vstúpili by do manželstva. Väčšina knazov ktorí do knazstva vstúpia v nom i vydržia. Dalším dôkazom je to, že o sexuálnom zneužívaní knazmi je počuť len zriedka, nie je to na dennom poriadku, a to znamená že i incidencia je nízka.


279.
označiť príspevok

Xty factor žena
   30. 5. 2019, 21:34 avatar
133. no tych škandálov je viac nez 1% niekde som čítala rozhovor s nejakym knazom, uz neviem s ktorym. a presne sa ho pytali na celibát. vravel ze pre knaza musi byt idea prečo zije v celibate silnejšia nez sex. alebo uzivaju niečo s antierektivnymi účinkami


126.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 23:00 avatar
Iba si to nahováraš, že nemáš. Máš a neskutočné, lebo bojuješ proti tomu, čo ti dal sám Boh-túžbu. potieraš je niečim, čo si sa dočítal v Biblii. Bičuješ sám seba, psychicky sa trápiš, chceš sa dať vykastrovať, to je vážna psychická porucha!!
Ak Božie slovo hovorí,aby som nemasturboval...
Potom ten tvoj Boh musí byť riadny sadista a úchyl. Na jednej strane ti dá túžbu, na druhej ti to zakazuje. Niekde asi bude omyl!! Hľadaj ho.


134.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 00:56 avatar
Lenže ja nemožem mať ženu ani kebyže chcem, pretože mám zdravotné fyzické problémy ktoré mi to nedovoluju. Boh nám dáva možnosť vstúpiť do manželstva, lenže vzhladom na moje problemy ja nemožem mať ženu. Vdaka Ježišovi som ale i napriek tomu že nemám ženu štastný. Preto aj knazi sú štastný a to pritom žijú v celoživotnom celibáte. Ak si niekto posilni svoju vieru na maximum, tak viera mu bude stačiť ku štastiu, a nebude potrebovať k životu ani ženu.

"Na jednej strane ti dá túžbu, na druhej ti to zakazuje. Niekde asi bude omyl!! Hľadaj ho."

Táto túžba sa dá vyriešiť manželstvom, ktoré je ale u mna nemožné. Takže sa sexuálne trápim, ale možno to tak má byť, možno to je niečo ako skúška či je moja viera silná, či sa dokážem pre vieru obetovať i sexu.


175.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 15:45 avatar
134,....ale raz sa môžeš realizovať aj v manželskom zväzku, a je to prirodzené. Aj keď dnes nemôžeš, zrejme po tom aspoň túžiš?!
A celibát nemá nič spoločné s Bibliou,....toho sa nedrž. A to "trápenie tak nemá byť",..... to Boh nechcel, ale raz to skončí. Nie si sám v tom svojom rozpoložení, lebo takých ľudí sú milióny, a sú na tom mnohí ešte horšie. Samozrejme, to nie je útecha,....tá je v našej nádeji,keď sa to všetko zmení, a ten "skutočný život" sa ešte len začne.
milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ..... "Jednoduchá pravda o tom, ako skončí nezmyselné utrpenie".


225.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 18:46 avatar
Lenže ja nemôžem mať manželku, pretože z istých zdravotných problémov to pre mna nie je možné. Nechcem tu o tých zdravotných problémov hovoriť, jednoducho mať partnerský vzťah u mna nie je možný, ani kebyže chcem.

No kedže mi je manželstvo odopreté, a masturbovať a pozerať pornografiu nemienim, tak to musím jedine vytrpieť tie sexuálne muky. Ale spravím tak rád, a vydržím v tom pre Ježiša.


235.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   30. 5. 2019, 19:01 avatar
Ak mozes masturbovat, tak malý "tomaško" ti funguje, tak preco nemozes byt zenatý.. nieco tu nesedi a asi si tu robiš len srandu  


239.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 19:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.271.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 20:17 avatar
"Je tiež možné, že je to jeden z tunajších nickov, lebo hneď prihlásení vedel, že som fotón."

V jednej diskusii ťa pod tvojím avatarom nazvali ako foton. Prečo máš zmazaný ten nick ?


283.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   31. 5. 2019, 04:53 avatar
Fotón. Nie som tomas12345.


270.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 20:14 avatar
Ide o to že ja som mával z rande vždycky obrovský stres, býval som z toho príliš zrušený a nerobilo mi to dobre.


280.
označiť príspevok

Xty factor žena
   30. 5. 2019, 21:40 avatar
270. tomá12345, ved si niečo zozen v lekarni na znizenie potencie . namiesto vyplakávania na fóre


286.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   31. 5. 2019, 19:10 avatar
No tak porad čo také si mám zohnať.


281.
označiť príspevok

Lemmy muž
   30. 5. 2019, 21:59 avatar
Vidíš, a žiaden boh ťa neberie vážne. Zbytočne žiješ v ilúzii, že Ježiš ti pomôže. Nemôže! Lebo, ak aj žil nejaký taký tulák, tak už dávno zomrel. A žiaden mŕtvy ti nepomôže. Žiaden!


131.
označiť príspevok

Krištof
   30. 5. 2019, 00:16 avatar
Môžem sa mýliť, ale aj zo svojich skúseností viem, že veľa robí zvyk, či už zlozvyk alebo aj dobré návyky. Nie nadarmo sa hovorí podľa skúseností, že zvyk je železná košeľa a zlozvyk oceľová (ťažko sa toho zbavuje). Kto niečo robí, čomu sa kto venuje, v tom si upevňuje zvyk a stáva sa prípadne až závislý. Ale ak človek nie je psychicky chorý, nie je dôvod, aby mal nejaké ťažko odolateľné sklony spojené s vášňami, žiadosťami. Takže riešenie ako sa zbaviť zlých návykov, je prestať sa venovať veciam, ktoré s nimi súvisia, nerobiť tie veci, odolať, vydržať. Tým sa postupne zoslabia až stratia. Naozaj nemám v zásade žiadne problémy spojené s pornografiou, sexom, vášňami, žiadosťami, masturbáciou a inými podobnými vecami. Ničomu z toho sa nevenujem. Som v tomto smere slobodný, hoci samozrejme testosterón sa mi tvorí normálne a som aj telesne zdravý. Predtým som mal čiastočne podobné slabosti, ale je to preč. A tiež i diabol môže v tomto smere človeka pokúšať, ale tým, že človek o tom vie, má výhodu, keď pozná zbraň nepriateľa, takže sa nenachytá, odolá tomu, odmietne to a tam je potom tiež oslobodenie. Omnoho lepší pocit než akákoľvek rozkoš či slasť je "obyčajný" pokoj, pohoda, sloboda, spokojnosť


135.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 01:01 avatar
"Takže riešenie ako sa zbaviť zlých návykov, je prestať sa venovať veciam, ktoré s nimi súvisia, nerobiť tie veci, odolať, vydržať. "

To sa ale skor lahšie povie než praktizuje. Tak napríklad ked idem po ulici a vidím nejaku ženu ktorá sa mi páči a je ešte k tomu zvodne oblečená, tak neodolám a musím sa na nu pozerať, v hlave sa mi hmýria sexuálne myšlienky, testosteron stúpa. Ono by bolo asi najlepšie chodiť po ulici a nepozerať sa na ženy, čo sa i snažím skúšať, lenže dakedy mi ta fakt nejde a jednoducho sa kuknem a zas v tom letím. Ja úbohý človek, kto mi pomože s týmto mojim hriešnym telom ? Pomodli sa preto prosím ťa za mna aby mi Boh dal dostatok síl odolávať týmto sexuálnym pudom.


138.
označiť príspevok

Krištof
   30. 5. 2019, 01:37 avatar
No je to asi "boj", netreba sa na to pozerať, chrániť si zmysly pred tým. Alebo tiež oslabovať preceňovaný význam toho, pretože keď tomu človek pripisuje väčší význam, keď preceňuje tie "pekné ženy / časti tela", potom v mysli a tele ľahšie vznikajú žiadostivé myšlienky a pocity. Teda nevenovať sa tomu, menej sa na to pozerať, ale aj nedávať tomu subjektívne väčšiu "príjemnú" hodnotu. Žena aj pekná je tiež len obyčajný človek, mohla by byť niekomu sestrou či matkou, nie sexuálnou partnerkou. Vlastne celkovo treba oslabovať význam "príjemnosti" sexu - ten slúži v manželstve pre plodenie detí. Nemá v zásade iný význam. Pornografia a pod. sex len zneužíva.

Môžem sa za teba pomodliť, keď sa budem modliť ruženec, ktorý zahŕňa biblickú modlitbu Otče náš, potom modlitbu Sláva Otcu, ďalej "ó Ježišu", samozrejme i zdrava's Mária, ktorá obsahuje aj tieto biblické texty: Zdrava's Mária, milosti plná, požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod života tvojho, Ježiš.
Je možné, že práve modlitba je najlepšia na odstránenie zbytočných sexuálnych túžob, pre pokoj a pod.


148.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 12:23 avatar
No ja to jednoducho nedokážem si tie ženy dáko znechutiť, tiahne ma to k ním dosť.
Pomodli sa za mna ked sa budeš modliť Otčenáš.


143.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 10:39 avatar
135. Čo sa týka práce na sebe, som v podstate zástancom tohto:

1. V danom okamihu sa má človek vždy snažiť konať najlepšie, ako vie a ako dokáže. - Ako a čo urobí, je proste dané tým, aký v tom okamihu je.

2. Večer by človek mal prejsť udalosti uplynulého dňa a ku svojim činom, s ktorými nie je spokojný, by si mal povedať: "Toto sa mi zase raz nepodarilo. Nabudúce sa to pokúsim urobiť lepšie."

A to je všetko.
Som presvedčený o tom, že človek sám vie (vníma, cíti), čo to znamená "lepšie" a je naozaj dôležité, aby to "nabudúce sa to pokúsim urobiť lepšie", bolo reálne úprimné želanie, zasahújúce hlboko do duše, nie prázdna fráza. Ale to je normálne u človeka, ktorý naozaj na sebe chce pracovať.

V podstate celého toho procesu spočíva reálny čin približovania svojho bežného ja, bežného vedomia svojej osobnosti ku "svojmu vyššiemu ja", niekto by povedal "k strážnemu anjelovi", ktorý sa na celé súvislosti pozerá úplne iným pohľadom, pretože neväzí v ľudskom tele, z ktorého vychádzajú tie popudy, s ktorými človek následne býva nespokojný vo svojom svedomí.


147.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 12:20 avatar
Lenže to že si poviem že : ""Toto sa mi zase raz nepodarilo. Nabudúce sa to pokúsim urobiť lepšie." to mi moc nepomôže k tomu aby som nemal tie sexuálne pudy a neťahalo ma to tolko k ženám. Skúšam si ale dávať určité tresty, napríklad ked zhreším v masturbácii tak si dám týždnový zákaz ísť na facebook, či iné zákazy.


150.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 12:28 avatar
147. Nepodceňuj silu podvedomia a hlavne opakovaného úsilia. Žiaden športovec či umelec nedosiahol to čo dosiahol bez opakovaného chcenia.
Tresty - ak si myslíš, že ti to pomôže... Podľa mňa je kontraproduktívne snažiť sa dosiahnuť pozitívne výsledky negatívnymi metódami.

Veď o čo sa vlastne človek snaží, keď premáha svoje pudy a žiadosti podľa hlasu svedomia v sebe? Snaží sa preniesť svoju bytostnú podstatu na spojnici medzi zvieraťom a anjelom trochu bližšie k anjelovi. Resp, ako Pavol písal, k tej reálne existujúcej podstate, ktorú možno charakterizovať ako "Kristus vo mne."


153.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 12:39 avatar
150. Samozrejme, celé to je o ničom, ak to človek nerobí na základe vnútorného vnímania (svedomia), ale iba na základe nejakého teoretického presvedčenia, že "tak by to malo byť, lebo to niekde píšu". To by potom bolo celé fraška.


227.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 18:48 avatar
Každý človek je ale iný, niekomu pomáha to, a inému zas tamto. Na mna majú lepšie účinky tresty ( i ked nie dostatočne) než výčitky svedomia.


228.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 18:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.231.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 18:56 avatar
Era je v pohode  
Súhlasí djjaro


234.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 19:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.237.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   30. 5. 2019, 19:02 avatar
Prečo až po roku ?


242.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 19:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.243.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   30. 5. 2019, 19:06 avatar
No ale tvoje slovo nie je hodné ani opice, nieto ešte človeka !!!!!!!!!


244.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 19:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.246.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   30. 5. 2019, 19:11 avatar
Takže asi taká pravda, ako keď indiáni sú američania hej ?


238.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 19:03 avatar
234. Provokatér k čomu? Čo chcem vyprovokovať? Prehodnotenie slepej viery?


245.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 19:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.247.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 19:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.248.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 19:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.236.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 19:01 avatar
Tomáš skus hladat Boha celým srdcoma dá sa ti nájsť


251.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 19:28 avatar
228, ..... Foton nás má všetkých "prekúknutých", a vie všetko o nás. Ale čuduj sa svete, nepozná sám seba. 


241.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 19:05 avatar
227. Tak je to potom v poriadku. Každý pozná sám seba najlepšie.


11.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 21:20 avatar
Tomas: 9) KC prenasledovala a zabíjala protestantov a upalovala čarodejnice. Co má toto spoločné s Písmom ?

V tzv. Písme, čiže biblii je napísané: Čarodejnicu nenecháš nažive! Exodus 22,18.


17.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:37 avatar
Porazil Satana,
Tak prečo sa ho tak bojíte?? V jednom kuse spomínate a bojujete proti nemu? Vari neveríte Ježišovi, že ho porazil?


23.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:40 avatar
To ja sa ťa pýtam, prečo s bojíte Satana? Stále proti nemu bojujete, že vraj je pánom na tomto svete ap.


89.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 22:14 avatar
Však ale satan na svete je stále prítomný a porazený ešte nie je. Je tu na svete aby zvádzal národy. Porazený bude až pri poslednom súde.


97.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 22:22 avatar
Takže ty nesúhlasíš s Fotonom, ktorý v 17 napísal:
....Kristus zaplatil výkupné a porazil vodcu okultizmu, Satana.


103.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 22:31 avatar
Súhlasím s tým že Ježiš zaplatil výkupne za nás, ale satan porazený ešte stále nie je, však stále zvádza národy.


120.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 22:55 avatar
Tak potom ani Slovo Života nie je tou správnou cirkvou pre teba.  


136.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 01:03 avatar
No ale kto vie či má toto presvedčenie od cirkvi Slovo života, alebo či to má zo svojej hlavy.


125.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 22:59 avatar
A prečo nie je možné toho satana poraziť? Zrejme to bohu nevadí.


137.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 01:05 avatar
satana poraziť možné je, no stane sa tak až v dobe posledného súdu, dovtedy má satan povolenie aby zvádzal národy. No netreba zúfať, pretože Boh nám dal svoje Slovo, ktoré nám dáva jasne inštrukcie ako sa voči satanovi obrniť.


161.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 13:53 avatar
To že satan zvádza národy neznamená že nie je porazený. On už porazený je.


162.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 13:57 avatar
161. Jediný fígel je, že ho neporazil človek, ale boží syn v tele človeka.


171.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 15:34 avatar
137,....to je fakt, máme dané Božie slovo. A predsa mnohí satanovi slúžia a ani o tom nevedia. Lebo všetky falošné náboženstvá používa satan. Nie je to tak, že Boh má svoj ľud roztrúsený v tisíckach kresťanských denomináciách a v miliónoch tých, čo sú "obyvačkovými kresťanmi", a odmietajú organizované náboženstvo.
Myslíš si, že náboženskí /vyvolení/ vodcovia v 1 storočí si mysleli ,že slúžia satanovi, ako im to opakovane povedal Ježiš? NIE !!! A predsa tak tomu bolo,....a dnes je tiež tomu tak. Aj z tvojho "výpočtu" prečo odmietaš RKC je to zrejme. Stačí,že sa v troch bodoch mýliš a už si na jeho strane a hájiš jeho záujmy.


174.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 15:43 avatar
171.máte božie slovo? A vieš o tom, že všetko vzniklo z neho a nič, čo vzniklo, nevzniklo bez neho. Veríš, že celý svet okolo nás vznikol z písma?


177.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 16:12 avatar
174,era- slovo a pismo su dve veci,,,
Súhlasí Johny Pravda, -era-


179.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 16:39 avatar
177. No veď aj mne to tak vychádza. Ale vnímam, že niektorí si to spájajú do jedného.


180.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 16:43 avatar
179, tak potom by som potreboval bud doučiť,
alebo nejak to pochopiť preco v tom niekto vidí jedno


182.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 16:48 avatar
180. Možno aby sa nemuseli namáhať s existenciou ostatného sveta.


183.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 16:49 avatar
180, myslel som ze napises oného sveta 


187.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 16:59 avatar
ale tak ci onak bolo by zaujimave keby niekto na to podal vysvetlenie


193.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:23 avatar
174,....Božie slovo je NORMOU, toho čo je správne a čo nie. Rozumný človek ho bude dodržiavať, lebo vie, že dôsledky za jeho porušenie a zlé pochopenie sa skôr či neskôr dostavia. Svet vznikol z Boha, a aj jeho SLOVO, inak Biblia/sväté Písma/.
A to Božie slovo je pre nás aj NÁVODOM, na šťastný a dlhý život. A je len na nás , či ho tak berieme, ....či ho uznáme?!


195.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 17:27 avatar
193. Ále kdeže. Slovo nemohlo vzniknúť z Boha, pretože bolo na počiatku a všetko vzniklo z neho. Ale uznávam, že Písmo bolo zapísané ľuďmi, ktorým Boh diktoval. Lenže problém je, že Boh diktoval aj mnohým iným, ale niekto sa rozhodol, že to do súborného vydania Biblie nazaradí. Nuž, čo už.


200.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 17:39 avatar
195, era, podla tejto definicie vznikol Boh zo slova ?


221.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 18:42 avatar
200. Dídžej: "A to Slovo bolo Boh". No čo ti mám ďalej vysvetľovať.


224.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 18:44 avatar
no napriklad by som potreboval vysvetlit preco som nechapavy a nemam mudrost,,


230.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 18:56 avatar
224. Ale to nie je pravda. Si natoľko chápavý a máš toľko múdrosti, koľko ti je práve treba.


240.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 19:05 avatar
era velmi pekne ti ďakujem,,
posielam ti bošťek na noštek


249.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 19:25 avatar
221,....a to "slovo bolo boh"/podobné Bohu/,....bez určitého člena. Teda sa tu opisuje charakter slova, a nie to, že je Bohom.
Vieš si predstaviť ,že by jeden všemohúci Boh bol u druhého všemohúceho Boha? A gréčtina koiné nepozná veľké písmená , a tak v tomto vyjadrení len prekladateľ určuje aké tam bude B,b,....???!!!
Aj samotní trinitári/mnohí učenci/ podporujú tvrdenie, že tomu tak je. Preto aj tie "úlety" s týmto slovom. Napríklad aj Nabuchonodozor je v Písme RKC "veľkým Bohom". Asi aj on bude všemohúci Boh?
Pozri niektoré trinitárske preklady a pochopíš, že JS to prekladajú správne. Rešpektujú ako gramatiku koiné, aj samotný kontext Písma a textu.


253.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 19:31 avatar
Shagara: Dať rovnítko medzi "slovo bolo boh" a "slovo bolo podobné bohu" je neuveriteľná ekvilibristika.

Rešpektujem tvoju vieru ako vieru. Pod poznaním pravdy si však predstavujem niečo úplne iného. Sorry.


267.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 20:01 avatar
249 Shagara

Ježišovi sa ludia klanali, a Ježiš ich za to nezahriakol. Klanať sa môže človek jedine Bohu, nikomu inému. Ak by Ježiš nebol Boh, prečo sa mu ludia klanali a Ježiš ich za to nezahriakol ?

Zjavenie apoštola Jána 19:10
I padol som mu k nohám, aby som sa mu klaňal. Ale on mi povedal: „Pozor, nerob to! Som spoluslužobník tvoj a tvojich bratov, ktorí majú Ježišovo svedectvo. Bohu sa klaňaj! A Ježišovo svedectvo je duch proroctva.“


215.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 18:23 avatar
195,....daná staroveká rétorika v dnešnom modernom jazyku by znela: "Na počiatku bol stvorený hovorca Ježiš, a ten hovorca bol u Boha a preto je aj podobný Bohu." Slovo=hovorca,....aj v starovekej literatúre, histórií sa o tom dočítaš.
Ježiš prišiel "zjaviť pravdu o svojom Otcovi".....proste bol jeho hovorcom. Poznáš to aj dnes z politického diania.
A pochop,....že ostatní pisatelia Písma len tlmočili a zapísali to, čo počuli od Ježiša Krista. A to, čo diktoval Boh Jehova, tak to všetko bolo zaradené do Písma!


223.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 18:43 avatar
215. Hlúposť. Nie všetko, čo diktoval Jehova, bolo zaradené do Písma


264.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:56 avatar
223 era

Akože nie všetko ? Ty teda považuješ tradíciu za rovnocennú s Písmom ?


269.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 20:05 avatar
264. A kto a na základe čoho rozhodne, čo patrí pod "tradíciu" a čo patrí pod "Písmo"?


229.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 18:55 avatar
"Nie je to tak, že Boh má svoj ľud roztrúsený v tisíckach kresťanských denomináciách a v miliónoch tých, čo sú "obyvačkovými kresťanmi", a odmietajú organizované náboženstvo."

Však ja proti organizovanému náboženstvu nič nemám.

"Aj z tvojho "výpočtu" prečo odmietaš RKC je to zrejme. Stačí,že sa v troch bodoch mýliš a už si na jeho strane a hájiš jeho záujmy."

Ak sa v niečom mýlim, tak uznám svoju chybu. Ale ked napríklad napíšem že RKC hromadí majetku a nie je tomu tak, prečo by som kvôli mojmu omylu mal byť na satanovej strane ? Vsak predsa nikto nie je neomylny, každý sa može pomýliť, dôležité je ale po dokázani opaku si svoju chybu i priznať.


213.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   30. 5. 2019, 18:13 avatar
Ake instrukcie vam dal by ma zaujimalo


30.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:45 avatar
Tak ako už povedal Foton, Nová zmluva nahradila Starú zmluvu a preto sa nás zákony Starej zmluvy už netýkajú. V Novej zmluve nás Ježiš vyzýva k láske i k svojim nepriateľom :

Evanjelium podľa Matúša 5:44
Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú,

Ale inak ten verš z Exodusu, tým sa KC ohánala a ospravedlnovala si svoje vyčínanie.


254.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 19:31 avatar
11,....len RKC to trošku posunula v čase. Nejak nedopatrením sa stalo, že nepochopila, že dané slová Starého zákona platili v daných časoch starovekého Izraela,....a nie v kresťanských časoch, kde máme milovať aj nepriateľov. Nuž čo, chybička se vloudi!
Súhlasí tomas12345


105.
označiť príspevok

Astax1 muž
   29. 5. 2019, 22:32 avatar
1. Pred pár mesiacmi si sa stal katolíkom a už opúšťaš Katolícku Cirkev? To jest pred pár mesiacmi si prijal krst, a tak rýchlo si odpadol? Bola to teda skutočná viera alebo iba akési splanutie? Lebo ak niečo príjimam, tak s tým musí súhlasiť aj môj intelekt. Katechumeni sa zväčša zodpovedne pripravujú na krst.


109.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:37 avatar
5. Astax1. moze katolík odporúčat niekomu kto chce vystúpit z RKC inú cirkev ? je mi to divne, uz len z toho dovodu, ze logicky katolici veria ze mino RKC nie je mozná spása . to akoby niekoho poslal na smrt do pekla


111.
označiť príspevok

Astax1 muž
   29. 5. 2019, 22:42 avatar
109. Xty factor

Extra ecclesiam nulla salus, sa chápe v hlbšej teologickej rovine, nie v takej, ako to zväčša chápu ľudia mimo Cirkvi.


113.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:47 avatar
111. Astax 1, čize skutočny katolik by nikdy neodporúčal inu cirkev nez tú svoju ( ?)


116.
označiť príspevok

Astax1 muž
   29. 5. 2019, 22:52 avatar
113. Presne tak. Ak som prijal katolícku vieru, tak aj jej tajomstvá, tradíciu, učenie. Jedine Katolícka Cirkev má plnosť pravdy učenia, najbližšie sú nám pravoslávny, ktorí majú podobnú vieru, ako my.
Súhlasí Xty factor


115.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 22:50 avatar
No popravde bol som falošne presvedčený o tom že KC má pravé učenie, a až po čase som si uvedomil, že tomu tak nie je. Pokrstený som bol ešte ako novonarodenec.


123.
označiť príspevok

Astax1 muž
   29. 5. 2019, 22:56 avatar
A aj si poznal, alebo poznáš to učenie Katolíckej Cirkvi? Nehovorím tu o nejakom povrchnom poznaní ale o poznaní, ktoré je vždy prehlbované nazeraním na konkrétnu pravdu viery. Hovorím ti, že za celý život by si neobsiahol hlbočinu právd, ktoré učí Katolícka Cirkev.


149.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 12:25 avatar
Možno úplné celé učenie KC nepoznám, ale viem čo KC vyznáva a čo učí aby sme tomu verili.


282.
označiť príspevok

Astax1 muž
   30. 5. 2019, 22:48 avatar
Iné je "vedieť", čo Katolícka Cirkev vyznáva, a iné to skutočne aj poznať. Teológia sa nedá naučiť, ako napríklad iný vedný odbor. Niekto môže vedieť vymenovať všetky dogmy ale čo z toho, keď sám neprenikne do hĺbky daných právd. Preniknúť do hĺbky, do teologického predmetu je niečo, čo sa nedá naučiť. Na to je potrebná pomáhajúca milosť, modlitba, pokora, umŕtvovanie, pokoj, čas. Len takto sa môže človek približovať pravde. Keď sa to telesné, ľudské, stráca a otvára sa pred duchovným obzorom niečo božské. A ak takto nazeráš na dané pravdy, potom môžeme hovoriť o poznaní.

Ty hovoríš alebo píšeš nejaké body, ktorým si sa hlbšie nevenoval, pretože to čo píšeš, bolo tu na fóre alebo všeobecne na internete spomínané veľmi veľa krát. A na každý ten subjektívny bod existuje objektívy výklad. Ale človek vždy verí len tomu, k čomu je naklonený veriť.


199.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:39 avatar
105,....to ten ten dnešný uponáhľaný svet. Dobre že si sa stihol pokrstiť a už konvertuješ inde.  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Astax a never slovám:". Katechumeni sa zväčša zodpovedne pripravujú na krst.",.....môjho švagra urobil kňaz kresťanom za dva týždne/kvôli svadbe v kostole/ a už po svadbe prestal byť kresťanom a žije si svoj nekresťanský život ďalej. A takých prípadov len z mojej rodiny poznám viac. A viem aj o stovkách iných zo svojej praxe, nakoľko sa nám o tom ľudia zdôverujú.


263.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:55 avatar
199 Shagara

Ja som bol ale pokrstený ešte ako dieťa.


276.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 20:51 avatar
263,....aj ja som tak bol pokrstený, ako katolík. Ale taký krst je si tak platný, ako keď ťa pofŕka zavlažovacie zariadenie niekde v parku. Trošku ťa to ofŕka ,ale inač ti to "neublíži", nepomôže.
Krst má význam len vtedy, ak s tým sa spája živá viera v Krista. A to ešte musí byť v pravom náboženstve. Lebo všetci JS niekym pred svojim členstvom v JS niečim boli/katolíci, evanjelici, a podobne/ a boli pokrstení. Ale ak sa stali JS, tak znovu boli pokrstení platným krstom. Za predpokladu/čo musím povedať/, sú JS pravým kresťanským náboženstvom?! Ja tomu bytostne verím, a viem svoje presvedčenie obhájiť pred každým na svete. A ty sa tiež musíš k tomu dopracovať, nakoľko pochybnosti, neistota, strach sú veľkou brzdou-
Krst nie je problém!


107.
označiť príspevok

Krištof
   29. 5. 2019, 22:34 avatar
Problém je už v tom, že si tu v jednej téme predložil mnoho samostatných tém. Ak si chcel serióznu odpoveď, mal si založiť ku každej otázke, napr. k tomu "krstu detí" jednu samostatnú tému. Dá sa totiž ku každej otázke, čo si predložil, uviesť mnoho príslušného materiálu, argumentov, textov, videí a pod. Ak teda chceš seriózne o niečom z toho diskutovať, navrhujem ti, aby si postupne v priebehu dní či týždňov založil niekoľko samostatných tém o otázkach, čo si tu predložil, približne jednu tému o každej otázke. Tak môžeš dostať seriózne odpovede. Lebo inak by aj katolík mohol rovnako neseriózne vyhlásiť, povedzme že "tento protestant odmieta Cirkev, čo založil Ježiš Kristus, je to zrejme odpadlík, schizmatik, sektár, bludár, fundamentalista..." Ale uznaj, že to nie je veľmi seriózny prístup, podobne ako nie je seriózne do jednej témy vložiť mnoho samostatných tém s úmyslom kritizovať alebo si niečo falošne zdôvodňovať. Ak si teda trúfaš alebo chceš dokázať, že ti ide o pravdu, dal som ti návrh. Ale je to na tebe; ak nechceš, nechaj tak, možno až na poslednom súde sa dozvieš, aká bola pravda
Súhlasí Xty factor


114.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 22:48 avatar
Rozmýšlal som že by som jednotlivé témy rozpísal, no bol by v tom zmätok. Kludne sa tu hocikto môže k hocijakej z tém vyjadriť, a ja s ním tu v diskusiii o tom som ochotný viesť podrobnejší rozhovor. Ale možno založím na to i samostatné témy. Ak máš k tomu nejaké argumenty tak ich sem napíš.


127.
označiť príspevok

Krištof
   29. 5. 2019, 23:01 avatar
Ako som už uviedol: Dá sa ku každej otázke, čo si predložil, uviesť mnoho príslušného materiálu, argumentov, textov, videí a pod. Tak si tu predstav k tým témam z 1. texty v množstve napr. 100 strán A4. Plus niekoľko videí (stihol by si si ich teraz pozrieť?). Preto zásadne lepšiu možnosť, ako to prediskutovať, som uviedol v tom návrhu v 107.


130.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 23:10 avatar
Ok, nie je problém založiť k tomu i samostatné témy.


172.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 15:38 avatar
114,....veríš v trojicu?


233.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:00 avatar
Isteže verím !


278.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 21:20 avatar
233,....skús si prečítať tieto biblické argumentácie, aj historické: milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk .... Je Ježiš naozaj rovný Bohu?
A tu je tiež niečo o trojici .: milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ... Jedenáste prikázanie.

Mnohí si myslia ,že trojica je biblická náuka ,....ale mnohí ľudia,učenci sú presvedčení, že je to katolícka, nebiblická náuka, tradícia?


128.
označiť príspevok

gabriel pb
   29. 5. 2019, 23:04 avatar


144.
označiť príspevok

Lemmy muž
   30. 5. 2019, 10:56 avatar
Tomas: 1) Nebiblické učenie KC, - očistec,

Možno je nebiblické, ale satanisti vo vnútri Rímskokatolíckej cirkvi veselo používajú očistec ako argument strachu pre veriace ovce a veriacich baranov.

Citujem profesora Roberta de Mattei, ktorý 16. mája 2019 mal prednášku v Ríme (Vatikán = svätá neviestka, nehanebnica sveta):

Duchovné puto spája do jediného Mystického tela veriacich, ktorí bojujú na Zemi, duše, ktoré trpia v Očistci a blahoslavených, ktorí sa radujú v Nebi.

[S veľkým O, ako keby išlo o nejaký priestor.]

Treba zdôrazniť, že nie je možné hovoriť o diablovi bez toho, aby sme nehovorili o Pekle. Zem, Očistec a Raj sú miesta obývané dušami, ktoré tvoria Civitas Dei. Avšak aj údy Civitas diaboli obývajú svoje miesta, Zem a Peklo, pretože oni nemajú Očistec. Podľa katolíckej doktríny je Peklo nielen stavom zatratených, ale aj miestom, kde vzbúrení anjeli a tí, ktorí zomreli v smrteľnom hriechu, podstupujú večný trest.

Počiatkom mysterium iniquitatis však nebol hriech Adama a Evy, ale hriech Lucifera. Adam a Eva sa dopustili neposlušnosti pod vplyvom Satana.

[To je tiež nebiblické. Žiaden Lucifer, žiaden Satan, ale len hovoriaci had, ktorý bol potom potrestaný tak, že na jeho potomstvo, na ostatných hadov, uvalil bremeno, že sa budú plaziť po bruchu a ľudia budú po nich šliapať.]

www.christianitas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


151.
označiť príspevok

Krištof
   30. 5. 2019, 12:29 avatar
Pomerne dobrý text k očistcu: blog.postoj.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Nejaké príspevky k tomu som písal i v tejto téme: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


232.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 18:59 avatar
K téme očistec sa detailne vyjadrím v novo založenej téme.


152.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 12:36 avatar
"Možno je nebiblické, ale satanisti vo vnútri Rímskokatolíckej cirkvi veselo používajú očistec ako argument strachu pre veriace ovce a veriacich baranov."

Však áno, preto očistec ako svoje oficiálne učenie zaviedla KC až niekedy v 15 storočí, a to v dobe začatí dávania odpustkov.

"[To je tiež nebiblické. Žiaden Lucifer, žiaden Satan, ale len hovoriaci had, ktorý bol potom potrestaný tak, že na jeho potomstvo, na ostatných hadov, uvalil bremeno, že sa budú plaziť po bruchu a ľudia budú po nich šliapať."

Toto biblické je.

Zjavenie apoštola Jána 20:2
Chytil draka, toho starého hada, ktorým je diabol a satan, a sputnal ho na tisíc rokov.

Had v Písme označuje Satana,


219.
označiť príspevok

Krištof
   30. 5. 2019, 18:41 avatar


145.
označiť príspevok

Myslitel
   30. 5. 2019, 11:34 avatar
@1. - Skus sa pozriet na protestantsku cirkev zvanu Adventisti Siedmeho Dna.
Paci sa mi, ze sa drzia Biblie a nie tradicii, a dokonca sa nehanbia drzat, posvatit naozajstny siedmy den, Sobotu, nie Nedelu - den Slnka. Ta bola povodne prvym dnom tyzdna. V Rime malo Slnko prve miesto, preto to bol prvy den v tyzdni. RKC zmenila prvy rimsky den v Bozi siedmi. Sobota im asi prilis pripominala Zidov.

Tu je link na ich nemecku pobocku. Skoda ze tam nemaju medzi jazykmi Slovencinu.
www.amazing-discoveries.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Ale urcite cez Google najdes pobocku Adventistov 7.dna aj tu na SK.

Na mnohych protestantskych cirkvach mi ale vadi to, ze sa stale drzia nauk ktore si priniesli z RKC. Napriklad trojjedinost Boha, alebo viera v peklo.
Toto nie su biblicke nauky. Da sa to dokazat Bibliou.
Adventisti sa zbavili aspon toho strasenia peklom.
Ale trojicu si stale ponechali, pritom RKC ju povazuje za centralnu doktrinu ich viery. Prehlasila ze na nej stoja vsetky ostatne ucenia ich cirkvi. Cize aj tie chybne, a je ich neurekom.

Ale predsa, Bozia pravda nezhasne. Nasiel som malu odnoz Adventistov 7. Dna. Maju spustu literatury a videi, v ktorych dokonale popisuju ako a preco nemoze byt Boh trojjediny, a ze pravda o Bohu Otcovi a jeho skutocnom Synovi Kristovi je daleko krajsia a rozumnejsia ako akasi dogma o nepochopitelne zlozitej trojjedinej bytosti ktoru cirkvi povazuju za svojho Boha. Pravda o Bohu je jednoducha, ze i male dieta ju dokaze pochopit.

Skoda, maju iba anglicke stranky. Mozno ti Anglina nerobi problem. Ich domova stranka:
revelation1412.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
ich youtube kanal:
www.youtube.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Mozno ta zaujmu.

Niekto tu spomenul anglikansku cirkev, moj nazor je, ze podobne ako RKC, Pravoslavna cirkev, tak aj Anglikanska boli a su prilis zapletene do politiky, a ako take maju az prilis vela krvi na svojich rukach na to, zeby sa mohli nazyvat cirkvou Kristovou.


146.
označiť príspevok

Krištof
   30. 5. 2019, 12:14 avatar
KKC: "1193 Nedeľa, „deň Pána“, je hlavným dňom slávenia Eucharistie ["Pánovej večere", "lámania chleba"], lebo je dňom Pánovho zmŕtvychvstania. Je dňom liturgického zhromaždenia v najplnšom zmysle slova, dňom kresťanskej rodiny, dňom radosti a odpočinku od práce."
"1343 Kresťania sa schádzali „na lámanie chleba“ (Sk 20,7) najmä „v prvý deň týždňa“, čiže v nedeľu, v deň Ježišovho zmŕtvychvstania. Od tých čias sa až po naše dni pokračuje v slávení Eucharistie, takže dnes ho nachádzame v Cirkvi všade s tou istou základnou štruktúrou. Zostáva stredobodom života Cirkvi."

Zjavenie Jána 1,10: "V Pánov deň som bol vo vytržení a počul som za sebou hlas mohutný ako zvuk poľnice hovoriť." Komentár z katol. Biblie: "Pánov deň je nedeľa. Ide tu o prvé svedectvo prenesenia sakrálneho charakteru židovskej soboty na deň Kristovho zmŕtvychvstania. Porov. 1 Kor 16, 2."

Skutky apoštolov 20,7: "v prvý deň týždňa [nedeľa] sa zišli na lámanie chleba“. V 1. Korinťanom 16,2 Pavol prosí veriacich v Korinte: "Nech si každý z vás v prvý deň týždňa [nedeľa] u seba odloží, čo môže.“ - "Prvý deň týždňa" je nedeľa, deň Pána (jeho vzkriesenia). Pretože Pavol určil toto dávanie ako „službu“ v 2. Korinťanom 9:12, taká zbierka zrejme bola spojená so službou v nedeľu, kedy sa kresťania najmä stretávali. Historicky nedeľa a nie sobota bol deň, kedy sa zvyčajne kresťania stretávali v cirkvi, a táto prax siaha do prvého storočia. 

KKC:
"582 Ježiš ide ešte ďalej: zdokonaľuje Zákon o čistote pokrmov, taký dôležitý v každodennom živote Židov, tým, že odhaľuje jeho „pedagogický“ význam božským vysvetlením: „Človeka nemôže poškvrniť nič, čo vchádza doň zvonka… Tým vyhlásil všetky jedlá za čisté… Čo z človeka vychádza, to poškvrňuje človeka. Lebo znútra, z ľudského srdca, vychádzajú zlé myšlienky“ (Mk 7,18-21). Keď Ježiš s božskou autoritou dal definitívny výklad Zákona, dostal sa do rozporu s niektorými učiteľmi Zákona, ktorí neprijímali jeho výklad, hoci bol zaručený božskými znameniami, ktoré ho sprevádzali. To platí najmä o otázke soboty. Ježiš pripomína, často aj rabínskymi argumentmi, že sobotný odpočinok sa nenarúša ani službou Bohu, ani službou blížnemu, ktorú poskytujú jeho uzdravenia. 
2190 Sobotu, ktorá predstavovala zavŕšenie prvého stvorenia, nahradila nedeľa pripomínajúca nové stvorenie, ktoré sa začalo Kristovým zmŕtvychvstaním. 
2174 Ježiš vstal z mŕtvych „prvého dňa v týždni" (Mt 28,1; Mk 16,2; Lk 24,1; Jn 20,1). Ako „prvý deň“ pripomína deň Kristovho zmŕtvychvstania prvé stvorenie. Ako „ôsmy deň“, ktorý nasleduje po sobote, znamená nové stvorenie, ktoré sa začalo Kristovým zmŕtvychvstaním. Pre kresťanov sa stal prvým zo všetkých dní, prvým zo všetkých sviatkov, dňom Pána (po grécky he kyriake hemera, po latinsky dies Dominica) čiže nedeľou. 
2173 Evanjelium uvádza mnoho udalostí, pri ktorých Ježiša obvinili, že porušuje zákon o sobote. Ježiš však nikdy nenarúša posvätnosť tohto dňa. S autoritou mu dáva autentický výklad: „Sobota bola ustanovená pre človeka, a nie človek pre sobotu“ (Mk 2,27). So súcitom sa Kristus dovoláva toho, že v sobotu je dovolené robiť dobre, a nie zle, zachrániť život, a nie ho zničiť. Sobota je dňom Pána milosrdenstva a uctievanie Boha. „Syn človeka je pánom aj nad sobotou“ (Mk 2,28)." 

V tých článkoch KKC sa vychádza aj z Biblie. Otázka je, čo Kristus myslel tým, že prišiel naplniť Zákon, aj vzhľadom na ostatné jeho slová k tomu a slová Pavla. 
Matúš 5,17: "Nemyslite si, že som prišiel zrušiť zákon alebo prorokov. Neprišiel som zrušiť, ale naplniť." A čo je teda celý zákon a proroci? Určitá odpoveď v Matúš 7, 12: "Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im. V tom je celý zákon i proroci." Podobná odpoveď v Liste Rimanom 13, 8,10: "Nikomu nebuďte nič dlžní, okrem toho, aby ste sa navzájom milovali, lebo kto miluje blížneho, naplnil zákon... Láska blížnemu nerobí zle. Naplnením zákona je teda láska."

Je možné, že sa tu dá uplatniť priamo alebo nepriamo aj toto: Kolosanom 2,16-17: "Nech vás teda nik nesúdi pre pokrm ani pre nápoj, ani pre sviatok, novmesiac alebo soboty, lebo ony sú len tieňom budúcich vecí, no skutočnosť je Kristus." - Komentár z katol. Biblie: Obradné praktiky odvodené z Mojžišovho zákona už stratili platnosť. Skutočnosť (doslova "telo", t. j. Kristus, zobrala im všetok význam. "Tieň" nemá už zmysel, keď je tu "skutočnosť".
List Rimanom 7,6: "Ale teraz sme oslobodení od zákona, lebo sme zomreli tomu, čo nás držalo v zajatí, aby sme tak slúžili po novom, v Duchu, a nie po starom, podľa litery." - Komentár: "Po novom, v Duchu", t. j. v stave milosti Ducha Svätého. "Nie po starom, podľa litery", t. j. v onom starom stave, keď ste boli pod Zákonom.

Na druhej strane niektorí protestanti tieto veci vidia akosi voľnejšie:
"Kresťania nie sú záväzní dodržiavať Šabbát – už či to bola sobota alebo nedeľa. Prvý deň týždňa, nedeľa, Pánov deň (Zjavenie 1:10) oslavuje Nové stvorenie s Kristom ako našou vzkriesenou Hlavou. My nie sme záväzní nasledovať Mojžišov Šabbát – oddychujúc, ale sme slobodní nasledovať vzkrieseného Krista – slúžiac. Apoštol Pavel hovorí, že každá osoba sa má sama rozhodnúť či bude dodržiavať Šabbátový oddych: „Lebo niekto robí rozdiel medzi dňom a dňom, iný nerozlišuje dni; len nech je každý úplne presvedčený o svojom.“ (Rimanom 14:5). Boha máme oslavovať každý deň a nie iba v sobotu či nedeľu."
www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


178.
označiť príspevok

Myslitel
   30. 5. 2019, 16:33 avatar
@146 - - Kresťania sa schádzali „na lámanie chleba“ (Sk 20,7) -
Kym v Skutkoch je svatenie Soboty spomenute asi 84x, zato prvy den v tyzdni, Nedela je spomenuta iba raz. V tomto versi.
Zidovsky den sa pocital od vecera, pokracoval cez noc az po nasledujuci vecer. To bol ich den.
Cize v tomto odstavci sa vravi, ze po Sobote ktoru svatil Pavol spolu s ostatnymi, sa vecer, ked zacal dalsi den, Nedela, sa Pavol rozhodol ostat a kazat, s tym ze vyrazi na cestu hned rano. Pavol kazal celu noc skoro az do rana (Skut. 20:11)

Preco neostal s nimi v Nedelu, co by malo byt samozrejmostou, keby Nedela nahradila Sobotu a stala sa posvatenym dnom?
Namiesto toho sa dal na dlhu cestu pesi, co naznacuje celkom logicky, ze ucenici nepovazovali Nedelu za nejako vynimocny den, ale iba za 1. den v tyzdni.

Ze sa ucenici zisli spolocne jest chleba prave v Nedelu, nerobi z nej svaty den, lebo ucenici sa schadzali jest chlieb aj ine dni v tyzdni.
(Skut. 2:46; 1Kor. 11:26)
Takze zas, ziaden dovod robit z Nedele nahradu miesto Soboty.

- Zjavenie Jána 1,10: "V Pánov deň som bol vo vytržení ....

Nejako neviem pochopit kde tento vers spomina Nedelu. Nikde.
Preskocil som snad nieco? Prosim ukaz mi na tu cast kapitoly, ktora spomina Nedelu alebo prvy den a ze ju mame svatit.

- 1. Kor. 16:2 -
Preco vytahujes veci von z kontextu.
Pavol tu nekaze svatit prvy den, ale hromadit prispevky a milodary od veriacich. Pavol nechcel aby sa dary hromadili v Sobotu. Nechcel aby ludia zhromazdovali, triedili a pocitali dary pocas svateho dna odpocinku - Soboty. Namiesto toho im kazal, robit to v Nedelu, v 1. pracovny bezny den.

- V tých článkoch KKC sa vychádza aj z Biblie.
Lenze v tych clankoch sa dochadza ku zaverom ktore Pismo nespomina a netvrdi.

Ano Jezis prisiel naplnit Zakon, pravda, ale ako? Tak ze prisiel zrusit Sobotu? Boh zasvatil siedmy den - Sobotu - davno pred tym ako Zidia existovali.
Zidia mali Mojzisov zakon pisany jeho rukou na papieri. Nejakych 600 prikazani. Ten bol obrazne pribity s Kristom na kriz. (Kol.2:14)
Ale bozich Desat bolo pisanych Bohom na kamen. Kamen sa priklincovat neda, tie Jezis na kriz nezobral.
Jezis povedal, ze Zakon Bozi sa sklada z dvoch casti: 1. milovat Boha celym srdcom a myslou, a 2. milovat svojho blizneho.
A presne z tych dvoch casti sa sklada 10 Bozich prikazani.
Prve styri sa tykaju lasky k Bohu, a zvysnych 6, lasky k bliznemu.
Porus jedno prikazanie, a porusis vsetky (Jakuba 2:10)
Zaujimave, ze jediny z desiatich prikazani, ten stvrty o Sobote, zacina slovom "Pamataj", a novodobi krestania si nasli vyhovorku ako zabudnut na Sobotu a svatia Nedelu.


185.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 16:51 avatar
178,.....Sobota/sabat/ a aj nedeľa sú nebiblickými prvkami. Respektíve, môžeme ich mať, ale nepriblíži nás to nijak k Bohu a nie je to záväzné!
------------------------
. Zmluva Zákona bola odstránená po Ježišovej smrti, a teda aj súčasť tohto zákona-sabat. (Kolosanom 2:13, 14) A desatoro bolo súčasťou tohto Mojžišovského zákona.

"16 Nech vás teda nikto neposudzuje ani pre jedenie a pitie, ani pre sviatky, novomesiace alebo pre soboty, 17 veď sú len tieňom budúcich vecí, ale telo je Kristovo." Kol.2,16-17
A ten "Kristus" je aj "pánom sabatu", teda stojí nad ním. Tiež treba vedieť, čo pred tieňoval sabat, a čo znamená "vojsť do Božieho odpočinku" a kedy sa splní v plnom zmysle?

Tiež treba vedieť , prečo Pavol napísal dané slová: ".... ako to, že sa vraciate k bezmocným a úbohým živlom a chcete im znova slúžiť?! 10 Zachovávate určité dni, mesiace, obdobia a roky. 11 Bojím sa o vás, či som sa pre vás nadarmo nenamáhal." Gal.4,9-11 .... ????
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                   
Súhlasí t-e-ó-m-a


188.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 17:15 avatar
5 Lebo niekto robí rozdiel medzi dňom a dňom, iný nerozlišuje dni; len nech je každý úplne presvedčený o svojom. 6 Kto zachováva deň, zachováva ho kvôli Pánovi; kto je, je kvôli Pánovi, veď vzdáva vďaky Bohu; a kto neje, neje kvôli Pánovi a vzdáva vďaky Bohu.
Súhlasí Shagara, tomas12345


190.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 17:17 avatar
najlepsie je kazdy den,
Súhlasí Shagara


217.
označiť príspevok

Myslitel
   30. 5. 2019, 18:31 avatar
@185 - Shagara -
Kol. 2:14 Zotrel dlžobný úpis, ktorý bol svojimi nariadeniami proti nám a prekážal nám, a odstránil ho tým, že ho pribil na kríž.

Tu sa pise o Mojzisovom zakone, ten bol ten "svedok proti Zidom" ktory mal byt pripnuty na truhlu Zmluvy aby ho Leviti videli a aby nim boli usvedcovani z hriechu. (5.Moj. 31:24-26). Preto Pavol pise o prekazke nariadeni.
Mojzisov zakon bol pripnuty k Truhle zvonku. Desat Bozich prikazani pisanych samotnym Bohom na kameni boli schovane dnu v Truhle. Tie nikdy prekazkou neboli. - Podstatny rozdiel.
Tie na papieri, pisane Mojzisom, boli symbolicky pribite na kriz s Kristom. Smrtou Jezisa bolo s nimi skoncovane. Obety, rozne sviatky, predpisi, zakazy a prikazy pisane Mojzisom uz neplatili.
Ale tie Bozie, na kameni, urcite pribite spolu s Kristom neboli. Ved ani symbolicky sa kamen pribit neda.
Desatoro platia dodnes. Nie len 8 alebo 9 prikazani, ale vsetkych 10 plati dodnes.


261.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 19:50 avatar
Čiže aký máš názor napr. na Sobotu? Na nedeľu?  


262.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:51 avatar
185 Shagara :

Teda ak je svätenie soboty aj nedele nebiblické, ktorý den teda máme svätiť ? Alebo zastávaš názor že už netreba svätiť žiaden den ?


265.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 19:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.266.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 19:59 avatar
Veru tak.  


277.
označiť príspevok

Krištof
   30. 5. 2019, 21:04 avatar
178. Je to tam vysvetlené daným spôsobom. Ide však aj o to, aká bola prax po dopísaní Biblie, teda prvé desiatky až stovky rokov neskôr. Kresťania v Rímskej ríši aj potom pokračovali v praktizovaní svojej viery (hoci boli často prenasledovaní). O tom hovorí Tradícia, ktorá Bibliu "dopĺňa".

Svätý Justín okolo roku 150 napísal:
"V Den Slunce všichni společně konáme shromáždění, protože je prvním dnem, ve kterém Bůh učinil svět, kdy změnil tmu a hmotu, a Ježíš Kristus, náš Spasitel, téhož dne vstal z mrtvých. Neboť den před sobotou jej ukřižovali a den po sobotě - což je Den Slunce -, když se zjevil svým apoštolům a učedníkům, naučil je tomu, co i my předkládáme vám, abyste tomu věnovali pozornost." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Deň slnka, čiže nedeľa (angl. sunday). V danom zdroji v poznámkach k dielu sa aj vysvetľuje: "Neděle je v židovství a křesťanství prvním dnem týdne, „prvním dnem po sobotě" (viz např. Mk 16,9 ad.; sobota je právě sedmým dnem týdne), a nikoliv sedmým. Takto se to dosud zachovalo např. v anglickém občanském kalendáři a každopádně i v církevním kalendáři katolické Církve."

Svätý Ignác Antiochijský, významný biskup píše už okolo roku 105:
"Boží proroci totiž žili podle Ježíše Krista... I když setrvávali při starém řádu, nová byla jejich naděje. Neslavili již židovskou sobotu, nýbrž den Páně, v němž se skrze něho a jeho smrt zrodil i náš život." - Teda kresťania už neslávili sobotu, ale Pánov deň, tj. nedeľu. "Řecky „????????" [kyriakén] - „den Páně", tj. neděle, první den po sobotě, kdy byl vzkříšen Pán Ježíš Kristus." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Pohanský autor z Rímskej ríše Plínius Mladší, štátnik a spisovateľ vo svojich Listoch už okolo roku 111 napísal o kresťanoch aj toto:
"Tiež vyhlásili, že ich vina alebo priestupok nepresiahla toto: V pevne stanovený deň sa pravidelne stretali pred úsvitom, aby spoločne spievali na počesť Kristovi ako Bohu..."
Iný preklad hovorí dokonca toto: "Schádzajú sa prvý deň /t.j. v nedeľu/ pred východom slnka a Kristovi ako Bohu spievajú hymny..." Hoci ďalší preklad hovorí len "v určitý deň".

"Apoštoli, a najmä Pavol, spočiatku pokračovali v návštevách synagógy, aby tam mohli ohlasovať Ježiša Krista pri komentovaní "slov Prorokov, ktoré sa čítajú každú sobotu" (Sk 13,27). V niektorých spoločenstvách bolo možné pozorovať zachovávanie soboty spolu so slávením nedele. Čoskoro sa však začali rozlišovať tieto dva dni čoraz výraznejšie, nadovšetko na naliehanie tých kresťanov, ktorí pochádzali zo židovstva a boli náchylní zachovávať záväzky Starého zákona. ... A svätý Augustín poznamenáva: "Preto aj Pán vtlačil svoju pečať na svoj deň, ktorým je tretí deň po jeho umučení. Tento deň je však v týždennom okruhu ôsmym dňom po siedmom, čiže po sobote, a prvým v týždni."
ÔSMY DEŇ, OBRAZ VEČNOSTI
26. Z druhej strany skutočnosť, že sobota je siedmym dňom týždňa, umožnila pokladať deň Pána, nedeľu, vo svetle určitého doplnkového symbolizmu, ktorý veľmi obľubovali cirkevní Otcovia, nielen za prvý deň, ale aj za "ôsmy deň", stojaci totiž vzhľadom na sedemčlennú postupnosť dní v jedinečnej a výnimočnej pozícii, pripomínajúcej nielen začiatok času, ale aj jeho koniec v "budúcom veku". Svätý Bazil vysvetľuje, že nedeľa znamená naozaj jediný deň, ktorý bude nasledovať po terajšom čase, bez konca, ktorý nebude poznať ani večer, ani ráno, nepominuteľný vek, ktorý nebude môcť zostarnúť. Nedeľa je trvalou predzvesťou života bez konca, ktorá oživuje nádej kresťanov a povzbudzuje ich pri putovaní. Vo výhľade na posledný deň, ktorý plne potvrdzuje predzvestný symbolizmus soboty, svätý Augustín končí Vyznania hovoriac o poslednej, konečnej realite (eschaton) ako o "pokoji odpočinku, pokoji sobotnom, pokoji bez večera". Slávenie nedele, "prvého" a súčasne i "ôsmeho" dňa, pobáda kresťana pamätať na večný život.

Deň Krista - svetla
27. Z tohto kristocentrického hľadiska sa chápe ďalšia symbolická schopnosť, ktorú uvažovanie veriacich a pastoračná prax pripísali Pánovmu dňu. Bystrý pastoračný dôvtip povzbudil Cirkev nedeľou pokresťančiť "deň slnka", ako Rimania nazývali tento deň a ako sa v niektorých súčasných jazykoch ešte aj dnes nazýva, aby tak veriacich uchránila od zvádzania zo strany kultov, ktoré zbožšťovali slnko a zamerala slávenie tohto dňa na Krista, jediné "slnko" ľudstva. Svätý Justín, keď píše pohanom, používa bežnú terminológiu, aby naznačil, že kresťania konávali svoje zhromaždenia "v deň, nazvaný podľa slnka". Ale pre veriacich dostáva tento výraz nový, dokonale evanjeliový význam. Kristus je totiž svetlom sveta (porov. Jn 9,5; a Jn 1,4-5.9) [Ján 8,12; Zjavenie 1,12-16] a spomienkový deň jeho vzkriesenia je trvalým odrazom tohto zjavenia a jeho slávy v týždennom členení času. Téma nedele ako dňa ožiareného triumfom vzkrieseného Krista dostáva priestor v Liturgii hodín a má osobitný rozlet v nočnej vigílii, ktorá vo východných liturgiách pripravuje a uvádza nedeľu. Cirkev, ktorá sa v tento deň zhromažďuje, osvojuje si z generácie na generáciu obdiv Zachariáša, ktorý obracia svoj zrak na Krista a zvestuje ho ako "slnko, ktoré zažiari tým, čo sedia vo tme a v tôni smrti" (Lk 1,78-79), a rozochvieva sa v súlade s radosťou, ktorú pociťuje Simeon, keď berie do náručia božské dieťa, ktoré prišlo ako "svetlo na osvietenie pohanov" (Lk 2,32)." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


189.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:17 avatar
146,....je to len cirkevný prvok. Neublíži, ale Biblia to nepodmieňuje! A argumentácia RKC je od základu chybná v súvislosti s nedeľou. A mnohí vedia ako to vlastne je? Ten preklad - "deň slnka" mnoho napovie,....niečo ako pohanské saturnálie,
Wikipédia: " Císař Aurelianus, aby upevnil postavení slunečního boha, zavedl kult Sol Invictus („nepřemožitelné slunce“) na úrovni státního náboženství a tím Sola povýšil na nejvyššího boha římského pantheonu. Kult vykazoval monoteistické tendence a později částečně ovlivnil i rodící se křesťanství.

S kultem souvisel svátek Dies Natalis Solis Invicti, který se slavil vždy 25. prosince. "
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A JE VYMAĽOVANÉ !!!     


165.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 14:28 avatar
Adventisti sú pomýlení. Ich učenie a Kristovo učenie sú na kilometre vzdialené. Adventisti zrejme nečítali bibliu. Celú bibliu.


166.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   30. 5. 2019, 14:40 avatar
A Baptisti ?


167.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 14:50 avatar
Babistov nemám preštudovaných. 


168.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 14:51 avatar
Babtistov.


170.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 15:28 avatar
167,...... ak ti u nich lahodí tá trojica, tak sa hor ich skúmať. A tiež podporujú niečo ako - interkonfesionalizmus. A to je cesta do pekla. Samozrejme, majú mnoho spoločné s RKC. Tadiaľto cesta nevedie.


173.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 5. 2019, 15:41 avatar
170 do akého pekla?
Súhlasí djjaro


176.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 16:01 avatar
173, nemám šajnu,,
Súhlasí -era-


169.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 15:21 avatar
165,....ale sú bližšie k pravde ,ako RKC a evanjelici. A to o dosť.


181.
označiť príspevok

Myslitel
   30. 5. 2019, 16:43 avatar
@165 - Teoma, celkom rad by som si precital konkretny priklad. Mozes nieco dat?


184.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 16:49 avatar
Samozrejme. Čím začneme Sobotou, alebo nečistým mäsom?


186.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 16:51 avatar
A ináč ty si odporca trojice. Lenže Adventisti sú za trojicu.


191.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:18 avatar
186,.....Ale je aj jedna odnož adventistov , ktorá neschvaľovala trojicu. Ale u nás ju milujú! 


192.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 17:21 avatar
Čiže tá odnož už ju schvaľuje?


194.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:26 avatar
192,....nie, aj adventisti sa rozštiepili tuším na tri frakcie, a jedna odmietala trojicu. Ak sa nemýlim volajú sa: Jahveho ctitelia?!
Ale to hlavné krídlo, ktoré je aj u nás, sa s ňou nevie rozlúčiť, nakoľko obľubuje katolícke, nebiblické tradície , zídené z pohanstva.


198.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 17:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.202.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:43 avatar
198,.....trošku to bolo inak, ale adventisti a iní tam zohrávali úlohu. A čo máš proti murárom? Remeslo ako remeslo!
A boli to najprv - Bádatelia Biblie, až potom JS. A v sekte si ty a tvoj rozum. 


211.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   30. 5. 2019, 17:59 avatar
Mal by si si nastudovat, kto boli slobodomurári aby si vedel kým bol váš zakladatel Russel. Pozri si jeho hrobku a znaky na nej , nazov ulice kde je pochovaný , symboly na literature ktorú vydával atd atd


212.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 18:09 avatar
211,....a povedz kto "nepohodlný" nebol slobodomurárom? Koľko chceš dôkazov o iných , počnúc RKC a podobne. S touto frázou na mňa nechoď,....poznám svoje dejiny, a aj isté chyby,....ktoré má a mal každý človek na zemi,....vrátane teba a mňa.
Každý deň pomaly počúvam, pozerám v daných dokumentoch o podobných tvrdeniach.
OK,....ale vidím že to nepoznáš,...povedz kto je to, ...čím sú známi, ....ako vznikli, .....a kde všade ich nájdeme?
Potom môžme o tom polemizovať,....aj o Russelovi. Ty zrejme poznáš len stotinu z jeho života a tých 99% ti uniká. Takto ale nemôžeš nálepkovať ludi. Musíš to vnímať v celku, celé ich dielo, život.
Mnohé, slávne osobnosti, ktoré urobili dosť pre tento svet majú túto nálepku.
Ja som "sektár",......možno povieš, ale ja sa tak necítim a nikdy nebudem cítiť. A som hrdý na to čo som. Kto z nás má pravdu? Ty, alebo ja?


214.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   30. 5. 2019, 18:17 avatar
musel som sa len zasmiať na tým čo pises.. no koment  
http://www.youtube.com/watch?v=aCdnshQywpI Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
vsimaj si od 1.40min ..a nastuduj si ty nieco o svojom zakladatelovi, a nielen to co o nom pise vasa literatura.. Tá samozrejme "dolezite detaily " vynechala  


216.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   30. 5. 2019, 18:29 avatar
Presne tak pozeraju na svoju minulost a pôvod tvoji oblubení katolíci.. je im to v podstate jedno a vsetko co sa im nehodi jednoducho povedia ze nieje pravda.. alebo prekrútia v ich prospech..


196.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:31 avatar
186,....možno je Kristadelfián?


258.
označiť príspevok

Myslitel
   30. 5. 2019, 19:40 avatar
@186 - teoma.
Prvi Adventisti v polovici 19. storocia trinitarianmi neboli.
Az zaciatkom 20 storocia trinitarianska dogma si nasla cestu aj medzi nich.
Ale dnes su stale medzi nimi male skupiny ktore sa nedali oklamat touto nebiblickou dogmou.
Jedna z nich mala prednasku pod menom "Proving the Trinity"
Skoda nemam od nich ziaden Slovensky zdroj.
Ale ked ta to zaujima, a anglicky vies, toto video ti vysvetli odkial a ku komu patrim.

Proving the Trinity
http://www.youtube.com/watch?v=Jtq0Pa7XfK4 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&t=1s


260.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   30. 5. 2019, 19:48 avatar
Počkať. Čiže nie si adventista ako napr. Valter Veith?


268.
označiť príspevok

Myslitel
   30. 5. 2019, 20:02 avatar
@260 - Suhlasim so vsetkym co on prehlasuje, ale ked pride na Trojicu, asi by sme si nerozumeli. Ale ma stale moj obdiv a sympatie.
Naozaj nechapem, ako mozu studovani a inteligentni ludia ako on a spusta dalsich v jeho cirkvi stale verit v trojicu.


250.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:27 avatar
Myslitel :

1) No tak ono ako som zisťoval, tak to či svätiť sobotu alebo nedelu, na to majú nekatolícke cirkvi vcelku spoločný názor. Jediný kto z nekatolíckych cirkví svätí sobotu sú adventisti siedmeho dna, inak neviem o nikom inom kto by svätil nedelu.

2) Príkaz o svätení soboty sa prvý krát vyskytuje počas Exodusu. Tento príkaz bol však daný Izraelitom ktorý vyznávali judaizmus a teda Starý zákon. Pravda, pokiaľ nejaký nežid chcel konvertovať na judaizmus, mohol tak spraviť, no musel sa prispôsobiť zákonom judaizmu a teda i on musel v tom čase zachovávať soboty.

Ano, Ježiš sobotu zachovával, lenže Ježiš prišiel pôvodne za židmi. Zidia ho však zradili, a preto sa Božie slovo dalo nám nežidom. K nám nežidom bol poslaný apoštol Pavol, a ako z Pavlových listov vidíme, Pavol nás nežidov nevyzýva k sväteniu izraelitskej soboty :

„Lebo niekto robí rozdiel medzi dňom a dňom, iný nerozlišuje dni; len nech je každý úplne presvedčený o svojom. Kto zachováva deň, zachováva ho kvôli Pánovi; kto je, je kvôli Pánovi, veď vzdáva vďaky Bohu;“ (Rimanom 14:5–6a).

„Ale teraz, keď ste poznali Boha, alebo skôr, keď Boh pozná vás, ako to, že sa znova vraciate k slabým a úbohým živlom a chcete im zasa slúžiť ako predtým?! Zachovávate dni, mesiace, obdobia a roky!“ (Galanťanom 4:9–10).

List Kolosanom 2:16
Nech vás teda nik nesúdi pre pokrm, ani pre nápoj, ani pre sviatok, novmesiac alebo soboty, lebo ony sú len tieňom budúcich vecí, no skutočnosť je Kristus.

3) "Niektorí tvrdia, že Konštantínovo nariadenie z 321 roku n. l. „zmenilo“ Šabbát zo soboty na nedeľu. V ktorý deň sa ranná cirkev stretávala na oslavy? Písmo nikdy nespomína nejaké Šabbátové (v sobotu) stretnutie veriacich ku spoločenstvu alebo oslavám. Ale existujú jasné oddiely, ktoré spomínajú prvý deň v týždni. Napríklad, Skutky 20:7 hovorí: „v prvý deň týždňa sa zišli na lámanie chleba“ v 1 Korinťanom 16:2 Pavel prosí veriacich v Korinte: „Nech si každý z vás v prvý deň týždňa u seba odloží, čo môže.“ Pretože Pavel určil toto dávanie ako „službu“ v 2 Korinťanom 9:12 taká zbierka iste bola spojená so službou v nedeľu, kedy sa kresťania stretávali. Historicky, nedeľa a nie sobota, bol deň, kedy sa zvyčajne kresťania stretávali v cirkvi, a táto prax siaha do prvého storočia."

www.gotquesti Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ons.org/Slovencina/Sabbat-sobota-nedela. html

Konštantín teda nezaviedol niečo nové, ale len odsúhlasil už to čo medzi ludmi panovalo od prvého storočia.

Záver : Sobota bola od počiatku priradené len Izraelitom, ako večným znamením medzi Izraelom a Bohom a tiež preto že Boh vyviedol Izraelitov spod nadvlády faraona. Izraeliti preto majú povinnosť zo zákona svätiť sobotu i v súčasnosti. Pre nás nežidov po príchode Ježiša a jeho zmrtvychstaní už zachovávanie soboty neplatí.

„Nech Izraeliti zachovávajú sobotu a nech ju svätia z pokolenia na pokolenie ako večnú povinnosť zmluvy. Nech je ona na večné znamenie medzi mnou a Izraelitami, lebo za šesť dní Pán stvoril nebo a zem, v siedmy deň však odpočíval a oddychoval!” (2 Mojžišova 31:16–17).

„Pamätaj, že si bol otrokom v egyptskej krajine a že ťa Pán, tvoj Boh, vyviedol odtiaľ mocnou pravicou a zdvihnutým ramenom: preto ti Pán, tvoj Boh, prikázal zachovávať sobotňajší deň.“ (5 Mojžišova 5:15).


163.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 14:21 avatar
1,. ...... ale nie vo všetkých bodoch sa držíš Biblie. Napríklad , kresťan ako "sám vojak v poli" nemôže stáť osve a nebyť súčasťou organizovaného celku. To sa dá ľahko Písmom vyvrátiť. A ak niekto si myslí opak, tak len proste chce ísť svojou cestou ako Foton a spol. Teda, v Písme sa píše, že je "jedna cirkev a jedna pravda a jeden Boh, jedna nádej".
Za dalšie,....dnes Boh nekoná zázraky! Ak aj, ktoré sú tie pravé? Tie katolícke,....alebo protestantské,....alebo moslimské,.....budhistické a podobne?! A už vôbec Boh nebude spomínať "peklo", lebo neexistuje. Také slovo sa ani v Písme nenachádza. Preložiť hádes slovom peklo je anomália. Tu len niekto nasilu chcel pretlačiť pohanskú náuku o pekle a dať tomu biblickú podporu.
A "Veľký Babylon" nie je len RKC ale sú v tomto konglomeráte zahrnuté všetky falošné náboženstvá od moslimov, cez budhistov až po RKC a protestantov. /Matka smilnic=teda,matka má dcéry,smilnice,neviestky/ A tak "neviestka" a "Veľký Babylon" je jedno a to isté! A určite tento krycí názov neznamenal "Jeruzalem", ako píšeš.
A s Písmom manipulujú aj iní, aby tak obhájili nebiblickú, katolícku náuku o trojjedinom bohu.


197.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 17:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.207.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:54 avatar
197,.....slovné spojenie - "úzka cesta", pred ktorou nás varoval Ježiš, sa dnes nazýva: "všeobecné kresťanstvo, bez príslušnosti k nejakému , organizovanému subjektu,náboženstvu". Je to jedno a to isté,....proste pohodlná cesta od počítača, obývačky a misy plne čipsov. 
Ježiš povedal: ....... „Teraz bude vládca tohto sveta vyvrhnutý.“ A dodal:....... „Prichádza vládca sveta. A nemá nado mnou moc.“ — Ján 12:31; 14:30; 16:11.
Len si spomeň na neopísateľne kruté a chladnokrvné vyčíňanie — na plynové komory, koncentračné tábory, plameňomety, napalmové bomby — na všetky tie odporné spôsoby, ktoré ľudia používali, aby sa navzájom nemilosrdne mučili a zabíjali.
Za tým stojí Ježiš, alebo satan? Ak je vládcom Ježiš, prečo to dovolil? Ktorý súcitný vládca by to strpel, aby často trpeli aj nevinní?
Foton,....daj si DELI!  Lebo píšeš od veci.


257.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:37 avatar
Shagara

" Ak je vládcom Ježiš, prečo to dovolil? Ktorý súcitný vládca by to strpel, aby často trpeli aj nevinní?"

To kludne môže byť len skúška či aj napriek súženiam odolajú vo svojej viere.


209.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:58 avatar
197,..... ak ste tí praví a duch svätý koná skze vás, ako by si definoval to : "šľahanie kabátom,....padanie, zrážanie na zem,.....pľutie,....vulgarizmy,....škriekanie,......satanský smiech,.....kotkodákanie,...atď"?
Tomu poslednému rozumiem,..... nakoľko mám doma sliepky. Prejavuje sa takto svätý, čistý duch? Ale váš pán šaňo rožkatý?  


201.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 17:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.203.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 17:44 avatar
a sme doma  


205.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 17:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.206.
označiť príspevok

djjaro muž
   30. 5. 2019, 17:48 avatar
to si len namýšľaš,,


208.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 17:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.204.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 17:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.259.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:48 avatar
Shagara

"Napríklad , kresťan ako "sám vojak v poli" nemôže stáť osve a nebyť súčasťou organizovaného celku."

Ano, je dobré byť v nejakom organizovanom spolku. Na druhej strane ale ked je niekto fyzicky chorý a nevládze chodiť na zhromaždenie, tak čo potom ? Takýto veriaci nebude spasený a to len preto že nebol fyzicky prítomný pri cirkevnych bohoslužbách ?

".dnes Boh nekoná zázraky!"

Prečo by sa záraky diať nemohli ?

"A už vôbec Boh nebude spomínať "peklo", lebo neexistuje. Také slovo sa ani v Písme nenachádza. Preložiť hádes slovom peklo je anomália. Tu len niekto nasilu chcel pretlačiť pohanskú náuku o pekle a dať tomu biblickú podporu."

Ok správny názov slova peklo je gehenna. To však nič nemení na tomto verši :

Zjavenie apoštola Jána 14:11
A dym ich múk bude stúpať na veky vekov a nebudú mať oddychu vo dne v noci tí, čo sa klaňajú šelme a jej obrazu, ani ten, kto by prijal znak jej mena.“

Ty ako odporca večného trápenia v pekle, ako toto vysvetlíš ?

"Veľký Babylon" nie je len RKC ale sú v tomto konglomeráte zahrnuté všetky falošné náboženstvá od moslimov, cez budhistov až po RKC a protestantov. /Matka smilnic=teda,matka má dcéry,smilnice,neviestky/ A tak "neviestka" a "Veľký Babylon" je jedno a to isté! A určite tento krycí názov neznamenal "Jeruzalem", ako píšeš."

Velký Babylon predstavuje Jeruzalem a v zjavení Jána je tiež opísaný ako "Veľké mesto". Toto Veľké mesto musí predstavovať Jeruzalem, pretože je napísane :

Zjavenie apoštola Jána 11:8
Ich telá budú ležať na námestí veľkého mesta, ktoré sa obrazne volá Sodoma a Egypt, kde bol ukrižovaný aj ich Pán.

"kde bol ukrižovaný aj ich Pán" to znamená kde bol ukrižovaný Ježiš Kristus (Jeruzalem).
Je ešte viacero dôkazov prečo Babylon = Jeruzalem, podrobnejšie o tom napíšem v samostatnej téme.


272.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 20:18 avatar
259,....ale to je úplne niečo iné. U nás niektorých chorých, nevládnych/ak sa to dá a je to možné/, tak ich sami vozíme na naše zhromaždenia. Ak nie, lebo nie vždy sa to dá,....tak môžme prednášku, program počúvať doma cez internet naživo. Aj také vymoženosti máme. Ale stále aj takíto človek je niekde začlenený a Boh to tak aj vníma. A má jeho schválenie, za predpokladu, že je začlenený v pravom náboženstve.
----------------------------------------------------------------
Zázraky sa dejú všade, a koná ich satan. Alebo inak,....ako rozpoznáš ,že daný zázrak je od Boha a nie od satana? Tak , že nejaká duchovná osoba povie ,že je Ježiš alebo Mária? Boli svätci, ktorým sa zjavil Ježiš a aj satan. A myslíš si, že ten "Ježiš" bol naozaj Ježiš? Nijak to nerozpoznáš. Na druhej strane, za mnohými videniami, zázrakmi úplne vidieť toho zlého, satana. On si doslova robí posmech z nevedomých ľudí. Už som o tom písal. Napríklad - "Modrá kniha" od pátra Gobbiho, tam pseudoMária si robí doslova posmech z ľudí, a tvrdí niečo , čo je proti Biblii, proti Kristovi. A mohol by som citovať desiatky zjavení, trebárs pátra Pia,...svätej Faustíny a podobne. Je to úplne viditeľné, až hmatateľné. Všetko je to o presnom poznaní.
---------------------------------------------
Gehenna nie je tiež peklo, alebo ich máme viac? Je aj hádes peklo,....aj gehenna? Aj "ohnivé jazero"
Gehenna symbolizuje definitívne zničenie, čítame v Písme, že "ohnivé jazero je druhá smrť"! Teda smrť, z ktorej niet už východiska v podobe vzkriesenia/prvá smrť-adamovská/,....ale je to definitívny zánik!
A "oheň, dym. síra,smola a podobne" je len obrazná reč Písma. Sú mnohé state v Písme, z ktorých úplne jasne vyplýva, že ide o obraznú reč, a dá sa to slovo za slovom rozobrať. Niečo som už dal:milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk .... PEKLO, namierte naň hadice! Paradox večných múk.
----------------------------------------------
Veľký Babylon,.......je to, čo som napísal. Ty cituješ úplne niečo iné, inú správu,....a je to obrazná reč. Vieme to aj z toho pomenovania: "Sodoma a Egypt",....čo sú predobrazy niečoho. A nech ťa nemýli to "ukrižovanie", lebo aj to sa dá ľahko vysvetliť. Daj adresu, mail ak chceš a pošlem ti knihu Zjavenie, veľký formát, kde je slovo za slovom rozobraná celá kniha Zjavenie. Alebo si ju prečítaj tu:wol.jw.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
A nalistuj si danú kapitolu 11: pridávam.:wol.jw.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk a v závere je to vysvetlené.
Uniklo ti to, že to mesto je nazvané aj ako: "Sodoma a Egypt",...a to niečo obrazne pred tieňuje?! Pozri si to!
A v tej knihe v príslušnej kapitole sa aj rozoberá, kto, čo je "Veľký Babylon".


3.
označiť príspevok

gabriel pb
   29. 5. 2019, 20:33 avatar
katolícka cirkev je podobná kastovnému systému, človek, ktorý v nej je a dostane sa na koniec toho systému, je prakticky milionár bezdomovec, stačí sa pozrieť do susedstva prečo katolíci stavajú ubytovne pre inteligentných ľudí a prečo niektorí katolíci majú svadbu po 50-tke je to do očí zarážajúce čo všetko môžu katolíci oproti obyčajnému človeku


6.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 20:50 avatar
Len škoda že nestavajú aj ubytovne pre bezdomovcov. Na Slovensku je toľko bezdomovcov a pritom sa o nich nikto nestará. KC má určite dostatok peňazí na to aby dokázala postaviť v každom mieste i desať ubytovni.


12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 21:21 avatar
Hej, a potom z čoho si budú farári užívať?


15.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:29 avatar
Farári si nemajú čo užívať, ale majú v prvom rade slúžiť Bohu.


16.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:31 avatar
Do farárov sa nám nestaraj, nie si katolík


18.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:35 avatar
Ty sa hlavne staraj o seba


21.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:39 avatar
Veď si písal, že už ťa to nebaví, baviť sa s bláznami


24.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:40 avatar
Keď ty si taký vďačný objekt = sprostáčik


27.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:43 avatar
Ale hej, ja nie som náročný


29.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:45 avatar
Sprostáčik si ty, lebo veríš biblii


35.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.36.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:48 avatar
Len sprostáčik dokáže veriť sprostostiam v biblii


41.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:53 avatar
My so zdravým rozumom rozumieme, že hady nerozprávajú ani zombíci neexistujú


50.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:55 avatar
Za normálnych okolností neexistujú, ale ked to Boh tak zariadi tak môže existovať všetko.
Súhlasí F=G.m1.m2/r^2


64.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 22:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.68.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:01 avatar
Brucho a nos si môžem chytiť


86.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 22:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.96.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 22:20 avatar
Ešte na strednej som jedno chytil!!
Takú mi dala po papuli.     
Ako keby mala trojky.    Zo správania.  


61.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.63.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:00 avatar
Aj iné hovadiny

Niekedy sa aj palice menia na hadov


65.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:00 avatar
Alebo horiace kríky rozprávajú


67.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 22:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.69.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:02 avatar
Zas si sa pomýlil

Sprostáčik takým veciam verí


71.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 22:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.73.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:05 avatar
Nepomôže ti ani negovať moje výroky

Sprostáčika možno oklamať takýmito výmyslami ako sa nachádzajú v biblii


74.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 22:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.52.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 21:56 avatar
36. zase napádaš veriacich ludi ?


58.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:58 avatar
Samozrejme skajka

Ako vždy


70.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:02 avatar
58. Skajka som len pre priatelov, neviem ze by si sa medzi nich rátal .

a co z toho más, onanujes pri tomto ?


72.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:04 avatar
Mám traumu z toho, že ľudia veria bludom

A tak som sa rozhodol, že ich osvietim


75.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:08 avatar
72. otravny magor.


77.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:09 avatar
Hlúpa sliepočka


81.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:10 avatar
77. ked mi to napi?e psychiatricky pacient s priemernym IQ , tak je to aj kompliment ;-)


78.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 22:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.87.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:14 avatar
78. vieš psychiatricka berie prachy a df je zadarmo, tak čo by nerobil z Dfka zumpu


91.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:16 avatar
Takže mám odísť z df?


98.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:25 avatar
91. rozmyšlam či si mám kopnút   vidim ze ta ta fotonkova tema dnes zasiahla good job


100.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:27 avatar
Len si kopni, nič iné sa od takých ako ty ani neočakáva


101.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:31 avatar
100. vecne a stručne, yes, nikomu na Dfku chybat nebudeš. a ostatnych blaznov tiez vezmi so sebou


106.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:34 avatar
Zbohom srdiečko


110.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:41 avatar
106. vyborne o jedneho tupca menej.


122.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 22:56 avatar
Imo. Ideš je zabanovať? Komplet?  


129.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 23:06 avatar
122. to by ta potešilo, čo ? lebo ty od tej zášti k fotonovi uz ani poriadne nevidíš na klâvesu


139.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   30. 5. 2019, 01:54 avatar
Ty sa staraj v prvom rade o seba a neopovaz poskodzovat slovensko S.I.S karecka vymlatena aj s osvietenym vedeli v den vrazdy kto zavrazdil kuciaka ale hrali tu mrtvu rybu telce skorumpovane


37.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:48 avatar
..a keď verím iba Starému zákonu??  
Súhlasí tomas12345


43.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.49.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:55 avatar
Potom, ale oko za oko, zub za zub, život za život je v poriadku?


53.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:56 avatar
Samozrejme, že je v poriadku

Tak funguje náš právny systém

Za zločin, trest


60.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:58 avatar
Imo. Náš právny systém funguje na úplne inom princípe.
Ja sa zaujímam o Fotonov názor = kresťana.


83.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 22:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.88.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 22:14 avatar
Kresťania. Ktorí? Podľa teba z RKC nikto nie je kresťanom.teda oni smú?


47.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:54 avatar
Tak potom si judaista a nie kresťan.


48.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:54 avatar
Ako keby byť kresťanom bola výhra
Súhlasí tomas12345


54.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:56 avatar
Ak sa človeku podarí získať nebo, tak to výhra bude.


57.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:57 avatar
Nepodarí sa to človeku, lebo človek je šelma

A šelmy patria do tohto zoo kde sa nachádzame


55.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:56 avatar
Ja som tu hlavne za rasistu a ciganofóba!!!
Ty si kresťanom?


31.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:45 avatar
A ty si sa odkedy stal katolíkom ?
Súhlasí F=G.m1.m2/r^2


33.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:46 avatar
Odkedy ma pokrstili


39.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:51 avatar
Ak ťa pokrstili ako dieťa a pokropili ťa len kvapkami vody tak to sa ani pravým krstom nazývať nedá, takže pokrstený ešte nie si.


44.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 21:52 avatar
Podľa našej tradície veru že som


59.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:58 avatar
Lenže vaša tradícia nemá s Písmom vôbec nič spoločné. Tradícia sú len ludské náuky, nie Božie.

Evanjelium podľa Matúša 15:9
No darmo si ma ctia, lebo náuky, čo učia, sú iba ľudské príkazy.«“


80.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:09 avatar
Tomáš, písmo je prežitok


85.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 22:13 avatar
Presne tak! Dnes málokto používa písmo, väčšina používa klávesnicu. Dokonca aj podpis je už elektronicky. Onedlho budú mať ľudia ťažkosti napísať bežným písmom čokoľvek. Budú vedieť len ťukať.


95.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 22:19 avatar
Ťukať na čelo?   
Súhlasí Lemmy


119.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 22:54 avatar
Aj to.


51.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:55 avatar
Tomas ty si pokrstený?


56.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:57 avatar
Ešte ako novonarodenec som bol pokrstený katolíckym krstom, takže v podstate pokrstený ani nie som.
Súhlasí Shagara


62.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:59 avatar
Tak potom vitaj v klube a nehodnoť, kto je pokrsteným a kto nie, ak sám nie si.  


92.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 22:17 avatar
To že ešte nie som pokrstený neznamená že nemôžem upozorniť ostatných ked vidím že su pokrstení nebiblicky. Však ich na to upozornujem, a je dobré upozorniť niekoho kto si ani nie je vedomý toho že nie je biblicky pokrstení. Ja som tiež ešte donedávna žil v mylnom presvedčení že som správne pokrstení.


94.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   29. 5. 2019, 22:18 avatar
Tomáš, kým nejde o život nejde o nič


124.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 22:58 avatar
Ale ide. O smrť. 


99.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 22:26 avatar
Tomas existuje stav iba pokrstený a nepokrstený!! Nič iné tam nie je!!.
To je ako so ženou, buď je tehotná, alebo nie je!! Nemôže byť tehotná podmienečne.
Teda ak sám nie si pokrsteným, tak nemáš právo upozorňovať iných na tento ich"nedostatok".
Potom aj Jehovisti sú pokrstení biblicky? Alebo kto na svete je takto pokrstený?


102.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 22:31 avatar
Ale to, že niekto je pokrstený, nemá vplyv na jeho svetonázor. Napríklad niekto prikladá nulový význam pokrsteniu, nakoľko ide o akt napríklad jeho rodičov, a má v paži, čo oni stvárali v kostole. Bola to ich vec, on ako mesačný to nemal ako ovplyvniť, a rodičov si nevyberáme.


108.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 22:34 avatar
"Teda ak sám nie si pokrsteným, tak nemáš právo upozorňovať iných na tento ich"nedostatok"."

Právo mám, a je jedno či som pokrstený alebo nie. Ja viem že nie som biblicky pokrstený, ale mám v pláne sa biblicky pokrstiť dať, a každému o kom viem že nie je biblicky pokrstený poviem pravdu ako to s biblickym krstom je.


118.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 22:53 avatar
Ak máš to právo, tak potom ho má každý a každý si môže hlásať, čo si myslí, že je správne a upozorňovať a ...
To ako keby inžinieri smeli udeľovať titul právnikom.  


255.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:31 avatar
Však áno, každý môže vyjadriť svoj názor, to je demokracia.


156.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   30. 5. 2019, 13:19 avatar
Ak ta pokrstili ako dieta prebehlo to asi takto youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
A naozaj sa to krstom nazyvat neda. Skutocny krst nastava vtedy ked svojim cistym zelanim prebudite v sebe duchovnu energiu ktora lezi v krizovej kosti kazdeho cloveka stocena v 3,5 zavite a volaju ju hadia sila kundaliny. Energia stupa pozdlz chrbtice prechadza jednotlive energeticke centra ( cakry ) az prijde do predposlednej ktoru na celosvetovej urovni otvoril jezis kristus tu musite vsetkym vsetko odpustit aj sebe samemu ak to urobite nastava krst a vy sa spojite s duchom svaty. Spojenie je trvale uz nikdy sa nestrati.


256.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:33 avatar
Tak toto neviem aký krst máš na mysli, asi ten v hinduizme.


34.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 21:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   29. 5. 2019, 21:52 avatar
Ale aspon už v niečo verí, prednedávnom bol ateistom a to je asi tá najhoršia kombinácia.


13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 21:22 avatar
Gpb: a prečo niektorí katolíci majú svadbu po 50-tke

Na staré kolená si chcú poctivo užívať sex. Bez hriechu.


14.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   29. 5. 2019, 21:26 avatar
Isto?
Nie preto, že v prípade sa poberá vdovský dôchodok?   
Súhlasí Lemmy


66.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:01 avatar
evanjelici su fajn v rkc sa skor drzia cirkevnych tradicii , a spoliehaju na cirkevnych hodnostarov, ako biblie takej.


90.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 22:15 avatar
U RKC nie sú farárky. V ECAV sú. A pravoslávni kňazi (farári) sú bežne ženatí.
Súhlasí Xty factor


104.
označiť príspevok

Xty factor žena
   29. 5. 2019, 22:31 avatar
90. lemmynko, zase si nečítal zadanie temy


121.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 5. 2019, 22:56 avatar
To som už pokračoval, ako tomas napísal: Ale v čom všetkom sa odlišujú od katolíkov?

Myslím, že si hľadá cirkev mimo RKC. Avšak by spravil hrubú chybu, keby chcel byť anglikán. Veď by bol na Slovensku náboženský solitér. 
Súhlasí Xty factor


140.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   30. 5. 2019, 02:08 avatar
A tieto telce S.I.S karske nestaci ze demonizuju cele roky slovensku spolocnost schovany za nickmi jak potkani a ohlupuju ich s demagogiou ktoru dookola omielaju jak cvicene opicky este sa aj s tymi tupimi hlavami idu vyjadrovat k bohu a duchu svatemu , no to je dosledok poskodenia mozgu ktory im americky neurovedci diagnostikovali.


141.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   30. 5. 2019, 02:10 avatar
A vy svatuskari pokial vas vasa cirkev neuci ako sa spojit s duchom svatym tak naco vam to je ved sa len pozrite ake hory textu nezmyselneho po vas zostava a stale odpojeny od boha.


154.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 12:43 avatar
Tak teda povedz aké je to správne učenie ? V čom sa teda skrýva pravda ? A mimochodom prečo máš ten hákový kríž na avatarovi ?


210.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 17:59 avatar
154,....asi ho omrzelo vysedávať doma, a čaká na políciu, čo ho posadí tam, kde bude mať teplú váru a pokoj? 


142.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   30. 5. 2019, 02:16 avatar
Tak ale to vam nemozem zakazat je to proste vas fetis dristat o niecom o com nemate sajnu a kazdy sa bije do prs ze ta jeho slepa viera je ta prava   tym neposkodzujete nikoho ineho len seba tak kludne si dristajte ked vas to bavi .


159.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 5. 2019, 13:31 avatar
142,.....to je realita, daná polemika. Ak by sto ľudí male presne tie isté informácie o Bohu,....o materialistickej evolúcií, aj tak sa každý rozhodne inak. Tu ide o zvláštny fenomén viery, ktorú aj ty máš, a prejavuješ sa obdobne ako aj tí mnohí "svätuškári", len sebe vlastným spôsobom. Všetko je to o "viere", aj v prípade materializmu. Už to, že volíš silné slová, je dôkazom tvojho fundamentalizmu,....a je jedno z akého smeru pochádza?!


226.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   30. 5. 2019, 18:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.252.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 5. 2019, 19:29 avatar
Treba! Ak by si presvedčil čo i len jedného človeka zo 100 a priviedol ho na správnu cestu tak to zmysel mať bude!


273.
označiť príspevok

kntsz muž
   30. 5. 2019, 20:18 avatar
Neuveriteľná "diskusia".
Tomas12345 - čo ak by si už konečne začal sám na sebe pracovať a začal hľadať svoju cestu k Bohu???
Prečo si myslíš, že by ti mali pomôcť ľudia z nejakého náboženstva?
Veď oni majú svoje vlastné a často neprekonateľné problémy.
Ak si sám nie schopný nájsť pravdu v Kristových slovách - tak jednoduchých, aby im porozumeli aj ľudia z pred 2000 rokov, tak kto ti ju vysvetlí???
Náboženstvá sú iba spoločenstvá, kde môžeš nájsť rovnako zmýšľajúcich.
Nič viacej a nič menej.
Pri Poslednom súde ti nik z nich nepomôže ani ak by to mal byť samotný pápež.
Nemáš sa na koho vyhovoriť.
Pred Bohom bude každý sám so svojim svedomím.


274.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   30. 5. 2019, 20:21 avatar
kntsz, prv než budeš súdiť iného, popozeraj sa, či ty nerobíš to isté.


275.
označiť príspevok

hokejis muž
   30. 5. 2019, 20:23 avatar
On je tak zahľadený do seba a svojej výnimočnosti že nie je schopný reálneho pohľadu na veci.


284.
označiť príspevok

kntsz muž
   31. 5. 2019, 09:15 avatar
274-
cením si tvoju starostlivosť.
So sebakritikou a kritikou mojej osoby inými, som nikdy nemal problém - pokiaľ je ako-tak korektná.
Len nerozumiem celkom tvojej poznámke - v čom by som mal robiť to isté?
Nemám problém verejne kritizovať cirkevnú hierarchiu náboženstva ku ktorému sa hlásim, lebo zásadne rozlišujem aké hodnoty náboženstvo vyznáva a aké koboliny stvárajú ľudia, ktorí sú v hierarchii náboženstva (cirkvi) a tie koboliny nemôžu byť dôvodom na to aby som prechádzal do iného náboženstva ako tomas12345 a potom zisťoval, že presne tie isté koboliny stvárajú vedúci aj v iných náboženstvách. Je to o niečom inom a to som sa v 273 snažil naznačiť. 


285.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 5. 2019, 18:54 avatar
tomas12345, pozeráš filmy? ... ak áno, potom ktorý je Tvojim obľúbeným? 
 


287.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   31. 5. 2019, 19:16 avatar
Filmy občas pozriem. Páčia sa mi filmy z džungle, napríklad - anakonda.


288.
označiť príspevok

J.Tull
   31. 5. 2019, 19:27 avatar
tomas12345 , lenže, potom si modloslužobník  porušuješ Božie prikázanie o nezhotovení si modiel, veď film je predsa ďaleko viac ako nejaký obraz, či socha... dokonca fotografia...  
Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou!
Film je predsa podoba napríklad tej anakondy, ďaleko presahujúca podoby obrazu, sochy... 
 


289.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 11:32 avatar
tomas12345, samozrejme, že samotné pozeranie filmu, nie je modloslužobníctvom... mnohé sú poučné; aj pomocou nich lepšie spoznávame dielo Stvoriteľa... celkove kvalitné umenie včítane obrazov, sôch... nemôže byť modloslužobníctvom, pretože i pomocou neho spoznávame, učíme sa spoznávať krásu, ktorú „Boh vložil veciam“ a v neposlednom rade nás vedie k ľudskosti. Tým, že si Kristus vzal na seba podobu človeka a to so všetkým, čo k človečenstvu patrí, aby sme lepšie porozumeli tomu čo nás učil, chápali nielen rozumom, ale i srdcom, svojím spôsobom pozmenil prikázanie týkajú ce sa „Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou!“
Aj umenie, pokiaľ je kvalitné dokáže i lepšie vysvetliť, než kázanie, strohé verše Písma, osloviť srdce... napr. upload.wikimedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Človek si však z ničoho nemá robiť modlu, nemá sa klaňať obrazom, sochám... peniazom, mamonu... to však neznamená, že na to všeko máme zanevrieť. Podobne je to aj s našimi inštinktmi, slasťami, pudmi... nemáme sa ich vzdávať, zatracovať /veď sú od Boha.../, len sa nesmieme stať ich otrokmi, klaňať sa im... tak je tomu aj s mastubáciou, samotná, pokiaľ je v prospech nášho zdravia /včítane duševného.../ nie je hriechom. Stáva sa ním, až keď nás zotročuje, začína byť mániou...
 


310.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   1. 6. 2019, 17:48 avatar
"celkove kvalitné umenie včítane obrazov, sôch... nemôže byť modloslužobníctvom, pretože i pomocou neho spoznávame, učíme sa spoznávať krásu, ktorú „Boh vložil veciam“ a v neposlednom rade nás vedie k ľudskosti."

Problém ale je že katolíci sa sochám v kostole i klanaju (pri modlitbe), a pohladom na sochu sa modlia k Bohu, čo nemá s Písmom nič spoločné. Minule som pozeral nedelnú omšu, v ktorom jeden katolícky cirkevný predstavený daroval jednému motorkárovi dreveného anjela, s tým že ich tento anjel (pomocou Boha) bude ochranovať na cestách.


311.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 18:03 avatar
tomas12345, nič som predsa nepísal o katolíkoch... ale keď už tak veľmi chceš   vyjadrím sa aj k tomu... predovšetkým, myslím si, že by človek nemal hneď odsudzovať... pokiaľ sa katolíci, keď sa klaňajú (pri modlitbe) s pohľadom na sochu, klaňajú nie soche, ale tomu, koho socha predstavuje, potom by som v tom /keby som bol kresťanom ... / nevidel nič zlé. Oveľa horší je príklad s dreveným anjelom, ktorý si uviedol; to odsudzujem, domnievam sa, že v tomto prípade už ide o modlárstvo... zároveň som presvedčený aj o tom, že rovnako takéto a podobné praktiky, odsudzujú aj mnohí katolíci...
 


312.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 19:07 avatar
311, nedal by som ruku do ohna ci to katolici odsudzuju,,,,,,
ja o tom presvedceny niesom,.
kiez by veriaci katolíci dozreli


313.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   1. 6. 2019, 19:14 avatar
na straznych anjelov treba verit


314.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 19:17 avatar
a najlepsie v drevenych
Súhlasí J.Tull


319.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   1. 6. 2019, 19:36 avatar
hovori sa tomu devocionálie. sosky anjelov, Panny Marie a svatych krestanom pripominaju tieto osoby


321.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 19:39 avatar
to je mi ale novinka,
a tvoja mysel si to nevie pripomenut bez zdrapu papiera
ci bez dreva na ktorom si upecies fajnu adidas slaninku?


322.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 19:45 avatar
bombarder, hovori ti nieco slovo ako pravy ctitelia budu ctit v duchu a pravde?


323.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   1. 6. 2019, 19:57 avatar
ano, v duchu a pravde, ale mame telo a 5 zmyslov, tak ich treba vyuzivat

trebars krasa liturgie, kde sa zapaja duch aj telo
Súhlasí J.Tull


324.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 20:02 avatar
to mozes aj bez liturgie
napriklad svedomím


326.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 20:04 avatar
Hovorí sa tomu POKÁNIE,
lez, ty pojdes na spoved a si cisty jak lália,


327.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 20:07 avatar
ako nemam nic proti katolikom,
len kiez by vam dal Boh dozriet vo viere ,


329.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   1. 6. 2019, 20:11 avatar
katolikov je 1,3 miliardy najdes aj nezrelych aj zrelych ako napr. Pater Pio, to je elita


332.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 20:19 avatar
djjaro, pokiaľ skutočne vo svojom srdci nespoznáš, že si zhrešil, neoľutuješ, nečiníš úprimné pokánie... potom sa môžeš spovedať koľko len chceš i malý miliónkrát, nikdy nebudeš cisty jak lália - tak učí RKC
 


336.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 20:40 avatar
no ved na toto naznacujem,,
veriacim clovekom neznamena byt v niektorej v cirkvi,,,
ide o osobitny vztah cloveka kBohu332


364.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2019, 14:31 avatar
djjaro, lenže Ty si nenaznačoval, ale tvrdil:
"lez, ty pojdes na spoved a si cisty jak lália"
V ktorej cirkvi, spoločenstve to takto funguje? ...pretože v tej katolíckej rozhodne nie /iná vec je keď si to zopár poblúdencov takto predstavuje.../
 


368.
označiť príspevok

djjaro muž
   2. 6. 2019, 14:42 avatar
to som pisal bombarderovi preto lebo v tej chvili pisal skarlete v inej teme ze pojde na spoved a bude cisty
Súhlasí J.Tull


373.
označiť príspevok

djjaro muž
   2. 6. 2019, 14:57 avatar
A vtedy u takeho veruaceho dochadza k chybe
Súhlasí Shagara, J.Tull


378.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 6. 2019, 15:14 avatar
373,....žeby kalkul? 


380.
označiť príspevok

djjaro muž
   2. 6. 2019, 15:22 avatar
to neviem shagara,
isto neviem,,,,


384.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 6. 2019, 15:25 avatar
380,....poznám to, pretože mechanická spoveď nevedie ľudí meniť sa. Však Boh mi odpustí, ak sa vyspovedám?
A tak len stále opakujeme tie isté/alebo aj nové/ hriechy!


387.
označiť príspevok

djjaro muž
   2. 6. 2019, 15:33 avatar
mechanicka spoved je tiez POKANIE,
ide len o to ako to jednotlivec vnima a chape
napr ja sa uz hanbim Bohu povedat bud milostivy ,hriesnikovi,


328.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   1. 6. 2019, 20:08 avatar
ano, na svedomie mnohi akoze biblicki krestania zabudaju, to je dolezity kompas.

ale co s tym telom? musis ho nejak zapojit do oslavy Boha


331.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 20:14 avatar
mozes ho telom oslavit napriklad dobre odvedenou pracou v robote ,.
alebo si mozes dat potrelko na zemiaky a klacat celu noc


333.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   1. 6. 2019, 20:21 avatar
ora et labora, poznas to

toho sa drzali mnohi svatci, a este sa drzali poslusnosti cirkvi, co dnes mohym akosi nevonia


325.
označiť príspevok

Scarletta žena
   1. 6. 2019, 20:02 avatar
323. uchyyyl čo obtazuje zeny po sex chatoch. prestan tu hrat svoje zvratene divadlo na veriaceho človeka. urázaš a zhadzuješ tym všetkych naozajstnych uprimnych veriacich ludi .

alebo to je práve tvoj zámer, robit zlé meno veriacim ludom, a potencionálnych veriacich odpudzovat ich od boha, len aby si mal zvratenu zábavku


350.
označiť príspevok

Shagara muž
   1. 6. 2019, 21:57 avatar
322,...... to znamená, že Boha uctievame skrze jeho Slovo ...Pravdu, lebo Boh neprijíma žiadne ľudské náuky a nebiblickú tradíciu.
A tiež poukazuje aj na to, že máme chodiť vierou a vnímať duchovné pravdy, mať vieru,ktorá je výsledkom duchovného zmýšľania./nie telesného/
Výraz "v duchu" sa často aj spája s modlárstvom ?,pretože tí, ktorí sa spoliehajú napríklad na obrazy a sochy, pútnické miesta, atď,,..... ako na pomôcky prejavu oddanosti, neuctievajú Boha „v duchu“, ale sú odkázaní na to, čo vidia svojimi telesnými očami.


315.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 19:22 avatar
djjaro, poznám viacerých, dokonca mnohí sú mi kamaráti, ktorí to odsudzujú... niežeby niektorí nenosili /nie všetci... / napríklad retiazku s krížom, ale rozhodne jej neprisudzujú nejakú zvláštnu magickú moc, skôr ide o "ozdobu", ktorou vyjadrujú svoju príslušnosť ku kresťanom, je im viditeľnou pripomienkou ich viery ...
 


316.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 19:29 avatar
Tull, kazdy ma slobodnu vôľu,
Len ak veriaci clovek pozna Bozie zakony a prijal ich tak by mal robit v prvom rade to co kaze Boh,


317.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 19:32 avatar
a dalej co s toho ze budem mat retiazku s krizom
ked pôjdem proti inym cirkvam ci ludom ,,,
vies retiazka ci socha alebo obraz neurobi s cloveka lepsieho cloveka


318.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 19:35 avatar
tull, trosku sa vratim,
to je ako by si sa mna spytal ci verím v Boha
lebo ci verím Bohu,


320.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 19:36 avatar
alebo,,


330.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 20:14 avatar
djjaro,
čo z toho, že budeš mať retiazku s krížom... no nič, nemajú ju ani všetci katolíci... väčšinou sú to dary, je to symbol, nie modla... nielenže viem, že "retiazka ci socha alebo obraz neurobi s cloveka lepsieho cloveka"*, ale vedia to aj katolíci...
... tí, ktorých poznám, nejdú proti iným cirkvám... dokonca si myslím, že RKC sa snaží o vzájomné porozumenie - viď skutky súčasného pápeža... - oveľa viac, ako ktorákoľvek iná... jeden z mojich kamarátov práve preto prestúpil k nim, keď v tom predošlom spoločenstve bol, podľa neho, venovaný k odsudzovaniu iných priveľký priestor... ďalší sa mi už dávnejšie vyjadril svoj názor, vyplývajúci z jeho osobných skúseností, podľa ktorého katolíci uznávajú slobodnú vôľu človeka v miere, akú nebadať v iných spoločenstvách... a súhlasím s ním...
Voči katolíkom mám iné výhrady, ktoré sa však netýkajú len ich...

*v istom zmysle však, nie síce nejaký krížik, či amulet a pod., ale umenie, pokiaľ je pravdivé, to znamená netvári sa, že je niečim iným, než je /že je obrazom, sochou, freskou... básňou, románom... /, potom áno; má schopnosť robiť ľudí lepšími...

Ty vieš čo káže Boh a ostatní, ktorí s Tebou nesúhlasia, to nevedia? 
 


334.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 20:22 avatar
kriz je znakom potupy,
a ten kto nosi krista neustale na krizi ho nezvesil z kriza vo svojom srdci,
aj ked vie ze vstal z mrtvych ako je napisane,tolko ku kriziku,
katolici na cele s frantiskom su na rom lepsie ako v predoslych casoch,
mne osobne sa paci, a niekedy citit s neho aj charizmu
len aby som bol uprimny ,,,
ak viem co kaze boh mal by som sa podla toho riadit ,
a nejde o to ci niekto suhlasi alebo nie ,
ide len o vec duchovneho vnimania slova podla danej viery


335.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 20:31 avatar
djjaro, ešte som nestretol človeka, ktorý by nosil retiazku na ktorej je ukrižovaný Kristus... iná vec sú rôzne zobrazenia Jeho utrpenia... možno ich však považovať aj za pripomenutie toho, že dobrovoľne si zvolil smrť, akou zomierali poslední z posledných a to z lásky k svetu, aby ho spasil... ukázal nám cestu k vykúpeniu, ktorá spočíva v zotrvaní v láske aj keby mala končiť potupnou smrťou...
 


337.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 20:46 avatar
no a ja som naznacoval
na retiazku preto lebo je to zbytocnost,
viera v neho nieje o obrazkoch ci soskach a retiazkach s krizilkom
viera v jeho slovo je o niecom inom,
povedal ja som cesta ,pravda i zivot,
teda ukazovatel cesty , pravdy i zivota
teda ak Jezis zomrel za mna , a ak ho milujem mal by som umriet za neho
Vodnym krstom , pretoze krst = smrt,


362.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2019, 14:24 avatar
djjaro, pre mňa je akákoľvek retiazka, náromok, prsteň*, hodinky* /*aj keď v istých prípadoch, napríklad snubný prsteň, potreba vedieť čas, keď človek nenosí mobil/ zbytočnosť. Poznám katolíkov, ktorí sú na tom podobne a tiež nič z toho nenosia... sú však ľudia, ktorí sa radi takto ozdobujú a na tom nevidím nič zlé, pokiaľ to nepreháňajú, neprikladajú týmto veciam väčší význam... je na mraky katolíkov, ktorí jednoznačne súhlasia, rovnako ako aj Ty, že „viera v neho nieje o obrazkoch ci soskach a retiazkach s krizilkom viera v jeho slovo je o niecom inom“
Lenže prečo by nemohli nosiť krížik /napríklad ako znak svojej viery, podobne ako manželia snubné prestene... /, keď sa im to páči, prečo by mali zatracovať /kvalitné, pravdivé.../ obrazy, sochy... umenie, keď nielenže ich utužuje vo viere, ale učí vnímavosti, učí človeka byť lepším...? Veď tým nijako nespochybňujú:
„povedal ja som cesta ,pravda i zivot,
teda ukazovatel cesty , pravdy i zivota“
Vytýkal by som skôr, keď týmto veciam dávajú väčší význam... vytýkam im napríklad preháňanie s krížmi s ukrižovaným Ježišom, ktoré pricapujú v triedach /i pre maloletých... / cirkevných škôl, v niektorých domácnostiach snáď do každej miestnosti... podobne vytýkam bozkávanie kríža, či prsteňa...

Podstatné však je, že nie je katolíckou povinnosťou nosiť akýkoľvek znak viery, bozkávať kríž... je to na slobodnej vôli jednotlivca, pričom nie je za to ani odsudzuvaný*... v tomto smere sú katolíci oveľa „demokratickejší“, než väčšina iných kresťanských spoločenstiev...
*Samozrejme nájdu sa medzi nimi i takí, ktorí odsudzujú /väčšinou „dedinské kofy“, či „malomeštiaci“... /. V každej cirkvi, denominácii máš takých i onakých...
 


367.
označiť príspevok

djjaro muž
   2. 6. 2019, 14:40 avatar
tull, osobne proti tomu nic nemam,
je na kazdom cloveku ako to vnima,
len som chcel naznacit ze Boh je zivot
a v sochach ci obrazoch niet zivota,
nieco v zmysle ako si ty pisal nevkladaj vlastnu hriesnost do obrazu,
tak by sme nemali vkladat zivot do sôch ci obrazov,362


338.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 6. 2019, 20:48 avatar
To, že si nestretol, neznamená, že takí nie sú. Dôkaz na kardinála, ktorý má krížik na krku s ukrižovaným Ježišom: forum.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ale to nie je ten najlepší záber. Kdesi je, len teraz ho neviem nájsť, chlapík s tučným bruchom, a s veľmi veľkým výrazným krížikom na krku, kde je dobre viditeľný ukrižovaný človek.


339.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 20:53 avatar
lemmy, mne to nevadi
kazdy ma slobodnu vôlu,
len som poukazal na to ze to nieje spravna cesta
Súhlasí J.Tull


340.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 6. 2019, 21:05 avatar
Reagoval som na Tulla, ktorý tvrdí: ešte som nestretol človeka, ktorý by nosil retiazku na ktorej je ukrižovaný Kristus.


341.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 21:10 avatar
lemmy viem,
nebodaj chces byt veriacim
 


342.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 6. 2019, 21:12 avatar
Tull hovorí, že sa s takým človekom ešte nestretol, ja mu na to, že takých ľudí je veľmi veľa.


343.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 21:15 avatar
netreba ich sudit
ale poradit im v pokoji,
ze nosenim krizika ci inych veci nijak neovplyvni ich zmenu,


344.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 21:19 avatar
ale to uz je vec kazdeho,
ja som to opisal tak ako mi bolo dane pochopit ,,,
mozno som tym niekoho nechtiac aj posudil ci odsudil co nebolo mojim zamerom,


346.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 6. 2019, 21:22 avatar
Samozrejme, to, že čo nosia ľudia na krku, je ich osobná vec.


345.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 6. 2019, 21:21 avatar
Tull, našiel som tento: www.dzio.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ale to je ešte slabá fotka. Neviem nájsť fotku jedného veľmi tučného muža, ktorý má na krku zavesený kríž s ukrižovaným Kristom.


351.
označiť príspevok

Shagara muž
   1. 6. 2019, 22:03 avatar
345,...... i1.wp.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


365.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2019, 14:34 avatar
Lemmy, veľa je relatívny pojem... v porovnaní s počtom tých /aj keď berieme do úvahy len katolíkov... / je ich málo, až zanedbateľne...
 


363.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2019, 14:26 avatar
Lemmy, netvrdil som, že takí nie sú... 
 


354.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 00:47 avatar
Socha, alebo hocijaká modla nemá kresťanovi čo slúžiť pri modlitbe k Bohu. Zidia sa nikdy nemodlili k Bohu skrze pohlad na nejaké modly!

Co sa toho anjela týka, myslím si že ide o bežnú prax, kedže tak spravil jeden cirkevný predstavený počas omše ktorá bola v priamom prenose.


355.
označiť príspevok

Krištof
   2. 6. 2019, 01:17 avatar
Ak sa to nejako s tým nepreháňa, nejde o modly (sochy či obrazy Ježiša Krista) či modloslužbu, lež skôr symboly - viditeľný (fyzický) "znak" neviditeľnej (nadprirodzenej) skutočnosti v nebi. Logicky je podstatný rozdiel medzi tými pohanskými modlami z pohanského náboženstva a medzi kresťanskými "symbolmi" z kresťanstva, ktoré zobrazujú napr. Ježiša Krista. Pritom tieto jeho sochy či obrazy sa nepovažujú priamo za Boha, len za jeho "symboly".
"Jsou pro nás opět viditelným a hmatatelným symbolem Božího požehnání (viz podobně např. svátosti - jsou to viditelná znamení neviditelné milosti). Jsme prostě lidé tělesní, kteří si nevystačí pouze s mentální rovinou, ale potřebují zapojit všechny smysly i představivost. Proto je i z psychologického hledista používání obrazů a soch ospravedlnitelné." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Katolícka cirkev tie svoje obrazy a sochy nepovažuje za modly, nenahrádza si nimi Boha etc. Pozri zodpovedajúce texty z jej katechizmu:
„Neurobíš si kresanú modlu...“
2129 Boží príkaz obsahoval zákaz akéhokoľvek zobrazovania Boha ľudskou rukou. Deuteronómium vysvetľuje: „Veď ste nevideli nijakú postavu, keď k vám Pán hovoril sprostred ohňa na Horebe, aby ste nepoblúdili a neurobili si kresanú modlu alebo akýkoľvek obraz“ (Dt 4,15-16). Absolútne transcendentný Boh sa zjavil Izraelu. „On je všetko,“ ale zároveň „je väčší ako jeho diela“ (Str 43, 29-30). On „ich stvoril, prapôvodca krásy“ (Múd 13,3).
2130 A predsa už v Starom zákone Boh nariadil alebo dovolil zhotovovať obrazy, ktoré by symbolicky viedli k spáse skrze vtelené Slovo, napr. medeného hada, archu zmluvy a cherubínov.
2131 Na základe tajomstva vteleného Slova siedmy ekumenický koncil v Nicei (r. 787) odôvodnil proti obrazoborcom uctievanie obrazov Ježiša Krista, ale aj Bohorodičky, anjelov a všetkých svätých. Svojím vtelením Boží Syn otvoril novú „ekonómiu“ obrazov.
2132 Kresťanské uctievanie obrazov nie je v rozpore s prvým prikázaním, ktoré zakazuje modly. Veď „úcta k obrazu prechádza na vzor“ a „kto uctieva obraz, uctieva osobu, ktorá je na ňom namaľovaná.“ Úcta, ktorá sa vzdáva posvätným obrazom, je „nábožná úcta“, a nie adorácia, ktorá patrí jedine Bohu.
„Náboženský kult sa nepreukazuje obrazom, nakoľko sa berú do úvahy v sebe samých ako nejaké veci, ale nakoľko sú obrazmi, ktoré vedú k vtelenému Bohu. No úkon [úcty], ktorý smeruje k obrazu ako obrazu, sa nezastavuje pri ňom, ale smeruje k tomu, koho je obrazom.“
476 Keďže Slovo sa stalo telom, keď prijalo pravú ľudskú prirodzenosť, bolo Kristovo telo ohraničené (čiže malo presnú podobu). Z toho dôvodu môže byť Ježišov ľudský výzor „zobrazený“ (Gal 3,1). Na siedmom ekumenickom koncile, ktorý sa konal v Nicei roku 787, Cirkev uznala za oprávnené, aby sa Ježišov výzor zobrazoval na svätých obrazoch.

Pravda, krása a posvätné umenie
2500 Konanie dobra sprevádza ako odmena duchovná radosť a mravná krása. Práve tak aj pravda so sebou prináša radosť a jas duchovnej krásy. Pravda je krásna sama v sebe. Pravda slova, racionálne vyjadrenie poznania stvorenej i nestvorenej skutočnosti sú potrebné človekovi obdarenému rozumom. Ale pravda môže nájsť aj iné, dopĺňajúce formy ľudského vyjadrenia, najmä keď treba vyvolať v mysli to, čo je v tejto pravde nevysloviteľné, hlbiny ľudského srdca, povznesenia duše a tajomstvo Boha. Ešte skôr ako sa Boh zjavuje človekovi v slovách pravdy, zjavuje sa mu univerzálnou rečou stvorenia, ktoré je dielom jeho Slova, jeho múdrosti: z poriadku a harmónie vesmíru, ktoré objavuje dieťa i vedec, z veľkosti a krásy stvorení možno totiž analogicky poznať ich Stvoriteľa, „veď ich stvoril prapôvodca krásy“ (Múd 13,3).
„[Múdrosť] je dychom Božej moci a čistý výron slávy Všemohúceho. Preto sa jej nič nečisté dotknúť nemôže. Veď je odblesk večného svetla, zrkadlo Božej moci bez škvrny a obraz jeho dobroty“ (Múd 7,25-26). „Krajšia je než slnko a prevyšuje všetky súhvezdia. V porovnaní so svetlom žiari jasnejšie, lebo za ním nasleduje noc, ale proti múdrosti zloba nič nezmôže“ (Múd 7,29-30). „Zamiloval som sa do jej krásy“ (Múd 8,2).
2501 Človek „stvorený na Boží obraz“ (Gn 1,26) vyjadruje pravdu o svojom vzťahu k Bohu Stvoriteľovi aj krásou svojich umeleckých diel. Umenie je totiž formou typicky ľudského vyjadrovania, je darovanou hojnosťou vnútorného bohatstva ľudskej bytosti presahujúcou hľadanie životných potrieb, ktoré je spoločné všetkým živým tvorom. Umenie vznikajúce z talentu darovaného Stvoriteľom a z úsilia samého človeka je formou praktickej múdrosti, ktorá spája poznanie so zručnosťou, aby pravde nejakej skutočnosti dala formu v reči prístupnej zraku alebo sluchu. Umenie tak má istú podobnosť s činnosťou Boha vo stvorení, a to v miere, v akej sa inšpiruje pravdou bytostí a láskou k nim. Umenie, ako každá iná ľudská činnosť, nemá svoj absolútny cieľ v sebe, ale je zamerané na posledný cieľ človeka a tento cieľ ho zošľachťuje.
2502 Posvätné umenie je pravdivé a krásne, keď svojou formou zodpovedá vlastnému poslaniu: vo viere a adorácii pripomínať a oslavovať transcendentné tajomstvo Boha, zvrchovanú neviditeľnú krásu pravdy a lásky, ktorá sa zjavila v Kristovi, ktorý „je odblesk jeho slávy a obraz jeho podstaty“ (Hebr 1,3) a v ktorom „telesne prebýva celá plnosť božstva“ (Kol 2,9), ako aj duchovnú krásu, ktorá sa odzrkadľuje v preblahoslavenej Panne Márii, v anjeloch a svätých. Pravé posvätné umenie privádza človeka k adorácii, k modlitbe a k láske k Bohu, Stvoriteľovi a Spasiteľovi, Svätému a Posvätiteľovi.
2503 Preto sa biskupi majú osobne alebo prostredníctvom delegátov starať o to, aby sa podporovalo posvätné umenie, staré i nové, vo všetkých jeho formách, a s rovnakou svedomitou starostlivosťou odstraňovať z liturgie a bohoslužobných budov všetko, čo nie je v súlade s pravdou viery a s autentickou krásou posvätného umenia.
SVÄTÉ OBRAZY
1159 Svätý obraz, liturgická ikona, predstavuje predovšetkým Krista. Nemôže predstavovať neviditeľného a nepochopiteľného Boha. Až vtelením Božieho Syna sa začala nová „ekonómia“ obrazov:
„Boh, ktorý nemá ani telo, ani podobu, kedysi vôbec nebol predstavovaný obrazom. Ale teraz, keď sa Boh stal viditeľným v tele a žil s ľuďmi, môžem urobiť obraz Boha primerane tomu, ako sa dal vidieť… My však s odhalenou tvárou hľadíme na Pánovu slávu.“
1160 Kresťanská ikonografia prostredníctvom obrazu vyjadruje evanjeliové posolstvo, ktoré Sväté písmo podáva slovom. Obraz a slovo sa navzájom objasňujú...
1161 Všetky znaky liturgického slávenia sa vzťahujú na Krista. Podobne aj obrazy svätej Bohorodičky a svätých. Naznačujú totiž Krista, ktorý je v nich oslávený. Ukazujú „oblak svedkov“ (Hebr 12,1), ktorí aj naďalej majú účasť na spáse sveta a s ktorými sme spojení najmä pri sviatostnom slávení. Prostredníctvom ich obrazov sa predstavuje našej viere človek stvorený „na Boží obraz“ a napokon pretvorený „na jeho podobu“, ako aj anjeli, ktorí sú tiež v Kristovi zjednotení ako v hlave:
„Sledujúc božsky vnuknuté učenie našich svätých Otcov a tradíciu Katolíckej cirkvi (lebo vieme, že je tradíciou Svätého Ducha, ktorý v nej [Cirkvi] prebýva), so všetkou istotou a starostlivosťou vyhlasujeme, že tak zobrazenie drahocenného a oživujúceho kríža, ako aj úctyhodné a sväté obrazy, či už maľované, alebo [zhotovené] z mozaikových kamienkov, alebo z akéhokoľvek iného vhodného materiálu, majú byť vystavené vo svätých Božích chrámoch, na posvätných nádobách a rúchach, na stenách a tabuliach, v domoch a pri cestách, a to tak obraz Boha a nášho Spasiteľa Ježiša Krista, ako aj našej nepoškvrnenej Panej, svätej Bohorodičky, ctihodných anjelov a všetkých svätých a spravodlivých mužov.“


356.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 01:42 avatar
"A predsa už v Starom zákone Boh nariadil alebo dovolil zhotovovať obrazy, ktoré by symbolicky viedli k spáse skrze vtelené Slovo, napr. medeného hada, archu zmluvy a cherubínov."

Kniha Numeri 21:9
Mojžiš teda zhotovil bronzového hada a pripevnil ho na žrď. Keď had niekoho uštipol a uštipnutý pozrel na bronzového hada, zostal nažive

No tak v prvom rade tento medený had bol zhotovený aby sa na neho židia pozerali pri uštipnutí hadom, a nie pri modlitbe k Bohu.

A po druhé, bol to Boh ktorý dal jasný príkaz židom aby zhotovili medeného hada. Ak by dal Boh príkaz kresťanom aby si zhotovavali modly skrze ktoré sa budú modliť, tak by som proti tomu nič nemal. Lenže takýto príkaz od Boha nevyšiel a preto zachovávanie takejto formy nemá žiadne opodstatnenie.

Je jedno čo si ludia pri modlení u sochy Panny Márie predstavujú. Faky je taký že kresťania sa nemajú čo modliť a pozerať pri tom na sochu. Takéto niečo nemá v Biblii žiadne opodstatnenie.

"Na základe tajomstva vteleného Slova siedmy ekumenický koncil v Nicei (r. 787) odôvodnil proti obrazoborcom uctievanie obrazov Ježiša Krista, ale aj Bohorodičky, anjelov a všetkých svätých."

Nie je to trošku neskoro vydaná dogma ?

A ked sme pri tých modlách, prečo RKC odstránila z Biblie druhé Božie prikázanie o nezhotovení si modiel ?


357.
označiť príspevok

Krištof
   2. 6. 2019, 01:58 avatar
Veľa je vysvetlené v 355.

Spomínaš Starý zákon. Nový zákon je napr. toto:
"Ak chceš vojsť do života, zachovávaj prikázania!“ On sa ho opýtal: „Ktoré?“ Ježiš povedal: „Nezabiješ! Nescudzoložíš! Nepokradneš! Nebudeš krivo svedčiť! Cti otca i matku a milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!“ (Matúš 19,17-18)
„Učiteľ, ktoré prikázanie v Zákone je najväčšie?“ On (Ježiš) mu povedal: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou! To je najväčšie a prvé prikázanie. Druhé je mu podobné: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého! Na týchto dvoch prikázaniach spočíva celý Zákon i Proroci.“ (Matúš 22,36-40)
"Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im. Lebo to je Zákon i Proroci." (Matúš 7,12)
"Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon alebo Prorokov; neprišiel som ich zrušiť, ale naplniť." (Matúš 5,17)
"Ďalej bolo povedané: »Kto prepustí svoju manželku, nech jej dá priepustný list!« [Dt 24,1] No ja vám hovorím: Každý, kto prepustí svoju manželku, okrem prípadu smilstva, vystavuje ju cudzoložstvu; a kto si vezme prepustenú ženu, cudzoloží." (Matúš 5,31-32)
"Počuli ste, že bolo povedané: »Oko za oko a zub za zub!« No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé. Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti šaty, nechaj aj plášť. A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním dve. Tomu, kto ťa prosí, daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba niečo požičať. Počuli ste, že bolo povedané: »Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa.« [“… a nenávidieť svojho nepriateľa“ nie je v Starom zákone. Ale tak vyučovali pravdepodobne zákonníci. Láska k nepriateľovi je čisto kresťanská náuka. Lebo hoci v Mojžišovom zákone bol daný príkaz milovať blížneho (Lv 19, 18), vysvetľovalo sa to tak, že treba milovať len súkmeňovcov, teda Židov, iných už nie.] Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých." (Matúš 5,38-45)
"Nebuďte nikomu nič dlžní, okrem toho, aby ste sa navzájom milovali: veď kto miluje blížneho, vyplnil zákon. Lebo: Nescudzoložíš! Nezabiješ! Nepokradneš! Nepožiadaš! a ktorékoľvek iné prikázanie je zahrnuté v tomto slove: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého! Láska nerobí zle blížnemu; teda naplnením zákona je láska." (Rimanom 13,8-10)
A napr. i toto: List Rimanom 7,6: "Tak ste aj vy, bratia moji, zomreli zákonu skrze Kristovo telo, aby ste patrili inému, tomu, ktorý bol vzkriesený z mŕtvych, aby sme prinášali ovocie Bohu... Ale teraz sme oslobodení od zákona, lebo sme zomreli tomu, čo nás držalo v zajatí, aby sme tak slúžili po novom, v Duchu, a nie po starom, podľa litery." - Komentár: "Po novom, v Duchu", t. j. v stave milosti Ducha Svätého. "Nie po starom, podľa litery", t. j. v onom starom stave, keď ste boli pod Zákonom." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


358.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 02:03 avatar
dáko som nepochopil čo si chcel týmito biblickými veršami povedať ?


359.
označiť príspevok

Krištof
   2. 6. 2019, 02:05 avatar
Rozdiel medzi Starým a Novým zákonom pre kresťana


360.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 02:07 avatar
Ako to ale súvisí s príspevkom 356 ?


361.
označiť príspevok

Lemmy muž
   2. 6. 2019, 02:10 avatar
Krištof, čo história pamätá, tak kresťania nikdy nedodržali Kristove slová. Po celý čas ich porušujú, aj keď sa nazývajú kresťanmi.


372.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2019, 14:54 avatar
tomas12345, lenže Židia nepoznali Krista, ktorý si vzal na seba podobu človeka, so všetkým čo k tomu patrí... Židia nepoznali prikázania, ktoré hlásal Ježiš - odsudzovali Ho za porušovanie zákona...

Neverím, že ide o bežnú prax, keďže tak spravil JEDEN /keby aj viacerí... /, rozhodne však nevyplýva z učenia RKC a silne pochybujem, žeby tvrdil, že ho ochráni nejaká soška... ale súhlasím, že je viacero nielen katolíckych zvyklostí, napríklad svätenie kadečoho, zapaľovanie ochranných sviec a pod. ... lenže ide najčastejšie o tradícii a je ponechané na slobodnej vôli jednotlivca, či ich dodržiava, alebo nie...

Aby sme si rozumeli, mojim zámerom nie je obhajovať RKC, ale kritizujem, keď sa odsudzuje z nepochopenia, dokonca povedal by som, zo zámernej, účelovej neznalosti...

 


401.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 18:33 avatar
"lenže Židia nepoznali Krista, ktorý si vzal na seba podobu človeka, so všetkým čo k tomu patrí... Židia nepoznali prikázania, ktoré hlásal Ježiš - odsudzovali Ho za porušovanie zákona..."

A čo týmto akože chceš povedať ? Ze od čias kedy Boh zostúpil na svet v ludskom tele sú odrazu povolené modly ?

"Neverím, že ide o bežnú prax, keďže tak spravil JEDEN /keby aj viacerí... /, rozhodne však nevyplýva z učenia RKC a silne pochybujem, žeby tvrdil, že ho ochráni nejaká soška... ale"

Skoda že nemám uložený odkaz toho videa, takže ti to nemám ako dokázať čo presne ten cirkevný predstavený povedal. Každopádne však skús si to nájsť na internete, pozeral som tú omšu cez TV lux, a bola to omša v Mariánke v tomto roku na jar, tuším dakedy v marci či v apríli. V ten den bolo dosť zamračené a pršalo.

"ale súhlasím, že je viacero nielen katolíckych zvyklostí, napríklad svätenie kadečoho, zapaľovanie ochranných sviec a pod. "

Ak sa zapalujú ochranné sviece tak myslím že k sväteniu drevených anjelov to nemá až tak daleko. Tuším toho dreveného anjela ten cirkevný predstavený i pokropil svätenou vodou.

"Aby sme si rozumeli, mojim zámerom nie je obhajovať RKC, ale kritizujem, keď sa odsudzuje z nepochopenia, dokonca povedal by som, zo zámernej, účelovej neznalosti..."

No však si pozri to video a sám podľa toho usúdiš.


290.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 11:36 avatar
tull, takze to znamena ze ked budem abstinujuci modlar tak je to uz ok?


293.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 12:21 avatar
djjaro, nerozumiem spojeniu "abstinujúci modlár" 


347.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 6. 2019, 21:25 avatar
Čo zasa nerozumieš? Že nebude modlár!


348.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 6. 2019, 21:26 avatar
Čiže bude vnímaný ako bežný veriaci, v rámci cirkevnej organizácie. Ako ostatní veriaci.


349.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 21:28 avatar
lemmy ti si v nejakej cirkvi?


353.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 6. 2019, 22:16 avatar
Nie som členom žiadnej náboženskej organizácie, ale to neznamená, že nerozumiem, o čom nábožní hovoria.


369.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 6. 2019, 14:43 avatar
290,....OK to bude ak "vyjdeš z Veľkého Babylonu", ..... keď zistíš naozaj, čo to ten Veľký Babylon je?!
Dlhý čas na to nie je!


291.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 11:39 avatar
lebo ked si to zhrniem po duchovnej stranke tak otročim svojim žiadostiam,


294.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 12:31 avatar
djjaro, otročíš svojim žiadostiam, keď ich nedokážeš zvládať... keď opantajú Tvoje myseľ natoľko, že nedokážeš na nič iné myslieť, len na to, ako im urobiť zadosť nehladiac nielen na okolie... keď si kvôli nim znecitlivuješ i vlastné svedomie, umlčuješ jeho hlas... keď sa ti stanú drogou...
Nemáme sa ich zbavovať, musíme však poznať mieru, vedieť, kedy sú nám na úžitok a kedy už škodia... podobne napríklad ako červené vínko, keď ho užívaš mierne, je ti na prospech, ale akonáhle prekročíš mieru, začnú problémy...
 
Súhlasí djjaro


296.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 12:35 avatar
tull, mozno tomas 12345 nevie najst medzu toho zaciatku a konca vo svojom vedomi,,,,


297.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 12:48 avatar
a zda sa mi ze chce byt na seba prisny v tychto veciach
len nejde to naraz,
postupne pomaly vsetko ma svoj cas ,


292.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 11:49 avatar
no podla toho ako kazdy clovek vnima podla svedomia,,,,,,
Súhlasí J.Tull


295.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 12:32 avatar
tull ,nieco ako ked som bol modlar kukal som na obrazy sochy a teraz niesom bo viem ze napr Boh je duch,
293


298.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 13:11 avatar
djjaro, kukanie na obrazy, podľa mňa nemôže byť modlárstvo, pokiaľ tie obrazy neevokujú hriech, pokiaľ nevedú k hriešnosti... i tak však v podstate nie obrazy sú hriešne, ale človek... predovšetkým treba sa nučiť im rozumieť a nevkladať do nich, čo v nich nie je...
Aj Kristus bol/je duch, predsa sa spodobnil v človeku... aj o Bohu predsa hovorí Písmo ako o osobe, o Otcovi Stvoriteľovi...
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk tu si prečítaj k tejto freske a potom porovnaj, s tým, čo si do neho prípadne vložil sám... sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
 


352.
označiť príspevok

Shagara muž
   1. 6. 2019, 22:06 avatar
298,...... tak či tak, z druhého Božieho prikázania a zo stoviek biblických textov a správ,príkladov je zrejme, že prax v katolíckych cirkvách je číro číre modlárstvo v tej najohavnejšej forme. Dokonca sú videá a správy, kde už nešlo len o modlárstvo, ale aj stratu zdravého rozumu.


299.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 13:21 avatar
mudro pises tull,
no ak sa mam vyjadrit na obrazy a podobne je na kazdom cloveku ako to preziva a co do toho vklada , cibuz po duchovnej stranke alebo telesnej,. aj ked nikdy nevieme co na to Boh,,,, aj ked sa mu to nepaci, mozno rozlisuje inak ,,,
a co som vozil ja?

no videl som ten obraz asi pred 3 rokmi a vedel som co ten maliar asi chcel naznacit,.
je tam minimalne 5 skrytych veci,
jadna je ze Na obraze teda freske kuka Boh na adama a ta bab co je pri Bohu je eva a kuka adamovi na ftaka ,,,


300.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 13:29 avatar
djjaro, "kuka adamovi na ftaka" - presne o tomto som písal, vlastnú hriešnosť často človek vkladá do obrazu, hoci v nej nie je...
Sleduj smer Evinho pohľadu a zistíš, že mu hľadí do tváre /očí.../, keby pozerala na ftáka, musela by nasmerovať zrak nižšie...
upload.wikimedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

 


301.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 13:59 avatar
vedel som ze to napises,
no ale su tam aj iny ludia okolo V """ Boha,


304.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 14:08 avatar
djjaro, nie sú tam iný ľudia, pre jednoduchosť len okopčím:
"Boh sám sa pritom vznáša obklopený anjelmi na objekte, ktorý tvarom pozornému pozorovateľovali pravdepodobne pripomenie mozog. Michelangelo tak do obrazu prepašoval trochu symboliky. Možno tým myslel, že Boh sám je múdrosť a všetko poznanie. A možno, že svojim dotykom Boh časť svojej múdrosti Adamovi odovzdal."sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk...
Veď si to prečítaj celé...
 


302.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 13:59 avatar
to nieje vlastna hriesnost ale spolocna
Súhlasí J.Tull


303.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 14:04 avatar
djjaro, súhlasím, že táto "hriešnosť" /ak je to vôbec hriech .../ je spoločná, lenže nie každý ju vkladá tam, kde nie je... a hlavne, neodsudzuje obraz, lebo v ňom vidí hriech, hoci tam ani nie je...
 


305.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 14:09 avatar
autor obrazu vedel nieco co sa snazil dat do obrazu,
ale obraz nieje az tak podstatny ked slovo bolo prv,


307.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 6. 2019, 14:18 avatar
djjaro, v tomto prípade obraz dopĺňa Slovo, zobrazuje jeho časť, usmerňuje naše predstavy v súlade s ním... poukazuje na časti, ktoré sme nemuseli pri čítaní postrehnúť...
 
Súhlasí djjaro


308.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 14:21 avatar
no ved pri citani nepostrehnes nikdy ked to neni dane mudrostou od Boha


309.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 14:30 avatar
ale ja osobne si myslim ze aj ta mudrost od Boha je velkou skuskou pre cloveka
povedal by som ze az strasnou ,,,


306.
označiť príspevok

djjaro muž
   1. 6. 2019, 14:17 avatar
ale autorovi sla lepsie malba tak to dal skryl do fresky


366.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2019, 14:38 avatar
djjaro, autorovi šlo lepšie tesanie do mramora, sochárske práce... dokonca lepšie "inžinierske" stavby, architektúra... maľbe sa bránil zubami nechtami.... 
... to len na okraj 
Súhlasí djjaro


370.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 6. 2019, 14:48 avatar
Jednoducho, modlárstvo je to, ako používame na uctievanie viditeľné predmety, ktorým prejavujeme náboženskú úctu, a je jedno ak sa odvolávame na fakt, že mi neuctievame daný predmet, sochu, obraz ! Na to poukazujú aj skutoční modlári z pohanov. Aj oni za svojimi modlami videli imaginárnych bohov. Problém je ten, že v praxi "kresťanstva", viditeľne ľudia uctievajú samotné modly, aj preto za nimi cestujú na pútnické miesta, na miesta , kde sú známe predmety uctievania/obrazy,sochy,relikvie/a pritom Boh je všade!


374.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2019, 15:05 avatar
Shagara, lenže ani uctievanie viditeľných predmetov, ani cestovanie na pútnické miesta... nepatrí medzi povinnosti katolíkov...
Osobne s tým nesúhlasím, ale až tak to neodsudzujem, pokiaľ sa to nepreháňa, pokiaľ slúži len na utužovanie viery, potom nenamietam, pokiaľ sa však koná v neprospech človeka napríklad balamutením nad rámec viery, či koná tak za účelom zisku, materiálneho prospechu... potom je to už iná kapitola...
 


376.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 6. 2019, 15:13 avatar
374,.....ja musím mať na danú vec pohľad Písma, nie svoj názor. Ten je irelevantný!
Prax je taká, že ľudia pôjdu stovky, tisíce kilometrov za "kostičkou" nejakého "svätca", ale Bibliu nikdy nečítali! Takíto ľudia nechodia "duchom a pravdou".
A samozrejme, mnohé miesta, modly sú len biznisom a balamutením.
Poznáš to, keď židia si urobili modlu, a darmo ju spájali s Bohom a volali: "Slávme sviatok Jehovovi",.....Boha to tak "rozpálilo", že zomreli desať-tisíce ľudí! Modlárstvo je povera a odkláňa od Boha. A v RKC je to až modlárstvo kričiace do nebies. Modlárstvo má len jednu podobu: Každá jeho forma je Bohu neprijateľná! Aj keď máme úprimné pohnútky!


382.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 6. 2019, 15:23 avatar
376. Ak by tvoj názor bol irelevantný, tak by musel byť irelevantný aj v prípadoch, kde sú v Písme zdanlivé rozpory a kde sa zvykne usudzovať, čo je doslovným vyjadrením, čo je podobenstvom, čo je obrazným vyjadrením atď. Ak by tvoj názor bol irelevantný, nesmel by si vôbec usudzovať, iba čítať.

Avšak ty usudzuješ a rozlišuješ.
Súhlasí J.Tull


389.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 6. 2019, 15:41 avatar
Shagara, zopakujem, chodenie za "kostičkou" a pod. nie je povinnosťou katolíka... RKC nič také nevyžaduje... ako aj to, že či už vyžaduje, alebo nie, mne sa to síce nepáči, ale pokiaľ sa nekoná v neprospech človeka, ako som písal, neodsudzujem... a nemožno ani dávať príklad so zlatým teľaťom, pri ktorom sa Boh ukázal ako bezcitný farizej... samozrejme, pokiaľ berieš Písmo doslovne...
 


394.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 6. 2019, 16:13 avatar
389. Tull, ale treba uznať, že tebe to môže byť jedno, lebo o sebe vyhlasuješ, že si neveriaci. Ale Shagarovi to byť jedno nemôže, lebo ho strašia následky, v ktoré verí - o tom spasení alebo nespasení po smrti.


424.
označiť príspevok

J.Tull
   3. 6. 2019, 15:58 avatar
-era-, v tom, zmysle, ako ho opisuješ, mi je to, ako neveriacemu psovi, skutočne jedno... keď sa však niekto usiluje o spasenie svojej duše, myslím si, žeby nemal používať klamstvá, či už vlastné /o Shagarovi si myslím, že ich len nekriticky prijíma... /, vytrhovať z kontextu, ignorovať, či prekrúcať to, čo sa nehodí, používať logické klamy... zatiaľ je to len jeho vec , v podstate uvedené mi môže byť ukradnuté...
Pokiaľ sa však viera, podporovaná aj takýmito pseudoargumentami, takýmto spôsobom, začne vyhlasovať za jedine pravú... a zároveň dehonestovať iné náboženstvá, potom už mi to jedno nie je...
 


425.
označiť príspevok

-era- muž
   3. 6. 2019, 16:51 avatar
424 A tak je to aj správne. Tak to má byť.


402.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 18:51 avatar
"Shagara, zopakujem, chodenie za "kostičkou" a pod. nie je povinnosťou katolíka... RKC nič také nevyžaduje.."

Priamo to nevyžaduje, no tým že RKC vyvýšila Máriu až do nebies a tým že pomenúva kostoly po Márii, stavia jej sochy, obrazy, koná pre nu omše a mnoho dalšieho.... týmto si katolík v RKC povie, že ak je Mária tak vyvýšená, je pre katolíka osožné navštevovať miesta na ktorých sa zjavenie Márie zjavilo. A výsledkom je nakoniec to že máme obrovské zástupy ludí ktorí namiesto oslavovanie Ježiša, radšej chodia na púte po týchto "svätých" miestach Márie. Uctievanie Márie k velebeniu Ježiša nijako nepomohlo, ba naopak, odkedy sa Mária takto prehnane uctieva, Ježiš pomaly upadá do ústrania.

Nie je to nezvyčajný prípad, ked sa katolík v stave súženia obracia k Panne Márie namiesto Ježiša Krista. Nedávno som bol toho očitým svedkom, ked jedna stará babka mala nejaké osobné problémy a prosila Máriu o pomoc. RKC by mala čím skôr toto zbožštovanie Márie zakázať, pretože aj kebyže to RKC myslela v dobrom, výsledok je taKý, že to množstvo katolíkov od Krista odklonuje.


403.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 6. 2019, 18:57 avatar
402. Existuje katolícka prosba, ktorá myslím úplne jasne definuje postavenie Márie v katolicizme:

Oroduj za nás svätá božia rodička, aby sme sa stali hodní prisľúbení Kristových.

Pocit, s ktorým katolík pristupuje k Márii je úplne iný, než ten, s ktorým pristupuje ku Kristovi a úplne iný, než ten, s ktorým pristupuje k Bohu Otcu.


406.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 19:24 avatar
No ja myslím že titul orodovnica nie je jediný titul ktorý sa priradil Márii. Má ešte tituly ako Královna, bezhriešna, a mnohé dalšie tituly.

"Pocit, s ktorým katolík pristupuje k Márii je úplne iný, než ten, s ktorým pristupuje ku Kristovi a úplne iný, než ten, s ktorým pristupuje k Bohu Otcu."

Problém je však ten že nie je vôbec žiaden dôvod pristupovať ku nejakej modlitbe k Márii. Je totiž napísané :

Evanjelium podľa Lukáša 11:28
Ale on povedal: „Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.“

Ak teda Ježiš vyzdvihol veriacich kresťanov nad Máriu, aký je tu ešte dôvod k zbožštovaniu Márie ? Jedine čo z Písma je to že Mária je blahoslavená, a pri zmienke o nej by sme o nej mali dobrorečiť.


407.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 6. 2019, 19:26 avatar
406. Písmo v tomto nie je určujúce.


409.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 19:27 avatar
Ak nie Písmo, tak čo potom ?


410.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 6. 2019, 19:28 avatar
Život.


412.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 19:30 avatar
Nerozumiem ako to myslíš, vysvetli mi to.


414.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 6. 2019, 19:43 avatar
412. Ľudí vždy nejako podvedome oslovuje to, čo súvisí s ich vlastným životom. Aj keď tomu nerozumejú, ale v cítení im to nejako pôsobí.
Všetky staré pohanské náboženstvá fungovali na tomto princípe. Všetky božstvá boli niečím, o čom ľudia cítili, v sebe vnímali, že niečo z toho nejako žije i v nich.
Mária ako aj egyptská Isis, je niečo, čo priamo súvisí s prečistenou, nesmrteľnou časťou vlastnej ľudskej duše. Ľudia o tom nevedia, ale starí egyptskí kňazi to vedeli úplne jasne, že iba čistá duše môže zrodiť čistý obraz vonkajšieho božského sveta. Celá mariánska tradícia je tu k tomu, aby ľudia získali pojem o tom, aká nutná je čistota duše k tomu, aby v sa v nich mohol zrodiť syn boží.
Je to samozrejme všetko pre tých, ktorí viac cítia, než používajú kritické myslenie.

Tí, ktorí sú však už veľmi nadaní kritickým myslením, nemôžu z katolicizme zotrvať, musia protestovať. Pre nich už mariánsky kult zrejme ani nie je potrebný.

Tak vznikajú kulty podľa toho, čo vyjadrujú potreby života rôznych skupín obyvateľstva.


426.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   4. 6. 2019, 01:29 avatar
Skús vysvetliť ako človek dostane čistotu duše skrze uctievanie Márie ?


430.
označiť príspevok

-era- muž
   4. 6. 2019, 07:04 avatar
426.

Človeka vychovávame tým, že v ňom pestujeme úctu k nejakým hodnotám. A ak sa to deje počas mnohých storočí, tá úcta sa premietne skrze generácie do duševného života ľudí.
Na začiatku musí prísť niekto, kto vie, o čo mu ide a dá to ľuďom, ktorí to potom pestujú - lepšie alebo horšie, podľa okolností. Napríklad Mojžiš tak dal židom prikázania.

Že si ľudia pomohli ideou Márie, je iba prostriedok. Napríklad ma zaujalo, že to zjavenie z Lurd nepovedalo, že sa volá Mária. Ani totiž nemohlo, nebola by to tak celkom pravda. Povedalo: Som "nepoškvrnené počatie". Tým presne vyjadrilo, o čo sa v mariánskom kulte jedná. Na druhej strane, keby ľudia nemali z kostolov ideu Márie, asi by ani takýmto zjaveniam vôbec neboli prístupní.


439.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   4. 6. 2019, 18:44 avatar
430

"Že si ľudia pomohli ideou Márie, je iba prostriedok."

No a tu je ten problém. Ludia si nemajú k snahe žiť lepší život pomáhať ideou Márie, ale ideou Ježiša Krista. Ziť chválitebný život máme preto lebo vieme že Boh poslal svojho jediného Syna aby nás zachránil Z vdačnosti k tomuto veľkorysému skutku a i kvôli našemu svedomiu máme žiť život ako najlepšie vieme. Nemáme to robiť kvôli Márii, ale kvôli Bohu.

"Povedalo: Som "nepoškvrnené počatie". Tým presne vyjadrilo, o čo sa v mariánskom kulte jedná."

O nepoškrvnenom počatí jeden autor rozberá na tejto stránke.

www.christianos.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


442.
označiť príspevok

-era- muž
   4. 6. 2019, 18:58 avatar
439. Nuž, ľudia by si nemali vymýšľať výchovné prostriedky, mail by argumentovať iba Bohom... Nemali by hroziť dieťaťu trestom, remeňom, palicou, zákazom internetu Nemali by dobré vysvedčenie odmeňovať darčekmi....

Ale ak raz niečo funguje, tak je to dobrý prostriedok. A ak viera v Máriu pomôže k výchove ľudského pokolenia, zatiaľ čo viera v Boha až tak veľmi nepomôže, tak je na mieste toto zvážiť. Pri výchove je vždy dobré vziať také prostriedky, ktoré sa konkrétneho chovanca naozaj dotknú.


418.
označiť príspevok

J.Tull
   3. 6. 2019, 10:57 avatar
tomas12345, tradícia, ktorá však má korene aj v Písmu... nie je však povinnosťou sa jej držať... katolíci všeobecne uznávajú slobodnú vôľu svojich členov... Exkomunikácia sa týka len výnimočných prípadov, pritom nie je vylúčená možnosť návratu...
 


428.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   4. 6. 2019, 01:43 avatar
418 Ukaz to na Písme, či je tá tradícia i nim podporená.


429.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   4. 6. 2019, 02:44 avatar
Uci vas vase nabozenstvo ako sa spojit s duchom svatym ?


431.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   4. 6. 2019, 10:02 avatar
429

Konkretizuj ako si to spojenie predstavujes.


416.
označiť príspevok

Lemmy muž
   2. 6. 2019, 23:47 avatar
Predovšetkým: Bohorodička.


417.
označiť príspevok

J.Tull
   3. 6. 2019, 10:48 avatar
tomas12345, vyzdvihol ju Boh... bola obdarená Jeho milosťou, stala sa požehnanou medzi ženami, Svätý Duch prišiel na na ňu, pričom nie je "zbožštená", jej "svätosť" je daná len skrze Ježiša Krista:
Katechizmus RKC hovorí:
Tento jas „celkom výnimočnej svätosti“, ktorým je Mária „obdarovaná od prvej chvíle svojho počatia“, DOSTÁVA CELÝ OD KRISTA: je „vzhľadom NA ZÁSLUHY SVOJHO SYNA vykúpená vznešenejším spôsobom“. Otec ju viac ako ktorúkoľvek inú stvorenú osobu „V KRISTOVI POŽEHNAL všetkým nebeským duchovným požehnaním“
 


427.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   4. 6. 2019, 01:41 avatar
No tak mi ukáž na Písme kde ju Boh vyzdvihol.

Naozaj nie je zbozstena ? A príkaz zachovavania Mariinych sviatkov (3 povinné, 2 nepovinné), púte k zjaveniam Márie, domáce sošky Márie doma i v kostoloch, obrazy Márie, modlitba k Márii, klamanie sa Márii, pomenovanie kostolov po Márii, a rôzne označenia ako "kráľovná", "orodovnica" a mnoho ďalších pomenovaní ktoré su už nadmieru.


432.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 6. 2019, 11:23 avatar
tomas12345, Evanjelium podľa Lukáša 1. kapitola:
28 A keď vošiel ku nej anjel, povedal: Raduj sa, obdarená milosťou! Pán s tebou, ty požehnaná medzi ženami!... 35 A anjel odpovedal a riekol jej: Svätý Duch prijde na teba, a moc Najvyššieho ti zatôni, a preto aj to splodené sväté bude sa volať Syn Boží.
Čo sa stane katolíkovi, ktorí nezachováva ani jeden štátom uznaný Máriin sviatok, nemá domáce sošky Márie, ani sa k nej nemodlí, neklania sa jej, nechodí na púte? ...bude exkomunikovaný?

P.S. ...ak bol Ježiš kráľom, potom je možné i Máriu, Jeho matku označiť za kráľovnú... najmä ak Ježiš nie je z rodu Dávidovho po svojom otcovi... 

 


436.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   4. 6. 2019, 18:26 avatar
"Evanjelium podľa Lukáša 1. kapitola:
28 A keď vošiel ku nej anjel, povedal: Raduj sa, obdarená milosťou! Pán s tebou, ty požehnaná medzi ženami!... 35 A anjel odpovedal a riekol jej: Svätý Duch prijde na teba, a moc Najvyššieho ti zatôni, a preto aj to splodené sväté bude sa volať Syn Boží."

S tohto vyvplýva len to že Mária je požehnaná medzi ženami (budú ju blahoslaviť všetky pokolenia), a teda je blahoslavená - to znamená že máme pri zmienke o nej ju blahorečiť - chváliť, dobre o nej hovoriť.

Co ale hovoríš na tento verš ?

Evanjelium podla Lukáša 11: 27 - 28

Ako to hovoril, akási žena zo zástupu pozdvihla svoj hlas a povedala mu: „Blahoslavený život, ktorý ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval. Ale on povedal: „Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.“

Ak sú teda veriaci zachovávajúci Božie slovo blahoslavenejší než Mária, k čomu osoží to prehnané zbožstovanie Márie ?

"Čo sa stane katolíkovi, ktorí nezachováva ani jeden štátom uznaný Máriin sviatok"

Státom ? Nie skôr rímskokatolíckou cirkvou ? Co som čítal tak 3 Máriine sviatky sú pre katolíkov povinné, a to asi teda znamená že ich nesvätenie by sa im rátalo za hriech !

"nemá domáce sošky Márie"

Toto sa neráta za hriech. Ale každopádne RKC tým že do kostolov umiestnuje sošky Márie dáva celkom očividne nepriamo najavo že takto by sa mal správať i veriaci. Inak povedané, ak veriaci všade naokolo vidí sošky Márie, povie si že bude i pre neho dobré ak i on bude mať vo svojom dome nejaké sošky. Povie si : "Ak má RKC vo svojich kostoloch sošky Márie, budem ju napodobnovať a spravím tiež tak podobne".

"ani sa k nej nemodlí"

No pokiaľ dá knaz pri zpovedi príkaz hriešnikovi modliť sa ruženec a hriešnik to odmietne, myslíš si že ho ten knaz zoberie k sebe na zpoved i na budúce ?

"neklania sa jej, nechodí na púte?"

Toto nie je pre veriaceho príkazom.

"...bude exkomunikovaný?"

Pri spochybnení niektorých Máriiných dogiem prichádza na rad asi i exkomunikácia.

"v roku 649 znie: "Ak niekto ... oddane a náležite nevyzná, že Mária, navždy panna a nepoškvrnená, je matka Boha a že vskutku počala z Ducha svätého, bez ľudského semena, Boha – Slovo samotné, ktoré sa pred vekmi narodilo z Boha Otca a umožnilo mu narodenie sa bez poškvrnenia, a že jej panenstvo zostalo rovnako nepoškvrnené po pôrode, nech je zatratený."

www.christianos.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Inak povedané, ak pochybuješ o tom či zostala Mária až do svojho života panna, nepoškrvnená, RKC takýchto veriacich posiela do zatratenia, a to očividne aj vtedy ak ten človek verí v Krista a snaží sa dodržiavať Zákon. Stačí jednoducho spochybniť niektoré dogmy o Márii (ktoré ale ani nevyplývajú z Biblie) a už si posielaný do zatratenia.

"P.S. ...ak bol Ježiš kráľom, potom je možné i Máriu, Jeho matku označiť za kráľovnú..."

To je zlá interpretácia. To by si potom mohol povedať tiež to, že ak je Ježiš Bohom tak Mária je Bohyna, a to je samozrejme hkúposť. Ježiš nám jasne ukázal aký vzťah zaujíma Mária k Ježišovi. Mária ako človek nemá k Ježišovi žiadnu väčšiu vzťahovú pozíciu než ostatní ľudia.

Mt 12: 47 - 50

"Ktosi mu povedal: „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú sa s tebou rozprávať.“ On však odvetil tomu, čo mu to vravel: „Kto je moja matka a kto sú moji bratia?“ Vystrel ruku nad svojich učeníkov a povedal: „Hľa, moja matka a moji bratia. Lebo každý, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach je môj brat i sestra i matka.“


443.
označiť príspevok

Krištof
   4. 6. 2019, 21:12 avatar
436. Nie že "nech je zatratený", ale nech je odsúdený. To sa potom v dôsledku (ako trest) týkalo exkomunikácie, vylúčenia z Cirkvi. (Inak exkomunikácia môže byť aj zrušená za určitých podmienok.)

"Delikty proti viere... sú heréza... podľa noriem kánonov 751."
www.kbs.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Kódex kanonického práva, kánon 751:
"Herézou sa nazýva po prijatí krstu tvrdošijné popieranie nejakej pravdy, ktorú treba veriť božskou a katolíckou vierou, alebo tvrdošijné pochybovanie o nej." 

"tvrdošijný: tvrdohlavý, neústupný, nepoddajný, hlavatý, zaťatý, vzdorovitý"
slovnik.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Z toho zrejme vyplýva, že odsúdenie a exkomunikácia sa týka iba toho, kto tvrdošijne - vzdorovito - danú pravdu popiera, kto tvrdošijne - zaťato, úporne - o nej pochybuje. To je heretik. Teda na odsúdenie a exkomunikáciu zrejme nestačí to, že niekto iba akosi mierne pochybuje alebo nevie, nie je si istý, pričom má dobrú vôľu, ochotu veriť. Vidíme teda, že je v tom rozdiel.

Mimochodom: "Druhý vatikánsky koncil bol prvý všeobecný koncil, ktorý nevydal žiadne odsúdenia."
www.smn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


444.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   4. 6. 2019, 22:32 avatar
443

Tak ja som videl v citovanom zdroji slovíčko "zatratený". Ale každopádne v tomto prípade je aj tak jedno či ide o slovo "zatratený" alebo slovo "odsúdený" pretože RKC prehlasuje ideu o tom že kto nie je členom RKC nemôže získať spásu a teda týmpádom ak RKC niekoho vylúči spomedzi seba ako keby ho tým poslala do zatratenia.

Nech je ako chce, byť vylúčený z cirkvi len preto že niekto ""tvrdošijne" neprijal za pravdu názor ktorý ani nie je potrebné prijať ku spáse, a ani nevyplýva priamo z Písma, je pozoruhodné.


445.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   4. 6. 2019, 22:37 avatar
Inak povedané, už nestačí viera v Ježiša Krista a zachovávanie Božích prikázaní, ale stačí že niekto Máriu nepovažuje za niečo viac než len za človeka ( kedže ju nepovažuje za viac než človeka, neverí teda ani v jej nepoškvrnenosť) a je podla RKC zatratený....


446.
označiť príspevok

Krištof
   4. 6. 2019, 23:12 avatar
444., 445. Mnoho vecí, ktoré sa týkajú kresťanskej viery, ktoré sú v Biblii, nie je priamo "potrebných pre spásu", aspoň zdanlivo. Ani napr. viera, o ktorej hovorí Biblia, že Panna Mária počala bez prispenia muža z Ducha Svätého. Zdanlivo to nie je potrebné na spásu, ale napriek tomu keby v to človek neveril - presnejšie keby to tvrdošijne popieral (že vraj z Márie to robí viac než človeka), hoci to predkladá Biblia aj Cirkev - Bohu by sa to zrejme nepáčilo a tým pádom by spása mohla byť rozhodne ohrozená.
Človek sa takým tvrdošijným odporom voči viere Cirkvi vylučuje z nej, ale Cirkev netvrdí, že nik, kto je "oddelený" mimo nej, nemôže byť spasený. Pozri napr toto:
www.kbs.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


447.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 6. 2019, 11:34 avatar
"Ani napr. viera, o ktorej hovorí Biblia, že Panna Mária počala bez prispenia muža z Ducha Svätého."

Ja súhlasím s tým že Mária počala Ježiša bez prispenia muža. Lenže RKC vo svojej dogme nariaduje aj to, aby sme verili že Mária zostala Pannou po celý svoj život a že je nepoškvrnená a teda bez dedičného hriechu a hriechu ktorý by vykonala počas svojho života.

"hoci to predkladá Biblia aj Cirkev "

Predkladá to len RKC, Písmo to nepredkladá, ba naopak, v Písme existujú verše ktoré dokazujú opak o panenstve a nepoškvrnenosti.

"Bohu by sa to zrejme nepáčilo a tým pádom by spása mohla byť rozhodne ohrozená."

Ak by sa to Bohu nepáčilo, dal by nám to zretelne poznať z Písma. Nič také sa však nedeje. Nedal nám žiaden príkaz k tomu aby sme vyznávali Máriinu nepoškvrnenost a doživotné panenstvo, a nielen to, nedal nám ani jeden dôkaz z Písma ktoré by takéto niečo dosvedčovalo a namiesto toho nám v Písme ponúka verše ktoré hovoria o opaku.

"Človek sa takým tvrdošijným odporom voči viere Cirkvi vylučuje z nej, ale Cirkev netvrdí, že nik, kto je "oddelený" mimo nej, nemôže byť spasený. Pozri napr toto:
www.kbs.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk"

www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Tu sa ale píše že mimo RKC niet spásy pre ludí ktorí o nej vedia a vedome ju odmietnu alebo v nej nezotrvaju.


448.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 6. 2019, 11:54 avatar
Tomas: Ja súhlasím s tým že Mária počala Ježiša bez prispenia muža.

A ja to považujem za smiešnu rozprávku.


449.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   5. 6. 2019, 12:03 avatar
Cize bez prispenia muza. Morska sasanka ju oplodnila


450.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   5. 6. 2019, 12:07 avatar
A jezisko mal penis len na cikanie .


451.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   5. 6. 2019, 12:09 avatar
Vam to ale staci vas nezaujima ako aj vy mozte na vlastnej kozi zazit spojenie s duchom svatym ako 11 apostoli.


452.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 6. 2019, 12:16 avatar
Na to nemáš dôkaz. Cituj z biblie, kde sa píše, že cikal.


453.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 6. 2019, 12:30 avatar
452. Lemmy, možno sa budeš smiať, ale fakt som kedysi kdesi čítal, že nejakí stredovekí mystici verili tomu, že od krstu v Jordáne ježiš Kristus nič nevylučoval, a že všetky sily, ktoré prijal v potravinách, vode, vzduchu, strávil a premenil sám v sebe.455.
označiť príspevok

Krištof
   5. 6. 2019, 13:20 avatar
Dr. W. L. Craig o panenskom počatí: "Keď som prvýkrát počul kresťanskú zvesť, bol som dospievajúci mladík a študoval som biológiu. Vedel som, že na to, aby panenské počatie mohla byť pravda, museli by sa v Máriinom vajíčku ypsilonové chromozómy stvoriť z ničoho, lebo Mária nevlastnila žiaden genetický materiál na to, aby splodila chlapca. Pre mňa to bola vrcholná fantázia... Ale neskôr, keď som už kresťanom bol, som si uvedomil, že ak naozaj verím v Boha, ktorý stvoril vesmír, potom je preňho stvorenie ypsilonových chromozómov detskou zábavkou!"
Súhlasí Scarletta


482.
označiť príspevok

Shagara muž
   8. 6. 2019, 22:36 avatar
448,....dnes sa podobné zákroky robia, a aj to je rozprávka? Aj keď muž ju neoplodnil, predsa ju niekto "oplodnil". Aj hore/v nebi/ sú vedci a to iného kalibru a vedia ako oplodniť ženu, bez asistencie muža. Alebo Stvoriteľ ľudstva to nevie?


454.
označiť príspevok

Krištof
   5. 6. 2019, 13:14 avatar
Takže súhlasíš a veríš, že panna Mária počala Ježiša bez prispenia muža z Ducha Sv. Ako hovorí aj Apoštolské vyznanie viery: "Verím... ktorý sa počal z Ducha Svätého, narodil sa z Márie Panny." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Toto predkladá Biblia aj Katolícka cirkev (KC). A aj iné cirkvi to predkladajú. Prijímaš to, hoci ani to zrejme "nie je potrebné prijať ku spáse", podľa tvojho vyjadrenia zo 444. a 445. Ale teraz už asi vieš, že napriek tomu by nebolo správne, keby to nejaký inak veriaci človek tvrdošijne odmietal. Pripúšťam však, že niektoré vyjadrenia na konciloch o tom odsúdení či exkomunikovaní neveriacich zneli veľmi prísne. Druhý vatikánsky koncil nemal žiadne také odsúdenia. Ale v 443. som sa pokúsil vysvetliť, ako sa to asi myslelo, bolo to skôr proti heretickým silám, a nie proti "obyčajným" veriacim s ich normálnymi prednosťami a slabosťami vo viere.

Boh môže dávať vedieť ľuďom určité veci nielen v Písme, ktoré bolo napísané cca do konca 1. storočia po Kr., ale aj v textoch, čo prišli neskôr, čo poznáme ako Tradícia. Ježiš povedal svojim učeníkom: "Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli. Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy, lebo nebude hovoriť sám zo seba, ale bude hovoriť, čo počuje, a zvestuje vám, čo má prísť." (Jn 16, 12-13)
Tu sa teda hovorí o tom, že niektoré veci vtedy ešte nemohli byť apoštolom povedané, bol však daný prísľub, že neskôr Duch pravdy (Svätý) prinesie plnú pravdu. Preto je možné, že ani v Novej zmluve ešte nie je zjavené úplne všetko, že ešte niečo mohlo byť doplnené neskôr skrze Ducha Svätého. To niečo nemôže byť v rozpore s Novou zmluvou, môže jej obsah len primerane dopĺňať, povedzme ako Tradícia. Aj biblické texty - ako napr. Zjavenie Jána sú napísané vyvolenými veriacimi ľuďmi na základe zjavenia od Boha z neba. Prečo by teda nemohli byť tiež iné podobné zjavenia aj neskôr (po Biblii) z toho istého zdroja v rámci Tradície? Nová zmluva nikde netvrdí, že ak nejakí budúci Kristovi apoštoli, nástupcovia či pokračovatelia prvých apoštolov, napr. o 100, 1000 alebo 2000 rokov povedia niečo - vedení Duchom svätým, že ich nemáme počúvať. Len to nesmie byť v rozpore so základom, čo oni položili resp. Boh skrze nich. Nová zmluva bola dopísaná pred takmer 2000 rokmi, ale cirkev, kresťania a Duch svätý pôsobili a pôsobia na zemi aj ďalej, to je Tradícia Cirkvi. Inak panna Mária mala veľmi osobitnú úlohu, keď sa mala stať a stala sa matkou Syna Božieho, Syna človeka, ktorý nemal žiadny hriech, ani dedičný, ani osobný. Keby však jeho matka mala dedičný hriech v sebe... asi by to nešlo dokopy.

KKC: "490 Aby Mária mohla byť matkou Spasiteľa, „bola od Boha obdarovaná darmi hodnými takej veľkej úlohy“. Anjel Gabriel ju vo chvíli zvestovania pozdravuje ako plnú milosti."
"722 Duch Svätý pripravil Máriu svojou milosťou. Bolo treba, aby bola „plná milosti“ Matka toho, v ktorom „telesne prebýva celá plnosť božstva“ (Kol 2,9). Z čírej milosti bola počatá bez hriechu ako najponíženejšia zo všetkých stvorení a najschopnejšia z nich prijať nevýslovný Dar Všemohúceho. Anjel Gabriel ju právom pozdravuje ako „dcéru Siona“: „Zdravas’!“ („Raduj sa!“). Keď Mária nosí v sebe večného Syna, vo svojom chválospeve vzdáva Otcovi v Duchu Svätom vďaky celého Božieho ľudu, a teda Cirkvi."
"491 Cirkev si v priebehu storočí uvedomila, že Mária, ktorú Boh naplnil milosťou, bola vykúpená už od svojho počatia. Dogma o Nepoškvrnenom počatí, ktorú v roku 1854 vyhlásil pápež Pius IX., vyznáva, že:
„preblahoslavená Panna Mária bola v prvej chvíli svojho počatia osobitnou milosťou a výsadou všemohúceho Boha, vzhľadom na zásluhy Ježiša Krista, Spasiteľa ľudského pokolenia, uchránená nedotknutá od akejkoľvek škvrny dedičného hriechu.“"

Sv. Písmo ani tradícia Cirkvi nehovorí o tom, že by Panna Mária bola prijala krst na očistenie od hriechov. Už dávno predtým, ako Ježiš a jeho apoštoli začali krstiť, anjel povedal o Panne Márii: „Zdravas‘, milosti plná, Pán s tebou.“ (Lk 1, 28). Grécky to znie: Chairé, kecharitoméne, ho Kyrios metá sú. Doslovne: „Raduj sa, teš sa“, alebo „buď pozdravená, plná milosti, Pán je uprostred Teba“, alebo „v Tebe.“ Kde je hriech, čo i ten najmenší, alebo nejaká náklonnosť k hriechu, nemôže byť plnosť milosti. Anjel to vyslovil vo chvíli, keď v Márii ešte telesným spôsobom neprebýval Ježiš, o ktorom Božie slovo hovorí, že je „jednorodený Syn, plný milosti a pravdy“ (Jn 1, 14). Nikomu inému z ľudí, okrem Panny Márie, Božie slovo tento titul nepriznáva. Na základe toho, Cirkev vedená Duchom Svätým, podľa Ježišovho prísľubu, verí, že Panna Mária bola Božou milosťou uchránená od dedičného hriechu i od všetkých osobných hriechov.

436. Otázka: "Co ale hovoríš na tento verš? Evanjelium podla Lukáša 11: 27 - 28"
Reakcia: Tam sa uprednostňujú duchovné hodnoty pred telesnou starostlivosťou. Mária ako matka dala Ježišovi i telesnú starostlivosť a duchovne mala tiež zásluhy pred Bohom, s ním spolupracovala.
"Tento výjav opisuje iba Lukáš. - Mária je blahoslavená preto, lebo je matkou Ježiša Krista. Blahoslavenejšia je preto, že prijala do srdca Božie slovo a vo svojom živote ho aj uskutočňovala." Komentár k veršom 27-28 bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

K tomu "Mt 12: 47 - 50":
"Ježišovi bratia" neboli jeho vlastní bratia, ale blízki príbuzní (bratanci a sesternice). V hebrejčine a aramejčine slovo "brat" znamená aj brata, aj bratanca. Tak napr. dvaja z týchto bratov majú za matku Máriu Kleopasovu (Mt 27, 56), a nie Pannu Máriu (porov. 13, 55). V Starom zákone je mnoho podobných miest (napr. Abrahám a jeho synovec Lot sa volajú bratmi – Gn 13, 8; 14, 12. 14. 16)." Komentár bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
A tiež: "Ježiš dáva prednosť duchovnému pokrvenstvu pred telesným (porov. Lk 11, 28). Aj v tomto duchovnom pokrvenstve zaujíma Mária, Ježišova matka, prvé miesto, lebo vo všetkom plnila Božiu vôľu." (Tamtiež nižšie)

Inak je rozdiel, keď sa o niekom povie, že je blahoslavený a keď o panne Márii Písmo hovorí, že ju budú blahoslaviť všetky pokolenia ľudí.

To znie logicky: "Preto by sa nemohli spasiť tí ľudia, ktorí by vedeli, že Katolícku cirkev založil Boh skrze Ježiša Krista ako nevyhnutne potrebnú, a predsa by nechceli do nej vstúpiť alebo v nej vytrvať.“ www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Je tam však tiež uvedené: "847 Toto tvrdenie sa nevzťahuje na tých, ktorí bez vlastnej viny nepoznajú Krista a jeho Cirkev: „Lebo tí, čo bez vlastnej viny nepoznajú Kristovo evanjelium a jeho Cirkev, ale s úprimným srdcom hľadajú Boha a pod vplyvom milosti sa snažia skutkami plniť jeho vôľu, poznanú hlasom svedomia, môžu dosiahnuť večnú spásu.“


456.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 6. 2019, 18:38 avatar
"Takže súhlasíš a veríš, že panna Mária počala Ježiša bez prispenia muža z Ducha Sv."

Však to som ani nikdy nespochybnoval, ale ako som už v predchádzajúcom príspevku povedal, RKC káže aby veriaci veril aj v to že Mária pannou zostala aj po Ježišovom narodení. Kým panenstvo Márie pred Ježišovým narodení je biblicky potvrdené, panenstvo po Ježišovom narodení biblicky potvrdené nie je.

" Ale v 443. som sa pokúsil vysvetliť, ako sa to asi myslelo, bolo to skôr proti heretickým silám, a nie proti "obyčajným" veriacim s ich normálnymi prednosťami a slabosťami vo viere."

No z toho popisu to skôr vyznelo tak ako keby sa to týkalo každého veriaceho ktorý odmietol prijať túto dogmu. A mimochodom ako je to v súčasnosti ? Ak si členom RKC a nevyznávaš to že Mária je nepoškvrnená a po celý svoj život zostala pannou, aký bude postoj RKC k takémuto veriacemu ? Exkomunikuje ho ? Zakáže mu chodiť, na zpovede ?

"Boh môže dávať vedieť ľuďom určité veci nielen v Písme, ktoré bolo napísané cca do konca 1. storočia po Kr., ale aj v textoch, čo prišli neskôr, čo poznáme ako Tradícia"

Je tu ale viacero problémov. Po prvé, Ježiš a i ostatný autori kníh Nobého zákona sa nikdy na tradíciu neodvolávali. Ak chceli niečo dokazovať, vždy sa odvolávali na Písmo tvrdením : "je napísané". Ak má mať tradícia rovnakú váhu spolu s Písmom, je pozoruhodné že autori Biblie sa na tradíciu nikdy neodvolávali.

Po druhé : Biblia nás učí že Písmo je samo o sebe Bohom vniknuté, užitočné na poúčanie a usvedčovanie a na výchovu k spravodlivosti a k dokonalosti človeka (2 Timoteovi 3:16). Ked teda Písmo sama o sebe stačí k dokonalosti človeka a teda pochopiteľne i k jeho spáse, aký je tu ešte priestor a potreba tradície ?

Po tretie : tradície zvyknú byť nespolahlivé. Kým Písmo je 100% pravdivé, tradície často krát nezvyknú odrážať realitu.

po štvrté : Ježiš uponížil tradíciu, a jasne dal najavo že Písmo má väčšiu výpovednú hodnotu než tradícia.

Evanjelium podľa Matúša 15: 2 -3
„Prečo tvoji učeníci prestupujú obyčaje otcov? Veď si neumývajú ruky, keď jedia chlieb.
On im odvetil: „A vy prečo prestupujete Božie prikázanie pre svoje obyčaje?"

Ako sa dá po tomto ešte stále dávať tradíciu na jednu váhu spolu s Písmom ?

po piate : Ježiš označil "tradíciu" len za ludskú náuku :

Evanjelium podľa Matúša 15:9
No darmo si ma ctia, lebo náuky, čo učia, sú iba ľudské príkazy.«“

po šieste : Ak by teraz prišli cirkevní predstavení a tvrdili by o sebe že medzi nimi koluje tradícia, ako sa dá dokázať že hovoria pravdu a len si to nevymysleli ?

"Boh môže dávať vedieť ľuďom určité veci nielen v Písme, ktoré bolo napísané cca do konca 1. storočia po Kr., ale aj v textoch, čo prišli neskôr, čo poznáme ako Tradícia. Ježiš povedal svojim učeníkom: "Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli. Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy, lebo nebude hovoriť sám zo seba, ale bude hovoriť, čo počuje, a zvestuje vám, čo má prísť." (Jn 16, 12-13)"

Lenže toto povedal ešte pred svojím ukrižovaním a nie vtedy ked už bol zhotovený biblický kanon. Nehovorí sa o poslaní Ducha v dalekej budúcnosti ale hned po Ježišovom ukrižovaní. Ducha pravdy na svojich učeníkov poslal v skutkoch apoštolov :

Skutky apoštolov 13:52
No učeníci boli naplnení radosťou a Duchom Svätým.

"Syna človeka, ktorý nemal žiadny hriech, ani dedičný, ani osobný. Keby však jeho matka mala dedičný hriech v sebe... asi by to nešlo dokopy."

Dedičný hriech sa prenáša len z človeka na človeka, nemôže sa preniesť z človeka na Boha. Aj kebyže má Mária dedičný hriech, pre Boha nie je nemožné sa voči tomuto hriechu obrniť.

K druhej časti sa ti vyjadrím neskôr.


457.
označiť príspevok

Krištof
   5. 6. 2019, 21:16 avatar
Kódex kanonického práva, kánon 751: "Herézou sa nazýva po prijatí krstu tvrdošijné popieranie nejakej pravdy, ktorú treba veriť božskou a katolíckou vierou, alebo tvrdošijné pochybovanie o nej."
Z toho zrejme vyplýva, že odsúdenie a exkomunikácia sa týka iba toho, kto vedome tvrdošijne - vzdorovito - danú pravdu popiera, kto tvrdošijne - zaťato, úporne - o nej pochybuje. To je heretik. Teda na odsúdenie a exkomunikáciu zrejme nestačí to, že niekto iba akosi mierne pochybuje alebo nevie, nie je si istý, pričom má dobrú vôľu, ochotu veriť. Vidíme teda, že je v tom rozdiel.
"Kán. 1364 - § 1. Apostata, heretik alebo schizmatik upadá do exkomunikácie na základe rozsudku už vyneseného..." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Teda v takom prípade (ak o tomto vedel) je heretik exkomunikonaný "automaticky" (pokiaľ viem). (Inak exkomunikácia môže byť za určitých podmienok zrušená, zrejme keď v tom človek urobí pokánie, pôjde na spoveď a pod.) A keď o tom vie, tak by vlastne ani nemal chodiť k cirkevným sviatostiam (spoveď, prijímanie...), keďže už by nebol členom Cirkvi.

"Matúša 15: 2 -3" To nebola tradícia porovnateľná s cirkevnou po dopísaní Biblie. Pozri komentár k tomu bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Matúša 15:9" To sa netýka kresťanskej cirkevnej tradície. Ide o iné veci. Logicky sa musí brať a aj sa berie ohľad na "tradíciu" kresťanov. Ako žili, ako praktizovali vieru a aké mali názory napr. prvé desiatky rokov po dokončení Biblie. V Biblii nie sú mnohé listy cirkevných autorov z 2. či 3. storočia po Kr. Pritom to boli priami pokračovatelia pôvodných apoštolov. Viď napr. príspevok 277 v tejto téme, ktorý objasňuje určité veci aj v súvise s tradíciou vo vzťahu k Biblii.

Biblia neučí, že je jedinou autoritou a autori Novej zmluvy túto ešte nemali v rukách celkovo, ešte nebola dopísaná. Za čias prvých apoštolov ešte nebola Nová zmluva ako celok vytvorená, nebola ešte celá k dispozícii prvým veriacim. Napr. keď Pavol písal listy v 50tych rokoch či v prvej polovici 60tych rokov, ešte nebolo napísané žiadne evanjelium zo štyroch biblických. Vznik Jánovho evanjelia sa odhaduje okolo roku 90, pričom Pavol zomrel približne v 60tych rokoch. Bolo vtedy len zopár novozmluvných listov u niektorých veriacich. Za Písmo sväté sa vtedy pokladali hebrejské písma - Zákon a Proroci. To, čo poznáme ako písanú kompletnú Novú zmluvu, napr. evanjeliá, bolo prvé desiatky rokov len v čiastočnej resp. základnej ústnej podobe, teda ak nerátame nejaké prvé listy cca od 50tych rokov.
KKC "76 Podľa Pánovho príkazu sa evanjelium odovzdávalo dvoma spôsobmi: Ústne: „prostredníctvom apoštolov, ktorí ústnym ohlasovaním, príklad mi a ustanovizňami odovzdali to, čo prijali z Kristových úst, zo styku s ním a z jeho činov, alebo poznali vnuknutím Ducha Svätého“."
Okrem toho aj písomne, ale asi ako som uviedol. Pavol sám písal kresťanské učenie z toho, čo počul od apoštolov a zo zjavení, ktoré dostal. Teda on sám tiež nemal ešte k dispozícii písanú formu kresťanského učenia, bol to práve on spolu s niektorými inými, čo to začali spisovať.

"2 Timoteovi 3:16". Celé Sväté písmo je napísané z vnuknutia Ducha Svätého (inšpirácia). Ide o Starý zákon, ale nie je vylúčené, že sa myslí aj na niektoré písané texty Nového zákona. Len čiastočne, lebo ako už bolo uvedené, keď to Pavol písal, Nový zákon ako celok ešte nebol na svete. Mohol sa však čiastočne odvolávať na ústnu tradíciu a prípadne nejaké mimobiblické zdroje.

Ak by sme išli podľa zásady "iba Písmo" (sola scriptura), môžeme tvrdenie, že Písmo je jediná autorita odmietnuť. A ako vieme, ktoré spisy majú byť v Biblii a ktoré nie? Opäť sa to nedá určiť na základe zásady "iba Písmo". Vieme to totiž na základe toho, že Cirkev (pod Božím vedením) rozlíšila podľa určitých kritérií, ktoré knihy patria alebo nepatria do biblického zoznamu.
Biblia hovorí jasne: "Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad. Lebo proroctvo nikdy nevzišlo z ľudskej vôle; ale pod vedením Ducha Svätého prehovorili ľudia poslaní od Boha." (2. Petrov list 1,20-21)
A kto teda najlepšie vykladá túto Bibliu, keď súkromný výklad je neprípustný podľa Biblie? Nie náhodnou apoštoli a Cirkev? Podobne ako i Tradíciu. V biblických časoch to boli apoštoli ako Peter, Pavol, Jakub, Ján... dnes sú to ich nástupcovia v cirkvi. Cirkev len dopĺňa a vykladá Bibliu v súlade s ňou (Bibliou). Je to Cirkev - jej učiteľský úrad, čo najlepšie podáva veci. Možno tiež hovoriť o akomsi oficiálnom učení, napr. podľa katechizmu.

V Biblii sú viaceré veci len naznačené, a učenie o nich tam ešte nie je rozvinuté. To učenie sa rozvinulo až neskôr v Cirkvi, po Biblii. Biblia je základ, ale vykladá a do praxe ju zavádza Cirkev. Cirkev dáva napr. i sviatosti a robí Božie služby, sv. omše.
KKC "80 „Posvätná Tradícia a Sväté písmo teda navzájom úzko súvisia a sú spojené. Veď obidve vyvierajú z toho istého božského prameňa, určitým spôsobom splývajú v jedno a smerujú k tomu istému cieľu.“ Obidve robia v Cirkvi prítomným a plodným tajomstvo Krista, ktorý sľúbil, že ostane so svojimi „po všetky dni až do skončenia sveta“ (Mt 28,20).
"83 Tradícia, o ktorej tu hovoríme, pochádza od apoštolov a odovzdáva to, čo oni prijali z Ježišovho učenia a príkladu a čo ich naučil Duch Svätý. Veď prvá generácia kresťanov ešte nemala napísaný Nový zákon a Nový zákon sám svedčí o procese živej Tradície.
Od nej treba odlišovať „tradície“ teologické, disciplinárne, liturgické alebo týkajúce sa nábožnosti, ktoré sa postupom času zrodili v miestnych cirkvách. Sú to osobitné formy prispôsobené rôznym miestam a obdobiam, ktorými sa prejavuje veľká Tradícia. V jej svetle sa tieto „tradície“ môžu pod vedením Učiteľského úradu Cirkvi zachovať, zmeniť alebo aj zanechať."

Kristus, ktorý založil Cirkev, sľúbil, že bude s apoštolmi až do skončenia sveta, aj s tými, čo prišli po tých pôvodných apoštolov, s ich pokračovateľmi a s celom Cirkvou. A Duch Svätý tiež, resp. Boh.

Nikto netvrdí, že dedičný hriech by z človeka prešiel na Ježiša. Ide skôr o primeranosť, dôstojnosť. KKC: "490 Aby Mária mohla byť matkou Spasiteľa, „bola od Boha obdarovaná darmi hodnými takej veľkej úlohy“."
"722 Duch Svätý pripravil Máriu svojou milosťou. Bolo treba, aby bola „plná milosti“ [bez dedičného hriechu] Matka toho, v ktorom „telesne prebýva celá plnosť božstva“ (Kol 2,9)."
"Boh Otec v Panne Márii pripravil pre svojho Syna matku, ktorá by bola dôstojným príbytkom pre jeho od večnosti existujúceho Syna." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


463.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   7. 6. 2019, 00:58 avatar
457 :

""Štefan, plný milosti a sily": Lenže napr. Štefan dostal tú milosť až na základe Kristovho vykupitelského diela, ale panna Mária bola nazvaná milosti plná dávno pred týmto Kristovým dielom. Navyše jej pomenovanie z gréckeho "kecharitomene" (v preklade milosti plná či milosťou obdarená)"

Tak ono slovo ""kecharitomene" skôr znamená milosťou obdarená než milosťou plná. Gramaticky, slovo je ženský rod, predprítomný čas, trpný rod a príčastie zo slovesa "???????-charitoó", čo v preklade znamená "udeliť alebo obdariť milosťou" a v trpnom rode "udelená alebo obdarená milosťou".

"je i formálne jedinečné slovo, ktoré v Biblii nikde inde použité nie je. Takže bola tou milosťou obdarená už pred Kristovým vykupiteľským dielom, ktoré prináša veriacim milosť Ducha Svätého, ktorú potom tak dostal aj Štefan"

Ano, "treba však povedať, že "????????????-kecharitoméne" vyjadruje nie veľkosť milosti, ale trvanie milosti. Grécky predprítomný čas hovorí o tom, že čo sa stalo v minulosti, trvá aj v prítomnosti. Boh jej milosť udelil v minulosti a stále to trvá v prítomnosti", predsa len Mária je stále Ježišovou matkou a vždy nou aj bude. To ale stále nemení nič na fakte, že milosť sa preukazovala tým ľudom, ktorí boli hriešny, a to nielen v Novom ale i v Starom zákone.
www.christianos.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

.............................................................................................................................

"460. Ešte raz k tomu "...a môj duch jasá v Bohu, mojom Spasiteľovi Lk 1:47": Ide o to, kedy ju Boh Spasiteľ spasil prípadne od hriechov, lebo možno to bolo ešte pri jej počatí, teda keď bola počatá a tým by ju spasil - uchránil pred dedičným hriechom"

Pri jej počatí to byť nemohlo, pretože Mária hovorí : "...a môj duch jasá v Bohu, mojom Spasiteľovi" to znamená že v tom prítomnom čase ked to povedala bola stále hriešna.

"ódex kanonického práva, kánon 751: "Herézou sa nazýva po prijatí krstu tvrdošijné popieranie nejakej pravdy, ktorú treba veriť božskou a katolíckou vierou, alebo tvrdošijné pochybovanie o nej." Z toho zrejme vyplýva, že odsúdenie a exkomunikácia sa týka iba toho, kto vedome tvrdošijne - vzdorovito - danú pravdu popiera, kto tvrdošijne - zaťato, úporne - o nej pochybuje. To je heretik. Teda na odsúdenie a exkomunikáciu zrejme nestačí to, že niekto iba akosi mierne pochybuje alebo nevie, nie je si istý, pričom má dobrú vôľu, ochotu veriť. Vidíme teda, že je v tom rozdiel."

To ale stále nemení nič na fakte že niekto bude exkomunikovaný len na základe toho že neuveril v nejakú dogmu RKC ktorá nemá ani oporu v Písme a nikde nám Písmo nedáva najavo aby sme v nu museli veriť.
...............................................................................................
"Matúša 15: 2 -3" To nebola tradícia porovnateľná s cirkevnou po dopísaní Biblie. Pozri komentár k tomu bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Obyčaje otcov" znamená všelijaké predpisy, popridávané k Mojžišovmu zákonu. Boli to výslovne ľudské predpisy, ktoré zachovávanie zákona neobyčajne sťažovali. Ježiš vytýka, že kvôli predpisom nezachovávajú zákon."

A v čom sa to takom líši ? Ja v tom vidím podobnosť s RKC tradíciami. Tradície RKC sú tiež len ludské príkazy, ktoré nepatria do Písma a šíria sa od generácie ku dalsšej generácie a tiež to sťažuje zachovávanie zákona (napr. veriaci si musí dávať pozor či nezabudne osláviť sviatok nanebovstúpenia Márie). A tiež majú za následok to že veriaci kvôli tradíciam nezachováva zákon. (napr. že uponižuje Božie slovo pred tradíciou, a verí v rôzne mimobiblické "pravdy" ktoré dáva na jednu úroven spolu s Písmom, tak isto ako farizeji dávali svoje "ludské predpisy" na rovnakú uroven s Písmom).
.............................................................................................................
"Matúša 15:9" To sa netýka kresťanskej cirkevnej tradície. Ide o iné veci."

Prečo by sa to netýkalo ?
....................................................................................................
"Logicky sa musí brať a aj sa berie ohľad na "tradíciu" kresťanov."

Nemusí, dal som ti niekolko argumentov a ku niektorým si sa nevyjadril. Napríklad k tomu prečo sa ani apoštoli ani Ježiš nikdy neodvolávali na tradíciu, ale pri dokazovaní pravdy sa vždy odvolávali na Písmo. Tiež k tomu že Biblia označuje Písmo za dokonalé, a niečo čo je dokonalé nepotrebuje byť ešte doplnované. Ak tvrdíš opak, potom tvrdíš že Písmo nie je samo o sebe dokonalé a hlásaš názory ktoré sú v kontradikcii s Písmom.

"Ako žili, ako praktizovali vieru a aké mali názory napr. prvé desiatky rokov po dokončení Biblie. V Biblii nie sú mnohé listy cirkevných autorov z 2. či 3. storočia po Kr. Pritom to boli priami pokračovatelia pôvodných apoštolov. Viď napr. príspevok 277 v tejto téme, ktorý objasňuje určité veci aj v súvise s tradíciou vo vzťahu k Biblii."

Ak tam nie sú, tak asi neboli dôležité alebo sa udalosti nimi popisované ani nestali. Ak si čítal Písmo, tak zistíš že udalosti a veci ktoré sú dôležité su v Písme spomenuté viacej krát, kým udalosti ktoré moc dôležité nie sú sú spomenuté len občaš, a teda udalosti ktoré nie sú vôbec dôležité pre Spásu nebudú spomenuté v Písme vôbec.

"Biblia neučí, že je jedinou autoritou a autori Novej zmluvy túto ešte nemali v rukách celkovo, ešte nebola dopísaná."

No nepriamo učí a to tak že zakaždým ked sa dokazuje nejaká pravda sa to dokazuje skrz Písmo a nikdy nie cez tradíciu. Nejde o to čo Biblia neučí, nedokazuje sa neexistencia ale existencia. V Písme nie je ani náznak toho aby sme mali dávať tradíciu na jednu úroven spolu s Písmom.

"Za čias prvých apoštolov ešte nebola Nová zmluva ako celok vytvorená, nebola ešte celá k dispozícii prvým veriacim. Napr. keď Pavol písal listy v 50tych rokoch či v prvej polovici 60tych rokov, ešte nebolo napísané žiadne evanjelium zo štyroch biblických. Vznik Jánovho evanjelia sa odhaduje okolo roku 90, pričom Pavol zomrel približne v 60tych rokoch. Bolo vtedy len zopár novozmluvných listov u niektorých veriacich. Za Písmo sväté sa vtedy pokladali hebrejské písma - Zákon a Proroci. To, čo poznáme ako písanú kompletnú Novú zmluvu, napr. evanjeliá, bolo prvé desiatky rokov len v čiastočnej resp. základnej ústnej podobe, teda ak nerátame nejaké prvé listy cca od 50tych rokov."

Dokým nebolo vytvorené Písmo, dovtedy mala tradícia svoje opodstatnenie. Po zapísaní Božieho slova ale už niet dovodu na tradíciu. Boh to zariadil tak, aby všetko doležité bolo v Písme, a to aj potvrdzuje, ked Písmo prehlasuje za dokonalé.

"2 Timoteovi 3:16". Celé Sväté písmo je napísané z vnuknutia Ducha Svätého (inšpirácia). Ide o Starý zákon, ale nie je vylúčené, že sa myslí aj na niektoré písané texty Nového zákona. Len čiastočne, lebo ako už bolo uvedené, keď to Pavol písal, Nový zákon ako celok ešte nebol na svete."

Pavlove pastorálne listy, konkrétne List Timotejovi bol napísaný krátko pred jeho smrťou v Ríme. Všetky jeho ostatné listy teda už boli napísané, a rovnako tak i Petrove listy. Evanjelia, skutky apoštolov, Janove listy, Judov a Jakubov list ešte napísané neboli, no Pavol ktorý bol naplnený Duchom Svätým určite vedel že aj tieto budú napísané a neskor uvedené do kanona.

" Mohol sa však čiastočne odvolávať na ústnu tradíciu a prípadne nejaké mimobiblické zdroje."

Nie nemohol, nikde v Písme jeho odvolávanie na ústne tradície či iné mimobiblické zdroje nenájdeš. Nemá zmysel nad týmto špekulovať ked to tam napísané nie je.

"Ak by sme išli podľa zásady "iba Písmo" (sola scriptura), môžeme tvrdenie, že Písmo je jediná autorita odmietnuť. A ako vieme, ktoré spisy majú byť v Biblii a ktoré nie? Opäť sa to nedá určiť na základe zásady "iba Písmo"."

Rovnako ako v prípade Starého Zákona. Boh sa postaral o to aby sa v kanone nachádzali spisy ktoré slúžia človeku na spásu.

"Vieme to totiž na základe toho, že Cirkev (pod Božím vedením) rozlíšila podľa určitých kritérií, ktoré knihy patria alebo nepatria do biblického zoznamu."

RKC správne určila Novozákooný kanon a teda v kanone sú uvedené všetky potrebné Novozákonne knihy. Avšak spravila chybu v tom že prijala do kanonu Starého zákona knihy ktoré Zidia odmietli ako napríklad knihy Machabejcov, Judita, Tobiaš. Tieto knihy maju v sebe tolko chýb a rozporov že ich Zidia do kanonu prijať nemohli, no RKC ich aj napriek tomuto prijala.

Biblia hovorí jasne: "Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad. Lebo proroctvo nikdy nevzišlo z ľudskej vôle; ale pod vedením Ducha Svätého prehovorili ľudia poslaní od Boha." (2. Petrov list 1,20-21)

Jedna z možných odpovedí. Dalšia možn odpoved može byť tá, že človek musí byť znovuzrodený a teda naplneni Duchom Svätým, a potom už Písmo nevykladá človek sám, ale Duch Svätý ktorý je v nom.
www.evs.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Nie náhodnou apoštoli a Cirkev? Podobne ako i Tradíciu. V biblických časoch to boli apoštoli ako Peter, Pavol, Jakub, Ján... dnes sú to ich nástupcovia v cirkvi. Cirkev len dopĺňa a vykladá Bibliu v súlade s ňou (Bibliou). Je to Cirkev - jej učiteľský úrad, čo najlepšie podáva veci. Možno tiež hovoriť o akomsi oficiálnom učení, napr. podľa katechizmu."

Apoštoli ktorí boli vedení Duchom svätým správne vykladali Písmo. Co sa cirkvi týka, cirke v Písme nikdy neznamenala nejakú komplikovanú organizovanu inštitúciu ako je dnes RKC. Pojem "cirkev" znamelao zhromaždeniu ľudu. Cirkev bolo i to ked sa stretli pokope traja kresťania. V case Pavla existovalo veľa roznych cirkví, ktorým boli ustanovaní "starší" a títo "starší" mali viesť Božie stádo, oni mali vykladať Písmo. RKC nemože byť tá pravá Cirkev na výklad, pretože ona hlása učenie ktoré je proti Písmu, mení názory a prisposobuje ich svetu, hromadí majetky, prenasledovala ludí s opačnými názormi, prepisuje Bibliu, a nemá pevné učenie, odrazu propaguje evoluciu, uponižuje Božie slovo, Genezis považuje za fiktívne príbehy a množstvo dalších vecí ešte robí. Toto nemá so zdravým učením nič spoločné! A nielen to, Písmo RKC nikde nikdy nedalo žiadnu autoritu robiť sa učitelom a vodcom.

"V Biblii sú viaceré veci len naznačené, a učenie o nich tam ešte nie je rozvinuté. To učenie sa rozvinulo až neskôr v Cirkvi, po Biblii. Biblia je základ, ale vykladá a do praxe ju zavádza Cirkev. Cirkev dáva napr. i sviatosti a robí Božie služby, sv. omše."

Ktoré veci ?

"KKC "80 „Posvätná Tradícia a Sväté písmo teda navzájom úzko súvisia a sú spojené. Veď obidve vyvierajú z toho istého božského prameňa, určitým spôsobom splývajú v jedno a smerujú k tomu istému cieľu.“ Obidve robia v Cirkvi prítomným a plodným tajomstvo Krista, ktorý sľúbil, že ostane so svojimi „po všetky dni až do skončenia sveta“ (Mt 28,20)."
"a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“

12 apoštolov založilo množstvo cirkví. Ježiš je teda vo všetkých cirkvách a nielen v RKC ako si to katolíci snažia nahovoriť. Tento verš je teda dokazom že RKC si v žiadnom prípade nemože garantovať prvenstvo, pretože Ježiš povedal že je so všetkými apoštolmi.

"83 Tradícia, o ktorej tu hovoríme, pochádza od apoštolov a odovzdáva to, čo oni prijali z Ježišovho učenia a príkladu a čo ich naučil Duch Svätý. Veď prvá generácia kresťanov ešte nemala napísaný Nový zákon a Nový zákon sám svedčí o procese živej Tradície."

Tradícia ktorá bola doležitá a správna sa zapísala. To čo nebolo doležité alebo bolo nesprávne sa nezapísalo. Dáva to zmysel. Tradície ktoré nie su Bohom vybraté sú plné omylov. Možme sa tak presvedčit i dnes. Jedna "doložená" tradícia hovorí že Peter zomrel v Ríme. Druhá "doložená" tradícia zas hovorí že Peter zomrel v antiochii. Jedna "doložená" tradícia hovorí že Peter bol biskupom a nominoval svojho následnikoa v Antiochii. Inu "doložená" tradícia zas hovorí o tom že Peter bol biskupom v Ríme. Jedna "doložená" tradícia hovorí že Peter napísal svoj prvý list v Ríme. Iná "doložená" tradícia zas hovorí že Peter ho napísal v Babylone v Egypte. A takto by som mohol pokračovať. Vidíme teda že na základe tradícii sa nedá orientovať a preto musí existovať jedno pevné Božie slovo ktoré je nemenné a ktoré sa nedá zrušiť ani prekrutit. Je to práve Písmo ktorým nás Ježiš učil dokazovať Božie pravdy. To ty fakt nepríde divné že o tradícii sa nikto v Písme ani len slovkom nezmienil ?

"Nikto netvrdí, že dedičný hriech by z človeka prešiel na Ježiša. Ide skôr o primeranosť, dôstojnosť. KKC: "490 Aby Mária mohla byť matkou Spasiteľa, „bola od Boha obdarovaná darmi hodnými takej veľkej úlohy“."
"722 Duch Svätý pripravil Máriu svojou milosťou. Bolo treba, aby bola „plná milosti“ [bez dedičného hriechu] Matka toho, v ktorom „telesne prebýva celá plnosť božstva“ (Kol 2,9)."
"Boh Otec v Panne Márii pripravil pre svojho Syna matku, ktorá by bola dôstojným príbytkom pre jeho od večnosti existujúceho Syna." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk"

Znova zopakujem, milosť dostávali len tí ludia ktorí boli hriešny. A nevyjadril si sa mi k tým veršom kde som ti ukazoval že všetci ludia su hriešny, a ked sa hovorí o všetkých ludoch tak sa to myslí pochopitelne bez výnimky.


484.
označiť príspevok

Krištof
   10. 6. 2019, 01:01 avatar
463. "Prečo by sa to netýkalo (kresťanskej cirkevnej Tradície)?" Lebo sa to týka iba židovských "obyčajov otcov", čo znamená všelijakých predpisov popridávaných k Mojžišovmu zákonu. Boli to výslovne ľudské predpisy. Tradícia Cirkvi je niečo iné, týka sa napr. učenia Cirkvi, ktoré je v Biblii naznačené vo viacerých textoch, kontextoch.

"Pavol a mimobiblická ústna/písomná tradícia". Aj Písmo v Skutkoch apoštolov hovorí, že Pavol bol najprv s veriacimi, než sa stal sám veriaci a než začal evanjelizovať; potom išiel aj do Jeruzalema za apoštolmi Petrom, Jakubom, Jánom (list Galaťanom). Nie všetko, čo písal vo svojich listoch, mal teda priamo zjavené Bohom, niečo sa dozvedel aj od iných veriacich, ktorí sa nimi stali už pred ním - povedali mu to ("ústna tradícia" resp. možno aj niečo napísali v rámci mimobiblických listov (v tom prípade je to tiež "tradícia", lebo ide o mimobiblické listy). Zrejme niečo mal i zo Starého zákona, najmä z Izaiáša. Napr. ani táto informácia z 1. listu Korinťanom 15,6, že Ježiš "sa zjavil viac ako päťsto bratom naraz; väčšina z nich žije doteraz, niektorí už zosnuli" - nie je známa z iných spisov Biblie, takže mu to asi niektorí veriaci len povedali alebo napísali v mimobiblickom liste.
1. list Korinťanom 15,3-7: "Odovzdal som vám predovšetkým to, čo som aj ja prijal: že Kristus zomrel za naše hriechy podľa Písem; že bol pochovaný a že bol tretieho dňa vzkriesený podľa Písem, že sa zjavil Kéfasovi (Petrovi) a potom Dvanástim. Potom sa zjavil viac ako päťsto bratom naraz; väčšina z nich žije doteraz, niektorí už zosnuli. Potom sa zjavil Jakubovi a potom všetkým apoštolom..." To sú teda tiež informácie, čo sa zrejme on sám dozvedel aj od iných, od apoštolov a veriacich. Vidieť tu náznaky predpavlovskej formuly vyznania viery. Podľa odborníkov dva Petrove novozákonné listy boli napísané neskôr než napr. Pavlov 1. list Korinťanom.

Píšeš: "Rovnako ako v prípade Starého Zákona. Boh sa postaral o to aby sa v kanone nachádzali spisy ktoré slúžia človeku na spásu." Ale ide o to, že to nespravilo Písmo samo, ale bola to neskôr Cirkev, ktorá určila, ktoré spisy zo všetkých patria do kánonu a ktoré nie. Teda cirkevná "tradícia" to určila a nie Biblia sama ani jej autori.

Čítal som ohľadom tých katolíckych deuterokánonické spisov Biblie:
"Židia totiž na synode v Jamnii (okolo r. 90 po Kr.) vylúčili zo svojho kánona 7 kníh (Tob, Jud, Bar, Múd, Sir, 1Mak, 2Mak) a časti ďalších dvoch (Est 10,4 – 16,24 a Dan 3,24-90; 13,1 – 14,42).
Čo ich k tomu viedlo?
Roku 70 po Kr. v Židovskej vojne bol dobitý Jeruzalem a chrám bol zničený. Pádom Jeruzalema Židia stratili všetko. Obety už v chráme prinášať nemohli a stratili aj svoju samostatnosť. Zo všetkého, čo im pripomínalo slávnu minulosť, zostalo im iba Sväté písmo. Preto všetku svoju energiu vložili do štúdia Písma. Zakladali biblické inštitúty – Rabínske akadémie, kde centrum štúdia bolo Sväté písmo. Pri týchto štúdiách sa nadhadzovali aj otázky, či a ktoré knihy sú Bohom inšpirované. Pochybnosti o posvätnosti kníh stále narastali. Zavádzali sa nové a nové kritériá, ktoré mali preveriť inšpirovanosť jednotlivých kníh. Napokon im zostali kritériá tri.
Ktoré to boli?
1. Podľa rabínov kanonickou mohla byť len tá kniha, ktorá vznikla vo Svätej zemi (Palestíne), teda v zemi, ktorú Boh prisľúbil Jahve Izraelovi.
2. Ďalej kniha musela byť pôvodne napísaná vo svätej reči – t.j. v hebrejčine.
3. Podľa Židov Ezdráš a Nehemiáš uzavreli kánon. Týmto uzavrením vraj vyhasla v Izraeli charizma inšpirácie, čiže Boh už nikomu nič nevnukol na napísanie. Preto kniha, ktorá vznikla po období Ezdráša a Nehemiáša nemohla byť inšpirovaná.
Prečo katolíci rozhodnutie synody v Jamnii neprijali?
1. Preto, lebo kresťania už mali svoju vlastnú náboženskú autoritu ustanovenú samotným Pánom Ježišom – apoštolov. Rozhodnutia synagógy kresťanov nezaväzovali.
2. Preto, lebo dovtedy tieto knihy Židia ako inšpirované prijímali (dosvedčuje to aj grécky preklad Biblie – Septuaginta, Filón Alexandrijský, Jozef Flavius – horlivý študent si o tom dôkazy nájde v skriptách ThDr. Štefana Janegu: „Všeobecný úvod do kníh Starého zákona“."
Septuaginta je grécky preklad Starého zákona z hebrejčiny. Vznikol v 3.-1. stor. pred Kr. v prostredí helénskej židovskej diaspóry. Na preklade sa pracovalo pravdepodobne už za Ptolemaia II. Filadelfa (vládol 285-246 pred Kr.), dokončený však bol až neskôr (275-130 pred Kr.). Nepravidelnosti v štýle a hodnote prekladu nám umožňujú rozpoznať mnohých prekladateľov. Oproti palestínskemu kánonu obsahuje aj deuterokánonické knihy.
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Židia majú aj iné starodávne spisy okrem "Zakona a Prorokov": Talmud, Mišnu.
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Pýtaš sa: "To ty fakt nepríde divné že o tradícii sa nikto v Písme ani len slovkom nezmienil?" Biblia je časovo prvá a Tradícia druhá. Autori Nového zákona, napr. Pavol, nevedeli, čo všetko bude a nebude v biblickom Novom zákone. Ani nevedeli, že bude kniha zvaná Nový zákon v tej podobe, v akej ho poznáme. Nový zákon vytvorila Cirkev v rámci Tradície po dokončení všetkých spisov Biblie a po smrti ich autorov; cirkevná Tradícia určila, ktoré spisy do NZ patria a ktoré nie. Tradícia prišla po Biblii asi od 2. storočia, ale vychádza aj z Biblie, v ktorej sú niektoré veci skôr len naznačené vo viacerých textoch, kontextoch a pod. Učenie tvorí Cirkev, pričom vychádza z Biblie i Tradície. V Biblii sú iba tie veci, udalosti, čo sa stali do konca 1. storočia - ohľadom Ježiša, prvých apoštolov, ľudí a okolností z 1. storočia. Ale život veriacich išiel ďalej aj v 2., 3. storočí a tak ďalej. To sa týka Tradícia. Kristus (a Boh) je a bude s Cirkvou "až do skončenia sveta".

Píšeš: "...človek musí byť znovuzrodený a teda naplneni Duchom Svätým, a potom už Písmo nevykladá človek sám, ale Duch Svätý ktorý je v nom." Avšak Peter v 2. liste 1,20-21 to adresoval práve veriacim a znovuzrodeným.
"Výroky prorokov a Sväté písmo vôbec nie sú obyčajnou ľudskou rečou, ale Božím slovom, lebo proroci a svätopisci hovorili a písali z vnuknutia Ducha Svätého. Z toho plynie dôležitá zásada pri čítaní a vysvetľovaní Písma: slová Písma si nesmie hocikto samovoľne vykladať a vykrúcať, ale musí hľadať v nich to, čo nám nimi sám Boh chcel zjaviť. A tu nemôže rozhodovať mienka jednotlivca, ale učenie Cirkvi, lebo jedine jej Boh zveril poklad svojich právd. Svätopisec tu má na mysli bludárov, ktorí si začali po svojom vykladať Sväté písmo." Komentár k tomu: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Kto z ľudí v Cirkvi podla Biblie má teda vedúce postavenie napr. aj ohľadom učenia a výkladu Biblie? Kto napr. písal biblické listy? Hociktorý veriaci? Niektoré veci (úlohy, služby, úkony) môže konať akýkolvek veriaci, ak to koná podla Písma a Cirkvi. Avšak Ježiš si zo všetkých učeníkov vyvolil ako svojich hlavných Dvanásť apoštolov; Lukáš 6, 12-17: "V tých dňoch vyšiel na vrch modliť sa a strávil celú noc v modlitbe s Bohom. Keď sa rozodnilo, zavolal si učeníkov a vyvolil si z nich Dvanástich, ktorých nazval apoštolmi: Šimona, ktorému dal meno Peter, a jeho brata Ondreja, Jakuba, Jána Filipa, Bartolomeja, Matúša, Tomáša, Jakuba Alfejovho, Šimona, ktorého volali Horlivec, Júdu Jakubovho a Judáša Iškariotského, ktorý sa stal zradcom. Zostúpil s nimi dolu a zastal na rovine i veľký zástup jeho učeníkov a veľké množstvo ľudu z celej Judey i z Jeruzalema aj z týrskeho a sidonského pobrežia."
Zvlášť potom si vyvolil apoštola Petra (Mt 16, 17-19; Jn 21,15). Bolo to teda dvanásť apoštolov s tým, že Judáš Iškariotský zlyhal, bol preto nahradený Matejom (Skutky 1,12-26). O prvom kresťanskom spoločenstve (po odchode Pána do neba) sa píše, že pri jeho vzniku najprv ľudia počúvali Petrovo kázanie a následne "prijali jeho slovo a dali sa pokrstiť... Vytrvalo sa zúčastňovali na učení apoštolov a na bratskom spoločenstve, na lámaní chleba a na modlitbách. Všetkých sa zmocňovala bázeň; prostredníctvom apoštolov sa dialo množstvo divov a znamení." Skutky 2,37-43. Potom apoštoli ustanovili aj niekolkých diakonov: Skutky 6,1-6. Diakon, ustanovený apoštolmi (resp. ich nástupcami) má v cirkvi tiež určité služby, napr. môže aj krstiť. Tak i diakon Filip krstil (Sk 8, 12-13; 36-39).
Potom bol medzi vyvolených apoštolov pridaný aj Pavol: "Pán mu povedal: Len choď, lebo jeho som si vyvolil za nádobu, aby zaniesol moje meno pohanom aj kráľom i synom Izraela." (Sk 9, 15) Prvý list apoštola Pavla Korinťanom 7, 10: "Tým, čo uzavreli manželstvo, prikazujem, ani nie ja, ale Pán..." - Teda apoštol Pavol tu v mene Pána Ježiša prikazuje ostatným veriacim. Takéto vedúce postavenie však nemá ktorýkolvek veriaci; i keď ktorýkolvek veriaci má svoje úlohy, možnosti.
List apoštola Pavla Rimanom 12, 3-8: "Mocou milosti, ktorú som dostal, hovorím každému z vás, aby si nik nemyslel o sebe viac, ako myslieť treba, ale zmýšľajte triezvo, každý podľa stupňa viery, aký mu udelil Boh." [Iný preklad: "Lebo mocou milosti, ktorá je mi daná, hovorím každému medzi vami, aby si nemyslel o sebe viac ako treba, ale aby skromne zmýšľal, ako Boh komu udelil mieru viery."] Lebo ako máme v jednom tele mnoho údov, ale všetky údy nekonajú tú istú činnosť, tak aj my mnohí sme jedno telo v Kristovi a jednotlivo sme si navzájom údmi. Máme rozličné dary podľa milosti, ktorú sme dostali: či už dar prorokovať v súlade s vierou, alebo dar slúžiť v službe, alebo učiť pri vyučovaní, či povzbudzovať pri povzbudzovaní. Kto teda dáva, nech dáva nezištne, kto je predstavený, nech je starostlivý, kto preukazuje milosrdenstvo, nech to robí radostne."

Potom bol podla Písma - Skutkov apoštolov 15. kap. prvý velký snem a hlavnú úlohu v ňom mali v Pánovom mene - samozrejme - opäť apoštoli: Peter, Pavol, Jakub...
Čo tu teda vidíme? To, že títo apoštoli (a čiastočne diakoni) mali v kresťanskom spoločenstve od začiatku vedúce postavenie a ostatní učeníci ich poslušne počúvali. Tak to má byť aj v dnešnej cirkvi, pokial ide o nástupcov apoštolov: pápeža (nástupca Petra), biskupov, kňazov - treba ich počúvať (samozrejme, okrem hriechu). To je cnosť pokory, poslušnosti, lásky. Oni sú služobníkmi Boha a Pána Ježiša. Všetci učeníci a veriaci majú svoje úlohy, povolanie a služby, ale vedúce postavenie majú predstavení Cirkvi. "Kto vás počúva, mňa počúva..." (Lk 10,6) Samozrejme, pozor na Judášov, lebo Judáš bol medzi Dvanástimi a medzi "Tisíckami" sa tiež nejakí "Judášovia" môžu sem-tam vyskytovať. Napokon len nedokonalými ľuďmi boli i apoštoli a aj ich nástupci sú len ľudia.
Katechizmus KC "1269 Keď sa pokrstený stane údom Cirkvi, už nepatrí sebe, ale tomu, ktorý za nás zomrel a vstal z mŕtvych. Odvtedy je povolaný, aby sa podriaďoval iným, aby im slúžil v spoločenstve Cirkvi a aby poslúchal predstavených Cirkvi a podriaďoval sa im, aby si ich vážil a mal ich v láske. Tak ako z krstu vyplývajú zodpovednosti a povinnosti, pokrstený má v Cirkvi aj práva: prijímať sviatosti, živiť sa Božím slovom a dostávať aj iné druhy duchovnej pomoci Cirkvi."
"873 Aj rozdiely, ktoré z Pánovej vôle jestvujú medzi údmi jeho tela, slúžia jednote Cirkvi a jej poslaniu. Lebo „v Cirkvi je rozdielnosť služieb, ale jednota poslania. Kristus zveril apoštolom a ich nástupcom poslanie učiť, posväcovať a spravovať (munus docendi, sanctificandi et regendi) v jeho mene a jeho mocou. Ale aj laici, keďže dostali účasť na Kristovom kňazskom, prorockom a kráľovskom úrade, majú svoj podiel na poslaní celého Božieho ľudu v Cirkvi a vo svete.“ „V obidvoch týchto skupinách [v hierarchii i medzi laikmi] sú veriaci v Krista, ktorí profesiou evanjeliových rád… sa svojím osobitným spôsobom zasväcujú Bohu a prispievajú k spásnemu poslaniu Cirkvi."

Paradoxne KC uznáva význam aj niektorých iných cirkví, "oddelených bratov": bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


508.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   13. 6. 2019, 23:46 avatar
484

"Lebo sa to týka iba židovských "obyčajov otcov", čo znamená všelijakých predpisov popridávaných k Mojžišovmu zákonu. Boli to výslovne ľudské predpisy. Tradícia Cirkvi je niečo iné, týka sa napr. učenia Cirkvi, ktoré je v Biblii naznačené vo viacerých textoch, kontextoch."

Tradícia cirkvi nie je niečo iné. Aj v Katolíckom preklade sa uvádza že "obyčaje otcov" predstavovali tradíciu. Tradícia cirkvi obsahuje aj veci ktoré v Biblii nie sú vobec nijako ani len naznačené a je to teda rovnako ako s tými židovskými predpismi.
...........................................................................................................................

Co sa apoštola Pavla týka, ja pripúšťam že niektoré veci mohol mať i z tradície, to je v poriadku. Boh to ale zariadil tak aby Pavol napísal a vykladal ludom v Písme len to čo bolo doležité pre spásu. Inak povedané, Boh správne vyfiltroval čo z tradície odrážalo Božiu skutočnosť, a túto tradíciu potom zapísal prostredníctvom Pavlových listov. Tradícia ktorá bola nepotrebná alebo nepresná, táto tradícia do Pavlových listov zahrnutá nebola.

................................................................................................................................................

"Podľa odborníkov dva Petrove novozákonné listy boli napísané neskôr než napr. Pavlov 1. list Korinťanom."

Ako prvý list Korintanom možno áno, ale ako Prvý List Timotejovi pravdepodobne nie.

.................................................................................................................................................................

"Ale ide o to, že to nespravilo Písmo samo, ale bola to neskôr Cirkev, ktorá určila, ktoré spisy zo všetkých patria do kánonu a ktoré nie. Teda cirkevná "tradícia" to určila a nie Biblia sama ani jej autori."

V prvom rade RKC neurčila biblický kanon zcela správne. Ako som už spomínal, pridala donho i niektoré nebiblické spisy Starého zákona (Tobias, Judita, Machabejci, Sirachovcova), nehovoriac o tom že vytvorenie definitívneho kanona jej trvalo velmi dlhý čas, tuším až v 15 storočí vznikol konečný katolícky kanon ako ho poznáme dnes. Muratariho kanon z 2 storocia nám dokonca hovorí že v tom čase kanon RKC obsahoval i knihy ako kniha múdrosti či apokalypsa Petrova ktoré dnes už v kanone nie sú. Nedá sa teda povedať že by RKC pri zostavovaní biblického kanona pristupovala ukážkovo.

Po druhé, RKC zhotovila kanon na základe už napísaných novozákonných spisov. Studovala teda tieto novozákonné spisy a zna základe ich učenia filtrovala ktoré z nich prijme a ktoré neprijme do kanona, vysvetli mi teda ako v tomto zohrala tradícua ulohu ?

Po tretie, ešte pred vznikom Muratoriho kanonu v roznych cirkvách existovali vlastné kanony. Tak napríklad Pavlove listy bežne kolovali medzi cirkvami a zdá sa mi že aj evanjelia. Keby teda RKC mocensky neprebrala v druhom storočí moc, stalo by sa to, že i ostatné lokálne cirkvi by konečný kanon zostavili, a možno ovela skor než sa to podarilo RKC a s ovela menej chybami.

............................................................................................................................................

Co sa týka tých deuterokanonických kníh, vedel by si mi dať nejaký odkaz na link ktorý potvrdzuje to že židia brali tieto knihy po istý čas ako inšpirované spisy ? Ale aj kebyže to je pravda, to ešte nič neznamená. Však aj RKC brala ako inšpirované spisy nového zákona po určitú čast i knihu mudrosti a Petrovu apokalypsu, neskor však toto stanovisko zmenila. Deuterokanonicke knihy neboli prijate do kanona aj preto lebo obsahuje závažne historické ako aj teologické nedostatky. myslíš si že nejaký spis može byť označený za inšpirovaný ked sa v nom nachádzahy protirečenia, nepresnosti a protibiblické pojmy ?

"Židia majú aj iné starodávne spisy okrem "Zakona a Prorokov": Talmud, Mišnu."

Majú, ale myslím si že by nemali mať. Boh im nikde neprikazoval aby si zostavovali ešte niečo dalšie k svojmu biblickému učeniu. Pokial teda Talmud a Mišnu nepovažuju za rovnu Tore tak v tom osobne problém nevidím.
...................................................................................................................

"Biblia je časovo prvá a Tradícia druhá."

Práveže je to naopak. Najprv bola Tradícia a až potom sa tradícia zapísala a spravilo z nej Písmo.

"Autori Nového zákona, napr. Pavol, nevedeli, čo všetko bude a nebude v biblickom Novom zákone. Ani nevedeli, že bude kniha zvaná Nový zákon v tej podobe, v akej ho poznáme."

Oni to možno nevedeli, ale Boh ktorý prostredníctvom nich písal Bibliu to vedel. A preto ked Pavol hovorí Timotejovi o dokonalosti Písma, myslel tým nielen súčasné napísané Písmo, ale i novozákonné Písmo ktoré ešte len bude napísané. Ak by sme tvrdili opak, potom by sme museli priznať to že dokonalé sú len Pavlove listy a evanjelia ktoré boli napísané neskor by potom museli byt nedokonalé, a takýto názor je samozrejme hlupost, celé Pismo je dokonale, a nie len jeho časť.

"V Biblii sú iba tie veci, udalosti, čo sa stali do konca 1. storočia - ohľadom Ježiša, prvých apoštolov, ľudí a okolností z 1. storočia. Ale život veriacich išiel ďalej aj v 2., 3. storočí a tak ďalej. To sa týka Tradícia. Kristus (a Boh) je a bude s Cirkvou "až do skončenia sveta"."

Lenže problém je ten že Písmo nikde nehovorí o tom že by sme mali považovať za doležitu ku spáse aj tradíciu. V Písme bolo vela priležitosti kedy Ježiš alebo apoštoli mohli povedať niečo pozitívne k tradícii, ale nepovedali. V Biblii platí to že čím je doležitejšia vec, tým je viacej krát spomenutá v Písme, a to že by sme sa mali riadiť ku spáse aj podla tradície, o tom nie je v Písme spomenuté ani raz a to pravdepodobne preto že to nie je doležité.

....................................................................................................................................

"Avšak Peter v 2. liste 1,20-21 to adresoval práve veriacim a znovuzrodeným.
"Výroky prorokov a Sväté písmo vôbec nie sú obyčajnou ľudskou rečou, ale Božím slovom, lebo proroci a svätopisci hovorili a písali z vnuknutia Ducha Svätého. Z toho plynie dôležitá zásada pri čítaní a vysvetľovaní Písma: slová Písma si nesmie hocikto samovoľne vykladať a vykrúcať, ale musí hľadať v nich to, čo nám nimi sám Boh chcel zjaviť. A tu nemôže rozhodovať mienka jednotlivca, ale učenie Cirkvi, lebo jedine jej Boh zveril poklad svojich právd. Svätopisec tu má na mysli bludárov, ktorí si začali po svojom vykladať Sväté písmo." Komentár k tomu: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk"

v 2Pt 1: 20 -21 sa píše o proroctvách a nie o biblickom učení. A biblické učenie a proroctvo je rozdiel. Ale súhlasím že proroctvá sú mnohokrát ťažké na pochopenie, ťažšie na pochopenie než biblické učivo, a preto si tiež myslím že je dobré stretnut sa v nejakej skupine veriacich (Cirkvi) a tam toto proroctvo rozoberať. A inak niečo podobné sa stalo aj pri etiopskom eunuchovi ktorý čítal Izaiáša a nechápal tomu, a tak k nemu prišiel apoštol Filip a vysvetlil mu to. K vysvetleniu teda podla mna stačí aj jeden či viacerí ludia, nie je k tomu potrebná nejaká inštitúcia. Doležite je skor to aby dotyčný ludia ktori sa podujmu k vysvetlovaniu boli naplnení Duchom Svätým - Evanjelium podľa Matúša 18:20
"Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.“
.........................................................................................................................................................

K druhej časti sa ti vyjadrím v dalsom prispevku.


509.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   14. 6. 2019, 00:03 avatar
484 2 časť.

"Kto z ľudí v Cirkvi podla Biblie má teda vedúce postavenie napr. aj ohľadom učenia a výkladu Biblie?"

V písme sa hovorí o "starších" vybraných z ludu, ktorý maju byť vodcami svojich jednotlivých cirkví.

"Kto napr. písal biblické listy? Hociktorý veriaci? Niektoré veci (úlohy, služby, úkony) môže konať akýkolvek veriaci, ak to koná podla Písma a Cirkvi."

Aké biblické listy máš na mysli ?

"Potom apoštoli ustanovili aj niekolkých diakonov: Skutky 6,1-6. Diakon, ustanovený apoštolmi (resp. ich nástupcami) má v cirkvi tiež určité služby, napr. môže aj krstiť. Tak i diakon Filip krstil (Sk 8, 12-13; 36-39)."

Diakoni sa starali predovšetkým o chudobných a chorých, to priznáva aj RKC. Nepochybujem však že ked mali možnosť tak aj niekoho mohli pokrstič, ako napríklad pokrstil apoštol Filip eunucha ked ho o to požiadal, avšak krst nebola ich hlavná úloha. Diakoni teda nemali nič spoločné s riadením Cirkvi.

"Čo tu teda vidíme? To, že títo apoštoli (a čiastočne diakoni) mali v kresťanskom spoločenstve od začiatku vedúce postavenie a ostatní učeníci ich poslušne počúvali. Tak to má byť aj v dnešnej cirkvi, pokial ide o nástupcov apoštolov:"

Diakoni nemali, ale apoštoli áno, to uznávam. Apoštoli vybudovali Cirkev a ustanovili zriadenie ako má Cirkev fungovať. O apoštolských nástupcov v Písme nie je ani reči. Apoštolom nemohol byť hocikto ale len ten kto bol očitým svedkom Ježiša, a preto ani nemože existovať niečo ako apoštolská postupnosť.

"pápeža (nástupca Petra), biskupov, kňazov - treba ich počúvať (samozrejme, okrem hriechu). To je cnosť pokory, poslušnosti, lásky. Oni sú služobníkmi Boha a Pána Ježiša."

Nikde v Písme sa neuvádza že máme poslúchať jedinú Cirkev ktorá bude mať moc nad všetkými a tobož už nie RKC ktorá sa v Písme nezmienuje. Ak je pápež nástupcom Petra to by musela RKC c prvom rade dokázať z Písma, lenže dokázať to nevie.

"Všetci učeníci a veriaci majú svoje úlohy, povolanie a služby, ale vedúce postavenie majú predstavení Cirkvi. "Kto vás počúva, mňa počúva..."

Ten verš hovorí o apoštoloch a nie o ich takzvaných následovníkov. A cirkev je v Písme definovana ako zhromaždenie dvoch a viacerých ludí a nie ako cirkevná organizácia.


510.
označiť príspevok

Krištof
   14. 6. 2019, 02:34 avatar
508. Tradícia kresťanskej Cirkvi je iná vec než tie dané židovské obyčaje. Pozri napr. príspevok 277., ktorý hovorí o praxi veriacich prvé desiatky rokov po dokončení Nového zákona, ako žili svoju vieru, aké mali názory. Aj to teda poznáme z Tradície a môže to dopĺňať a objasňovať informácie z Biblie. bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Písmo v Novej zmluve sa časovo týka toho, čo sa dialo v 1. storočí po Kr. Tradícia hovorí o tom, čo sa dialo ďalej, a aj Kristus povedal, že bude s apoštolmi a cirkvou "až do skončenia sveta" (Mt 28,20). Cirkev pri tvorení učenia vychádzala z Biblie aj Tradície. V Biblii sú niektoré veci ohľadom učenia vyjadrené v náznakoch vo viacerých textoch, spisoch. Napr. ani Svätá Trojica tam nie je nejako systematicky a jasne vyjadrená v jednom liste. Sú tam celkovo k tomu náznaky a ďalšie náznaky sú potom v spisoch kresťanských autorov, ktorí prišli po Biblii, napr. od 2. storočia. Jasné učenie o Trojici prišlo v Cirkvi až po Biblii, pričom k tomu prispeli aj diela Tradície, cirkevných autorov a pod.

Cirkev zostavovala biblický kánon logicky v čase, keď už Biblia bola dokončená, po smrti prvých apoštolov. To znamená, že Biblia samotná neurčila - autori biblických spisov neurčili, ktoré spisy budú v tom kánone a ktoré nie. Autori Nového zákona - napr. Pavol - nevedeli, čo všetko bude a nebude v biblickom Novom zákone. Ani nevedeli, že bude existovať kniha zvaná Nový zákon so všetkými tými spismi a v tej podobe, v akej to poznáme. Nikde sa o tom v Biblii ani nezmieňujú. Boli aj iné spisy, tzv. apokryfné, ktoré Cirkev do spisov nedala, napr. Filipovo evanjelium, Tomášovo evanjelium, Apokalypsa Petrova atď. Nebola to teda Biblia, ktorá by Cirkvi poradila, ktoré spisy má pri zostavovaní Biblie schváliť a ktoré odmietnuť, ale bola to napr. aj Tradícia, ktorá hovorila o tom, ktoré spisy Cirkev napr. v 2. storočí používala. Cirkev vedená Duchom Svätým a berúca ohľad i na Tradíciu zostavovala biblický kánon. Mimochodom údajne Martin Luther v 16. stor. chcel z Novej zmluvy odstrániť niektoré knihy: List Židom, List Jakuba, List Júdov a Zjavenie Jána. bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

V 2. storočí neboli "rôzne cirkvi", ako píšeš. Bola iba jedna Cirkev a boli v nej rôzne spoločenstvá. Aj teraz Katolícka cirkev obsahuje veľa rôznych spoločenstiev. A prvé rozdelenia a rozkoly v Cirkvi nastali až cca 11. storočí. Tak vznikli dve cirkvi, "katolícka" a "pravoslávna". Veď napr. aj z 1. storočia z Biblie vidíme, že v rámci jednej Cirkvi sa písali listy do rôznych spoločenstiev tej jednej Cirkvi: napr. Pavlove listy Kolosanom, Rimanom, Galaťanom. Pavol, Peter, Ján, Jakub a niektorí ďalší boli čosi ako centrum Cirkvi, "vedúci". Spoločenstiev bolo viac, Cirkev s centrom (apoštoli) však bola jedna.

Minule som ti písal a dal linky ohľadom tých katolíckych deuterokánonické spisov Biblie - kam stále patrí aj Kniha múdrosti, ak by si nevedel. Petrova apokalypsa tam nepatrí a pokiaľ viem nikdy nepatrila. Dal som ti link, že Septuaginta je grécky preklad Starého zákona z hebrejčiny. Vznikol v 3.-1. stor. pred Kr. v prostredí helénskej židovskej diaspóry, teda robili ho židia. Na preklade sa pracovalo pravdepodobne už za Ptolemaia II. Filadelfa (vládol 285-246 pred Kr.), dokončený však bol až neskôr (275-130 pred Kr.). Oproti palestínskemu kánonu obsahuje aj deuterokánonické knihy - tak ako katolícky Starý zákon: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Tento kánon je v poriadku, ale tvoj názor, že sú tam vraj nejaké nepresnosti, ti neberiem.

Pavol v 2. liste Timoteovi nepíše, že Písmo je dokonalé; píše tam toto: "Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na poúčanie, na usvedčovanie, na nápravu a na výchovu v spravodlivosti" (2Tim 3,16). Má tým na mysli Starý zákon, ale azda aj svoje listy (prípadne nejakú písanú mimobiblickú tradíciu), čo sa vzťahovali na novozákonnú zvesť. Niet dôkazu pre tvoje tvrdenie, že z Božej inšpirácie Pavol akosi predvídal, že neskôr vzniknú ďalšie spisy (evanjeliá, listy, Zjavenie Jána) do budúcej knihy Nového zákona. Pritom z toho vôbec nevyplýva ani to, že keď neskôr vznikli listy iných apoštolov a evanjeliá, ktoré boli zaradené do Nového zákona, že by tým pádom tie mali byť menej dobré než tie Písma, čo boli za čias Pavla a ktoré tým mal na mysli.

Ježiš ani Pavol nemohli hovoriť o konkrétnej kresťanskej tradícii, ktorá konkrétne vznikla až po nich, napr. od 2. stor. Ale Ježiš povedal všeobecne apoštolom, že keď im neskôr pošle Ducha pravdy, ten ich uvedie do celej pravdy, aj do tej, ktorú v tom čase ešte nevedeli prijať, a že s Cirkvou bude až do skončenia sveta. Tým sa implicitne všeobecne dotkol aj Tradície, ktorá sa objavila takpovediac v čase medzi Bibliou z 1. storočia a "skončením sveta". Cirkev netrvala iba po 1. storočie, na ktoré sa časovo vzťahuje písanie Biblie a život prvých apoštolov. Starý zákon sa časovo týka mnohých storočí, písal sa v priebehu viacerých storočí. Nový zákon zahŕňa dejovo len jedno - 1. storočie, kedy sa písal. Cirkev však fungovala ďalej a to sa týka aj jej Tradície. Biblia je základ, ale aj ten základ vykladá Cirkev, pričom ho vykladala povedzme od 2. storočia, týka sa to teda i jej Tradície.

509. Ani apoštol Pavol nebol očitým svedkom Ježiša počas jeho pozemského života, hoci neskôr mu zmŕtvychvstalý Ježiš dal zjavenie. Napriek tomu bol apoštolom. Navyše ani apoštol Matej, ktorý nahradil Judáša, nebol vyvolený priamo Ježišom, ale bol zvolení inými apoštolmi, bol akýmsi nástupcom pôvodného apoštola. (Skutky 1,12-26)

Ježiš založil Cirkev "na Petrovi", akoby na úrade či štruktúre, ktorý na začiatku predstavoval Peter. Pozri Mt 16, 17-19; Jn 21,15. Štruktúra Cirkvi na základe apoštolov mala pokračovať ďalej aj po fyzickej smrti Petra a apoštolov ("až do skončenia sveta". Preto je pochopiteľné, že keď ďalej existuje Cikrev, existujú aj nástupci Petra a apoštolov (biskupi, kňazi...).
"...je len prirodzeným dôsledkom časového rozpätia Cirkvi, jej jestvovania, že v nej musí byť vždy niekto, kto predstavuje túto najvyššiu autoritu. Sú to nástupcovia sv. Petra v jeho pastierskom úrade - rímski biskupi (pápeži)." K tomu Mt 16, 17-19; Jn 21,15 dva komentáre:
1. "Týmito slovami prisľubuje Ježiš Šimonovi najvyšší úrad v Cirkvi. Nové Šimonovo meno bude Skala (po aramejsky Kéfá, po grécky Pétros), Peter. Je to meno úradu, ktorý má Šimon zastávať v budúcej, Kristom založenej Cirkvi. Na tomto Petrovom úrade Ježiš postaví svoju Cirkev akoby na skale. Odovzdanie kľúčov od domu alebo mesta znamenalo odovzdanie moci (právo otvárať a zatvárať, vpúšťať a vylučovať). Najvyššia Petrova moc zahrňuje v sebe moc kľúčov, moc viazať a rozväzovať, čo obrazne označuje skutočnú úplnú a najvyššiu právomoc a autoritu v Cirkvi. Po svojom vzkriesení Kristus svoj prísľub splnil a odovzdal Petrovi najvyšší úrad v Cirkvi (Jn 21, 15–17)."
a-repko.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

2. "Kristus po svojom zmŕtvychvstaní rehabilituje Petra a dáva mu moc nad celou Cirkvou. Trojitým vyznaním lásky Peter odčiňuje trojnásobné zapretie. U sv. Matúša 16, 13-20 (porov. Mk 8, 27-30; Lk 9, 18-21) Ježiš prisľúbil Petrovi najvyššiu plnoprávnu moc v Cirkvi. Teraz ho ako dobrý pastier ustanovuje za svojho zástupcu. Z Pánových slov je jasné, že Petrovi osobitne zveruje zvláštnu starosť o duchovné stádo svojej Cirkvi. Peter bude tu na zemi priamym Kristovým zástupcom. Tak rozumel Pánovým slovám sv. Ján, očití svedkovia, ostatní apoštoli i kresťania prvých storočí. A je len prirodzeným dôsledkom časového rozpätia Cirkvi, jej jestvovania, že v nej musí byť vždy niekto, kto predstavuje túto najvyššiu autoritu. Sú to nástupcovia sv. Petra v jeho pastierskom úrade - rímski biskupi (pápeži)."
a-repko.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


511.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   15. 6. 2019, 00:22 avatar
510

"Tradícia kresťanskej Cirkvi je iná vec než tie dané židovské obyčaje. Pozri napr. príspevok 277., ktorý hovorí o praxi veriacich prvé desiatky rokov po dokončení Nového zákona, ako žili svoju vieru, aké mali názory. Aj to teda poznáme z Tradície a môže to dopĺňať a objasňovať informácie z Biblie."

Co sa týka učenia je to niečo iné, ale princíp je rovnaký, a tým princípom je to že ide o niečo čo je mimo "Písmo" a teda jedna sa rovnako o tradíciu, len s iným učením.
.......................................................................................................
"Písmo v Novej zmluve sa časovo týka toho, čo sa dialo v 1. storočí po Kr. Tradícia hovorí o tom, čo sa dialo ďalej, a aj Kristus povedal, že bude s apoštolmi a cirkvou "až do skončenia sveta" (Mt 28,20)."

No tak v prvom rade výraz "až do skončenia sveta" sa nemusí nutne chápať doslovne. V knihe Exodus 21:6 sa píše : "jeho pán ho privedie pred Boha, potom ho zavedie k dverám alebo verajam a jeho pán mu šidlom prepichne ucho. A bude jeho otrokom naveky." Myslíš si že otrok bude otrokom svojho pána naveky, a teda i v nebeskom královstve ? To asi nie. Výraz "naveky" tu v tomto prípade skor symbolizuje pevnosť puta medzi otrokom a jeho pánom. A podobne to može byť aj v Mt28,20.

Po druhé, aj kebyže hore uvedené neplatí, Ježiš povedal že bude s apoštolmi naveky a nie s cirkvou. Nepridávaj tam slová ktoré tam napísane nie su. A navyše Ježiš tam hovorí že bude naveky so všetkými 12 apoštolmi, a teda so všetkými cirkvami ktoré apoštoli založili, a nielen s nejakou jednou jedinou Cirkvou.
....................................................................................................................
"Cirkev pri tvorení učenia vychádzala z Biblie aj Tradície. V Biblii sú niektoré veci ohľadom učenia vyjadrené v náznakoch vo viacerých textoch, spisoch. Napr. ani Svätá Trojica tam nie je nejako systematicky a jasne vyjadrená v jednom liste. Sú tam celkovo k tomu náznaky a ďalšie náznaky sú potom v spisoch kresťanských autorov, ktorí prišli po Biblii, napr. od 2. storočia. Jasné učenie o Trojici prišlo v Cirkvi až po Biblii, pričom k tomu prispeli aj diela Tradície, cirkevných autorov a pod."

Trojica je v Písme jasne nepriamo vyjadrená, k tomu žiadna tradícia nebola potreba. Fakt že Ježiš je v Písme považovaný za Boha + to že Boh je len jeden, z tohto jednoznačne musí vyplývať existencia Trojice. Ak by sa RKC riadila výlučne Písmom, trojica by bola ako oficiálne učenie prijaté od začiatku, a nie až dakedy tuším v 4 storočí. Takto to dopadne ked sa biblické učenie vykladá tradíciou v ktorej polovička cirkevných otcov mala iné názory než druhá polovička a výsledkom toho bolo to že sa nevedeli zhodnut na Trojici a preto Trojica bola oficiálne prijatá až o niekolko storočí neskor.
...........................................................................................................................
"Cirkev zostavovala biblický kánon logicky v čase, keď už Biblia bola dokončená, po smrti prvých apoštolov. To znamená, že Biblia samotná neurčila - autori biblických spisov neurčili, ktoré spisy budú v tom kánone a ktoré nie."

Svoj vlastný katolícky kanon si určila sama RKC, avšak aj to dosť oneskorene (kanon v dnesnej podobe RKC oficialne vyhlasila až na tridentskom koncile) a s mnohými chybami ako som už spomínal, napríklad apokryfy v Muratoriho kanone z 2 storočia (Apokalypsa Petrova, kniha mudrosti ) ktoré boli neskor RKC z kanonu vylúčené. Aj bez RKC by sa zostavil oficiálny konečný kanon, a dovolím si povedať že by to bolo pravdepodobne ovela skor a s menej chybami.

"Autori Nového zákona - napr. Pavol - nevedeli, čo všetko bude a nebude v biblickom Novom zákone. Ani nevedeli, že bude existovať kniha zvaná Nový zákon so všetkými tými spismi a v tej podobe, v akej to poznáme. Nikde sa o tom v Biblii ani nezmieňujú."

Oni to možno nevedeli, ale Boh to samozrejme vedel. A bol to Boh ktorý viedol Pavla čo má písať. A ked ho viedol aby napísal že Písmo je dokonalé, tak Boh mal tým na mysli všetky kanonické spisy Nového zákona.

"Boli aj iné spisy, tzv. apokryfné, ktoré Cirkev do spisov nedala, napr. Filipovo evanjelium, Tomášovo evanjelium, Apokalypsa Petrova atď."

Apokalypsu Petrovu dala, však tá sa nachádzala v Muratoriho kanone ktorý je z 2 storočia. Neskor však tuto apokalypsu RKC z kanonu vyškrtla.

"Mimochodom údajne Martin Luther v 16. stor. chcel z Novej zmluvy odstrániť niektoré knihy: List Židom, List Jakuba, List Júdov a Zjavenie Jána. bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk"

Aj ked mám k Lutherovi ovela bližšie než k RKC, predsa len s nim vo všetkom nesúhlasím. Preto ani protestanti, nie všetci sa detailne zhodujú so všetkým učením Luthera, i ked v hlavných bodoch áno.
......................................................................................................................
"V 2. storočí neboli "rôzne cirkvi", ako píšeš. Bola iba jedna Cirkev a boli v nej rôzne spoločenstvá."

Neboli ? A napríklad Jeruzalemská Cirkev, či Antiochijska cirkev v tom čase neexistovali ? Nehovoriac o tom že len v čase apoštoloch je len v Písme spomenutých vyše 15 cirkiev ( Napríklad Pavlove listy Cirkvám, Cirkvi spomenute v zjavení ) a to bolo ešte len v počiatku krestanstva. Je samozrejme že časom ked sa krestanstvo šírilo do nových kutov Zeme vznikali i nové Cirkvi, napríklad Egyptská Cirkev a dalsie.

"Aj teraz Katolícka cirkev obsahuje veľa rôznych spoločenstiev. A prvé rozdelenia a rozkoly v Cirkvi nastali až cca 11. storočí. Tak vznikli dve cirkvi, "katolícka" a "pravoslávna". Veď napr. aj z 1. storočia z Biblie vidíme, že v rámci jednej Cirkvi sa písali listy do rôznych spoločenstiev tej jednej Cirkvi: napr. Pavlove listy Kolosanom, Rimanom, Galaťanom. Pavol, Peter, Ján, Jakub a niektorí ďalší boli čosi ako centrum Cirkvi, "vedúci". Spoločenstiev bolo viac, Cirkev s centrom (apoštoli) však bola jedna."

Ano, Cirkvi bolo v tom čase viac, ale pritom také oficiálne sídlo apoštolov kde trávili najviac času a kde sa stretávali bolo len jedno. A bolo by dobre si pripomenut že tým miestom bol Jeruzalem a teda Jeruzalemská Cirkev a nie rímska cirkev. Bola to práve Jeruzalemská cirkev, ktorá bola vytvorená ako prvá čím sa jej dostalo prednostného postavenia, vid "prvorodený". Z jeruzalemskej cirkvi poslal i apoštol Peter svoj prvý list v ktorom nazýva Jeruzalem Babylonom. A z menšej časti i antiochijská cirkev ktoré boli spolu s Jeruzalemskou cirkvou v apoštolských časoch najvplyvnejšie a žiadna rímska cirkev. Tej Písmo venuje len velmi málo pozornosti, čo je ale prekvapujuce vzhladom na vyjadrenia o tom že je to RKC cirkev ktorá je vodcom.
.................................................................................................................................
"Minule som ti písal a dal linky ohľadom tých katolíckych deuterokánonické spisov Biblie - kam stále patrí aj Kniha múdrosti, ak by si nevedel. Petrova apokalypsa tam nepatrí a pokiaľ viem nikdy nepatrila."

Petrovu apokalypsu som nespomínal som Septugaintov ale s Muratoriho kanonom.

"Dal som ti link, že Septuaginta je grécky preklad Starého zákona z hebrejčiny. Vznikol v 3.-1. stor. pred Kr. v prostredí helénskej židovskej diaspóry, teda robili ho židia. Na preklade sa pracovalo pravdepodobne už za Ptolemaia II. Filadelfa (vládol 285-246 pred Kr.), dokončený však bol až neskôr (275-130 pred Kr.). Oproti palestínskemu kánonu obsahuje aj deuterokánonické knihy - tak ako katolícky Starý zákon"

Treba si tu ujasniť niekolko faktov. Egyptský židia ktorí čerpali zo Septugainty tvorili len malú komunitu. Z celkového počtu židov tvorili možno len zopár % a možno ani nie %. Vyzdvihovať učenie malého % egyptských židov a ignorovať názory vyše 95% palestínskych -Izrealských židov je čistá manipulácia. Za druhé, aj ked egyptský židia prijali Deuterokanonické spisy, po pár storočiach sa ich zriekli. Dačo podobné spravila aj RKC ktorá najprv prijala Petrovu Apokalypsu a po čase sa jej zriekla. Po tretie, deuterokanonické spisy starého zákona boli ako oficiálne učenie RKC prijaté až dakedy v 15 storočí, nepochybne aj z dovodu že to RKC v tom čase hrlao do karát v boji proti protestantom a presadení očistca. Po štvrté, ako som už naznačil, Deuterokonanické spisy obsahuju významne teologické ale aj historicke rozpory, sú takéto spisy podla teba inšpirované ?
...........................................................................................................................
"509. Ani apoštol Pavol nebol očitým svedkom Ježiša počas jeho pozemského života, hoci neskôr mu zmŕtvychvstalý Ježiš dal zjavenie. Napriek tomu bol apoštolom. Navyše ani apoštol Matej, ktorý nahradil Judáša, nebol vyvolený priamo Ježišom, ale bol zvolení inými apoštolmi, bol akýmsi nástupcom pôvodného apoštola. (Skutky 1,12-26)"

Očitým svedkom nebol, ale prišiel s Ježišom pri jeho zjavení priamo do kontaktu a teda ako keby svedkom bol. Matej nahradil Judáša preto lebo apoštolov bolo v tom čase 11 a bolo ich potrebné aby ich bolo tolko čo na počiatku. Keby Judáš nebol zradil Ježiša, Apoštol Matej by nebol zvolený.
.............................................................................................................

K druhej časti sa ti vyjadrím neskor.


512.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   15. 6. 2019, 01:41 avatar
"Pavol v 2. liste Timoteovi nepíše, že Písmo je dokonalé; píše tam toto: "Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na poúčanie, na usvedčovanie, na nápravu a na výchovu v spravodlivosti" (2Tim 3,16)."

Zabudol si sem skopírovať i 17 verš - "17 aby bol Boží človek dokonalý a pripravený na každé dobré dielo." Ak vedie Písmo k dokonalosti človeka, musí byť dokonalé.

"Má tým na mysli Starý zákon, ale azda aj svoje listy (prípadne nejakú písanú mimobiblickú tradíciu), čo sa vzťahovali na novozákonnú zvesť."

Starý zákon pravdepodobne nie, pretože Starý Zákon bol v tom čase nahradený Novým Zákonom, a Pavol písal ten list Timotejovi ktorý bol krestan, a preto by nedávalo zmysel aby mu kázal o dokonalosti Starého zákona. Navyše Starý zákon v tom čase už neviedol do dokonalosti lebo bol jednak už nahradený Novým Zákonom a jednak skrze Starý zákon sa ani dokonalosti dosiahnut nedalo, a preto aj prišiel Ježiš aby nahradil Starý zákon Novým.

"Niet dôkazu pre tvoje tvrdenie, že z Božej inšpirácie Pavol akosi predvídal, že neskôr vzniknú ďalšie spisy (evanjeliá, listy, Zjavenie Jána) do budúcej knihy Nového zákona."

Aj kebyže Pavol o tom nevie, Boh ktorý písal Písmo skrze Pavlovu ruku o tom samozrejme vedel. A znova platí to že medzi Písmo patria i novozákonne spisy mimo Pavlových listov, a teda ked Písmo ktoré Pavol nazval dokonalým predstavovali len jeho spisy, evanjelia a ostatné novozákonné spisy by teda už neboli dokonalé ?

"Pritom z toho vôbec nevyplýva ani to, že keď neskôr vznikli listy iných apoštolov a evanjeliá, ktoré boli zaradené do Nového zákona, že by tým pádom tie mali byť menej dobré než tie Písma, čo boli za čias Pavla a ktoré tým mal na mysli."

Toto som nepovedal! Toto hovoríš ty, že neskoršie novozákonné spisy nie su dokonalé pretože Pavol mal na mysli že dokonalé sú len jeho spisy.
................................................................................................................
"Ježiš ani Pavol nemohli hovoriť o konkrétnej kresťanskej tradícii, ktorá konkrétne vznikla až po nich, napr. od 2. stor."

Už počas Ježišovho posobenia na Zemi medzi židmi existovali tradície otcov, ako i Písmo. Ježiš vždy vyzdvihol len Písmo ked hovoril "je napísané", nikdy nepovedal "je tradované" pričom to povedať mohol, ale nepovedal. Ježiš alebo apoštoli nám mohli povedať že Písmo nie je dostatočné ku spáse a že tu je ešte cirkevná tradícia ktorá bude mať výpovednú hodnotu ako Písmo, no nestalo sa tak. Už v Starom zákone nám Boh ukazuje že k Biblickému učeniu sa nemože už dalej nič pridať navyše (napr. vo forme tradície ) - Kniha Deuteronómium 13:1
"Čo vám prikazujem, to zachovávajte a robte; nič k tomu nepridáš a nič nevynecháš. Keby povstal v tvojom strede prorok alebo snár a dal by ti nejaké znamenie alebo zázrak"

Dačo podobné sa píše i v NZ.
"Zjavenie apoštola Jána 22:18
"Ja dosvedčujem každému, kto počúva prorocké slová tejto knihy. Keby niekto k tomu niečo pridal, tomu Boh pridá rany opísané v tejto knihe."

"Ale Ježiš povedal všeobecne apoštolom, že keď im neskôr pošle Ducha pravdy, ten ich uvedie do celej pravdy, aj do tej, ktorú v tom čase ešte nevedeli prijať, a že s Cirkvou bude až do skončenia sveta."

K tomu som sa ti už v predcházajúcom príspevku vyjadril.

"Tým sa implicitne všeobecne dotkol aj Tradície, ktorá sa objavila takpovediac v čase medzi Bibliou z 1. storočia a "skončením sveta".

Ked o niekom poviem že s ním budem do konca sveta, znamená to skor to že ho Boh bude ochranovať a pomáhať mu. Neviem odkial si vyčítal že to znamená to že sa povolí dať na jednu uroven spolu s Písmom rímsku cirkevnú tradíciu.

"Cirkev netrvala iba po 1. storočie, na ktoré sa časovo vzťahuje písanie Biblie a život prvých apoštolov. Cirkev však fungovala ďalej a to sa týka aj jej Tradície."

Lenže to aké názory panovali v Rímskej cirkvi nie je podstatné, pretože sú to len ludské náuky. Ježiš prišiel na Zem aby hlásal učenie, apoštoli toto učenie rozšírili a vytvorili rozne cirkvi a určili ich štruktúru. Toto bolo podstatné, a nie učenia cirkevných otcov ktorý si pridávali nové učenia a často krát sa ani medzi sebou nevedeli zhodnúť v názoroch. Oni z Biblie spravili len väčší zmätok, a ich tradície si navzájom so sebou protirečili ale nielen spolu so sebou ale niekedy aj s Písmom.
..............................................................................................................................
"Ježiš založil Cirkev "na Petrovi", akoby na úrade či štruktúre, ktorý na začiatku predstavoval Peter. Pozri Mt 16, 17-19; Jn 21,15. Štruktúra Cirkvi na základe apoštolov mala pokračovať ďalej aj po fyzickej smrti Petra a apoštolov ("až do skončenia sveta". Preto je pochopiteľné, že keď ďalej existuje Cikrev, existujú aj nástupci Petra a apoštolov (biskupi, kňazi...)."

Peter mal medzi apoštolmi určité vodcovstvo, no toto vodcovstvo je skor na duchovnej urovni než na tej mocenskej - Mt 20 : 25 -27 : "25 "Ježiš ich zavolal k sebe a povedal: „Viete, že vládcovia národov panujú nad nimi a mocnári im dávajú cítiť svoju moc. Medzi vami to tak nebude. Ale kto sa medzi vami bude chcieť stať veľkým, bude vaším služobníkom. Mt 20, 26 27 A kto bude chcieť byť medzi vami prvý, bude vaším sluhom."

Tu je jasný dokaz toho že žiaden z apoštolov nebude mať mocenské postavenie nad ostatnými. To že Peter je skor duchovný vodca apoštolov potvrdzuje i tento verš : Evanjelium podľa Lukáša 22:32

"Ale ja som prosil za teba, aby neochabla tvoja viera. A ty, až sa raz obrátiš, posilňuj svojich bratov.“

A nakoniec Peter sa ani sám seba v Písme nikde nevyvyšoval. Vo svojom prvom liste ktorý napísal z jeruzalema označuje sám seba len za jedného zo spolustarších a namiesto toho aby diktoval podmienky ostatným, prosí starších maloazijských cirkví aby oni pásli Božie stádo. Apoštol Pavol pokarhal Petra Gal 2:11 čo by bolo zaujímave kebyže bol Peter vodcom, a apoštol Pavol jeden z najmenších apoštolov 1Kor 15:9 karhal a poúčal vodcu apoštolov. V skutkoch apoštolov 10:26 odmieta človeku aby sa mu klanal, čo je odlišne v porovnaní s dnešnými pápežmi ktorým sa veriaci za určitých okolností klanaju.

Struktúra Cirkvi má zostať nezmenená a veriaci z pokolenia na pokolenie maju spravovat a starať sa o Cirkev. Ale nástupcovia apoštolov, apoštolský úrad v tomto nie je ani potrebný a ani o tom Písmo nepíše, ba dokonca ho ani dalej neumožnuje. V Písme ak sa niečo mieni zachovať, tak sa o tomto píše ako o zachovávaní z pokolenia na pokolenia. Tak napríklad o Božom zákone sa hovorí že sa zachová z pokolenia na pokolenia, ako i napríklad o levitskej službe. Inak povedané, ak sa niečo malo zachovať z pokolenia na pokolenie Písmo sa o tom zmienilo výrazom "zachovávajte to z pokolenia na pokolenie" alebo " na večné veky".
..................................................................................................................................
"Odovzdanie kľúčov od domu alebo mesta znamenalo odovzdanie moci (právo otvárať a zatvárať, vpúšťať a vylučovať). Najvyššia Petrova moc zahrňuje v sebe moc kľúčov, moc viazať a rozväzovať, čo obrazne označuje skutočnú úplnú a najvyššiu právomoc a autoritu v Cirkvi. Po svojom vzkriesení Kristus svoj prísľub splnil a odovzdal Petrovi najvyšší úrad v Cirkvi (Jn 21, 15–17)."

Túto právomoc dal Ježiš i ostatným apoštolom. Mt 18:18

"Kristus po svojom zmŕtvychvstaní rehabilituje Petra a dáva mu moc nad celou Cirkvou. Trojitým vyznaním lásky Peter odčiňuje trojnásobné zapretie. U sv. Matúša 16, 13-20 (porov. Mk 8, 27-30; Lk 9, 18-21) Ježiš prisľúbil Petrovi najvyššiu plnoprávnu moc v Cirkvi. Teraz ho ako dobrý pastier ustanovuje za svojho zástupcu."

K tomuto som sa už hore vyjadril.

"Z Pánových slov je jasné, že Petrovi osobitne zveruje zvláštnu starosť o duchovné stádo svojej Cirkvi. Peter bude tu na zemi priamym Kristovým zástupcom. Tak rozumel Pánovým slovám sv. Ján, očití svedkovia, ostatní apoštoli i kresťania prvých storočí."

Takto to pochopila len RKC a nie apoštoli. Petrovi patrí prvenstvo skor v duchovnej veci než v mocenskej. Bol rečníkom apoštolov, zrejme i duchovne podporoval svojich bratov a pravdepodobne i vykonal v Jeruzaleme najviac práce, kedže Peter bol z apoštolov ten ktorý sa v Jeruzalemskej Cirkvi v ktorej bolo kopu roboty zdržiaval najviac. Ak tvrdíš že Petrovi prináležala mocenské vodcovstvo a výlučne vodcovstvo apoštolov, potom si protirečíš s tým čo povedal Ježiš v Mt 20: 25:27. Tiež by nedávalo zmysel prečo sa Peter vo svojich listoch ani raz o svojom dominantnom postavení nezmienil, a nielen on, ale prečo sa o tom nezmienilo ani Písmo.


514.
označiť príspevok

Krištof
   15. 6. 2019, 22:34 avatar
511. Ježiš v Mt 28,20 nepovedal, že bude s apoštolmi naveky, ale povedal, že s nimi bude "po všetky dni až do skončenia sveta". Čiže sa to týka tohto sveta, do jeho skončenia; tento svet má raz v budúcnosti skončiť. Večnosť neskončí, Kristus bude s apoštolmi naveky na druhom svete bez ohľadu na skončenie tohto sveta. Ale vo vzťahu k tomto svetu bude Kristus až do jeho skončenia s apoštolmi a teda aj ich nástupcami, lebo logicky pôvodní apoštoli nedokážu telesne prežiť do skončenia sveta (teraz už prešlo odvtedy asi 2000 rokov). Zomreli ešte v 1. storočí. Ale ich nástupcovia v Cirkvi žili a žijú ďalej.
KKC "861 „Aby poslanie im [apoštolom] zverené pokračovalo aj po ich smrti, odovzdali svojim bezprostredným spolupracovníkom akoby na spôsob testamentu úlohu dokončiť a upevňovať dielo, ktoré oni začali, pričom im odporúčali dávať pozor na celé stádo, v ktorom ich Duch Svätý ustanovil, aby spravovali Božiu Cirkev. Ustanovili teda takýchto mužov a potom dali dispozície, aby po ich smrti iní osvedčení mužovia prebrali ich službu.“
"77 ...Lebo „apoštolské ohlasovanie, ktoré je osobitným spôsobom zaznačené v inšpirovaných knihách, malo sa nepretržitým nástupníctvom zachovať až do konca čias“."

Apoštoli spolu s ostatnými veriacimi tvoria Cirkev. Takže Kristus bude aj s Cirkvou: "A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi." (Mt 16,18-19)
"Ako je Cirkev podriadená Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom." (List Efezanom 5,24)
"Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu... aby si sám pripravil Cirkev slávnu, na ktorej niet škvrny ani vrásky ani ničoho podobného, ale aby bola svätá a nepoškvrnená. ... Veď nik nikdy nemal v nenávisti svoje telo, ale živí si ho a opatruje, ako aj Kristus Cirkev" (List Efezanom 5, 24-29).
"...aby si vedel, ako si máš počínať v Božom dome, ktorým je Cirkev živého Boha, stĺp a opora pravdy." (Prvý list Timotejovi 3,15)
Aj z toho vidíme, aký veľký význam má Cirkev pre Krista. Je preto pochopiteľné, že Kristus je s Cirkvou, ktorú založil aj teraz resp. "až do skončenia sveta".
"...Keby ani ich nepočúvol, povedz to cirkvi. A keby ani cirkev nechcel poslúchnuť, nech ti je ako pohan a mýtnik. Veru, hovorím vám: Čo zviažete na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi. A zasa vám hovorím: Ak budú dvaja z vás na zemi jednomyseľne prosiť o čokoľvek, dostanú to od môjho Otca, ktorý je na nebesiach. Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.“ (Mt 18,15-20)
Napokon to aj ty pripúšťaš, keď tvrdíš: "Ježiš tam hovorí že bude naveky so všetkými 12 apoštolmi, a teda so všetkými cirkvami ktoré apoštoli založili..." Teda pripúšťaš, že Kristus bude až do skončenia sveta s Cirkvou, akurát tvrdíš, že sa to netýka iba jednej Cirkvi, ale viacerých cirkví.

Mimochodom paradoxne KC uznáva v určitom zmysle význam aj niektorých iných cirkví, "oddelených bratov": bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Malo by však ísť o jednu Cirkev, čo založil Kristus aj s apoštolmi. Bol by totiž asi chaos, keby založili viac cirkví a každá by mala odlišné učenie, iné "pravdy", iné pravidlá.

Kresťanská cirkevná Tradícia priamo súvisí s Písmom a majú jeden Zdroj - Boha. KKC "80 „Posvätná Tradícia a Sväté písmo teda navzájom úzko súvisia a sú spojené. Veď obidve vyvierajú z toho istého božského prameňa, určitým spôsobom splývajú v jedno a smerujú k tomu istému cieľu.“ Obidve robia v Cirkvi prítomným a plodným tajomstvo Krista, ktorý sľúbil, že ostane so svojimi „po všetky dni až do skončenia sveta“ (Mt 28,20)."
V tom by som videl určitý rozdiel oproti tým židovským obyčajom (tradíciám), lebo to boli len ľudské náuky, bez zdroja, ktorým je Duch Svätý v rámci Písma i Tradície Cirkvi.

Jasné systematické učenie o Svätej Trojici - a samotný tento pojem - nie sú uvedené v Starom ani v Novom zákone Biblie. Sú tam len základné náznaky vo viacerých spisoch. Až Cirkev po Biblii postupne vytvorila to učenie na základe Biblie, ale aj podľa toho, ako sa k tomu vyjadrovali v rámci Tradície cirkevní autori. Napr. v liste pápeža Dionýza biskupovi Dionýzovi z Alexandrie okolo roku 260, pozri napr. tu: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ohľadom Muratiho kánone z 2. storočia, ako som čítal: "K prvnímu pokusu o sestavení závazného seznamu novozákonních spisů, takzvaného kánonu, dochází v druhé polovině 2. století. Jedná se o tzv. Muratiho kánon, jenž obsahuje evangelia, která používáme, Skutky apoštolů, všechny dopisy apoštola Pavla, některé obecné epištoly a Janovo Zjevení. Dá se říci, že v Muratiho kánonu je vše, co vyjadřuje naši víru. Během následujících dvou století se kánon Nového zákona postupně dotvářel."
Možno tam bola navyše tá apokalypsa Petra, ale základ už bol vtedy. Kniha múdrosti je v KC Biblii stále. Katolícka cirkev je reálne od začiatku, odvoláva sa Bibliu, na prvých apoštolov, na cirkevných autorov z 2. storočia atď. Pokračuje odvtedy až dodnes.

Pavol 2Tim 3,16-17, komentár: "Celé Sväté písmo je napísané z vnuknutia Ducha Svätého (inšpirácia). Ide o Starý zákon, ale nie je vylúčené, že sa myslí aj na niektoré texty Nového zákona". bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Samozrejme, toto sa týka celého Písma, aj ktoré vzniklo po Pavlovi, napr. evanjeliá a Zjavenie Jána; Pavol však mal na tým mysli Starý zákon a azda aj svoje listy a čo dovtedy už existovalo z novozmluvných spisov (ak vôbec niečo okrem jeho listov bolo). Starým zákonom myslíme napr. Mojžišove knihy, povedzme Genezis, alebo i Prorokov, napr. Izaiáša. Máš pocit, že tie starozákonné knihy už neplatia alebo nie sú už inšpirované Bohom? Hádam nie.

Avšak niet dôkazu pre tvrdenie, že Pavol tým akosi z Božej inšpirácie predpokladal, že neskôr vzniknú ďalšie spisy (evanjeliá, listy, Zjavenie Jána) do budúcej knihy Nového zákona, že aj to budú tie "dokonalé" (?) Písma, ktoré by tým 2Tim 3,16-17 on mal na mysli. Nie, to je iba tvoj názor, ale inak nezávisle od 2Tim 3,16-17 platí, že aj neskôr vzniknuté biblické spisy sú "Bohom vnuknuté" a platí i o starozákonných textoch. Boh v Duchu Svätom však bol a je v Cirkvi ďalej a cirkevná tradícia má tiež zdroj v Bohu.
Inak: "Lebo poznávame len sčasti a len sčasti prorokujeme. Ale keď príde to, čo je dokonalé, prestane, čo je len čiastočné." (1Kor 13,9-10)

To, že sa v Biblii spomína viac miestnych "cirkví", neznamená, že oni boli samostatné, nezávislé od centra jednej Cirkvi, od apoštolov, od Krista, čo sa týka učenia, štruktúry a pod. Teda neznamená to, že existovali viaceré odlišné cirkvi tak, ako k tomu došlo neskôr od 11. stor. a ako to je dnes. Hádam nikto nechce tvrdiť, že Kristus a apoštoli založili rôzne odlišné samostatné cirkvi, s odlišným učením a pod. To by bol chaos. Ježiš neučil jedného apoštola jedno a druhého apoštola odlišné učenie. Tie cirkvi boli len čosi ako miestne zbory, viaceré spoločenstvá, v rôznych častiach sveta, v maličkostiach odlišné, ale majúce v zásade medzi sebou jednotu učenia, základ apoštolov. Celá Biblia, každý list každého apoštola a každé evanjelium Písma platili pre všetky tie cirkvi v podstate rovnako. Viď napr. v tzv. Pastorálnych listoch o štruktúre Cirkvi, čo by sa malo vzťahovať na všetky spoločenstvá: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Napr. Zjavenie Jána síce hovorí o siedmych cirkvách: z Efezu, Smyrny, Pergama, Tyatiry, Sárd, Filadelfie a do Laodicey; hovorí však tiež o siedmych duchoch a ako čítame v komentári: "Číslo sedem je symbolom plnosti, a preto sa právom tvrdí, že Jánovo učenie nebolo adresované výlučne iba týmto miestnym cirkvám, ale že obsahuje všeobecné a trvalé posolstvo. ... Sedem duchov znamená plnosť Ducha. Ide o vplyv Iz 11, 2–3." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Skutočné prvé cirkevné rozdelenie nastalo až v 11. storočí: vznikla okrem Katolíckej cirkvi i Pravoslávna cirkev. Aj tie však inak vedú ekumenický dialóg.

Pozri aj: "Prečo je pápežom rímsky biskup? Pretože v Ríme zomrel prvý pápež svätý Peter a od tých čias sú jeho nástupcovia rímski biskupi, ktorí od počiatku požívali v takzvanej Pentarchii (tvorili ju piati najvplyvnejší patriarchovia: rímsky, jeruzalemský, alexandrijský, antiochijský a neskôr aj konštantinopolský označovaný tiež ako carihradský) osobitnú autoritu v celej Cirkvi ako primus inter pares, teda prví medzi rovnými. Prvá literárna zmienka o primáte pápeža je u apoštolského otca a u v poradí štvrtého pápeža svätého Klementa Rímskeho v jeho diele Prvý list Korinťanom." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Tento svätý Kliment I., tiež Klement Rímsky bol v poradí 4. rímskym pápežom, žil ešte počas 1. storočia, ešte za čias apoštola Jána. A: "Konečně list ukazuje i na obzvláštní autoritu římského biskupa v době, kdy žil ještě apoštol Jan." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk To sú dôkazy, i keď dôkazy Tradície.

Uvažujme o pôvodnosti a pravosti: Septuaginta je vůbec nejstarší zachovalý překlad Starého zákona, který vznikal v Alexandrii přibližně od 3. do 1. století př. n. l. - Překlad byl určen Židům, žijícím mimo Palestinu, kteří měli problémy rozumět tehdy již v běžném styku nepoužívanému hebrejskému jazyku. - Septuaginta se též mohou označovat pouze druhotně vzniklé kánony vzniklé v diaspoře kolem 6. století př. n. l., které nebyly později uznány protestantskou (= reformovanou) církví, ale pouze katolickou: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Palestinský kánon je označení rozsahu knih hebrejské bible v podobě, v níž jej vypracoval Sanhedrin ke konci 1. století a kterou obvykle přijímají protestantské církve: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Teda evidentne septuaginta je pôvodnejšia verzia písem Starého zákona než palestínsky kánon. A ako už som o tom písal (v 484.):
"Židia totiž na synode v Jamnii (okolo r. 90 po Kr.) vylúčili zo svojho kánona 7 kníh (Tob, Jud, Bar, Múd, Sir, 1Mak, 2Mak) a časti ďalších dvoch (Est 10,4 – 16,24 a Dan 3,24-90; 13,1 – 14,42).
Čo ich k tomu viedlo? Roku 70 po Kr. v Židovskej vojne bol dobitý Jeruzalem a chrám bol zničený. Pádom Jeruzalema Židia stratili všetko. Obety už v chráme prinášať nemohli a stratili aj svoju samostatnosť. Zo všetkého, čo im pripomínalo slávnu minulosť, zostalo im iba Sväté písmo. Preto všetku svoju energiu vložili do štúdia Písma. Zakladali biblické inštitúty – Rabínske akadémie, kde centrum štúdia bolo Sväté písmo. Pri týchto štúdiách sa nadhadzovali aj otázky, či a ktoré knihy sú Bohom inšpirované. Pochybnosti o posvätnosti kníh stále narastali. Zavádzali sa nové a nové kritériá, ktoré mali preveriť inšpirovanosť jednotlivých kníh. Napokon im zostali kritériá tri.
Ktoré to boli?
1. Podľa rabínov kanonickou mohla byť len tá kniha, ktorá vznikla vo Svätej zemi (Palestíne), teda v zemi, ktorú Boh prisľúbil Jahve Izraelovi.
2. Ďalej kniha musela byť pôvodne napísaná vo svätej reči – t.j. v hebrejčine.
3. Podľa Židov Ezdráš a Nehemiáš uzavreli kánon. Týmto uzavrením vraj vyhasla v Izraeli charizma inšpirácie, čiže Boh už nikomu nič nevnukol na napísanie. Preto kniha, ktorá vznikla po období Ezdráša a Nehemiáša nemohla byť inšpirovaná.
Prečo katolíci rozhodnutie synody v Jamnii neprijali?
1. Preto, lebo kresťania už mali svoju vlastnú náboženskú autoritu ustanovenú samotným Pánom Ježišom – apoštolov. Rozhodnutia synagógy kresťanov nezaväzovali.
2. Preto, lebo dovtedy tieto knihy Židia ako inšpirované prijímali (dosvedčuje to aj grécky preklad Biblie – Septuaginta, Filón Alexandrijský, Jozef Flavius – horlivý študent si o tom dôkazy nájde v skriptách ThDr. Štefana Janegu: „Všeobecný úvod do kníh Starého zákona“."

512.
"Deuteronómium 13:1" V skutočnosti už v novozákonnej dobe dochádzalo k zmenám, sám Ježiš učil aj odlišné veci, niečo pridal navyše a iné vynechal - asi v tom zmysle ako som ti písal v príspevku 357. bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Zjavenie apoštola Jána 22:18" - Veď nikto k tej knihe Zjavenie Jána nič nepridáva, ale vykladať sa to musí. Cirkev tie slová iba vykladá. Sama sa tá kniha nevyloží.

"Mt 20 : 25 -27: ... A kto bude chcieť byť medzi vami prvý, bude vaším sluhom." Áno, ten prvý, ako tu hovorí Ježiš, ten prvý - pápež má určite aj slúžiť, napr. modlitbami, omšami, evanjelizáciou, "umývaním nôh" atď. To aj robí. Zároveň Ježiš dal Petrovi určité prvenstvo v apoštolskej duchovnej či cirkevnej moci aj v službe.

"Túto právomoc dal Ježiš i ostatným apoštolom. Mt 18:18"
Komentár k tomu: "Ako predtým (Mt 16, 19) prisľúbil Ježiš Petrovi najvyššiu moc v Cirkvi, teraz dáva celému zboru apoštolov zákonodarnú a sudcovskú moc. Táto moc prešla na nástupcov apoštolov – na biskupov, ktorých Boh ustanovil, aby spravovali jeho Cirkev (Sk 20, 28). Slová „nech ti je ako pohan a mýtnik“ (v. 17) poukazujú na to, že Cirkev má moc neposlušníkov vyobcovať." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Takže názor ti neberiem, ale...


515.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   18. 6. 2019, 01:50 avatar
514

"Ježiš v Mt 28,20 nepovedal, že bude s apoštolmi naveky, ale povedal, že s nimi bude "po všetky dni až do skončenia sveta". Čiže sa to týka tohto sveta, do jeho skončenia; tento svet má raz v budúcnosti skončiť. Večnosť neskončí, Kristus bude s apoštolmi naveky na druhom svete bez ohľadu na skončenie tohto sveta."

Tamten verš bol iba ukážka príkladu ako sa zvykla vyjadrovať oddanosť niekomu. V tom verší bolo použité slovíčko "večnosť" no z kontextu je jasné že nemohlo íst o doslovné chápanie. Podobneto može byť aj čo sa týka tej vernosti až do "skončenia sveta". Podobný verš obrazne vyjadrujúci velkost oddanosti je aj tento :

Kniha Deuteronómium 15:17
vezmi šidlo a pribodni mu ucho o dvere svojho domu a nech je tvojím sluhom navždy. Takisto urobíš aj so slúžkou.
Azda si nemyslíš že pribodnutie ucho o dvere sa tu myslí doslovne.

Dalšia vec je tá že aj kebyže to bereš doslovne, tak ked povedal Ježiš že bude s apoštolmi až do skonania sveta, znamená to že po skonaní sveta už s nimi viac nebude ? Tak to totiž z toho veršu vyznieva ak by sme ho chápali doslovne.
A po tretie, ked Ježiš hovorí : "Ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“ kludne to može znamenať aj to že bude s apoštolmi v nebeskom královstve :
Evanjelium podľa Matúša 26:29
Hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z tohto plodu viniča až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca.“

"KKC "861 „Aby poslanie im [apoštolom] zverené pokračovalo aj po ich smrti, odovzdali svojim bezprostredným spolupracovníkom akoby na spôsob testamentu úlohu dokončiť a upevňovať dielo, ktoré oni začali, pričom im odporúčali dávať pozor na celé stádo, v ktorom ich Duch Svätý ustanovil, aby spravovali Božiu Cirkev."

Bezprostredným spolupracovníkom ? No to asi nie :

"Starších, čo sú medzi vami, prosím ako spolustarší a svedok Kristových utrpení, ale aj účastník jeho slávy, ktorá sa má v budúcnosti zjaviť:Paste Božie stádo, ktoré je u vás; starajte sa oň nie z prinútenia, ale dobrovoľne, podľa Božej vôle, nie pre mrzký zisk, ale ochotne" (1Pt 5: 1-2)

Vidíme tu že Peter úlohu pásť Božie stádo dáva starším 5 maloázijských cirkví a je isté že toto množstvo starších jeho bezprostrednými spolupracovníkmi neboli.

"77 ...Lebo „apoštolské ohlasovanie, ktoré je osobitným spôsobom zaznačené v inšpirovaných knihách, malo sa nepretržitým nástupníctvom zachovať až do konca čias“."

Kde v Písme je toto napísané ? Mimochodom o niečom čo malo mať nepretržité nástupníctvo sa zvyklo hovoriť že sa to bude šíriť z pokolenia na pokolenie, či na veky vekov alebo na večnosť. Ak by sa apoštolská postupnoť mala prenášať, bolo by pri nej toto zmienené.
........................................................................................................
"Apoštoli spolu s ostatnými veriacimi tvoria Cirkev. Takže Kristus bude aj s Cirkvou: "A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi." (Mt 16,18-19)
"Ako je Cirkev podriadená Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom." (List Efezanom 5,24)
"Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu... aby si sám pripravil Cirkev slávnu, na ktorej niet škvrny ani vrásky ani ničoho podobného, ale aby bola svätá a nepoškvrnená. ... Veď nik nikdy nemal v nenávisti svoje telo, ale živí si ho a opatruje, ako aj Kristus Cirkev" (List Efezanom 5, 24-29).
"...aby si vedel, ako si máš počínať v Božom dome, ktorým je Cirkev živého Boha, stĺp a opora pravdy." (Prvý list Timotejovi 3,15)
Aj z toho vidíme, aký veľký význam má Cirkev pre Krista. Je preto pochopiteľné, že Kristus je s Cirkvou, ktorú založil aj teraz resp. "až do skončenia sveta".
"...Keby ani ich nepočúvol, povedz to cirkvi. A keby ani cirkev nechcel poslúchnuť, nech ti je ako pohan a mýtnik. Veru, hovorím vám: Čo zviažete na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi. A zasa vám hovorím: Ak budú dvaja z vás na zemi jednomyseľne prosiť o čokoľvek, dostanú to od môjho Otca, ktorý je na nebesiach. Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.“ (Mt 18,15-20)"

Však ja uznávam moc a význam Cirkvi, lenže Cirkev je aj zoskupenie dvoch troch v Ježišovom mene (Mt 18 15-20).
.................................................................................................................................
"Napokon to aj ty pripúšťaš, keď tvrdíš: "Ježiš tam hovorí že bude naveky so všetkými 12 apoštolmi, a teda so všetkými cirkvami ktoré apoštoli založili..." Teda pripúšťaš, že Kristus bude až do skončenia sveta s Cirkvou, akurát tvrdíš, že sa to netýka iba jednej Cirkvi, ale viacerých cirkví."

Pripúštam to ako jednu z možností. Tých možností som tam uviedol viacero.
..............................................................................................................................................
"Malo by však ísť o jednu Cirkev, čo založil Kristus aj s apoštolmi. Bol by totiž asi chaos, keby založili viac cirkví a každá by mala odlišné učenie, iné "pravdy", iné pravidlá."

Ak hladáš Cirkev o ktorej nám Písmo dáva 100% najavo že ju založili apoštoli a ktorá má podľa Písma určitú moc, tak je to práve Jeruzalemská Cirkev, ktorá bola vytvorená ako prvá - "prvorodená" a ktorá bola v čase apoštolov najvplyvnejšia. Apoštoli nezaložili len jednu ale viacero cirkví, a chaos by v tom nebol, je len doležité aby každá cirkev mala svojich "starších" ktorých si zvolia a ktorí budú viesť danú Cirkev a aby sa riadili výlučne Písmom + aby vykladali Bibliu tak ako je napísaná a nie tak ako človek chce aby bola napísaná. Ak sa toto dodrží, nebude v tom zmätok. V čase apoštolov to aj takto fungovalo, Cirkvi mali svojich starších ktoré ich viedli na základe Písma (Pavlove listy, evanjelia).
..........................................................................................................................................
"V tom by som videl určitý rozdiel oproti tým židovským obyčajom (tradíciám), lebo to boli len ľudské náuky, bez zdroja, ktorým je Duch Svätý v rámci Písma i Tradície Cirkvi."

Aj tradícia cirkvi je bez zdroja, teda bez Boha. Ak by mala zdroj Boha, nemohla by si v tolkom protirečiť. Tradícia je jednoducho ludská náuka v ktorej sa síce nie vždy nachádzaju chyby, no nie je neobvykle ked sa v nej chyby nájdu. A niečo kde sa vyskytuju akékolvek chyby nemože byť od Boha.
............................................................................................................................................
"Jasné systematické učenie o Svätej Trojici - a samotný tento pojem - nie sú uvedené v Starom ani v Novom zákone Biblie. Sú tam len základné náznaky vo viacerých spisoch. Až Cirkev po Biblii postupne vytvorila to učenie na základe Biblie, ale aj podľa toho, ako sa k tomu vyjadrovali v rámci Tradície cirkevní autori. Napr. v liste pápeža Dionýza biskupovi Dionýzovi z Alexandrie okolo roku 260, pozri napr. tu: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk"

Znovu zopakujem, učenie o vätej Trojici by porozumel snád každý nestranný čitatel a to i bez pomoci RKC. Aj dnes je veľa nekatolíckych cirkví a z toho takmer všetci snád s výnimkou svedkov Jehovových veria v Trojicu. Oficiálne plne prefurmolované učenie RKC o trojici prišlo až ku koncu 4 storočia na Konštantínopolskom koncile. Sám si teda polož otázku či je zdravé učenie tam kde trvá vyše 3 storočia na vyčítanie a konečné sformulovanie Trojice a prijatie to za oficiálnu náuku.
..................................................................................................................................
"Možno tam bola navyše tá apokalypsa Petra, ale základ už bol vtedy. Kniha múdrosti je v KC Biblii stále."

No však všetci sme len ludia, každý robíme chyby. No v prípade RKC to treba hodnotiť inak, pretože o sebe už od začiatku tvrdí že je neomylná, pasuje sa za vodcu a má jediné správne učenie. Mimoriadne tvrdenia si vyžadujú mimoriadne dokazy i skutky, a preto hocijaký prešlap by sa mal posudzovať prísnejšie. Pre mna ale napríklad pridanie Petrovej apokalypsy je jeden z dalších dokazov o RKC omylnosti.
.......................................................................................................................................
"Samozrejme, toto sa týka celého Písma, aj ktoré vzniklo po Pavlovi, napr. evanjeliá a Zjavenie Jána; Pavol však mal na tým mysli Starý zákon a azda aj svoje listy a čo dovtedy už existovalo z novozmluvných spisov (ak vôbec niečo okrem jeho listov bolo). Starým zákonom myslíme napr. Mojžišove knihy, povedzme Genezis, alebo i Prorokov, napr. Izaiáša. Máš pocit, že tie starozákonné knihy už neplatia alebo nie sú už inšpirované Bohom? Hádam nie."

Starý zákon dokonalý nebol, preto aj prišiel Ježiš a dal nám konečný dokonalý zákon. Starý zákon je inšpirovaný Bohom, ale bola potreba jeho náhrada Novým zákonom- A vidíš teda sám teraz pripúštaš že sa to týka celého Písma a teda aj písma ktoré vzniklo po Pavlovi.

"Avšak niet dôkazu pre tvrdenie, že Pavol tým akosi z Božej inšpirácie predpokladal, že neskôr vzniknú ďalšie spisy (evanjeliá, listy, Zjavenie Jána) do budúcej knihy Nového zákona, že aj to budú tie "dokonalé" (?) Písma, ktoré by tým 2Tim 3,16-17 on mal na mysli."

Však opakujem, Pavol to vedieť nemusel, no Boh to vedel, a preto ked označuje Písmo za dokonalým tak myslí tým aj Písmo ktoré vznikne po nom. Alebo teda odpovedz na otázku : Sú dokonalé len Pavlove listy, a spisy ktoré vznikli po Pavlovi už dokonalé nie sú ?

"Inak: "Lebo poznávame len sčasti a len sčasti prorokujeme. Ale keď príde to, čo je dokonalé, prestane, čo je len čiastočné." (1Kor 13,9-10)"

No a čo chceš týmto akože povedať ?
...............................................................................................................
K druhej časti sa vyjadrím neskor.


458.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 6. 2019, 21:47 avatar
454

druhá časť :

Co sa tradície týka, vymenoval som ti dôvody prečo by sa nemala dávať tradícia na jednu váhu spolu s Písmom. Tie argumenty sú docela zjavne, a nepochybujem o tom že RKC si je toho vedomá, ale jednoducho to neprijme ako fakt. Myslím si že dôvod je nasledovný - Písmo nespomína Petrov pobyt v Ríme. Kebyže sa má rozhodnúť o Petrovom pobyte "len" na základe Písma, Petrov pobyt v Ríme by nebol možný. Ked teda Písmo o Petrovi nehovorilo, ale tradícia áno, bolo pre RKC potrebné vyvýšiť tradíciu na úroven Písma a týmto si "dokazovať" Petrov pobyt v Ríme.

"Sv. Písmo ani tradícia Cirkvi nehovorí o tom, že by Panna Mária bola prijala krst na očistenie od hriechov."

Ano, o krste Márie sa nič v Písme nepíše a preto kebyže prehlasujem že Mária bola pokrstená, bola by to iba moja nepodložená špekulácia. Možno by som ale mohol dodať ako protiargument to, že krst sa nespomína ani u niektorých biblických postav o ktorých sa vie že boli krestania. Znamená to teda že tieto postavy neboli pokrstené ? Každopádne neexistenciu krstu u Márie nemám ako dokázať, a preto je to len moja špekulácia.

Každopádne však Písmo zaznamenáva že Mária po narodení Ježiša priniesla obetu v podobe holúbkov na svoju očistu pretože podľa levitického zákona bola do 40 dní nečistá Lk 2 : 22 - 23

Ak by Mária bola bezhriešna nepotrebovala by Spasitela. Lenže Mária Spasitela potrebuje :

a môj duch jasá v Bohu, mojom Spasiteľovi Lk 1:47

Písmo učí že všetci ľudia sme hriešny.

1. Jánov list 1:8
Ak hovoríme, že nemáme hriech, klameme sami seba a nie je v nás pravda.

"Božia spravodlivosť skrze vieru v Ježiša Krista pre všetkých, čo veria. Lebo niet rozdielu: 23 veď všetci zhrešili a chýba im Božia sláva;" Rim 3, 23

Ak by Mária bola bezhriešna, potom by musela byť bezhriešna i jej matka, prababka, a všetky jej pokolenia aby sa neprenášal hriech.

Je tiež otázne že ak by bola Mária naozaj bezhriešna, prečo ju Ježiš nespomenul ani raz vo svojich blahoslavenstvách. V Mt 5: 3 - 10 Ježiš hovoril blahoslavenstvá o mnohých, uznaj teda že o čo viac by si zaslúžila sa v týchto blahoslavenstvách nachádzať Mária, ktorá bola bezhriešna.
..................................................................................................................

"Reakcia: Tam sa uprednostňujú duchovné hodnoty pred telesnou starostlivosťou. Mária ako matka dala Ježišovi i telesnú starostlivosť a duchovne mala tiež zásluhy pred Bohom, s ním spolupracovala."

No práveže nevyplýva :

"Ako to hovoril, akási žena zo zástupu pozdvihla svoj hlas a povedala mu: „Blahoslavený život, ktorý ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval.“ Ale on povedal: „Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.“ Lk 11, 27 28

Z veršu je viditelné že sa nehovorí vo všeobecnosti, ale spomína sa tu konkrétna osoba Mária - „Blahoslavený život, ktorý ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval. Ježiš pochopil že žena mala na mysli Máriu, a preto ani Ježišova odpoved nebola všeobecná ale konkrétna, ked Ježiš konkrétne ukázal prstom, ked povedal že blahoslavenejší sú veriaci než Mária.

Ak by boli verše všeobecné, a vyplývalo by z nich uprednostnovanie duchovnej hodnoty pred telesnou starostlivosťou, verše by zneli nejako takto : Ako to hovoril, akási žena zo zástupu pozdvihla svoj hlas a povedala mu: „Blahoslavené životy (sú tie), ktoré nosia, a prsia, ktoré dávajú požívať.“ Ale on povedal: „Skôr je blahoslavenejšie počúvať Božie slovo a zachovávať ho".

" Mária je blahoslavená preto, lebo je matkou Ježiša Krista. Blahoslavenejšia je preto, že prijala do srdca Božie slovo a vo svojom živote ho aj uskutočňovala."

Lenže toto z tých veršov nevyplýva. Ježiš tam nehovorí že Mária je blahoslavenejšia, ale blahoslavenejšími v porovnaní s nou tam nazval veriacich. Tento komentár je teda zavádzajúci.

..............................................................................................................

""Ježišovi bratia" neboli jeho vlastní bratia, ale blízki príbuzní (bratanci a sesternice). V hebrejčine a aramejčine slovo "brat" znamená aj brata, aj bratanca. Tak napr. dvaja z týchto bratov majú za matku Máriu Kleopasovu (Mt 27, 56), a nie Pannu Máriu (porov. 13, 55). V Starom zákone je mnoho podobných miest (napr. Abrahám a jeho synovec Lot sa volajú bratmi – Gn 13, 8; 14, 12. 14. 16)." Komentár"

To či tam boli všetci jeho bratia nie je teraz dôležité. Bola tam totiž i jeho Matka Mária a Ježiš nazval svojou matkou skôr tých ktorí zachovávajú Božie slovo, než svoju matku Máriu.

"A tiež: "Ježiš dáva prednosť duchovnému pokrvenstvu pred telesným (porov. Lk 11, 28). "

Na ten verš Lk 11,28 som svoj názor a argumenty napísal.

................................................................................................

"Inak je rozdiel, keď sa o niekom povie, že je blahoslavený a keď o panne Márii Písmo hovorí, že ju budú blahoslaviť všetky pokolenia ľudí."

No a v čom je ten rozdiel ?

........................................................................................................................................

"To znie logicky: "Preto by sa nemohli spasiť tí ľudia, ktorí by vedeli, že Katolícku cirkev založil Boh skrze Ježiša Krista ako nevyhnutne potrebnú, a predsa by nechceli do nej vstúpiť alebo v nej vytrvať.“ www.katechizmus.sk" Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

No ale niekto by aj KC chcel vytrvať, ale jednoducho nesúhlasí s dogmami o Panny Márie, a kedže túto dogmu neuznal tak by bol exkomunikovaný a to aj napriek tomu že veril v Ježiša a snažil sa zachovávať Božie prikázania.

"Je tam však tiež uvedené: "847 Toto tvrdenie sa nevzťahuje na tých, ktorí bez vlastnej viny nepoznajú Krista a jeho Cirkev: „Lebo tí, čo bez vlastnej viny nepoznajú Kristovo evanjelium a jeho Cirkev, ale s úprimným srdcom hľadajú Boha a pod vplyvom milosti sa snažia skutkami plniť jeho vôľu, poznanú hlasom svedomia, môžu dosiahnuť večnú spásu.“

Ano, toto mi je jasné že na týchto sa to nevzťahuje, pretože pohania ktorí nemajú Zákona, ich svedomie im je samo Zákonom.


460.
označiť príspevok

Krištof
   5. 6. 2019, 22:42 avatar
458. V 457. som dal patričné argumenty k tvojim názorom na tradíciu v 456. To zatiaľ stačí.

K tomu "...a môj duch jasá v Bohu, mojom Spasiteľovi Lk 1:47" Jeden význam slova spása je proste záchrana, pomoc. Tú potrebuje asi každý niekedy; nie nutne spásu pre svoje hriechy, ale preto, že človeka niekedy ohrozuje niečo alebo niekto zvonku. Teda to ešte nie je nutne vykúpenie z hriechu, hriechov. V určitom zmysle je rozdiel medzi slovom Vykupiteľ (vykupuje z dedičného a príp. i osobného hriechu) a Spasiteľ (Záchranca). Ak teda Mária "jasá v Bohu, svojom Spasitelovi", znamená to, že potrebovala byť aj ona vykúpená z dedičného alebo osobného hriechu? Alebo to znamená, že ju Boh spasil, zachránil napr. od nejakých vonkajších hrozieb? Veď Mária tam ďalej hovorí: "Ukázal silu svojho ramena, rozptýlil tých, čo v srdci pyšne zmýšľajú. Mocnárov zosadil z trónov a povýšil ponížených. Hladných nakŕmil dobrotami a bohatých prepustil naprázdno. Ujal sa Izraela, svojho služobníka, lebo pamätá na svoje milosrdenstvo, ako sľúbil našim otcom, Abrahámovi a jeho potomstvu naveky." (Lukáš 1. kap.) Tu Boh Spasitel nezachraňuje Máriu z jej hriechov, ale... viď ten citovaný text (Lukáš 1. kap.).
Ján Krstiteľ krstil vodou na pokánie, aby sa ľudia obrátili od hriechov k Bohu. Ježiš na začiatku účinkovania tiež prišiel za Jánom, aby sa mu dal pokrstiť. Povedal mu, že nech ho len pokrstí, "lebo sa patrí, aby sme splnili všetko, čo je spravodlivé." Znamená to, že Ježiš potreboval onen krst ako ostatní hriešnici? Zrejme nie. Bola to však asi akási vonkajšia forma podla zákona resp. prorokov. Pozri Izaiáš 40, 3, proroctvo, ktoré sa vzťahuje na Jána Krstiteľa. Podobne to môže byť s pannou Máriou, čo sa týka toho očisťovania podľa Lk 2:22 - 23. Sama možno bez hriechu počatá - a okrem toho sa stala matkou svätým, nadprirodzeným spôsobom z Ducha Svätého, nebola tým teda hriešna, a preto ani nepodliehala predpísanému obradu očisťovania. No z pokory a poslušnosti voči posvätnému zákonu - aby nikoho nepohoršila - podriadila sa tomuto obradu.
www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Zaujímavé, že panna Mária bola nazvaná "plná milosti" alebo "obdarená milosťou" dávno predtým, než Pán Ježiš vykonal svoj vykupitelský skutok na kríži, ktorým dostávajú ľudia milosť. Dostala teda ona milosť už pred Kristovým umučením a vzkriesením? Avšak to neznamená, že nové milosti a požehnania by nepotrebovala, veď nová milosť a požehnanie je vždy dobrá vec, aj pre "vykúpeného a spaseného".

K tomu "Lk 11, 27-28": Ježiš tam dáva prednosť duchovnému pokrvenstvu pred telesným. Aj v tomto duchovnom pokrvenstve zaujíma Mária, Ježišova matka, prvé miesto, lebo vo všetkom plnila Božiu vôľu. Mária z toho nie je vylúčená, ale je do toho tiež zahrnutá, lebo tiež počúvala Božie slovo a zachovávala ho. Preto je podľa toho textu blahoslavená jednak preto, že bola jeho matka telesne, ale okrem toho je aj ona ešte blahoslavenejšia, pretože počúvala Božie slovo a zachovávala ho. Mária je teda blahoslavená preto, lebo je matkou Ježiša Krista. A blahoslavenejšia je preto, že prijala do srdca Božie slovo a vo svojom živote ho aj uskutočňovala.

Okrem Boha sa v Písme hovorí iba o Márii, že ju budú blahoslaviť všetky pokolenia. Blahoslaviť znamená: chváliť, dobrorečiť, velebiť. Keď je niekto blahoslavený, povedzme hodný úcty, chvály, neznamená to ešte, že ho aj budú blahoslaviť všetky pokolenia


462.
označiť príspevok

Krištof
   5. 6. 2019, 23:28 avatar
460. Ešte raz k tomu "...a môj duch jasá v Bohu, mojom Spasiteľovi Lk 1:47": Ide o to, kedy ju Boh Spasiteľ spasil prípadne od hriechov, lebo možno to bolo ešte pri jej počatí, teda keď bola počatá a tým by ju spasil - uchránil pred dedičným hriechom


464.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   7. 6. 2019, 01:01 avatar
Vyjadrím sa ti k tomuto neskor.


472.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   8. 6. 2019, 01:17 avatar
460

Slovo "spasit" znamená i zachrániť, lenže v Novom zákone slovo "spasit" predstavuje predovšetkým spásu duse z hriechu. Spasiteľ teda pre človeka predstavuje aj ochranu ale predovšetkým spásu duše z hriechu.

Lenže v prípade Ježišovi hriechu nám Písmo ukazuje a dáva najavo jednak v Jesisovej reči ale i v Krstitelovej reakcií že išlo skôr o pokoru voči Zákonu. Lenže v prípade Márie, nikde nie je ani len náznak že by sa Mária dala očistiť len na základe pokory a preto nemá zmysel domýšľať si niečo čo sa v Písme nenachádza.

Čo chces tými milostami u Márii akože povedať ? Čo tým naznacujes?

LK 11: 27-28 som ti ukázal že nešlo o všeobecný verš ale hovorilo sa tam o konkrétnych osobách takže sa vyjadri keď tak priamo k tomu čo som tak uviedol ako argument.

Áno, zdá sa mi že iba o Márii sa hovorí že ju budú blahoslavit všetky pokolenia, aká je ale pointa ?


473.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   8. 6. 2019, 01:57 avatar
Ty si dobry hriech to vam poslali zo stabu ze tymto ohlupujte slovenskemu narodu mozog ? Akeho hriechu duse ? ? ? Vy ste fakt uplne vykradnuty to snad neni pravda .


459.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 6. 2019, 22:07 avatar
454

Zabudol som sa vyjadriť k tomuto :

"v. Písmo ani tradícia Cirkvi nehovorí o tom, že by Panna Mária bola prijala krst na očistenie od hriechov. Už dávno predtým, ako Ježiš a jeho apoštoli začali krstiť, anjel povedal o Panne Márii: „Zdravas‘, milosti plná, Pán s tebou.“ (Lk 1, 28). Grécky to znie: Chairé, kecharitoméne, ho Kyrios metá sú. Doslovne: „Raduj sa, teš sa“, alebo „buď pozdravená, plná milosti, Pán je uprostred Teba“, alebo „v Tebe.“

Milostou plní nebola len Mária, ale aj Stefan :

Skutky apoštolov 6:8
Štefan, plný milosti a sily, robil veľké divy a znamenia medzi ľudom.

"Kde je hriech, čo i ten najmenší, alebo nejaká náklonnosť k hriechu, nemôže byť plnosť milosti."

A predsa sa tak stalo. Stefan bol plní milosti. A navyše, milosť sa udeluje ludom ktorí už sú hriešny. Ak by človek nemal hriech nepotreboval by milosť. To dosvedčuje i Písmo :

List Rimanom 11:6
Ale ak z milosti, už nie zo skutkov, inak by milosť nebola milosťou.

Milosť sa teda neudeluje na základe skutkov. Ak by Mária dostala plnú milosť, určite to nebolo na základe jej skutkov ( že nikdy počas života nezhrešila).

List Efezanom 3:2
Veď ste azda počuli o dare Božej milosti, ktorý som dostal pre vás:

Dar Božej milosti dostal i Pavol. Hoci Pavol prenasledoval Božiu cirkev, predsa mu dal Boh milosť, ale nie na základe jeho skutkov, ale čisto z Božej milosti. Ak teda Pavlovi bola udelená milosť, a povolenie stať sa apoštolom pre pohanov, o čo väčšia milosť musela byť udelená Márii, ktorá hoc bola hriešna, mala to dovolenie porodiť Ježiša Krista.


461.
označiť príspevok

Krištof
   5. 6. 2019, 22:57 avatar
459. Mal tam byť tento link: www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Štefan, plný milosti a sily": Lenže napr. Štefan dostal tú milosť až na základe Kristovho vykupitelského diela, ale panna Mária bola nazvaná milosti plná dávno pred týmto Kristovým dielom. Navyše jej pomenovanie z gréckeho "kecharitomene" (v preklade milosti plná či milosťou obdarená) je i formálne jedinečné slovo, ktoré v Biblii nikde inde použité nie je. Takže bola tou milosťou obdarená už pred Kristovým vykupiteľským dielom, ktoré prináša veriacim milosť Ducha Svätého, ktorú potom tak dostal aj Štefan


483.
označiť príspevok

Shagara muž
   8. 6. 2019, 22:37 avatar
444,....na tom už RKC dávno netrvá! Bejvávalo,......


465.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 6. 2019, 11:12 avatar
tomas12345,
„S tohto vyvplýva len to že Mária je požehnaná medzi ženami (budú ju blahoslaviť všetky pokolenia), a teda je blahoslavená - to znamená že máme pri zmienke o nej ju blahorečiť - chváliť, dobre o nej hovoriť.“
Nemohla byť, „len blahoslavená“, pretože „aj to splodené sväté bude sa volať Syn Boží“; nemôže nesväté splodiť sväté...

Dnešná RKC je iná, ako bola v roku 649... nemyslím si, žeby neuznávačov nepoškvrneného, večného panenstva Márie, dogiem o nej, posielala do zatratenia... neviem ako je to pri spovedi uloženou povinnosťou modliť sa ruženec... na tieto a podobné otázky, by Ti lepšie mohol odpovedať Astax, alebo Patrik...
Neuznávam dogmy všeobecne... je jedno či ide o dogmy RKC, JS... kresťanov, „teistov“, či „materialistov“... neprehováram Ťa ani, aby si zostal katolíkom... nie je dobre /to tiež platí všeobecne/, aby človek odsudzoval na základe kritiky a to bez toho, aby lepšie poznal názor druhej strany...
 


470.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   8. 6. 2019, 00:13 avatar
465

"Nemohla byť, „len blahoslavená“, pretože „aj to splodené sväté bude sa volať Syn Boží“; nemôže nesväté splodiť sväté..."

Dedičný hriech sa presúva len z človeka na človeka a nie z človeka na Boha. Bohu nie je nič nemožné a preto sa Boh dokáže obrániť proti dedičnému hriechu. Nikde v Písme nie je napísané že by bola Mária svätá a bezhriešna. Písmo nám hovorí že všetci sme hriešni a že Ježiš sa obetoval na kríži pre spásu všetkých ľudí a to bez výnimky, teda aj za Máriu. Lk 11: 28 nám dokonca hovorí to že tí čo zachovávajú Božie slovo sú blahoslavenejší než Mária.

"Dnešná RKC je iná, ako bola v roku 649... nemyslím si, žeby neuznávačov nepoškvrneného, večného panenstva Márie, dogiem o nej, posielala do zatratenia..."

Tak ono tiež si myslím že súčasna RKC v mnohom zmenila retoriku oproti minulosti.


481.
označiť príspevok

Shagara muž
   8. 6. 2019, 22:31 avatar
465,....."blahoslaviť" znamená len vyhlasovať za šťastnú- Ak poviem o niekom , že je šťastný, tak za tým vidím nejaký nábeh na kult? Pochopte, že daný kult Márie nemá s Bibliou nič spoločné. Nič nie je ďalej od biblického zjavenia, ako ženský, božský kult! Tak do toho nemiešajte Písma!


474.
označiť príspevok

Shagara muž
   8. 6. 2019, 22:07 avatar
432,....výraz - byť požehnaná , je bežný výraz v Písme a každý kresťan ak koná zodpovedne vôľu Boha, tak je Bohom požehnaný. RKC tento výraz len megalomansky preexponovala. a pohania, ktorí sa stali kresťanmi tak len oprášili starý pohanský kult bohyne matky,, veľkej Artemis Efezskej,....pôvodne Semiramis.
A tvoje závery sú viac ako nebiblické. Ježiš je kráľom, ale neviem prečo by mala byť Mária kráľovná? A Jozef bol tiež z rodu Dávidovho!


404.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 19:14 avatar
Zdá sa mi však jasné prečo KC uctievanie Márie nezakáže, je to možno i preto že uctievanie Márie je jedným z dalších skvelých nápadov ako z veriacich vyždímať peniaze. Nebudeme si klamať, miesta ktoré sú preslávené Máriinimi zjaveniami prekvitajú. Ročne tam prídu desatitisícky turistov, a z toho samozrejme plynú i veľké peniaze. Veriaci si na tých miestach kupujú sošky, ružence a ktovie čo ešte. Komu má teda RKC záujem slúžiť, Bohu alebo peniazom ?


405.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 6. 2019, 19:22 avatar
404. Podľa seba súdim teba?

Ale zas na druhej strane - ak je niekto ochotný platiť a kupovať, prečo to nevyužiť? Je predsa doba biznismenov.


408.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 19:26 avatar
Nech ale biznismeni nemiešajú peniaze s náboženstvom.  


411.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 6. 2019, 19:29 avatar
408. Súhlasím. Nech nemiešajú.

Ale ľudia sú už takí. Zacítia zisk a idú po ňom.
Súhlasí J.Tull


413.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   2. 6. 2019, 19:31 avatar
Tak nech KC zakáže uctievanie Panny Márie a príval katolíckych turistov sa pozastaví.


415.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 6. 2019, 19:45 avatar
413. Bohvie, čo by sa dialo, keby to KC naozaj urobila
Súhlasí J.Tull


420.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   3. 6. 2019, 11:14 avatar
marianskí šialenci by snád ukrižovali aj pápeža.


480.
označiť príspevok

Shagara muž
   8. 6. 2019, 22:27 avatar
420,....to je vaša parketa, do toho sa vám nemiešame! Kresťan odmieta akékoľvek násilie.


419.
označiť príspevok

J.Tull
   3. 6. 2019, 11:05 avatar
tomas12345, počiatok uctievania Márie nebol a ani dnes nie je o peniazoch... iná vec je, že sa v "moderných časoch" snáď všetko zneužíva na obohacovanie...

RKC "vyčítam" nie uctievanie Márie ako také, ale súhlas s niektorými zjaveniami a predovšetkým s bludmi údajných Máriiných odkazov ľudstvo, ktoré zvestovala skrze maloleté deti...
 
Súhlasí havran


437.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   4. 6. 2019, 18:35 avatar
Nie je ? Myslíš si že tie ružence, sošky Márie, obrazy, a kto vie čo ešte stojí zadarmo ? Lurdy, Fatima, a ostatné Máriine pútnické miesta, myslíš si že z prívalu turistov ekonomicky neťažia ?

"RKC "vyčítam" nie uctievanie Márie ako také, ale súhlas s niektorými zjaveniami a predovšetkým s bludmi údajných Máriiných odkazov ľudstvo, ktoré zvestovala skrze maloleté deti"

No napríklad takú Fatimu RKC schválila asi preto že sa tam stal "slnečný zázrak" ktorý bol naozaj potvrdený velkým množstvom veriacich. Problém je však ten že akýkolvek zázrak neznamená že to musí byť Boha, však je predsa v Písme napísané že prídu mnohí falošný proroci a budú konať zázraky a zvedú mnohých, Preto treba každý takýto zázrak a zjavenie preverovať. Podla ovocia učenia a toho či sa vyplnia proroctvá ktoré dané zjavenie povedalo, zistíme či ide o Božie zjavenie alebo nie. Vo Fatime sa ale Máriino proroctvo nesplnilo, a jej učenie nás nevedie ku Kristovi, ale ešte k väčšiemu prehlbeniu zbožstovania Márie. Zázrak vo Fatime teda nebol od Boha.

biblickykrestan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


438.
označiť príspevok

havran